Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Gumik, felnik


Tápiószecső

Recommended Posts

Gyári opel 15"*5,5" ET49-es felnin 195/50-ös gumit szeretnék. Nekem nincsenek nagy igényeim a 60 pacihoz annyira, inkább a dessing miatt vágtam bele az aul felni témába.

Nem feltétlen a lóerő a meghatározó, inkább a vezetési stílus. 60 lóval is lehet gyorsan menni, ezért a jó gumi szerepe itt sem elhanyagolandó. Persze a legfontosabb, hogy tisztában legyél a képességeivel és annak megfelelően vezess.

Azzal számolj majd, hogy a nagyobb kerék megfogja az autót. Főleg a 60 lovat.

Én most ha normál használatra keresnék inkább ezt venném: Hydra

Jó a marketingje. :lol: Persze még alaposabban utánanéznék a tapasztalatoknak.

De a kedvenc továbbra is a T1-R. Amellett, hogy jókat írnak róla még könnyű is. :lol:

Ja és vásárlásnál nézd meg a gumi DOT számát, nehogy valami többéves gumit sózzanak rád. Főleg a Drago miatt jutott eszembe, mert nagyon régi széria, lehet már csak a megmaradt darabokat akarják kiszórni.

Link to comment
Megosztás:

Nem feltétlen a lóerő a meghatározó, inkább a vezetési stílus. 60 lóval is lehet gyorsan menni, ezért a jó gumi szerepe itt sem elhanyagolandó. Persze a legfontosabb, hogy tisztában legyél a képességeivel és annak megfelelően vezess.

Azzal számolj majd, hogy a nagyobb kerék megfogja az autót. Főleg a 60 lovat.

Én most ha normál használatra keresnék inkább ezt venném: Hydra

Jó a marketingje. :lol: Persze még alaposabban utánanéznék a tapasztalatoknak.

De a kedvenc továbbra is a T1-R. Amellett, hogy jókat írnak róla még könnyű is. :lol:

Ja és vásárlásnál nézd meg a gumi DOT számát, nehogy valami többéves gumit sózzanak rád. Főleg a Drago miatt jutott eszembe, mert nagyon régi széria, lehet már csak a megmaradt darabokat akarják kiszórni.

Szia Tápioszecső!

A megfogja az autót mennyit jelenthet? Fogyasztásban 0,5liter +, vagy végsebességben 15km/h- . Az biztos, hogy nem egy versenyre tervezett gép ez, de szerintem egy elég strapabíró moci, főleg ha az ember gondoskodik róla. Én átlagossan évente kb 12-15e km-t megyek vele, az számításaim szerint cirka 70-75l benzintöbblet egy évben, viszont egy szép megjelenést kapok ezért cserébe.

Vezetési stilusomról meg csak annyit, hogy a 8 valve választása magáért beszél, aki pörgetni szereti a vasat az vegyen 16 v-t mert abban akkor ébred meg az erő ha tulva van, nyugodt stilus=talán örök élet? :lol: 3.5 éve van nálam a kocsi és még téli gumit sem vettem rá, mert ugy voltam, hogy ha az elmult 10 évet és a cirka 6-800e km-t kibirtam nélküle akkor most is menni fog a dolog. :lol: Fő az optimizmus!!!

A DOT szám az mit is takar? A gumi gyártási évét? Akkor ott minek kell szerepelnie?

Üdv: BB

Link to comment
Megosztás:

A megfogja az autót mennyit jelenthet? Fogyasztásban 0,5liter +, vagy végsebességben 15km/h- .

Én is nemrég váltottam alufelnire és érezni bőven a hatását.

Nem feltétlen a végsebesség az aminél fontos a változás,hanem a gyorsulás. A szélesebb gumi nagyobb felületen tapad, növekszik ezáltal a járműre ható gördülési ellenállás erő, ami pedig csökkenti a gyorsulást. Nem nagyon, de mindenképp érezhetően.

Viszont cserébe kanyarban stabilabb az autó, és a nagyobb tapadás miatt a fékezésnél jótékony hatást érezhetsz, jóval nagyobbakat tudsz vele fékezni blokkolás nélkül...persze ez csak akkor számít ha nincs abs-ed.

Link to comment
Megosztás:

Én is nemrég váltottam alufelnire és érezni bőven a hatását.

Nem feltétlen a végsebesség az aminél fontos a változás,hanem a gyorsulás. A szélesebb gumi nagyobb felületen tapad, növekszik ezáltal a járműre ható gördülési ellenállás erő, ami pedig csökkenti a gyorsulást. Nem nagyon, de mindenképp érezhetően.

