Először is engedd meg, hogy megköszönjem, hogy rendelkezésünkre álltál és vállaltad, hogy a feltett kérdésekre válaszolsz.
Én köszönöm a lehetőséget..
Mit tanított neked ez a klub? Mi az amit ennek az egyesületnek köszönhetsz?
Kicsit globális irányból közelítem meg a kérdést. A legfőbb amit megtanultam, hogy tök jó, ha valami megvan elméletben, vagy ötlet szinten, de abból nem lesz semmi. Más nem fogja megcsinálni helyetted a SAJÁT ötleted, ha mégis, az meg valószínűleg nem lesz azon a színvonalon amit elképzeltél, vagy amire TE képes lennél. Minden vezetőségi gyűlés során jönnek elő ötletek, amire rendszerint az a válasz érkezik, hogy "Oké, csináld!". Így jött létre a Blitz Ring is. Ötlet - Oké, csináld - tervezés - kész. Siker lett? Ezt mindenki válaszolja meg magának. Amiket az egyesületnek köszönhetek, azok leginkább élmények számomra. Különböző rendezvényeken végre aktívan vállalhatok szerepet, ahol extrovertált személyiségem igazán kiélheti magát. Nagyon társasági lény vagyok és így végre némi haszna is van ennek. Megtapasztalhattam azt, hogy milyen azért dolgozni, és csinálni valamit teljes erővel, hogy mások jól érezzék magukat. A visszajelzések motiválják leginkább a csapatot arra, hogy újra és újra minden évben megszervezzük a Blitz Weekendet, vagy az újdonságok kitalálására, mint például a Blitz Ring.
Végre beleláttam abba, hogy mennyire nem könnyű minden apró részletre odafigyelni, de az arcukat ritkán vállaló fotel-rendezvényszervezők a kulturált véleménynyilvánítási módszereikkel mindig felhívják a figyelmünket a hiányosságokra, amiket később javítunk. Szerencse, hogy nekik nem tanította meg a klub, hogy az ötleteket meg kell csinálni, mert akkor 5 millió rendezvény országa lennénk. Én hálás vagyok Nekik!
A fiatalkorod nem nehezíti meg az dolgodat a vezetőségben? Nem cikiznek, ugratnak a többiek?
Talán nem is az életkorral van a baj, hanem a tapasztalatlansággal. Nem mindig tudok a realitások talaján maradni, így sokszor ütközök akadályokba. Cikizés / ugratás leginkább a kérdéseim miatt van. Ha valamit nem értek, kérdezek. Ha a válasz számukra triviális akkor bizony kapom az ívet, hogy miért nem tudom. Ilyenkor segít majd a Google Szerencsére átlagban nincs olyan nagy korkülönbség. Van 1-2 vezetőségi tag akinek ha az első randija jobban sikerül, pont ennyi idős lenne a gyereke mint én, de jól kijövünk egymással. (Legalábbis Ők )
Meddig marad meg az Astra G OPC? Milyen Opel-t vennél, ma azt mondanák neked tessék válaszon pénz nem számít!?
Hogy meddig marad jó kérdés. A GSi-met nagyon élveztem, félre értés ne essék, az OPC-t is imádom, és minden egyes perc egy élmény vele, de valahogy már nem ez a vonal amit követni szeretnék. Amit leginkább el tudnék képzelni, az a legjobban felszerelt, legújabb insignia kombi, az elérhető legerősebb dízelmotorral. Ilyen még nem volt, kipróbálnám, és legalább belefér egy talicska is. Aztán lehet sírva menekülnék vissza egy G OPC-hez!
Sajnos tényként mondhatjuk, hogy a Facebook-generációt nem érdekli az autó. Szerinted miért nem érdekli az autótuning illetve autóépítés a fiatalokat?
Annyira a sharing-economy irányába tolódott el minden, hogy már a birtoklási vágy kialakulásánál megdől a projekt. Alapvetően eszközként vagy szükséges rosszként tekintenek az autókra, ami azért van, hogy segítse őket a céljaik elérésében. A-ból B-be gyorsan kényelmesen, de ne kelljen szenvedni a parkolóhely kereséssel és az aprópénzzel, amikor parkolójegyet vásárolnak.
Másik irányból megközelítve, a fix, és változó költségek véleményem szerint tovább rontják az érdeklődést az autók irányába. Körülbelül évi 50 ezer elmegy a biztosításra és a teljesítmény adóra. Ez havi 4166 forint. Talán már ez a keret is elég lenne ahhoz, hogy ha nagy a szükség, akkor megoldhassa valamilyen személyszállítási szolgáltatással a közlekedését. A tankolásból literenként körülbelül 100 forint az üzemanyag ára, a többi 226,8 forintot (forrás: hvg.hu) kisrészben a különböző árrések, nagyobb részben pedig az áfa és a jövedéki adó teszi ki. Ha csak havi 10.000 forint értékben tankolunk, ami nem biztos, hogy elegendő, akkor máris havi 14166 forintba kerül az autó. Téli gumi garnitúra árát, szerviz díjakat vagy a különböző illetékeket figyelmen kívül hagyva ez is évi 169 ezer forint. Talán ennyiből kényelmesebben és kevesebb idegeskedéssel is megoldható a közlekedés mintha saját autóval kéne bajlódni.
