Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Fűtés, és klíma


Golby

Recommended Posts

On 2016. 07. 17. at 8:33, zotya975 írta:

Hát a tanszellőztetés egy kissé bonyolult nekem, nem tudom a pontos működését. Kábé:egyrészt a tankban lehet vákum amikor a benzinpumpa kihozza az üzemanyagot és levegőnek kell utána áramolni, meg lehet nyomás a benzin hőtágulása miatt. Az " ufó" szelep szabályozza hogy levegőt engedjen utána vagy a túlnyomást szívja el és egye meg a motor. Ha nem eszi meg akkor annak valahol ki kell jönni, egyetlen nyitott pont a motortérben lelógó gumiharang ( vagy egy repedés a vákumcsöveken bárhol) és mivel ez a motortérben ( a pollenszűrőtöl kábé 30-40 centire)van be tudja hozni a szagot a venti az utastérben. Egyéb benzinszag forrás lehet repedt tank, benzincső, becsöpögő injektor, sérült tömítés az injektor alatt.

Azért nem ilyen bonyolult ez.

Úgy kell elképzelni ezt a rendszert,hogy a tanktól egy vékony cső jön előre,ami egy szűrőn keresztül ki van vezetve a szabad levegőbe.Ezen a szűrőn keresztül szabadon jár kel a levegő ki-be,ezért nem tud nyomás vagy vákuum kialakulni a tankban.Ez elég vékony cső és a szűrőn is át kell jutni a levegőnek,de ez pont elegendő.A szűrő egy aktívszenet tartalmazó henger a kerékjáratban,de ezt már úgy is tudod.

  • Tehát ha a tankban vákuum alakul ki ,ekkor ezen a szűrőn keresztül levegő tud beáramolni a tankba és nincs probléma.
  • Ha a tankban nyomás alakulna ki ,mert a benya párolog folyamatosan ,akkor ezen a szűrőn keresztül bármikor távozhat a szabadba,ilyenkor az aktívszén megköti a benzingőzben lévő szénhidrogéneket.

Ez a környezetvédelem miatt van,régen erre elég volt egy furat a tanksapkában,most ezt a furatot a szűrőn keresztüli szellőztetés jelenti.

Namármost ez így magában már működőképes is lenne egy darabig,de mivel a benzingőztől az aktívszén idővel telítődik és csicsogna a benzintől,ezért ezt időnként tisztítani,regenerálni kell.

Ezért van a széntartályon egy harmadik csatlakozó,ami egy elektromos vagy régebben vákuumos szelepen (regeneráló szelep)keresztül csatlakozik a szívótorokhoz.

A motor bizonyos üzemi tartományaiban a vezérlő kinyitogatja ezt a szelepet,ilyenkor a motor friss levegőt szív keresztül a széntartályon,ekkor regenerálódik a szén.(Természetesen vákuumos megoldásnál nem az ecu nyitogatja a szelepet)

Kicsit bonyisnak tűnhet de nem az.

Az egésznek lényege,hogy a tank és a szűrő közötti cső ,valamint a szűrő és a szabad levegő közötti cső(tehát a tanktól a szabad levegőig) ne legyen eldugulva,megtörve,akkor már a tank biztonságban van.

Ha a szűrő és a szabad levegő közötti rész dugul el vagy törik meg,akkor a szívócső vákuuma is belesegít a tank összeszívásához a szűrőn keresztül.

Hiba lehet még a szétroskadt aktívszén töltet,ami utána eljut az injektorba,regeneráló szelepbe,ez  már nem veszélyes,de okozhat rossz alapjáratot.

Remélem hasznos lehet ez valakinek!

 

 

Módosítva : Szabadij
Link to comment
Megosztás:

Sziasztok olyan broblémába ütköztem hogy ventilátor csak 100fok körül kapcsol be , de 95foknál nem?

Hőgomba cserélve hütöben + termosztát 92fokos.

Lehet kábel törés vagy a propeler motorja rosz? de 100 fok körül megy rendesen pörög

A venti csak 100 fok körül kapcsol be de 95 nél nem .

Lehuzatam a hőgomba csatiját 3 labu csatlakozós az egyiken elindul a venti de a másikon nem 
Biztosítékok épek mind a 2-tő

Módosítva : zalaapati112
Link to comment
Megosztás:

15 órája, zalaapati112 írta:

Sziasztok olyan broblémába ütköztem hogy ventilátor csak 100fok körül kapcsol be , de 95foknál nem?

