Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Elektromos


Recommended Posts

  • 2 months later...

Az lenne a kérdésem, nem tud-e valaki véletlenül Bosch elektromos cuccokról (relék, riasztók) egy olyan oldalt, katalógust, stb. ahol megvannak a bekötések, műszaki adatok. Most konkrétan egy riasztó(?) leírása kellene, Bosch-száma: 0 335 411 013. Google-al egy orosz oldalon találtam egy nagyon hasonló cucc leírását, de konkrétan ezét nem.

Előre is köszi!

Link to comment
Megosztás:

  • 3 months later...

Sziasztok,

Egy számomra rejtélyes hibával kapcsolatban kérném ki a véleményeteket. A Vectramban (93, C18NZ) sajnos olyan műszeregység van ami nem tartalmaz fordulatszámmérő órát, gondoltam teljesen kompatibilis a dolog vettem egy olyat ami minden paraméterében megfelelő(nek tünt) és tartalmazza az áhított fordulatszámmérőt. A beszerelés után történt az érdekesség, kigyulladt az elektromos hiba lámpa, gondoltam rossz a müszeregység csere, a csere darab ua..

Vissza a régi , minden ok :rolleyes: . Ez még nem is lett volna igazán nagy probléma, de amikor kigyulladt a hibalámpa a fordulatszám leesik 500 fordulatra és a motor majd kiesik a helyéről. A probléma kb 5 percen belül jelentkezik a fordulatszámmérős órával, az eredetivel nem. Valaki mondta hogy az lehet a hiba hogy a müszeregység BC jeladójára nincs dugva semmi mert az enyém nem BC-s, de a müszeregységnek nincs ilyen jeladója. Kipróbáltam hogy mi van ha nem kap forulatszám jelet ,de ua.

Valainek vmi 5let mi lehet a probléma ? :unsure:

Előre is köszönettel

P.

ui.: a hibatárolóból nem olvastam ki a kódot (gonsolom belerakja),sajna még nem tudom hogy kell :mellow:

Link to comment
Megosztás:

Hi!

A hibakód kiolvasására itt egy hasznos oldal: ECU Fault Codes

Azt nézd meg, hogy a fordszámmérős műszeregység kilométeróráján hátul van-e egy fekete sebességjeladó? A régi műszerfallal összehasonlítva meglátod, mire gondolok. Az új műszerfal fordszámmérő része meddig van skálázva? Ha 6000-ig, akkor az egy diesel műszeregység, azon valszeg nincs jeladó.

Link to comment
Megosztás:

Hi!

A hibakód kiolvasására itt egy hasznos oldal: ECU Fault Codes

Azt nézd meg, hogy a fordszámmérős műszeregység kilométeróráján hátul van-e egy fekete sebességjeladó? A régi műszerfallal összehasonlítva meglátod, mire gondolok. Az új műszerfal fordszámmérő része meddig van skálázva? Ha 6000-ig, akkor az egy diesel műszeregység, azon valszeg nincs jeladó.

Köszi a linket, nincs rajta jeladó :mellow:

Lehet hogy ezt baltáztam el, hogy diesel az óra ? (mer az enyém benzines :rolleyes: )

Egyébként a benzines meddig van skálázva ?

Köszi

P.

Link to comment
Megosztás:

Köszi a linket, nincs rajta jeladó :mellow:

Lehet hogy ezt baltáztam el, hogy diesel az óra ? (mer az enyém benzines :rolleyes: )

Egyébként a benzines meddig van skálázva ?

Köszi

P.

Általában 7000-ig, az Astra GSi-k, némelyik Calibra órája pedig 8000-ig.

A tiéd 6000-ig van skálázva?

Link to comment
Megosztás:

Ott lesz a bibi, ha dízeles az új óra... mivel az máshonnan és máshogyan szedi a fordszámjelet (generátor), ezért a főtengely

jeladóba bezavarhat, ami megzavarja a motor működését. A benzineseké tudtommal 7 és 8ezerig van skálázva.

Hi,

Nah megnéztem, 7000-ig van skálzva. Valszeg nem ez a probléma :rolleyes:

Üdv.

P.

Link to comment
Megosztás:

Hi,

Nah megnéztem, 7000-ig van skálzva. Valszeg nem ez a probléma :rolleyes:

Üdv.

P.

Le tudod fényképezni a hátulját (az újnak és a réginek is)?

A jeladót sztem át lehet rakni a másikról, legalábbis úgy emléxem, megvan a helye mindegyiken.

