Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Általános műszaki problémák!


hemi

Recommended Posts

Üdv.
Nekemsem jómég mindíg a tempomatom hiába volt meg minden vezeték gyárilag és csak össze dugnom kelett...
A probléma azlehet legalábbis ittis és a szerelőis aztmondta, hogy engedélyezni kell de csak gyári cuccal lehet!!!
Énmég azóta nemjutottam el ijen hejre... De sok sikert nektekis! :D

Link to comment
Megosztás:

Ha jól emlékszem már leírta valaki, hogy engedélyezni a tempomatot csak Tech-2-vel lehet.

Az alábbi idézet a vectraklub.hu-ról származik, a bejegyzés az utólagos tempomatról szól.

Ha van reg az oldalra akkor itt a link:

http://www.google.hu/url?sa=t&rct=j&q=opel%20tempomat%20enged%C3%A9lyez%C3%A9se&source=web&cd=2&cad=rja&ved=0CDcQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.vectraclub.hu%2Fvectraforum%2Fviewtopic.php%3Ff%3D51%26t%3D426&ei=HJo0Usq-PImZtQbYiIDIAQ&usg=AFQjCNG9ck0MjNYqzCIFnNLINqp5gKg5lw&bvm=bv.52164340,d.Yms

Ha nincs akkor az idézet belőle: (2009-ben íródott)

"Innentől két eset lehetséges: vagy felismeri az elektronika magától, hogy beépítésre került a kapcsoló, vagy nem. Inkább az utóbbi jellemző. Gyorsítsunk fel 30 km/h fölé, majd nyomjuk meg az S gombot. Ha ezután a gázpedált felengedve az autó tartja az aktuális sebességet, akkor végeztünk, örülhetünk egy újabb extrának. Ha nem működik, akkor keressünk fel egy hivatalos Opel márkakereskedést (szervizt) és kérjünk egy TECH-2 műszeres programozást. Ez egy negyedórás művelet, csupán engedélyezni kell a tempomat funkciót. (kb. 2-3 ezer forint.)"

Link to comment
Megosztás:

Ha jól emlékszem már leírta valaki, hogy engedélyezni a tempomatot csak Tech-2-vel lehet.

Az alábbi idézet a vectraklub.hu-ról származik, a bejegyzés az utólagos tempomatról szól.

Ha van reg az oldalra akkor itt a link:

http://www.google.hu/url?sa=t&rct=j&q=opel%20tempomat%20enged%C3%A9lyez%C3%A9se&source=web&cd=2&cad=rja&ved=0CDcQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.vectraclub.hu%2Fvectraforum%2Fviewtopic.php%3Ff%3D51%26t%3D426&ei=HJo0Usq-PImZtQbYiIDIAQ&usg=AFQjCNG9ck0MjNYqzCIFnNLINqp5gKg5lw&bvm=bv.52164340,d.Yms

Ha nincs akkor az idézet belőle: (2009-ben íródott)

"Innentől két eset lehetséges: vagy felismeri az elektronika magától, hogy beépítésre került a kapcsoló, vagy nem. Inkább az utóbbi jellemző. Gyorsítsunk fel 30 km/h fölé, majd nyomjuk meg az S gombot. Ha ezután a gázpedált felengedve az autó tartja az aktuális sebességet, akkor végeztünk, örülhetünk egy újabb extrának. Ha nem működik, akkor keressünk fel egy hivatalos Opel márkakereskedést (szervizt) és kérjünk egy TECH-2 műszeres programozást. Ez egy negyedórás művelet, csupán engedélyezni kell a tempomat funkciót. (kb. 2-3 ezer forint.)"

Ez a Z-s motorkódra vonatkozik, ahol az ECU végzi a sebességtartást.