Külföldi találkozókon szinte csak olyan autókat látunk, amelyek gyári verziójáról is jó eséllyel csak álmodni lehet itthon, Ők pedig feltesznek rá egy olyan felniszettet melyből 1db meghaladja néhányunk autójának árát. Nekünk jutottak a régi, öregebb autók, reszelgetjük őket, amit azért őszintén mondva hamar meg lehet unni, míg a Nyugaton kihozzák a szalonból az autót és élvezik, majd mielőtt jönnének a problémák eladják Keletre, mi meg kezdhetjük a vár építést..
Valóban kicsit anyagias a megközelítésem, de jelen gazdasági helyzetben talán ez az egyik legnagyobb erő, ami visszatarthatja a fiatalokat az autózástól.
Miért legyen saját autója, ha annak alapvető funkcióját olcsóbban igénybe veheti különböző vállalkozásoktól?
Ha saját autója nincs, akkor a tuning is csak a moziban, az újságokban és a különböző kiállításokon fogja érdekelni, de akkor is ott lebeg majd a gondolat, hogy ez bizony drága sport.
A túlzott szabályozás és a nyugati gondolkodás teljes elutasítása még tovább rontja a helyzetet. Nincs lehetőség érvényesülni, vagy ha meg is próbálod, néhány tízezer forinttal később a bürokrácia megállít. Érdemes belevágni?
Ha kampányolnod kellene az "autófanatizmus", "autóbuziság" mellett, hogy a fiatalokból igazi carguy, petrolhead legyen, hogy tennéd?
Az autózást nehéz lenyomni úgy az emberek torkán, hogy ez hobbi. Hogy lehet egy olyan tárgy hobbi, amit arra teremtettek, hogy KISZOLGÁLJON minket?! Hobbi a horgászat, vagy olvasás vagy bármi olyan TEVÉKENYSÉG amivel ki tudsz kapcsolni és élvezed. Abba nem sok élvezetet és kikapcsolódást látok, hogy a tizenX éves autód alatt 1 napot fetrengsz, hogy megkupplungozd, miközben a „mérnökök” szó elé az összes általad ismert káromkodást beszúrod. A szerelést természetesen megelőzi a tevékenység amit élvezel és kikapcsol, sőt, egy havi átlagfizetés felének ellocsolása után is megadatik ugyan ez de az kicsit keserű.
Sajnos már én sem tudom egyértelműen egyik, vagy másik oldalra helyezni magam. Sokszor elgondolkodom, hogy vajon mennyi minden mást lehetett volna abból a pénzből csinálni, amennyibe az OPC került, (a rálocsolt összegre meg inkább nem gondolok) vagy mennyivel jövedelmezőbb dologra is költhettem volna… de ilyenkor csak felnyitom a garázsajtót, beindítom és rájövök, hogy te jó ég, miből maradtam volna ki…
A nem autómániás velem egyidőseket meggyőzni csak érzelmi töltetekkel lehet. Meg kell mutatni nekik, hogy az irgalmatlan szopástenger mit hoz a másik oldalon, mesélni arról, hogy milyen jó érzés felmenni és autózni Dobogókő irányába, akár egyedül vagy bandába, vagy elég csak felidézni a „Halálos iramban: Tokiói hajsza” azon jelenetét amikor Neela fűzi keresztbe lefelé a hegyről:
A nagyobb autós rendezvények talán még segítségre lehetnek abban, hogy „petrolhead” oldalt minél többen megismerhessék. Elég csak egy nyíltan, ingyenesen látogatható rendezvényre gondolni, ahova megérkezik a mit sem sejtő fiatal, pusztán kíváncsiságból, majd úgy távozik, hogy „Igen ebbe a rétegbe akarok tartozni, tetszik ez az összetartás!”
A technológia jelentősen dominál az életünk minden területén. Mivel az autókra egyre többen csak szükséges közlekedési eszközként tekintenek, amit egyelőre vezetni kell, az óriás techcégek igyekeznek még kényelmesebbé tenni a mindennapokat például az önvezető autókkal. A mai fiatalokat pedig ez veszi körül, így a társadalmi elvárásoknak megfelelően nem is kacsintanak vissza, hogy vajon milyen lehet vezetni egy autót.
Nem tudnék már én sem egyértelműen és azonnal választani aközött, hogy autóversenyző lennék-e szívesebben vagy inkább egy mérnök, ugyan annál a csapatnál. Motorsportnak motorsport de két különböző aspektus. Szeretek autós körökbe mozogni, részt venni a társasági életben, rendezvényeket / eseményeket szervezni méginkább, szóval bármit ami autóval kapcsolatos, de a saját autómat építgetni, "tuningolni" már egyre kevésbé.
Kérdések: Ambrus Zsolt
Válaszok: Horogh Zoltán
Készült: 2016. október 11. kedd, 14:00
- 1
Recommended Comments
Nincsenek hozzászólások
Please sign in to comment
You will be able to leave a comment after signing in
Bejelentkezés