Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Fólia


Tápiószecső

Recommended Posts

Én holnap megyek fóliázásra ,tegnap érdeklődtem meg és azt mondta aki csinálja,hogy hátul már teljesen le lehet sötétíteni...

Nem tudom mennyire igaz.A vezetőtérnél az oldalsókat 70% fényáteresztőképességgel lehet ,a hátsó oldalsókat be is deszkázhatod ha úgy jobban teccik,a hátsó szélvédőt szintén 70% áteresztővel lehet(ett),de ha igazat mond ,akkor már azt is lehet fullra.Az első szélvédőn napcsík lehet a lehajtott napellenző aljának vonalával megegyező szélességben legfeljebb!!!

Én full legált akartam(70%),mert szerintem hülyén néz ki ,ha nem egységes,viszont mutatott a srác fóliákat felragasztva műhelyablakra és még az 50%-os is majdnem olyan mint egy gyári színezett üveg.

Úgyhogy 35%-os lesz az enyémen körbe(mert azért ki is akarok látni) és vizsgán kicsit többe fog kerülni,de az még úgyis majd 2 év múlva lesz.

A rendőrök meg valamelyik nem is szól érte,meg ki lehet magyarázni is talán:-)

Műbizonylatot nem hamisítanak,magyarul csak akkor kapsz,ha valóban 70%-os,de mondom azt nem éri meg felrakni,semmi különbség nem lesz!!!

Betörésvédőt oldalsókra rakathatsz, hátsót nem szokták betörni,mert az ragasztott üveg.Egyben marad,úgy mint az oldalsó fóliázás után:-)

Link to comment
Megosztás:

  • Hozzászólások 765
  • Létrehozva
  • Legutolsó válasz

Legtöbb hozzászólás

Legtöbb hozzászólás

A rendőrök meg valamelyik nem is szól érte,meg ki lehet magyarázni is talán

aztán meg magyarázat után lehet hálálkodni nekik...

végülis néha kel adózni is egy picit :lol: :lol: :lol:

szóvaíl a mai jogszabályok szerint nem lehet fóliázott ablakkal járni csak a gyári sötétitett hátsó ablakkal, illetve 70% os fényáreresztés kell....

Link to comment
Megosztás:

Bemásolok egy levelet:

A www.kff.hu -n megnézheted, hogy Pajor Ákos a műszaki engedélyezési osztály osztályvezetője. Szerintem ez egy korrekt válasz ezen témára...

Persze nem a nicknevemen volt megírva..

" >>>

Dátum: Wed, 13 Jul 2005 16:08:31 +0200

Feladó: "Pajor Ákos"

Címzett:

Tárgy: fóliázás

--------------------------------------------------------------------------------

Tisztelt Lui!

Kérdésére a választ a 6/1990(IV.12.) KöHÉM rendelet (MR) tartalmazza, mely meghatározza, hogy a járművön az ENSZ_EGB 43. előírása szerint jóváhagyott szélvédők, oldalablakok lehetnek. Ezen előírás szerint a járműveken a szélvédőnek, vezető meletti oldalüvegeknek és a hátsó szélvédőnek min 70%-os fényáteresztő képességünek kell lenniük.

Az érvényben lévő MR szerint a járművön a gyári kialakítást csak külön engedéllyel lehet változtatni. A fóliázás esetében az átalakítást külön nem kell bejegyeztetni a forgalmiba, azonban a fóliázást végzőnek a felhasznált fólia jóváhagyási dokumentumában megadott formátumú és tartalmú műbizonylatot kell kiadni. Az iratot tartósan az autó iratai között kell tartani, mert ellenőrzés során az ellenőrző közeg csak annak alapján tudja beazonosítani, hogy jóváhagyott terméket, arra illetékes helyezett el a járművön. Műbizonylat hiánya azt jelenti, hogy a járművön nem engedélyezett átalakítást végeztek - büntetendő.

