Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Elektromos


gsi.tamás

Recommended Posts

Nem műanyag, gumi. Átböktem egy csavarhúzót a helyén, és utánatoltam a madzagot :D

Ma nekiálltam bekötni a riasztáskor ablak felhúzást.

Megnéztem a csatlakozót és nekem (B Corsa) 6 kábelből, csak 4 van benne. (piros, barna, zöld-szürke, kékszürke!)

Kerestem a piros-sárgát, aminek ugye fix 12v kell, gondoltam kizárásos alapon ez a pin5 oda bekötöttem, illetve a pin6- osra pedig a riasztót kötöttem!

Illetve a motornak kellet adnom fix 12v, mert nem húzta fel ablakot beriasztáskor!

A kérdésem az lenne, hogy most viszont a komfort elektronika lefelé lehúzza az ablakot rövid nyomásra, (teljesen) viszont felfelé nem! (csak ameddig nyomom)

Miért?

Illetve most a motoron állandó 12V van lehet ebből probléma? :)

Gumit sikerült átbökni! :D

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok! X16XEL motoron szántam rá magam AGR + fojtószelep tisztításra (úgy néz ki ez az első alkalom Astrám eddigi életében).

Az lenne a kérdésem, hogy a pillangószelep tengelyének a végén található elektronika az helyzetjeladó-e, ha igen lehet-e valahogy ellenőrizni (pl. kimérni, ha csak egy változtatható ellenállás), ha nem az akkor vajon mi és hogy lehet ellenőrizni? Az alapjárati motort hogy lehet ellenőrizni?

Alapvetően azért szántam rá magam, mert hidegen alig indult be és utána is kb. 3000 fordulaton pörgette a motort, ha kis gázzal indítom akkor kicsit könnyebben indul és az alapjárat is normális, bár indítás után mindig, leesik a fordulat "éppencsakhogylenemállok"-ra és onnan áll vissza normálisra.

Lebotás közben találtam még pár dolgot amikről nem tudom mik lehetnek:

1. a vákuumkamra oldalára csavarozott szelep "Delco Remy" felirattal

2. még egy "90466214" számú szelep a felső-szívócső alatt

3. ez meg kicsoda és mit keres itt???

Ez az utolsó 3 dolog persze csak kíváncsiság :)

http://kepfeltoltes.hu/110819/Image00001_w...ltoltes.hu_.jpg

Az a kis fekete bütyök szolgál arra, hogy legyen tankszellőztetés. :D

Link to comment
Megosztás:

Ma nekiálltam bekötni a riasztáskor ablak felhúzást.

Megnéztem a csatlakozót és nekem (B Corsa) 6 kábelből, csak 4 van benne. (piros, barna, zöld-szürke, kékszürke!)

Kerestem a piros-sárgát, aminek ugye fix 12v kell, gondoltam kizárásos alapon ez a pin5 oda bekötöttem, illetve a pin6- osra pedig a riasztót kötöttem!

Illetve a motornak kellet adnom fix 12v, mert nem húzta fel ablakot beriasztáskor!

A kérdésem az lenne, hogy most viszont a komfort elektronika lefelé lehúzza az ablakot rövid nyomásra, (teljesen) viszont felfelé nem! (csak ameddig nyomom)

Miért?

Illetve most a motoron állandó 12V van lehet ebből probléma? :)

Gumit sikerült átbökni! :D

Nem kéne odakötni a +-t. Az a láb üresen van nekem is.

Mérj rá, de sztem a piros lesz a fix +

Tanítsd újra az elektronikát

Link to comment
Megosztás:

Nem kéne odakötni a +-t. Az a láb üresen van nekem is.

Mérj rá, de sztem a piros lesz a fix +

Tanítsd újra az elektronikát

Értem!

Csak az az érdekes, hogy így a lefelét meg jegyezte, de a felfelét pedig nem!

Az elektronikát próbáltam újra tanítani, de nem jegyezte meg!

De akkor megpróbálom a piros fix 12v-re kötni!

Köszönöm. Breki. :)

Link to comment
Megosztás:

Az a kis fekete bütyök szolgál arra, hogy legyen tankszellőztetés. :D

gondolom a felső szívósor jobb oldalára csavarozott bütyökre gondolsz, arra jön cső a karosszéria alól. Ennyi lenne csak? Vajon minek megy rá akkor elektromos csatlakozó...

a képen a 3-as kütyüre a cső a motor aljáról jön ahogy látom.

a 2-es kütyü (90466214)-ről annyit találtam, hogy az szabályozza a másodlagos vákuumot (?), aminek a tartálya van ezek szerint a bal ködlámpa felett (?), ha minden igaz.

megfejtem ezt a motort, ha beledöglök is... :)

Link to comment
Megosztás:

gondolom a felső szívósor jobb oldalára csavarozott bütyökre gondolsz, arra jön cső a karosszéria alól. Ennyi lenne csak? Vajon minek megy rá akkor elektromos csatlakozó...

a képen a 3-as kütyüre a cső a motor aljáról jön ahogy látom.

a 2-es kütyü (90466214)-ről annyit találtam, hogy az szabályozza a másodlagos vákuumot (?), aminek a tartálya van ezek szerint a bal ködlámpa felett (?), ha minden igaz.

megfejtem ezt a motort, ha beledöglök is... :)

Arra azért megy vezeték, mert az ECU vezérli, hogy mikor szívjon az aktívszenes tartályon keresztül a motor beningőzt... :D

A 2-es kütyü egy vákuum kapcsoló, ami kapcsolja a szekunder levegőbefúvó rendszert. Az a porszívó szerű hanggal megáldott valami, amit beindítás után lehet hallani. Ez fúj friss levegőt a kipufogó torokba, hogy minél hamarabb beindulhasson a katalizátor.

