Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

DuDu123

Fórumlakó
  • Hozzászólások

    238
  • Csatlakozott

  • Utolsó látogatás

Everything posted by DuDu123

  1. Nem, a főtengelyem nem állt még be, de remélem nem is fog, ha rajtam múlik. :lol: Ja, én sem szoktam tötymörögni az átjáróban, de lassítanom kellett másodikig, mert nagyon ratyi, szétrázza a kocsit. Bár ahogy éreztem, kuplung kinyomása nélkül is megállt volna a motor, akkor meg a motorfék mégjobban lefogott volna, mire kinyomom a kupplungot másodikban talán meg is álllította volna a kocsit, a síneken. :lol:)) Na az pl. elég szar lett volna, de szerencsémre nem így alakult.
  2. Köszi a választ, kicseréltettem ma, az a biztos. Holnap lesz vele egy utam Münchenbe, és nagyon nem szeretném, ha gond lenne, ezért inkább cseréltettem, szorított az idő. Most jó a szerkezet. 21.000 Ft volt a gyári. Munkadíjat nem kellett fizetnem ismeretség révén, úgyhogy azt megúsztam, igaz nem is lett volna sok, 20 perc alatt megvolt.
  3. Sziasztok! Tudom, nem ide illik, de ide is leírom a problémámat. (Astra G Z16XEP). Az utóbbi időben észrevettem, hogy egy-egy gyorsításkor egy pillanatra megtorpan. Nem volt komoly, szinte alig lehetett észrevenni. Ma egy lámpánál aztán megtorpant elég tisztességesen, de még akkor összeszedte magát. Utána egy vasúti átjáróban haladtam át, éppen kinyomtam a kupplungot hogy váltok vissza, és a motor leállt..... szerencsére volt annyi lendületem, hogy túlgurultam a síneken, és félre tudtam állni. 3-szor próbáltam újraindítani, nem sikerült. Telefon, kb. 20 perc múlva sárga angyal kijött, elsőre elindult neki. Hiba kiolvasás: Főtengelyjeladó Próbaút: ment szépen, ezután a hiba törlésre került. Utána szépen hazajöttem vele. Hétfőn természetesen megy szervízbe, mert hosszabb út áll előtte, és nem szeretném, ha gond lenne. Amit igazán kérdezni akartam: Volt-e már valakinek ilyen baja a főtengelyjeladóval, és ha igen, mennyibe fájt a csere? Köszi
  4. Sziasztok! Lenne egy problémám a géppel (Astra G Z16XEP). Az utóbbi időben észrevettem, hogy egy-egy gyorsításkor egy pillanatra megtorpan. Nem volt komoly, szinte alig lehetett észrevenni. Ma egy lámpánál aztán megtorpant elég tisztességesen, de még akkor összeszedte magát. Utána egy vasúti átjáróban haladtam át, éppen kinyomtam a kupplungot hogy váltok vissza, és a motor leállt..... szerencsére volt annyi lendületem, hogy túlgurultam a síneken, és félre tudtam állni. 3-szor próbáltam újraindítani, nem sikerült. Telefon, kb. 20 perc múlva sárga angyal kijött, elsőre elindult neki. Hiba kiolvasás: Főtengelyjeladó Próbaút: ment szépen, ezután a hiba törlésre került. Utána szépen hazajöttem vele. Hétfőn természetesen megy szervízbe, mert hosszabb út áll előtte, és nem szeretném, ha gond lenne. Amit igazán kérdezni akartam: Volt-e már valakinek ilyen baja a főtengelyjeladóval, és ha igen, mennyibe fájt a csere?
  5. Én igen. A FUCHS jó, nagyon jó. A többi nagy gyártóval van egy szinten.