Link to comment
Megosztás:

Hah, helyben vagyunk. Hasonló megoldáson (konkrétan óracsoport csere fordulatszámmérősre) agyalok én is egy X16SZR Astrán, úgyhogy érdeklődéssel olvasom amit írtok.

Amit én tudok: tapasztalat volt annyi, hogy Vectrán már lett cserélve így óra, ott elég volt annyi hogy régi óra ki, új be, és minden frankón működött és működik is. Amiről sajna fogalmam sincs: egy benzines autó honnan veszi a fordulatszámjelet? Főtengely jeladó, avagy a váltóban van valamiféle hasonló célokat ellátó cucc? És vajon ezek közül bármelyik benne van-e minden benzines motorban (például X16SZR) illetve váltóban? Esetleg csak a helye van meg, és nincs bevezetékelve? Mert ha nincs, akkor ugye némileg bonyolultabb a helyzet.

Amit nem értek: a check engine lámpa vajon miért gyulladt ki? Nem hinném hogy egy műszeregység csere hibakódot generálna, bár biztosat csak a kiolvasás tudna mondani. Tény viszont hogy maga az útjeladó cserélhető (mitőbb cserélni is kell, mert ha nem azonos motor/váltó kombinációval ellátott autóból jön az új műszer, akkor nem lesz pontos a sebességmérő), a műszeregység hátulján található a kilóméteróra felett egy nagyjából gyufásdoboznyi kis izé, amit a fóliát óvatosan lefejtve ki lehet csavarozni. Amúgy az útjeladó milyenségére utal a sebességmérő bal alsó sarkában található W=xxxx szám, lehetőleg ennek megfelelő útjeladó legyen az új órában is.

A képen az útjeladó helye látható: (WSFG=Wegstreckenfrequenzgeber vagy mi a szösz)

Analog-WSFG.JPG

Jaigen: még az is érdekelne hogy hol érdemes keresgélni fordulatszámmérős Astra műszercsoport ügyében, úgyértem melyik motorkódos autók voltak gyárilag fordszámmérősek? Mer' Vectráét tudok párat, csak azokban mindben 60L-ig van skálázva az üzemanyagszintjelző számlapja, az Astráé meg ugye 50-ig.

A dízel fordulatszámmérőket nem ismerem, benzinesnél (Cali/Vectra legalábbis) C20NE és V6 ha minden igaz 7000-ig skálázott fordulatszámmérővel rendelkezik, C20XE és a Turbo meg 8000-ig, de utóbbi mintha '95 után (gyári fehér számlapos műszerfal) szintén 7000-ig lenne csak skálázva.

Link to comment
Megosztás:

Nem kell foglalkoznod a jeladókkal. Az ECU-ba mindenképpen megy valahonnan fordszámjel (általában főtengely

jeladó, néha a vezérműtengely jeladó generálja), általában sima zöld vezetéken. Erről kell elvinni a kábelt a

műszerhez, ha nincs bekötve (f astrán zöld vezeték, 8-as lá:rolleyes:.

Bontókban találsz műszeregységet minden fajtát, 5-10e szokott az ára lenni.

Link to comment
Megosztás:

Megnézheted esetleg Vaterán is, én nemrég néztem 2 is volt éppen.

Sztem a lámpa a sebességjel hiánya miatt gyulladt ki nála, ezért irkálom a sebességjeladóval kapcsolatban a dolgokat. Ha a fordszámmérős műszerfalán nincs (bár ha nem dízel, elvileg kéne lennie), vagy rossz, vagy a fóliák oxidosak és nem érintkezik, az okozhat ilyet. Ez a fólia oxidosság miatti hiba jelentkezhet még a csatiknál is, amik a műszerfal hátuljára mennek!

Link to comment
Megosztás:

Megnézheted esetleg Vaterán is, én nemrég néztem 2 is volt éppen.

Sztem a lámpa a sebességjel hiánya miatt gyulladt ki nála, ezért irkálom a sebességjeladóval kapcsolatban a dolgokat. Ha a fordszámmérős műszerfalán nincs (bár ha nem dízel, elvileg kéne lennie), vagy rossz, vagy a fóliák oxidosak és nem érintkezik, az okozhat ilyet. Ez a fólia oxidosság miatti hiba jelentkezhet még a csatiknál is, amik a műszerfal hátuljára mennek!