A 3-asra szerintem nem cső megy, hanem vezeték. Az vagy a főtengely-pozíció érzékelőtől jön, vagy a kopogásszenzortól, vagy pedig a szívóoldali vezérműtengely-pozíció érzékelőtől...

Remélem jól mondtam. :D

Link to comment
Megosztás:

Arra azért megy vezeték, mert az ECU vezérli, hogy mikor szívjon az aktívszenes tartályon keresztül a motor beningőzt... :)

A 2-es kütyü egy vákuum kapcsoló, ami kapcsolja a szekunder levegőbefúvó rendszert. Az a porszívó szerű hanggal megáldott valami, amit beindítás után lehet hallani. Ez fúj friss levegőt a kipufogó torokba, hogy minél hamarabb beindulhasson a katalizátor.

A 3-asra szerintem nem cső megy, hanem vezeték. Az vagy a főtengely-pozíció érzékelőtől jön, vagy a kopogásszenzortól, vagy pedig a szívóoldali vezérműtengely-pozíció érzékelőtől...

Remélem jól mondtam. :D

A hármas a főtengelyjeladó csatlakozója. :D A második az nem a vákuumkapcsoló a benzingőzhöz?

A szekunderlevegő pedig nem a katalizátor beindulását segíti, hanem annak védelmét. Ugye hidegen elég dús a keverék, ezt hivatott lágyítani a tiszta oxigéndús levegő.

Link to comment
Megosztás:

A hármas a főtengelyjeladó csatlakozója. :) A második az nem a vákuumkapcsoló a benzingőzhöz?

A szekunderlevegő pedig nem a katalizátor beindulását segíti, hanem annak védelmét. Ugye hidegen elég dús a keverék, ezt hivatott lágyítani a tiszta oxigéndús levegő.

Itt van egy programból két kép:

Elszívószelep:

Elsz_v__www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Szekunder levegő kapcsoló:

Szekunder_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

:D

Link to comment
Megosztás:

pszilaj, daykiller

Nagyon köszönöm a felvilágosítást! micsoda high-tech és ez 15 évvel ezelőtt. Az előző 1.6 off kocsim 4 évvel fiatalabb volt, de nem volt benne fele ennyi elektronika sem. Azért nem véletlenül van ebben harmadával több lóerő... Mennyi elektronika lehet akkor a mai motorokban?!? :)

Mondjuk ez a benzingőz-szelep valsz. halott, mert le van dugózva, de a porszívó az megvan. :D

Link to comment
Megosztás:

Ezt akkor mindenképpen ellenőrzöm! Úgy gondoltam csak az "ATT" az állandó +, az meg amennyire tudom, nem bírja a terhelést.

Ennyire nem értek hozzá, szerelő kötötte be. Csak megkérdezte, hogy gyújtásra kapcsoljon a rádió, vagy direkt menjen... Kellett egy közbetét is hozzá, mert az új rádiónak más már a csatlakozása. Nekem alapból be volt vezetékelve.

Link to comment
Megosztás:

pszilaj, daykiller

Nagyon köszönöm a felvilágosítást! micsoda high-tech és ez 15 évvel ezelőtt. Az előző 1.6 off kocsim 4 évvel fiatalabb volt, de nem volt benne fele ennyi elektronika sem. Azért nem véletlenül van ebben harmadával több lóerő... Mennyi elektronika lehet akkor a mai motorokban?!? :)

Mondjuk ez a benzingőz-szelep valsz. halott, mert le van dugózva, de a porszívó az megvan. :D

Nincs mit!

Az azért lehet ledugózva, mert az aktívszenes tartály hajlamos a szénmorzsákat kiengedni magából, ami jó esetben a mágnesszelepben elakad és az állandóan nyitva marad(hozzáteszem, hogy akkor állandóan szívja a motor és behorpad a tank), rosszabb esetben bejut a motorba és akár a henger falat vagy szelepeket is károsíthatja...

Nekem is elkezdett jönni a szén, de sikerült kitakarítanom a szelepet és beraktam egy 150 forintos papírszűrőt a szelep elé... :D

Link to comment
Megosztás:

A gyári kp zárnál a barna-piros, barna-fehér vezetékek egyikére kell testet kapcsolni a nyitáshoz, záráshoz. ( a sorrend nem biztos) Elvileg a rákapcsolás után a jelszintje negatívra vált, tehát tök mindegy neki, hogy milyen hosszú ideig kapja a jelet. Valamit nem jól kötöttél.

