Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Légkondicionáló rendszer (klíma) és fűtőrendszer


azym

Recommended Posts

  • 1 month later...

Sziasztok!

Új vagyok az oldalon és lenne egy problémám a digit klíma vezérlőjével. A hőfokkijelző lcd-nek a háttérvilágítása kiégett, kiszereltem az egész egységet, hogy kicseréljem az égőt. Végül odáig jutottam, hogy ledeket teszek be mind a 4 foglalat helyére. és át ledeztem a funkciógombok világítását is. Ezekkel nem is volt probléma, időnként (2x) vissza mentem a kocsihoz, hogy próbálgassam minden rendben van e. Minden teljesen rendbe volt egészen addig amíg kész nem lettem és nem tettem vissza tokozattal mindennel. Onnantól kezdve a helyzetjelző világítás működik, a panelen kis szívó venti elindul, a nagy ventilátor ami nyomja be a meleget elindul, de a kijelző sötét nem ír ki semmit a funkciógombok nem reagálnak semmire az egység felett lévő ECO gomb sem reagál sem a belső keringetés gombja.

Biztosítékokat megnéztem minden meg van (nem tudom, hogy a motortérbe van e biztosítéka?). Meleget fúj vagy inkább nyom a menetszél de semmi többet. Nem tudom mi lehet a probléma. Kérlek segítsetek. Köszönöm

Vectra B Caravan 2.2 DTi (Y22DTR)

Link to comment
Megosztás:

Csatlakozó vissza lett rá dugva rendesen?

Igen! Ma már voltam egy bontóba is ahol volt neki egy vezérlője, ami végülis működött, de azon meg hiába tekertem fel 27 fokra ( vagy HI) re a hőfokszabályzót az nem fújt meleget, de az legalább elindult és ezen kívül minden működött. De azért nem vettem meg. Ha tudsz esetleg valakit akinél fellelhető egy ilyen... Köszi.

Link to comment
Megosztás:

Én is ledesítettem a klíma panelt, és véletlenül nem jól tettem vissza a csatit. Nem világított, de valamiféle vészüzemmódban állandóan nyomta a levegőt kb mintha hármas fokozaton hagytad volna. Gondolom ha meg döglik a panel el kezd levegőt fújni . Csatiknál nézz körül, ha drasztikusan nem nyúltál bele, akkor nem tehetted tönkre. Honnan vetted az áramot a ledekhez? Én az egyik gyári foglalatból, így bármikor visszaállítható lett volna az eredeti állapot.

Igen! Ma már voltam egy bontóba is ahol volt neki egy vezérlője, ami végülis működött, de azon meg hiába tekertem fel 27 fokra ( vagy HI) re a hőfokszabályzót az nem fújt meleget, de az legalább elindult és ezen kívül minden működött. De azért nem vettem meg. Ha tudsz esetleg valakit akinél fellelhető egy ilyen... Köszi.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Kb 1 hónapja elkezdett nagyon gyengén folyni a hûtõvíz. Elvittem egy szerelõhöz, hogy nézze át, csinálja meg. Erre õ a tudtom nélkül beleöntött egy teljes üveg hûtõtömítõ folyadékot. Nos hát ezután folyás meg is szünt viszont a fûtésem is. Hiába kapcsolom maxra a fûtést meleg motornál kb 2-3 fokkal melegebbet fúj mint ami kint van. Meg azóta hiába megyek vele akármennyit nem kapcsol be a ventillátor se. Én nézegettem meleg motornál és szerintem a termosztát kinyit.

Ma délután tervezem a hûtõ átmosását. Szerintetek ez megoldhatja a problémát vagy csak új hûtõ lehetséges??

Amúgy a "szerelõt" azóta nem érem el telefonon(nem is csodálom), ahhoz meg, hogy elmenjek oda már megcsináltathatnám itthon is.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Kb 1 hónapja elkezdett nagyon gyengén folyni a hûtõvíz. Elvittem egy szerelõhöz, hogy nézze át, csinálja meg. Erre õ a tudtom nélkül beleöntött egy teljes üveg hûtõtömítõ folyadékot. Nos hát ezután folyás meg is szünt viszont a fûtésem is. Hiába kapcsolom maxra a fûtést meleg motornál kb 2-3 fokkal melegebbet fúj mint ami kint van. Meg azóta hiába megyek vele akármennyit nem kapcsol be a ventillátor se. Én nézegettem meleg motornál és szerintem a termosztát kinyit.