Az, hogy az autógyárak a típus engedélyezetetési eljárása során az iménti elvtől eltérőet is jóváhagyattnak, arra a jogszabály ad lehetőséget - de hangsúlyozottan az gyári kialakítás. Az utólag felszerelt fóliák esetében arra is figyelni kell, hogy a jármű szélvédői gyárilag milyen fényáteresztő képességűek, mert az eleve színezett üveg esetében a 70%-os fényáteresztő képességű fólia már a jóval rosszabb fényátersztési tulajdonságokat fog eredményezni.

Bármilyen további kérdésére szívesen állok rendelkezésére.

Tisztelettel

Pajor Ákos

osztályvezető

Központi Közlekedési Felügyelet

Műszaki Engedélyezési Osztály

>>> <> 2005. 07. 12. 21:46 >>>

Tisztelt Hölgyem / Uram!

A Közúti Jármű Felügyelet és a Főfelügyelet honlapján, csak

hozzávetőleges utalásokat találtam a fóliázás témakörével kapcsolatban.

Arra szeretném megkérni, hogy világosítson fel a vonatkozó

jogszabályokról, illetve adjon olyan internetcímet, ahol megtalálom az

ide vonatkozó rendeleteket. A különböző Fóliás cégek honlapján

szerepelnek a KÖHÉm rendelet példányai, de már én magam is találtam

eltérést két kópia között, ezért szeretném Önök révén az érvényben lévő

változatot beszerezni.

Segítségét előre is köszönöm,

Best Regards / Tisztelettel,

Lui

<<<"

És még egy, ha a hivatalos fóliáal kötekednének...

-----Original Message-----

From: Ákos Pajor [mailto:apajor@muszak.kff.hu]

Sent: Monday, August 08, 2005 2:28 PM

To: hitman77@axelero.hu

Subject: RE: fóliázás

Tisztelt Lui Úr!

Kicsit elszomorodva, de semmiképpen sem meglepődve olvastam levelét. A különböző visszáságokat megmagyarázni sajnos nem tudom, de nem is tisztem mások munkájáról értékelést adni.

Ami tény az a következő: az érvényben lévő előírások szerint a vezető meletti illetve az "anyósülés" meletti ablakokra is csak 70% vagy annál jobb fényáteresztő képességű fólia alkalmazható. Figyelembe veendő azonban az, hogy nagyon sok jármű üvegei, szélvédői már eleve színezettek, melyre értelemszerűen már nem tehető fel a 70%-os fólia sem. Amennyiben a vezető által bemutatott műbizonylat visszakereshetően igaz, úgy nyugodtan menjen bele bármilyen vitába, feljelentésbe - a felhelyezést végző igazolni fogja. / Persze a fóliában is benne kell legyen a "H" jel! / Amennyiben a vizsga során az előbbi feltételek teljesülése esetén van vitája, úgy kérje a műszaki vezetőt aki feltehtően már helyesen fog dönteni.

Sajnálom, de csak ilyen formában tudok a levelére válaszolni, remélem ez is segít valamit. Továbbra is él, amennyiben gondolja, hogy válaszolni tudok keressen meg kérdésével.

Tisztelettel

Pajor Ákos

>>> Lui 2005.08.05. 1:30 >>>

Tisztelt Pajor Ákos Úr!

Bár nem gondoltam volna, de további kérdésekkel is Önhöz kell fordulnom. Mivel a korábban már leírt okok miatt az információs sztrádán található információ-morzsák összeszedegetésétől tartózkodom...