  6. Szia! Örülök, hogy ebben egyetértünk. Azt hiszem, castrol magnatec volt benne neki előtte, a szervíz azt használt. Az nem olyan rossz szerintem, az már egy minőségi kategória. Mit értesz pontosan az alatt, hogy az X-esek laza illesztésűek? És amelyik X-es motor nem eszi az 5W-40-et sem? Azzal mi a helyzet? Szerintem egy jó állpotú Xes motornak semmi baja sem lesz az 5W-40-től, sőt, segít jó állpotban tartani a mocit. Persze, a széthajtott klozeteknek mindegy, hogy mit kapnak, újszerűek már nem lesznek. Feltétlenül igazad van abban, hogy a Z-s kezdetű motorokhoz ajánlott elsősorban, 2002-től az 5W-30-as GM-LL-A-025 jóváhagyású olaj, ha jól tudom pl. lényegesen alacsonyabb párolgási veszteséget írtak elő, hogy ezzel is csökkentsék az olajfogyást.
  7. Az elején lévő dumáért bocs mindenkitől, nem nagyképűségből hagytam benne, csak változatlanul akartam bemásolni ide. Szóval a srác Poloja (valamivel több volt benne, mint 105 ezer km, asszem) rendesen kopogott minden indítás után, és szervízről szervízre járt a problémával. Tőkecsere megvolt, olaj 10W-40, kopogás maradt. Ha már az elején egy olajváltással próbálkozik, megúszhatta volna a tőkecseréket, ami nem kis pénz volt, igaz, így legalább egy darabig le van róluk a gond. Mégegyszer bocs az offért, VW ráadásul, de ellenpéldát akartam mutatni.
  8. "Szia Dávid! Meghajolok elötted !!!! Köszönöm a tanácsodat!! Talán még emlékszel a problémémra. ~100.000 km VW polo, hideginditás utáni kopogás 6-8 mp ig, hidrotőke csere + olajcsere(10W40) .......és a kopogás változatlan .... "Karácsonyi ajándékként" mégis csak lecseréltem a "3000 egynéhányszáz" km-es olajat egy Castrol 502.00 5W40 re, amit Te ajánlottál. És láss csodát azóta gyakorlatilag megszünt a hidegindítás első másodperceiben hallható kopogás. Karácsony óta tünetmentes, talán 1 x vagy 2 x hallottam a hangot, de akkor 3-4 napig is állt az autó ami igy a technológiábol adódoan normálnak is tűnik. Ezzel szerencsére (most lekopognom kéne) véget ért egy 4-5 hónapos tanakodás, szervízről szervízre járás .....Bár legalább újak a tőkék .. aminek azért annyira nem örülök mert olcsó se volt, meg jobban szeretem az eredeti alkatrészeket ill ha nics megbontogatva a gyári motor. Persze azt sem értem, hogy a VW-sek miért támogatták a 10W 40 olajat, sőt ajánlották 100 ezer fölötti motornál .... KÖSZÖNÖM, Üdvözlettel Laci
  9. Bemásolhatok ide egy levelet, amit kaptam? Mit gondoltok? Olajos témájú. Mert nekem van ellenpéldám a kopogó hidrotőkére (az új olaj miatt sokkal rövidebb ideig csattogtak), és a változatlan olajfogyasztásra is, illetve ha jól emlékszem, az olajnyomásról is van szó benne. Igaz VW Polo az alany, vagyis nem ez a típus, amiről szó van. Bátorkodom bemásolni, aztán ha nagyon off lesz, valami moderátorral töröltetjük.
  10. Szia Gábor , szerintem nem egészen az Opel X -es kezdetű motorjaira utal ez az idézet, azok nem számítanak elavult konstrukciójúnak még ma sem kimondottan. A szerző arra gondol, hogy egy 1982-es Ladába ne tegyünk 0W-30 -as olajat, és ebben kétségkívül igaza is van.
  11. Nem millisekundumokban, hanem másodpercekben is mérhető akár,hogy mennyivel gyorsabban, de ez természetesen a külső hőmérséklet függvénye is.
