Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Fűtés, és klíma


Golby

Recommended Posts

  • 4 months later...

Afonya!Neked így télen mennyit mutat a hőfokmérő üzem közben?

Ma cseréltem hőfokjeladót,de nem nagyon változtott a helyzet.

Amikor reggel elindulok itthonról(garázsból) kb 2km után már langyos levegőt fúj,ergo a termosztát szerintem zár rendesen.Viszont a városban járkálva a mutató csak éppen nyalja a 90fokot alulról.Jó ez így? :unsure:

Nyáron se volt gond a termosztáttal,nyitott rendesen,nem forraltam a vizet még dugóban sem.

Link to comment
Megosztás:

Afonya!Neked így télen mennyit mutat a hőfokmérő üzem közben?

Ma cseréltem hőfokjeladót,de nem nagyon változtott a helyzet.

Amikor reggel elindulok itthonról(garázsból) kb 2km után már langyos levegőt fúj,ergo a termosztát szerintem zár rendesen.Viszont a városban járkálva a mutató csak éppen nyalja a 90fokot alulról.Jó ez így? ;)

Nyáron se volt gond a termosztáttal,nyitott rendesen,nem forraltam a vizet még dugóban sem.

Szerintem Te az én müszerfalamat nézed :P Ugyan ezt produkálja az enyém is, a "garagét" leszámítva.

Én azon gondolkodom :unsure: , hogy letakarom kartonnal a hűtő felét.

Tavaly karácsonykor a dugóban (Kb. -2 ˚c külső hőmérséklet mellett) bekapcsolt a ventillátorom. :blink: Azóta sem hallottam üzemelni.

Ma reggel Kb. 20 percet áltam a leeresztett sorompónál (Teleki Blanka u.) járó motorral és nem mozdult meg a mutató. Stabilan állt 90 fokon, pedig a szél sem fújt. ;)

Link to comment
Megosztás:

Nálam is ugyanez a probléma, mondjuk az enyém benzines.

Valamikor kora tavasszal volt cserélve a termosztát gyárira, lehet hogy ennyit bírt volna?

Most hogy ilyen hideg van 90 fölé én is nagyon nehezen tudom csak vinni, normál forgalomban mindig alatta van jópár mm-el.

És az a zavaró, hogy mindezt a fűtésen is érezni, ugyan viszonylag hamar jön a langyos, de még 20 perc után sincs rendes meleg az autóban (amilyen régebben volt) ha csutkán van a hőszabályzó. És ugye mindezt még plusz 2-3 fokban, mi lesz a minusz 10-ben? :unsure:

Link to comment
Megosztás:

Nálam is ugyanez a probléma, mondjuk az enyém benzines.

Valamikor kora tavasszal volt cserélve a termosztát gyárira, lehet hogy ennyit bírt volna?

Most hogy ilyen hideg van 90 fölé én is nagyon nehezen tudom csak vinni, normál forgalomban mindig alatta van jópár mm-el.

És az a zavaró, hogy mindezt a fűtésen is érezni, ugyan viszonylag hamar jön a langyos, de még 20 perc után sincs rendes meleg az autóban (amilyen régebben volt) ha csutkán van a hőszabályzó. És ugye mindezt még plusz 2-3 fokban, mi lesz a minusz 10-ben? :blink:

Ha jól tudom több féle termosztátot csinálnak, amelyek a nyitási hőfokban különböznek egymástól. Meg kellene próbálni egy magassabb értékűt beletenni.

A mi olajoskonzervdobozaink :unsure: + eleve nem hajlamosak a melegedésre.

Link to comment
Megosztás:

ne izguljatok. ha felmegy, és fennt is marad akkor jó... télen nekem se megy fel középig. ennyi elmegy. viszont ha visszamenne a 80 alá akkor szar a terosztatikus szelep :unsure:

1 éves termosztát kb 8 km után:

term.jpg

viszont ha megállok dugózni akkor felmegy középre.

és ott is marad.

Link to comment
Megosztás:

Ha jól tudom több féle termosztátot csinálnak, amelyek a nyitási hőfokban különböznek egymástól. Meg kellene próbálni egy magassabb értékűt beletenni.

A mi olajoskonzervdobozaink :blink: + eleve nem hajlamosak a melegedésre.

