Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Gumi, felni kérdések


forumadmin

Recommended Posts

On 2016. 03. 19. at 20:06, telo írta:

In case valakit érdekel, felraktam ma a nyári papperokat és lemértem a téli/nyári kerekeimet súlyra:

Téli: 205/55R16 Hankook Winterhawk gumi gyári alufelnin (asszem 7 széles tán, ilyen): 19.2 kg

Nyári: 225/45R17 Michelin Primacy 3 szintén gyári alufelnin (ez talán 7.5 széles, ilyen): 19.8 kg

 

Korábban ígértem, de csak ma jutott eszembe: lemértem a 15"-os kereket.

Gyári GM lemezfelni + 195/65R15 Michelin Alpin A4 gumi + gyári dísztárcsa + nyomásszenzor = 15,9 kg. Majdnem 4 kilóval könnyebb mint az alu. Nem gondoltam volna, hogy ekkora a különbség...

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok.

Alufelnivel es gumikkal kapcsolatban lennenek kerdeseim.

Ki milyen tisztitoszerrel mossa az alufelniket,ami nem marja,nem okoz benne kart?

Illetve milyen szerrel szoktatok apolni a gumit,ami szinten nem karos a felnire?

Mindig gyonyorkodom azoknak az autoknak a kerekeiben,amelyeken egy szep felnivel a gumi olyan fekete es fenyes,mintha most jott volna ki a szalonbol vagy soha nem erintkezne az uttal. :-)

Link to comment
Megosztás:

19 órája, jszabi írta:

Sziasztok.

Alufelnivel es gumikkal kapcsolatban lennenek kerdeseim.

Ki milyen tisztitoszerrel mossa az alufelniket,ami nem marja,nem okoz benne kart?

Illetve milyen szerrel szoktatok apolni a gumit,ami szinten nem karos a felnire?

Mindig gyonyorkodom azoknak az autoknak a kerekeiben,amelyeken egy szep felnivel a gumi olyan fekete es fenyes,mintha most jott volna ki a szalonbol vagy soha nem erintkezne az uttal. :-)

Kerékátszereléskor szoktam alaposabban, (pl a felnik belső felét is) lemosni a kerekeket. Tavaly egy drágább Sonax felnitisztítót vettem, idén egy olcsóbb áruházi fajtát (Dr. Marcus). Még ez az olcsóbb is teljesen rendben volt, átkefélve szépen lehozta a fékport meg a többi retket.

A gumikat ilyennel szoktam lefújni:

sonax-gumiapolo-spray.jpg

Ez szilikonmentes, nem lesz tőle nedves csillogó hatású a felület, hanem inkább matt fekete, mint az új gumi. Ezt szoktam év közben is alkalmazni autómosások után a gumi külső oldalfalára.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

2 órája, Cserenkov írta:

Kerékátszereléskor szoktam alaposabban, (pl a felnik belső felét is) lemosni a kerekeket. Tavaly egy drágább Sonax felnitisztítót vettem, idén egy olcsóbb áruházi fajtát (Dr. Marcus). Még ez az olcsóbb is teljesen rendben volt, átkefélve szépen lehozta a fékport meg a többi retket.

A gumikat ilyennel szoktam lefújni:

sonax-gumiapolo-spray.jpg

Ez szilikonmentes, nem lesz tőle nedves csillogó hatású a felület, hanem inkább matt fekete, mint az új gumi. Ezt szoktam év közben is alkalmazni autómosások után a gumi külső oldalfalára.

Nagyon szépen köszönöm megtisztelő válaszodat.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok,

Még egy olyan kérdésem lenne az alufelnivel kapcsolatban,hogy van-e értelme a peremvédős guminak?Tudom,hogy padka,járdaszegély ellen elvileg jó,de egy kátyúval történő komolyabb találkozás esetén megvédi a felnit vagy akkor már igazán nem segít?Esetleg mondjuk egy fekvőrendőrön vagy hasonló kitüremkedésen történő erőteljesebb áthajtás esetén ad védelmet,egyáltalán normál gumival odaérhet a felni egy ilyen akadályhoz?

Nagyon szépen köszönöm megtisztelő válaszaitokat laikus kérdésemre.

