Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

E85 a gyakorlatban


mélykék76

Recommended Posts

Azért több a semminél, és ezt a megoldást a ukran bioetanolt adaptert gyártók a svéd bioetanol fórumról lopták, ott bevált és használják is. Amúgy ezek a kis gombocskák nem is olyan gyengék, főleg, ha nem 1 darabot alkalmazunk :)

És ami nem mellékes, igen olcsók (www.lomex.hu).

Nem tartom elképzelhetőnek, hogy ezekkel meg lehet oldani az NZ motorok hidegindítási gondját, de ha nagyon

lelkes vagy a témában, bemutathatod a megoldást :(

Link to comment
Megosztás:

  • Hozzászólások 7,4k
  • Létrehozva
  • Legutolsó válasz

Legtöbb hozzászólás

Legtöbb hozzászólás

Bár yooccoo-nak már leírtam az alábbiakat priviben, de talán másokat is érdekelni fogja:

A fűtőelem felhelyezésének elvben több módja is lehet. Az elosztott befecskendezési rendszerrel rendelkező motorokon (pl. Z16XE, stb) a legcélszerűbb az injektorok üzemanyagrámpáját melegíteni úgy, hogy a pozisztorokat ráerősítik az aluminium öntvényre egy bilincs segítségével (jelenleg még nem sikerült olyan ragasztót találni, ami jól vezetné a hőt és az áramot), amely mechanikai rögzítést kívülről esetleg még egy epokit gyantával is bemázolnak a biztonság kedvéért.

Itt maga az öntvény lesz a test, a pozisztor másik végét pedig egy vezeték ráforrasztásával rákötik a pozitívra (akár egy kapcsoló, vagy egy relé 3 egy hőkapcsoló keresztül).

A lényeg, hogy a fűtőelem csak akkor megy, ha be van kapcsolva a gyújtás, az önindítózás pillanatára megszakítják a megtáplálását (az aksik védelme érdekében).

A monoinjektoros ill. a karburátoros motoroknál pedig vagy a monoinjektor falára (karburátoroknál a karburátor házára az úszótérnél) erősítik rá a pozisztortr a fentiekhez hasonlóan.

Van egy másik lehetőség is, itt készíteni kell egy külső hőkicserélőt, ami kinézhet pl. úgy, hogy egy nagyon erős hűtőbordázattal rendelkező hűtőbordára erősítik rá a pozisztorokat, és a hútőbordát úgy helyezik el egy kis négyszög vagy henger alakú tartályban, hogy a tartály belsejébe csak a bordázatát kerüljön, a pozisztor nem, ezt megfelelően kell szigetelni. Az elkészült hőkicserélő belsejében így egy nagyon sűrű, "erdőszerű" hőleadó felület lesz, és a kész hőkicserélőt (aminek lesz tehát egy be és egy kimenete) bekötik közvetlenül a karburátor vagy a monoinjektor elé. Előnye, hogy nem kell "berhelni" az autót, könnyen eltávolítható, és elvben, ha valaki ráállna a készítésére, akkor tömegtermékként gyártható.

Megjegyzem, hogy a saját járgányomra én még nem készítettem ilyen fűtést (még nem voltak nagy gondjaim a hidegindítással), de lehet, hogy őszi/téli üzemre eszkábálok egyet. nagy valószínűséggel egy külső hőkicserélő formájában.

Link to comment
Megosztás:

A fűtőelem felhelyezésének elvben több módja is lehet.

Ez az egész csak elmélet, és sok ponton nem helyes szerintem.

1. nem az üzemanyagot kell melegíteni, mert a -10 fokos alkohol is ugyanúgy csapódik le, mint a 30 fokos alkohol, a -10 fokos nagy fémfelületen,

amit a szívótorok jelent egy központi befecskendezős rendszernél.

2. hengerenkénti injektornál nem szükséges a fűtés, mert az közvetlen a szelepeknél porlaszt, minimális a lecsapódási zóna. Itt megfelelő alkohol

befecskendezési mennyiséggel meg lehet oldani a hidegindítást.