  12. Nézd, a többfokozatú olajok első értke, (5W-X, 10W-X, stb.) , pl. az 5W, az a szivattyúzhatósági határhőmérsékletre utal. Minél kisebb a W előtti szám, annál "hígfolyósabb" marad az adott olaj hidegben. Hogy ne a táblázat adataiból írkáljak ide, úgy mondom, hogy vegyünk pl. egy -10 C-os reggelt, amikor munkába indulsz. Az 5W-40 olaj kisebb hidegoldali viszkozitása révén (W=Winter, és nem Wiszkozitás, mint azt sokan hiszik) kevésbé "sűrűsödik" be a nagy hideg hatására, mint a 10W-40. Használható a 10W-40 is -10 C-n, de az 5W-40 jóval előbb jut el ilyenkor a kenési helyekre, már csak állaga révén is. Mellesleg, az a bizonyos határ jóval -10 alatt van. Azért teszik a hőmérséklettől függővé a viszkozitást, mert éppen a hideginítások miatt (is!) nem mindegy. Sarkköri körülmények között is futnak ilyen motorok, és azért mondjuk -20 foknál már nem mindegy, hogy milyen van benne, és milyen gyorsan épül fel a biztos védelmet adó réteg. De amúgy, ha megnézed a táblázatot, az 5W-40 olajak jóval szélesebb hőmérsékleti tartományban használhatóak, mint a 10W-40, és ugyanúgy megfelelnek nyáron is télen is, nem kell váltanod nyáron 10W-40-re, télre meg lecserélni 5W-40 -re. Ez egyébként a 10W-40 -re is igaz, tehát az is többfokozatú, jó nyáron és télen is, főleg a mi klímánkhoz. De a mivel az 5W-40 olajok rendszerint magsabb minőséget képviselnek, és előbb is jut el a kenési helyekre az olaj, akár tél, akár nyár legyen, én az 5W-40 mellett vagyok a 10W-40-el szemben. És így van ahogy mondod, a szöveg nem jelent cáfolást az én érveimre, legalábbis szerintem sem. Nem extrém módon akarunk olajat váltani.
  13. Szia Opel 16V, ebben én a magam véleményét látom igazoltnak. Mert: -Az 5W-40 a 10W-40 től éppen csak egy fokozattal tér el, vagyis belül van az említett határon, -a gyár engedi a gépkönyv szerint az 5W-40-et is, nem csak a 10W-40-et, ergo a motor nem kimondottan 10W-40-re tervezett, A nyírófeszültség hatására ugyanis az eredetileg gömb alakú makromolekulák deformálódnak, megnyúlnak; igyekeznek beállni az áramlás irányába, így az effektív viszkozitás átmenetileg csökken. Ez az ún. strukturviszkózus viselkedés a kenéstechnikában kedvező" Ezért vannak a szintetikus olajak! Azok ugyanis jobb adalékoltságukból kifolyólag stabilabbak, mind viszkozitási, mind egyéb szempontokból. -ráadásul a leírt követelményeknek a szintetikus (vagy akár HC) olajok jobban megfelelnek, hiszen ezért lettek kifejlesztve. Továbbá felhívom a figyelmedet, hogy a struktúrviszkózus viselkedés kedvező! Én ebben csak a magam véleményét látom igazoltnak!
  14. Na szép! <_< A rokonom meg először G-Astrát szeretett volna. Ismeretsége csak 2 kereskedésben volt, de ott csak 1,6-osok voltak. Azt meg nem akart. Úgyhogy 1,4 Mégane lett belőle, 1997-es van neki azt hiszem. Leinformálhatatlan használtautó kereskedésben lett volna 1,4 Astra, de az meg nem kellett neki, nem akart zsákbamacskát venni. Elvoltam vele megnézni, és hát meg tudtam érteni. Nem volt valami bizalomgerjesztő állapotban. Mondjuk én bíztattam, hogy vegyen közvetlenül tulajtól, azt én tisztábbnak, megbízhatóbbnak tartom. De megvette a Megane-t. Végső soron szerintem nem bánta meg. Igaz, kifogott egy olyan (kb. 1500 darabos) szériát, amibe a többi féltengelye használhatatlan az eltérő tengelykötés miatt, így a tavalyi cserénél egy kicsit szívott vele, 5 hetet várt az alkatrészre. Na és most tényleg off, mielőtt kapunk érte.
  15. Egyetértünk. Én nem szeretem a francia kocsikat (igazából az olaszokat sem), de attól még nem szólom le azt, akinek az van. Van a rokonságban Megane, minden gond nélkül fut, igaz renedesen karban is van tartva. Én azt mondom, hogy mindegy kinek milyen van, mert ha karban van tartva, akkor mindegyik lehet jó, de ha szarva van csak rá, akkor meg lehet az akármilyen kocsi, előbb-utóbb megadja magát.
