Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Hűtés, fűtés, vízhőfok.


komega

Recommended Posts

Ez nálam is igy van mikor eléri az első osztást a 90 fok alat akkor nyit a termosztát

Most egy astra óra van a vectrámba de ugye ez csak 50 literes benzin tank skála van!

Van egy vectra órám ha abból ki veszem csak a hőmérséklet és tank műszereket és át rakom az f astra órába működni fog ill nem lesz semmi galiba?

Link to comment
Megosztás:

Mondjuk azt ne várd el, hogy egy 2 literes motor olyan hamar melegedjen be mint egy ezres csettegő :) Nekem ezekben a hidegekben 20 km után sem éri el az üzemi hőfokot letakart hűtővel, főleg ha nem forgatom.

Még a Vectrának jó fűtése van a mai közös nyomócsöves dízelekhez képest... ezeknek már alig van veszteséghőjük: én a cégessel ha hideg motorral indulok Veszprémből, akkor csak Fehérvárnál (40km után!) veszem le a kabátot... pedig nekem is van hűtőtakaróm, és még pluszok vannak odakint.

Link to comment
Megosztás:

A 80-as, vagy 90-es évek óta egy törvény szerint tilos az utasteret teljesen lezárhatóvá tenni, ezért a középsö rostélyokon mindig jön valamennyi külsö levegö.

Ezt kifejtenéd bővebben?

Ha ez igaz lenne akkor semmi értelme nem lenne a belső levegő keringetésnek mert a pollenek mindig betalálnának és az allergiásoknak egy átok lenne az utazás bárhova is menjenek.

Úgy értem azt elfogadom hogy az utastér nincs hermetikusan lezárva, de a kinti levegő sztem nem a rostélyokon keresztül jön be, hanem az ajtók szigetelésénél, stb...

Link to comment
Megosztás:

Ezt kifejtenéd bővebben?

Ha ez igaz lenne akkor semmi értelme nem lenne a belső levegő keringetésnek mert a pollenek mindig betalálnának és az allergiásoknak egy átok lenne az utazás bárhova is menjenek.

Úgy értem azt elfogadom hogy az utastér nincs hermetikusan lezárva, de a kinti levegő sztem nem a rostélyokon keresztül jön be, hanem az ajtók szigetelésénél, stb...

A pollenek, hogy találnának be, ha a pollenszűrő van a rendszer elején? (az én véleményem, nekem nincs belső keringetés:D)

Más: ma megjött a termosztát, van hozzá kettő tömítés, amit nem tudok mire vélni, mert eddig sosem kaptam termosztáthoz (wahler márka). Nem tudom mennyire befolyásoló tényező, hogy rövidebb a termosztát, mint ami van benne, az átmérő ugyanaz, ja és nem teljesen ugyan olyan. Ilyen van bent, amit vettem Így néz ki, csak nem Valeo. Berakni csak holnap tudom. Vélemény?

Link to comment
Megosztás:

A pollenek, hogy találnának be, ha a pollenszűrő van a rendszer elején?

Ebben igazad lehet, viszont rosszul fogalmaztam.

Gyakran járok az M7 autópályán, ahol Fehérvár és Budapest között két helyen is van valamiféle állattenyésztéssel foglalkozó cég a pálya mellett. Ezekről a helyekről mindig iszonyatos bűz árad, a belső levegő keringetés viszont hatásosan kiszűri ezt is. Ha nem kapcsolok belső keringetésre akkor érzem a szagot, tehát a pollenszűrő nem fogja meg, de akkor a belső levegő keringetés valamilyen szinten mégiscsak (légmentesen) kizárja a külső levegőt, ha már egyszer a neve is ez.

Link to comment
Megosztás:

A fűtőmotort mennyire bonyolult kitermelni az autóból?

Rég volt már mikor a másikat elbontottam, meg ott ugye csupaszra szedtem a kasznit, az enyémben azonban még sosem kellett hozzányúlni. (még az előtét ellenállat is a gyári)

Csak most rámjött a takaríthatnék, gondoltam kipucolom, meg újrakenem, picit mintha gyenge lenne a légáram mikor feltekerem csutkára.

Link to comment
Megosztás:

Szerintetek az mitől lehet hogy max. fokozaton nem megy a fűtőventilátor? Kis fokozatok tökéletesen működnek. De mikor maxra kapcsolnám csak hallom hogy kattanik a relé, és ennyi. Megáll a venti :\

Talán előtét -ellenállás, bár így,hogy csak a 4-dik nem megy nem biztos, mert olyankor mintha úgy rémlene kikerüli az ellenállást.

