Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Elektromos


gsi.tamás

Recommended Posts

Nagyon szépen köszönöm a gyors segítséget.

Ez egy egy légzsákos F Astrából van, egy Siemens 90 562 544 GM számú vezérlővel. Az anyós oldalon nem volt lufi, csak egy csatlakozó sárga/kék és sárga/piros színekkel - "anyósbarát megoldás" - :-).

Ha jól értelmezem a rajzot, akkor :

Testkábel adja magát, nagy barna csavaros saruval, ezzel nincs gond.

SWGE (fekete-sárga) 15 pont gyújtás + 12V ;

GERT(sárga-piros) és GEBL(sárga-kék) az anyós lufira menne ha lenne;

BRWS (barna-fehér) diagcsati 10 Pin /sejtésem sincs még, hogy hova fogom kötni, mert még a régi fajta diag csatim van/ ;

BRGE (barna-sárga): 536INS = nem tudom miez, ha tudjátok nagyon köszönöm ;

és itt jön egy kis eltérés: GEWS (sárga-fehér) U21 sofőr oldali lufi egyik vezetége, viszont nekem nincs sima GE (sárga) hanem egy sárga-zöld vezetékem maradt még ami viszont a vezérlőn lévő csati 2. lábán van, ami a rajzon sima sárga. Lehet , hogy ez az U21 lufi másik szálja, és csak a szín nem azonos?

Lámpához (műszerfalon) ugyan mi mehet?

Szándékosan írtam a német és általam gondolt magyar színeket, mert nem vagyok túl erős németből, ha elnéztem, akkor köszönettel veszem a javítást.

A légzsákokat védi bizti vagy dióda? GEWS és GERT szálakon látok valamit, de nem tudom mi lehet, vagy csak kapjon két vezetéket a vezérlőtől?

A multikormányt 20 csenti vezetékkel sikerült beszereznem, (igaz van még kis munka rajta, mert elég viseltes), ott megtaláltam a lufi két szálát, a duda vezetékeket, kimértem a kapcsolókat is, szépen adják az ellenállási értékeket.

(Ha kell később valakinek: +: 165 Ohm ; -: 83 Ohm ; 0: 285 Ohm ; előre: 465 Ohm ; vissza: 795 Ohm ; fel: 1471 Ohm )

Link to comment
Megosztás:

Feltétlenűl szerezd be hozzá az átvezető spirált (ha jól értem ez megvan), és a TARTÓKONZOLT!!!

Vagyis a műanyag tartót amibe jönnek kétoldalt a karok és ami tartja a spirál-házat. Az F-es nem passzol a Vektrással. De szerencsére a konzolt már rá lehet szerelni a kormányoszlopra... ;)

Link to comment
Megosztás:

8 perce, janoo16 írta:

Feltétlenűl szerezd be hozzá az átvezető spirált (ha jól értem ez megvan), és a TARTÓKONZOLT!!!

Vagyis a műanyag tartót amibe jönnek kétoldalt a karok és ami tartja a spirál-házat. Az F-es nem passzol a Vektrással. De szerencsére a konzolt már rá lehet szerelni a kormányoszlopra... ;)

Köszönöm a jótanácsot, megvan az átvezető és a tartó is. Azt még nem tudom, hogy a gyárilag nem légzsákosra felmegy-e, vagy bontózzak hozzá légzsákos gyújtás kulcs és műanyag borítás kombót is, nincs nagy kedvem cserélni ha nem muszáj, mert két hónapos a zárbetét és a kapcsoló.

Link to comment
Megosztás:

19 órája, zotya975 írta:

Üdv, próbáld meg elől felcserélni a két szálat, a lednél nem mindegy melyik pólus hol van, lehet fordítva van bekötve.

 

18 órája, klacka987 írta:

Köszi a tippet. Holnap megpróbálkozok vele, remélem sikerrel járok.

Felcseréltem a két szálat, így már villog elől is, de ugyanúgy sűrűbben mintha ki lenne égve 1 égő. Más tipp valakinek?

Link to comment
Megosztás:

6 perce, klacka987 írta:

 

Felcseréltem a két szálat, így már villog elől is, de ugyanúgy sűrűbben mintha ki lenne égve 1 égő. Más tipp valakinek?

Szia!

Szerintem ha bent vannak az ellenállatok, akkor elvész a led eggyik előnye a kisebb áramfelvétel, ezért én inkább kicserélném az index relét egy ledeshez valóra.

Előre és hátra is raktál ellenállást?

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, Pingvin írta:

Szia!

Szerintem ha bent vannak az ellenállatok, akkor elvész a led eggyik előnye a kisebb áramfelvétel, ezért én inkább kicserélném az index relét egy ledeshez valóra.

Előre és hátra is raktál ellenállást?

A villanyszámlán és a fogyasztáson semmit nem fog változtatni az, hogy ledes a fényforrás, nem izzós. Még műterhelés nélkül is. Max a fényerő ami számít.