 

Üdvözlettel:Szabi

Link to comment
Megosztás:

10 órája, jszabi írta:

Sziasztok,

Még egy olyan kérdésem lenne az alufelnivel kapcsolatban,hogy van-e értelme a peremvédős guminak?Tudom,hogy padka,járdaszegély ellen elvileg jó,de egy kátyúval történő komolyabb találkozás esetén megvédi a felnit vagy akkor már igazán nem segít?Esetleg mondjuk egy fekvőrendőrön vagy hasonló kitüremkedésen történő erőteljesebb áthajtás esetén ad védelmet,egyáltalán normál gumival odaérhet a felni egy ilyen akadályhoz?

Nagyon szépen köszönöm megtisztelő válaszaitokat laikus kérdésemre.

 

Üdvözlettel:Szabi

A márkásabb gumik nagy része 16-17-es méretben általában peremvédős. Vagy legalábbis nem drágábbak mint a simák. Akkor már érdemesebb védőset venni. Én inkább a szegélyektől féltem a felnimet. Különösen óvatosan parkolok szegély mellé és eddig 4 év alatt még a gumi sem találkozott közvetlenül a szegéllyel.

A peremvédő ugyebár a gumi oldalán van, tehát kátyúval szemben szerintem nem nagyon véd. Én már rongyoltam át a 17-es felnikkel 40-50-nel sötétben észre nem vett újonnan telepített fekvőrendőrön, mert megszokásból vezettem. Hála istennek, se a gumiknak, se a fenliknek, se a futóműnek nem lett semmi baja.

 

 

54 perce, Astra555 írta:

Sziasztok!

Ha valakinek szüksége lenne rá, keressen.

 

http://www.jofogas.hu/heves/Ronal_16__alufelnik_205_55_nyarigumik_47290168.htm?first=1

Hogy tetszik a 17-es szett? Mennyire vagy elégedett a rázással és a dübörgéssel? :) Milyen gumit használsz rajta?

Link to comment
Megosztás:

On 2016. 04. 07. at 9:31, Cserenkov írta:

Hogy tetszik a 17-es szett? Mennyire vagy elégedett a rázással és a dübörgéssel? :) Milyen gumit használsz rajta?

Elöl Hankook Ventus Prime2 van, hátul Firestone Firehawk, mindkettő 225/45. Eddig nem vettem észre nagyobb változást, sem úttartásban, sem fogyasztásban. Hátul olyan hangja van 30-40 Km/h-ig, mint  régi Ikarus buszoknak, amikor megy rajtuk az állófűtés a parkolóban.:-) Utána viszont felveszi a tempót és szépen elhallgat. Az első ívekben már jól mutat, de hátul még ezzel a mérettel is nagy a távolság a kerék és a sárvédőív között. Hiába, kombi.

Link to comment
Megosztás:

10 órája, Astra555 írta:

Elöl Hankook Ventus Prime2 van, hátul Firestone Firehawk, mindkettő 225/45. Eddig nem vettem észre nagyobb változást, sem úttartásban, sem fogyasztásban. Hátul olyan hangja van 30-40 Km/h-ig, mint  régi Ikarus buszoknak, amikor megy rajtuk az állófűtés a parkolóban.:-) Utána viszont felveszi a tempót és szépen elhallgat. Az első ívekben már jól mutat, de hátul még ezzel a mérettel is nagy a távolság a kerék és a sárvédőív között. Hiába, kombi.

Üdv a 17-esek táborában! Kicsit nehezebb, kicsit drágább, de a miénk :) Nekem is 225/45 van és én sem vettem észre fogyasztás növekedést a 16-hoz képest. Nyomvályú picit jobban megvezeti, komfortra picit rázósabb, de sztem teljesen elviselhető. Messze nem annyira kemény mint mondjuk barátnőm ültetett G Astrája elöl 8 hátul 9 széles 18-akkal :). De még a 16-okkal guruló (205/50) volt G Astrámnál is komfortosabb. Nekem hátul nem vészesen nagyobb sztem a magasság mint elöl (lásd fentebb ebben a topikban a képet), még az új hátsó gátlóimmal sem .

Link to comment
Megosztás:

12 órája, Astra555 írta:

Elöl Hankook Ventus Prime2 van, hátul Firestone Firehawk, mindkettő 225/45. Eddig nem vettem észre nagyobb változást, sem úttartásban, sem fogyasztásban. Hátul olyan hangja van 30-40 Km/h-ig, mint  régi Ikarus buszoknak, amikor megy rajtuk az állófűtés a parkolóban.:-) Utána viszont felveszi a tempót és szépen elhallgat. Az első ívekben már jól mutat, de hátul még ezzel a mérettel is nagy a távolság a kerék és a sárvédőív között. Hiába, kombi.

