Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Recommended Posts

Talán azért van így, mert sokkal stabilabban lehet szabályozni így az alapjáratot.

(a szabályzókúp mindig azonos pozícióban ad ugyanakkora légtömeget, míg mondjuk

a folytószelepet támasztva kopna, illetve a folytószelep aktuális állapotától is függne)

Ááá, nemhiszem. Lazán utánaállítana egy kis kopásnak, olyan mintha a kúp vagy a járata kicsit bekokszosodik. Azt is jól lekezelni.

De ha mégis, akkor nem tolná hanem húzná a mechanikát, akkor meg nem kopik semmit.

Link to comment
Megosztás:

De ha mégis, akkor nem tolná hanem húzná a mechanikát, akkor meg nem kopik semmit.

És szerinted melyiket egyszerűbb és olcsóbb megvalósítani? :unsure:

Mert szerintem egyszerűbb úgy önteni a folytószelepházat, hogy alapvetően

benne legyenek a plusz levegőjáratok (ettől nem lesz drágább), majd rácsavarozni

egy natúr léptetőmotort, a tengelyén kúppal. :huh:

Link to comment
Megosztás:

És szerinted melyiket egyszerűbb és olcsóbb megvalósítani? :unsure:

Mert szerintem egyszerűbb úgy önteni a folytószelepházat, hogy alapvetően

benne legyenek a plusz levegőjáratok (ettől nem lesz drágább), majd rácsavarozni

egy natúr léptetőmotort, a tengelyén kúppal. :lol:

Hát az enyémet. :huh:

Tuti nem egyszerűbb megtervezni azt az öntött cuccot, mint a léptetőmotor végére egy kapmót rakni és beakasztani a mechanikába.

Ráadásul (legalábbis az enyémet) még marni is kell. Szóval nemcsak nehezebb, hanem gazdaságtalanabb is.

Szerintem más oka kell legyen.

Sőt...

Nálam még a szívósort is oda kellett igazítani, mert ott folytatódik a járat. Azzal együtt meg a tömítést.

Kizárt, hogy ez legyen a legegyszerűbb.

Link to comment
Megosztás:

Én teljesen bizonyos vagyok benne, hogy a legfőbb oka a gazdaságosság volt,

de abban is biztos vagyok, hogy stabilabb szabályzást ad ez a fajta alapjárati rendszer.

Viszont egyikőnk sem fejlesztőmérnök németországban, szal sosem fogjuk megtudni,

mi a valódi magyarázat szóról szóra. :unsure:

(egyébként én tudnék még egy harmadik módot is, amikor egy vákumszeleppel szabályoznák

az alapjárati levegőcsatorna szelepét. még olcsóbb lenne :huh: )

Link to comment
Megosztás:

Szerintem ez valami régről maradt dolog lehet. Igazából az alapjárati szabályozás egy gumicső és egy sima csap (egy Kadettklubbos verdában ténylegesen egy kerticsap van a moci helyén :lol: ). Ennél egyszerűbb és olcsóbb megoldás tényleg nincs. Gondolom valami ilyesmi lehetett az alap.

Aztán valahogy túlbonyolították azzal a viszonylag kényes alapjárati motorral. De szerintem is precízebben szabályozható ezzel az alapjárat, mint a folytószelep mozgatásával.

És persze én (is) csak találgatok. :unsure: :huh:

Link to comment
Megosztás:

Még az jutott eszembe, hogy a légáramlás nem lineárisan követné a pillangószelep nyitásszögét, míg a hagyományos megoldásnál ez a probléma nincs.

Esetleg más autókban ismertek megoldást? Ott is ugyanilyen?

Én úgy tudom, h az alapjárati moci elég elterjedt, legalábbis hallottam már más márkánál (pl. Ford) is.

Link to comment
Megosztás:

Egy ideje gondolkodom azon, hogy az alapjárati szabályzást miért nem a fojtószelep mozgatásával oldják meg. De magyarázatot nem igazán találtam.

Mert nagyon kicsiket kellene nagyon precizen mozgatni, ráadásul a hasznos működési tartomány mittomén alsó 5%-ában. Ilyen szabályzót csinálni nehéz.

Arról nem is beszélve, hogy az a kopás, elkoszolódás, ami a fojtószelepet "normál" üzemben 1%-osan befolyásolja (tehát még bőven tűrésen belül van), ezt az "alapjárati szabályzót" alaposan megbillentené...

