Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Benzines motorokkal kapcsolatos kérdések


Qpack

Recommended Posts

Üdv!

Megpróbálom röviden leirni amit a problémám. Nemrég vásároltam egy 1.6 16v-s G astrát(ecotec motor), amit életem első autója. Mivel nemigazán értek az autókhoz (folyamatosan fejlesztem magam) ezért keresem itt a kérdéseimre a válaszokat. Tehát:

Megvolt a vezérmúszíj+görgőg+vízpumpa cseréje. Azóta gyakran hallok gyorsításnál egy furcsa úgymond bőgő hangot ami csere előtt nem volt. Ismerősöm azt mondta hogy ez attól lehet hogy új a szíj mert neki volt ilyen de egy idő után megszünt. Csak lassan már 1 hónapja hogy megvolt a csere mentem is vele vagy 400 km-t de még mindig nem szünik meg a hang.

A következő problémám hogy 100-110 km/h fölött néha igencsak berángat az autó. Nem durván de berángat. Olvastam hogy lehet a gyertya miatt is. Milyen gyertyát érdemes venni?

A harmadik problémám hogy zabálja az olajat. Olvastam hogy az opelok igencsak szeretik de ennyire? Az olajcsere is megvolt és 1500 km után már a kijelző kiírja hogy ,,check oil level,,

Füstölni is szokott rendesen lehet hogy pont az olaj miatt? Sajnos lövésem sincs.

Egyenlőre ennyi a problémám de ha eszembe jut valami akkor úgy is itt keresem majd a válaszokat. Ja és még olyan kérdésem lenne hogy hol tudnám (vagy egyáltalán lehet e) beszerezni nem tudom mi a neve, amit az autó oldal alján van az a műanyag díszléc vagy mi, amiről ki tudod venni az a kis elemet is ha a kézi emelőt használod. Ugyanis sikerült kitörnön az a kivehető akármit. Tudom hogy nem fogalmaztam valami értelmesen de azért remélem megértitek.

Az utolsó problémám hogy mikor bekapcsolom a levegőfújót asszem ha csak meleget nyomatok akkor szokott kábé 1 percig érdekesen égett gumi vagy nemistudom hogy milyen szagot árasztani. Nem sokáig de elég erősen lehet érezni. Valaki azt mondta hogy ez égett por szaga ami beleszállt a rendszerbe de túlságosan más jellegű ez a szag.

Előre is köszönöm a válaszokat.

U.i.: Létezik olyan szakkönyv ami részletesen a g-s astrákról szól?(és mi a neve) Ugyhallottam van ilyen csak neten nem találtam rá.

Még1x kössz

Atticus

Link to comment
Megosztás:

A hang lehet hosszanti bordás szíjtól is, vagy generátortól pl

Gyertyát gyárit, de ne made in china-t :(

Ha nagyon eszi az olajat, akkor vagy az olaj szar, vagy a motor van szétkopva, vagy a szelepszárszimmeringek

vannak nagyon ki.

Gabi én erősen gondolkodom rajta, hogy tavasszal egy kicsit rendbe szedem a mocim....szerinted érdemes e a gyűrű garnitura cserénél 1 mérettel nagyobbat hozatni és be illeszteni vagy elég az alap méretes és persze a hengerfej felújítás...mert ennek egy részét én magam megoldom(a blokkhoz nem kell nyúlni ilyenkor azt mondják az tuti...), csak érdekel, hogy szerinted a megrendelendő gyűrű garnitura melyik legyen....

Link to comment
Megosztás:

szerintem (és ezt nagyon hozzáértő szakiktól tanultam) nem szabad külön a gyűrűt cserélni.

kivétel talán az az eset, ha egy újszerű motornál törik a gyűrű.

kopott motornál ha beleteszed az új gyűrűt, akkor valszeg rögtön törni fog valamelyik.

mindenképpen gépmunka a blokkon+főtengelyen, új dugók és gyűrűk (első túlméret),

és persze csapágyak meg szimmeringek is.

csak így lehet nekiesni a blokknak, máshogy nem érdemes.

