Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Légkondicionáló rendszer (klíma) és fűtőrendszer


azym

Recommended Posts

Szerintem nekem is elszökött a gáz, alul az egyik cső hozzáért egy másikhoz, most vettem észre, és ahol találkoztak, ott az egyik csövön aluporos olaj szerű anyag volt. Szerintem ott eldörzsölte a másik cső. :( Kb 1cm hosszan érzem, hogy mintha rés lenne a csövön. Klímát bekapcsolva semmi nem történik, a venti sem kapcsol be. Az a cső dörzsölődött ki, ami alul megy és rajta van két talán nyomáskapcsoló.

Esetlegesen le kellene szigetelnem a rést, hogy pára, stb ne menjen be?

azzal nem ártasz neki,mert én egy hétig jártam a bontósokat,mire találtam jó kompresszort...mert a pára az gyilkos,meg a por is.

Link to comment
Megosztás:

Akkor holnap leszigetelem valamivel. Már csak azt kell kideríteni, hogy hogyan lehet levenni azt a csövet, meg egy alu hegesztőt kell keríteni. És még ki tudja mekkora repedés van a csövön. Ahogy láttam egyik vége egy gumi csőra csatlakozik, a másik vége eltűnik a hűtőknél és nem láttam hová megy. Valaki esetleg szedte már le ezt a csövet?

http://n2.vatera.hu/photos/3a/cf/d8e5_4_big.jpg

Itt a képen a vékonyabb lenne az, amin a két nyomáskapcsoló van. Ez csak így egyben jön le? És pont ott lett kidörzsölve, ahol a felső cső hozzáér. Nem volt hozzáfogatva a hűtőventi műanyag tartójához. :(

Link to comment
Megosztás:

Szerintem nekem is elszökött a gáz, alul az egyik cső hozzáért egy másikhoz, most vettem észre, és ahol találkoztak, ott az egyik csövön aluporos olaj szerű anyag volt. Szerintem ott eldörzsölte a másik cső. :( Kb 1cm hosszan érzem, hogy mintha rés lenne a csövön. Klímát bekapcsolva semmi nem történik, a venti sem kapcsol be. Az a cső dörzsölődött ki, ami alul megy és rajta van két talán nyomáskapcsoló. Esetlegesen le kellene szigetelnem a rést, hogy pára, stb ne menjen be?

Nem esetleg, hanem azonnal.

Link to comment
Megosztás:

Akkor holnap leszigetelem valamivel. Már csak azt kell kideríteni, hogy hogyan lehet levenni azt a csövet, meg egy alu hegesztőt kell keríteni. És mÉg ki tudja mekkora repedÉs van a csövön. Ahogy láttam egyik vÉge egy gumi csőra csatlakozik, a másik vÉge eltűnik a hűtőknÉl És nem láttam hová megy. Valaki esetleg szedte már le ezt a csövet? http://n2.vatera.hu/.../d8e5_4_big.jpg Itt a kÉpen a vÉkonyabb lenne az, amin a kÉt nyomáskapcsoló van. Ez csak így egyben jön le? És pont ott lett kidörzsölve, ahol a felső cső hozzáÉr. Nem volt hozzáfogatva a hűtőventi műanyag tartójához. :(

Az a cső, amin a nyomáskapcsolók vannak, az a nyomóscső. Ebben van a legnagyobb nyomás a rendszerben, szóval Én szkeptikus vagyok a repedÉs behegesztÉsÉvel kapcsolatban. Szerintem vagy kellene szerezni egy bontottat (az index fórumon kiskaldi felhasználó bont szÉt egy 2001-es vekit, Érdeklődj nála, olcsón megúsznád), vagy valami más módszerrel kijavítani. Kivágni a rossz rÉszt, És pótolni, ráhúzni csövet, És rágehegeszteni, fogalmam sincs milyen módszerek vannak a klíma csövek javítására. De meg is lehet csináltatni új anyagokból is, komolyabb klímás szakik foglalkoznak ezzel. A vÉkonyabb cső úgy jön le, hogy le kell oldani a csöveket a párologtatóról, meg a klíma hűtőről (lökhárító alatt) És akkor a vÉkonyabb cső különválasztható. A párologtatóra egy 6-os csavar fogja egy kengyellel, a klímahűtőre pedig egy 8as csavar fogja szintÉn kengyellel a csöveket. A megbontott csövek vÉgeit azonnal le kell dugózni, vagy körberagasztózni, különös teknitettel a párologtatóra. Pára, por szennyeződÉs nem kerülhet bele, mert sohasem lesz már jó a klíma. A megbontott csatlakozásoknál lÉvő "O" gyűrűket ajánlatos cserÉlni, sajnos csak a gyáriak mÉretpontosak (pl 9,3x3,4 mm) És qrva drágák, 4-500 ft darabja. Mezei fekete O gyűrű nem jó, csak a zöld, kifejezetten klímához való. Ugyancsak cserÉlni kell a szűrítószűrőt, ha meg van bontva a rendszer, mert a bekerülő nedvessÉget nem tudja már kiszűrni. összeszerelÉs után alaposan ki kell vákuumozni, akárcsak 1 csepp víz is bent marad a rendszerben, búcsút lehet mondani a klímának. Szerintem ilyen komolyabb megbontás után ajánlatos olyan szakival feltöltetni, aki hagyományos módszerekkel dolgozik (nitrogÉn palack, vákuumszivattyú, R134A palack+mÉrleg) És tudja is hogy mit csinál.

