Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Elektronikák, elektromos kérdések


uhuhu

Recommended Posts

Ha terheletlen akkun merned a 11.7 voltot, akkor ott mar ketseges lenne, de a kijelzon nezve, raadott gyujtas mellett vannak mar fogyasztok, igy meg valoban eleg lehet. A kerdes viszont az, hogy terheles alatt mi tortenik, es ott lehet baj meg jo kezdeti feszultseg mellett is.

"Ha indítózás közben az akkunk kapocsfeszültsége nem esik 10 V alá, akkor nem az akku indítóképességén múlik a siker. Ha ilyen esetben az önindítón 8,5-9 V-nál kisebb értéket mérünk, az akku és az indító közti vezetékek és csatlakozásaik a vétkesek.
Ha az akku feszültsége 10 V alá esik indítózás közben, további kísérletezés előtt érdemes az erőforrást feltölteni.
Csak abban az esetben cseréljünk akkumulátort, ha az autónk elektromos rendszere műszeres méréssel is kifogástalannak bizonyult! "
Akkor ez hülyeség?
Link to comment
Megosztás:

Ezt hol láttad pontosan? Nézd meg nekem légy szíves! Keresgéltem ma este ilyet benne, de sehol nem találtam.

Szia Cserenkov!

Az autóm Z17DTJ, DENSO vezérlővel szerelt.

http://www.kepfeltoltes.hu/view/131202/ecu1_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Pótlólagos adatlista1.

http://www.kepfeltoltes.hu/view/131202/ecu2_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Itt látszik az "F" csatlakozó

http://www.kepfeltoltes.hu/view/131202/ecu3_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Rögzíteni is lehet, excel -be konvertálni.

http://www.kepfeltoltes.hu/view/131202/diagram_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

indítás utáni néhány másodperc, "F" csatlakozó % -ban

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

"Ha indítózás közben az akkunk kapocsfeszültsége nem esik 10 V alá, akkor nem az akku indítóképességén múlik a siker. Ha ilyen esetben az önindítón 8,5-9 V-nál kisebb értéket mérünk, az akku és az indító közti vezetékek és csatlakozásaik a vétkesek.
Ha az akku feszültsége 10 V alá esik indítózás közben, további kísérletezés előtt érdemes az erőforrást feltölteni.
Csak abban az esetben cseréljünk akkumulátort, ha az autónk elektromos rendszere műszeres méréssel is kifogástalannak bizonyult! "
Akkor ez hülyeség?

Nem hulyeseg, miert lenne? Korabban a terheletlen, vagy kisse terhelt (csak gyujtas van) akkurol volt szo; starterezes kozben sokkal lejjebb megy a feszultseg a nagy aram miatt.

Link to comment
Megosztás:

Szia Cserenkov!

Az autóm Z17DTJ, DENSO vezérlővel szerelt.

http://www.kepfeltoltes.hu/view/131202/ecu1_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Pótlólagos adatlista1.

http://www.kepfeltoltes.hu/view/131202/ecu2_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Itt látszik az "F" csatlakozó

http://www.kepfeltoltes.hu/view/131202/ecu3_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Rögzíteni is lehet, excel -be konvertálni.

http://www.kepfeltoltes.hu/view/131202/diagram_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

indítás utáni néhány másodperc, "F" csatlakozó % -ban

Szia!

Mi a verzió száma az op-com-nak? Az enyém 100820B és nekem nincs ilyen a menüben. Vagy a vezérlő miatt nem ilyen? A múlt héten a haveromnak néztünk egy pár merivát, és amelyikkel odáig jutottunk annak nem tudtam a kilométerállását kiolvasni. És nem volt mért adatok sem a menüben. És az automatikus azonosítás is KWP-n ment nem can buszon, pedig 2009-s az autó.

Üdv!

UI. Látom más a verziószáma és "A" verziójú, lehet itt van a kutya elásva ;)

Link to comment
Megosztás:

Vagy az Op-comom más verziójú, vagy a más motor miatt nincs ilyen lehetőségem.

Ha azt hazudod, hogy Z17DTJ a motorod, akkor latni fogod a menuben, persze adat nem lesz hozza... Z17DTH-nal nincs, mert vagy eleve nem ad ilyen adatot az ECU, vagy Opcomeknal nem jottek ra, hogy kell kiolvasni.

Egyebkent az abran jol latszik, ahogy nullarol szep lassan viszi fel a gerjesztest, 4-5 perc alatt eleri a maximumot, aztan jon lefele, ahogy az akku aramfelvetele csokken.