Link to comment
Megosztás:

szerintem (és ezt nagyon hozzáértő szakiktól tanultam) nem szabad külön a gyűrűt cserélni.

kivétel talán az az eset, ha egy újszerű motornál törik a gyűrű.

kopott motornál ha beleteszed az új gyűrűt, akkor valszeg rögtön törni fog valamelyik.

mindenképpen gépmunka a blokkon+főtengelyen, új dugók és gyűrűk (első túlméret),

és persze csapágyak meg szimmeringek is.

csak így lehet nekiesni a blokknak, máshogy nem érdemes.

Nekem anno egy elég régi szaki azt mondta ezen mocik blokkjai simán mennek 3-400 ekm-t.....az öregemék kadett jében anno 200ekm volt kb, amikor gyűrűt cseréltem...váll nem volt érzékelhető a hengerben...hordósodást nem mértem, de amikor összetörte a gépet 5 vagy 10ekm volt benne a gyűrűzés után és ment mint a kisangyal....

még annyit hogy a szaki azt mondta ezek a mocik azért eszik az olajat, mert olyan vékony az olajlehúzó a többi gyűrű is, hogy hamar "besülnek" és emiatt már nem jól dolgoznak, de ha pl egy alapméretes de nem begyógyúlt gyűrű lenne benne, lehet hozzá sem nyúlna...

Link to comment
Megosztás:

Üdv!

Megpróbálom röviden leirni amit a problémám. Nemrég vásároltam egy 1.6 16v-s G astrát(ecotec motor), amit életem első autója. Mivel nemigazán értek az autókhoz (folyamatosan fejlesztem magam) ezért keresem itt a kérdéseimre a válaszokat. Tehát:

Megvolt a vezérmúszíj+görgőg+vízpumpa cseréje. Azóta gyakran hallok gyorsításnál egy furcsa úgymond bőgő hangot ami csere előtt nem volt. Ismerősöm azt mondta hogy ez attól lehet hogy új a szíj mert neki volt ilyen de egy idő után megszünt. Csak lassan már 1 hónapja hogy megvolt a csere mentem is vele vagy 400 km-t de még mindig nem szünik meg a hang.

A következő problémám hogy 100-110 km/h fölött néha igencsak berángat az autó. Nem durván de berángat. Olvastam hogy lehet a gyertya miatt is. Milyen gyertyát érdemes venni?

A harmadik problémám hogy zabálja az olajat. Olvastam hogy az opelok igencsak szeretik de ennyire? Az olajcsere is megvolt és 1500 km után már a kijelző kiírja hogy ,,check oil level,,

Füstölni is szokott rendesen lehet hogy pont az olaj miatt? Sajnos lövésem sincs.

Egyenlőre ennyi a problémám de ha eszembe jut valami akkor úgy is itt keresem majd a válaszokat. Ja és még olyan kérdésem lenne hogy hol tudnám (vagy egyáltalán lehet e) beszerezni nem tudom mi a neve, amit az autó oldal alján van az a műanyag díszléc vagy mi, amiről ki tudod venni az a kis elemet is ha a kézi emelőt használod. Ugyanis sikerült kitörnön az a kivehető akármit. Tudom hogy nem fogalmaztam valami értelmesen de azért remélem megértitek.

Az utolsó problémám hogy mikor bekapcsolom a levegőfújót asszem ha csak meleget nyomatok akkor szokott kábé 1 percig érdekesen égett gumi vagy nemistudom hogy milyen szagot árasztani. Nem sokáig de elég erősen lehet érezni. Valaki azt mondta hogy ez égett por szaga ami beleszállt a rendszerbe de túlságosan más jellegű ez a szag.

Előre is köszönöm a válaszokat.

U.i.: Létezik olyan szakkönyv ami részletesen a g-s astrákról szól?(és mi a neve) Ugyhallottam van ilyen csak neten nem találtam rá.

Még1x kössz

Atticus

Ugyanilyen gépet hajtok lassan már négy éve és semmi bajom vele.

A vezérlésre nagyon érzékenyek ezek a motorok, csak minőségit, lehetőleg gyárit bele!