Miután jó lett a klíma, érdemes megkeresni az összes helyet, ahol a cső valaminek nekidörzsölődik, és megvédeni ettől. Én rossz bickili belső gumiból vágott darabokat vágtam, rátekertem a csövekre azon a helyen ahol nekidörzsölődött valaminek, majd kábelkötegelővel rögzítettem a gumit. Így nem fog a cső sérülni.

Link to comment
Megosztás:

Köszi a kimerítő választ. Sok lehetőségem nincs, vagy cserélem a csövet, vagy megjavítom. A pótlás nekem is eszembe jutott, arra gondoltam, hogy valami gumi csövet ráhúzni és bilinccsel rászorítani a csőre. Nem tudom mekkora nyomás lehet ott, van-e esélye, hogy így javítható. Bár ilyen egyszerű lenne. A legjobb cserélni lenne, mivel akkor lenne a legkevesebb ideig megbontva a rendszer. Holnap este megtakarítom a részt, betekerem alufóliával és szigszalaggal körbetekerem jól. Valahogy a leszorító bilincs kioldódott és emiatt ért hozzá a másik csőhöz. Máshol nem láttam olyan helyet, ahol gond lenne. Néztem egy hirdetést Debrecenben, az lenne nekem közel, srác árul minden cuccot, majd rákérdezek holnap a csőre, hogy mennyit kér érte.

Link to comment
Megosztás:

Köszi a kimerítő választ. Sok lehetőségem nincs, vagy cserélem a csövet, vagy megjavítom. A pótlás nekem is eszembe jutott, arra gondoltam, hogy valami gumi csövet ráhúzni és bilinccsel rászorítani a csőre. Nem tudom mekkora nyomás lehet ott, van-e esélye, hogy így javítható. Bár ilyen egyszerű lenne. A legjobb cserélni lenne, mivel akkor lenne a legkevesebb ideig megbontva a rendszer. Holnap este megtakarítom a részt, betekerem alufóliával és szigszalaggal körbetekerem jól. Valahogy a leszorító bilincs kioldódott és emiatt ért hozzá a másik csőhöz. Máshol nem láttam olyan helyet, ahol gond lenne. Néztem egy hirdetést Debrecenben, az lenne nekem közel, srác árul minden cuccot, majd rákérdezek holnap a csőre, hogy mennyit kér érte.

14-16 bar is lehet ott a nyomás, szóval ilyen tákolmány módszerekkel nem lehet itt operálni. Ez nem vízcső, hogy beszigszalagozzuk :) Klímás szakit kérdezz meg, hogy milyen módszerek vannak ennek javítására.

Link to comment
Megosztás:

Jobban szemügyre vettem, tényleg lebontható külön is a cső. Betekertem szigszalaggal ideiglenesen, hogy ne menjen oda kosz meg nedvesség. Megpróbálok szerezni egy ilyen csövet és kicserélem, hogy legalább a rendszer legyen zárt, ha már nem is lesz most feltöltve.

Link to comment
Megosztás:

Jobban szemügyre vettem, tényleg lebontható külön is a cső. Betekertem szigszalaggal ideiglenesen, hogy ne menjen oda kosz meg nedvesség. Megpróbálok szerezni egy ilyen csövet és kicserélem, hogy legalább a rendszer legyen zárt, ha már nem is lesz most feltöltve.

Egy komplett töltés,gáz+olaj+UV festés 10 darab mátyás átlagosan,annyit megér,a csőnek meg kb. 3-5e ft/db.az ára.

Link to comment
Megosztás:

Egy komplett töltés,gáz+olaj+UV festés 10 darab mátyás átlagosan,annyit megér,a csőnek meg kb. 3-5e ft/db.az ára.

Nem is az, hogy nem éri meg, csak most fontosabb dolgok vannak. Most volt olajcsere, légszűrő csere, még a pollenszűrőt is ki kell cserélni, mert szinte fekete a kosztól. Akkor hol van még a vezérlés, hosszbordás szíj, stb... Gyertyákat is meg kellene nézni, hogy milyen állapotban vannak, ha szarok, akkor az is csere. Először ezek lesznek átnézve, amit kell, azt cserélünk és utána jöhet a klíma. Csövet úgy néz ki találtam, 2500-ért lehet lesz egy bontott.