  16. Még leginkább talán a Valasek : Tribológia I.-II. az , amit ajánlani merek, nekem még a kétkötetes, eredeti kiadású van meg, de lehet, hogy már csak használtkönyvesnél szerezhető be. Viszont ezen a könyvön alapszik egy másik is, amit Törös Mihályné feldolgozott, és középiskolások számára is érthetően, könnyen dolgoz fel (állítólag, én nem ismerem ezt az új kiadást). Ez az: http://morokonyv.hu/Tribol%C3%B3gia/4949/26/187 Gondolom, hogy nem olyan alapos, és minden részletre kiterjedő, de azért nem lehet rossz.
  17. Ja, a továbbiakat a könyvekkel, jegyzetekkel kapcsolatban oldjuk meg privátban inkább, mert szerintem kezdjük fárasztani a többieket. Nehogy le legyünk b---va. <_<
  18. Tápiószecső, most keresgettem én is még egy kicsit, és találtam is, de egy bizonyos Dr. Vásárhelyi Zs. neve jelenik meg mindenhol, így nem hiszem, hogy az én több mint 10 évvel ezelőtt kiadott jegyzetemet kapni lehetne még valahol. Én ezzel a névvel még nem is találkoztam, igaz én szerszámgépész szakon végeztem, de általános gépészet keretein belül volt bőven csapágy és kenéstechnika is. Nem ismerem ezt a nevet már, küldök linket használható mondandóval, ha gondolod.
  19. Szia! Ezt a könyvet ismerem, amit belinkeltél! Sokszor láttam már boltan is, de nem akartam megvenni. Egy kicsit drágállottam. Itt még istenes ára van, én 8,5 ezerért láttam. Nekem egy egyetemi jegyzet van, amit az említett három tanár adott ki, de 96-ban, nem jól emlékeztem. Rákerestem a neten, de nem találtam, esetleg ha nevenként keresel rá, akkor kidob néhány mostani főiskolai jegyzetet is, mert azt találtam, de azokat nem néztem át, nem hiszem, hogy sok minden lehetne bennük a témáról. Gondolom, a pár év múltán már nem is nyomják, vagy valamelyik másik jegyzettel vonták egybe, és más címen fut. Én jegyzetboltban szereztem be, arra biztosan emlékszem, mert kellett a laborhoz. Viszont siklócsapágyakról rengeteget dob ki, és azok között igen sok foglalkozik tribológiával, mivelhogy szorosan összefüggenek. De ha pusztán a tribológiára keresel rá, akkor is kidob egy csomó jegyzetet, amik nagyon értelmes dolgokat tartalmaznak, és akkor nem kell a dugattyúk anyagválasztását is végigolvasnod, hogy egy kis töredéknyi kenésről szóló humbugra bukkanj. Akkor csak a lényegre kell koncentrálnod, és hajrá! Ne sajnáld rá az időt, érdemes végigrágnod magad néhányon. Bár nem tagadom, egy kis elszántság kell hozzá, mert néha igen unalmas tud lenni. Aztán írj akár privátban is, megdumáljuk ha gondolod! Ha elszánod magad valamelyik átrágására, írj bátran privit, lesz majd min gondolkodnunk biztos! De ketten könnyebben megy. :huh:)
  20. Tudományos fokozatom nekem sincs belőle, a kenéstechinkáról annyit tanultam, amennyi a siklócsapágyak tervezéséhez elengedhetetlen (legfőképpen hidrodinamika, az olaj szempontjából a csapágyban). Meg persze a megmunkálás közbeni kenések-hűtések, de az nem ide tartozik. Viszont 100 C-on a viszkozitásban nem tér el a két olaj, ami ugye tényleg nem nevezhető eltétérésnek, hiszen mint írtam, nagyon hasonló a kettőé. Viszont, kérlek magyarázd el nekem, mert én meg azt nem értem, hogy mit értesz a 100 C -on ébredő fizikai és kémiai tulajdonságok eltérése alatt? Nem értem, hogy ezzel mire gondolsz. Pontosan mely fizikai és kémiai tulajdonságokra gondolsz, amelyek ellehetetlenítik ezen olaj használatát a motorban? Jegyzet? Hát én is sokmindent kidobtam már, de aztán meg sokszor meg is bántam. Nem kell mindent tudni, de jó, ha tudja hogy hol találja meg az ember, amit nem tud. A jól képzett szakikat én is tisztelem, sokszor többet konyítanak hozzá, mint a gyáriak, de azért ami le van írva, arra mindíg lehet hivatkozni, főleg, ha a szerzőknek "van neve".