Lehet túl van feszítve a szíjad és ennek a hangját hallod, ebből adódóan bármely csapágy vagy feszítő görgő is adhatja amin átfut a szíj.

Vagy esetleg nem cseréltek mindent a vezérlésnél, vagy nem olyan minőségűre......

Ne járj így vele, mindenképp nézesd meg ott , ahol csinálták!

Az olajat ennyire brutálisan nem eszi ez a motor, gyanús hogy nem kicsit le van hajtva a gép, főleg ha már füstöl.

Link to comment
Megosztás:

még annyit hogy a szaki azt mondta ezek a mocik azért eszik az olajat, mert olyan vékony az olajlehúzó a többi gyűrű is, hogy hamar "besülnek" és emiatt már nem jól dolgoznak, de ha pl egy alapméretes de nem begyógyúlt gyűrű lenne benne, lehet hozzá sem nyúlna...

hülyeség, nem a lehúzógyűrű miatt van.

én csak tanácsot adtam, nem kötelező rám hallgatni, de ha elmész pár

szakihoz, akik hivatalból dolgoznak motorfelújításon, és láttak már ilyen

motorokat, mind ezt fogja mondani.

Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...

Hello. Van egy erdekes tapasztalatom nem tudom hogy ez normalis vagy nem : amikor eloszor be inditom a kocsit es hideg a motor az alapjarat ossze vissza ugral nem allando PL: max:1800/ min:800/ a keto kozot ugral mindha nyomkodnam a gaz pedalt ( es nem mindig csinalja csak neha neha es csak az elso inditasnal )

ja es 1.6 16V-es van bene. Valami 5let???

En gyergyara gonolok de most let cserelve.

Link to comment
Megosztás:

Hello. Van egy erdekes tapasztalatom nem tudom hogy ez normalis vagy nem : amikor eloszor be inditom a kocsit es hideg a motor az alapjarat ossze vissza ugral nem allando PL: max:1800/ min:800/ a keto kozot ugral mindha nyomkodnam a gaz pedalt ( es nem mindig csinalja csak neha neha es csak az elso inditasnal )

ja es 1.6 16V-es van bene. Valami 5let???

En gyergyara gonolok de most let cserelve.

Alapjárati léptetőmotor tisztítása, légbeömlő (ahol a pillangószelep van) tisztítása első körben :(

Gyertyákat csak a gyárit !!

Link to comment
Megosztás:

szerintem a csak gyürüzés az olyan bekenem sárral és jó lesz javitás...

lehet hogy egy ideig megoldja a problémát, de én még nem láttam olyan autót, ami tartósan jó lett gyürüzéstől...

mindenki mondja ezt a nagyobb gyártási hézagot ezeknél a mociknál...de akkor hol is van ez a nagyobb hézag? mert ha a henger nincs megkopva (szinte új motoroknál is jelentkezik a néha nem is kis mértékű olajfogyi) akkor ha nem a gyűrűknél van elrontva a hézag, akkor hol? a hengerfej felújíáts ok...de már új mocinál is a szelepszár szimeringek használhatatlanok? aki látott már ilyet szétdöntve, írja már le, hol volt látható, hogy gond van....

Link to comment
Megosztás:

mindenki mondja ezt a nagyobb gyártási hézagot ezeknél a mociknál...de akkor hol is van ez a nagyobb hézag? mert ha a henger nincs megkopva (szinte új motoroknál is jelentkezik a néha nem is kis mértékű olajfogyi) akkor ha nem a gyűrűknél van elrontva a hézag, akkor hol? a hengerfej felújíáts ok...de már új mocinál is a szelepszár szimeringek használhatatlanok? aki látott már ilyet szétdöntve, írja már le, hol volt látható, hogy gond van....

A lazább illesztés nem hiba. tervezési szempont, ill. lehetőség :(

Pl a versenyautókban mindben lazább illesztésű motor van, mert csak azok bírják jól az adott körülményeket.

Az újabb motoroknál főleg a környezetvédelmi szempontok és a technológiai fejlődés a mérvadó a szorosabb

illesztések kialakításánál.