Ma délután tervezem a hûtõ átmosását. Szerintetek ez megoldhatja a problémát vagy csak új hûtõ lehetséges??

Amúgy a "szerelõt" azóta nem érem el telefonon(nem is csodálom), ahhoz meg, hogy elmenjek oda már megcsináltathatnám itthon is.

Ha sikerül kioldani a rendszerből azt a tömítő folyadékot, akkor menthető a hűtő is, és a főtőradiátor is. Ha nem, akkor cserélni kell mindkettőt. Egyébként ha van is oldószere, akkor sem lesz sétagalopp a tisztítás, rengetegszer fel kell melegíteni a motort, majd kiengedni a vizet belőle, mert ha a termosztát nem nyit ki, akkor csak a fűtés körét tisztítod. Ez a szerelő egy idióta.

Link to comment
Megosztás:

  • 4 weeks later...

Elvileg lehetséges. Nem a vezérlőben van a hiba, hanem egy külön egységben, ami vezérli a ventilátor fordulatszámát. Ebben szokott kimenni a tranzisztor, ami vezérelné a motort.

Sziasztok,

Nos, megjavítottam a digitklíma vezérlőpanelt (tranzisztorcsere, mindkettő) de utána vettemészre mikor belepróbáltam, hogy a csatlakozó is sérült (egy pin kiolvadt) ezért azt az egy eret átkötöttem a csatin kívül, de még mindig nem jó. ELegem van, soha többet digitklíma...

Ma vettem egy potmétert ventillátorszabályozáshoz, és bekötöm direktbe, aztán ha lesz időm utánajárok hol romlott még el az elektornika. Valószínűleg üresben működött és túlára0m miatt megolvadt valami, de mínusz tízben nem fogom szétbontani a műszerfalat megint.

Valakinek valami ötlete van, hogy még hol van biztosíték esetleg az elektonikában, vagy mi lehet a baj? Hol tudok például csatlakozót venni újat? Gondolom csak kábelkötegben kapható.

Ugyanitt digitklíma eladó egyben :-)

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok,

Nos, megjavítottam a digitklíma vezérlőpanelt (tranzisztorcsere, mindkettő) de utána vettemészre mikor belepróbáltam, hogy a csatlakozó is sérült (egy pin kiolvadt) ezért azt az egy eret átkötöttem a csatin kívül, de még mindig nem jó. ELegem van, soha többet digitklíma...

Ma vettem egy potmétert ventillátorszabályozáshoz, és bekötöm direktbe, aztán ha lesz időm utánajárok hol romlott még el az elektornika. Valószínűleg üresben működött és túlára0m miatt megolvadt valami, de mínusz tízben nem fogom szétbontani a műszerfalat megint.

Megfelelő teljesítményű az a potméter? Bírja a fűtőventi által felvett áramot? :) Mert ha nem, akkor úgy fog járni rövid időn belül mint a tranyók :)

Egyébként a tranyók nem feltétlenül a saját hibájukból halnak meg, hanem a fűtőventilátor kezd el szarakodni (szorulni a csapágya) és a folyamatos magasabb áramfelvételt nem bírják.

Valakinek valami ötlete van, hogy még hol van biztosíték esetleg az elektonikában, vagy mi lehet a baj? Hol tudok például csatlakozót venni újat? Gondolom csak kábelkötegben kapható.

Ilyen csatlakozót szerintem bontottan érdemes keresni. Ha szerencséd van, akkor levágják a kábelkötegről, ha nem, akkor kompletten adják (ilyenkor persze drágább is)

Amúgy abban igazad van, hogy a digitklíma nem szerencsés ilyen 15 év feletti autóban, mert az elektronika ennyi idő után megdöglik. Sajnos hiába állítják azt a villanyászok, hogy az elektronika sose hal meg, igenis meghal, mert az alkatrészek és a forrasztások nem bírják a végtelenségig azt a kiképzést, amit egy autóban kapnak.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...

Nekem is digit volt, és semmi bajom nem volt vele. Sőt a mostani kocsim is digit. :icon1:

Ha maga a vezérlő panel a rosz, miért nem veszel bele egyet? Tízezerért láttam múltkor.

Sziasztok,

Nos, megjavítottam a digitklíma vezérlőpanelt (tranzisztorcsere, mindkettő) de utána vettemészre mikor belepróbáltam, hogy a csatlakozó is sérült (egy pin kiolvadt) ezért azt az egy eret átkötöttem a csatin kívül, de még mindig nem jó. ELegem van, soha többet digitklíma...