3. a központi injektor elé helyezett bárminemű hőcserélő oly mértékben képes lerontani az áramlási viszonyokat az injektornál, hogy jóval rosszabb

lesz a porlasztási hatékonysága az injektornak

4. ez az injektor elé helyezett hőcserélő nagyban szűkíti is a levegő útját, rontja a teljesítményt is

5. magát a szívótorkot felfűteni nem kis energia kell, és olcsó/szép megoldása szerintem nincs. viszont CSAK így lehetne javítani a központisoknál

a hidegindítási nehézségen. A fizika törvényeit nem igazán lehet itt megkerülni :)

Ám nem mondom hogy az én nézetem szentírás, tessék csak megcáfolni, várom az eredményeket :(

Link to comment
Megosztás:

Ez az egész csak elmélet, és sok ponton nem helyes szerintem.

1. nem az üzemanyagot kell melegíteni, mert a -10 fokos alkohol is ugyanúgy csapódik le, mint a 30 fokos alkohol, a -10 fokos nagy fémfelületen,

amit a szívótorok jelent egy központi befecskendezős rendszernél.

2. hengerenkénti injektornál nem szükséges a fűtés, mert az közvetlen a szelepeknél porlaszt, minimális a lecsapódási zóna. Itt megfelelő alkohol

befecskendezési mennyiséggel meg lehet oldani a hidegindítást.

3. a központi injektor elé helyezett bárminemű hőcserélő oly mértékben képes lerontani az áramlási viszonyokat az injektornál, hogy jóval rosszabb

lesz a porlasztási hatékonysága az injektornak

4. ez az injektor elé helyezett hőcserélő nagyban szűkíti is a levegő útját, rontja a teljesítményt is

5. magát a szívótorkot felfűteni nem kis energia kell, és olcsó/szép megoldása szerintem nincs. viszont CSAK így lehetne javítani a központisoknál

a hidegindítási nehézségen. A fizika törvényeit nem igazán lehet itt megkerülni :)

Ám nem mondom hogy az én nézetem szentírás, tessék csak megcáfolni, várom az eredményeket :(

Alapjában igazad van, no de tennék egy-két pontosító észrevételt:

1.- egyetértek, de sok esetben nagyon nehéz lehet elhelyezni a fűtőelemeket a fémen.

2.- itt sem árt a fűtés, lsd. a gyári etanolos Ford FOCUS, SAAB 9.3

3. 4. és 5. pontok - félreértettél. nem a levegőt akarom felfűteni a hőkicserélővel, hanem a benzint, azaz az etanolt, egy kb 80 C-ig felmelegített etanol sokkal nehezebben (kevesebb mértékben) csapódik le, mint pl. egy hideg, a külső környezeti hőmérséklettel megegyező hőfokú etanol.

A svéd és ukrán fórumokon írt tapasztalatok alapján kb 400W fűtőteljesítmény már elegendő -15 C-ig, alatta már viszont nem javasolják az etanol használatát.

Én sem vallom azt, hogy az elméletem helyes, de, mint mondják, próba-cseresznye :P

Link to comment
Megosztás:

Akkor tovább :)

1. Mivel az etanol folyamatosan kering a nyomó és visszafolyó ágon, nem tudod 80 fokra melegíteni, hülyeség is lenne

fűteni a tankot :hiya: még szerintem a 30 fokkal is sokat mondtam, amire fel tudod melegíteni adott keresztmetszeten akkora

hőmérsékletű hőforrással, ami még nem okozhat gondot :(

2. teljesen mindegy hogy a -10 fokos hatalmas szívótorok fémfelületre -10 fokos, vagy 30 fokos etanolpárát adsz, az így

is, meg úgy is frankón le fog csapódni.

A megoldás kulcsa csakis a szívótorok felfűtése lehet az etanollal hiába is próbálkozol :lol: De cáfold meg, ha hiszel mégis benne :P

Link to comment
Megosztás:

A mai jóhírem, hogy a sok unszolásra belevágok a saját kütyü megalkotásába. További jó hír, hogy

valós lambda adatok alapján fog dolgozni, de csak keskenysávú lambdára lehet majd kötni (itt kb mindenkinek

olyanja van). Sőt, ha bejön az élet, akkor az ecu felé lehet majd ferdíteni a lambda adatot, tehát tuner kütyünek

is kiváló lesz a dolog :(

Figyeli még majd a TPS-t és a hőmérséklet szenzort is, továbbá a konfigolása USB porton keresztül fog történni,

tehát nem lesz gond hogy a notebook-okon már nincs soros port :)

A rossz hír az ára, persacc a 40e ft-os kategória lesz, mondjuk a mostani 40e-es kütyüknél jóval többet fog tudni.

