Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Tom

Recommended Posts

Hát nem tudom , egyszer voltam vészhelyzetben , azonnal blokkoltak az első kerekeke, még a fapados fékes Astrán is, onnantól kezdve a fékerő-dugattyú kérdés lényegtelen volt. :D

Figyelj, most ettem dinnyét, meg ittam rá tejet amúgy is beszarok, nem érdekel a féked. :D :D

Mondjuk egyszerűbb találgatni, mint hallgatni arra aki már cserélt ilyet. :)

Link to comment
Megosztás:

Ha nagyobb

Pont hogy fordítva ha kisebb! Ha másból nem a grafikából kiderül. Látható, hogy 10kg kisebb felületen egyensúlyban van az 500 kg-val nagyobb felületen. A 22es fékhenger azért fog nagyobb fékhatást adni mert nagyobb a rásegítés így nagyobb nyomást állít elő (több fékfolyadékot nyom ki) vagy más a "nyomókar" áttétele.

Igazából ha a 20.63 as-ra raknál nagyobb rásegítőt (és lenne elég dugattyú út) akkor erősebb lenne mint a 22es. Bár gondolom a nagyobb igénybevétel indokolja a nagyobb dugattyúkat mindkét oldalon. Amúgy ha a kis corsa-ra rárakod a nagyobb, gyorsabb calibra fékjét (ami tuti erősebb) nagyobb lesz a fékerő. Egyrészt azért mert nagyobb a féktárcsa => nagyobb a fékező nyomaték ugyanakkora kerék esetén, + nagyobb a féknyomás.

Link to comment
Megosztás:

Pont hogy fordítva ha kisebb! Ha másból nem a grafikából kiderül. Látható, hogy 10kg kisebb felületen egyensúlyban van az 500 kg-val nagyobb felületen. A 22es fékhenger azért fog nagyobb fékhatást adni mert nagyobb a rásegítés így nagyobb nyomást állít elő (több fékfolyadékot nyom ki) vagy más a "nyomókar" áttétele.

Igazából ha a 20.63 as-ra raknál nagyobb rásegítőt (és lenne elég dugattyú út) akkor erősebb lenne mint a 22es. Bár gondolom a nagyobb igénybevétel indokolja a nagyobb dugattyúkat mindkét oldalon. Amúgy ha a kis corsa-ra rárakod a nagyobb, gyorsabb calibra fékjét (ami tuti erősebb) nagyobb lesz a fékerő. Egyrészt azért mert nagyobb a féktárcsa => nagyobb a fékező nyomaték ugyanakkora kerék esetén, + nagyobb a féknyomás.

A rásegitésnek kb annyi köze van az egészhez, hogy neked mekkora erőt kell kifejtened, hogy blokkoljon a féked.

De tőlem nyomhatod kisebb hengerrel, max 2szer annyi időbe telik mire megállsz. :-D De mivel én nem vagyok atomfizikus, de azért már volt dolgom 1-2 fékkel, igy rádhagyom a dolgot :)

Link to comment
Megosztás:

Nekem meg 25/20as van 308/286hoz és beszarsz :D

Mondjuk egyszerűbb találgatni, mint hallgatni arra aki már cserélt ilyet. :)

Igazad van a fenti hsz-edből kibacott okosak lettek a kartársak. :D Ha esetleg dicsekvés helyett elmagyaráztad volna a miértet még meg is köszönnénk. :D

Link to comment
Megosztás:

Igazad van a fenti hsz-edből kibacott okosak lettek a kartársak. :D Ha esetleg dicsekvés helyett elmagyaráztad volna a miértet még meg is köszönnénk. :)

Aki akarja meglátja benne a dolgot. Ott van mekkora ffhval mekkora tárcsa, és hogy milyen hatása van. Nyilván ebből leszűrhető, hogy a nagyobb jobb. Aki nem idióta, azt is leszűrheti, hogy valszeg azért raknak a nagyobb motoros és/vagy nehezebb autókba nagyobb ffht(és dobot), mert számoltak vele, hogy szükség lehet rá. Valamint ha nagyobb a rásegítés ugyanazon fékdugattyún akkor aki nem idióta, az rájöhet, hogy erősebb lesz a fék érzésre. Valójában csak a pedált kell kevésbé nyomni.

