Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Légkondicionáló rendszer (klíma) és fűtőrendszer


azym

Recommended Posts

Nekem olyan problémám van már jó ideje, hogy ha hosszabb úton használom a klímát akkor kb olyan 70 km megtétele után olyan mintha nem menne a levegő befúvó ventilátor. Találkozott már valaki ilyen problémával? Digit klíma, de ha fel rakom 8-as 9-es fokozatba, akkor sem akar fúlyni, hallom, hogy ezerrel pörög a venti, valami nagyon gyenge hideg levegő jön be az utastérbe, de semmi több. Ha menet közben megállok (motor leállít, akkor elindulás, majd klíma indít és egy ideig megint tök jól működik. Nem tudom mi lehet a probléma, ha hallom a ventilátort ezerrel pörögni és mégsem nyom be levegőt. Majd pihenő és megy minden rendesen tovább.

:icon11:

Van valakinek ötlete mi lehet a gond?

Előre is köszi. :icon1:

biztos hogy pörög ezerrel? mert ha igen akkor szerintem lelazult (de hogy hogy azt ne kérdezd) a lapát a tengelyről! mondjuk ekkor zörögnie kellene rendesen!

szerintem nem pörög a motor hanem éppen hogy szorul és áll inkább csak morog! próbáld ki úgy ha nem fúj, hogy leállítod a klímát és az autót is és csak a venti motort kapcsold az eco gombal, szerintem csak morog - nekem ezt csinálta!

venti ki kb 8-10 perc ha szerencséd van és találsz vmi jó kenő anyagot a tengelyre akkor ennyi, ha nem akkor csere! nekem csere lett a vége ár változó 3Ezertől- kitudja mennyi is lehet.

Röviden a kiszerelés:

Ablaktörlő karok le, alatta műanyag burkolat+motortér felőli gumikéder le

pollenszűrő+háza ki (4-6 műanyag csavar fogja) előtte érdemes fellazítani az ablaktörlő szerkezetet,kis vákumcsövet le

lehet húzni nyugodtan

van a baloldalán egy elektromos szelep azt egy csavar fogja az is le

már ott is vagy a venti háznál azon is van pár csavar azok ki

csati le és csak kikel húzni

képeket mélben küldök ha esetleg segíthet!

Ennyi :)

Link to comment
Megosztás:

Lenne egy érdekes problémám. Digit klímás a kocsi. Fűtés teljesen kikapcsolva, viszont forró levegő jön be állandóan menet közben. Ilyenkor kikapcsolt állapotban nem kellene hidegre állítania a levegőt kikapcsoláskor? Bekapcsolom, leveszem hidegre, ekkor szép lassan elkezd hűvösebbet fújni(klíma híján csak langyosat) és így kikapcsolva leállításig jó, ismételt induláskor ismét meleg levegő jön be. Kissé zavaró, hogy nagyobb tempónál fújja a forró levegőt a lábamra az amúgy is meleg időben. Valaki találkozott már hasonlóval? Esetleg mi lehet a gond? Valami vákuumcső megy az utastér felé a fékrásegítő csövéből leágazva. Esetleg lenne bent egy vákuumos fűtéscsap, vagy mire kell ott a vákuum?

Link to comment
Megosztás:

Igen tuti, hogy pörög, mert az első 70 - 80 km teljesen jó. Fúj teljes erővel, ha kell aztán elkezd csökkenni a fújó erő viszont a venti tényleg pörög, és nem zörög. :blink: Csak levegő nem jön.

De biztos ami biztos megnézem amit írtál hátha. Csak érdekes, hogy először ok aztán nem. Majd ha leállítom a kocsit, és újra elindítom akkor megint jó.

biztos hogy pörög ezerrel? mert ha igen akkor szerintem lelazult (de hogy hogy azt ne kérdezd) a lapát a tengelyről! mondjuk ekkor zörögnie kellene rendesen!

szerintem nem pörög a motor hanem éppen hogy szorul és áll inkább csak morog! próbáld ki úgy ha nem fúj, hogy leállítod a klímát és az autót is és csak a venti motort kapcsold az eco gombal, szerintem csak morog - nekem ezt csinálta!

venti ki kb 8-10 perc ha szerencséd van és találsz vmi jó kenő anyagot a tengelyre akkor ennyi, ha nem akkor csere! nekem csere lett a vége ár változó 3Ezertől- kitudja mennyi is lehet.


