Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Astra gyári "HIFI"


Guest

Recommended Posts

'estét' mindenkinek!

Már írtam régebben., hogy az autósrádióm (car 300) nem fog minden adást, pedig nem olyan helyen lakom, valaki javasolta hogy tisztítsam meg az antennát, ezt hogyan kell mert kicsit megvan szorulva, esetleg csavarlazítóval lehetne-e? és aztán mit csináljak vele?

Jah, és valaki tudna-e ajánlani vmi jófajta mp3 lejátszót a car 300 helyére?

üdv

Link to comment
Megosztás:

Nem rossz, lehet hogy beruházok egyre addig gyűjtöm a pénzt és majd tavasszal nézek egy fejegységet.....

Vkinek van tapasztalata erről a transmitter-ről?

hali

nem rosszak,viszont van egy olyan ami közvetlen az antennára csatlakozik, így nincs vételi zaj, stb..

holnap utánakérdezek a kollegánál aki ilyet szerelt be.

üdv.

Link to comment
Megosztás:

Mindegy,vitáztunk már ezen mással és akkor sem tudtak értelmes választ adni erre. :lol:

Miért is? Rég volt a fizika óra, srácok?

Lecso majdnem jól gondolja, csak a fizikai alapok hibásak.... Az nem érdekes, hogy a tápkábelben az elemi szálak csavartak, ettől még nem fog tekercsként működni. Sőt, tekercsként a tápellátásra gyakorolt hatása nem is lenne rossz, (feltéve, hogy az erősítő oldalán van megfelelő puffer) megakadályozná a nagy áramlengéseket... de nem, sőt, pont az utóbbi a baj oka.

A lényeg egyszerű - a tápkábelen nagy áramok futnak. (akár 100A nagyságrend) Márpedig a vezetőben folyó áram a vezető körül mágneses teret gerjeszt, az áram erősségétől függő mértékben. A tér maga exponenciális, tehát a vezető közelében sokkal nagyobb, mint tőle távolabb. Mivel az erősítők áramfelvétele nem konstans, a változó erősségű áram változó fluxusú mágneses teret fog eredményezni. Ez az egyik fele a dolgoknak....

A másik fele, hogy a változó fluxus a vezetőben maga is áramot gerjeszt. Ez a hatás-ellenhatás elve alapján a gerjesztő árammal ellentétes előjelű - viszont a mágneses tér térbeli kiterjedése miatt nem csak arra a vezetőre hat, ami konkrétan gerjeszti a teret, hanem bármilyen, a térben elhelyezett vezetőre. Ha csak egy darab drótot odateszel, mérhető lesz a rajta folyó áram. Ez az elektromágneses indukció, ami mindenki által ismert jelenség, ezen az elven müxik pl. a transzformátor, vagy akár a kocsiban a generátor, azzal a különbséggel, hogy ott a változó mágneses fluxust forgómozgással hozzuk létre. (Tehát maga a fluxusváltozás a lényeg, nem az a mód, ahogyan létrejön)

Esetünkben az RCA kábelre is igaz ez a dolog. Nyilván a tápkábelen visszaható áram a minimális belső impedanciák miatt nem okoz jelentős változást a tápon, viszont az RCA bemenet belső impedanciája 10k nagyságrend, magyarul a minimális áramváltozás is akár pár 10 mV nagyságrendű feszültségingadozást okozhat rajta!!!!!

Remélem, most már J0hnny is elfogadja, miért célszerű minél távolabb vinni a két vezetéket. Persze, nyilván minél kisebb az áramváltozás, annál kisebb az indukció, tehát egy alap hifi nem ezen fog megbukni....

Ami a legszebb, hogy az egyszerű árnyékolás nem csökkenti ezt a hatást, mivel mágnesesen nem árnyékol!!! Az max. arra jó, hogy a hosszú RCA vezeték ne működjön antennaként, és ne szedje össze a különböző nagyfrekvenciás elektromágneses zavarokat. De arra szerintem a csavart érpár jobban megfelel.

Link to comment
Megosztás:

Miért is? Rég volt a fizika óra, srácok?

Lecso majdnem jól gondolja, csak a fizikai alapok hibásak.... Az nem érdekes, hogy a tápkábelben az elemi szálak csavartak, ettől még nem fog tekercsként működni. Sőt, tekercsként a tápellátásra gyakorolt hatása nem is lenne rossz, (feltéve, hogy az erősítő oldalán van megfelelő puffer) megakadályozná a nagy áramlengéseket... de nem, sőt, pont az utóbbi a baj oka.

