Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Dízel motorokkal kapcsolatos problémák, kérdések


forumadmin

Recommended Posts

Sziasztok!

Lenne egy, illetve kérdésem felétek!

1.) Mostanában random leáll az autó, hogy ha megyek vele! Kis utánajárással elmentem szervízbe és ott azt mondták, hogy a 4 gyertyából 3 beszart cserélni kell oké, kicseréltük! Ezután is leállt, így már EGR/AGR szelepre gyanakodtam, mert ugye az is az egyik legfontosabb része a motornak! Szétkaptuk az egyik ismerősömmel, aki autószerelő, hát ott volt elcsodálkozás! Az EGR szelepnél kívül és belül vastag korom lerakodás, szinte nem is tudta már nyitni, mondom már értem miért áll le az autó folyton és hasonló helyzet volt a szelepből leömlő torokban, ott csak egy hüvelykujjnyi szabad hely volt kiáramló kipufogógázoknak! Hosszas áztatás és tisztítás után a torok is és a EGR szelep is olyan lett mint az "új", a motor hangja is szebb lett, viszont most is leállogat random, ha alacsonyabb fordulaton van a motor, de már ötletem nincs, hogy mi lehet a gond..... Szerintem EGR szelep csere lesz....

2.) Azt is megfigyeltem, hogy mostanság, igen nehezen tudja felfűteni az autó belterét, csak úgy hogy ha 25-26 fokra tekerem és akkor is csak elviselhető meleg lesz az autóba, kb 30 percnyi autózgatás után! Ez termosztát hiba lehet?

Ha valakinek van valamilyen ötlete, nagyon szépen köszönöm a választ!

Üdv.:

Ádám

Módosítva : FishboneHUN
Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Lenne egy, illetve kérdésem felétek!

1.) Mostanában random leáll az autó, hogy ha megyek vele! Kis utánajárással elmentem szervízbe és ott azt mondták, hogy a 4 gyertyából 3 beszart cserélni kell oké, kicseréltük! Ezután is leállt, így már EGR/AGR szelepre gyanakodtam, mert ugye az is az egyik legfontosabb része a motornak! Szétkaptuk az egyik ismerősömmel, aki autószerelő, hát ott volt elcsodálkozás! Az EGR szelepnél kívül és belül vastag korom lerakodás, szinte nem is tudta már nyitni, mondom már értem miért áll le az autó folyton és hasonló helyzet volt a szelepből leömlő torokban, ott csak egy hüvelykujjnyi szabad hely volt kiáramló kipufogógázoknak! Hosszas áztatás és tisztítás után a torok is és a EGR szelep is olyan lett mint az "új", a motor hangja is szebb lett, viszont most is leállogat random, ha alacsonyabb fordulaton van a motor, de már ötletem nincs, hogy mi lehet a gond..... Szerintem EGR szelep csere lesz....

2.) Azt is megfigyeltem, hogy mostanság, igen nehezen tudja felfűteni az autó belterét, csak úgy hogy ha 25-26 fokra tekerem és akkor is csak elviselhető meleg lesz az autóba, kb 30 percnyi autózgatás után! Ez termosztát hiba lehet?

Ha valakinek van valamilyen ötlete, nagyon szépen köszönöm a választ!

Üdv.:

Ádám

Üdv! Hasonló problémám volt,random módon nem akart húzni a kocsi és ingatag volt a alapjárat egyszer le is állt. A szerelő kicserélte a EGR szelepet és a izzító relét,azóta nincs problémám.

Link to comment
Megosztás:

2.) Azt is megfigyeltem, hogy mostanság, igen nehezen tudja felfűteni az autó belterét, csak úgy hogy ha 25-26 fokra tekerem és akkor is csak elviselhető meleg lesz az autóba, kb 30 percnyi autózgatás után! Ez termosztát hiba lehet?

Ha valakinek van valamilyen ötlete, nagyon szépen köszönöm a választ!

Üdv.:

Ádám

Szia!

Nézd meg meddig emelkedik fel a vízhőfok. Dízel esetében 88 C foknál nyit a termosztát, vagyis akkor engedi ki a hűtőbe a meleg vizet. Ha a 88 C fok alatt nemcsak a termosztát előtti kör meleg, de melegszik a hűtő is, akkor bizony az cserés lesz.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Z17DTH, 101LE

Szeretném kicseréltetni a hosszbordásszíjat és a görgőket, mert valamelyik görgőmnek hangja van.