Többször előfordult már ismerettségi körömben, hogy az autón meglévő, az Ön által leírtaknak megfelelő (tehát megengedett mértékű, és Műbizonylattal rendelkező) fóliázással rendelkező autón az éppen intézedő rendőr úgy vélte, hogy a fólia sötétebb a megengedett értéknél (ezt néha elemlámpa felhasználásával, néha egy kézi fénymennyiség mérővel felszerelkezve, vagy ezek nélkül állította). Egy konkrét esetben a barátom hiába bizonygatta, hogy a fóliázást a llumar fóliával (www.llumar.hu), budapesti szakszervízben, teljesen jogszerűen és megfelelően végezték, a rendőr hajthatatlan volt és csak úgy engedte volna tovább, ha a fóliát leszedi az első oldalabalkokról. Mivel barátom erre nem volt hajlandó (és szerintem a szakszerűen felrakott fólia miatt nem is lett volna képes), így az autót lezáratta és közölte a barátommal, hogy el fogják szállítani a kocsit, ellene pedig feljelentést fognak tenni.

A másik esetben a saját autómmal történt meg, hogy amikor a fóliázott autóval műszaki vizsára jelentkeztem az adott vizsgahely mindenféle mérés és szerintem alap nélkül, az autó fóliázottságára való tekintettel metagadta a műszaki viszga elvégzését, illetve kilátásba helyezte a sikertelen műszaki vizsgát. Mikor említettem, hogy az autó hivatalosan van fóliázva és rendelkezem műbizonylattal, akkor közölték, hogy akármilyen papírt ők is tudnak gyártani, vegyem tudomásul, hogy engedélyezett fóliás sötétítés Magyarországon nem létezik. Minden fóliás autó, ahol az első oldalablakok, vagy az első illetve hátsó szélvédő sötétített, az büntetésre számíthat illetve nem kap műszakit.

Az Ön által leírtak alapján viszont nem értem, hogy akár az intézkedő rendőr, akár egy vizsgahely hogyan bírálhatja felül - ráadásul mindenféle vizsgálat nélkül, holott nem is akármilyen vizsgálat hivatott eldönteni a fóliázás fényáeresztő képességét, ahogy az az interneten olvasható - a kiállított MŰBIZONYLAT valódiságát. Ráadásul valóban, az Ön által leírtaknak megfelelően kiállított hivatalos műbizonylatokról volt szó... Érdekelne, hogy ilyen esetekben mi lenne a helyes magatartás az "intézkedést" elszenvedő részéről, illetve hová és milyen jogorvoslatért lehet fordulni ilyen esetben... Továbbá, ha az Ön levelében leírtak szerint szeretnék meggyőződni arról, hogy a fóliázást megfelelő szakképzettséggel és megfelelő engedéllyel rendelkező személy, megfelelő anyagokat felhasználva végzi, úgy milyen dokumentumokat lehet elkérni ennek igazolására? utána lehet nézni valahl, hogy formailag hogyan néz ki egy ilyen engedély, vagy esetleg utána lehet érdeklődni, hogy egy adott cég rendelkezik-e az Önök álal kiadott engedéllyel ezen tevékenység elvégzéséhez?

Másik kérdéskör az autó átépítését érintené. Ha az autó motorját nagyobb teljesítményűre iletve nagyobb hengerűrtartalmúra szeretném változtatni, akkor milyen iratokkal, és engedélyekkel kell rendelkeznem és mi az átalakítás elvi menete? Jelenleg meglévő, 1998ccm-es, kombi Omega A-ba szeretnék majd a jövőben, feltehetőleg Németországból behozott (atért felteetőleg, mert e még csak egy tervezet, nem tudom, hogy megvalósításra kerül-e, nagyban függ - többek közt - az Ön válaszától),Opel Omega Kombiból származó, 3000 24V motort beépíteni.

Segítségét előre is köszönöm

.