Azt nem tudjuk, mas motorvezerlo / feszultsegszabalyzo kombinacional mi van, de valami hasonlo illene legyen.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Szia!

Mi a verzió száma az op-com-nak? Az enyém 100820B és nekem nincs ilyen a menüben. Vagy a vezérlő miatt nem ilyen? A múlt héten a haveromnak néztünk egy pár merivát, és amelyikkel odáig jutottunk annak nem tudtam a kilométerállását kiolvasni. És nem volt mért adatok sem a menüben. És az automatikus azonosítás is KWP-n ment nem can buszon, pedig 2009-s az autó.

Üdv!

UI. Látom más a verziószáma és "A" verziójú, lehet itt van a kutya elásva ;)

Szia!

Szerintem a motorvezérlő teljesen más. (japán vs. német :icon1: ) Zafirából is sikerült élőadatokat kiolvasnom, rögzítenem. Ezek szerint szerencsém van ezzel az op-com mal!

Link to comment
Megosztás:

Ha azt hazudod, hogy Z17DTJ a motorod, akkor latni fogod a menuben, persze adat nem lesz hozza... Z17DTH-nal nincs, mert vagy eleve nem ad ilyen adatot az ECU, vagy Opcomeknal nem jottek ra, hogy kell kiolvasni.

Egyebkent az abran jol latszik, ahogy nullarol szep lassan viszi fel a gerjesztest, 4-5 perc alatt eleri a maximumot, aztan jon lefele, ahogy az akku aramfelvetele csokken.

Azt nem tudjuk, mas motorvezerlo / feszultsegszabalyzo kombinacional mi van, de valami hasonlo illene legyen.

A tegnapi diagram katagória tengelyén, a mintavételezések száma látható. Az egész rögzítés csak 96mp -ig tart. Ma átírtam a tengelyt, íme:

http://www.kepfeltoltes.hu/view/131203/gener_tor_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

az érték %-ban, a kategória másodpercben

itt pedig az aksi feszültsége. Látható a nyugalmi, az indítózás alatti, majd pedig az emelkedő, illetve a 14,4V-ra beált feszültség

http://www.kepfeltoltes.hu/view/131203/akku_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

A motor fordulata. Itt is látszik az indítózás, majd később az egyenetlen járás. Ennek okát kerestem, ezért készült a felvétel. (ingadozott az üzemanyag nyomása 140-240 bar között)

http://www.kepfeltoltes.hu/view/131203/fordulat_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

A tegnapi diagram katagória tengelyén, a mintavételezések száma látható. Az egész rögzítés csak 96mp -ig tart. Ma átírtam a tengelyt, íme:

http://www.kepfeltoltes.hu/view/131203/gener_tor_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

az érték %-ban, a kategória másodpercben

Akkor viszont mar nehany masodperc utan maximumon van a generator (jobban mondva a szukseges szinten, azaz nincs visszafogva), szoval a Cserenkov-fele megvarjuk, amig a viz x fokos lesz cimu tortenet mindenkeppen gyanus...

A korabbi kepen valoszinuleg nem a mintavetelezesek szama volt az x tengelyen, mert az tul sok lenne... A felfuto szakaszon jol latszanak, es eleg egyenletesek a lepesek, szerintem egy lepcso egy mintavetel.

Illetve az Opcom lehet, hogy annyiszor kerdezi le, de a kapott adat lathato modon csak ritkabban frissul, lepcsonkent egyszer.

Link to comment
Megosztás:

Hát igen... Nekem ehhez képest kb ilyen: http://kepfeltoltes.hu/131204/1070179561akku_www.kepfeltoltes.hu__www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Gyújtást ráadom, feszültség olyan 12,4V-ról indul. Indítózok, leesik nagyjából 10,5V környékére. Beindul a motor, rögtön felugrik 13,5V-ra, majd fél perc alatt tizedenként ütemesen csökken 11,7-11,8V-ig. Amíg be nem melegszik a motor, folyamatosan ennyi. Gázadásra 12,2-12,4V-ig megy föl. 40-45°C-os hűtővíz hőmérsékletnél valami történik, és elég gyorsan felmegy 13,5V-ig. Majd innentől lassan növekszik, kb addig amíg a motor el nem éri az üzemi hőfokot. Ekkor 14,0-14,1V-ot mutat függetlenül attól hogy alapjáraton jár a motor vagy autópályán megyek 130-cal.

Rámértem már multiméterrel az akku pólusaira. Tizedre ugyan annyi, mint amennyit az autó kiír.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok! SEGÍTSETEK!