(Reggeli indításoknál egy darabig nyikorog, csörög, majd abbahagyja.)

(Már 8 éves lesz a kocsi, nálam több, mint 2 éve van, az előéletéről nem tudok.)

Vízpumpát nem cserélnék, mert az rendben van, nincs is a készletekben ahogy látom.

Nézegettem a készleteket.

Változóak az összetételek és az árak is persze.

Gondolom nekem szíj, feszítő görgő, vezető görgő kell.

De érdemes-e cserélni a generátor szabadonfutóját, vagy a főtengely szíjtárcsáját, főtengelyt :o ?

Vagyis mi az, amit kell, mi az amit nem muszáj?

Válaszokat előre is köszönöm!

Módosítva : okynoa
Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Z17DTH, 101LE

Szeretném kicseréltetni a hosszbordásszíjat és a görgőket, mert valamelyik görgőmnek hangja van.

Én csak szíjat cseréltem tavaly, vagyis két éve 2013 tavaszán. Hidegen nyikorgott, aztán bemelegedve abbahagyta. Az új szíjjal nem csinálja. Főtengelyt emiatt eszembe nem jutott volna cserélni.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok :hiya:

Valaki már takaritott EGR szelepet ? Mire kell odafigyelni ? Tanácsot kérnék .

Én levettem róla a léptetőmotort és áztattam hideg zsíroldóban, majd a rugónál és a tengelynél kapott WD40-et. (nem a szelep térben, hanem a motor csatlakozásánál!)

Teljesen tiszta lett, és azóta is jó.

(egy ujjal kell hogy tudd mozgatni, és nem szabad hogy szakaszosan mozogjon)

Link to comment
Megosztás:

Szia!

Nézd meg meddig emelkedik fel a vízhőfok. Dízel esetében 88 C foknál nyit a termosztát, vagyis akkor engedi ki a hűtőbe a meleg vizet. Ha a 88 C fok alatt nemcsak a termosztát előtti kör meleg, de melegszik a hűtő is, akkor bizony az cserés lesz.

Engem egyszer leoktatott egy szerelő amikor ilyet mondtam neki. Szóval ez a termosztát nem digitális, tehát lassan, de elkezdi beengedni a melegvizet a hűtőbe, hamarbb mint 88 fok. Ha hirtelen engedné be télen -20 fokban akkor a hűtő a hirtelen hőfok különbség miattt igen hamar meghibásodna (az egyenlőtlen hőtágulás miatt -20 és +80 fok). Szóval azért némi melegedés megengedett alacsonybb hőfoknál is.

Link to comment
Megosztás:

Én levettem róla a léptetőmotort és áztattam hideg zsíroldóban, majd a rugónál és a tengelynél kapott WD40-et. (nem a szelep térben, hanem a motor csatlakozásánál!)

Teljesen tiszta lett, és azóta is jó.

(egy ujjal kell hogy tudd mozgatni, és nem szabad hogy szakaszosan mozogjon)

Köszi a választ most szombaton neki esek a takaritásának.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Z17DTH, 101LE

Szeretném kicseréltetni a hosszbordásszíjat és a görgőket, mert valamelyik görgőmnek hangja van.

(Reggeli indításoknál egy darabig nyikorog, csörög, majd abbahagyja.)

(Már 8 éves lesz a kocsi, nálam több, mint 2 éve van, az előéletéről nem tudok.)

Vízpumpát nem cserélnék, mert az rendben van, nincs is a készletekben ahogy látom.

Nézegettem a készleteket.

Változóak az összetételek és az árak is persze.

Gondolom nekem szíj, feszítő görgő, vezető görgő kell.

De érdemes-e cserélni a generátor szabadonfutóját, vagy a főtengely szíjtárcsáját, főtengelyt :o ?

Vagyis mi az, amit kell, mi az amit nem muszáj?

Válaszokat előre is köszönöm!

Szia!

Legelőször a generátor szabadonfutó szíjtárcsát cseréld le, meg a szíjat és nem fog nyekeregni. A reggeli indításkor a generátor terheli meg legjobban a szíjat, mivel az izzításkor+indításkor az akku rendesen veszít a kapacitásából, és ezt vissza kell tölteni a generátornak. Amíg ez meg nem történik addig a kopott szíj+tárcsa páros ezt a hangot adja ki, mivel megcsúszkál a szíj a tárcsán, meg a szabadonfutód is már haldoklik a tárcsában szerintem. A terelő és feszítőgörgőt csak akkor érdemes cserélni, ha leveszed és megforgatod a kezedben és érezni fogod, hogy nem sima a futása - ezek miatt nem nyikoroghat a szíj. Összegezve sorrenben kizárásos alapon csak a generátor szabadonfutó szíjtárcsát, szíjat, terelő és feszítőgörgőt kell kell cserélni.