Viszont cserébe kanyarban stabilabb az autó, és a nagyobb tapadás miatt a fékezésnél jótékony hatást érezhetsz, jóval nagyobbakat tudsz vele fékezni blokkolás nélkül...persze ez csak akkor számít ha nincs abs-ed.

Nekem amikor 195/50R15-ös gumi volt fenn, kb. annyira lett lomhább, mintha 3-4 ember ült volna mindig a kocsiban. De ha a peresebb megjelenés a cél, akkor meg lehet próbálni pl. 175/55R15-ös gumit, nem szélesebb, mint az alapméret, de peresebb a megjelenése.

Link to comment
Megosztás:

Fogyasztásban nem vészes a változás, eddigi tapasztalataim szerint olyan 3-4 deci környékén van.

Szia Invictus

Neked is 195/50-es gumik vannak fent? Bár amint nézem a tiéd 71 birodalmi ló vab a tető alatt, talán az is sokat jelent ebben a kis kategóriában. Hát majd meglátjuk, az biztos, hogy a féling az más lesz optikailag, lehet ennyit megér?!!!!!

Üdv

Link to comment
Megosztás:

Szia Invictus

Neked is 195/50-es gumik vannak fent? Bár amint nézem a tiéd 71 birodalmi ló vab a tető alatt, talán az is sokat jelent ebben a kis kategóriában. Hát majd meglátjuk, az biztos, hogy a féling az más lesz optikailag, lehet ennyit megér?!!!!!

Üdv

Igen, 195/50 R15 Falken gumik vannak fenn alufelnivel, előtte a szokásos gyári 13 colos acélfelni volt 175 széles gumikkal.

Link to comment
Megosztás:

A megfogja az autót mennyit jelenthet? Fogyasztásban 0,5liter +, vagy végsebességben 15km/h- . Az biztos, hogy nem egy versenyre tervezett gép ez, de szerintem egy elég strapabíró moci, főleg ha az ember gondoskodik róla. Én átlagossan évente kb 12-15e km-t megyek vele, az számításaim szerint cirka 70-75l benzintöbblet egy évben, viszont egy szép megjelenést kapok ezért cserébe.

Vezetési stilusomról meg csak annyit, hogy a 8 valve választása magáért beszél, aki pörgetni szereti a vasat az vegyen 16 v-t mert abban akkor ébred meg az erő ha tulva van, nyugodt stilus=talán örök élet? :lol: 3.5 éve van nálam a kocsi és még téli gumit sem vettem rá, mert ugy voltam, hogy ha az elmult 10 évet és a cirka 6-800e km-t kibirtam nélküle akkor most is menni fog a dolog. :lol: Fő az optimizmus!!!

A DOT szám az mit is takar? A gumi gyártási évét? Akkor ott minek kell szerepelnie?

Jelentkezhet fogyasztásban is, de leginkább gyorsulásban. Ez is vezetési stílustól függ. Ha nem a sietősebb fajta vagy és csak nyugodtan szoktál autókázni, akkor lehet észre sem veszed, de ha megérzed mikor többen ülnek a kocsiban, akkor ezt is megfogod.

Ahogy invictus mondta számít a nagyobb gördülési ellenállás, de ami mégjobban a forgatott tömeg nagysága. A gyári aluval méretéből adódóan valószínű nem vesztesz sokat (a 13-as gyári lemez 6 kg körül van, szerintem az alu sem lehet több 7,5-nél, de esetleg érdemes lenne megmérni, ha ottvan nálad), viszont a gumi az sokat számíthat. Forgatott tömegnél mindig a kerülethez legközelebb eső tömegpontotknak van a legnagyobb jelentősége.

Én annak idején egy 8 kg-s alufelniről váltottam egy 5 kg-sra, hát bőven érezhető volt. A gumik közt pedig szintén lehetnek pár kg-nyi különbségek, és ez jobban számít. A T1-R 7,5 kg, amim most van Dunlop SP9000 az 8,5 körül lehetett újkorában, de láttam már ettől is nehezebb gumikat ilyen méretben. Szóval nem mindegy. (a 13-as gumik 6kg körül vannak) Ilyen szempontból érdemes lehet Pepe másik méretre vonatkozó ajánlatát is megfontolni.