Kb október-novemberben várható.

Link to comment
Megosztás:

A mai jóhírem, hogy a sok unszolásra belevágok a saját kütyü megalkotásába. További jó hír, hogy

valós lambda adatok alapján fog dolgozni, de csak keskenysávú lambdára lehet majd kötni (itt kb mindenkinek

olyanja van). Sőt, ha bejön az élet, akkor az ecu felé lehet majd ferdíteni a lambda adatot, tehát tuner kütyünek

is kiváló lesz a dolog :lol:

Figyeli még majd a TPS-t és a hőmérséklet szenzort is, továbbá a konfigolása USB porton keresztül fog történni,

tehát nem lesz gond hogy a notebook-okon már nincs soros port :P

A rossz hír az ára, persacc a 40e ft-os kategória lesz, mondjuk a mostani 40e-es kütyüknél jóval többet fog tudni.

Kb október-novemberben várható.

40100 Ft, de holnaputánra kőne :hiya: :D :D :) :(

Link to comment
Megosztás:

A mai jóhírem...

Jól hangzik :)

Mindjárt egy gyakorlati tapasztalat: J0hnnyval próbáltuk rábűvölni Mélykék Caravanjára azt a fekete dobozos cuccot, de XE-nél az az injektorcsatlakozók közé toldásos megoldás felejtős, mert marhára nincs hely (és akkor még a csöveket, gázbovdent vissza sem raktuk rendesen).

Szóval, ha meg lehet oldani olyan helyen a beavatkozást, ahol van is hely az jó lenne. Amit írtál: Lambdánál (csatinál), hőmérséklet jeladónál szerintem bármelyik típusnál okés lenne.

Esetleg még egy Hall-jeladós mókolás segíthetne a precízebb gyújtásnál, de lehet, hogy hülyeséget mondok.

40100 Ft, de holnaputánra kőne ...

Tegnapelőttre :(

Link to comment
Megosztás:

40100 Ft, de holnaputánra kőne :hiya: :lol: :D :) :(

Ok, akkor először építek egy időgépet... :D

Esetleg még egy Hall-jeladós mókolás segíthetne a precízebb gyújtásnál, de lehet, hogy hülyeséget mondok.

Igen, lehet :P gyújtás nem lesz mókolva, azt a vezérlő majd magának állítja, igaz gyárilag max 98-as oktánnak

megfelelőig tudja, de hát evvan :D Aki többet akar kihozni belőle, elmászik Lallerhez, oszt átiratja a táblázatot :P

Link to comment
Megosztás:

Jól hangzik :)

Mindjárt egy gyakorlati tapasztalat: J0hnnyval próbáltuk rábűvölni Mélykék Caravanjára azt a fekete dobozos cuccot, de XE-nél az az injektorcsatlakozók közé toldásos megoldás felejtős, mert marhára nincs hely (és akkor még a csöveket, gázbovdent vissza sem raktuk rendesen).

Szóval, ha meg lehet oldani olyan helyen a beavatkozást, ahol van is hely az jó lenne. Amit írtál: Lambdánál (csatinál), hőmérséklet jeladónál szerintem bármelyik típusnál okés lenne.

Esetleg még egy Hall-jeladós mókolás segíthetne a precízebb gyújtásnál, de lehet, hogy hülyeséget mondok.

Tegnapelőttre :(

Az enyém az élő példa, h meg lehet oldani! :P

Link to comment
Megosztás:

Igazán nem rossz, sőt :(

Ha le tudod gyártatni öntapadó fóliára, akkor vennék egyet magamnak :)

Most akarom le levelezni, h mennyibe kerülne legyártani műgyantás felülettel, olyan 7-8 centi átmérővel.

Ez szerintem pont elég a tanksapka fedőre...

Ha van ötletetek vagy ismerős, hol vagy kinél érdemes legyártatni, ne kíméljetek! :P

Link to comment
Megosztás:

Hagyd rá, majd mesélünk neki az olyan autókról, ahol van teljesítmény is :D :( :P :hiya:

Csütörtökön talál János lelkileg rákészül az emeényre és meglesz az aplikáció :D

Megint a parkolóban akarjátok szerelni? :)

Előtte kössetek valami cérnát minden egyes kis injektor fémrászorítópöcökre, hogy könnyebben vissza lehessen szerezni, ha leesik :lol:

Link to comment
Megosztás:




×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.