Link to comment
Megosztás:

Igen tuti, hogy pörög, mert az első 70 - 80 km teljesen jó. Fúj teljes erővel, ha kell aztán elkezd csökkenni a fújó erő viszont a venti tényleg pörög, és nem zörög. :blink: Csak levegő nem jön.

De biztos ami biztos megnézem amit írtál hátha. Csak érdekes, hogy először ok aztán nem. Majd ha leállítom a kocsit, és újra elindítom akkor megint jó.

amikor elkezd csökkenni akkor áll-lassul le nekem így történt szorult!

amíg hideg addig pörgött rendesen

Link to comment
Megosztás:

Annyit tudok segíteni hogy keresd meg rajta a gyári azonosító számot. Ha az egyezik akkor kompatibilis a kettő.

Sziasztok,

Érdeklődnék, hogy a benzines klima, hűtő ventillátora azonos lehet az isuzu diesel-ével?

Mert ki kellene cserélnem őket és jelenleg benzines bontott lenne.

Köszi a válaszokat.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Valaki találkozott már olyannal, hogy a digitklíma vezérlője tönkremegy? Eddig azt vettem észre, hogy néha van fűtés, néha nincs. Radiátort januárba cseréltem, termosztátot 1 éve.

Nemrég feltöltettem a klímát gázzal és klímával ugyanezt csinálja. Néha van hideg levegő, néha nincs. Na itt gondoltam hogy nem a fűtésemmel van baj.

Ha leállítom és újraindítom, akkor valamikor van hűtés/fűtés, viszont valamikor megmakacsolja magát teljesen :(

Link to comment
Megosztás:

Annyit tudok segíteni hogy keresd meg rajta a gyári azonosító számot. Ha az egyezik akkor kompatibilis a kettő.

Sikerült megoldanom a hűtőventi problémát, az előtét ellenállást kiiktattam és összekötöttem a 2 fokozat + szálát aztán azt egy csatlakozóval a venti +pozitívjához kötve => most működik az 1-es fokozaton is, már full fordulaton.

Most már nem lesz gond, lehet nagyobb terhelést ad a venti motorjára a full fordulat, de ki kell bírnia, a régieken sem volt külön.

Link to comment
Megosztás:

Győrben tud valaki egy jó klímaszerélőt?

Az enyém jelenleg teljesen el van távolítva, legalábbis a csövezés, kompresszor, olyan kellene aki a villamosság részét is tudná orvosolni, mert néhány vezeték elég gyatra.

Köszi.

A villamos része nem bonyolult, szerintem jobban jársz, ha magad ellenőrzöd: Jön 4 vezeték az utastér felől, az rácsatlakozik a hűtőventilátorok "vezérlő egységére". Ez a vezérlő egység kábelkötegből, 2 db dobozból áll, egyikben a relék (akku előtti doboz), másikban biztosítékok vannak (hűtőn elöl középen lévő doboz)), valamint különféle bemenetek mennek a nyomáskapcsolókra, hőkapcsolókra, illetve kimenetek a ventilátorokra és a kompresszorra.

Első amit nézz meg, hogy az utastér felől jövő vezeték rendben van-e. Ez az akku előtt-alatt csatlakozik a vezérlő egységre egy 6-os szürke csatlakozóval. Ellenőrizd, hogy ez a csatlakozó megvan-e. Ebben a következőknek kell lennie:

- gyújtás pozitív

- gyújtáson a klíma kapcsoló bekapcsolásakor pozitív (ez húzza be a kompresszor kuplungját)

- gyújtáson a klíma kapcsoló bekapcsolásakor test (ez indítja el a ventilátorokat egyes fokozaton)

- gyújtáson nulla, gyújtás nélkül +12V (ez indítja az elektromos állóhelyzeti vízszivattyút)

Ezzel szerintem nem lesz gond, de azért ellenőrizd multiméterrel.