Hőgomba cserélve hütöben + termosztát 92fokos.

Lehet kábel törés vagy a propeler motorja rosz? de 100 fok körül megy rendesen pörög

A venti csak 100 fok körül kapcsol be de 95 nél nem .

Lehuzatam a hőgomba csatiját 3 labu csatlakozós az egyiken elindul a venti de a másikon nem 
Biztosítékok épek mind a 2-tő

Ez nálam is így működik, sacc/kb. 98 foknál bekapcsol és 95 foknál ki.

Link to comment
Megosztás:

4 órája, kacs írta:

Ez nálam is így működik, sacc/kb. 98 foknál bekapcsol és 95 foknál ki.

oké

De a hőgombán 3 vezeték van mi a 3-dik de a ventin 2 van és a lényeg 95foknál nem kapcsol be a venti, és 100foknál igen.

hőgomba kábel lehuzva venti megy azon a vezetéken ahol 100 fok körül kapcsol de másik kábelen nem megy amin 95 nél kéne bekapcsolnia a ventit

Link to comment
Megosztás:

On 2016. 08. 05. at 7:49, Szabadij írta:

Azért nem ilyen bonyolult ez.

Úgy kell elképzelni ezt a rendszert,hogy a tanktól egy vékony cső jön előre,ami egy szűrőn keresztül ki van vezetve a szabad levegőbe.Ezen a szűrőn keresztül szabadon jár kel a levegő ki-be,ezért nem tud nyomás vagy vákuum kialakulni a tankban.Ez elég vékony cső és a szűrőn is át kell jutni a levegőnek,de ez pont elegendő.A szűrő egy aktívszenet tartalmazó henger a kerékjáratban,de ezt már úgy is tudod.

  • Tehát ha a tankban vákuum alakul ki ,ekkor ezen a szűrőn keresztül levegő tud beáramolni a tankba és nincs probléma.
  • Ha a tankban nyomás alakulna ki ,mert a benya párolog folyamatosan ,akkor ezen a szűrőn keresztül bármikor távozhat a szabadba,ilyenkor az aktívszén megköti a benzingőzben lévő szénhidrogéneket.

Ez a környezetvédelem miatt van,régen erre elég volt egy furat a tanksapkában,most ezt a furatot a szűrőn keresztüli szellőztetés jelenti.

Namármost ez így magában már működőképes is lenne egy darabig,de mivel a benzingőztől az aktívszén idővel telítődik és csicsogna a benzintől,ezért ezt időnként tisztítani,regenerálni kell.

Ezért van a széntartályon egy harmadik csatlakozó,ami egy elektromos vagy régebben vákuumos szelepen (regeneráló szelep)keresztül csatlakozik a szívótorokhoz.

A motor bizonyos üzemi tartományaiban a vezérlő kinyitogatja ezt a szelepet,ilyenkor a motor friss levegőt szív keresztül a széntartályon,ekkor regenerálódik a szén.(Természetesen vákuumos megoldásnál nem az ecu nyitogatja a szelepet)

Kicsit bonyisnak tűnhet de nem az.

Az egésznek lényege,hogy a tank és a szűrő közötti cső ,valamint a szűrő és a szabad levegő közötti cső(tehát a tanktól a szabad levegőig) ne legyen eldugulva,megtörve,akkor már a tank biztonságban van.

Ha a szűrő és a szabad levegő közötti rész dugul el vagy törik meg,akkor a szívócső vákuuma is belesegít a tank összeszívásához a szűrőn keresztül.

Hiba lehet még a szétroskadt aktívszén töltet,ami utána eljut az injektorba,regeneráló szelepbe,ez  már nem veszélyes,de okozhat rossz alapjáratot.

Remélem hasznos lehet ez valakinek!

 

 

Hasznos kösz...két kérdésem maradt...az egyik hogy a tank tetejéről a cső a beöntő csőhöz megy ott van talán valami szelep de mi? A másik hogy innen a cső megy előre de először megkerüli a tank peremét, de miért?

Link to comment
Megosztás:

On 2016. 08. 06. at 22:50, kacs írta:

És miért biztos, hogy 95 foknál kellene először kapcsolni? Nem lehet, hogy a második fokozat - ha van egyáltalán - 100 fok fölött van?   Nem vagyok szakértő, csak ötletelek :-)

relét cseréltem  egy fokozatú és 100-105 környékén kapcsol be a venti (DE akkor minek oda 95 nyitás a hőgombára)

akkor nincs mit tenem vele :(

Link to comment
Megosztás:

4 órája, zotya975 írta:

Hasznos kösz...két kérdésem maradt...az egyik hogy a tank tetejéről a cső a beöntő csőhöz megy ott van talán valami szelep de mi? A másik hogy innen a cső megy előre de először megkerüli a tank peremét, de miért?