A tömegnek persze a fékezésre és az útfekvésre is jelentős hatása van. Amikor én felraktam a nagyobb kerekeket a tömör 236-os tárcsákkal bizony alig bírtam blokkolni a kerekeket. Végülis olyan érzés volt mintha kaptam volna egy ABS-t :lol:, de ez bizonyos helyzetekben valószínűleg kevés lett volna, ezért én nemsokára cseréltem is őket.

A lengéscsillapítóid pedig szintén annál jobban érvényesülnek minél könnyebb a rugózatlan tömeg. És a csapágyakat is ekkor éri a legkisebb terhelés, bár ez leginkább akkor számít ha túl kis ET-jű felnit választanál.

DOT szám egy 4jegyű szám az utolsó két számjegye jelenti a gyártási évet. Nézd meg a mostani gumidon. :lol:

Link to comment
Megosztás:

Erről valóban megfeledkeztem. Mondjuk igazándiból a tehetetlenségi nyomatékban a sugár számít, mert hatványozottan jelenik meg, pontosabban négyzetes tagként, de természetesen a tömeg is jócskán beleszámít.

De a sugár csak a tömeggel együtt értelmezhető, és jelen esetben a középponttól mért távolságok lényegében állandóak.

Link to comment
Megosztás:

Nekem az lenne a kérdésem, hogy ha új gumik kerülnek egy autóra, mennyi idő kell nekik, hogy bekopjanak? Tettünk egy Corsára új Falkeneket (165/65R14), azóta ment vagy 300km-t, de még mindig csúszkál az autó, főleg előzéseknél. Vab valami trükk erre?

Link to comment
Megosztás:

Nekem az lenne a kérdésem, hogy ha új gumik kerülnek egy autóra, mennyi idő kell nekik, hogy bekopjanak? Tettünk egy Corsára új Falkeneket (165/65R14), azóta ment vagy 300km-t, de még mindig csúszkál az autó, főleg előzéseknél. Vab valami trükk erre?

Minél több annál jobban bekopik. :lol: De párszáz km elég kellene hogy legyen. Nem volt valami szilikonos cuccal lekezelve a gumi? De az is lehet hogy a ilyen a gumi.

Link to comment
Megosztás:

Srácok lehet kérdeztem már de valami jó ötlet hogy a sok szart hogy és mivel lehet lemosnia felóról ?? valakinek tapasztalat? :lol:

Milyen sok sz*rt? A fékpor és lényegében minden más is nekem eddig mindig lejött a nagynyomású forróvizes mosószeres mosóban.

Egyébként ha jól tudom vannak kifejezetten felnitisztító löttyök. Igaz én még sosem próbáltam.

Legrosszabb esetben homokszórással. :lol:

Link to comment
Megosztás:

Srácok lehet kérdeztem már de valami jó ötlet hogy a sok szart hogy és mivel lehet lemosnia felóról ?? valakinek tapasztalat? :lol:

toalett kacsával mert az a perem alatt is tisztít :lol: ......lehet kapni felnitisztító szmötyit, egyik barátom a Seat 18"-as felnijét állandóan azzal takarította és bejött neki

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok Cartársak!

Lehet, hogy elkövettem életem legnagyobb hibáját, de majd kiderül. Megrendeltem az új felnimhez a gumikat Dayton D210 195/50 R15. Talán nem lesz olyan gáz,ismerős ilyennel jár már 1 éve, ő nem fikázta, az árának megfelelő! Sok helyen körülnéztem, de barum-ot mindenki dicsérte 13e/db, hát biztos nem rossz :lol: csak most ennyi nem volt rá. Majd idővel beszámolok a "teszt" eredményéről!

Üdv:BB

Link to comment
Megosztás:

toalett kacsával mert az a perem alatt is tisztít :lol: ......lehet kapni felnitisztító szmötyit, egyik barátom a Seat 18"-as felnijét állandóan azzal takarította és bejött neki

na meglesem majd, mer iszonyat szarul néz ki a peremnél :lol: a WCDUCKY-t kihagyom most! :lol:

Link to comment
Megosztás:

Egyébként gondoltam ilyesmire, mármint néhány pörgősebb elindulásra, csakhát nem egy erőgépről van szó (1.0 12V)...

Kimész vele földútra vagy még inkább sóderes útra és ott driftelsz vele, pörgeted picit a kerekeket és láss csodát: prímán lekopik a felületéről a szilikonos cucc vagy hasonló szennyeződés ami miatt csúszhat. A gumi felülete is érdesebb lesz emiatt jobban tapad.

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.