  21. Kék és nagy is van, de ez éppen fehér. :huh:))
  22. Gábor azzal érvelt, hogy az 5W-40 nem jó, mert nem jut el mindenhova, mert nem arra tervezték, hanem 10W-40-re..... Na így jött ide a viszkozitás, ezért írtam be a kikeresett adatokat, és ezért nem tartozik ide a kémiai tulajdonság. A 10W-40 rész-szint, vagy akár a 15W-40 teljesen ásványi olajokat éltetni egy 5W-40 vagy 5W-30, legalábbis HC olajjal szemben, az szerintem nem elfogadható, és szerintem a rallyra sem ásványit használnak....hiába nagy a nyomásállósága, legfeljebb a váltóban van ásványi, de az most egy más tészta. A többi tuladonságról, úgy mint pl. stabilitás, diszpergáló-detergáló képesség, korróziógátlás, öregedésállóság ....stb. itt most szó sem lehet. Mellesleg ezekben is jobb a mai szintetikusak 95 %-a. A motort pedig nem 10W-40 tervezték, mert a gépkönyv engedi az alacsonyabb viszkozitású olajakat, ami nem is meglepő, hiszen sarkköri télben is futnak ilyen kocsik szerintem még finnországban is. Az én véleményem az, hogy még az X-es motorba is jó az 5W-40, ha egy jó állapotú, olajat kevésbé csipegető példányról van szó. Ezt én tapasztaltam is, mint írtam. Igaz, gondolom ellenpéldát is tudnának itt néhányan írni.
  23. Hát ezt meg hogy csináltam, hogy így lett? Na mindegy.
  24. Én pedig abban nem értek egyet veled, hogy te folyton az mellett kardoskodsz, hogy a 10W-40 viszkozitás így meg úgy, meg hogy mindenképpen az kell a motorba, mert arra tervezték, meg hogy az jut el mindenhova... Az olaj egyéb jellemzőiről most semmi szó nem volt, a viszkozitása miatt nem gondolod kenőképesnek az 5W-40-et a motorban. Most az, hogy hova jut el, és indítás után milyen gyorsan, az viszont a viszkozitástól függ, nem a kémiai tulajdonságoktól. És a viszkozitás mérésekor szó sincs kémiai tulajdonságokról. Az 5W-40 gyorsabban jut el az összes kenési helyre, főleg télen, de nyáron is, ahol ugye minden másodperc számít. Abban igazad van, hogy az ásványi olajak nyomásállósága nagyobb (mondjuk ez is ma már csak relatív, attól függ, melyik ásványi és szintetikus termékeket hasonlítjuk össze), a szintetikus testvéreik stabilabb kenőfilmet adnak, és ráadásul gyorsabban, illetve az ásványiaknál hosszabb távon képesek a feladatukat ellátni. Szóval ha az 5W-40 nem alkalmas a motorba, az nem azért van, mert annyira eltér a viszkozitása, és nem is azért, mert az ásványi nyomásállósága nagyobb. A szintetikus olajok összességében jobb teljesítményűek, és biztosabb kenést adnak a motornak, mint a rész-szintetikus, vagy ásványi testvéreik. Igaz, próbálták is ötvözni a két típus legjobb tulajdonságait, így sok 5W-30 és 5W-40 ma már Hidrokrakk eljárással készül, és bizony jobb választások, mint sok mai 10W-40, még ha egy kicsit utána is kell töltögetni. Szakirodalomban én a Dr. Czinege-Varga-Csizmazia dr. : Belső égésű motorok tervezése (1995) után megyek, egyetemi jegyzet. Neked milyen van Gábor?
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.