Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Tom

Recommended Posts

A blokkolt kerekekkel meg az a probléma, főleg, ha a kormányzott kerekekről van szó, hogy a megcsúszás irányában indul el az autó, tehát, amíg blokkolva vannak a kerekek, addíg irányíthatatlan az autó.

A fő probléma inkább hogy a csúszó súrlódó testre kisebb súrlódó erő hat, mint a csúszáshatáron gördülőre. Amit írsz az is igaz, de a legtöbb esetben szerintem ha valaki vészfékez nem akar kormányozni is.

Link to comment
Megosztás:

...de a legtöbb esetben szerintem ha valaki vészfékez nem akar kormányozni is.

Igen, a csúszás a súrlódásnak az a formája, amikor a súrlódási erő kb. 0

Valami azért nekem is rémlik még ;)

De nem is a fizikával van a gond, hanem azzal, hogy "nem akar kormányozni..." B)

Inkább elengedi, a szeme elé teszi a kezét és kétségbeesetten jajgat, a lába meg már reflexből a féken...

Link to comment
Megosztás:

A fő probléma inkább hogy a csúszó súrlódó testre kisebb súrlódó erő hat, mint a csúszáshatáron gördülőre. Amit írsz az is igaz, de a legtöbb esetben szerintem ha valaki vészfékez nem akar kormányozni is.

Ez igaz de ez sajnos nem így van. Ha vki hasonló helyzetbe kerül sztem automatice félrerántja a kormányt és nyom 1 satuféket. Ez tapasztalat kérdése...

Link to comment
Megosztás:

Tehetetlenség, Newton... Nem ismerős? :blush:

Most akkor jól írtam nem? Fékezéskor a súlypont előre tolódik, átmenetileg a hátsó tengelyt kevésbé terheljük, gondolom azért van ott a "gyengébb" dobfék. Próbálj meg biciklin első kereket blokkolni. ;) Gyorsításkor, meg a hátsó kerekeknél van nagyobb tapadás nem? Hiszen a kocsi orra "emelkedik". Az most más tészta, hogy Opelnál elöl van a motor, és a súly nagyobb része. Nem nagyon látni fronthajtású dragstert. Meg szerintem "jobb" ha az elsőkerekek blokkolnak kanyarban, hiszen akkor a kocsi elveszti az irányíthatóságát, és a fékezés kezdetekor tartott irányban mozog tovább a kormányzástól függetlenül. Ha ekkor megszünteted a blokkolást, vagyis csökkented a fékerőt akkor visszakapod az irányíthatóságot. DE ha a hátsó kerekek blokkolnak kanyarban, a kocsi fara kitör, ekkor csökkented a fékerőt+ellenkormányzás, de itt már lehet hogy a szemközti sávban vagy, legalábbis a kocsi segge. Nahát ez az én elméletem. Mivel van itt versenyző cartárs, szeretném ha elmondaná ez hogy is van gyakorlatban. B)

Link to comment
Megosztás:

Mitôl lehet olyan hangja a hátsó fékeimnek mint egy gôzmozdonynak...HU HUUUU..... ;)

A kéziféket be szoktad húzni mostanában?

Arra gondolok, hogy a hideg miatt nem engedi el rendesen, mert a beszorult párától összefagyott.

Én csak simán sebességbe szoktam hagyni, mert már egyszer jártam úgy egy párás, esős (pedig nem is fagyos) idő után, hogy a behúzott kézifékem nem akart kiengedni, de néhány ütés a dobra gumikalapáccsal megoldotta a problémát B)

Link to comment
Megosztás:

Minden bizonnyal nincs a megfelelő állapotban. ;)

Egyértelműen a hátsó? Szedd szét, tisztítsd ki, nézd meg milyen állapotban van.

Tudom a -25 erre sem nagyon alkalmas. B)

Igen, egyértelműen a hátsó (leteszteltem)

Ujak a fékdobok, a betétek meg jó állapotban vannak. Persze ez is nagy hidegben jelentkezik és kisebb fékezésnél.