Azaz! :-) Az a hang nekem is megvan szintén ilyen 30km/h körül, utána elhallgat. Hát igen, a kombinak elég magasan van a "sejhaja". :)

Link to comment
Megosztás:

Vettem két új nyárigumit, ami nem forgásirányos, hanem az van jelölve, hogy melyik a külső fele. A gumis azt mondta, hogy mindegy melyik oldalra szerelem fel őket, viszont arra kell figyelni, hogy azután már csak azon az oldalon szabad használni őket a későbbiekben. Ez tényleg így van?

Link to comment
Megosztás:

37 minutes ago, pjotr said:

Vettem két új nyárigumit, ami nem forgásirányos, hanem az van jelölve, hogy melyik a külső fele. A gumis azt mondta, hogy mindegy melyik oldalra szerelem fel őket, viszont arra kell figyelni, hogy azután már csak azon az oldalon szabad használni őket a későbbiekben. Ez tényleg így van?

Miert ne lenne igy? A kulso oldal jelolese csak azt mutatja, hogy gondoljak a gumi allasat a kocsihoz kepest, de ezen tul mar szimmetrikus, azaz mindegy, merre forog. Viszont ha mar elkezdett adott iranyban forogni, es ennek megfeleloen deformalodni, akkor nem praktikus megforditani.

Link to comment
Megosztás:

11 órája, pjotr írta:

Vettem két új nyárigumit, ami nem forgásirányos, hanem az van jelölve, hogy melyik a külső fele. A gumis azt mondta, hogy mindegy melyik oldalra szerelem fel őket, viszont arra kell figyelni, hogy azután már csak azon az oldalon szabad használni őket a későbbiekben. Ez tényleg így van?

Így van. Forgásirányt nem szabad váltani. Szálszakadást okozhat.

Módosítva : Sztaricsnaja
  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

11 hours ago, Cserenkov said:

Egy "C" és egy "E" üzemanyag-fogyasztási kategóriába tartozó guminál reális körülmények között mennyire észrevehető az autó fogyasztásában a különbség?

Ha 5 liter helyett 4.9 lesz a fogyasztas, az 2% kulonbseg, amit eszre lehet venni, foleg, ha tobb tankolason keresztul mered, viszont "hazilag" eleg nehez hitelt erdemloen alatamasztani, hogy ez csak a gumik miatt van...

Az A es G kategoria kozott aka'r 7.5% is lehet a kulonbseg, a D-t nem hasznaljak:

http://www.blackcircles.com/general/tyre-labelling/tyre-label

Azert ez a homalyos megfogalmazas, mert nem fogyasztast mernek, hanem gordulesi ellenallast, ami nyilvan hat a fogyasztasra, csak a pontos osszefuggest nehez megadni, mert egyeb reszletektol is fugg.

100 kilometeren 1 deci kulonbseg 30 Ft, azaz 50e kilometeren legalabb 15ezret hoz a 2%-kal kisebb fogyasztas. Mindenkeppen erdemes a tobbi szempontnak is megfelelo gumik kozul a kisebb gordulesi ellenallasut valasztani, akar dragabban is.

Link to comment
Megosztás:

1 óra, csaba66 írta:

Ha 5 liter helyett 4.9 lesz a fogyasztas, az 2% kulonbseg, amit eszre lehet venni, foleg, ha tobb tankolason keresztul mered, viszont "hazilag" eleg nehez hitelt erdemloen alatamasztani, hogy ez csak a gumik miatt van...

Az A es G kategoria kozott aka'r 7.5% is lehet a kulonbseg, a D-t nem hasznaljak:

http://www.blackcircles.com/general/tyre-labelling/tyre-label

Azert ez a homalyos megfogalmazas, mert nem fogyasztast mernek, hanem gordulesi ellenallast, ami nyilvan hat a fogyasztasra, csak a pontos osszefuggest nehez megadni, mert egyeb reszletektol is fugg.

100 kilometeren 1 deci kulonbseg 30 Ft, azaz 50e kilometeren legalabb 15ezret hoz a 2%-kal kisebb fogyasztas. Mindenkeppen erdemes a tobbi szempontnak is megfelelo gumik kozul a kisebb gordulesi ellenallasut valasztani, akar dragabban is.