Link to comment
Megosztás:

3 órája, Pingvin írta:

Szia!

Szerintem ha bent vannak az ellenállatok, akkor elvész a led eggyik előnye a kisebb áramfelvétel, ezért én inkább kicserélném az index relét egy ledeshez valóra.

Előre és hátra is raktál ellenállást?

Igen, előre is és hátra is tettem ilyen ellenkezőállatokat :) 
De akkor marad az index relé csere.
Abba esetleg tudnál segíteni, hogy milyet lenne érdemes venni, ami nem gagyi, de nem is gyémánt árban van?! Hozzáteszem, van vonóhorog is.

1 óra, daykiller írta:

A villanyszámlán és a fogyasztáson semmit nem fog változtatni az, hogy ledes a fényforrás, nem izzós. Még műterhelés nélkül is. Max a fényerő ami számít.

Nem a villanyszámla számít, mert azt nem én fizetem :)
A fényerő. Na az viszont számít!

Link to comment
Megosztás:

Abban egyetértek Daykillerrel, hogy sem fogyasztásban, sem egyéb területen nem okoz mérhető hasznot az a kb. 36 Watt megtakarítás ami az index ledesítés energia nyeresége. Csak azért javasoltam a relé cseréjét, mert egy előnye viszont lehet, hogy nem 42 Watt/oldal rugdalja a tápvonalat, hanem kb. 6 Watt/oldal. Ennek max. akkor láthatod értékelhető előnyét, ha ne adja Isten, hosszabb távra álló motor mellett úgy kell hagynod a vészvillogót. 

A ledekkel párhuzamosan vannak az ellenállások? 

Konkrét típust nem tudok/merek ajánlani, elég sokfajta megoldás létezik ebből, akár még az olcsó is lehet jó, de biztos van itt olyan fórumtárs aki használ ilyet hosszabb ideje. Szerintem olyat nézegess ami mind ledhez, mind izzóhoz is jó, ezek általában belső plusz relét vagy FET-et tartalmaznak.

10 órája, daykiller írta:

Ez a két légzsákosé. Egy légzsákosé kicsit más.

Miben, és hol tér el? 

Link to comment
Megosztás:

18 órája, Pingvin írta:

Abban egyetértek Daykillerrel, hogy sem fogyasztásban, sem egyéb területen nem okoz mérhető hasznot az a kb. 36 Watt megtakarítás ami az index ledesítés energia nyeresége. Csak azért javasoltam a relé cseréjét, mert egy előnye viszont lehet, hogy nem 42 Watt/oldal rugdalja a tápvonalat, hanem kb. 6 Watt/oldal. Ennek max. akkor láthatod értékelhető előnyét, ha ne adja Isten, hosszabb távra álló motor mellett úgy kell hagynod a vészvillogót. 

A ledekkel párhuzamosan vannak az ellenállások? 

Konkrét típust nem tudok/merek ajánlani, elég sokfajta megoldás létezik ebből, akár még az olcsó is lehet jó, de biztos van itt olyan fórumtárs aki használ ilyet hosszabb ideje. Szerintem olyat nézegess ami mind ledhez, mind izzóhoz is jó, ezek általában belső plusz relét vagy FET-et tartalmaznak.

Igen, a ledekkel párhuzamosan vannak az ellenállások.

Remélem lesz olyan fórumtárs, aki tud mondani valami okosságot, mert EZEK közül nem merek választani, pedig nem nagy összeg, több is veszett már mohácsnál. 

De max marad az autóvillamossági szerelő. Feladom neki a leckét.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Távirányítós központizárvezérlőt raknék be a gépezetbe.Megtudná valaki mondani hogy a gyári központizárvezérlőnek melyik a nyitó és a záró vezetéke?

Hátha csinált már valaki ilyet és emléxik rá  és akkor megúszom a méregetést:smile:

97 es F Astra 1.4 benzin

Módosítva : Dani122
Link to comment
Megosztás:

4 órája, Dani122 írta:

Sziasztok!

Távirányítós központizárvezérlőt raknék be a gépezetbe.Megtudná valaki mondani hogy a gyári központizárvezérlőnek melyik a nyitó és a záró vezetéke?

Hátha csinált már valaki ilyet és emléxik rá  és akkor megúszom a méregetést:smile:

97 es F Astra 1.4 benzin

Nem egészen így működik. A motorokat polaritásváltással vezérli és a kulccsal a motort mozgatod, amin belül van egy mikrokapcsoló, ami megmondja, hogy nyissanak ki vagy zárjanak a motorok. Maximum ezt a mikrokapcsolót tudod párhuzamosítani.

Ezen a képen jól látni, az M18-as jelölésű motor a vezetőoldali. Ott a mikrokapcsoló is, de az meg testvezérlést ad a vezérlőnek, hogy mit csináljon.

0700.jpg

Link to comment
Megosztás:

1 óra, Cosso írta:

Sziasztok!