Ma vettem egy potmétert ventillátorszabályozáshoz, és bekötöm direktbe, aztán ha lesz időm utánajárok hol romlott még el az elektornika. Valószínűleg üresben működött és túlára0m miatt megolvadt valami, de mínusz tízben nem fogom szétbontani a műszerfalat megint.

Valakinek valami ötlete van, hogy még hol van biztosíték esetleg az elektonikában, vagy mi lehet a baj? Hol tudok például csatlakozót venni újat? Gondolom csak kábelkötegben kapható.

Ugyanitt digitklíma eladó egyben :-)

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Nekem is digit volt, és semmi bajom nem volt vele. Sőt a mostani kocsim is digit. :icon1:

Ha maga a vezérlő panel a rosz, miért nem veszel bele egyet? Tízezerért láttam múltkor.

Mert én harmincért láttam mostanában. Tízet adnék érte én is, akkor nem szenvednék itt forrasztgatással.

A potmétert még nem szereltem be, elvileg egyébként jó hozzá. A biztonság kedvéért kap egy biztosítékot is a kettő közé- Kivéve persze, ha mégis találok olcsón panelt. De akkor már új ventillátor is kell, ha jól értelmezem Adam1 hozzászólását. Azért nem szeretném szénnébarmolni ha már egyszer fullextrásat sikerült vennem.

Link to comment
Megosztás:

Erről beszélünk?

http://auto-motor.vatera.hu/szemelygepkocsi_alkatresz_felszereles/motorikus_alkatresz/hutes_futes/opel_vectra_b_2_digit_vezerlopanel_1845520319.html

Mert én harmincért láttam mostanában. Tízet adnék érte én is, akkor nem szenvednék itt forrasztgatással.

A potmétert még nem szereltem be, elvileg egyébként jó hozzá. A biztonság kedvéért kap egy biztosítékot is a kettő közé- Kivéve persze, ha mégis találok olcsón panelt. De akkor már új ventillátor is kell, ha jól értelmezem Adam1 hozzászólását. Azért nem szeretném szénnébarmolni ha már egyszer fullextrásat sikerült vennem.

Link to comment
Megosztás:

Én is ledesítettem a klíma panelt, és véletlenül nem jól tettem vissza a csatit. Nem világított, de valamiféle vészüzemmódban állandóan nyomta a levegőt kb mintha hármas fokozaton hagytad volna. Gondolom ha meg döglik a panel el kezd levegőt fújni . Csatiknál nézz körül, ha drasztikusan nem nyúltál bele, akkor nem tehetted tönkre. Honnan vetted az áramot a ledekhez? Én az egyik gyári foglalatból, így bármikor visszaállítható lett volna az eredeti állapot.

Hát gyerekek én is így jártam a ledesítésnél mint ti:)

Kiszedtem a panelt ledesítéshez ,vissza tettem és először nem volt venti nem reagált semmire stb. Kicsit megmozgattam a kábelköteget, lett befúvás reagált a gombokra. Örültem:) Majd elindultam vele és üzemi hőfoknál is csak langyos levegőt fújt. Már szóltam egy havernak hozzon egy vezérlőt, mikor másnapra megjavult:))))

Gondolom az éjjel volt ideje vissza állni a rendes pozíciojába a kábeleknek.

Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...

Sziasztok!
Egy olyan kérdésem lenne, hogy Manuális klímát érdemes lenne-e kicserélni Digit klímára? Meg lehetne-e oldani? És mennyibe fájna? Digit klíma kapcsolót 10e ért lehet már venni. Sokkal kényelmesebb mint a manuál.. állandóan állítgatni kell. :) (évj.:2000, 1.6)

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Egy olyan kérdésem lenne, hogy Manuális klímát érdemes lenne-e kicserélni Digit klímára? Meg lehetne-e oldani? És mennyibe fájna? Digit klíma kapcsolót 10e ért lehet már venni. Sokkal kényelmesebb mint a manuál.. állandóan állítgatni kell. :) (évj.:2000, 1.6)

Megoldani természetesen mindent meg lehet. De szerintem nem érdemes nekiállni, mert nagyon sokmindent kell cserélni. Az index fórumán volt egy tag, aki belevágott, rengetegett szívott vele, végül nemtudom jó lett-e neki. A digit klíma vezérlőpanel csak a jéghegy csúcsa. Belül a levegőelosztó boxot is cserélni kell a műszerfal alatt, ehhez ki kell venni a teljes műszerfal héjat, keresztmerevítőt. Klímát le kell szívni hozzá majd újra tölteni. Rengeteg buktató van a dologban. Ha rám hallgatsz, nem állsz neki.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Köszönöm a gyors választ! Akkor inkább nem vacakolok vele. Még egy olyan kérdésem lenne, hogy ha bekapcsolom a klímát (manuál) akkor, honnan tudom, hogy működik vagy sem? Kéne mennie a klíma ventilátornak, nem? Valaki szerint csak egy adott hőfok felett lehet használni! Nem rég vettem az autót és nem tudom működik vagy sem.