A lényeg egyszerű - a tápkábelen nagy áramok futnak. (akár 100A nagyságrend) Márpedig a vezetőben folyó áram a vezető körül mágneses teret gerjeszt, az áram erősségétől függő mértékben. A tér maga exponenciális, tehát a vezető közelében sokkal nagyobb, mint tőle távolabb. Mivel az erősítők áramfelvétele nem konstans, a változó erősségű áram változó fluxusú mágneses teret fog eredményezni. Ez az egyik fele a dolgoknak....

A másik fele, hogy a változó fluxus a vezetőben maga is áramot gerjeszt. Ez a hatás-ellenhatás elve alapján a gerjesztő árammal ellentétes előjelű - viszont a mágneses tér térbeli kiterjedése miatt nem csak arra a vezetőre hat, ami konkrétan gerjeszti a teret, hanem bármilyen, a térben elhelyezett vezetőre. Ha csak egy darab drótot odateszel, mérhető lesz a rajta folyó áram. Ez az elektromágneses indukció, ami mindenki által ismert jelenség, ezen az elven müxik pl. a transzformátor, vagy akár a kocsiban a generátor, azzal a különbséggel, hogy ott a változó mágneses fluxust forgómozgással hozzuk létre. (Tehát maga a fluxusváltozás a lényeg, nem az a mód, ahogyan létrejön)

Esetünkben az RCA kábelre is igaz ez a dolog. Nyilván a tápkábelen visszaható áram a minimális belső impedanciák miatt nem okoz jelentős változást a tápon, viszont az RCA bemenet belső impedanciája 10k nagyságrend, magyarul a minimális áramváltozás is akár pár 10 mV nagyságrendű feszültségingadozást okozhat rajta!!!!!

Remélem, most már J0hnny is elfogadja, miért célszerű minél távolabb vinni a két vezetéket. Persze, nyilván minél kisebb az áramváltozás, annál kisebb az indukció, tehát egy alap hifi nem ezen fog megbukni....

Ami a legszebb, hogy az egyszerű árnyékolás nem csökkenti ezt a hatást, mivel mágnesesen nem árnyékol!!! Az max. arra jó, hogy a hosszú RCA vezeték ne működjön antennaként, és ne szedje össze a különböző nagyfrekvenciás elektromágneses zavarokat. De arra szerintem a csavart érpár jobban megfelel.

kihagytad a lenz törvényt :lol:

Link to comment
Megosztás:

kihagytad a lenz törvényt :lol:

Nem hagytam ki.... :lol:

"... áramot gerjeszt. Ez a hatás-ellenhatás elve alapján a gerjesztő árammal ellentétes előjelű..."

Csak nem akartam bonyolítani a dolgot nagy fizikusok (pl. Faraday, Maxwell) emlegetésével, hogy egyszerű ismeretterjesztő szinten maradjak.... :lol:

Link to comment
Megosztás:

Azt elfelejtettem írni hogy az erősítő a kesztyűtartó alatt van. A két kábel nem megy egymás mellett, de sajnos igencsak hallatszik a zúgás. Köszi a válaszokat, de ha igy is tud valaki valami okos ötletet adni, azokat is várom :lol:

lehet hülyén gondolom :lol: , de a kesztyűtartó mögött ül a ventillátor..

az erősítő minden bemenetére van kötve "valami"

ha az erősítő egyik bemenetére nincs semmi kötve akkor az antennaként működhet és a jelet felerősítve hallhatod azt a hangszórón,

ha nincs rendesen árnyékolva a vezeték/csatlakozó akkor az megint csak zajhoz vezet

csak találgatok... :lol:

Link to comment
Megosztás:

lehet hülyén gondolom :lol: , de a kesztyűtartó mögött ül a ventillátor..

az erősítő minden bemenetére van kötve "valami"

ha az erősítő egyik bemenetére nincs semmi kötve akkor az antennaként működhet és a jelet felerősítve hallhatod azt a hangszórón,

ha nincs rendesen árnyékolva a vezeték/csatlakozó akkor az megint csak zajhoz vezet

csak találgatok... :lol:

Az erősítőnek 4 RCA bemenete van, a fejegységnek is, és ez van összekötve kábellel, tehát nincs szabad bemenet. A negatívot kb 20 cm-es vezetéken kapja a kaszniról, a pozitívot pedig akkumulátorról biztosítékon keresztül.