Hi,

Elvileg van rajta jeladó, mert kompletten vettem (egyeztettem a w számot előtte). Az az érdekes a dologban hogy egy előző me. ugyaz ezt produkálta erre visszavittem és kicseréltettem. Az cseredarab szintén zenész. Az oxidáció azért kizárható (legalábbis a csatlakozóknál) mert jópárszor ki-be húzogattam. De még azt holnap kipróbálom hogy kicserélem egymással a két jeladót hátha. Az gondolom nem lehet probléma hogy az egyik Delco(régi) a másik pedig Vdo ?

Köszönettel

P.

Link to comment
Megosztás:

Hali,

Most volt időm összehasonlítani a kettőt, és úgy tűnik tényleg a jeladó hiányzik belőle. Az új órában csak egy fehér takaró müa. van és mögötte meg semmi sőt még a jeladóhoz futó kábel is hiányzik(sztem gyárilag ilyen :rolleyes: ).

Kipróbáltam hogy ha kiveszem a régiből a jeladót akkor ua. a hibát produkálja-e és láss csodát igen. Úgy látszik a probléma megoldódik, most már csak be kell forrasztanom a jeleadót a másikba.

Köszönöm mindenki hozzászólását és segítségét.

Üdv.

P.

Link to comment
Megosztás:

Sztem az útjeladónak semmi köze a W-számhoz, az csak a kilométerórára vonatkozik (a sebességmérő mutató érzékenysége, ill. a mechanikus számláló áttétele miatt). Az ECU csak azt nézi a sebességjelből, hogy kb. mennyire mozog az autó, sztem nem kell neki pontos érték. Másrészt a sebességjeladó, ami az órádról hiányzik csak egy optokapu, ami az óra bemenő tengelyén levő, fényvisszaverő sávokkal ellátott tárcsa forgását érzékeli, márpedig az a tárcsa ugyebár magába az órába van beépítve... Ebből kifolyólag az az optikai érzékelő, ami a műszercsoportodról éppen hiányzik lehet, hogy mindegyiken egyforma... Aztán lehet, hogy rosszul tudom... :rolleyes:

Link to comment
Megosztás:

..., ami az óra bemenő tengelyén levő, fényvisszaverő sávokkal ellátott tárcsa forgását érzékeli, márpedig az a tárcsa ugyebár magába az órába van beépítve... Ebből kifolyólag az az optikai érzékelő, ami a műszercsoportodról éppen hiányzik lehet, hogy mindegyiken egyforma... Aztán lehet, hogy rosszul tudom... :rolleyes:

Fpepé-nek igaza van valószínűleg, egy forgó tárcsa van belül amit egy opto érzékelő feldolgoz. Pontosan a szerepét nem tudom ,de bizti hogy szabványos dolog (meg sztem ua. mindegyiken), mert egy másik gyártmányút(Vdo helyett Delco) raktam bele ami tökéletesen müxik.

A kábeleket meg 20cm drót és forrasztópáka segítségével ráforrasztottam. Kikerestem azokat a pontokat ahol biztonsággal lehet forrasztani és kész.

Ahogy néztem nem fut rajta áramerősség stb. ugyh. sima egyszerű vékony drótot használtam.

A lábak kiosztása pedig a következő volt, ment rá egy + egy test , meg a nagy csatlakozó felé ment egy sztem jeladó láb(fölső sor balról a 3. volt ha jól emlékszem)

Üdv.

P.

Link to comment
Megosztás:

Sztem az útjeladónak semmi köze a W-számhoz, az csak a kilométerórára vonatkozik (a sebességmérő mutató érzékenysége, ill. a mechanikus számláló áttétele miatt). Az ECU csak azt nézi a sebességjelből, hogy kb. mennyire mozog az autó, sztem nem kell neki pontos érték. Másrészt a sebességjeladó, ami az órádról hiányzik csak egy optokapu, ami az óra bemenő tengelyén levő, fényvisszaverő sávokkal ellátott tárcsa forgását érzékeli, márpedig az a tárcsa ugyebár magába az órába van beépítve... Ebből kifolyólag az az optikai érzékelő, ami a műszercsoportodról éppen hiányzik lehet, hogy mindegyiken egyforma... Aztán lehet, hogy rosszul tudom... :rolleyes:

Sztem meg van köze, de az a helyzet hogy én sem vagyok biztos benne, úgyhogy majd valami hozzáértő eldönti. <_<

A dolgot egyébként arra alapozom, hogy egyrészt amit én láttam kilóméterórát szétszedve, arra furcsamód az útjeladóra is ráírták ugyanazt a W-számot, amit elöl a számlapra (lehet hogy azért mert az útjeladók különbözőek?), másrészt meg Calibránál a BordComputer ugye tud átlagsebességet mérni, amihez az útjeladóból veszi az adatokat, és mivel nálam például nem mér pontosan csere óta, azt tanácsolták hogy forrasszam át a régi órából az útjeladót az újba, akkor újra pontos lesz a BC. Ebből én arra következtetek hogy útjeladóból mégiscsak többféle kell hogy legyen...