Best Regards / Tisztelettel,

L u i

villamosmérnök

Esztergom

---"

Ja és bocsi az óvassávisszért én emlékeztem rosszul, hogy hol tárgyaltuk az ügyet... :oops:

Link to comment
Megosztás:

Csak azt nem értem, hogy miért rosszabb egy hátsó ablak nélküli pick-up, mint egy nem gyári, de azért a 0.75-ös acéllemeznél jobban átlátszó fólia??? :?

azt sem értem, hogy miért nem lehet teljesen körbesötétíteni a kocsit.. Tudom az átláthatóság.. Aki ezt kitalálta az sem ment még furgon mögött. :roll:

Link to comment
Megosztás:

Ja. Egy igazi vidéjki őszes, hátrafésült hajú okoskodó kék köpenyt hordó, sztk keretes szemüvegű tudálékos barmot képzelek el, akinek a tolómérő kilóg a szivarzsebéből, traktoron tanult vezetni és mindent mindenkinél jobban tud, de a parkolás már nem megy neki. :? És kamiont sem látott még, nem csak furgont. :vom:

Link to comment
Megosztás:

Lehet, de 90-ben inkább egy "szocreál" típusú embert képzelnék el. Ha épp nem köpeny volt rajta (mert mellékállásban nyugdíjas szakoktató egy középiskolában!), akkor fekete alapon fehér "A"-s rendszámú Volgával járt és olyan szép műbőr mellénye volt, mint a TSZ elnöknek. :lol:

Link to comment
Megosztás:

Lehet, de 90-ben inkább egy "szocreál" típusú embert képzelnék el. Ha épp nem köpeny volt rajta (mert mellékállásban nyugdíjas szakoktató egy középiskolában!), akkor fekete alapon fehér "A"-s rendszámú Volgával járt és olyan szép műbőr mellénye volt, mint a TSZ elnöknek. :lol:

Nekem van egy PONOSAN ilyen kollégám. Még a diesel motoros Volga is stimmel. :lol:

Bocs az offért.

Link to comment
Megosztás:

Csak azt nem értem, hogy miért rosszabb egy hátsó ablak nélküli pick-up, mint egy nem gyári, de azért a 0.75-ös acéllemeznél jobban átlátszó fólia??? :?

mert az kisteher, és arra más szabályok vonatkoznak :wink:

rá kellett döbbennem, hogy amit ilyen olyan biztonsági fóliának árulnak sokat nem ér..... mondjuk az üveget vmilyen szinten egyben tartja, de ez halottnak a csók...

ca. 0,5 évig volt fent tükörezüst fólia a hátsó ablakokon, de nem kötöttek bele, pedig a tükörezüst tiltott alapban. :lol: csak a határon ki kellett jönnie a határőrnek a bodegából mert nem látott bele :lol:

Alapjában véve csak a nagyon sötétre sötétített kocsikkal kötekednek de azzal rendesen (felénk)

úgyhogy tavasszal vmi lájtosabb megy majd fel :lol:

Link to comment
Megosztás:

Idézet a KÖHÉM 6/1990 ide vonatkozó részéből:

"Díszítések és jelzések alkalmazására vonatkozó üzemeltetési műszaki feltételek

97. § (1) A rendszámtábla közelében - a rendszámmal történő összeolvasás lehetőségének kizárása érdekében - betű, szám vagy ábra nem helyezhető el.

(2) A gépjármű, a mezőgazdasági vontató és a lassú jármű szélvédőjén, valamint azon ablakain, amelyeken keresztül a vezetőnek az utat és környezetét látnia kell, kilátást zavaró feliratot, ábrát, jelzést, tartozékot elhelyezni tilos. Nem kell a kilátást zavarónak tekinteni

a) a belső visszapillantó tükröt;

:lol: a szélvédő felső részén elhelyezett olyan fényszűrőt, amely a kilátást nem akadályozza, magassága a járműre felszerelt belső napellenző magasságánál nem nagyobb, rajta keresztül a közúti jelzések színe tévedésmentesen felismerhető;

c) legfeljebb 10 cm méretű, a szélvédő alsó sarkában elhelyezett feliratot, ábrát, jelzést, tartozékot;

d) a szélvédő szélén elhelyezett antennát.