Azt szeretném kérdezni, hogy mi látható a képen? Ez másnak is ilyen? A 6-os az ABS. De mi és miért lóg ki belőle?

Egy_b_004_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

 

Szia Cosso!

A képen azt látod, hogy valai bedugott a biztitáblába egy szál vezetéket, mert azon vitt vagy hozott ménkűt. Lehet vannak másnak is ilyen dolgai, az biztos, hogy nem gyári, és nem is stabil megoldás, nekem is volt benne ilyen "ajándék".

Remélem ha innen megy delej valahova, azért rakott utána a mester egy lengő biztit, érdemes lenne utánanézetni valami ampervadásszal.

Link to comment
Megosztás:

33 perce, daykiller írta:

Nem egészen így működik. A motorokat polaritásváltással vezérli és a kulccsal a motort mozgatod, amin belül van egy mikrokapcsoló, ami megmondja, hogy nyissanak ki vagy zárjanak a motorok. Maximum ezt a mikrokapcsolót tudod párhuzamosítani.

Ezen a képen jól látni, az M18-as jelölésű motor a vezetőoldali. Ott a mikrokapcsoló is, de az meg testvezérlést ad a vezérlőnek, hogy mit csináljon.

0700.jpg

Ahha.

A másik opelomba (92 es Vectra) volt távirányítós kpzár de megadta magát.Azt kicseréltem és csak azt kellett megneznem hogy melyik kábelt kössem a nyitóra es melyiket a záró  kábelra.Gondolom itt is úgy kellene.

Link to comment
Megosztás:

Hali!

mitől van az hogy a gyárilag szerelt kp.zár (97 es f astra1.4) ha bezárom semmi gond,ha kinyitom kib@ssza a biztit mind a két első ajtón ezt csinálja.illetve most az van hogy rázárom és egyből kinyitja 

raknék be távirányítós vezérlőt de ha nem múkodik normálisan akkor nemtudok.

 

Módosítva : Dani122
Link to comment
Megosztás:

9 perce, Laca73 írta:

Sziasztok! 

 Motor: X16XEL Tudna valaki segíteni abban, hogyan tudom kimérni az alapjárati motoromat,hogy egyántalán működik-e? Köszönöm!

Mérni nemtudom lehet e, de kiveszed, gyújtás ráad és ha minden jólmegy, csinálnia kellene egy öntesztet

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Nagyon köszönöm a válaszokat és a vidit.:icon13::icon13::icon13: Kapásból látom ,hogy az alapjárati motoromnak szerintem hurok van mivel nekem maximum 2-3 mm-es lökete van a kis rudazatnak. Ugy gondolom szinte majdnem benti helyzetben van megszorulva de már csak arra lennék kíváncsi,hogy idáig hogyan működhetett jól, mivel nagyobb gondom nem volt vele ( esetenként szívatónál magasabb fordulaton pörgött gázadás esetén és nehezebben ejtett vissza)? A hétvégén tömítetlenségi probléma miatt bontottam meg a szelep deklit(kartergázcsö fullon trutyival),folytószelepház tiszta olaj gondoltam kipucolok mindent beleértve az al.motort is de miután minden csoki tiszta lett azóta az alapjáratom megszünt létezni! Esetleg ha van még 1 kis okosság a problémámmal kapcsolatban,írjátok meg nekem legyetek szívesek. Köszönöm előre is !

Link to comment
Megosztás:

24 perce, Laca73 írta:

Nagyon köszönöm a válaszokat és a vidit.:icon13::icon13::icon13: Kapásból látom ,hogy az alapjárati motoromnak szerintem hurok van mivel nekem maximum 2-3 mm-es lökete van a kis rudazatnak. Ugy gondolom szinte majdnem benti helyzetben van megszorulva de már csak arra lennék kíváncsi,hogy idáig hogyan működhetett jól, mivel nagyobb gondom nem volt vele ( esetenként szívatónál magasabb fordulaton pörgött gázadás esetén és nehezebben ejtett vissza)? A hétvégén tömítetlenségi probléma miatt bontottam meg a szelep deklit(kartergázcsö fullon trutyival),folytószelepház tiszta olaj gondoltam kipucolok mindent beleértve az al.motort is de miután minden csoki tiszta lett azóta az alapjáratom megszünt létezni! Esetleg ha van még 1 kis okosság a problémámmal kapcsolatban,írjátok meg nekem legyetek szívesek. Köszönöm előre is !

Hát ha már úgyis kuka azt még meg lehet próbálni hogy kúppal felfelé fordítod, és feltöltöd a rugó tövében a mélyedést féktisztítóval-benzinnel, hátha kiáztatja és rendesen mozog. Aztán meg mivel nekem is szokott alapjárat problémám lenni, még az is lehet hogy a videón sem egy tökéletes van, szóval nem biztos hogy rossz ha kevesebbet mozog.

Módosítva : zotya975
  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.