Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Fűtés?


morg

Recommended Posts

Kíváncsi leszek.

Ha teheted, mérj te is a hátsó ülésen is, abból látszik igazán hogy mennyire melegíti át az utasteret, mert hiába fúj be 40°C-os levegőt, ha nagy a tér amit át kell fűteni... (tényleg, akkor szubjektíven egy Caravanban rosszabbnak érezni a fűtést mint mondjuk egy 4 ajtósban?)

Hátul is ugyanaz a luft érkezik mint elöl. középre is, és lábra is.

Ja, majd hétfő reggel megejtem a mérést, engem is érdekel a dolog :)

amúgy túl sok helyen nem tudok mérni, mert csak 1 konyhai digit hőmérőm, és egy K-szenzoros multiméterem van :)

Link to comment
Megosztás:

Félig off de érdekes:

Végigolvastam ezt a topicot az első hozzászólástól az utolsóig. Nagyon nagyot mulattam először azon amikor megjelentem a láma hülyeségeimmel, utána azon mennyire odavoltam 13 hónappal ezelőtt a frankó fűtésemtől. Ugyanattól amit éppen most kezdtem újra lehúzni :)

Link to comment
Megosztás:

Félig off de érdekes:

Végigolvastam ezt a topicot az első hozzászólástól az utolsóig. Nagyon nagyot mulattam először azon amikor megjelentem a láma hülyeségeimmel, utána azon mennyire odavoltam 13 hónappal ezelőtt a frankó fűtésemtől. Ugyanattól amit éppen most kezdtem újra lehúzni :)

:D :D :D

Link to comment
Megosztás:

  • 3 weeks later...

Sziasztok!

Lehet, ezt nem ide kellene írnom, de nem találtam másik topicban sem hasonló témát, és részben kapcsolódik a gondom a fűtéshez is.

Pár hete egy hosszabb úton észrevettem, hogy időnként hideg levegőt fúj meleg helyett. Esedékes volt a hűtővíz csere, mert nyáron sima desztillált vizet töltöttem utána rendszerbe, 1-1,5 litert, így mielőtt befagy a rendszer, gondoltam csere hűtőfolyadékra.

Ez meg is történt, ezután ez a hideg-meleg fűtés probléma nem jelentkezett már, örültem. De a fűtés nem tökéletes, bár korábban sem volt az.

Ma reggel néztem, és szinte üres volt a kiegyenlítő tartály. Néztem pár nappal korábban is, akkor még minden rendben volt. Kerestem, de nem találtam sehol nyomát, hogy elfojt volna. Feltöltöttem. Nap közben kb. 40 km-t mozogtam, észrevettem, hogy melegedik a víz, kicsit intenzíven hajtottam, és rögtön 90-ről 97 körülire melegedett. Nem szokott.

Járó motornál lecsavartam a tartály tetejét, és szép lassan nyomta ki a vizet, plusz néha egy-egy buborék is jött.

Mi lehet a gond?

Hengerfej repedéstől, vagy hengerfej tömítés hibától félek.

Ezek a tipikus jelei? Van ilyen jellegű tapasztalatotok?

Minden hozzászólást köszönök előre is!

Zoli

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Lehet, ezt nem ide kellene írnom, de nem találtam másik topicban sem hasonló témát, és részben kapcsolódik a gondom a fűtéshez is.

Pár hete egy hosszabb úton észrevettem, hogy időnként hideg levegőt fúj meleg helyett. Esedékes volt a hűtővíz csere, mert nyáron sima desztillált vizet töltöttem utána rendszerbe, 1-1,5 litert, így mielőtt befagy a rendszer, gondoltam csere hűtőfolyadékra.

Ez meg is történt, ezután ez a hideg-meleg fűtés probléma nem jelentkezett már, örültem. De a fűtés nem tökéletes, bár korábban sem volt az.

Ma reggel néztem, és szinte üres volt a kiegyenlítő tartály. Néztem pár nappal korábban is, akkor még minden rendben volt. Kerestem, de nem találtam sehol nyomát, hogy elfojt volna. Feltöltöttem. Nap közben kb. 40 km-t mozogtam, észrevettem, hogy melegedik a víz, kicsit intenzíven hajtottam, és rögtön 90-ről 97 körülire melegedett. Nem szokott.