Adott egy 2007-es 1.4 benzin Astra, 133e km-rel, első tulaj vagyok.

Story 1:

Egyik reggeli inditás és kb 500m megtétele után töltés visszajelző kigyullad.

Az első parkolóig kb 1 km, oda még eljutottam, de sorban gyulladnak ki a visszajelzők

(ABS, sárga motordiagnosztika), majd elmegy a szervó. Leállítás után már nem indul, csak kattan.

Mivel melóznom kell menni, kölcsönkocsiba be. Délután már multiméterrel megyek a parkolóban hagyott kocsihoz.

Indítózok, elindul, töltés visszajelző világít. Rámérek 14,5V körül szépen tölt, lámpával, hátsó ablakfűtéssel, mindenféle

"fogyasztóval". Elkezdtem "kisípolni" a multival egyesével a biztiket, megmozgattam a reléket, majd levettem pár percre

az akkusarut. Ezután meggyógyult. Pedálos módszerrel a hibakód: P0620 Generator Lamp "L" Control Circuit Malfunction IPC (Instrument) C-021

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok! SEGÍTSETEK!

Adott egy 2007-es 1.4 benzin Astra, 133e km-rel, első tulaj vagyok.

Story 1:

Egyik reggeli inditás és kb 500m megtétele után töltés visszajelző kigyullad.

Az első parkolóig kb 1 km, oda még eljutottam, de sorban gyulladnak ki a visszajelzők

(ABS, sárga motordiagnosztika), majd elmegy a szervó. Leállítás után már nem indul, csak kattan.

Mivel melóznom kell menni, kölcsönkocsiba be. Délután már multiméterrel megyek a parkolóban hagyott kocsihoz.

Indítózok, elindul, töltés visszajelző világít. Rámérek 14,5V körül szépen tölt, lámpával, hátsó ablakfűtéssel, mindenféle

"fogyasztóval". Elkezdtem "kisípolni" a multival egyesével a biztiket, megmozgattam a reléket, majd levettem pár percre

az akkusarut. Ezután meggyógyult. Pedálos módszerrel a hibakód: P0620 Generator Lamp "L" Control Circuit Malfunction IPC (Instrument) C-021

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok! SEGÍTSETEK!

Adott egy 2007-es 1.4 benzin Astra, 133e km-rel, első tulaj vagyok.

Story 1:

Egyik reggeli inditás és kb 500m megtétele után töltés visszajelző kigyullad.

Az első parkolóig kb 1 km, oda még eljutottam, de sorban gyulladnak ki a visszajelzők

(ABS, sárga motordiagnosztika), majd elmegy a szervó. Leállítás után már nem indul, csak kattan.

Mivel melóznom kell menni, kölcsönkocsiba be. Délután már multiméterrel megyek a parkolóban hagyott kocsihoz.

Indítózok, elindul, töltés visszajelző világít. Rámérek 14,5V körül szépen tölt, lámpával, hátsó ablakfűtéssel, mindenféle

"fogyasztóval". Elkezdtem "kisípolni" a multival egyesével a biztiket, megmozgattam a reléket, majd levettem pár percre

az akkusarut. Ezután meggyógyult. Pedálos módszerrel a hibakód: P0620 Generator Lamp "L" Control Circuit Malfunction IPC (Instrument) C-021

Link to comment
Megosztás:

Story 2

Két hét műlva reggel ismét 500 m, majd visszajelző kigyullad

(Multiméter a csomagtartóban, így rámérek=11,2V)

Szóval töltés nincs. Motor leállít, Negatív saru leszed, várok 2 percet, összerakom és működik.

Mi a bánat ez? Generátorcsere? Diódahíd? csatikat ellenőriztem, látszólag minden rendben.

Állítólag a gerjesztést a vezérlőegység adja. Ezt hol tudom kimérni, ha megint "trükközne"? Mit kell mérnem rajt?

12V-ot, vagy valami, titkos frekvencián pulzáló valamit? Off: Bocs, de felhúzza az agyamat, az amúgy nagyon szeretett Oppppelem :D

Link to comment
Megosztás:

A korabbi kepen valoszinuleg nem a mintavetelezesek szama volt az x tengelyen, mert az tul sok lenne... A felfuto szakaszon jol latszanak, es eleg egyenletesek a lepesek, szerintem egy lepcso egy mintavetel.

Illetve az Opcom lehet, hogy annyiszor kerdezi le, de a kapott adat lathato modon csak ritkabban frissul, lepcsonkent egyszer.