Talán összefüggésben van a betöltött víz mennyiségével:

vzus6.jpg

:unsure:

9,1l???

Link to comment
Megosztás:

Talán összefüggésben van a betöltött víz mennyiségével:...

Lehet, de ne felejtsd el, hogy egy diesel eleve nem melegszik annyira (jobb a hatásfoka). Nekem már pár km után kellemes meleg jön a radiátortól, de pl. a diesel kombival mentem tegnapelőtt a hideg, szeles időben, még 5km után is csak langyos levegőt fújt. Az is lehet, hogy csak ki kéne vízkőmentesíteni a fűtőradiátort :unsure:

Link to comment
Megosztás:

Na én mar arra a következtetésre jutottam, miután átolvastam a topicot a klubtársak évek alatt felhalmozott tapasztalataival, hogy 3 dolgot kellene csinálni:

1. szivacs project (ez már megtörtént, ha jól értettem akkor a szellőzőrostélyok mögött egyenesen felül lévő kb 10x2cm-es rést kell betömni)

2. kap egy új pollenszűrőt

3. ki kellene venni a fűtőradiátort és kimosni/vízkőmentesíteni. Az enyém már 12 éves, szerintem biztos lehet ez oka annak hogy nem fűt már olyan hatásfokkal.

Na ez nem a közeljövőben lesz az biztos :unsure:

Link to comment
Megosztás:

Hát jó nektek. Én már évek óta nem jövök rá mi a baj a géppel. (A Vectra, de miután C16NZ, az ua mint az astra) A hőfok nem megy fel 50-60 foknál feljebb (kb félúton megáll a kék és a 90 fokos jel között) Nyáron néha dugóban felmegy, de pont mikor kéne, nem. Ezt a fűtésen is érezni. (Vadonat új radiátorral) Ami cserélve volt: termosztát (5 alkalommal, legutóbb gyárira !!!), radiátor, hőfok jeladó (háromszor), műszer (háromszor), vízpumpa.

Nem taknyos az olaj, nem olajos a víz, nem fogy, nem növekszik a szint, úgyhogy passz. Még arra is gondoltam, hogy a termosztát mellett a rossz felület miatt átszökik a víz, ezért cserélgettem tömítést, termosztátfedelet és ellenőriztem felfekvő felületet a termosztát alatt a hengerfejen. Semmi gond nincs vele, de azért olyannal is kísérleteztem, hogy tömítést kentem oda. Így sem lett jobb. Innentől már nem értem mi a gond. :unsure: Már nem lehet más baj. (Bezzeg az omega 2 perc alatt üzemi hőfokon van és sosem kellett letakarni a hűtőt.)

Link to comment
Megosztás:

Hát jó nektek. Én már évek óta nem jövök rá mi a baj a géppel. (A Vectra, de miután C16NZ, az ua mint az astra) A hőfok nem megy fel 50-60 foknál feljebb (kb félúton megáll a kék és a 90 fokos jel között) Nyáron néha dugóban felmegy, de pont mikor kéne, nem. Ezt a fűtésen is érezni....

Na ez az ikszakta. :blink: Nem lehet hogy levegő maradt a rendszerben, és nem kering a víz a radiátorban? :unsure:

Link to comment
Megosztás:

Két éve??? :unsure: Meg mondom, nem csak a befújt levegő hőmérséklete alacsony, hanem a motor üzemi hőfoka is.

Véletlenül nem dizelesítetted? :blink: A viccet félretéve, csak valami vizes progléma lehet mert nem adja át a hőt a motor. A blokkot kéne vízkötleníteni, láttam kétcolos csövet aminek a közepén kb. 10 mm átmérőlyö lik volt, a többi pedig vízkő. Na az sem adta át a hőt.

Link to comment
Megosztás:

Véletlenül nem dizelesítetted? :blink: A viccet félretéve, csak valami vizes progléma lehet mert nem adja át a hőt a motor. A blokkot kéne vízkötleníteni, láttam kétcolos csövet aminek a közepén kb. 10 mm átmérőlyö lik volt, a többi pedig vízkő. Na az sem adta át a hőt.