Más: megtörtén a termosztát csere, kiváló lett, nem mondom, hogy leégeti a hajam, de meleg van úgy is, hogy kivettem a hűtő takarót, elég hamar be is melegszik. Mondjuk a műszer szerint az első vonalig megy el, de inkább alatta, lehet, hogy mégis az a 90 fok?:S Akkor a 90 meg a 100, viszont, ha igen, akkor nem kapcsol a hűtőventim, mert nyáron volt, hogy elérte a 90 fokot.

Link to comment
Megosztás:

Ebben igazad lehet, viszont rosszul fogalmaztam.

Gyakran járok az M7 autópályán, ahol Fehérvár és Budapest között két helyen is van valamiféle állattenyésztéssel foglalkozó cég a pálya mellett. Ezekről a helyekről mindig iszonyatos bűz árad, a belső levegő keringetés viszont hatásosan kiszűri ezt is. Ha nem kapcsolok belső keringetésre akkor érzem a szagot, tehát a pollenszűrő nem fogja meg, de akkor a belső levegő keringetés valamilyen szinten mégiscsak (légmentesen) kizárja a külső levegőt, ha már egyszer a neve is ez.

Az egyik az egy szeméttelep a benzinkutaknál...

Link to comment
Megosztás:

Nem tudom, az egyiket már régebb óta érzem 37-es kavics környékén a Váli-völgyi pihenő előtt ha Budapest irányába megyünk (sztem nem szeméttelep, abból gondolom hogy csak meleg időben érezni, hidegben (gondolom) elzárják az állatokat), a másik a közvetlenül az 57-es kavicsnál levő agárdi lehajtó mellett van (ez utóbbi csak egy-két hete kezdett bűzleni). Mindkettő a pálya déli oldalán.

Link to comment
Megosztás:

Ezt a vízfokmerőt nem lehet valahogy bekalibrálni hogy normálisan mutasson ?

Meg mi az hogy rosszul skálázták M gyárilag?!

Csak számlapot kell benne cserélni.

Ez a régi:

http://n2.vatera.hu/photos/b4/56/5916_1_big.jpg

Ennél a 90 alatti vonal a valós 90 fok.

Ez meg az újabbik, itt már helyesen van a skálázás:

http://n2.vatera.hu/photos/df/25/0b16_3_big.jpg

Link to comment
Megosztás:

Nincs régebbi meg újabb...

Amit te "újabbnak" vélsz wookie az egy Astra számlap (50literes a tank) a "régebbi" meg Vectráé...

Azon az áron sztem nem kell pontosabb vízhőfokmérő hogy akkor meg az üzemanyagszintjelző mutasson hülyeséget...

Ott épp egy astráét találtam, de van ugyanolyan vectrából is.....

Link to comment
Megosztás:

Nincs régebbi meg újabb...

Amit te "újabbnak" vélsz wookie az egy Astra számlap (50literes a tank) a "régebbi" meg Vectráé...

Azon az áron sztem nem kell pontosabb vízhőfokmérő hogy akkor meg az üzemanyagszintjelző mutasson hülyeséget...

Sziasztok!

Elnézést, hogy belekotnyeleskedek, de az én kis járművemben is az "újabb fajta" van, 60 literes üzemanyagszint jelzővel :)

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Elnézést, hogy belekotnyeleskedek, de az én kis járművemben is az "újabb fajta" van, 60 literes üzemanyagszint jelzővel :)

Igen én is láttam vekiben 60 literest első vonásnál 90 fokosat, az új termosztáttal sem megy nekem feljebb az első vonásnál, de jó meleg csinál így és hamar eléri azt a hőfokot. A termosztátra 80 fok és 88 fok van írva. szóval lehet az első vonás a 90 fok nálam.:S

Link to comment
Megosztás:

Igazatok van, utánanéztem, van egy pár fajta számlap. Eleve kétféle gyártó van (VDO és Delco), a VDO-ból alvázszám szerint 3 féle, a Delcobol csak 2, aztán ez tovább oszlik 2literes alatti és feletti motorra mindegyik gyártónál (V6-ról és Turbóról nem is beszélve, meg a dízelek sincsenek ebben benne), sőt ezen belül a VDO-nak még más számlapja van az összkerékhajtású és más a csak sima fronthajtású Vectrákhoz. Ellenben a klíma léte/nem léte viszont pl. nem számít.