Link to comment
Megosztás:

Köszönöm a gyors választ! Akkor inkább nem vacakolok vele. Még egy olyan kérdésem lenne, hogy ha bekapcsolom a klímát (manuál) akkor, honnan tudom, hogy működik vagy sem? Kéne mennie a klíma ventilátornak, nem? Valaki szerint csak egy adott hőfok felett lehet használni! Nem rég vettem az autót és nem tudom működik vagy sem.

Egyesek szerint csak 4 fok felett lehet kapcsolni a klímát, amit én nem tudok megerősíteni, mert nálam megy 4 fok alatt is.

A klíma bekapcsolásával még pár dolog működésbe lép. Elindul a fűtőventilátor 1-es fokozaton, illetve elindulnak a hűtőventilátorok is szintén 1-es fokozaton. Kb fél perc elteltével kellene érezned a hideg befújt levegőt.

Ha nem érzed, akkor nézd meg, hogy a klímakompresszor kuplungja behúzott-e. Ha nem akkor nagy valószínűséggel elment a gáz a rendszerből. Nem lepne meg, mert a 10 év feletti opeleken híresen szar a klíma...

Mi t kell tenni, ha nem működik? Irány egy szerelő, ellenőrzés, aztán a szükséges javítások elvégzése után újra töltés.

Link to comment
Megosztás:

Köszönöm a gyors választ! Akkor inkább nem vacakolok vele. Még egy olyan kérdésem lenne, hogy ha bekapcsolom a klímát (manuál) akkor, honnan tudom, hogy működik vagy sem? Kéne mennie a klíma ventilátornak, nem? Valaki szerint csak egy adott hőfok felett lehet használni! Nem rég vettem az autót és nem tudom működik vagy sem.

Nekem 1.7 td-ben ha bekapcsolom a klímát akkor az alpjárat is hallhatóan lentebb esik. Mindezek mellett pár másodperc és már fújja is a hideget (kb 4 fokos levegőt) Az én klímámat (manuális) a legnagyobb mínuszokban is be lehet kapcsolni, és néha be is kell hogy ne száradjanak ki a tömítések. Azzal szoktam néha párátlanítani a szélvédőt.

Link to comment
Megosztás:

Nekem 1.7 td-ben ha bekapcsolom a klímát akkor az alpjárat is hallhatóan lentebb esik. Mindezek mellett pár másodperc és már fújja is a hideget (kb 4 fokos levegőt) Az én klímámat (manuális) a legnagyobb mínuszokban is be lehet kapcsolni, és néha be is kell hogy ne száradjanak ki a tömítések. Azzal szoktam néha párátlanítani a szélvédőt.

Akkor nálam valami gond van, mert csak egyet kattan elöl valami és ennyi.. ilyen időben nem nagyon tudom kipróbálni sajnos. Amúgy is hideget nyom ha letekerem teljesen.. fordulat nálam változatlan. hát majd 20 fokban kiderül :)

Link to comment
Megosztás:

Nekem már az is furcsa amit valaki (lehet hogy te) írt, hogy hidegben nem lehet elindítani. Pedig párátlanítani a klímával szoktak, és az meg a hideg időkben probléma. Valószínű hogy valahol elengedte a klímád a nyomást. Javítása lehet zsebbenyúlós is, nekem pár csövem volt lyukas, kompresszorom jó volt, és így is 58000-be került feltöltéssel együtt. :unsure:

Akkor nálam valami gond van, mert csak egyet kattan elöl valami és ennyi.. ilyen időben nem nagyon tudom kipróbálni sajnos. Amúgy is hideget nyom ha letekerem teljesen.. fordulat nálam változatlan. hát majd 20 fokban kiderül :)

Link to comment
Megosztás:

Nekem 1.7 td-ben ha bekapcsolom a klímát akkor az alpjárat is hallhatóan lentebb esik. Mindezek mellett pár másodperc és már fújja is a hideget (kb 4 fokos levegőt) Az én klímámat (manuális) a legnagyobb mínuszokban is be lehet kapcsolni, és néha be is kell hogy ne száradjanak ki a tömítések. Azzal szoktam néha párátlanítani a szélvédőt.