Hm. Köszönöm a tanácsot. Nem kizárt. Az egyik, hogy most volt a blokk darabokra szedve, és amennyire beleláttam a víztérbe, nem láttam vízkő nyomát sem. A csöveknél detto.

Viszont más már tényleg nem maradt. (5 hibás termosztátot még én sem foghatok ki egymás után. :unsure: )

Hogy lehet vízkőmentesíteni?

Link to comment
Megosztás:

Hm. Köszönöm a tanácsot. Nem kizárt. Az egyik, hogy most volt a blokk darabokra szedve, és amennyire beleláttam a víztérbe, nem láttam vízkő nyomát sem. A csöveknél detto.

Viszont más már tényleg nem maradt. (5 hibás termosztátot még én sem foghatok ki egymás után. :unsure: )

Hogy lehet vízkőmentesíteni?

Nekem a trisó ugrott be először, de lehet meg kellene kérdezni kémiában jártas egyént. Lada hűtőnél müködött.

Ha szeretsz kisérletezni, meg kelene próbálni egy olyat, hogy a hűtőt kikötni a vízkörből. Nekem továbbra is az a gyanúm hogy valahol át engedi a vizet a motorból a hűtőbe. Mintha folyamatosan nyitva lenne atermosztát. Nem lehet hogy valami kitámasztja?

Link to comment
Megosztás:

Nekem a trsó ugrott be először, de lehet meg kellene kérdezni kémiában jártas egyént. Lada hűtőnél müködött.

Ha szeretsz kisérletezni, meg kelene próbálni egy olyat, hogy a hűtőt kikötni a vízkörből. Nekem továbbra is az a gyanúm hogy valahol át engedi a vizet a motorból a hűtőbe. Mintha folyamatosan nyitva lenne atermosztát. Nem lehet hogy valami kitámasztja?

Egyszerű megnézni.Hidegen beindítod és arra vastag csőre teszed a kezed,ahol a hűtő a termosztát után megkapja a vizet!Ha egyből melegedni kezd,akkor gond lesz.Én holnap megnézem majd.

Link to comment
Megosztás:

Na ez a szivacsos trükk lehet hogy használ valamit, most mindenhonnan jó meleg jön (még ha tépek a 11-esen hazafele akkor is)

Igazából amikor én panaszkodtam akkor ilyen hideg szélviharos idő volt, lehet hogy az volt neki a baja (szarul "szigetel" valahol a kaszni vagy nemtom) és a motor(tér) is azért melegedett nehezen.

Meg nekem nincs ilyen zsalu a hűtőmaszkban amit be tudnék tolni télire + a lökösön is minden ki van vágva, lehet hogy kéne bele hekkelni valami ifa-style hullámpapírt.

Link to comment
Megosztás:

Nekem is az a véleményem, hogy nem vízkőprobléma okozza.

Teljes jelenség: beindítom a tök hideg motort, normális dő alatt felmegy 90 fok köré (menet közben). Nyit a termosztát, és visszamegy a mutató a középső vonalra (mondjuk 50 fok, bár sosem mértem, ha tizesével megy az osztás, akkor 80). Ez rendben van, hiszen első nyitásnál a jéghideg folyadékot engedi be a motorba. A probléma, hogy utána nem hajlandó ismét fölmenni a hőfok. A fűtés is ennek megfelelően langyos (vadi új radiátorral). Ez egyértelmű termosztáthiba, csak már az elmúlt két évben annyi termosztátot cseréltem, hogy használt termosztát boltot nyithatnék. A jelenség egyik csere után sem változott, és kezdek begolyózni. :unsure: Ami még rosszabb, hogy a hőmérséklet a félúton lévő jel körül mozog föl-le, tehát a termosztát nyit és zár.

Gondoltam már arra, hogy nem is rossz a motorhőfok, csak műszer vagy jeladóhiba okozza a jelenséget. Csakhogy mindkettőt szintén többször cseréltem. Viszont álló motornál 20p alatt fölmegy a hőfok akár 90 fölé, ahol a ventillátor bekapcsol, tehát a jeladó elvileg jól mér. Tudom, tuti termosztátnyitás-zárás gond, de biztos, hogy a termosztát okozza?

