Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Elektromos


gsi.tamás

Recommended Posts

1 óra, felhasznaaloo írta:

Sziasztok. Egyszercsak pár nap jó napos idő után nem töröl az ablaktörlő. Hátul jó, folyadékot spriccel, a kapcsoló pinjei normálisan néznek ki.  A kapcsoló pinjeit random összezárva az egyik párosnál szépet szikrázott és megégette kiskezemet. :-( A törlőmotornak direkt 12V-t adva sárga+barna és fehér+barna kábel kombinációnál is szikrát produkált. A motortest fel is melegedett. Ez a törlőmotor kuka? (Zárlatos lett?) Köszi!

A sárgán, és a fehéren 12Volt jön a kapcsolótól a motornak a barna meg ugye test, szóval ha ez a kombináció szikrázik az nem baj. Közvetlenül a motornál kellene megpróbálni 12Voltot adni a fehérnek, és a sárgának akkor kell a motornak elindulnia. 

2596560-20170724-P1Onlx.jpg

Link to comment
Megosztás:

9 perce, felhasznaaloo írta:

Köszi Zotya! A motor csatijánál adtam 12-t a fehérnek, aksi negativot a barnának, ugyanigy 12-t a sárgának a barnával, és meg se nyikkant a motor csak a pinen szikrázott, a motor pedig melegedett. Akkor rosszul csináltam?

Nem, annak úgy működnie kéne a sárgával a lassú a fehérrel a gyors törlésnek. Szikrázni szikrázik, mert elég nagy az áramfelvétele, de forognia kéne a motornak. 

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok. Egy olajpumpás sztori során visszadolgozott némi olajat az autó a levegőszűrőbe. Kipucoltam de kérdés hogy a légszűrő után a vastag "csőben" lévő lev.hőmérséklet jeladót mivel szabad lemosni? Mert sokat fogyaszt az autó és ez az egyik gyanúm. Féktisztító? Szappanos víz? Eddig nem bírtam rájönni h a jeladót hogy lehet kitekerni a helyéről, az is a gondom. Köszi!

Link to comment
Megosztás:

49 perce, felhasznaaloo írta:

Sziasztok. Egy olajpumpás sztori során visszadolgozott némi olajat az autó a levegőszűrőbe. Kipucoltam de kérdés hogy a légszűrő után a vastag "csőben" lévő lev.hőmérséklet jeladót mivel szabad lemosni? Mert sokat fogyaszt az autó és ez az egyik gyanúm. Féktisztító? Szappanos víz? Eddig nem bírtam rájönni h a jeladót hogy lehet kitekerni a helyéről, az is a gondom. Köszi!

Szerintem féktisztító nem árt neki. Kitekerni, hát ezt passzolom. Gyanítom menetes tehát tényleg tekerni kell. Vagy ha az a fekete műanyag akkor talán bajonettzáras. 

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Az alábbi problémával fordulnék a kedves fórumtársakhoz:

Holnap lesz két hete, hogy először tapasztaltam azt, hogy a kulcs elforgatásának hatására az önindító meg sem mukkan. Akku rendben, visszajelzők világítanak, biztosítékokat ellenőriztem, de ha önindítóznék, akkor nem történik semmi, csak a szellőzőventilátor hallgat el (többi műszer ugyanolyan fényerővel világít, szóval nem hiszem, hogy zárlat lenne). Ahogy visszaengedem a kulcsot a venti elindul. Amikor legelőször csinálta ezt, akkor kis pihentetés után elindult (felmelegedett/lehűlt valami, nem tudom).

Legközelebb egy benzinkúton jött elő a hiba. A kutas segített megtolni a kocsit amitől az beindult.

Otthon kicseréltem a gyújtáskapcsoló betétet, amitől jópár napig nem jött elő a probléma. A betét eléggé megfeketedett belül (15 éves), jogosan reméltem ettől megoldást.

Ma viszont ismét előállt a hiba. Megtolás hatására ismét elindult, tehát azt gyanítom, hogy az önindítóval van hiba.