A mi esetünkben ugye egy motor van, ami húzkodja a bowdent. Itt a diagnosztika direktben a tempomat motoron történik (nem az ECU-n), amit valahonnan bontottan beszereztünk. Annak a H csatlakozója megy az OBD csatiba. Szóval a tempomat motor agyát programozzuk, és nem pl az ECU-t amiben a tempomat le van tiltva. És ahonnan beszereztük ezt a motort, ott elvileg működött is. Ezért nem értem, hogy miért kellene engedélyezni. Illetve nem logikus. Valószínűnek tartom, hogy ahonnan ki lett bontva, ott először nem lett letiltva. Lényegében csak beépítjük, megadjuk neki a szükséges bemenetetek. Innentől kezdve annak programozás nélkül működnie kell.

Nálam azzal van a baj, hogy a bekötés szerint megkapja a bemeneteket, azokat viszont a diagnosztikán nem mutatja, hogy érzékelné is.

Minden esetre érdeklődöm hátha van valakinek Tech2-je az ismerősi körömben.

Márkaszervizbe elég gáz dolog úgy beállítani, hogy tempomatot kéne programozni, ami itt van az üléesn, szivargyújtóról működik, kábelek lógnak ki belőle :) Mert addig nem akarok vele szívni 2 napot a beépítéssel, amíg nem tuti, hogy nem jó...

De annyival már előbbre léptem, hogy tudom, a sebességjelet felismeri a tempomat motor, tehát nem azzal van baja. Egyszerű bemenetekkel van baja.

A kínai klón OP-COM és a legális OP COM ugyanazt tudja? Gondolom azzal nem érdemes próbálkoznom, hogy a legálissal ránézünk, ha a kínai klón nem tudta programozni.

Link to comment
Megosztás:

A gyári Op-com több tulajdonsággal bír! Több opció van benne! Pontosan nemtudom, hogy a tempomatot lehet-e vele állítani!

Egyébként eszembejutott, hogy ha a donor Vectrámból átteszem a vezérlődobozt ami a kesztyűtartó mögöttvan akkor működnijekéne nem??? Mert az vezérli nem?? Mindenesetre majd kicserélem:) 1 próbát megér:)

Link to comment
Megosztás:

A gyári Op-com több tulajdonsággal bír! Több opció van benne! Pontosan nemtudom, hogy a tempomatot lehet-e vele állítani!

Egyébként eszembejutott, hogy ha a donor Vectrámból átteszem a vezérlődobozt ami a kesztyűtartó mögöttvan akkor működnijekéne nem??? Mert az vezérli nem?? Mindenesetre majd kicserélem:) 1 próbát megér:)

Miféle vezérlődobozra gondolsz? Az ECU-ra? Szerintem annak ehhez semmi köze. X-es motorknál legalábbis.

Mondom, az OP COM is direktben a tempomat húzogató motor agyát olvassa ki, amikor diagnosztizálod.

Link to comment
Megosztás:

Oksa vágom :D
Egyébként az alábakolós módszerrel elértem azt, hogy teszteltem a TC-t mert a tempomat tesztelésénél leszabályzott mivel úgyérezte gondolom, hogy kipörög...
Így nemtudtam gáztadni mert letiltott... Mondom magamnak akkor kikapcsolom és majd úgy.. Ahha de azzalmeg azt értem el, hogy kigyulladt az ABS és a TC lámpa folyamatosan és elsem alszik mostmár így van ojan hibakódomis:D
De persze a tempomat nemmükszik....

Link to comment
Megosztás:

Oksa vágom :D

Egyébként az alábakolós módszerrel elértem azt, hogy teszteltem a TC-t mert a tempomat tesztelésénél leszabályzott mivel úgyérezte gondolom, hogy kipörög...

Így nemtudtam gáztadni mert letiltott... Mondom magamnak akkor kikapcsolom és majd úgy.. Ahha de azzalmeg azt értem el, hogy kigyulladt az ABS és a TC lámpa folyamatosan és elsem alszik mostmár így van ojan hibakódomis:D

De persze a tempomat nemmükszik....

