Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

GyIK - társalgó / minden off törlődik!


Sörös Sanyi

Recommended Posts

Ha valamihez abszolút nem értek az az elektromos dolgok, de mintha már olvastam volna valakitől a fórumban hogy meg tudta úgy csinálni a ledesitést, hogy működött a fényerőszabályzás...de az is lehet hogy rosszul emlékszem. ;) :lol:

lali írta

de neki komplett panelok voltak, és egybe lehet ogy működik, több led egy ellenállással stb.

Link to comment
Megosztás:

lali írta

de neki komplett panelok voltak, és egybe lehet ogy működik, több led egy ellenállással stb.

Az a dolog lényege, hogy a fényerőszabályzó poti sorosan kapcsolódik az égők áramkörével, ezért a szabályzás mértéke a terheléstől függ. Pl. ha egy LED-re 20mA-t számolunk, és mondjuk van 10LED az áramkörben az ugyebár 200mA terhelés. Ha ugyanez 1.2W-os izzókból állna, mint eredetileg, az 1A terhelés lenne. Ahhoz, hogy kb. hasonló hatásfokkal működjön a szabályzás, a maradék 800mA terhelést is produkálni kéne az áramkörbe, pl. egy 15Ohm 15W-os ellenállással. Vagy a másik megoldás lenne, hogy a LED-ek áramkörébe nem csak soros előtétellenállást tennél, hanem a foglalat lábai közé + annyi terhelést, mintha egy izzó lenne ott (az előbbi 20mA-es példával 150Ohm 2W-ot).

Link to comment
Megosztás:

Az a dolog lényege, hogy a fényerőszabályzó poti sorosan kapcsolódik az égők áramkörével, ezért a szabályzás mértéke a terheléstől függ. Pl. ha egy LED-re 20mA-t számolunk, és mondjuk van 10LED az áramkörben az ugyebár 200mA terhelés. Ha ugyanez 1.2W-os izzókból állna, mint eredetileg, az 1A terhelés lenne. Ahhoz, hogy kb. hasonló hatásfokkal működjön a szabályzás, a maradék 800mA terhelést is produkálni kéne az áramkörbe, pl. egy 15Ohm 15W-os ellenállással. Vagy a másik megoldás lenne, hogy a LED-ek áramkörébe nem csak soros előtétellenállást tennél, hanem a foglalat lábai közé + annyi terhelést, mintha egy izzó lenne ott (az előbbi 20mA-es példával 150Ohm 2W-ot).

Pepe! Majdnem... :lol:

Az 1.2W az csak 100mA :lol: És ebből csak 4db van, szal 400mA ;)

Amúgy meg a LED-nél áramgenerátoros meghajtással lehet a fényerőt szabályozni, egy kis ellenállásértékű potival nem sokra megy az ember (amilyen a gyári is) :lol:

Ez a LED és az égő teljesen eltérő konstrukciójából adódik :)

Ha egy nagyobb értékű poti lenne, akkor máris láthatóbb lenne a dolog mondjuk :(

Link to comment
Megosztás:

Pepe! Majdnem... :lol:

Az 1.2W az csak 100mA :lol: És ebből csak 4db van, szal 400mA ;)

Amúgy meg a LED-nél áramgenerátoros meghajtással lehet a fényerőt szabályozni, egy kis ellenállásértékű potival nem sokra megy az ember (amilyen a gyári is) :lol:

Ez a LED és az égő teljesen eltérő konstrukciójából adódik :)

Ha egy nagyobb értékű poti lenne, akkor máris láthatóbb lenne a dolog mondjuk :(

ha több led van pl sorbakötve, akkor sem hoz jobb eredményt a gyári potméter?

többledhez kisebb előtét ellenállás kell, csak ebből gondolom, illetve abból, hogy Laleenak kis panelok vannak, amin több led foglal helyet.

Link to comment
Megosztás:

ha több led van pl sorbakötve, akkor sem hoz jobb eredményt a gyári potméter?

többledhez kisebb előtét ellenállás kell, csak ebből gondolom, illetve abból, hogy Laleenak kis panelok vannak, amin több led foglal helyet.