Viszont azt nem hinném hogy gyárilag eleve rossz számlapot szereltek volna az autóba, az hogy pontatlanul mutat inkább annak köszönhető hogy az évek alatt az autóitok előző gazdái felelőtlenül összevissza cserélgettek hűtővíz hőfokjeladókat meg termosztátokat. Merthogy hőfokjeladóból is többféle van (érdekes hogy itt például más a klímásé, de a számlap mégis ugyanaz), meg termosztátból is minimum kétféle (82 és 92°-os). Szóval sztem inkbb ezekből kéne inkább az alvázszám szerint az autótokhoz passzolót megvenni ha pontosabb vízhőfokmérőt akartok, de a variációk számát tekintve ahogy nézem ez egy végtelen legó...

Mindent egybevetve 2 (-féle termosztát) x2 (-féle hőfokjeladó) x2 (-féle számlap gyártó) x3 (-féle évjárat szerinti elosztás) x2(-féle motortípus szerinti elosztás) = legkevesebb 48-féle variáció létezik, ezt próbálgatós alapon összelegózni úgy hogy jó legyen, hát eléggé hosszadalmas, meg sok pénzbe is kerül... :D

Link to comment
Megosztás:

Igazatok van, utánanéztem, van egy pár fajta számlap. Eleve kétféle gyártó van (VDO és Delco), a VDO-ból alvázszám szerint 3 féle, a Delcobol csak 2, aztán ez tovább oszlik 2literes alatti és feletti motorra mindegyik gyártónál (V6-ról és Turbóról nem is beszélve, meg a dízelek sincsenek ebben benne), sőt ezen belül a VDO-nak még más számlapja van az összkerékhajtású és más a csak sima fronthajtású Vectrákhoz. Ellenben a klíma léte/nem léte viszont pl. nem számít.

Viszont azt nem hinném hogy gyárilag eleve rossz számlapot szereltek volna az autóba, az hogy pontatlanul mutat inkább annak köszönhető hogy az évek alatt az autóitok előző gazdái felelőtlenül összevissza cserélgettek hűtővíz hőfokjeladókat meg termosztátokat. Merthogy hőfokjeladóból is többféle van (érdekes hogy itt például más a klímásé, de a számlap mégis ugyanaz), meg termosztátból is minimum kétféle (82 és 92°-os). Szóval sztem inkbb ezekből kéne inkább az alvázszám szerint az autótokhoz passzolót megvenni ha pontosabb vízhőfokmérőt akartok, de a variációk számát tekintve ahogy nézem ez egy végtelen legó...

Mindent egybevetve 2 (-féle termosztát) x2 (-féle hőfokjeladó) x2 (-féle számlap gyártó) x3 (-féle évjárat szerinti elosztás) x2(-féle motortípus szerinti elosztás) = legkevesebb 48-féle variáció létezik, ezt próbálgatós alapon összelegózni úgy hogy jó legyen, hát eléggé hosszadalmas, meg sok pénzbe is kerül... :D

Tudnál egy listát adni ezekről? Mármint hogy melyik miben különbözik? Mostmár engem is érdekel :D Bár a MultecMonitor szerint, mikor nekem 90 fokra ér a mutató, akkor a motorvezérlő 86-ot lát - deaz ugye két külön szenzor. A hűvösebb idő beköszöntével, a termosztát nyitást kivéve, nekem sem éri el az óra szerinti 90fokot, csak az első vonalat.

Link to comment
Megosztás:

Igazatok van, utánanéztem, van egy pár fajta számlap. Eleve kétféle gyártó van (VDO és Delco), a VDO-ból alvázszám szerint 3 féle, a Delcobol csak 2, aztán ez tovább oszlik 2literes alatti és feletti motorra mindegyik gyártónál (V6-ról és Turbóról nem is beszélve, meg a dízelek sincsenek ebben benne), sőt ezen belül a VDO-nak még más számlapja van az összkerékhajtású és más a csak sima fronthajtású Vectrákhoz. Ellenben a klíma léte/nem léte viszont pl. nem számít.

Viszont azt nem hinném hogy gyárilag eleve rossz számlapot szereltek volna az autóba, az hogy pontatlanul mutat inkább annak köszönhető hogy az évek alatt az autóitok előző gazdái felelőtlenül összevissza cserélgettek hűtővíz hőfokjeladókat meg termosztátokat. Merthogy hőfokjeladóból is többféle van (érdekes hogy itt például más a klímásé, de a számlap mégis ugyanaz), meg termosztátból is minimum kétféle (82 és 92°-os). Szóval sztem inkbb ezekből kéne inkább az alvázszám szerint az autótokhoz passzolót megvenni ha pontosabb vízhőfokmérőt akartok, de a variációk számát tekintve ahogy nézem ez egy végtelen legó...