Módosítva : Kombitomi
Link to comment
Megosztás:

Na, lehet megvan mitől fogyaszt hidegben többet az autóm.

Mikor eddig kérdeztétek, mindig hosszasabb autópályázás közben szoktam ránézni a víz főfokra és akkor megvan a 87-89 fok.

Tegnap viszont indulás óta figyeltem folyamatosan.

-6 fokról indult a hőmérő, 50 fokra nagyon hamar 2-3 km alatt eljut. Onnantól viszont keserves lassan megy följebb. 18 km városban való autózás után ment föl 74 fokra. Ekkor megfogtam a hűtőt és meleg volt. Nem forró, de a teljes felülete kellemesen meleg.

Hosszabb úton azért nagy nehezen eléri a 89 fokot.

Zsolti25 fenti hozzászólását figyelembe vére, ez normális, vagy cseréljek termosztátot?

Link to comment
Megosztás:

Na, lehet megvan mitől fogyaszt hidegben többet az autóm.

Mikor eddig kérdeztétek, mindig hosszasabb autópályázás közben szoktam ránézni a víz főfokra és akkor megvan a 87-89 fok.

Tegnap viszont indulás óta figyeltem folyamatosan.

-6 fokról indult a hőmérő, 50 fokra nagyon hamar 2-3 km alatt eljut. Onnantól viszont keserves lassan megy följebb. 18 km városban való autózás után ment föl 74 fokra. Ekkor megfogtam a hűtőt és meleg volt. Nem forró, de a teljes felülete kellemesen meleg.

Hosszabb úton azért nagy nehezen eléri a 89 fokot.

Zsolti25 fenti hozzászólását figyelembe vére, ez normális, vagy cseréljek termosztátot?

Ilyen időben nálam is kell kb. 10-15 km mire eléri a 70-75 fokot. A melegedés nálam is úgy alakul, hogy indítás után kiállok a garázsból, mire visszazárom az ajtókat, kaput, addigra kb. 20-25 fokra fel is melegszik, utána lassabban.

Szerintem jól működhet. Azt kellene esetleg hidegindítás után megnézni, hogy a termosztát utáni csőben a hűtő felé mikor kezd melegedni a víz, mert akkor kezd nyitni a termosztát.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Ilyen időben nálam is kell kb. 10-15 km mire eléri a 70-75 fokot. A melegedés nálam is úgy alakul, hogy indítás után kiállok a garázsból, mire visszazárom az ajtókat, kaput, addigra kb. 20-25 fokra fel is melegszik, utána lassabban.

Szerintem jól működhet. Azt kellene esetleg hidegindítás után megnézni, hogy a termosztát utáni csőben a hűtő felé mikor kezd melegedni a víz, mert akkor kezd nyitni a termosztát.

Oké megnézem, de ez alapján jóval alacsonyabb hőfoknál kinyit, mint 89 fok.

Természetesen az a vastag cső is meleg volt, ami a hűtő felé megy, már 74 foknál is. De majd megnézem mi a helyzet 50 fok körül, mikor ez a megtorpanás van a melegedésben. Én arra tippelek, hogy már ekkor elkezd kinyitni.

A hűtő neked is meleg 70-75 foknál?

Link to comment
Megosztás:

Azt azért tudni kell hogy nem úgy működik mint a villanykapcsoló... ez 1 bizonyos hőfoktól folyamatosan lassan nyilik ill.zár. A termosztáton megadott hőfok valószínüleg a teljes nyitás hőmérsékletét írja. Az enyém hűtővizem az 84-86 körül mozog.

Link to comment
Megosztás:

Ma néztem megint vízhőfokot, végig kb 10 °C-os külső hőmérséklet mellett:

Az indítástól számított 2km múlve éri el a hűtővíz az 55 °C-ot. Ekkor leállítottam és megnéztem: a hőtőhöz menő vastag cső meleg, a hűtő teljes felülete langyos. Oké hogy nem digitális a termosztát, de normális, hogy már 55 foknál a hűtőre is megy elég érezhetően a víz?