Az illesztési hézagok egyébként mindenhol hasonló módon vannak kialakítva, tehát úgy a csapágyazásnál,

mint a henger-dugó-gyűrűzés esetében.

Link to comment
Megosztás:

A metabond nem csak adalék, hanem olaj is. Neked a Speed 10W40 típus lenne jó, aminek a fogyára 5L-es

kiszerelésben 7450Ft. Mivel rövid utakra jársz, hasznos lehet a GOLD adalék is bele, ez addig is javít a

motor súrlodási tényezőin, amíg az olajnak nem alakul ki a hideg motornál a kenőképessége.

Itt olvashatsz róluk:

http://www.opel16v.hu/metabond/metabond.htm

Az olajfogyasztásról: Nekem a szelepszárszimering csere tutira bejött. És igen is, ezeken a kis ..arokon lezabálja azt a rengeteg olajat. 5W, 10W, adalék semmit se számított. Jelenség: a szimering kiakad a helyéről, és együtt mozog a szeleppel.

Link to comment
Megosztás:

Az olajfogyasztásról: Nekem a szelepszárszimering csere tutira bejött. És igen is, ezeken a kis ..arokon lezabálja azt a rengeteg olajat. 5W, 10W, adalék semmit se számított. Jelenség: a szimering kiakad a helyéről, és együtt mozog a szeleppel.

Igen, ebben egyetértünk. A rossz szelepszárszimmering elég sok olajat képes eltávolítani. Viszont az ezzel járó

tünet a megnövekedett kartergáz :( Abból már lehet sejteni, hogy ez a hiba ;)

Link to comment
Megosztás:

Igen, ebben egyetértünk. A rossz szelepszárszimmering elég sok olajat képes eltávolítani. Viszont az ezzel járó

tünet a megnövekedett kartergáz :( Abból már lehet sejteni, hogy ez a hiba ;)

Melyet követ az AGR -szelep fennakadása a motor rángatásokkal egyetemben... :)

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

A lazább illesztés nem hiba. tervezési szempont, ill. lehetőség ;)

Pl a versenyautókban mindben lazább illesztésű motor van, mert csak azok bírják jól az adott körülményeket.

Az újabb motoroknál főleg a környezetvédelmi szempontok és a technológiai fejlődés a mérvadó a szorosabb

illesztések kialakításánál.

Az illesztési hézagok egyébként mindenhol hasonló módon vannak kialakítva, tehát úgy a csapágyazásnál,

mint a henger-dugó-gyűrűzés esetében.

Az hogy nem hiba..ezt felejtsük el...ugyanolyan mociban, van olyan (X16XEL) amelyik egyáltalán nem eszi az olajat és van amibe majndem keverékkel megy a gazdi...szóval ez akkor is el van rontva ha le akarjuk írni ha nem....én emiatt gondoltam hogy van vmi kokrét alkatrész ami ezt okozza...pl szerintem a csapágy hézag nem igazán felelős az olajfogyásért :(

Link to comment
Megosztás:

Az hogy nem hiba..ezt felejtsük el...ugyanolyan mociban, van olyan (X16XEL) amelyik egyáltalán nem eszi az olajat és van amibe majndem keverékkel megy a gazdi...szóval ez akkor is el van rontva ha le akarjuk írni ha nem....én emiatt gondoltam hogy van vmi kokrét alkatrész ami ezt okozza...pl szerintem a csapágy hézag nem igazán felelős az olajfogyásért ;)

Az X16XEL még lazább illesztésű motor, ez tény. Ezért is szoktam mondani, hogy nem való bele az 5W-s

olaj (amit egyébként látványosan kajálni is szokott). Az is tény, hogy nem hengerperselyes a koncepció,

és mivel tömeggyártású a motor, nem is hiperszuper öntvényből van a blokkja. Ezért nem olyan hosszú

életű alapból. Véleményem szerint használattól és karbantartástól függően 120-180e km után már rendesen

meg van kopva a motor, ami nagy olajfogyasztással is jár.