Kérdésem tehát az, hogy mi az ötletetek, mit nézzek? Mértek rá az önindító motorra, hogy van-e rajta ellenállás? Lehetséges, hogy a szénkeféje (vagy mije van neki) nem érintkezik minden esetben? Esetleg immobiliser (ha igen, akkor megtolásra sem kellene elindulnia, nem?). Esetleg kontakthiba valahol? Vagy van a hozzáértőknek más ötlete?

Az autó Astra-F Classic 2002 (X14NZ)

A segítséget előre is köszönöm!

Üdv, Kriza

Link to comment
Megosztás:

5 perce, Kriza írta:

Sziasztok!

Az alábbi problémával fordulnék a kedves fórumtársakhoz:

Holnap lesz két hete, hogy először tapasztaltam azt, hogy a kulcs elforgatásának hatására az önindító meg sem mukkan. Akku rendben, visszajelzők világítanak, biztosítékokat ellenőriztem, de ha önindítóznék, akkor nem történik semmi, csak a szellőzőventilátor hallgat el (többi műszer ugyanolyan fényerővel világít, szóval nem hiszem, hogy zárlat lenne). Ahogy visszaengedem a kulcsot a venti elindul. Amikor legelőször csinálta ezt, akkor kis pihentetés után elindult (felmelegedett/lehűlt valami, nem tudom).

Legközelebb egy benzinkúton jött elő a hiba. A kutas segített megtolni a kocsit amitől az beindult.

Otthon kicseréltem a gyújtáskapcsoló betétet, amitől jópár napig nem jött elő a probléma. A betét eléggé megfeketedett belül (15 éves), jogosan reméltem ettől megoldást.

Ma viszont ismét előállt a hiba. Megtolás hatására ismét elindult, tehát azt gyanítom, hogy az önindítóval van hiba.

Kérdésem tehát az, hogy mi az ötletetek, mit nézzek? Mértek rá az önindító motorra, hogy van-e rajta ellenállás? Lehetséges, hogy a szénkeféje (vagy mije van neki) nem érintkezik minden esetben? Esetleg immobiliser (ha igen, akkor megtolásra sem kellene elindulnia, nem?). Esetleg kontakthiba valahol? Vagy van a hozzáértőknek más ötlete?

Az autó Astra-F Classic 2002 (X14NZ)

A segítséget előre is köszönöm!

Üdv, Kriza

Ilyenkor meg kell kocogatni ( kiskalapáccsal, kerékkulccsal, stb) az önindítót. Olyan közepes erővel, tehát nem szétverni, de azért érezze. Ha erre a behatásra megjavul, akkor a behúzó tekercs koszos, akad, szét kell szedni, megtörölgetni egy benzines ronggyal, és össze lehet rakni. Az önindító motoron hiába mérsz ellenállást, ilyenkor csak a behúzó tekercsre tudsz rámérni magát a motort a megmozduló tekercs érintkezői kapcsolják.  De ha el sem indul, mert megakad akkor ugye nem is kezd el forgatni. 

Link to comment
Megosztás:

18 perce, zotya975 írta:

Ilyenkor meg kell kocogatni ( kiskalapáccsal, kerékkulccsal, stb) az önindítót. Olyan közepes erővel, tehát nem szétverni, de azért érezze. Ha erre a behatásra megjavul, akkor a behúzó tekercs koszos, akad, szét kell szedni, megtörölgetni egy benzines ronggyal, és össze lehet rakni. Az önindító motoron hiába mérsz ellenállást, ilyenkor csak a behúzó tekercsre tudsz rámérni magát a motort a megmozduló tekercs érintkezői kapcsolják.  De ha el sem indul, mert megakad akkor ugye nem is kezd el forgatni. 

Nagyon-nagyon köszönöm a gyors választ! Kollégámat megkértem, hogy segítsen kocogtatni. A gumikalapács nyelével minimálisat koppintott az önindító tetejére és azonnal indult. Ez alapján úgy tűnik, hogy tényleg a behúzónál van a probléma.