Aztán most hogy nincsenek minuszok az indítástól számítot 8-9km múlva éri el az üzemi hőfokot. Ezt hosszas autópályázásnál is tartja. Kb 89°C-ot mutat átlagban. Ha jön egy kisebb emelkedő, egyből felugrik 90-91 °C-ra, ha lejtő jön lemegy 87-ig. De végig nagyjából ebben a tartományban mozog.

Majd ahogy beértem a városba 84-85-re áll be, ha jobban odalépek egy gyorsításnál felmegy 87-ig.

Ez normális? Nincs kedve esetleg valakinek megnézni, hogy az övé milyen? :) Főleg Z17DTH tulajokra gondolok.

Ettől függetlenül egy másik kérdés:

A teszt menüben azon a lapon ahol kiírja a hűtőfolyadék hőmérsékletét a legfelső sorban kiírt adat, az micsoda? Valami RC-nek hívja ha jól rémlik és m/s mértékegységben adja meg.

Csak mert végig tempomattal mentem, alatta a speed sorban végig 132km/h-t írt, ez az rc meg folyamatosan ugrált nagyjából 26 és 43 m/s között. Ez mi a túró?

Módosítva : Cserenkov
Link to comment
Megosztás:

Zafira, 1.9 dízel, -7 fok: 70 fokos víznél még teljesen hideg volt az elmenő cső és a hűtő is. 16 fokos garázsból indultam, fűtöttem (20 fok), és 8 városi km alatt érte el a 70 fokot a víz. Jéghideg motor és utastér, -10 fok: 25 km alatt lett a víz 65 fokos (utastér 19 fokra állítva).

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Zafira, 1.9 dízel, -7 fok: 70 fokos víznél még teljesen hideg volt az elmenő cső és a hűtő is. 16 fokos garázsból indultam, fűtöttem (20 fok), és 8 városi km alatt érte el a 70 fokot a víz. Jéghideg motor és utastér, -10 fok: 25 km alatt lett a víz 65 fokos (utastér 19 fokra állítva).

Köszi, de még mindig tanácstalan vagyok, hogy jó-e a termosztátom, mert ellentétesek az információim.

Az hogy enyhébb időben 8-9 km alatt eléri az üzemi hőfokot és utána tartja is, arra utal, hogy nem kell cserélni.

Az, hogy -6 fokban 18 km alatt se tud fölfűteni, egy kicsit zavar, de ahogy olvasom nálad is ilyen. Úgyhogy lehet ez is normális. Korábban sose néztem.

Azt viszont nem tudom eldönteni, hogy normális-e hogy 55 foknál már a hűtőre (is) nyomja a meleget. Nekem az az érzésem, hogy egy kicsit korábban nyit a kelleténél.

Hali

1.7 Motor téren, mit érdemes kitakarítani vagy tisztítani ? ? ?

Nem értem mire gondolsz pontosan. Én időnként a por nagy részét kompresszorral lefújom a motorról. Utána az elérhező részeket egy ronggyal áttörlöm. A műanyag részeket, burkolatokat, csöveket ápolószerrel is. Valamint még a motorháztető belsején lévő fekete filcszerű szigetelést leporszívózom.

Kb így szoktam kitakarítani.

Ha arra gondolsz, van aki az EGR-szelepet szét szokta kapni koromtalanítás céljából. Nekem az még sose volt szétszedve. De a sok autópályázás miatt kormolódási gondom eddig nem nagyon volt még.

Link to comment
Megosztás:

Köszi, de még mindig tanácstalan vagyok, hogy jó-e a termosztátom, mert ellentétesek az információim.

Az hogy enyhébb időben 8-9 km alatt eléri az üzemi hőfokot és utána tartja is, arra utal, hogy nem kell cserélni.

Az, hogy -6 fokban 18 km alatt se tud fölfűteni, egy kicsit zavar, de ahogy olvasom nálad is ilyen. Úgyhogy lehet ez is normális. Korábban sose néztem.

Azt viszont nem tudom eldönteni, hogy normális-e hogy 55 foknál már a hűtőre (is) nyomja a meleget. Nekem az az érzésem, hogy egy kicsit korábban nyit a kelleténél.

Szia!

Este volt egy rövid utam, így megnéztem, hogy nálam az új termosztát hogyan működik. 3,5 °C volt a külső hőmérséklet, a kocsi vízhője 11-ről indult (délelőtt használtam).

Kb. 4 km után (60-70-es tempó lakott területen kívül) 52 °C-os volt a víz. Ekkor megnéztem, de a hűtőre menő cső és a hűtő is hideg volt.

