Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Fűtés, és klíma


Golby

Recommended Posts

Sziasztok!

'95-ös 1.4 GL Astrám van.

Pár hete elkezdtem tapasztalni, hogy iszonyúan párásodik az autó. Szinte ahogy beülök, le kell kicsit húznom az ablakot, illetve venti az ablakra max-on, és még úgy sem lesz jobb...

Két dolog jutott eszembe:

1. pollenszűrő koszos. De 2014. áprilisban cseréltem, és általában egy év a "szav. ideje", ha jól tudom. És még csak december van....

2. észrevettem, hogy a belső keringtető kapcsoló gombot megnyomva nem hallom azt a "kattanást", amit régen - gondolom, ami nyitotta, csukta azt a "valamit", ami kizárta a kintről jövő levegőt. Na most eszembe jutott, ha ez épp a "BE" állásnál romlott el, akkor belső keringtetésen vagyok folyamatosan. Ha ez így, van: a.) hogy tudok erről meggyőződni? b.) ha így van, meg tudom-e otthon javítani ezt, féllaikus barkácsolással, avagy ez szervíz....?

köszi előre is!

Boczus

Üdv!

A pollenszűrőnek nincsen szavatossági ideje! Ha koszos, akkor csere. Függ a terepviszonyoktól a koszosodás, meg a használattól. Az évenkénti csere az ajánlott, mert egyesek baxnak rá, pedig rengeteg légúti szart okozhat a koszos filter. Az is lehet, hogy egyszerűen elázott a szűrő!! Télen egyébként főleg párás időben semmi szükség rá, mert ritkűn porzik az út, kipufogó füstöt meg nem fogja meg.... nálam ki van szedve, de még így is párásodok.

Belső levegőnél kicsi a valószínűsége, de nem kizárt a kapcsoló hiba. A szűrő eltávolításakor meglátod, hogy nyitva, vagy zárva van. Szerintem ha nem működik vákuum cső hiba, és szépen le van engedve, mert vákuum nélkül nyitva van. A mechanika sérülése esetén lehet még zárt állapot.

Párásodásról annyit, hogy először tisztázzuk mi a pára. Víz kicsapódása a hideg felületen. Az üveg hideg, és a kilélegzett levegő is tartalmaz párát. Ha beülsz, és hideg az autó, nedves a levegő, lesz párásodás, mert beleheled az autót. Tenni nem lehet semmit, csak szellőztetni. Itt jön a kérdés, hogy a kinti levegő páratartalma milyen. amikor 80% fölötti a páratartalom, hiába minden. Egyszerűen amíg a fűtés nem forró, és nem szárít, addig bármit csinálsz pára lesz a kocsiban. Klíma jó dolog, csak 4 fok alatt van gáz... Én végig klímáztam az elmúlt hónapot. Többet használtam mint nyáron. Egyszerűen a múlt hónap rohdt párás volt, és mivel a föld most is rengeteg vizet tartalmaz, így jó sokáig párásodunk. Amit tudni illik az a felhő képződés metódusa. A vizes, párás levegő könnyebb, mint a száraz, így felfelé száll, tehát ezért megy az ablakokra. Amikor elkezded fűteni az autót, és meleglevegőt nyomsz az ablakra, tulajdonképpen gőzölöd az üveget, így sosem lesz száraz. Próbálkozz a hátsó ablakok leengedésével, mert úgy nem csap a mentszél, viszont kiszívja a meleg párát, ugyanis a kémény effektus érvényesül. Tehát a meleg felszáll, és a helyére hideg száll le, ami valszeg kevésbé párás. Egyébként a villám is abba a kéménybe csap be, ami lemegy a pincéig, mert a pince mindig párásabb, és a felszálló pára lehúzza az ívet.

Amit tehetsz, hogy raksz be pára gyűjtő tablettát, vagy valami pára gyűjtőt. Indulás előtt melegíted az autót, addig míg, lanygosat nem fúj, szellőztetsz folyamatosan. Garázsolod az autót, és fűtöd...