Link to comment
Megosztás:

De nem is a fizikával van a gond, hanem azzal, hogy "nem akar kormányozni..." B)

Inkább elengedi, a szeme elé teszi a kezét és kétségbeesetten jajgat, a lába meg már reflexből a féken...

Valóban nem ez a jó módszer, de sokszor az igen rövid idő alatt nehéz felmérni, hogy a kormányzással kijelölt új pályán nincs-e nagyobb veszélyforrás.

Link to comment
Megosztás:

Most akkor jól írtam nem? Fékezéskor a súlypont előre tolódik, átmenetileg a hátsó tengelyt kevésbé terheljük, gondolom azért van ott a "gyengébb" dobfék. Próbálj meg biciklin első kereket blokkolni. ;) Gyorsításkor, meg a hátsó kerekeknél van nagyobb tapadás nem? Hiszen a kocsi orra "emelkedik". Az most más tészta, hogy Opelnál elöl van a motor, és a súly nagyobb része. Nem nagyon látni fronthajtású dragstert. Meg szerintem "jobb" ha az elsőkerekek blokkolnak kanyarban, hiszen akkor a kocsi elveszti az irányíthatóságát, és a fékezés kezdetekor tartott irányban mozog tovább a kormányzástól függetlenül. Ha ekkor megszünteted a blokkolást, vagyis csökkented a fékerőt akkor visszakapod az irányíthatóságot. DE ha a hátsó kerekek blokkolnak kanyarban, a kocsi fara kitör, ekkor csökkented a fékerőt+ellenkormányzás, de itt már lehet hogy a szemközti sávban vagy, legalábbis a kocsi segge. Nahát ez az én elméletem. Mivel van itt versenyző cartárs, szeretném ha elmondaná ez hogy is van gyakorlatban. B)

Most jól írod, de az előbb PottR írta jól és azt kifogásoltad meg.

Link to comment
Megosztás:

Valóban nem ez a jó módszer, de sokszor az igen rövid idő alatt nehéz felmérni, hogy a kormányzással kijelölt új pályán nincs-e nagyobb veszélyforrás.

Hát igen, a körülményektől erősen függ. De mindíg kell, hogy legyen B-terv, valamennyire illik deffenzívnek lenni.

Egy csomószor szoktam pl. látni, hogy messziről látszik, hogy meg kell állnia, de akkor is az utolsó pillanatban fékez valaki és tök úgy tűnik, hogy csak pár méterre látnak előre.

Ha meg gyorsabban mész, mint ahogy meg tudnál állni, erre a KRESZ tudtommal azt mondja, hogy vakon vezetés.

Nyílván nem lehet mindenre felkészülni, de azért egy kis odafigyeléssel nagyobb esély van elkerülni a bajt.

Link to comment
Megosztás:

Most jól írod, de az előbb PottR írta jól és azt kifogásoltad meg.

Igen, igen már látom. Ebként meg a vészhelyzetkor elkalmazandó fék+kormányt tanulni kéne, meg gyakorolni, ajánlották is az iskolában a tanfolyamot, kb. annyiba kerül, mint maga a jogsi. B) Nem nagyon volt tolongás. Pedig elég sokan halnak meg a kamion alatt, amikor az árok meg üres, vagy éppen nincs is. Az lehet a baj, hogy az emberekbe bele van rögzödve, hogy mindenképpen az úton akarnak maradni, bármi jön szembe. Persze utólag könnyű okoskodni.