Link to comment
Megosztás:

Amit tőlem vettél 22es-en felül szereztél még egy nagyobbat? :D

Akkor már 2őt raksz majd be? :D

Mert ha csak az én tőlem vásárolt van akkor az már nem 1hónap. :lol: Hanem már lassan fél év. ;)

Igen, ez még az, amit tőled vettem. Még nem lett berakva, de már nagyon ideje lesz. Sajnos elhúzódtak a dolgok a hengerfejezéssel meg a klímaszereléssel. De most már tényleg semmi nem állhat az útjába :) (hacsak megint el nem zavarnak a szerelők a sok sürgős munkára hivatkozva) :)

Aki akarja meglátja benne a dolgot. Ott van mekkora ffhval mekkora tárcsa, és hogy milyen hatása van. Nyilván ebből leszűrhető, hogy a nagyobb jobb. Aki nem idióta, azt is leszűrheti, hogy valszeg azért raknak a nagyobb motoros és/vagy nehezebb autókba nagyobb ffht(és dobot), mert számoltak vele, hogy szükség lehet rá. Valamint ha nagyobb a rásegítés ugyanazon fékdugattyún akkor aki nem idióta, az rájöhet, hogy erősebb lesz a fék érzésre. Valójában csak a pedált kell kevésbé nyomni.

Na ez az! Erről van szó! :D Én nem akartam az idióta szót használni, nehogy itt sértődés legyen.

Aki ezt nem érti meg, azt nagyon sajnáljuk.

Link to comment
Megosztás:

Attól, hogy ekkora "lendülettel" állítjátok, még nem úgy van a ffh-rel kapcsolatban. :) Tegyük rendbe a dolgokat, de külön-külön.

Gondoljuk végig: ha van két egyforma méretű henger, aminek az egyik oldalán van az a bizonyos 500kg, akkor a másik oldalon (amit nevezzünk ffh-nek) is 500 kg erőt kell kifejteni. Ha minden változatlan, csak a főfékhengert felületét (méretét) csökkentjük, akkor kisebb erővel lehet az egyensúlyt megtartani, vagyis ugyanazt a nyomást létrehozni. Így, ha a főfékhenger felületét a tizedére csökkentjük, akkor már csak 50 kg-ot kell kifejteni a ffh-en, hogy megtartsa a másik oldalon levő 500kg-t. Tehát minél kisebb a ffh, annál kisebb erővel lehet létrehozni ugyanazt a nyomást.

A rásegítés és a nagyobb fékmh egy másik kérdés. A nagyobb motoros autókhoz nagyobb méretű fékmh-ek is tartoznak, ami felveti azt a problémát, hogy az egyre kisebb ffh nem tud elég folyadékot szállítani ahhoz, hogy kialakuljon a fékhatás, ezért megnövelték a ffh méretét is, ami a rásegítés megemeléséhez is vezetett.

Ennek belátásához, idézet az "egy kis olvasmány"-ból:

Amikor a hézag eltűnik, akkor már a szállítandó mennyiség nagysága eltörpül (csak a rendszer tágulását kell kielégíteni), viszont meg kell kezdeni a nyomás növelését, ami a kis felületű (hagyományos méretű) dugattyúra vár.

Így áll össze, hogy a nagyobb méretű kerékfék hozza magával a nagyobb méretű fékmh dugattyút, amihez kell folyadékszállítás is, amit nagyobb ffh-val érnek el, de ehhez nagyobb lesz a rásegítés is.

Azért az jó lenne, ha számokkal alátámasztva győznétek meg az ellenkezőjéről, mert az, hogy írunk valamit nem sokat jelent.

Link to comment
Megosztás:

Aki akarja meglátja benne a dolgot. Ott van mekkora ffhval mekkora tárcsa, és hogy milyen hatása van. Nyilván ebből leszűrhető, hogy a nagyobb jobb. Aki nem idióta, azt is leszűrheti, hogy valszeg azért raknak a nagyobb motoros és/vagy nehezebb autókba nagyobb ffht(és dobot), mert számoltak vele, hogy szükség lehet rá. Valamint ha nagyobb a rásegítés ugyanazon fékdugattyún akkor aki nem idióta, az rájöhet, hogy erősebb lesz a fék érzésre. Valójában csak a pedált kell kevésbé nyomni.

Magyarán igazam van. Nagyobb ffhengerrel önmagában nem javul a fékhatás. Semmit nem ér nagyobb tárcsa- dob, vagy hátul is tárcsa nélkül. :)

Link to comment
Megosztás:

Magyarán igazam van. Nagyobb ffhengerrel önmagában nem javul a fékhatás. Semmit nem ér nagyobb tárcsa- dob, vagy hátul is tárcsa nélkül. :)

Utolsó mondatot újragondolnám a helyedben. Kevésbé kell nyomni a pedált, tehát ha ugyan úgy nyomod, mint előtte, akkor erősebben fékezel.

Tudom tudom, a 236 tömör is állóra fékezi a kereket. :D

Link to comment
Megosztás:

Utolsó mondatot újragondolnám a helyedben. Kevésbé kell nyomni a pedált, tehát ha ugyan úgy nyomod, mint előtte, akkor erősebben fékezel.