Első körben egy OP COm-os tempomat diagnosztikát javaslok neked. Azzal kiderül, hogy a bemeneteket érzékeli a tempomat motor, vagy sem. Bemenetek alatt a sebességjelet, kapcsoló jeleit, kuplung és fékkapcsoló jeleit értem.

Ha tudsz, csinálj Print Screent te is, ahogy én a képernyőről.

Az ABS azért dob hibát felbakolós módszernél, mert 0-nak érzékeli a hátsó kerekek sebességét, az elsőkét meg ugye nem nullának. Néztem OP Commal, egyenként mutatja az összes kerék sebességét. Ezért dob hibát. Akkor is dob hibát, ha pl hóban elpörög az első kereked, mert megsüllyedtél, és sokáig pörgeted :) De ez a hiba elindulás után, miután már érzékeli az összes kerék sebességét, el is tűnik.

Link to comment
Megosztás:

Köszi a választ.

Már csak azt nem tudom, hogy mikor fogom tudni megnézetni:D

Ismerős, haver tud segíteni, akinek van OP COM-ja. De ha hosszú távon meg akarod tartani a Vectrát, akkor lehet érdemes lenne neked is beruháznod egy OP COM-ra. 10 ezer körül már megkapodf, magyar szoftverrel.

És a tempomatnál erre azért lenne nagy szükség, mert legalább tudod, merre indulj el. Egyáltalán megvan-e a sebességjel? Vagy érzékeli-e a bemeneteket. Vagy csak egyszerűen le van tiltva, mint valószínű nálam is.

Link to comment
Megosztás:

Az a hejzet, vennemkel mert csak szervízbe tudnám vinni. Nameg vettem komplett másik Vectrátis. Nameg a távirányítómse jó. Működött 1 darabig aztán nemlehetett tanítani. Aztán a donorból áttettem a vevőt nameg a komplett kábelköteget az utastérbe mert több vezetékesvolt. Perfekt működöttis aztán 1szer nyitnámki és látom, hogy halványan világít a piros lámpa. Na azóta megint nemjó, nemlehet tanítani, :s

Link to comment
Megosztás:

Az a hejzet, vennemkel mert csak szervízbe tudnám vinni. Nameg vettem komplett másik Vectrátis. Nameg a távirányítómse jó. Működött 1 darabig aztán nemlehetett tanítani. Aztán a donorból áttettem a vevőt nameg a komplett kábelköteget az utastérbe mert több vezetékesvolt. Perfekt működöttis aztán 1szer nyitnámki és látom, hogy halványan világít a piros lámpa. Na azóta megint nemjó, nemlehet tanítani, :s

Szia!

én horti vagyok, ha gondolod ránézhetünk op-commal, bár még én is most ismerkedek a programmal :)

Link to comment
Megosztás:

Hy.

Traverz gyűrű cserével van tapasztalata valakinek? Pontosan hol található a porlasztón, tudnátok mutatni képet róla? Ahogy utánaolvastam, elég gáz cserélni... :/ Szomszéd y20dth-ja reggeli indítás után nemsokkal leáll, utána nehezen indul, most már rendszeresen csinálja. Résolajcsövek jók, szűrőház tömítése is jó, visszacsapó szelepet is tett be a szűrőhöz, de nem történt változás.

Módosítva : zozor
Link to comment
Megosztás:

Az a helyzet, hogy a visszajelzőt megcsinálni a legkevesebb. Szétszedve a tempomat motort látszik, hogy van benne egy elektromágneses kuplung. Ennek tekercse akkor van behúzva, ha megy a tempomat. Erről a tekercsről kell levenni egy jelet, ami meg tudja vezérelni a visszajelzőt. Szóval az a rengeteg hókusz pókusz, ami a belinkelt cikkbe le van írva, mind felesleges. Ráadásul ez még nem is tökéletes, mert álló helyzetben ha benyomod a tempomatot, világítani fog a visszajelző.