Én 2-3 fok alatt nem szoktam bekapcsolni a klímát. Jobb, vigyázni, mintsem valami elfagyjon benne :) Bár nincs benne semmi víz :)

Link to comment
Megosztás:

  • 1 month later...

Üdv.
Ojan kérdésem lenne, hogy a klímakompresszor ékszíjtárcsa csapágyat hogy tudnám leszedni cserére???
14.000ft lenne a csapágycsere olajfeltöltéssel....:S
Van egy másik kompresszoromis arrólkéne áttennem a csapágyas részt mert az jó azaz 2 ből eggyet... ígylenne a legolcsóbb....
Klímás hapinál van 25-26 ezerért rendberakott kompresszor ami elvileg biztos, hogy működik...
Plussz töltés azmár ottvan 40.000ft és akkormég lehet elengedi a nyomást valahol...:S ami plussz lóvé...
Jóis de ugyanakkor drága dologis:(

Ha esetleg van ötlet valakinek vagy tanácsa...?

Link to comment
Megosztás:

  • 2 months later...

Segítene valaki megérteni a digit klíma kezelőegység lelki világát?

Elöljáróban csak annyit, hogy jelenleg a klímakompresszor nem működik az autón.

Kérdések:

1, Be lehet úgy állítani, hogy a klíma ne működjön, csak a külső lehető leghidegebb levegőt fújja be? (ECO mód?)

2, Mit csinál pontosan az ECO mód?

3, Miért van az, hogy ha a szélvédőre irányítom állandóan "A"-ba (automatikusba) kapcsol, ami legtöbbször a legmagasabb fokozaton érvényesül? Be lehet állítani, hogy a fokozatot soha ne váltsa irányváltásnál?

4, Bizonyos esetekben a hőfokjelző nem mutat semmit. Az a gyanúm hogy akkor, ha túl alacsony a külső hőmérséklet. Jól gondolom? Hol az érzékelője? A középkijelzőn jelenleg nincs hőmérsékletkijelzés ezért gyanítom, hogy neki külön van.

5, Néha újraindítás után megjegyzi az előző állapotot, néha viszont nem (Pl: ha ECO mód bekapcsolva állapotban állítom le az autót néha újraindításnál is bekapcsolva marad néha pedig nem.) Időfüggvény?

6, Meg lehet mondani neki valahogy, hogy az ECO mód legyen alapértelmezetten bekapcsolva?

7, Néha azt veszem észre, hogy a külső levegőnél melegebbet fúj be akkor is ha minimumra van állítva a hőfok. Lehet hogy nem záródik el valami rendesen? Hogyan lehet megbizonyosodni róla? Esetleg a motor termel annyi meleget ami melegít egy picit a befújt levegőn is? (Rövid állás után mindig nagyon meleget fúj.)

8, Tegnap produkált egy olyat, hogy nem tudtam az irányt állítani. Nyomkodtam minden felé, de csak az ablakra fújt (előtte valamikor oda kapcsoltam). Előtte működött rendesen. Gyújtás le fel, nem hozott eredményt, de nagyjából egy óra pihenés után megint működött. Szorulhat valami? Melegedés? Motorok? Le kell bontani a műszerfalat hozzá?

Link to comment
Megosztás:

Üdv.

Ojan kérdésem lenne, hogy a klímakompresszor ékszíjtárcsa csapágyat hogy tudnám leszedni cserére???

14.000ft lenne a csapágycsere olajfeltöltéssel....:S

Van egy másik kompresszoromis arrólkéne áttennem a csapágyas részt mert az jó azaz 2 ből eggyet... ígylenne a legolcsóbb....

Klímás hapinál van 25-26 ezerért rendberakott kompresszor ami elvileg biztos, hogy működik...

Plussz töltés azmár ottvan 40.000ft és akkormég lehet elengedi a nyomást valahol...:S ami plussz lóvé...

Jóis de ugyanakkor drága dologis:(

Ha esetleg van ötlet valakinek vagy tanácsa...?

Miből gondolod, hogy az ékszíjtárcsa csapágy a rossz?

A klíma az drága dolog, és a javítása is az.

14.000 Ft az nem számít drágának, ha jó lesz.

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.