Link to comment
Megosztás:

kb. annyiba kerül, mint maga a jogsi. ;)

Hát, azért egy jogsi már többe van mostanában, de tény, hogy nem olcsó. Viszont az első elkerült baleset után megtérül az ára. De azért tényleg jó lenne olcsóbban csúszkálni ellenőrzöttebb körülmények között... B)

Link to comment
Megosztás:

Igen, igen már látom. Ebként meg a vészhelyzetkor elkalmazandó fék+kormányt tanulni kéne, meg gyakorolni, ajánlották is az iskolában a tanfolyamot, kb. annyiba kerül, mint maga a jogsi. B) Nem nagyon volt tolongás. Pedig elég sokan halnak meg a kamion alatt, amikor az árok meg üres, vagy éppen nincs is. Az lehet a baj, hogy az emberekbe bele van rögzödve, hogy mindenképpen az úton akarnak maradni, bármi jön szembe. Persze utólag könnyű okoskodni.

Na most már sokadszor is visszaolvastam. Végül is értelmezés kérdése. Úgyhogy én is levideózom (®epk) magam. ;)

Link to comment
Megosztás:

Hát igen, a körülményektől erősen függ. De mindíg kell, hogy legyen B-terv, valamennyire illik deffenzívnek lenni.

Egy csomószor szoktam pl. látni, hogy messziről látszik, hogy meg kell állnia, de akkor is az utolsó pillanatban fékez valaki és tök úgy tűnik, hogy csak pár méterre látnak előre.

Ha meg gyorsabban mész, mint ahogy meg tudnál állni, erre a KRESZ tudtommal azt mondja, hogy vakon vezetés.

Nyílván nem lehet mindenre felkészülni, de azért egy kis odafigyeléssel nagyobb esély van elkerülni a bajt.

Hát ez az, amikor látom, hogy a paraszt előz szembe, akkor én már leveszem a gázról a lábam, nem várom meg, amíg nyilvánvaló lesz, hogy nem fér be a másik előtt. És nem a dudát nyomom, meg még rá is húzom a kormányt, hogy jól megijedjen. Egy 100-as tempónál egy gázelvéttel, és enyhe fékezéssel, pillanatokon bellül tudsz 90-80-ra lassítani, és ha a végén mégis baj van, nem mindegy hogy 100-ról, vagy 80-ról padlózok. Adott esetben a féktáv különbség dönti el hogy csattanok, vagy nem. Szerintem.

Link to comment
Megosztás:

Szerintem igen.

Csak azt a tévhitet akartuk elhessegetni, amit PottR írt, hogy a megcsúszás függ a terheléstől.

Erről már volt egy nagyobb eszmecsere, ha jól emlékszem. Igaz Tápi? B)

Húú, már annyi vita volt hogy nem is emlékszem mindre.

De mintahogy a súrlódó erő függ a terheléstől, a megcsúszásnak is függnie kell tőle.

Amire te gondolsz szerintem, az az azonos terhelés-különböző méretű tapadófelület eszmecsere volt.

Link to comment
Megosztás:

Húú, már annyi vita volt hogy nem is emlékszem mindre.

De mintahogy a súrlódó erő függ a terheléstől, a megcsúszásnak is függnie kell tőle.

Amire te gondolsz szerintem, az az azonos terhelés-különböző méretű tapadófelület eszmecsere volt.

Az lehet... Már tisztára összezavartok B) :blush: ;)

Link to comment
Megosztás:

Hát nem egyszerő a kérdés az biztos. Normál esetben a hátsónak kéne megcsúsznia, de itt közbeszól a jobb hatásfokú tárcsás elsőfék. Nincs esetleg olyan aki szerelt hátra tárcsát, leírhatná változott-e a helyzet blokkolás téren.

Általában aki hátra is rakott tárcsát, az elöl is kicserélte nagyobbra, úgyhogy biztos jobb lett B)

Link to comment
Megosztás:

Általában aki hátra is rakott tárcsát, az elöl is kicserélte nagyobbra, úgyhogy biztos jobb lett B)

De ha nagyobb a tárcsa attól miért változik a helyzet? Mármint nyilván nő a fékerő...de elvileg ugyanannál az erőnél blokkol a kerék...szóval hiába fékez erősebbet, ugyanzon körülmények közt blokkol. Vagy tévedek?

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.