Sokkal olcsóbb 2 db, relatíve pontatlan szerkezetet csinálni (csak az egyiket kicsiben), mint a "nagyot" megcsinálni nagyon precízre.

Az se lehetetlen aztán, hogy a fojtószelep tehetetlensége egyszerűen túl nagy ehhez a feladathoz (túl nagy frekvenciával kellene rángatni és megsínylené a mechanika). Gondolom az is csak léptetőmotorral megy, az meg nem tud akármilyen kicsit lépni.

Szerintem amit mondasz, az ahhoz hasonló, minha egy vízcsapot próbálnál meg beállítgatni úgy, hogy mp-enként 1 helyett kettőt csöppenjen.... még ha az egész szerkezet lenne ennyire precíz, akkor se lenne könnyű ilyen piciket forgatni rajta. Se géppel, se kézzel.

T.

Link to comment
Megosztás:

Mert nagyon kicsiket kellene nagyon precizen mozgatni, ráadásul a hasznos működési tartomány mittomén alsó 5%-ában. Ilyen szabályzót csinálni nehéz.

Szerintem amit mondasz, az ahhoz hasonló, minha egy vízcsapot próbálnál meg beállítgatni úgy, hogy mp-enként 1 helyett kettőt csöppenjen.... még ha az egész szerkezet lenne ennyire precíz, akkor se lenne könnyű ilyen piciket forgatni rajta. Se géppel, se kézzel.

Nehéz? :blush: Egy áttétel oszt annyi.

Arról nem is beszélve, hogy az a kopás, elkoszolódás, ami a fojtószelepet "normál" üzemben 1%-osan befolyásolja (tehát még bőven tűrésen belül van), ezt az "alapjárati szabályzót" alaposan megbillentené...

Mint fent említettem szerintem utána tud menni. Ebben 99%-ig biztos vagyok.

Sokkal olcsóbb 2 db, relatíve pontatlan szerkezetet csinálni (csak az egyiket kicsiben), mint a "nagyot" megcsinálni nagyon precízre.

Az se lehetetlen aztán, hogy a fojtószelep tehetetlensége egyszerűen túl nagy ehhez a feladathoz (túl nagy frekvenciával kellene rángatni és megsínylené a mechanika). Gondolom az is csak léptetőmotorral megy, az meg nem tud akármilyen kicsit lépni.

Lehet. Higgyétek el próbálom, de valahogy akkor sem értem. Szerintem jóval bonyolultabb dolgokat meg tudnak oldani. De biztos bennem van a hiba, inkább ne próbáljatok meggyőzni. :D

Link to comment
Megosztás:

Lehet. Higgyétek el próbálom, de valahogy akkor sem értem. Szerintem jóval bonyolultabb dolgokat meg tudnak oldani. De biztos bennem van a hiba, inkább ne próbáljatok meggyőzni. :D

Persze, hogy meg tudnak oldani de a kérdés az, hogy megéri e? Lehet e olyan olcsón gyártani és supportálni, hogy a gyártónak ez megérje és nyernek e vele annyit amennyibe kerül.

Van az IT-ben az a mondás, hogy hardverből (azaz erőböl) minden problémát meg lehet oldani....csak nem biztos, hogy megéri :blush:

Link to comment
Megosztás:

Lehet. Higgyétek el próbálom, de valahogy akkor sem értem. Szerintem jóval bonyolultabb dolgokat meg tudnak oldani. De biztos bennem van a hiba, inkább ne próbáljatok meggyőzni. :D

Szerinted ha oldalcsíkokon, meg egy-egy szál elektromos vezetéken spórolnak a gyártáson,

akkor egy precíz léptető és áttételezés, meg bonyolultabb motorvezérlő miért lenne realizálható

megoldás? :blush:

Link to comment
Megosztás:

Szerinted ha oldalcsíkokon, meg egy-egy szál elektromos vezetéken spórolnak a gyártáson,

akkor egy precíz léptető és áttételezés, meg bonyolultabb motorvezérlő miért lenne realizálható

megoldás? :blush:

Hát pont ezért. :D

Ebben az esetben sok anyagot meg lehetne spórolni. Az elektronika meg csak fejlesztésben kerülne többe, anyagárban kb. ugyanott maradna. Gondolom nem véletlen csinálnak mostanában mindent elekrtonikusan. (fojtószelepmozgatás, kormányzás, fék, kitudjamégmi)

De hagyjuk tényleg, azt hittem valami jelentősebb oka van, de lehet hogy így tényleg meg tudtak spórolni 10 forintot.