A tempomat vezérlő motor bekötésének leírása viszont nagy segítség. Most, hogy ezt látom, megcsinálom még egyszer a bekötést, adok még egy esélyt a dolognak, és megpróbálom még egyszer ezt a tempomatot.

A 4 pólusú féklámpa kapcsolós rajz szerinti bekötés működik. (maradva a 2 pólusú kapcsolónál és berelézve a másik két pólust)

A visszajelző testet kapcsol és csak akkor, ha már működtethető a tempomat, vagyis álló helyzetben ill. 30 km/ó-ig nem világít. ;)

Link to comment
Megosztás:

A 4 pólusú féklámpa kapcsolós rajz szerinti bekötés működik. (maradva a 2 pólusú kapcsolónál és berelézve a másik két pólust)

A visszajelző testet kapcsol és csak akkor, ha már működtethető a tempomat, vagyis álló helyzetben ill. 30 km/ó-ig nem világít. ;)

Akkor mos nézd meg a rajzot, és gondold végig. A 4 pólusú féklámpa kapcsoló egyik (alapesetben zárt) ágával az A lábra menő vezetéket szakítod meg, ha benyomod a féket. Ezzel párhuzamosan a másik (alapesetben nyitott) ággal +12V jelet adsz a G lábnak.

Az A lábra menő vezeték a tempomat kapcsolóról jön, amivel ki tudod kapcsolni a tempomatot ("O" gomb). Benyomásával megszakítod az A-ra menő vezetéket.

A tempomat kikapcsolásának feltétele +12V a G lábra, vagy 0V az A lábra (többek között, mert ezen kívül van még)

A kettő közt nem "és" kapcsolat van, hanem "vagy", Vagy egyik, vagy másik. Szemléletesen megfogalmazva ezzel a bekötéssel úgy kapcsolod ki a tempomatot, hogy megnyomod a féket, és vele párhuzamosan a tempomat kapcsoló "O" gombját is. Minek? Elég egyik. Feleslegesen bonyolítod az életedet relézéssel, nézd meg nyugodtan, hogy anélkül is működik.

A 4 pólusú fék kapcsoló az X20DTL/X20DTH-nál arra szolgál, hogy fékezésnél jelet adjon a motorvezérlőnek.

Link to comment
Megosztás:

Segíteni próbáltam, hogy a bekötés szerint működik. Pontosabban, ha nem működik akkor ott valami nem jól van. ;)

(egy bowdenes cuccnál mi tiltaná le a működést, ami előtte valahol működött...)

Köszi a kiegészítést. :icon1: A két rajz a régi és új bekötés, de nem lehet biztonsági funkciója? :rolleyes: Jó hibakeresést. ;)

Link to comment
Megosztás:

Segíteni próbáltam, hogy a bekötés szerint működik. Pontosabban, ha nem működik akkor ott valami nem jól van. ;)

(egy bowdenes cuccnál mi tiltaná le a működést, ami előtte valahol működött...)

Hát ez az amit én is szeretnék tudni, hogy mi tiltja le. OPCommal magának a a bowdenes vezérlőnek lehet az agyát olvasni, végülis ha a képen megnézed, abban az van, hogy a tempomat engedélyezése tilos.

A másik gondom pedig az, hogy a bemenetek változásait nem érzékeli. Most vonatkoztassunk el a bekötéstől, nézzük csak a bemenetek változásait OP COM-mal.Itt van a bökkenő. Hiába adok 12V-ot a fék kapcsoló bemenetre, hiába a kuplungra, hiába bármelyik kapcsolóéra, nem érzékeli. Vagy le van tiltva, vagy nem működik.