Anno pl a 100-as skodámnál okozott megmagyarázhatatlan jelenségeket a hűtősapka hibája. A nem megfelelő nyomás okozott gondot, bár az nem zárt rendszer (nincs tágulási tartály). Itt nem lehet vmi ilyen gond? Mi a lényege a hűtősapkának? Csak egy kupak, vagy van rajta vmi szelep?

Ha meg nem jutok előbbre, akkor megint vegyek ismét egy termosztátot? ;) Totál idegesítő. :blink:

Link to comment
Megosztás:

Cseréltem kiegyenlítőtartáy kupakot. Semmi nem változott.

Menet közben ha a fűtést leveszem, akkor szépen fölmászik 90 fok közelébe a mutató (még mindig nem az igazi, de lehetne vele együtt élni). Viszont amint rárakom a fűtést visszakúszik

ide:

tempgauge_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Tehát a radiátornál hül vissza. :unsure:

Na ilyet még nem pipáltam mióta kétágú vagyok.... :blink:

Ezek szerint ez ilyenkor 78 és 82 fokon muzsikál. Ez van.

Link to comment
Megosztás:

Cseréltem kiegyenlítőtartáy kupakot. Semmi nem változott.

Menet közben ha a fűtést leveszem, akkor szépen fölmászik 90 fok közelébe a mutató (még mindig nem az igazi, de lehetne vele együtt élni). Viszont amint rárakom a fűtést visszakúszik

ide:

http://kepfeltoltes.hu/061108/tempgauge_ww...ltoltes.hu_.jpg

Tehát a radiátornál hül vissza. :unsure:

Na ilyet még nem pipáltam mióta kétágú vagyok.... ;)

Ezek szerint ez ilyenkor 78 és 82 fokon muzsikál. Ez van.

Na az a vonal akár a 80 fokot is jelentheti, ami egy 83 fokos termosztátnál és egy ilyen pontosságú rendszernél éppen a kívánt érték.

Tényleg meg kéne nézni, hogy mi a pontos hőfok. Viszont ennek meg a fűtés mond ellent. :blink:

Link to comment
Megosztás:

Igen, közben ezt én is írtam, csak még az előzőhöz fűzte. Akkor ez ilyen. Akkor ez a 80 fok, a 92 fokos termosztát amim van, ezek szerint pontatlan, az utángyártott radiátor meg egy kalap kaki, mert sok hőt von el, de keveset ad le. Á nem értem, és nem is kínzok senkit ezzel. :unsure:

Link to comment
Megosztás:

...Á nem értem, és nem is kínzok senkit ezzel. :unsure:

Nem kínzás, szeretjük az X-aktákat és szívesen segítünk :blink:

Namost, lehet hülyeség, amit írok, de sztem a fűtőradiátor nem a termosztát után van bekötve a rendszerbe, hanem tök független vízkörön van. Tehát ha a termosztátod zárva van, akkor is keringenie kell hűtővíznek a fűtőradiátorban, kivéve, ha pl. levegős a fűtőradiátor vízköre.

Egyébként menet közben nekem se megy fel a hőmérő szerint a motor hőmérséklete 90-ig, általában az alatta levő osztásnál áll (nyáron is), csak egyhelyben járatva megy fel addig. Viszont a termosztátom jónak tűnik: amikor a mutató álló helyzetben felmegy 90-ig, akkor kezd csak melegedni a hűtőhöz menő vízcső.

Tehát nem egyedi a Te eseted, annyi a különbség, hogy nekem a fűtéssel nincs gondom, pár km után kellemes meleget fúj.

Link to comment
Megosztás:

Köszönöm a segítséget. Amint írtam, meleget fúj, de zsiguliból, régi vectrámból, omegámból és a corsámból (diesel) kiindulva szinte forrót kéne fújnia. Ezt betudom az utángyártott gagyi radiátornak. Ha meg már itt tartok, csak az marad, hogy a jeladó és műszercsere ellenére nem a tényleges hőfokkal van baj, hanem rossz a hőfok visszajelzés. Talán nem érintkezik vhol rendesen. Ezt az is alátámasztja, hogy 92-93 környékén kapcsol a ventillátor be, holott annak 100-on kéne (95-nél meg ki). Tehát ez lehet a gond. Ezesetben viszont így marad. :unsure:

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.