Ha nem foglalkozo vele, akkor elvileg 15-20 km-en csont száraz lesz, ennél kisebb távon még nem. Ekkor már a forró fűtés, folyamatos levegő csere miatt elillan a pára. Ha ez nálad nem így van, akkor komolyabb nedvesedés lehet az oka. Fűtés lukas, vagy valahol megáll a víz, esetleg vízköves a radiátor, és nem melegszik fel 90 fokra. Fontos tudni, hogy a pára lecsapódás a levegő hőmérséklet, a felületi hőmérséklet, és a levegő pára tartalma alapján változó hőmérsékleten történik. Ez annyit jelent, hogy adott páratartalom esetén 1-2 fok eltérés már okozhat párásodást. Olvass utána mi az a harmatpont. Előfordulhat, hogy egyszerűen elégtelen a fűtésed, így az üveged a harmatponton van, sosem éri el a megfelelő hőmérsékletet, így van hol kicsapódjon a pára. A problémád tehát összetett, de véleményem szerint, az öregedő opelek, gyengülő fűtésének vagy az áldozata, és a fizikának. Hiába érzed forrónak a fűtést, a 80 fokos radiátor, és a 90 fokos közt is van különbség, amit nem veszel észre. Még érzésre jó, de az a 10 fok már pont elég a levegő hőmérsékletének harmatponton tartásához.

Remélem segítettem valmit!

Módosítva : hetyke
Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!
Meguntam a szórakozást a nem megfelelően működő fűtéscsapommal.

Így hogy itt a hosszú szünet, alkotással telt el a mai nap.

Eredmény egy teljesen új, saját fűtéscsap. Apukám segített be a forgácsolási munkákba, és a csőszerelést, hegesztést csináltam.
A csap teljesen acélból van, nyitott állásban a víz leforog a fűtőradiátorban, zárt állásban a csapban leforog vissza a motorba.

Egyenlőre még csak kézi csapként funkcionál, de nemsoká elektromos csap lesz belőle.
Nyugalom megzavarására alkalmas képek!! (Jobbra tessék lapozni)

https://picasaweb.google.com/107021858181315526733/OpelAstraFFutescsap#6095005027210082610

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Meguntam a szórakozást a nem megfelelően működő fűtéscsapommal.

Így hogy itt a hosszú szünet, alkotással telt el a mai nap.

Eredmény egy teljesen új, saját fűtéscsap. Apukám segített be a forgácsolási munkákba, és a csőszerelést, hegesztést csináltam.

A csap teljesen acélból van, nyitott állásban a víz leforog a fűtőradiátorban, zárt állásban a csapban leforog vissza a motorba.

Egyenlőre még csak kézi csapként funkcionál, de nemsoká elektromos csap lesz belőle.

Nyugalom megzavarására alkalmas képek!! (Jobbra tessék lapozni)

https://picasaweb.google.com/107021858181315526733/OpelAstraFFutescsap#6095005027210082610

Jól néz ki, hogyan lesz majd elektromosítva? :rolleyes: Én majd velemi leeresztő csapot akarok beépíteni, mert ugye alapból nincs, és termosztát, vezérlés cserénél vagy vagy csak fagyálló rátöltésnél elég körülményes leengedni a vízből.

Link to comment
Megosztás:

Jól néz ki, hogyan lesz majd elektromosítva? :rolleyes: Én majd velemi leeresztő csapot akarok beépíteni, mert ugye alapból nincs, és termosztát, vezérlés cserénél vagy vagy csak fagyálló rátöltésnél elég körülményes leengedni a vízből.

Köszi!

Ott ahol a csap karja van, oda lesz felfogatva egy valamilyen elektromos csap behúzó tekercse, megfelelő karral a csap tengelyén, hétfőn megyek szétnézni a bontóba.

Én tervezek majd egy víz előmelegítőt beszerelni egyszer, akkor lehet hogy teszek egy leeresztőt oda bele.

Link to comment
Megosztás:

Köszi!

Ott ahol a csap karja van, oda lesz felfogatva egy valamilyen elektromos csap behúzó tekercse, megfelelő karral a csap tengelyén, hétfőn megyek szétnézni a bontóba.

Én tervezek majd egy víz előmelegítőt beszerelni egyszer, akkor lehet hogy teszek egy leeresztőt oda bele.

Az is jó dolog , nem mindegy mennyire hideg a motor induláskor.