Sztem kár kínlódnod az idő átállítással, mert a 3 és fél másodperc amúgy is kevés a teljes felhúzáshoz. A motorok csak addig mennek, amíg kapják a negatív jelet, nem elég nekik egy hosszabb impulzus. A biztonságos idő kb 8 másodperc. Ez télen-nyáron elég.

Én csináltam egy késleltető modult a felhúzáshoz, nem kell megijedni nem bonyolult. 1 dióda, meg egy nagyobb kondi kell a relé tekercsére. Rákötöttem a kp zár motor vezetékére polaritás helyesen. Mikor lezár a kp meghúz a relé, és úgy marad kb 12 mp-ig. Elejt amikor kisül a kondi. Lehetne bonyolultabb is mondjuk egy 555-ös ic-vel, de minek. Amit kell bőven tudja.

A riasztódon meg vagy fogalmuk sincs, hogy mit adnak el, vagy csak simán nem értenek hozzá. Mi a frásznak írják oda, hogy "komfortzár vezérlés", ha nem is tudja.

Azért feltehetnéd azt a bekötési rajzot, hátha kiokoskodunk belőle valamit......

Megnéztem azt a kp zár rákötést. A barna-fehérre kötöttem a riasztó két sárga vezetéket, és a fekete-sárgára pedig a riasztó fehér-feketéjét. (ezzel a kötéssel idáig azt csinálta, h ha manuálisan felhúztam a gombot bekapcsolt riasztó mellett, akkor a riasztó nyitásánál bezárta az ajtókat... ebből is sejtettem h vmi nem kerek...). Ezt a két vezetéket felcseréltem és most "normálisan" működik a központi.

Átállítottam a zárás idejét 3,5 másodpercre.... az ajtók bezáródtak, majd a riasztó "zárás" 15A-es biztosítéka kiment :)

Link to comment
Megosztás:

Megnéztem azt a kp zár rákötést. A barna-fehérre kötöttem a riasztó két sárga vezetéket, és a fekete-sárgára pedig a riasztó fehér-feketéjét. (ezzel a kötéssel idáig azt csinálta, h ha manuálisan felhúztam a gombot bekapcsolt riasztó mellett, akkor a riasztó nyitásánál bezárta az ajtókat... ebből is sejtettem h vmi nem kerek...). Ezt a két vezetéket felcseréltem és most "normálisan" működik a központi.

Átállítottam a zárás idejét 3,5 másodpercre.... az ajtók bezáródtak, majd a riasztó "zárás" 15A-es biztosítéka kiment :D

Na várjál, nekem valami nem stimmel.

A rajzod szerint a kp vezérlésnél a fehér, és a fekete-fehér a közös szál. Ezeket kell rákötni testre (barna vezeték, vagy a kaszni valahol)

A sárgát, és a sárga-fehéret meg az autó barna-fehér, barna-piros madzagjaira. Egyiket az egyikre, másikat a másikra.

Ott nincs semmi ami miatt kimehet a bizti..... :)

Link to comment
Megosztás:

Na várjál, nekem valami nem stimmel.

A rajzod szerint a kp vezérlésnél a fehér, és a fekete-fehér a közös szál. Ezeket kell rákötni testre (barna vezeték, vagy a kaszni valahol)

A sárgát, és a sárga-fehéret meg az autó barna-fehér, barna-piros madzagjaira. Egyiket az egyikre, másikat a másikra.

Ott nincs semmi ami miatt kimehet a bizti..... :)

Kivéve, hogy a 3.5 mp kicsit sok a zármotoroknak, az a pneumatikus (pl. VW) zárrendszerekhez van kitalálva.

Link to comment
Megosztás:

Kivéve, hogy a 3.5 mp kicsit sok a zármotoroknak, az a pneumatikus (pl. VW) zárrendszerekhez van kitalálva.

Igazából nincs jelentősége, mert a gyári kp zár-nál, ha a megfelelő helyen van vezérelve úgyis átvált testre a bemenete, nem közvetlen a motorokat hajtja, csak jelet ad a vezérlőnek.

Az első motorban levő mikrokapcsoló is azt csinálja. :)

Inkább akkor van gáz, ha valamiért visszanyit. Olyankor megvadulhat.......

Link to comment
Megosztás:

Nem kéne odakötni a +-t. Az a láb üresen van nekem is.

Mérj rá, de sztem a piros lesz a fix +

Tanítsd újra az elektronikát

Sikerült bekötni!

Most maradt úgy, hogy a motor állandó 12V kap!

Csak a kapcsolók vannak gyújtás 12v-n!

A riasztó kimentettéhez meg tettem egy relét, és a 6 pin közé!

És így az elektronika sem felejt! :)

Köszönöm a segítséget!

Link to comment
Megosztás:

Sikerült bekötni!

Most maradt úgy, hogy a motor állandó 12V kap!

Csak a kapcsolók vannak gyújtás 12v-n!

A riasztó kimentettéhez meg tettem egy relét, és a 6 pin közé!

És így az elektronika sem felejt! :D

Köszönöm a segítséget!

Nincs mit! Örülök, hogy sikerült megcsinálni! :)

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.