Másik ok lehet, ha valaki nem megfelelő minőségű olajat rak bele, ugyanis átlag feletti hőterhelést kap

ennél a motornál az olaj, és ezt csak a jobb minőségűek tolerálják nagyobb kipárolgás (kartergázba) nélkül.

Ám amíg ez nem áll fenn, ezzel a típussal is el lehet autózni úgy, hogy egy 10e km-es intervallumban ne

fogyjon 0,5L-nél több olaj :) És ehhez még csak nem is kell kímélni túlságosan.

Tipikusan jellemző, hogy az idei évben és a tavalyi évben a versenyautó ezzel a felújított motorral 0,5L-t

evett 50 versenykilóméterenként, míg a felújítás előtt a 2L is elment ezen a távon :( Pedig a felújítás óta

belekerült még 30-40 ló a ménesbe :(

Link to comment
Megosztás:

  • 1 month later...

Hellosztok!

1.6 Twinport motorral rendelkező kombi Astrám van.

Következő dolgokra keresek magyarázatot:

Ha kb 2500-as fordulatszámon megyek, akkor valami furcsa hangot ad a motor (olyan, mint a szelephang amit a régi F-es astrámmal tapasztaltam). 2500 alatt és mondjuk 2700 felett nincs ilyen hang. Ez gyakorlatilag új korától fennáll, de alapvetően semmi problémát, teljesímény vesztést stb nem tapasztaltam.

Nem vagyok szaki, de érdekelne, hogy mitől van?

A műszerfalban is rezeg valami, de nem tudtam rájönni, pedig már többször is bontottam, meg szivacsoztam az illestéseknél. Mi szokott tipikusan zörögni?

előre is köszi.

Link to comment
Megosztás:

Esetleg nézd meg a kipufogó környékén levő hővédő lemezeket, illetve kocogtasd meg

a katalizátort és a középdobot... azok szoktak olyan furcsán zörögni egy fordszám tartományban,

ha kilehelték a lelküket, vagy eltört egy rögzítési pont.

amúgy meg hallani kellene, ez így elég tág lehetőségeket ad :huh:

Link to comment
Megosztás:

Esetleg nézd meg a kipufogó környékén levő hővédő lemezeket, illetve kocogtasd meg

a katalizátort és a középdobot... azok szoktak olyan furcsán zörögni egy fordszám tartományban,

ha kilehelték a lelküket, vagy eltört egy rögzítési pont.

amúgy meg hallani kellene, ez így elég tág lehetőségeket ad :huh:

A hang egy sípoló hang, kicsit olyan, mint a ladák kipufogólyába pubik által szerelt turbó imitátor.

Link to comment
Megosztás:

Köszi az infót!

Én meg azt hittem, hogy széthajtotta az előző tulaj.... :oops:

Én most a gyári specko szerinti 10w-40-est használom... :roll:

Azért várom a többi 16V-s kollega értékeit is ..... de csak becsületesen :roll:

Hello mindenkinek Nekm 96 os x16xel moci van a gépsárkányban. Min 250000km van már benne! Ezt abból gondolom, hogy én 107000 el vettem meg 2004 ben. De,és itt a lényeg: találtam a kesztyütartóban egy német környezetvédelmi vizsgáról szóló igazolást. Dátum:2000 10 04 motorszám stimm alv.szám stimm kilom. stand:, na ez már nem stimm:184000

Tehát szerencsétlen ment már eleget! Nálam a csere intervallum 10 e km.3.5 l kell a motorba tehát megmarad 1.5 l. Mert 5l veszek. A maradék elég a két csere között Nem kell parázni mert amikor intenzív jobb kanyarban kigyulladt az olaj lámpa én is majdnem betojtam. Megállást követően olajbetöltő lecsavar járó motor mellet óvatosan megemel megállapit,hogy az olajzás megfelelő . Tehát a lámpa időben jelezni fog! Egy két tanács: higabb és olcsóbb olajat beleönteni 2000 km után ki bele az uj higat 2000 után ismét ki! 3 szor 4 szer megismételni ez jól kiöbliti a motort és talán felodja a letapadt olajlehuzókat Ezután bele a gyárit és ésszerü vezetéssel csökkenthető az olaj fogyás! Ha a szelepszár szimeringek a ludasak akkor inditás után (napi első inditás) kék füst hagyja el a kéményt ami hamar meg szünik Ha lehuzó gyürü akkor kis fordulatu hegymenet közben vagy hosszabb kisfordulatú lejtmenetes (1500ford kb ) motorféküzem után gázadáskor figyelhető meg a kék füst