Ezután jött kb. 4 km, ekkor a víz elérte a 72 °C-ot. Újból megnéztem. A hűtő szintén hideg volt, míg a vízcsőnek csak kb. az első 4-5 cm-én lehetett érezni, hogy meleg, messzebb még mindig hideg volt, vagyis még ekkor sem nyitott a termosztát.

Szerintem is korábban nyit, vagy pedig nem zár teljesen.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Szia!

Este volt egy rövid utam, így megnéztem, hogy nálam az új termosztát hogyan működik. 3,5 °C volt a külső hőmérséklet, a kocsi vízhője 11-ről indult (délelőtt használtam).

Kb. 4 km után (60-70-es tempó lakott területen kívül) 52 °C-os volt a víz. Ekkor megnéztem, de a hűtőre menő cső és a hűtő is hideg volt.

Ezután jött kb. 4 km, ekkor a víz elérte a 72 °C-ot. Újból megnéztem. A hűtő szintén hideg volt, míg a vízcsőnek csak kb. az első 4-5 cm-én lehetett érezni, hogy meleg, messzebb még mindig hideg volt, vagyis még ekkor sem nyitott a termosztát.

Szerintem is korábban nyit, vagy pedig nem zár teljesen.

Nagyon köszönöm, hogy megnézted!

Akkor azt hiszem lesz egy termosztát cserém. Mondjuk pont ehhez a motorhoz nem olyan drága dolog. 5-6eFt egy gyári új termosztát.

Akkor már kap új fagyállót is. Azt hiszem a Te észrevételed volt múltkor, hogy nem elég piros. :)

A hígitást is figyelembe véve mennyi vegyek? 3,4x1 liter elég lehet a gyáriból? Másfél flakonnal talán van is belőle itthon.

Módosítva : Cserenkov
Link to comment
Megosztás:

Nagyon köszönöm, hogy megnézted!

Akkor azt hiszem lesz egy termosztát cserém. Mondjuk pont ehhez a motorhoz nem olyan drága dolog. 5-6eFt egy gyári új termosztát.

Akkor már kap új fagyállót is. Azt hiszem a Te észrevételed volt múltkor, hogy nem elég piros. :)

A hígitást is figyelembe véve mennyi vegyek? 3,4x1 liter elég lehet a gyáriból? Másfél flakonnal talán van is belőle itthon.

Ha veszel termosztátot, akkor nézz hozzá tömítést is, mert szeretik külön árulni.

Hígítás tekintetében ez attól függ, hogy hány fokos a gyári. Szerintem -25 °C alá nem kell vinni.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Sziasztok

2008.dec. végi A Merivám van,motorkód alapján:Z17DTH,indítás után ugrálni kezd az alapjárat.

Szervizben (opel) dolgozó autószerelő ismerős szerint üzemanyag adagoló,volt e valakinek ilyen fajta motorral hasonló gondja és ha igen akkor az mi volt és nagyjából mennyibe került neki?

Köszönöm előre is a választ-válaszokat.

Link to comment
Megosztás:

Ha veszel termosztátot, akkor nézz hozzá tömítést is, mert szeretik külön árulni.

Hígítás tekintetében ez attól függ, hogy hány fokos a gyári. Szerintem -25 °C alá nem kell vinni.

Jó, hogy mondod, köszi.

Valószínű külön van mert külön alkatrész száma is van a kettőnek.

A gyári fagyállót ha 1:1 arányban hígitom, azt írják, hogy -38 fokos. A feltöltési mennyiségnek valami 5-6 liter rémlik. Tehét ha 3 1l-es flakonnal veszek, az bőven jó lesz szerintem.

Egyébként ma is figyeltem: hidegindítás után hagytam alapjáraton ketyegni a motort és néztem mi újság. Ahogy a kicsit is kezd melegedni a motor pl langyis lesz az EGR-hűtő, egyből ugyan olyan meleg a hűtőre menő cső. Úgyhogy úgy néz ki valami miatt nem zár le.

Néztem hogy nem is olyan bonyolult kicserélni a termosztátot. Elméletilg két csavar tartja a termosztátházat. Ha azt kicsavarok, hozzá is férek. Csak az akku lesz útban, azt kell majd kivennem.

A hűtőfolyadékot hol tudom leengedni, hogy ne a motortérbe ömöljön ki több liter lé, mikor kinyitom a termosztátházat?

Módosítva : Cserenkov
Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.