Köszönöm még egyszer! Már nem az első eset, hogy segítettél. :icon13:

Link to comment
Megosztás:

1 perc, Kriza írta:

Nagyon-nagyon köszönöm a gyors választ! Kollégámat megkértem, hogy segítsen kocogtatni. A gumikalapács nyelével minimálisat koppintott az önindító tetejére és azonnal indult. Ez alapján úgy tűnik, hogy tényleg a behúzónál van a probléma.

Köszönöm még egyszer! Már nem az első eset, hogy segítettél. :icon13:

Leveszed, szétcsavarozod ( ennyire nem kell) és azt a réz hengert  kell megtakarítani:

2605807-20170803-YvE8jL.jpg

Ha jól rémlik elég hozzá az elejét levenni. 

Ugye a kosztól nem tudja behúzni és egyben kilökni a fogaskereket a lendkerék mellé. 

 

 

Link to comment
Megosztás:

4 perce, zotya975 írta:

Leveszed, szétcsavarozod ( ennyire nem kell) és azt a réz hengert  kell megtakarítani:

2605807-20170803-YvE8jL.jpg

Ha jól rémlik elég hozzá az elejét levenni. 

Ugye a kosztól nem tudja behúzni és egyben kilökni a fogaskereket a lendkerék mellé. 

 

 

Álmomban nem gondoltam, hogy ez így néz ki belül :blush:

Ha jól értem, akkor a fölső rész egy elektromágnes, ami behúzza a benne lévő betétet áram hatására (mind a flipperben a karokat és gombákat - bumpereket - mozgató mágnes), és ezzel együtt indítja az indítómotort is valahogy (gondolom annak a betápját is kapcsolja valahogy mechanikusan). Nem fogok neki szerelgetni, mert ebben már annyi fém meg olaj van, hogy elbizonytalanodok tőle. :)

Köszönöm a válaszaidat!

 

Link to comment
Megosztás:

2 órája, Kriza írta:

Álmomban nem gondoltam, hogy ez így néz ki belül :blush:

Ha jól értem, akkor a fölső rész egy elektromágnes, ami behúzza a benne lévő betétet áram hatására (mind a flipperben a karokat és gombákat - bumpereket - mozgató mágnes), és ezzel együtt indítja az indítómotort is valahogy (gondolom annak a betápját is kapcsolja valahogy mechanikusan). Nem fogok neki szerelgetni, mert ebben már annyi fém meg olaj van, hogy elbizonytalanodok tőle. :)

Köszönöm a válaszaidat!

 

Jól látod, behúz a tekercs és egyben kapcsolja a motort a hátuljában ( ami peremezve van és elméletileg nem bontható) vannak az érintkezők ezért nem ég le a gyujtáskapcsoló, az a több 100Amper nem rajta keresztül halad át az "csak" a behúzótekercset kapcsolja. 

Link to comment
Megosztás:

8 perce, beligrom írta:

hűtőventilátor, 2 fokozatú

csak a 2. fokozatban kapcsolt

ha lehúzom a csatit és zárom az áramköröket, szépen megy az 1-es is meg a 2-es is

az új kapcsolóval szintén csak a 2. fokozat kapcsol. wtf?

Már a hőgombára gondolsz hogy új kapcsoló? Az úgy érdekes.:confused: Nézd meg hogy fixen állnak-e a pinek-tüskék a csatiban, minket egyszer szivatott egy olyan hogy a tüske visszanyomta a pint amikor rádugtuk.

Link to comment
Megosztás:

1 perc, zotya975 írta:

Már a hőgombára gondolsz hogy új kapcsoló? Az úgy érdekes.:confused:

igen. főleg h először vettem egy gyárit, behebrákolom, ráadom a gyújtást: maxon vereti. ma elmentem a bárdiba (rafkos voltam, mert most nem öntöttem újra a fagyállót, hanem rádugtam a csatira h gyújtáson forog e, de nem) beszerkesztettem apró munkával arra az óriási helyre ami rendelkezésre áll, ráinditok azt várom a csodát, de nem jön... majd amikor már picsameleg, beindul a 2-es fokozat....

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.