Mindent egybevetve 2 (-féle termosztát) x2 (-féle hőfokjeladó) x2 (-féle számlap gyártó) x3 (-féle évjárat szerinti elosztás) x2(-féle motortípus szerinti elosztás) = legkevesebb 48-féle variáció létezik, ezt próbálgatós alapon összelegózni úgy hogy jó legyen, hát eléggé hosszadalmas, meg sok pénzbe is kerül... :D

Látod látod. :)

Na most akkor erre mondom én azt, hogy az én autóm 11 éves korában került hozzánk, 11 éve meg van, és akkor volt benne 58.000km. Nem, nem elírás. A hőfokmérő akkor is ilyen volt.

Ugyanilyen bagatel hiba pl a 92 előttieknél a felnyithatatlan ablaktörlőkar is.

Eddig elég sok vectrát láttam már, és mindben ott állt 90 fokon. Plusz maga a mérőműszer tökugyanaz az újabban, és a régebbiben is, csak a számlap különbözik.

Mostmár engem is érdekel :D Bár a MultecMonitor szerint, mikor nekem 90 fokra ér a mutató, akkor a motorvezérlő 86-ot lát - deaz ugye két külön szenzor.

Az hagyján, de inkább azért mérnek mást, mert nem pont ugyanott vannak.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

...

Az hagyján, de inkább azért mérnek mást, mert nem pont ugyanott vannak.

Ott a pont! :D

Bár a lényeg azlenne, hogy pontos infót kapjunk a vízhőfokról.

A multiméteremhez van hőmérőfej, majd beleoktojálom az LPG reduktorba az bennevan a vízkörbe, aztán megmérem üzem közben a vízhőfokot.

Aztán felveszem a műszer és a hőgomba karakterisztikáját... Ha időmilliomos leszek :D

Link to comment
Megosztás:

Az normális, ha nekem pl alig megy 90 fok fölé és már kapcsol a venti? Igazából 4 éve van már meg a "kisautó" és úgy emlékszem, hogy az elején még ment simán 90 fok fölé is bőszen és ment a hűtő, mint állat. Utóbbi 2 évben pedig ( lett új hőgomba) 90 fok környékén "mászkál" és nyáron nagyon sokszor bekapcsol. Úgyértem óra szerint 92 fok-bekapcs-és óra szerint 86-7 fok-kikapcs...aztán újra.

A kérdés, hogy melyik a "normális viselkedés?

A másik megy egy érdekesség... Most fejeztem be nemrég a kis venkinek a hengerfej-felújítását. Megszenvedtem vele, mire minden a helyén lett, sőt, költöttem is rá eleget, de jó lett nagyon és ez kárpótol mindenben!! Arra lettem figyelmes, hogy mikor kiszereltem a termosztátomat, gyári GM volt. Nem érdekes ez egy kicsit, hogy a termosztát még GM? Nem hiszem, hogy cserénél ugyanolyan gyárit raktak bele, kivéve, ha bontottat... :/

Elnézést a regényért!

Link to comment
Megosztás:

/OFF

Hali!

Hűtőrendszert hány %-osra szoktátok bekeverni vízkő- ésvagy rozsdaoldóval?

Hány decit töltötök egyikből-másikból?

Egyik ismerősöm beijesztett,hogy nem szabad átmosni,mert szétmarja a fűtőradiátort,aztán nézhetek.....annyira azért nem ijedtem meg.:)

De azért ilymódon emelnék még a befújt levegő hőfokán.:)

/ON

Link to comment
Megosztás:

/OFF

Hali!

Hűtőrendszert hány %-osra szoktátok bekeverni vízkő- ésvagy rozsdaoldóval?

Hány decit töltötök egyikből-másikból?

Egyik ismerősöm beijesztett,hogy nem szabad átmosni,mert szétmarja a fűtőradiátort,aztán nézhetek.....annyira azért nem ijedtem meg. :)

De azért ilymódon emelnék még a befújt levegő hőfokán. :)

/ON

Én egy egész dobozzal belenyomtam, nem lesz annak semmi baja, annyit nincs benne, meg egyébként se. Mondjuk nekem réz a fűtőm még, de az újabbnak sem szabad baja legyen, hisz a nagy hűtőben is van müanyag.

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.