Link to comment
Megosztás:

Hát pont ezért. :D

Ebben az esetben sok anyagot meg lehetne spórolni. Az elektronika meg csak fejlesztésben kerülne többe, anyagárban kb. ugyanott maradna. Gondolom nem véletlen csinálnak mostanában mindent elekrtonikusan. (fojtószelepmozgatás, kormányzás, fék, kitudjamégmi)

De hagyjuk tényleg, azt hittem valami jelentősebb oka van, de lehet hogy így tényleg meg tudtak spórolni 10 forintot.

Több alkatrész => többet viszed márkaszervízbe... :blush:

Link to comment
Megosztás:

De hagyjuk tényleg, azt hittem valami jelentősebb oka van, de lehet hogy így tényleg meg tudtak spórolni 10 forintot.

Szerintem nem 10Ft spórolás volt ez. A precíz mechanika jóval többe kerül, és több a hibalehetősége is.

Lényeg hogy egyszerűbb és olcsóbb a jelenlegi megoldás, és kevesebb a baj is vele. Szerintem minden

szempont szerint ez a legjobb megoldás. :blush:

Link to comment
Megosztás:

Csak ezt ne írtad volna. :D

Áramlástanilag tuti nem ez a legjobb. De még sok mást is ki tudnék találni de nem fárasztalak titeket. :blush:

A pici résnyire nyitott pillangószelep mennyivel jobb áramlástanilag? Főleg hogy a depresszió folyamatos

eléggé nagy változásai "lebegtetik" a szelepet folyamatosan... ;)

Link to comment
Megosztás:

A pici résnyire nyitott pillangószelep mennyivel jobb áramlástanilag? Főleg hogy a depresszió folyamatos

eléggé nagy változásai "lebegtetik" a szelepet folyamatosan... :D

A mostani kialakításnál jelen lévő lyukak és járatok káros hatására gondoltam teljes nyitásnál.

Engem alapjáraton nem zavar az áramlás "rosszasága", viszont WOT-nál annál inkább.

Egyébként maga a pillangószelep is úgy sz*r ahogy van. De ezt legalább tudom miért alkalmazzák mégis. :blush:

Link to comment
Megosztás:

A mostani kialakításnál jelen lévő lyukak és járatok káros hatására gondoltam teljes nyitásnál.

Engem alapjáraton nem zavar az áramlás "rosszasága", viszont WOT-nál annál inkább.

Egyébként maga a pillangószelep is úgy sz*r ahogy van. De ezt legalább tudom miért alkalmazzák mégis. :D

A mostani megoldás káros hatásai normál üzemben szerintem elhanyagolhatóan kicsik. ;)

Nem sportra tervezik ezeket a motorokat, még a C20XE is inkább tömegcikk, mint egy

jól élezett, finomhangolt sportmotor. :lol:

Lehet az általad emlegetett szempontok alapján nagyon frankó motorokat építeni, csak

azok nem a sokezres darabszámban eladott tömegautókba készülnek. :lol: Tudsz venni

Pagani-t, meg Lamborghini-t, meg még sorolhatnám, ahol ilyen szempontok alapján terveznek. :blush:

Link to comment
Megosztás:

  • 3 months later...

Kivettem a motorszellőztetőből (kurbelwellehauseentlüfter) a fémszitát,

tele volt sárral, alig eresztett át valamit,

mosáskor darabokra tört.

tippeket várok mivel helyettesítsem?

hol szerezhető be?

tulképp egy (néhány) drótháló volt benne összehajtogatva.

Link to comment
Megosztás:

Kivettem a motorszellőztetőből (kurbelwellehauseentlüfter) a fémszitát,

tele volt sárral, alig eresztett át valamit,

mosáskor darabokra tört.

tippeket várok mivel helyettesítsem?

hol szerezhető be?

tulképp egy (néhány) drótháló volt benne összehajtogatva.

Lehet kapni mosogatáshoz ilyen "vatta" szerű anyagot.

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.