Következő a vezérlő egység. Ebből véleményem szerint érdemes beszerezni egyet komplettan. Ha le vannak vagdalva róla csatlakozók, azokat úgysem tudod mással helyettesíteni. Másrészt ebben elég bonyolultan futnak a vezetékek egyik relétől a másikig, nem mondom, hogy lehetetlen javítani mert van elektromos rajz, de nem könnyű. Inkább egy bontottra költsd el azt a pénzt, amit az autóvillamossági szerelőre költesz. Ő sem fog vacakolni a javításával, hanem bontottat szerez be.

Ez még az olcsóbb része lesz a történetnek, a neheze csak utánna kezdődik. Kompresszor, csövek nyomáskapcsolókkal, szárítószűrő kell fixen kell, a hűtő és a párologtató is kérdéses, ezek 100 ezres tételek lesznek sajnos...

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Sikerült megoldanom a hűtőventi problémát, az előtét ellenállást kiiktattam és összekötöttem a 2 fokozat + szálát aztán azt egy csatlakozóval a venti +pozitívjához kötve => most működik az 1-es fokozaton is, már full fordulaton.

Most már nem lesz gond, lehet nagyobb terhelést ad a venti motorjára a full fordulat, de ki kell bírnia, a régieken sem volt külön.

Jobb megoldás, mint rossz előtét ellenállással használni a kocsit...

Link to comment
Megosztás:

Jobb megoldás, mint rossz előtét ellenállással használni a kocsit...

Hát sajna ebben a melegben ez jutott elsőre eszembe, hogy valamit muszáj tenni, mert múltkor ez a hiba miatt majdnem megfőtt szegényke a Mátrába.

Megeleg, csomagok, emelkedő, 4 személy.

Sajna ventit meg dieselhez nem találtam eddig, 1.6 bengáshoz van mindig, de az nemtom, hogy kompatibilis e?

Link to comment
Megosztás:

Hát sajna ebben a melegben ez jutott elsőre eszembe, hogy valamit muszáj tenni, mert múltkor ez a hiba miatt majdnem megfőtt szegényke a Mátrába.

Megeleg, csomagok, emelkedő, 4 személy.

Sajna ventit meg dieselhez nem találtam eddig, 1.6 bengáshoz van mindig, de az nemtom, hogy kompatibilis e?

Kompatibilis az összes motoros Vectra B venti egymással (természetesen a klíma venti a klíma ventivel, a vízhűtő venti pedig a vízhűtő ventivel). Ha a keret nem is egyezne, akkor is át lehet rakni a ventilátort egyik keretből a másikba.

Link to comment
Megosztás:

  • 3 weeks later...

... na tehát a helyzet, hogy 2 éve vettem egy elég jó állapotban lévő 1.6 vectrát... vagy legalábbis így gondoltam, míg néhány karosszéria elem le nem került a helyéről. rendesen meg lett zúzva az eleje, aztán sok dolgot kicseréltek, és azért nézett ki úgy, ahogy. a klímára nem került vissza az első venti, és a hűtő is elég gyéren néz ki. a kérdésem az lenne, hogy ez a kinézete mellett mennyire láthatja el a funkcióját?

http://kepfeltoltes.hu/view/130826/2013-07-24_19.49.07_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

http://kepfeltoltes.hu/view/130826/2013-07-24_19.49.19_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

http://kepfeltoltes.hu/view/130826/2013-07-24_19.48.53_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

pár hete fel lett töltve a klíma (mióta nálam van most lett rá keret, hogy a klímával is foglalkozzam) és ott mondták, hogy nincs meg az első ventilátor, de ezenkívül első ránézésre/próbálgatásra nincs baja, viszont azt nem mondanám, hogy ontja a hideget. azóta ha minden igaz,úton van egy venti, azsegíthet a bajon egyilyen rozoga klímahűtő esetén?

előre is köszi a válaszokat

Link to comment
Megosztás:

Üdv Mindenkinek!

pár hete vásároltam egy ausztriából behozott 2001-es évjáratú 2.0 DTI Vectra kombit (Y20DTH). digit klímás, állófűtés? van benne.

segítséget kérnék, hogy az állófűtés hogyan, mi módon működhet. ugyan még nem aktuális, de nem ártana tudni. tud valaki segíteni? persze, nagy szükségem valószínű nem lesz rá, de ha már benne van jó lenne tudni, hogyan lehet működtetni.

vizes kályha, gázolaj is megy bele. viszont semmiféle kapcsolója, vezérlése nincs! esetleg a digit klímával, vagy ECO funkcióval lehet működtetni? vagy valami vezérlő panelt kell hozzá beszerezni? az biztos, hogy gyári beépítés.

más:

esetleg magyar nyelvű kézikönyvet honnan tudok beszerezni? elektronikus formában letölthető valahonnan (kerestem, de nem találtam)?

köszönöm a válaszokat,

üdv.