Link to comment
Megosztás:

Ma végre volt idő, így szétszedtem tesztelésre az utánfutó csatlakozó gyári előkészítését. Namost ugye így néz ki:

http://pics.coldline.hu/pics/770606-20121114-o3qGuJ.jpg

Csináltam egy kis rajzot is, ez az első ilyen művem :D :

http://p.coldline.hu/2013/09/28/1201293-20130928-5en7Dg.jpg

Próbalámpával megnéztem a működését, minden rendben ment, kivéve a féklámpát; na az nem kap áramot a gyári kötegben, viszont mind3 féklámpa jó- így már értem, hogy a vonóhorog féklámpa-vezetéke miért van a jobb oldali féklámpához tartó vezetékre kötve.

Mi lehet a gebasz, ha a gyári vezeték sértetlen? Gyárilag hibás lenne?! Ameddig végig tudtam követni a kárpittól, addig végig hibátlan és bandázsban fut...

Link to comment
Megosztás:

Ma végre volt idő, így szétszedtem tesztelésre az utánfutó csatlakozó gyári előkészítését. Namost ugye így néz ki:

http://pics.coldline.hu/pics/770606-20121114-o3qGuJ.jpg

Csináltam egy kis rajzot is, ez az első ilyen művem :D :

http://p.coldline.hu/2013/09/28/1201293-20130928-5en7Dg.jpg

Próbalámpával megnéztem a működését, minden rendben ment, kivéve a féklámpát; na az nem kap áramot a gyári kötegben, viszont mind3 féklámpa jó- így már értem, hogy a vonóhorog féklámpa-vezetéke miért van a jobb oldali féklámpához tartó vezetékre kötve.

Mi lehet a gebasz, ha a gyári vezeték sértetlen? Gyárilag hibás lenne?! Ameddig végig tudtam követni a kárpittól, addig végig hibátlan és bandázsban fut...

Visszafele ki kellene bontani a kasztnit hogy megtaláld a szakadást :w00t: :whistle: - tudod hollmatro :D

Link to comment
Megosztás:

Az a hejzet, vennemkel mert csak szervízbe tudnám vinni. Nameg vettem komplett másik Vectrátis. Nameg a távirányítómse jó. Működött 1 darabig aztán nemlehetett tanítani. Aztán a donorból áttettem a vevőt nameg a komplett kábelköteget az utastérbe mert több vezetékesvolt. Perfekt működöttis aztán 1szer nyitnámki és látom, hogy halványan világít a piros lámpa. Na azóta megint nemjó, nemlehet tanítani, :s

Esetleg elemcsere a kulcsban?

Link to comment
Megosztás:

Üdv. Megoldódott a távirányítóm működése! Nem az ellem volt a ludas! Kicseréltem a motorvezérlőt és a gyujtáskapcsolótis az immóval! Hozzáteszem a tempomat miatt cseréltemki hátha mükszikmajd! Gondoltam megpróbálom tanítani és meglepetésemre perfekt mindkét távirányítóval!! Végülis nemtudom mivolt a hiba de mükszik! Csak a tempomat nem :s

Link to comment
Megosztás:

Üdv. Megoldódott a távirányítóm működése! Nem az ellem volt a ludas! Kicseréltem a motorvezérlőt és a gyujtáskapcsolótis az immóval! Hozzáteszem a tempomat miatt cseréltemki hátha mükszikmajd! Gondoltam megpróbálom tanítani és meglepetésemre perfekt mindkét távirányítóval!! Végülis nemtudom mivolt a hiba de mükszik! Csak a tempomat nem :s

X-es benzines motor (1,6-1,8-2,0)? Annál a tempomatnak az égvilágon semmi köze nincs a motorvezérlőhöz.

Link to comment
Megosztás:

Üdv. Megoldódott a távirányítóm működése! Nem az ellem volt a ludas! Kicseréltem a motorvezérlőt és a gyujtáskapcsolótis az immóval! Hozzáteszem a tempomat miatt cseréltemki hátha mükszikmajd! Gondoltam megpróbálom tanítani és meglepetésemre perfekt mindkét távirányítóval!! Végülis nemtudom mivolt a hiba de mükszik! Csak a tempomat nem :s

A motorvezérlőt miért kellett kicserélni?

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.