A neten találtam a pozitív ágba szűrőt, de az csak max. 3 amperra terhelhető, az erősítő pedig nagy hangerőnél 10 ampert vesz fel.

Link to comment
Megosztás:

Alap hifihez nézz egy kis erősítőt + van a SAL-nak kis beépítési mélységű hangszórója, ládával, kompletten. Egyik klubtársunk használ ilyet, és ha nem is high-end, a célra mindenképpen megfelel. Mindenesetre jóárasítva van.... :lol:

Sziasztok!

Valaki megtudná mondani nekem, hogy ki az a klubtárs akinek ez a SAL ládája van? Szeretnék nála érdeklődni, hogy mégis milyen, hogyan szól stb....stb

Ehhez milyen erősítő szuperál. Valószínű még is ez mellet döntök, nem lesz csomitartó beépítés.

Jav.

Mélyláda + Erősítő ez a párosítás lenne! Szerintetek ez jó? Helytakarékosság is szempont.

Link to comment
Megosztás:

hello... astra G sedan-om van kicseréltem a gyári magnó

t egy mnc evolution-ra és nem zár le a központizár kinyitni kinyitja de lezárni nem zárja le mi lehet a baj tudna nekem ebbe segíteni valaki mit lehet tenni. előre is köszi

programozd újra

kulcs függőleges állásba, és közben lezárod majd kinyítod aztán elvileg jónak kell lennie

Link to comment
Megosztás:

hello... astra G sedan-om van kicseréltem a gyári magnó

t egy mnc evolution-ra és nem zár le a központizár kinyitni kinyitja de lezárni nem zárja le mi lehet a baj tudna nekem ebbe segíteni valaki mit lehet tenni. előre is köszi

vigyázz,nézd meg,hogy a pozitiv és a negativ jó helyen legyen,asszem az opelnél valamelyik nem szabvány helyen van.

Link to comment
Megosztás:

hello... astra G sedan-om van kicseréltem a gyári magnó

t egy mnc evolution-ra és nem zár le a központizár kinyitni kinyitja de lezárni nem zárja le mi lehet a baj tudna nekem ebbe segíteni valaki mit lehet tenni. előre is köszi

Nem gyári fejnél jobban jársz, ha egy ISO toldóval kötöd be (párszáz, max. 1-2ezer Ft), amin csak a táp (4, 7, 8) a világítás (6) és az elektromos antenna (5) van bekötve.....

És igen, a fix és kapcsolt tápok (4 és 7) az Opelnél a normál ISO szabványhoz képest meg vannak cserélve. Azt is jobb egy toldón átkötni.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok.

Kis problémám akadt az új fejegységgel.Beraktam egy Alpine CD-t a gyári Philips (rádiómagnó) helyett.Ha leállítom a motort elvesztem a mentett beállításaimat.Gyújtásnál újra be kell állítanom a mély-magas szinteket és a rádiót is újra kell programoznom.

Hogyan küszöbölhető ki a hiba? Ha valaki tud, kérem segítsen.

Előre is köszi. :lol:

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok.

Kis problémám akadt az új fejegységgel.Beraktam egy Alpine CD-t a gyári Philips (rádiómagnó) helyett.Ha leállítom a motort elvesztem a mentett beállításaimat.Gyújtásnál újra be kell állítanom a mély-magas szinteket és a rádiót is újra kell programoznom.

Hogyan küszöbölhető ki a hiba? Ha valaki tud, kérem segítsen.

Előre is köszi. :lol:

nem kap a memória szál fix áramot,át kellene hidalni,ha jól emlékszem a piros szálon kell fix + nek lenni,és azt rá kell hidalni a citromsárgára... ennyi.

Link to comment
Megosztás:

nem kap a memória szál fix áramot,át kellene hidalni,ha jól emlékszem a piros szálon kell fix + nek lenni,és azt rá kell hidalni a citromsárgára... ennyi.

Én inkább egyszerűen megcserélném a piros és sárga vezetékeket. (fix és kapcsolt 12V). Össze is lehet persze kötni - akkor kulcs nélkül is megy a magnó. Ennek összes előnyével és hátrányával.

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.