Járó motornál lecsavartam a tartály tetejét, és szép lassan nyomta ki a vizet, plusz néha egy-egy buborék is jött.

Mi lehet a gond?

Hengerfej repedéstől, vagy hengerfej tömítés hibától félek.

Ezek a tipikus jelei? Van ilyen jellegű tapasztalatotok?

Minden hozzászólást köszönök előre is!

Zoli

Link to comment
Megosztás:

Vízpumpa, termosztát mikor volt cserélve?A hideg meleg fűtés sztem a vízpumpától is lehetne - bár azt írod most az jó, de fogy a víz.

Ez benzines autó?

Bocsánat, kimaradtak az autó adatai. Egy '95-ös, 2,5 TD Omegáról van szó.

Nálam 3 éve van az autó, azóta vízpumpa és termosztát nem lett bolygatva.

Engem ami nagyon aggaszt, hogy járó motornál levéve a túlfol tartály kupakját, nyomja ki szép lassan a vizet (persze ha tegnap többet töltöttem bele kicsivel a kelleténél, akkor ez természetes), és néha egy-egy kis légbuborék is kijön. Na az honnan??? 2 hete cseréltem le a hűtővizet, azóta már nbem szabadna levegőnek lennie a rendszerben, nem?

Link to comment
Megosztás:

Bocsánat, kimaradtak az autó adatai. Egy '95-ös, 2,5 TD Omegáról van szó.

Nálam 3 éve van az autó, azóta vízpumpa és termosztát nem lett bolygatva.

Engem ami nagyon aggaszt, hogy járó motornál levéve a túlfol tartály kupakját, nyomja ki szép lassan a vizet (persze ha tegnap többet töltöttem bele kicsivel a kelleténél, akkor ez természetes), és néha egy-egy kis légbuborék is kijön. Na az honnan??? 2 hete cseréltem le a hűtővizet, azóta már nbem szabadna levegőnek lennie a rendszerben, nem?

én ránéznék a vízpumpára. ki tudja mikor volt cserélve utoljára....

valaki linkelt itt anno egy képet, ahol le volt nyalva a járókerék. ez okozhat melegedő motort, plusz a szimmeringnek se tesz jót, ami ettől elengedi csodálatosan a vizet...

töltsd fel HIDEG motornál szintig, állj dombnak felfele a kocsival, és járasd, nyitott kiegyenlítővel, amíg fel nem melegszik, így jobban le tudja légteleníteni magát.

amúgy a 97 fok az termosztát is lehet, ugyanis (ha jól tudom) 80fokos termosztát van a TD-ben...

ha a kipufogó nem gőzöl, az olaj nem vizes, a víz nem olajos, és nincs bitangnagy túlnyomás a rendszerben, akkor valószínű hogy nem hengerfej lesz...

buborék lehet azért jön, mert levegő szorult a rendszerbe. ha a kipufogó beledolgozna a rendszerbe, akkor ott nem csak néha jönnének bubik, plusz mocskos lenne a víz.

amúgy most van fűtésed?

Link to comment
Megosztás:

én ránéznék a vízpumpára. ki tudja mikor volt cserélve utoljára....

valaki linkelt itt anno egy képet, ahol le volt nyalva a járókerék. ez okozhat melegedő motort, plusz a szimmeringnek se tesz jót, ami ettől elengedi csodálatosan a vizet...

töltsd fel HIDEG motornál szintig, állj dombnak felfele a kocsival, és járasd, nyitott kiegyenlítővel, amíg fel nem melegszik, így jobban le tudja légteleníteni magát.

amúgy a 97 fok az termosztát is lehet, ugyanis (ha jól tudom) 80fokos termosztát van a TD-ben...

ha a kipufogó nem gőzöl, az olaj nem vizes, a víz nem olajos, és nincs bitangnagy túlnyomás a rendszerben, akkor valószínű hogy nem hengerfej lesz...

buborék lehet azért jön, mert levegő szorult a rendszerbe. ha a kipufogó beledolgozna a rendszerbe, akkor ott nem csak néha jönnének bubik, plusz mocskos lenne a víz.

amúgy most van fűtésed?