Link to comment
Megosztás:

Hello mindenkinek Nekm 96 os x16xel moci van a gépsárkányban. Min 250000km van már benne! Ezt abból gondolom, hogy én 107000 el vettem meg 2004 ben. De,és itt a lényeg: találtam a kesztyütartóban egy német környezetvédelmi vizsgáról szóló igazolást. Dátum:2000 10 04 motorszám stimm alv.szám stimm kilom. stand:, na ez már nem stimm:184000

Tehát szerencsétlen ment már eleget! Nálam a csere intervallum 10 e km.3.5 l kell a motorba tehát megmarad 1.5 l. Mert 5l veszek. A maradék elég a két csere között Nem kell parázni mert amikor intenzív jobb kanyarban kigyulladt az olaj lámpa én is majdnem betojtam. Megállást követően olajbetöltő lecsavar járó motor mellet óvatosan megemel megállapit,hogy az olajzás megfelelő . Tehát a lámpa időben jelezni fog! Egy két tanács: higabb és olcsóbb olajat beleönteni 2000 km után ki bele az uj higat 2000 után ismét ki! 3 szor 4 szer megismételni ez jól kiöbliti a motort és talán felodja a letapadt olajlehuzókat Ezután bele a gyárit és ésszerü vezetéssel csökkenthető az olaj fogyás! Ha a szelepszár szimeringek a ludasak akkor inditás után (napi első inditás) kék füst hagyja el a kéményt ami hamar meg szünik Ha lehuzó gyürü akkor kis fordulatu hegymenet közben vagy hosszabb kisfordulatú lejtmenetes (1500ford kb ) motorféküzem után gázadáskor figyelhető meg a kék füst

Nem kell(ene) gyengébb, hígabb "no name" olajjal kísérletezni még rövid távon sem,

3-4x 2000km az már elég sok.

Ha minőségi olajat használsz nincs szükség ezekre a felesleges olajcserékre,öblítésekre, ha viszont eszi az olajat (250 e km ) akkor maradt a motor generál,

ezen már semmilyen öblítés és motorolaj nem segít :huh:

A motor öblítése akár olajjal vagy öblítővel nagy hülyeség, soha nem tudod leengedni tökéletesen a motorból az öblítésre szánt cuccot. Lehet, hogy a nagyobb szennyeződések amiket felold olyan helyre jut a motorban, hogy eltömíti az olaj járatokat, ami nagyon nem jó egy főtengely esetében.....

Ha beleöntöd a friss olajat ez lesz: régi olaj a mosó-öblítő szutyival + a friss olaj ami már nem fog rendelkezni azokkal a paraméterekkel és adalékokkal amit újonnan még tartalmazott :lol:

Link to comment
Megosztás:

Mennyi km van az autóban? Karbantartások mik voltak?

Vízpumpa/vezérlés pl mikor volt cserélve?

Az autó 2 év 4 hónapos, 32e Km.

Eddig szakszervízbe hordtam 1éves és 2 éves szervizre.

Minden alkalommal volt olajcsere ahol gyári olajat alkalmaztak. Ezen kívül még egy csomó minden, amit a szervízkönyvben pontról pontra leírtak.

Az első szervizen jelenvoltam, mindent végigcsináltak.

A másodikon nem, de ott egy megbízható barátom csinálta, szintén a szervízkönyv szerint.

Annyit még hozzáteszek, hogy ez a hang akkor is jelentkezik, amikor az alapjáraton pöfög és odalépek neki. ekkor a kipörgés előtt "szusszan" egyet.

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.