Link to comment
Megosztás:

... átlagsebességet mérni, amihez az útjeladóból veszi az adatokat, és mivel nálam például nem mér pontosan csere óta, azt tanácsolták hogy forrasszam át a régi órából az útjeladót az újba, akkor újra pontos lesz a BC. Ebből én arra következtetek hogy útjeladóból mégiscsak többféle kell hogy legyen...

Az az igazság hogy én nem láttam rajta W számot, csak a GM rendelési számot. Bár azt is el tudom képzelni hogy belül úgy van kiképezve a forgó tárcsán a "fehér" részek hogy ua. a jeladó jó mindegyikhez. Lehet hogy meg kéne kérdezni valami szakaembert mert csak találgatok :rolleyes:

Üdv.

P.

Link to comment
Megosztás:

Szerintem maga az optika része ugyanaz, belül a tárcsa lehet máshogy kialakítva a különböző W típusoknál.

Amúgy meg számít a valamilyen szinten pontos sebességérték, mert a motorvezérlő ezt is beleszámítja a

terhelési adatokba, főleg az előgyújtás állításnál. Így ha rossz sebességjelet kap, még az is elképzelhető, hogy

nagyobb terhelésnél be fog csörögni a motor.

Link to comment
Megosztás:

No akkor gondom volna. :rolleyes:

Tegnap arra lettem figyelmes, hogy halványan pislog a töltésjelzőm alapjáraton, gázadásra erősödik a fénye.

Közben "fütyülni" kezdett a generátor.

Majd 1x gondolt egyet a lámpa, és elaludt. Ekkor figyelgettem a feszültséget(thx for Futó mester féle BC), és a pislákoló lámpánál alig akart 12 volt lenni a feszültség, majd mikor elaludt, egyből olyan töltésem lett, hogy magam is megijedtem. 14,5 volt stabilan.

Este melóba indulva nem tűnt fel, de valószínűleg már akkor sem villant fel a töltés lámpa gyújtás ráadáskor, és tompítottal, zenével, ventivel is simán vitte a 14,5-öt, egyedül alapjáraton esett vissza 13,5 környékére.

Ma reggel hazafelé viszont világítás nem kellett, és ugye alapból nem is villant a lámpácska, és 14,5-15 volt a töltés fordulaton, alapjáraton 13,5-re éppen csak, hogy visszaesik.

Generátor "fütyül".

Kérdés: Mi a rák van a rendszerrel?

Link to comment
Megosztás:

No akkor gondom volna. :rolleyes:

Tegnap arra lettem figyelmes, hogy halványan pislog a töltésjelzőm alapjáraton, gázadásra erősödik a fénye.

Közben "fütyülni" kezdett a generátor.

Majd 1x gondolt egyet a lámpa, és elaludt. Ekkor figyelgettem a feszültséget(thx for Futó mester féle BC), és a pislákoló lámpánál alig akart 12 volt lenni a feszültség, majd mikor elaludt, egyből olyan töltésem lett, hogy magam is megijedtem. 14,5 volt stabilan.

Este melóba indulva nem tűnt fel, de valószínűleg már akkor sem villant fel a töltés lámpa gyújtás ráadáskor, és tompítottal, zenével, ventivel is simán vitte a 14,5-öt, egyedül alapjáraton esett vissza 13,5 környékére.

Ma reggel hazafelé viszont világítás nem kellett, és ugye alapból nem is villant a lámpácska, és 14,5-15 volt a töltés fordulaton, alapjáraton 13,5-re éppen csak, hogy visszaesik.

Generátor "fütyül".

Kérdés: Mi a rák van a rendszerrel?

Nem laza a szíj?

Link to comment
Megosztás:

Kérdés: Mi a rák van a rendszerrel?

Hát ez elég furcsa így. A 15V mindenképpen sok. Ez a fesszabályzó elhalását engedi következtetni.

Én a helyedben elvinném azt a generátort egy felújításra, ha már úgyis sípol (az meg valszeg a

csapágy vége).

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.