Sajnos de, motorbontás és szerelő lesz a vége. Jó esetben csak tömítés, de ha egy 2.5TD bontva van, az legalább 2K és az csak az eleje...

Link to comment
Megosztás:

én ránéznék a vízpumpára. ki tudja mikor volt cserélve utoljára....

valaki linkelt itt anno egy képet, ahol le volt nyalva a járókerék. ez okozhat melegedő motort, plusz a szimmeringnek se tesz jót, ami ettől elengedi csodálatosan a vizet...

töltsd fel HIDEG motornál szintig, állj dombnak felfele a kocsival, és járasd, nyitott kiegyenlítővel, amíg fel nem melegszik, így jobban le tudja légteleníteni magát.

amúgy a 97 fok az termosztát is lehet, ugyanis (ha jól tudom) 80fokos termosztát van a TD-ben...

ha a kipufogó nem gőzöl, az olaj nem vizes, a víz nem olajos, és nincs bitangnagy túlnyomás a rendszerben, akkor valószínű hogy nem hengerfej lesz...

buborék lehet azért jön, mert levegő szorult a rendszerbe. ha a kipufogó beledolgozna a rendszerbe, akkor ott nem csak néha jönnének bubik, plusz mocskos lenne a víz.

amúgy most van fűtésed?

Erre gondolsz? :icon1:

http://www.carstyling.hu/cs_image.php?pic=00/03/35/54/33554_1330284736.jpg&t=2

Nem link volt sajnos, saját kép. Mondjuk ez egy padlógáznál fröccsent szét. Utána 15 km-t mentem, fél órát álltam. Mókás volt...

Link to comment
Megosztás:

ja, ezaz :)

azt tudtam hogy saját eset, csak nem vágtam ki...

Ó, ez csúnyán fest:)

Közben van megint friss infóm a problémámhoz, hátha van még ötletetek.

Most értem haza, 150 km-es utam volt. Ha tartósan 90 körül mentem, akkor 92-94 fokos volt a víz, de ha felgyorsítottam 120-ra, kb. 5 perc alatt 105 fokosra melegedett.

Megálltam, a viszko ventillátor a gyorsabb fokozatban pörgött, tehát az működik, és alapból is jár. A hütő felső része is meleg volt, illetve a visszafolyó cső, és minden más cső is, amihez hozzáfértem. Ebből arra következtetek, hogy a termosztát is nyit. Rosszul gondolom?

A víz tiszta, nem tűnik olajosnak. Az olajat és néztem, pálcán és a beöntőn is, nem tűnik vizesnek (nem szürke, nem habos, stb.), "szép" fekete. Lehet, hogy akkor a hengerfej repedéstől, illetve tömítés problémától sem kell tartanom?

Maradt a vízpumpa, az okozná a melegedést??

Link to comment
Megosztás:

Melegedés?

105°C-os hűtőfolyadék még nem számít túlmelegedésnek, a rendszer nyomás alatt van, úgy meg elvileg csak 130°C körül forr.

Amit írsz, elgondolkodtató.

2 hete cseréltem le a hűtővizet tiszta hűtőfolyadékra. Amióta nálam van az autó (3 év), még nem cseréltem, és már nagyon higgított volt vízzel.

5 liter -35-ös, és kb. 1,5-2 liter -70-es ment bele.

A töményebb hűtőfolyadék jobban melegszik??

Közben még egy gondolat a termosztáttal kapcsolatban.

Én az alapján akartam kizárni a termosztát problémát, hogy a hűtő felső része és a felső csövek melegek, az alsót azonban nem tudtam megnézni, így nem tudom, az milyen. Ha az hideg, vagy csak langyos, akkor termosztát hiba lehet mégis, nem? Nem nyit rendesen, emiatt túlmelegedik a motor nagyobb terhelésnél??

Link to comment
Megosztás:

Amit írsz, elgondolkodtató.

2 hete cseréltem le a hűtővizet tiszta hűtőfolyadékra. Amióta nálam van az autó (3 év), még nem cseréltem, és már nagyon higgított volt vízzel.