Link to comment
Megosztás:

Nem is az, hogy nem éri meg, csak most fontosabb dolgok vannak. Most volt olajcsere, légszűrő csere, még a pollenszűrőt is ki kell cserélni, mert szinte fekete a kosztól. Akkor hol van még a vezérlés, hosszbordás szíj, stb... Gyertyákat is meg kellene nézni, hogy milyen állapotban vannak, ha szarok, akkor az is csere. Először ezek lesznek átnézve, amit kell, azt cserélünk és utána jöhet a klíma. Csövet úgy néz ki találtam, 2500-ért lehet lesz egy bontott.

Akkor jó,Misi barátomnál vannak olcsó,de jó cuccok: http://www.mificar.hu

nézz körül.

Link to comment
Megosztás:

Nem is az, hogy nem éri meg, csak most fontosabb dolgok vannak. Most volt olajcsere, légszűrő csere, még a pollenszűrőt is ki kell cserélni, mert szinte fekete a kosztól. Akkor hol van még a vezérlés, hosszbordás szíj, stb... Gyertyákat is meg kellene nézni, hogy milyen állapotban vannak, ha szarok, akkor az is csere. Először ezek lesznek átnézve, amit kell, azt cserélünk és utána jöhet a klíma. Csövet úgy néz ki találtam, 2500-ért lehet lesz egy bontott.

Azt nézd meg, hogy a régi és a beépítendő cső átmérők megegyeznek-e a csatlakozásoknál.

Csak akkor bontsd meg a régit, ha helyére fel is szereled az újat, minél rövidebb ideig legyen nyitottan a rendszer.

A csővégeket majd tisztísd le gondosan, vedd le az O gyűrűt róluk, azt is tisztítsd meg, ha a régit teszed vissza. A szennyeződés lehetőleg ne a csőbe menjen, hanem kifelé. Ügyelj rá, hogy levételkor és felrakáskor ne sérüljön meg se az O gyűrű, se a cső. Ha megsérült, akkor el fogja engedni ott a gázt a rendszer, tehát nem érdemes összeszerelni. Az O gyűrűt mikor rakod fel, olajozd meg, szárazon sérülhet összeszerelésnél. A lebontott csőből kicsepegő olajat használd erre a célra. Még véletlenül se a garázs alján lévő gépzsírt, vagy az olajzóban lévő olajat. A kompresszor olaj észter bázisú (tehát nem sima szintetikus, vagy ásványi), a többit nem szereti a klíma gáz.

Link to comment
Megosztás:

üdv mindenkinek.Ki cserélte már ki a belső elpárologtatót?Kocka nevü cartársam már állitolag cserélte.Képeket is tett fel régebben.Ezeket szeretném én megnézni.

Lényegében két módszer van. Kiszereled a fűtés boxot, szétcsavarozod, és kicseréled a párologtatót. Ehhez az egész műszerfalat ki kell szerelni. Vagy kivágod az oldalát a jobb oldali lábtérnél, és kicseréled.

Link to comment
Megosztás:

köszi.Valószinüleg az utóbitt fogom választani,ja! valami csavar fogja ezt?Úgy láttam,hogy a tűzfalnál van valami csavar ami a 2csőnél van.Ez tartaná az egész elpárologtatót?

Nem. Az a két imbusz csavar az expanziós szelepet rögzíti a párologtatóhoz. A párologtató egy fészekben ül benne a levegőelosztó boxban, semmi különös nem rögzíti.

Én szedtem szét a boxot, mutatok pár képet arról, hogy ül benne. Művészet kiszedni ott oldalt. De nem lehetetlen. Olyan szettet keress, amihez a párologtató mellett adják azt a műanyag lapot, amivel a kivégott részt be fogod majd fedni a levegőelosztó box oldalán.

A képeken feje tetejére fordítva látod a levegőelsoztó boxot. A párologtatót kivenni valahogy úgy lehet, hogy leszereled az ablaktörlőket, eltávolítod a nagy fekete műanyag borítást. Kiveszed a pollenszűrőt, és annak keretét. Kiszereled a fűtőmotort. Ekkor a képen látható lyukon fogsz belátni a párologtató csöveihez:

IMG02347-20120325-1403_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Így ül bent a párologtató a helyén.

IMG02350-20120325-1406_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Én a képen látható lemezzel zártam le a nyílásait, nehogy szennyeződés jusson be:

IMG02349-20120325-1405_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

IMG02352-20120325-1407_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

IMG02353-20120325-1410_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Belül kiszereled a kesztyűtartót, onnan jobb oldalról mindent, amit ki lehet.

Valahogy így kell kivágni a boxot, ahol a piros vonallal bejelöltem.