3588 (sor) mitavételezés. 96,23másodperc alatt és 35 különböző adat páhuzamosan! Tudom talán, én rögzítettem! :D

Azt nem tudja megmondani senki, mennyire valódiak, mennyire gyorsan érkeznek ezek az adatok. Nyilván a CAN-buszon (buszokon) rengeteg adat van állandóan, vagy ha egy szereplő kéri azokat.

Nem azonos időközönként veszi a mintát, ez a grafikonon nem látszik, túlságosan kicsi ahhoz.

De egy mutiméternél többet ér. :icon1:

Link to comment
Megosztás:

3588 (sor) mitavételezés. 96,23másodperc alatt és 35 különböző adat páhuzamosan! Tudom talán, én rögzítettem! :D

Azt nem tudja megmondani senki, mennyire valódiak, mennyire gyorsan érkeznek ezek az adatok. Nyilván a CAN-buszon (buszokon) rengeteg adat van állandóan, vagy ha egy szereplő kéri azokat.

Nem azonos időközönként veszi a mintát, ez a grafikonon nem látszik, túlságosan kicsi ahhoz.

De egy mutiméternél többet ér. :icon1:

Persze, csak a mintavetelezes nem jo kifejezes itt, meg ha az Opcom azt is hasznalja; a lekerdezes sokkal jobban fedne a valosagot.

A mintavetelt vegzo A/D konverter ugyanis nem az Opcomban van, tole fuggetlenul allitja elo az adatokat, mondjuk masodpercenkent haromszor. Hiaba kerdezi le az Opcom kozben harmincszor, attol csak harom meres es kulonbozo adat lesz masodpercenkent (ahogy latszik is az abra lepcsos szerkezeten). Ettol persze ez "valodi adat", csak nem lehet masodpercenkenti harminc mintavetelnek hivni.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

11.7 Volttal még be kellene indulnia simán... Én pénteken este tettem le az autót, majd egyszer indítottam, pár métert arrébb álltam, majd ugyanez szombaton. Ma reggel pöcc-röff indult.

Az akksi már nem új, öt és fél éves, de azért ha fel van töltve, akkor pöcc-röff indít. Az esetek 95%-ában így van.

Az akkumulátor hibáját teljesen kizárod? Hány éves? Hozzáférhető az elektrolit?

Elektrolit szintet néztem, az rendben van, de savsűrűséget nem tudtam megmérni. Viszont műszerrel (terheléses vizsgálat) megmértük és az indítóáram 190A. Ez kb fele a névlegesnek, ami kevésnek tűnik, de a gyakorlatban még tökéletesen elegendő (még a legkeményebb mínuszokban is), ha nincs több napos akksi szívogatás az indítás előtt.

Ha terheletlen akkun merned a 11.7 voltot, akkor ott mar ketseges lenne, de a kijelzon nezve, raadott gyujtas mellett vannak mar fogyasztok, igy meg valoban eleg lehet. A kerdes viszont az, hogy terheles alatt mi tortenik, es ott lehet baj meg jo kezdeti feszultseg mellett is.

Igen, terheletlenül mértem az akksin multiméterrel, igaz pár próbaindítás után 1-2 perccel. Tisztességgel le volt merülve, és az is, hogy valami leszívta. Ha még 1-2 napot áll a kocsi, akkor az akksit kukázhattam volna. Így most feltöltöttem és semmi gond, egészen a következő szivornyázásig...

Link to comment
Megosztás:

A generator allandoan ra van kotve az akkura, es emiatt, ha nem is pont a leirt modon, de okozhat bajt; pl. ugy, hogy bizonyos pozicio(k)ban zarlatos, es van meg melle egy beteg dioda.

Ezert en nem tennem a nyakamat arra, hogy a generator nem lehet a hunyo.

Mivel egyértelműen csinálja, de viszonylag random és ritkán, szerintem erre a forgatókönyvre ráillik a sztori.

Érdemes lenne ezt valahogy leellenőrizni. Van valami tippetek, hogy hogyan tudnám kimérni? Esetleg csak a diódá(ka)t, azt talán könnyebb. Bocs ha hülyeséget kérdezek, nem sokat értek ehhez, kicsit el vagyok veszve. Ha nincs házilag is egyszerűen megoldható detektálási módszer, akkor egy megbízható szaki is érdekelne Bp-en, vagy környékén, szeretnék már pontot tenni a dologra és utána venni egy új akksit.