Tudom, hogy nincs D. Az E a C-hez képest egy kategóriával rosszabb. A-s van egyáltalán? Én még nem láttam. B-st láttam, de ott rendszerint az alacsony gördülési ellenállás rovására megy a tapadásnak. B-s gördülésű gumit, csak B-s tapadással láttam. Nyilván ez logikus is, mert a tapadás és a gördülési ellenállás között valamilyen jellegű fordított arányosság lehet.

Jelenleg C-s gördülési ellenállású a gumim, de gondolkozom a cserén ha lement a gumisoknál ez a mostani nagy átszerelgetési roham. Ezért már nézegetem a kínálatot. Ami tetszene az csak E-sben van. Illetve van erősített oldalfallal (XL) egy kicsit drágábban ami C-s. Ezért kérdeztem, hogy mennyire érdemes azt venni. :)

Link to comment
Megosztás:

58 minutes ago, Cserenkov said:

Tudom, hogy nincs D. Az E a C-hez képest egy kategóriával rosszabb. A-s van egyáltalán? Én még nem láttam. B-st láttam, de ott rendszerint az alacsony gördülési ellenállás rovására megy a tapadásnak. B-s gördülésű gumit, csak B-s tapadással láttam. Nyilván ez logikus is, mert a tapadás és a gördülési ellenállás között valamilyen jellegű fordított arányosság lehet.

Jelenleg C-s gördülési ellenállású a gumim, de gondolkozom a cserén ha lement a gumisoknál ez a mostani nagy átszerelgetési roham. Ezért már nézegetem a kínálatot. Ami tetszene az csak E-sben van. Illetve van erősített oldalfallal (XL) egy kicsit drágábban ami C-s. Ezért kérdeztem, hogy mennyire érdemes azt venni. :)

En sem lattam meg A-st, kell valami teret hagyni a fejlesztesnek :) Meg adtam egy szezont a jelenlegi gumiknak, aztan valoszinuleg Hankook K425 Kinergy lesz, ha addig nem talalok jobbat. Igen, a tapadasa is B-s, de valahogy csak kibirom majd...

Link to comment
Megosztás:

10 órája, csaba66 írta:

En sem lattam meg A-st, kell valami teret hagyni a fejlesztesnek :) Meg adtam egy szezont a jelenlegi gumiknak, aztan valoszinuleg Hankook K425 Kinergy lesz, ha addig nem talalok jobbat. Igen, a tapadasa is B-s, de valahogy csak kibirom majd...

Es a K125? Egy árban van két minta. Ki érti ezt? 

Link to comment
Megosztás:

11 órája, csaba66 írta:

En sem lattam meg A-st, kell valami teret hagyni a fejlesztesnek :) Meg adtam egy szezont a jelenlegi gumiknak, aztan valoszinuleg Hankook K425 Kinergy lesz, ha addig nem talalok jobbat. Igen, a tapadasa is B-s, de valahogy csak kibirom majd...

Ez a K425 úgy látom nem is létezik abban a méretben, ami nekem kell. A mostani gumim is C-A-s. A következő egyik jelölt a Continental SportContac5 225/45R17 91Y, ami szintén C-A-s. Olvastam róla véleményeket itthoni és külföldi fórumokon. Elég vegyes, nem mind kivétel nélkül pozitív. főleg a relatív gyors kopásra panaszkodnak. Bár teszteken szinten mindig benne van a top3-ban.

A másik esélyes a mostani gumim utóda: Goodyear Eagle F1 Asymmetic 3 225/45 R17 91Y. Ennek jobban is tetszik a mintázata, az ára kb ugyan ott van mint a Contié. Ez egy új 2016-os gumi. Még nincs olyan sok vélemény, teszt róla, de ami van az mind dicséri. A típuselődjével is teljesen meg voltam elégedve. Csak már 3-4mm a profil és látszanak rajta az öregedés jelei. Pályán 130-cal esőben, felhőszakadásban már nem forszíroznám, inkább visszalassítok 110-120-ra. Egyetlen hátránya, hogy ez E-A-s. Bár létezik ebből erősített 94Y XL változat is, ami C-A-t kapott, de úgy már drágább, mint a Conti.