IMG02101-20120128-1116-_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Zölddel pedig a csavar helyeket jelöltem, ahova a lemezt rögzíteni kell. Le kell szerelni az általad említett két csavarral az expanziós szelepet, és a párologtató bal oldalát picit hátrafelé mozdítani, hogy a csövei kiférjenek az expanziós szelep burkolatától.

Itt vannak kocka topiktárs képei:

P_rologtat__csere-04_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

P_rologtat__csere-05_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

P_rologtat__csere-14_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

P_rologtat__csere-16_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Link to comment
Megosztás:

Kösz szépen.Ez már nagy segitség,hogy legalább látom mik vannak ott.Ki kell cserélnem mert mikor még jó volt klimázás után nagyon büdös olajos szag jött be az utastérbe.Minden csövet,klimahűtőt,krompresszort megnéztünk és /motortérbe/nem engedett.Igyhát kizárásos alapon az a lyukas.Köszi.

Link to comment
Megosztás:

Hali.

Most voltam klímásnál: az létezhet, hogy a rendszerben 65gr. gáz volt a 750 helyett? Mert amikor visszanyerték, csak annyit mutatott a gép. Nyomás van, szivárgást nem észlelt a gép. Tél előtt egyszercsak nem akart működni. Feltöltötték, nyomáspróba újra, most nyomja, mint az állat. :) A végén 12000 -t fizettem.

Link to comment
Megosztás:

Hali.

Most voltam klímásnál: az létezhet, hogy a rendszerben 65gr. gáz volt a 750 helyett? Mert amikor visszanyerték, csak annyit mutatott a gép. Nyomás van, szivárgást nem észlelt a gép. Tél előtt egyszercsak nem akart működni. Feltöltötték, nyomáspróba újra, most nyomja, mint az állat. :) A végén 12000 -t fizettem.

Simán lehet,elszállhat a töltőszelepeknél szép lassan,illetve a kompresszornál is,UV festés volt e előtte? illetve mennyi ideig volt a gépen az autó?

Link to comment
Megosztás:

Adam1 tudnál nekem küldeni képet, hogy neked hogyan van a klíma beszerelve a motortérbe(cső, hűtő, kompresszor stb.), esetleg a csatlakozókról, reléről is? köszi!

A hűtőről sajnos nem tudok képet csinálni, mert teljesen el van takarva. De a hűtő elé van felszerelve. Teljesen beburkolja a ventilátorok kerete

Egy kép van, ami a ventilátorokat mutatja. Klíma nélkülinél csak egy venti van, csak a jobb oldali.

IMG02476-20120430-2313_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

IMG02475-20120430-2312_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

IMG02474-20120430-2312_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

A relék a hűtőventilátorok relé dobozában vannak, egy plusz dobozka van, ami középen a hűtőre van szerelve. Ebben van 3 db biztosíték, és a klíma kompresszor vezetéke megy ki belőle.

A csövek a motor és a váltó között mennek el.

Simán lehet,elszállhat a töltőszelepeknél szép lassan,illetve a kompresszornál is,UV festés volt e előtte? illetve mennyi ideig volt a gépen az autó?

Igazából akkor lehet jól megnézni a rendszer tömörségét, ha egy éjszakát nyomás alatt van a rendszer. De erre ugye senkinek sincsen ideje.

Link to comment
Megosztás:

Simán lehet,elszállhat a töltőszelepeknél szép lassan,illetve a kompresszornál is,UV festés volt e előtte? illetve mennyi ideig volt a gépen az autó?

Majdnem 1 órát, ebből maga a visszanyerés és feltöltés 30 perc- óra számolta vissza.

Link to comment
Megosztás:

Majdnem 1 órát, ebből maga a visszanyerés és feltöltés 30 perc- óra számolta vissza.

Nekem manuális módszerrel lett csinálva, kb másfél óráig csesztettük. Mire a végén fel lett töltve.

Egyébként nekem 900 gramm gáz van a rendszerben.

Link to comment
Megosztás:

Majdnem 1 órát, ebből maga a visszanyerés és feltöltés 30 perc- óra számolta vissza.

Én most raktam rá másik kompresszort,feleslegesen :( ,mert a hagyományos klímás,a békebeli,elfelejtett valami csapot kinyitni,és....na mindegy,van egy kompresszorom pluszban,ha kell,eladó,nekem a vákumozás+a töltés 20-22 perc volt,750 gramm gáz kell bele.

Link to comment
Megosztás:

Nekem manuális módszerrel lett csinálva, kb másfél óráig csesztettük. Mire a végén fel lett töltve.

Egyébként nekem 900 gramm gáz van a rendszerben.

Ja és egyébként 300 gramm gázzal még hűt rendesen. A másik kocsiban, amiből kiszereltem a klímát abban annyi volt.

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.