Amiben még egyébként gyanakszom, az a Test Mode "futtatása", ugyanis ha sokat van bekapcsolva, akkor gyakrabban előjött a lemerülős sztori. Az előző héten vizsgálgattam a generátort, többször néztem a rejtett menüben hogy tölt-e és hogyan változik a feszültség. Aztán nem sokkal utána lepett meg ismét ez a két nap alatt csutkára leszívott akksis sztori.

Köszi a segítséget!

Link to comment
Megosztás:

Elektrolit szintet néztem, az rendben van, de savsűrűséget nem tudtam megmérni. Viszont műszerrel (terheléses vizsgálat) megmértük és az indítóáram 190A. Ez kb fele a névlegesnek, ami kevésnek tűnik, de a gyakorlatban még tökéletesen elegendő (még a legkeményebb mínuszokban is), ha nincs több napos akksi szívogatás az indítás előtt.

Egy savmérő 650,-Ft. Szerintem ennyit megér, mert az akkumulátor kérdést ezzel valószínűsíthetően lerendezheted.

Itt kapható: http://www.homasita.hu/products/index/Category_Id/487

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Mivel egyértelműen csinálja, de viszonylag random és ritkán, szerintem erre a forgatókönyvre ráillik a sztori.

Érdemes lenne ezt valahogy leellenőrizni. Van valami tippetek, hogy hogyan tudnám kimérni? Esetleg csak a diódá(ka)t, azt talán könnyebb. Bocs ha hülyeséget kérdezek, nem sokat értek ehhez, kicsit el vagyok veszve. Ha nincs házilag is egyszerűen megoldható detektálási módszer, akkor egy megbízható szaki is érdekelne Bp-en, vagy környékén, szeretnék már pontot tenni a dologra és utána venni egy új akksit.

Amiben még egyébként gyanakszom, az a Test Mode "futtatása", ugyanis ha sokat van bekapcsolva, akkor gyakrabban előjött a lemerülős sztori. Az előző héten vizsgálgattam a generátort, többször néztem a rejtett menüben hogy tölt-e és hogyan változik a feszültség. Aztán nem sokkal utána lepett meg ismét ez a két nap alatt csutkára leszívott akksis sztori.

Erre irtam anno, hogy vagy kerekkel megforgatni a motort (emelo, sebesseg, kerek kezzel teker), vagy a szijat leszedve csak a generatort forgatni. Nagyobb szetszedesbe nem erdemes belemenni, amig nem egyertelmu, hogy ott a gond.

A test mode hasznalata nem okozhat ilyet, az csak bizonyos adatokat tesz a kijelzore, semmi egyebet nem befolyasol.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Erre irtam anno, hogy vagy kerekkel megforgatni a motort (emelo, sebesseg, kerek kezzel teker), vagy a szijat leszedve csak a generatort forgatni. Nagyobb szetszedesbe nem erdemes belemenni, amig nem egyertelmu, hogy ott a gond.

A test mode hasznalata nem okozhat ilyet, az csak bizonyos adatokat tesz a kijelzore, semmi egyebet nem befolyasol.

:D

edivan: én helyedben egyeztetnék egy időpontot csaba66-tal és megkérném, hogy a mutassa be neked a fent említett tanácsait! De készítsetek róla videó felvételt, mert szerintem rajtam kívül ezen műveletek másokat is érdekelnének.

1: emelőre fel az autót, sebességbe tenni (2, 3, 4 vagy 5-be???), majd kézzel forgatni a kereket??? :D :D :D És? Közben még mit csináljon? Mit és hol mérjen? Gyújtás nélkül vagy csak adja rá a gyújtást? Mit fog tudni mérni az akkumulátor kapocsfeszültségén kívül?

2: szíjat le, generátort forgatni.....és mit mérjen ebben az esetben? Gyújtás nélkül vagy adja azért rá a gyújtást? Esetleg indítsa is be az autót? (ettől azért óva inteném, hogy akkor ott nyúlkáljon!)

Én azt mondom gurulj el egy generátor felújító szakműhelybe és ott még lehet leszerelés nélkül is megmondják, hogy van e gond a generátoroddal. Ha nem, leszedik és próbapadon bevizsgálják.

Többek beszámolójából is kitűnik, hogy nem állandó gerjesztéssel van vezérelve a generátor. Innentől kezdve pedig egy multiméterrel és egy szerelő aknával sem fogsz sokra menni. Az meg hogy forgasd a kereket emelőn vagy vedd le a hosszbordás szíjat és tekergesd a generátort...... :) Persze éntőlem akár ki is próbálhatod ezeket csak vigyázz a testi épségedre!

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.