Link to comment
Megosztás:

... na tehát a helyzet, hogy 2 éve vettem egy elég jó állapotban lévő 1.6 vectrát... vagy legalábbis így gondoltam, míg néhány karosszéria elem le nem került a helyéről. rendesen meg lett zúzva az eleje, aztán sok dolgot kicseréltek, és azért nézett ki úgy, ahogy. a klímára nem került vissza az első venti, és a hűtő is elég gyéren néz ki. a kérdésem az lenne, hogy ez a kinézete mellett mennyire láthatja el a funkcióját?

http://kepfeltoltes.hu/view/130826/2013-07-24_19.49.07_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

http://kepfeltoltes.hu/view/130826/2013-07-24_19.49.19_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

http://kepfeltoltes.hu/view/130826/2013-07-24_19.48.53_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

pár hete fel lett töltve a klíma (mióta nálam van most lett rá keret, hogy a klímával is foglalkozzam) és ott mondták, hogy nincs meg az első ventilátor, de ezenkívül első ránézésre/próbálgatásra nincs baja, viszont azt nem mondanám, hogy ontja a hideget. azóta ha minden igaz,úton van egy venti, azsegíthet a bajon egyilyen rozoga klímahűtő esetén?

előre is köszi a válaszokat

Hát ez a klímahűtő nincs a legegészségesebb állapotban. Mondjuk az, hogy kicsit megrongálódott az alja, nem jelenti azt, hogy ki is lyukadt. Feltételezem, ha ráengedték a töltést, akkor negyon nagy lyuk nincs rajta, és nem eresztett.

A venti az fontos, mert a klímahűtőt hűteni kell levegővel, ha megy a klíma. Különben leromlik a hatásfoka, és kevésbé hűt. Minél jobban le van hűtve a klímahűtő, a belső elpárologtató is annál hidegebb lesz, annál hidegebbet fúj be a kocsi.

Elég találóan jellemezted, ez tényleg rozoga :)

Link to comment
Megosztás:

Ha nincs hozzá se távirányító, se programóra a műszerfalon, akkor az nem állófűtés, csak kiegészítőfűtés. Általában 5 fok alatti külső hőmérsékletnél és hideg motornál segít rá a motor melegítésére, ráadásul csak járó motornál működik.

Kössz Ricsi!

igen, valószínű csak kiegészítő fűtés lesz akkor.

ez azt jelenti, ezek szerint, hogy pl. télen indítás után a digit klímát felnyomom HI-be ECO gomb és akkor egyből meleget fúj és előmelegíti nekem a motort és az utasteret is?

Link to comment
Megosztás:

Kössz Ricsi!

igen, valószínű csak kiegészítő fűtés lesz akkor.

ez azt jelenti, ezek szerint, hogy pl. télen indítás után a digit klímát felnyomom HI-be ECO gomb és akkor egyből meleget fúj és előmelegíti nekem a motort és az utasteret is?

Véleményem szerint a meleg idő megszűntével kapcsold be az ECO gombot, hogy ne működtesse feleslegesen a klímát az automatika

Pl 20 fok van kint, de a kocsi a napon állt, és az utastár jobban felmelegedett, akkor valószínű az elején elkezdené nyomatni a klímát, majd átállna fűtésre.

Nem kell HI-re felnyomnod szerintem, elég, ha beállítod normál hőfokra, pl 22 fok, ő tudja majd, hogy ha ennél hidegebb van, akkor fűtenie kell.

Hetente egyszer viszont kapcsold be a klímát rövid időre, hogy a gáz körbe forgassa az olajat a rendszerben.

Link to comment
Megosztás:

A fűtéshez nincs köze a kiegészítő fűtésnek. Ez a motor vizét hivatott melegíteni, hogy hamarabb érje el a motor az üzemi hőfokot. Az egy másik dolog, hogy ebből dolgozik az utastér fűtése is.