Tudom tudom, a 236 tömör is állóra fékezi a kereket. :)

Az utolsó mondat igaz, és szerintem hogy mennyire kell nyomni a pedált, mekkora a rásegítés annak nem sok köze van a valós fékhatáshoz, csak a jobb fék érzetét kelti. Egy túlszervózótt fékkel rendelkező autónak nem biztos hogy jobb a tényleges fékerősége mint egy kisebb szervódobbal rendelkezőnek.

Link to comment
Megosztás:

Az utolsó mondat igaz, és szerintem hogy mennyire kell nyomni a pedált, mekkora a rásegítés annak nem sok köze van a valós fékhatáshoz, csak a jobb fék érzetét kelti. Egy túlszervózótt fékkel rendelkező autónak nem biztos hogy jobb a tényleges fékerősége mint egy kisebb szervódobbal rendelkezőnek.

Azért én ebben nem lennék annyira biztos.

Az állóra fékezésről meg annyit, hogy nem mindegy milyen útfelületen milyen gumit fékezel állóra (175 vs 205). Meg pl a Trabantot is lehet állóra satuzni... Ami meg végképp nem mindegy az a sebesség. Sikerült már 50km/h óra felett állóra fékezned sima aszfalton (nem jeges, nem vizes, nem poros) ?? Szerintem nem. Egy nagyobb ffh-rel és rásegítővel jobban lassul a kocsi (a megcsúszási pontig mindenképpen), ami akár méterekkel is rövidítheti a fékutat. Az meg már nem mindegy.

Akinek meg nincs ABS-e az meg pumpáljon, ha megcsúszik.

Link to comment
Megosztás:

Azért én ebben nem lennék annyira biztos.

Az állóra fékezésről meg annyit, hogy nem mindegy milyen útfelületen milyen gumit fékezel állóra (175 vs 205). Meg pl a Trabantot is lehet állóra satuzni... Ami meg végképp nem mindegy az a sebesség. Sikerült már 50km/h óra felett állóra fékezned sima aszfalton (nem jeges, nem vizes, nem poros) ?? Szerintem nem. Egy nagyobb ffh-rel és rásegítővel jobban lassul a kocsi (a megcsúszási pontig mindenképpen), ami akár méterekkel is rövidítheti a fékutat. Az meg már nem mindegy.

Akinek meg nincs ABS-e az meg pumpáljon, ha megcsúszik.

Sikerült, de igazából az alapkérdés csak a főfékhenger cserére vonatkozott, hogy javul-e a fékhatás. Természetesen a fékhatást ezeregy más tényező befolyásolja, de a kérdés nem erről szólt. :)

Link to comment
Megosztás:

Sikerült, de igazából az alapkérdés csak a főfékhenger cserére vonatkozott, hogy javul-e a fékhatás. Természetesen a fékhatást ezeregy más tényező befolyásolja, de a kérdés nem erről szólt. :)

Kb már 5x leírtam, hogy a kérdés nem csak a főfékhengerre vonatkozik hanem arra, is hogy cseréltem a 236os tárcsákat 256osra :D Na mindegy ki lesz cserélve, már gyárilag is így van a calibrába pl, meg kicsit jobban vágják akik tervezték és nem a 236os tárcsát erőltetik állóra fékezve. Nincs értelme vitázni. Köszi mindenkinek :D

Link to comment
Megosztás:

Kb már 5x leírtam, hogy a kérdés nem csak a főfékhengerre vonatkozik hanem arra, is hogy cseréltem a 236os tárcsákat 256osra :D Na mindegy ki lesz cserélve, már gyárilag is így van a calibrába pl, meg kicsit jobban vágják akik tervezték és nem a 236os tárcsát erőltetik állóra fékezve. Nincs értelme vitázni. Köszi mindenkinek :D

Akkor elnézést kérek, és igen, cserélj főfékhengert. :)

Link to comment
Megosztás:

Akkor elnézést kérek, és igen, cserélj főfékhengert. :)

Semmi gond. Csak felesleges ezen vitáznotok a semmire :D Azhittem valaki tud szolgálni infóval aki ugyan ezt meglépte már :D De hát ha gyárilag így tervezték akkor csak jó lesz. Amúgy megéri 256ra cserélni sokkal jobb lesz. Főfékhenger és rásegítő cserével meg még jobb remélem. Igaza volt aki írta, hogy a Delconál és az ATEnál más a felfogatás így szereznem kell 1 rásegítőt is sajna.

Link to comment
Megosztás:

Azért én ebben nem lennék annyira biztos.