5 liter -35-ös, és kb. 1,5-2 liter -70-es ment bele.

A töményebb hűtőfolyadék jobban melegszik??

Közben még egy gondolat a termosztáttal kapcsolatban.

Én az alapján akartam kizárni a termosztát problémát, hogy a hűtő felső része és a felső csövek melegek, az alsót azonban nem tudtam megnézni, így nem tudom, az milyen. Ha az hideg, vagy csak langyos, akkor termosztát hiba lehet mégis, nem? Nem nyit rendesen, emiatt túlmelegedik a motor nagyobb terhelésnél??

nem szereti a motor a nagyon tömény cuccot. -35fokos fagyálló-víz keverék bőven elég bele, sztem. a túl tömény fagyálló okozhat túlzott korroziós problémákat, valamint a hűtésre sincs épp jó hatással.

termosztát tud olyat, hogy nem nyit ki teljesen. épp ahhoz elég, hogy felmelegítse a hűtőt amikor áll a kocsi. de ahhoz már nem elég, hogy lehűtse a motort. tehát simán okozhat melegedő motort. nekem anno Skoda Favoritnál volt olyan, hogy a frissen beépített, német utángyári termosztát fennakadt, és megforralta a vizet. kivettem, megmozgattam, megmelegítettem, járt rendesen. aztán utána egy darabig jó volt. jött a nyár, megint felforralta a vizet. kiszedtem az útszélén (szerencsére csak 3 6os csavar fogja), persze közben sz@rrá égetett a szemét, azt eldobtam a szántásba. utána nem volt a hűtéssel para :)

szerintem mielőtt nagyon belemennél a hengerfejezésbe, engedd le a folyadékot, és állítsd be (desztvízzel) olyan -30-35 fokosra. benzinkúton segítenek, ha neked nincs fagypont mérőd. bár tény, kicsit furán fogsz nézni 2 kannával ott :D

azt teszteld, hogy mit mutat.

ha még mindig xar, akkor megnézném a termosztátot.

azt a vízpumpa.

olcsósági sorrendben.

vagy keresel egy szerelőt, és fizeted neki az óradíjat, meg a lutrit, amit ő játszik. sajnos ez nem megy másként.

(amúgy pont most olvastam a TC-n Csikós Zsolt cikkét, ő szinte mindenre gondolt a Mercije melegedő vízével kapcsolatban, cserélt hűtőt, miegymást, és a végén egy eldugult gőzcső (mondjuk ilyen nincs az Ominál) és a szivattyú cseréje oldotta meg a dolgot)

Link to comment
Megosztás:

Amit írsz, elgondolkodtató.

2 hete cseréltem le a hűtővizet tiszta hűtőfolyadékra. Amióta nálam van az autó (3 év), még nem cseréltem, és már nagyon higgított volt vízzel.

5 liter -35-ös, és kb. 1,5-2 liter -70-es ment bele.

A töményebb hűtőfolyadék jobban melegszik??

Közben még egy gondolat a termosztáttal kapcsolatban.

Én az alapján akartam kizárni a termosztát problémát, hogy a hűtő felső része és a felső csövek melegek, az alsót azonban nem tudtam megnézni, így nem tudom, az milyen. Ha az hideg, vagy csak langyos, akkor termosztát hiba lehet mégis, nem? Nem nyit rendesen, emiatt túlmelegedik a motor nagyobb terhelésnél??

Műanyag a vízpumpa vízoldali forgó része ?? - ha jól látom, így azzal kezdeném.....ez indolkolná a néha álló helyzetben hideget fújó fűtést is ami fordulatra megszűnik.

Ismerősömnek az Octaviája járt hasonlóan, melegedett, cseréltek termosztátot, melegszik, készült a hengerfej levételére mikor aztán rákérdeztem:

-Vízpumpa mikor volt cserélve?

-Ja, az még nem volt (van benne vagy majd 300e)

-Vezérlés volt?

- Az igen, de a vízpumpát nem cseréltük...unokatesóm csinálta Ő szerelő!

-"Logikus"...akkor most kicserélitek..