Link to comment
Megosztás:

Az is jó dolog , nem mindegy mennyire hideg a motor induláskor.

Az biztos, meg hogy mennyit kell fagyoskodni a kocsiban :omg:

Az is saját kreálmány lesz, nem tudom jó lenne, e ha a hűtőből jövő (visszatérő) csőbe tenném be, gravitációs úton szerintem lecirkulálna magának :-)

Link to comment
Megosztás:

Az biztos, meg hogy mennyit kell fagyoskodni a kocsiban :omg:

Az is saját kreálmány lesz, nem tudom jó lenne, e ha a hűtőből jövő (visszatérő) csőbe tenném be, gravitációs úton szerintem lecirkulálna magának :-)

A kis vízkörbe kellene tenni, mert a hűtő hideg motornál le van zárva a termosztátnál. De igazából nem tudom hova ugye a gravitációra hagyatkozva valami alsó pontra az viszont a kis vízkörben nem nagyon van.

Link to comment
Megosztás:

A blokk nincs lejjebb? De végülis az azért lenne jó, mert az utasteret kapásból fűteni. Főleg ha kombinálni lehetne mondjuk egy venti 1-es fokozattal. :icon1:

X

16XEL-nél a blokkra kb 10-15cm-el feljebb van kötve mint a csap, jelentem a csap a helyén, megfelelően teszi a dolgát!

Link to comment
Megosztás:

Elfér, így lett kimérve, tervezve, a lehetőségekhez képest.

A csap simán megáll a kötéseken, de ha lesz rajta szervó (amit nem sikerült ma találni) akkor lesz valami tartó konzolja.

De ha így is marad, nyáron benyúlok, elzárom, télen meg kinyitom :omg: De jó lenne a szervós csap,.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Az alábbi problémában kérném segítségeteket:

Hűtőfolyadék csere óta ( kb 1,5 hónapja ) a termosztát eleinte 98 foknál nyitott 95-nél zárt. ezt a periódust kb. 1percenként megcsinálta. Múlthéten országúton mentem hosszabb távot és kb. 120km megtétele után 100 fok felé ment a motorhőmérséklet ( beleért a pirosba ) és olyan volt mintha ki sem nyitott volna a termosztát. Folyamatosan a pirosban volt, kint 4celsius átlagban kb 120-as tempónál. Lehet csak a menetszél hőtött annyit a motoron hogy azért nem ment feljebb.

Azóta városban próbáltam csak, felmegy, eleéri a piros jelzést, majd egy kicsit ott mozog le fel , de továb nem mertem kínozni.

Szerintetek a termosztát nyitás zárási értéke elmászhat? Vagy levegős lehet a rendszer? Hűtővízcsere óta kb 800km-t mentem vele, a vízpumpa ennyi idő alatt nem forgatja meg hopgy levegőtlenítse?

Köszönöm válaszotokat!

A motor: benzines X14NZ 97-es 196ekm-rel

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Az alábbi problémában kérném segítségeteket:

Hűtőfolyadék csere óta ( kb 1,5 hónapja ) a termosztát eleinte 98 foknál nyitott 95-nél zárt. ezt a periódust kb. 1percenként megcsinálta. Múlthéten országúton mentem hosszabb távot és kb. 120km megtétele után 100 fok felé ment a motorhőmérséklet ( beleért a pirosba ) és olyan volt mintha ki sem nyitott volna a termosztát. Folyamatosan a pirosban volt, kint 4celsius átlagban kb 120-as tempónál. Lehet csak a menetszél hőtött annyit a motoron hogy azért nem ment feljebb.

Azóta városban próbáltam csak, felmegy, eleéri a piros jelzést, majd egy kicsit ott mozog le fel , de továb nem mertem kínozni.

Szerintetek a termosztát nyitás zárási értéke elmászhat? Vagy levegős lehet a rendszer? Hűtővízcsere óta kb 800km-t mentem vele, a vízpumpa ennyi idő alatt nem forgatja meg hopgy levegőtlenítse?

Köszönöm válaszotokat!