(3) Kívülről látható világító, megvilágított, átvilágított, illetőleg fényvisszaverő kivitelű feliratot, ábrát, vagy jelzést - a 27., 67. és 103. §-okban említetteket, továbbá a veszélyes áruk közúti szállítására vonatkozó előírás (ADR) szerinti veszélyt jelző táblákat, a hosszú és nehéz, valamint a lassú járművek (járműszerelvények) megjelölésére engedélyezett táblákat kivéve - a gépjárművön, a mezőgazdasági vontatón és a lassú járművön elhelyezni tilos.

(4) A jármű vezetőfülkéjében és utasterében tilos olyan díszítést alkalmazni mely a vezetőt zavarhatja, vagy a szabad kilátásban akadályozhatja.

(5) A személygépkocsi ablakain - kivéve a lakófelépítmény ablakait - menet közben nem szabad függönyt, vagy olyan más megoldást (fólia, üvegre felhordott fényelnyelő vagy fényvisszaverő réteg stb.) alkalmazni, amely a személygépkocsi ablakain a kilátást, illetőleg az átlátást megakadályozza.

Link to comment
Megosztás:

mert az kisteher, és arra más szabályok vonatkoznak :wink:

De könyörgöm, ugyanabban a forgalomban vesz részt!!!

Mitöbb, jellegét tekintve munkaeszköz, így valószínűleg többet megy mint egy személyautó. (Én a Sprinterbe másodmagammal 2004 Májusa óta 92 ezer km-t tettem bele.)

Link to comment
Megosztás:

Idézet a KÖHÉM 6/1990 ide vonatkozó részéből:

[A személygépkocsi ablakain - kivéve a lakófelépítmény ablakait - menet közben nem szabad függönyt, vagy olyan más megoldást (fólia, üvegre felhordott fényelnyelő vagy fényvisszaverő réteg stb.) alkalmazni, amely a személygépkocsi ablakain a kilátást, illetőleg az átlátást megakadályozza.

És mi van akkor amikor bepárásodik az ablak?

Főleg a hátsó szélvédő.

Link to comment
Megosztás:

hi, a kistehereknél kötelező a 2 külső tükör, ezért lehet full sötétíteni hátul is. Mondjuk most már nem kötnek bele a személyautónál sem, mert tényleg küszöbön a szabálymódosítás. Előre tényleg a lehajtott napellenzővel egyvonalban lehet fólia, de max. 20 cm. Az UV szűrés meg csak részben segít, mert nem csak a napfény szívja ki a kárpitot, hanem a hő is... Óvatosan tetessük azért fel az oldalsó ablakokra a sötét fóliát, mert nagyon szarul lehet kilátni éjjel onnan, nem venni észre pl. oldalról jövő gyalogost, kerékpárost. Első szélvédőre nem lehet a csíkon kívül rakni semmit, de nem is kell, edzett üveg, nagyon erös. Egyxébként japánban akármennyire lehet azt is sötétíteni. űCsak jó minőségű fóliát rakassatok fel, az nem fog meglilulni. Fűtőszálat ne károsítja, simán el is távolítható róla. Műbizonylat meg mit sem ér, ha szabálytalan helyen van fenn fólia... Arra ugysem érvényes.

Link to comment
Megosztás:

popntosan... mondjuk csak arra hivatottak, hogy összetartsák a betörött üveg szilánkjait.....

Hm. hat olvastam itt a forumon olyat akinek az uveg a helyen is maradt es emiatt nem ramoltak ki a kocsijat. Persze akkor erne a folia igazan sokat ha az auto uvege korben rogzitve lenne (mint az epuleteknel), nem csak alul, mert igy ha osszetorik, egyben be lehet nyomni. Annyira nem vagyok jaratos az autokiramolasban, de szerintem ha a tolvaj nem tud viszonylag kis feltunessel, gyorsan dolgozni, akkor valoszinu hogy nem kockaztatja a lebukast. Ahol akar orakig, nyugodtan elbibelodhet, ott csak a fegyveres or segit...

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.



×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.