Link to comment
Megosztás:

11 órája, csaba66 írta:

En sem lattam meg A-st, kell valami teret hagyni a fejlesztesnek :) Meg adtam egy szezont a jelenlegi gumiknak, aztan valoszinuleg Hankook K425 Kinergy lesz, ha addig nem talalok jobbat. Igen, a tapadasa is B-s, de valahogy csak kibirom majd...

Ez a K425 úgy látom nem is létezik abban a méretben, ami nekem kell. A mostani gumim is C-A-s. A következő egyik jelölt a Continental SportContac5 225/45R17 91Y, ami szintén C-A-s. Olvastam róla véleményeket itthoni és külföldi fórumokon. Elég vegyes, nem mind kivétel nélkül pozitív. főleg a relatív gyors kopásra panaszkodnak. Bár teszteken szinten mindig benne van a top3-ban.

A másik esélyes a mostani gumim utóda: Goodyear Eagle F1 Asymmetic 3 225/45 R17 91Y. Ennek jobban is tetszik a mintázata, az ára kb ugyan ott van mint a Contié. Ez egy új 2016-os gumi. Még nincs olyan sok vélemény, teszt róla, de ami van az mind dicséri. A típuselődjével is teljesen meg voltam elégedve. Csak már 3-4mm a profil és látszanak rajta az öregedés jelei. Pályán 130-cal esőben, felhőszakadásban már nem forszíroznám, inkább visszalassítok 110-120-ra. Egyetlen hátránya, hogy ez E-A-s. Bár létezik ebből erősített 94Y XL változat is, ami C-A-t kapott, de úgy már drágább, mint a Conti.

 

Létezik A-A! Mondjuk a darab ára is "szép", vagy inkább csúnya: http://automax.hu/goodyear-efficientgrip-performance/225-55-R17

Módosítva : Cserenkov
Link to comment
Megosztás:

50 minutes ago, kisp113 said:

Es a K125? Egy árban van két minta. Ki érti ezt? 

Miert kene kulonbseg legyen? Mas minta, mas keverek, de ez koltsegben nem okvetlenul jelent kulonbseget. Persze az ar nem okvetlenul a koltsegekkel aranyos, de itt meg hasznalati ertekben sem igazan lehet kulonbseget tenni, mert az egyik ebben jobb, a masik abban...

Link to comment
Megosztás:

10 hours ago, Cserenkov said:

Ez a K425 úgy látom nem is létezik abban a méretben, ami nekem kell. A mostani gumim is C-A-s. A következő egyik jelölt a Continental SportContac5 225/45R17 91Y, ami szintén C-A-s. Olvastam róla véleményeket itthoni és külföldi fórumokon. Elég vegyes, nem mind kivétel nélkül pozitív. főleg a relatív gyors kopásra panaszkodnak. Bár teszteken szinten mindig benne van a top3-ban.

A másik esélyes a mostani gumim utóda: Goodyear Eagle F1 Asymmetic 3 225/45 R17 91Y. Ennek jobban is tetszik a mintázata, az ára kb ugyan ott van mint a Contié. Ez egy új 2016-os gumi. Még nincs olyan sok vélemény, teszt róla, de ami van az mind dicséri. A típuselődjével is teljesen meg voltam elégedve. Csak már 3-4mm a profil és látszanak rajta az öregedés jelei. Pályán 130-cal esőben, felhőszakadásban már nem forszíroznám, inkább visszalassítok 110-120-ra. Egyetlen hátránya, hogy ez E-A-s. Bár létezik ebből erősített 94Y XL változat is, ami C-A-t kapott, de úgy már drágább, mint a Conti.

Létezik A-A! Mondjuk a darab ára is "szép", vagy inkább csúnya: http://automax.hu/goodyear-efficientgrip-performance/225-55-R17

Ne azt a meretet nezd, neked 225/45 kell :) A rohej, hogy az mar csak C/A, es lenyegesen olcsobb is... Persze a gordulesi ellenallas fugghet a magassagtol, illetve az EfficientGrip Performance tobb alfajbol all, van sima, XL, FP es ki tudja meg mi... Ez mar kb. az a szintu nephulyites, mint az olajoknal, mert nem igaz, hogy egy utcai autohoz ennyi varians kell, plane, hogy nem minden elindulas elott valaszt az ember, hogy eppen melyik gumit rakja fel :)

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.