A motor: benzines X14NZ 97-es 196ekm-rel

Üdv, olyan mintha nem nyitna ki a termsztát, vagy nem teljesen. De amúgy ki szoktuk tekerni a jeladót mert ott légbubi szokott megrekedni és meghamísítja a mérést. Leveszed a kiegyenlítő tetejét (hideg motornál) aztán kitekered óóvatosan a jeladót amíg kibuggyan a folyadék és visszatekered. A venti elindul amúgy?

Link to comment
Megosztás:

Ha csőtermosztátot szeretnék, ki lehet venni a gyári termosztátot és a fém kivezető csövet ( ami rámegy a termosztátra ) vissza lehet rakni termosztát nélkül?

Lehet inkább ki kéne belezni a termosztátot és úgy visszarakni, mert a gumitömítés a peremére megy rá, és lehet úgy tömítt csak normálisan ha ott a termosztát pereme is. Vagy pasztázva visszatenni a csonkot. Vagy keresni oda egy sima kerek tömítést.

Link to comment
Megosztás:

Üdv, olyan mintha nem nyitna ki a termsztát, vagy nem teljesen. De amúgy ki szoktuk tekerni a jeladót mert ott légbubi szokott megrekedni és meghamísítja a mérést. Leveszed a kiegyenlítő tetejét (hideg motornál) aztán kitekered óóvatosan a jeladót amíg kibuggyan a folyadék és visszatekered. A venti elindul amúgy?

Ventilátor egyszer sem indult el. Igen határozottan olyan mintha csak félig nyitna ki. ezt a jeladós dolgot holnap reggel megnézem!

Köszönöm!

Link to comment
Megosztás:

Astra F 1999. Az utastérben a fűtés nem működik. A víz pár km megtétele után felmegy 100 °C-ra és ott is marad. Hol lehet a gond?

Befúvó venti pörög-nem pörög? A hideg-meleg választó tekerő az anyóüsoldali lábtérben a választó kart mozgatja vagy nem? Klímás vagy nem? A vízhűtő a kocsi elején meleg vagy hideg?

Amúgy így szokás: Sziasztok XY vagyok ( ez nem kötelező mert ugye van nick név) a következő problémáim vannak...blablablablabla...előre is köszönöm! Bár ez "csak" egy autós fórum a hozzászólásoknak mindenhol vannak írot-íratlan illemszabályai.

Link to comment
Megosztás:

Befúvó venti pörög-nem pörög? A hideg-meleg választó tekerő az anyóüsoldali lábtérben a választó kart mozgatja vagy nem? Klímás vagy nem? A vízhűtő a kocsi elején meleg vagy hideg?

Amúgy így szokás: Sziasztok XY vagyok ( ez nem kötelező mert ugye van nick név) a következő problémáim vannak...blablablablabla...előre is köszönöm! Bár ez "csak" egy autós fórum a hozzászólásoknak mindenhol vannak írot-íratlan illemszabályai.

A befúvó ventilátor megy. Nem klímás. A vízhűtő és a kiegyenlítő tartály tapintásra meleg, abban a körben biztos kering a víz. Köszi.

Link to comment
Megosztás:

A befúvó ventilátor megy. Nem klímás. A vízhűtő és a kiegyenlítő tartály tapintásra meleg, abban a körben biztos kering a víz. Köszi.

Akkor meg lehetne nézni a vízpumpát lehet sérültek a lapátjai, nem fagyhatott meg a hűtőfolyadék, meg lett mérve mostanában?

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Kellene egy kis segítség!
A helyzet a következő kicseréltem az órámat fordulatszámmérősre.
Minden tökéletesen működik benne csak a vízhőfok jelző nem, teljesen lent áll, meg se mozdul aztán van hogy néha felugrik 90 re aztán rögtön vissza is esik épp amilyen kedve van. Hozzátenném, hogy a sima órám tökéletesen mutatta mindig....még a csere előtt is közvetlen... A W száma és a hőfok skálázása is megegyezik a régi óráéval.
Belső fűtésem van, olyan meleg mint a kályha , a termosztátom kinyit mert felmelegszik a hűtő egy kis idő után, ma légtelenítettem a hőfok jeladót is a szívócsonknál... de semmi! 92' C16NZ lenne szó!

Esetleg valakinek valami ötlete mi a gebasz???

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.