Tehát ha a külső hhőmérséklet 5 fok alatt van és a vízhőmérséklet kb 60-70 fok alatt, akkor indításkor automatikusan bekapcsol a kiegészítő fűtés, amíg a motor el nem éri a kikapcoslási hőfokot, vagy le nem állítod a motort, függetlenül attól, hogy te épp fűteni akarsz bent, vagy sem. Az egész lényege annyi, hogy sokkal hamarabb melegedik be a motor, így hamarabb lesz fűtésed is. Viszont ne számolj azzal, hogy beindítod és egyből meleget fog fújni. Kell pár perc, amíg a vizet elkezdi melegíteni.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

A fűtéshez nincs köze a kiegészítő fűtésnek. Ez a motor vizét hivatott melegíteni, hogy hamarabb érje el a motor az üzemi hőfokot. Az egy másik dolog, hogy ebből dolgozik az utastér fűtése is.

Tehát ha a külső hhőmérséklet 5 fok alatt van és a vízhőmérséklet kb 60-70 fok alatt, akkor indításkor automatikusan bekapcsol a kiegészítő fűtés, amíg a motor el nem éri a kikapcoslási hőfokot, vagy le nem állítod a motort, függetlenül attól, hogy te épp fűteni akarsz bent, vagy sem. Az egész lényege annyi, hogy sokkal hamarabb melegedik be a motor, így hamarabb lesz fűtésed is. Viszont ne számolj azzal, hogy beindítod és egyből meleget fog fújni. Kell pár perc, amíg a vizet elkezdi melegíteni.

Köszönöm a hasznos válaszokat mindkettőtöknek!

akkor jól értem, hogy magát a kiegészítő fűtést nem tudom ki-be kapcsolni, ő bekapcsol amikor kell

és a fűtést, amiben a kályha is segít ECO gombbal irányítom az utastérbe, vagy az fűti azt akkor is amikor ECO nincs, csak a klíma működik?

illetve, :) maga a klíma akkor működik ha az "auto" gomb világít?

Tudtok ajánlani esetleg megbízható, nem túlárazott szerelőt, szervizt Budapesten?

üdv,

amúgy ma megtudtam, hogy ha kívülről a kulccsal lezárom és utána jobbra fordítva a kulcsot tartom pár mp-ig felhúzza az ablakokat - zseer :)

Link to comment
Megosztás:

Köszönöm a hasznos válaszokat mindkettőtöknek!

akkor jól értem, hogy magát a kiegészítő fűtést nem tudom ki-be kapcsolni, ő bekapcsol amikor kell

és a fűtést, amiben a kályha is segít ECO gombbal irányítom az utastérbe, vagy az fűti azt akkor is amikor ECO nincs, csak a klíma működik?

illetve, :) maga a klíma akkor működik ha az "auto" gomb világít?

Tudtok ajánlani esetleg megbízható, nem túlárazott szerelőt, szervizt Budapesten?

üdv,

amúgy ma megtudtam, hogy ha kívülről a kulccsal lezárom és utána jobbra fordítva a kulcsot tartom pár mp-ig felhúzza az ablakokat - zseer :)

Az ECO gombbal csak a klímakompresszor bekapcsolását tiltod le olyan esetekben, amikor amúgy az automata klímaberendezés bekapcsolná. A kiegészítő fűtéssel meg ne foglalkozz, ő majd fűti a vizet akkor, amikor kell hogy fűtse. Az automata klíma vezérlőpaneljén állítsd be a hőfokot, amit akarsz, ősszel nyomd be az ECO gombot, hogy ne használja a klímát mikor amúgy felesleges lenne, mással ne foglalkozz.

Link to comment
Megosztás:

Az ECO gombbal csak a klímakompresszor bekapcsolását tiltod le olyan esetekben, amikor amúgy az automata klímaberendezés bekapcsolná. A kiegészítő fűtéssel meg ne foglalkozz, ő majd fűti a vizet akkor, amikor kell hogy fűtse. Az automata klíma vezérlőpaneljén állítsd be a hőfokot, amit akarsz, ősszel nyomd be az ECO gombot, hogy ne használja a klímát mikor amúgy felesleges lenne, mással ne foglalkozz.

rendben, kössz mégegyszer :)

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.