De, úgy már láthatóbb eredményt lehet elérni, csakhogy ezzel meg jön egy olyan hátrány, hogy a LED-ek fényerősség-szórása

baromira előjön. párhuzamosan, külön ellenállattal nem annyira ugye.

Link to comment
Megosztás:

De, úgy már láthatóbb eredményt lehet elérni, csakhogy ezzel meg jön egy olyan hátrány, hogy a LED-ek fényerősség-szórása

baromira előjön. párhuzamosan, külön ellenállattal nem annyira ugye.

eddig még nem próbáltam.

meg nincs is szabályzó potim.

Link to comment
Megosztás:

Pepe! Majdnem... :lol:

Az 1.2W az csak 100mA :lol: És ebből csak 4db van, szal 400mA ;)

Amúgy meg a LED-nél áramgenerátoros meghajtással lehet a fényerőt szabályozni, egy kis ellenállásértékű potival nem sokra megy az ember (amilyen a gyári is) :lol:

Ez a LED és az égő teljesen eltérő konstrukciójából adódik :)

Ha egy nagyobb értékű poti lenne, akkor máris láthatóbb lenne a dolog mondjuk :(

Az 1.2W valóban 100mA, annyival is számoltam, de nem csak 4 van belőle, eleve a műszeregységben van 4, aztán ott a kijelző, a középkonzol kapcsolói...

Valóban jobb az áramgenerátoros meghajtás, de ahhoz eléggé bele kell nyúlni a dologba, viszont ha kb. azt a terhelést tudod prezentálni, mint amit az eredeti izzók, akkor már sztem lesz érzékelhető fényerőváltozás a poti tekergetésére.

Link to comment
Megosztás:

A középkonzolban nem a világításra kapcsolnak az égők, hanem állandóra vannak kötve, azért égnek ki hamar :lol:

Bár igazad van, a kijelzőben van még kettő égő, az 600mA :lol:

Nekem a világitással/műszeregységgel együtt kapcsol a tekerentyűk megvilágitása...most akkor hogy is van ez? :lol: ;)

Link to comment
Megosztás:

vagy nagyon egyedi autód van, vagy nézd meg mégegyszer jobban :)

És valóban! Erre rosszul emlékeztem :lol: ;) :lol: ..most meg mindig világitok is. Bevallom, nem is szoktam ilyenekre odafigyelni, csak igy rémlett.

"tisztelettelelnézéstkérőselismerősmiley" :lol:

Link to comment
Megosztás:

Ezen már agyaltam,hogy logikus lenne átkötni...

bonyolult??

nekem nincs kapcsolási rajzom, és eléggé keveset is nézegettem ilyeneket, ezért nehezen igazodom el rajtuk, térképet se nagyon tudok kezelni ;)

szeretnék hamarosan fordulatszámmérős órát, meg a rádió kábelezését is kicserélni, akkor esetleg azt is megoldhatnám.

Fejbenszerelve :lol: , egy vezetéket kell átkötni, úgy, hogy ne gyújtásra menjen, hanem helyzetjelzőre.

Link to comment
Megosztás:

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
Hogy mit nem adtam volna ezért a leírásért anno az F-es korszakomban... Azért még mindíg köszönet érte Novyy!

(Miért van az a furcsa érzésem hogy egy héten belül hoznak egyet ilyen problémával?)

nincs mit :lol:

bankszámalszámom, ahova a háladíjakat lehet utalni 11773346.... <_<

Link to comment
Megosztás:

Találtam ilyen "felninézegetőket". Lehet, hogy valakit érdekel és nem talált még rá ilyenre...habár, valaki már linkelt be hasonlót. <_<

ALCAR-HU CONFIGURATOR - igaz, ez a verzió cseh nyelven irja, de könnyű kezelni. Elsőnek az autó gyártóját választod ki, aztán a tipusát, végül a konkrét tipust motorizáció szerint.

Provis3D - ez meg németül van, de ez sem ördöngősség. :lol:

Persze, nem biztos hogy találsz olyan felnit a program kinálatában amelyeket épp tervezel venni, de hasonlót már valószinű hogy igen és mégis valamelyest segit elképzelni hogyan mutat majd a kocsidon. :lol:

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.