Nála tényleg a vízpumpa okozta...konkrétan asszem szabadon futott a tengely, és a forgó rész csak álldogált..de ha kicsit tovább jár vele tényleg HF tömítés és HF felújítás lett volna.

Link to comment
Megosztás:

Műanyag a vízpumpa vízoldali forgó része ?? - ha jól látom, így azzal kezdeném.....ez indolkolná a néha álló helyzetben hideget fújó fűtést is ami fordulatra megszűnik.

Ismerősömnek az Octaviája járt hasonlóan, melegedett, cseréltek termosztátot, melegszik, készült a hengerfej levételére mikor aztán rákérdeztem:

-Vízpumpa mikor volt cserélve?

-Ja, az még nem volt (van benne vagy majd 300e)

-Vezérlés volt?

- Az igen, de a vízpumpát nem cseréltük...unokatesóm csinálta Ő szerelő!

-"Logikus"...akkor most kicserélitek..

Nála tényleg a vízpumpa okozta...konkrétan asszem szabadon futott a tengely, és a forgó rész csak álldogált..de ha kicsit tovább jár vele tényleg HF tömítés és HF felújítás lett volna.

Akkor az általatok leírtaknak megfelelően próbálkozom.

Első körben feljebb hozom a hűtőfolyadék fagyáspontját, ami most becslésem szerint kb. -50 körüli. Belövöm olyan -30-ra és kiderül mit csinál.

Ha továbbra is melegszik, akkor termosztát, ha az sem megoldás, akkor jön a pumpa, és ha az sem oldja meg, akkor hülyét kapok ...

Nagyon köszönöm a tippeket, és véleményeket!! :)

Link to comment
Megosztás:

Még egy kérdés.

A fedélzeti kiírja, hogy "Kühlmittelstand", ami arra figyelmeztet tudtommal, hogy alacsony a szint a tartályban. Azonban a tartályon nincs semmilyen elektromos érzékelő, vagy csati lehetőség. Kétféle tartály van esetleg, gyárilag érzékelős lett volna, de nekem már nem olyan lehet?

Link to comment
Megosztás:

Amit írsz, elgondolkodtató.

2 hete cseréltem le a hűtővizet tiszta hűtőfolyadékra. Amióta nálam van az autó (3 év), még nem cseréltem, és már nagyon higgított volt vízzel.

5 liter -35-ös, és kb. 1,5-2 liter -70-es ment bele.

A töményebb hűtőfolyadék jobban melegszik??

Közben még egy gondolat a termosztáttal kapcsolatban.

Én az alapján akartam kizárni a termosztát problémát, hogy a hűtő felső része és a felső csövek melegek, az alsót azonban nem tudtam megnézni, így nem tudom, az milyen. Ha az hideg, vagy csak langyos, akkor termosztát hiba lehet mégis, nem? Nem nyit rendesen, emiatt túlmelegedik a motor nagyobb terhelésnél??

Csá, a higítatlan fagyálló folyadék forráspontja majdnem 200oC. Itt egy táblázat a wikin leltem :

http://en.wikipedia.org/wiki/Ethylene_glycol

Link to comment
Megosztás:

Még egy kérdés.

A fedélzeti kiírja, hogy "Kühlmittelstand", ami arra figyelmeztet tudtommal, hogy alacsony a szint a tartályban. Azonban a tartályon nincs semmilyen elektromos érzékelő, vagy csati lehetőség. Kétféle tartály van esetleg, gyárilag érzékelős lett volna, de nekem már nem olyan lehet?

Én még nem láttam nem-érzékelős tartályt. De ettől lehet, persze. Ablakmosó tartályban is van érzékelés és nem-érzékelős is.

Azért nézd meg a tartály alját, ott van a csatija az úszónak. Lehet hogy csak megakadt az úszó.

Link to comment
Megosztás:

Én még nem láttam nem-érzékelős tartályt. De ettől lehet, persze. Ablakmosó tartályban is van érzékelés és nem-érzékelős is.

Azért nézd meg a tartály alját, ott van a csatija az úszónak. Lehet hogy csak megakadt az úszó.

Vagy leesett a mágnesgyűrű az aljáról...

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.