Az állóra fékezésről meg annyit, hogy nem mindegy milyen útfelületen milyen gumit fékezel állóra (175 vs 205). Meg pl a Trabantot is lehet állóra satuzni... Ami meg végképp nem mindegy az a sebesség. Sikerült már 50km/h óra felett állóra fékezned sima aszfalton (nem jeges, nem vizes, nem poros) ?? Szerintem nem. Egy nagyobb ffh-rel és rásegítővel jobban lassul a kocsi (a megcsúszási pontig mindenképpen), ami akár méterekkel is rövidítheti a fékutat. Az meg már nem mindegy.

Akinek meg nincs ABS-e az meg pumpáljon, ha megcsúszik.

Kedden próbáltam, 120-ról még sikerült tizedmásodperc elteltével blokkoltak rárugott fékkel. 22fok volt a TID-en tükörsima, száraz aszfalt,fél éves nyári gumik. :)

Ha tudnék rajta állítgatni,mint a szimulátoron,akkor 5-10% fékerőt küldenék hátra, mert felpúpolja a hátulját, jól fékező autók amiket vezettem mind szépen behúzta.

Link to comment
Megosztás:

Kedden próbáltam, 120-ról még sikerült tizedmásodperc elteltével blokkoltak rárugott fékkel. 22fok volt a TID-en tükörsima, száraz aszfalt,fél éves nyári gumik. :)

Ha tudnék rajta állítgatni,mint a szimulátoron,akkor 5-10% fékerőt küldenék hátra, mert felpúpolja a hátulját, jól fékező autók amiket vezettem mind szépen behúzta.

Tiszta fizika hogy fékezéskor a súlypont előre tolódik a hátsó tengelyről lekerül a terhelés egy része, ezért is van hátul fékerő szabályzó...caravannál terhelésfüggő. Ezért is bolokkol az első, hiába hátulról megy le a súly.

Link to comment
Megosztás:

Tiszta fizika hogy fékezéskor a súlypont előre tolódik a hátsó tengelyről lekerül a terhelés egy része, ezért is van hátul fékerő szabályzó...caravannál terhelésfüggő. Ezért is bolokkol az első, hiába hátulról megy le a súly.

Ez az,hogy jól fékező autónál nem száll előre minden súly, pl. 911 a farmotor miatt többek között.

Viszont a corsánál,astránál nem tesz jót az útfekvésnek,féknek, hogy az első tengelyek előtt 30 centire van az egész motor minden súlyával szvsz. :)

Link to comment
Megosztás:

A rásegitésnek kb annyi köze van az egészhez, hogy neked mekkora erőt kell kifejtened, hogy blokkoljon a féked.

De tőlem nyomhatod kisebb hengerrel, max 2szer annyi időbe telik mire megállsz. :-D De mivel én nem vagyok atomfizikus, de azért már volt dolgom 1-2 fékkel, igy rádhagyom a dolgot :)

Ez hidraulika nem atomfizika... Ha nem tudnád a fék pedál és a rásegítő "sorba" van kötve. Amíg nem jár a motor valameddig benyomható a pedál majd ha elindítod még ráhúz a vákum. Ez egy sima f astránál kb a fele a teljes fékerőnek. Próbálj meg állóra fékezni egy kocsit rásegítés nélkül. Akkor a ferrarikon tuti 200as főfékhengerek vannak minimum, nem is 6 dugattyús féknyergek:) Nekem mindegy...

Link to comment
Megosztás:

Magyarán igazam van. Nagyobb ffhengerrel önmagában nem javul a fékhatás. Semmit nem ér nagyobb tárcsa- dob, vagy hátul is tárcsa nélkül. :)

Utolsó mondatot újragondolnám a helyedben. Kevésbé kell nyomni a pedált, tehát ha ugyan úgy nyomod, mint előtte, akkor erősebben fékezel.

Tudom tudom, a 236 tömör is állóra fékezi a kereket. :D

Nem kell újragondolni. :D Ha csak nagyobb ffh-t tesz és semmi mást, akkor jobban kell nyomni a féket, és fapadosabb lesz. :lol:

Megnézném hogy nyomnád a fékpedált, ha átmérő 100-asra csrélnéd a ffh-t, és semmi máson nem változtatnál. Kiugrana a szeme az embernek de akkor sem lenne fékhatás, csak Trabant feeling. :D

Link to comment
Megosztás:

Ez hidraulika nem atomfizika... Ha nem tudnád a fék pedál és a rásegítő "sorba" van kötve. Amíg nem jár a motor valameddig benyomható a pedál majd ha elindítod még ráhúz a vákum. Ez egy sima f astránál kb a fele a teljes fékerőnek. Próbálj meg állóra fékezni egy kocsit rásegítés nélkül. Akkor a ferrarikon tuti 200as főfékhengerek vannak minimum, nem is 6 dugattyús féknyergek:) Nekem mindegy...

Én akkor rakok majd fel 6dugattyús féknyerget meg 320-as kerámia tárcsákat. Brutál módon fogja majd kockára fékezni a gumikat. :)

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.