Hát ez jó kérdés,érdemes lenne egy ilyet felkoncolni,feláldozni a tudás oltárán,mert még nem láttam belülről és sehol sem írnak róla semmit.Valószínűleg azért ,mert nem bontható,ha meghibásodik akkor cserés,mint a benzinpumpa.

Ha csak elméleti síkon elgondolkodom rajta,akkor szerintem a tank és a betöltőcső közötti szellőző résznek egyrészt tankoláskor lehet szerepe,mivel a tanknak nem az a legmagasabb pontja,ahová a vastag betöltőcső csatlakozik és a tankoláskor ,amikor a benzinszint eléri ezt a magasságot,akkor nem menne bele több benya ,szerintem ilyenkor a kis csövön szorul ki a maradék levegő,benzingőz.Másrészt pont ezért,mivel a betöltőcső csatlakozásánál magasabb benzinszint esetén csak a kis csövön tud távozni a benzingőz.Ez elég,ha egyirányú,lehet,hogy tettek bele egy kis szelepet?

Az biztos,hogy azért van felvezetve a betöltőcsőnél lévő dobozkába,mert ez a legmagasabb pontja a tanknak(kivéve,ha csutig tankolva extrém módon megdől jobbra a vas) és ezért is innen megy előre a szellőztetés csöve a széntartályhoz.Ha van is benne szelep,az igen könnyen nyílhat és kétirányú kell hogy legyen,mivel maga a szellőztetés még álló,használaton kívüli autónál is működik,működnie kell.

A szén regenerálása csak járó motornál és csak a motor bizonyos üzemi tartományaiban működik.Nekem x16szr nél nem levegős ufo szelep van,hanem elektromágnes szelep van ami,alapjáraton zárva van,gázadásra nyílík és szerintem teljes terhelésen megint zárva lehet,de ezt nem próbáltam.

Azt meg,hogy miért kerüli meg a cső a tank peremét azt végképp nem tudom,szerintem amikor a fejlesztő mérnökök tesztelték a rendszert,akkor valami apró anomáliára találták meg a megoldást ezzel a módszerrel.Ha nem Opelről beszélnénk,akkor azt mondanám,hogy lehet,hogy csak a gondolkodósör volt túl sok,de mivel az egész autó jól el van találva ezért nem hiszem.Mindenesetre,ha valaki tudja ezeket,akkor ne tartsa magában! :-)

Link to comment
Megosztás:

A klíma tartós használata után vizes az anyósülés előtt a padló. Hűtővíz nem fogy, szaga nincs, tehát nem a hűtővíz szivárog.

Olvastam, hogy esetleg a kondenzvíz kivezető cső dugulhatott el. Azt hol lehet megtalálni és kitisztítani?

 

 

Módosítva : ypos
Link to comment
Megosztás:

8 órája, ypos írta:

A klíma tartós használata után vizes az anyósülés előtt a padló. Hűtővíz nem fogy, szaga nincs, tehát nem a hűtővíz szivárog.

Olvastam, hogy esetleg a kondenzvíz kivezető cső dugulhatott el. Azt hol lehet megtalálni és kitisztítani?

 

 

Motortérben lenézel a tűzfalra és ahol látod a két klímacsövet csatlakozni a kormánymű alatt, ott jön ki a a cső is, ami hivatott elvezetni a kondenzvizet.

Link to comment
Megosztás:

On 2016. 08. 09. at 7:53, daykiller írta:

Motortérben lenézel a tűzfalra és ahol látod a két klímacsövet csatlakozni a kormánymű alatt, ott jön ki a a cső is, ami hivatott elvezetni a kondenzvizet.

Köszönöm az útmutatást, jelentem sikeresen elvégeztem a kondenzvíz leeresztő cső kitisztítását, lehet is látni, ahogy szépen a csorog kifelé a víz, amikor jár a klíma.

Az anyósülés előtti lábtér viszont továbbra is vizes a huzamosabb klímahasználat után, tehát a jelenség nem szűnt meg :(

Ahogy írtam korábban, a hűtővíz nem fogy, és a szivárgásnak nincs glikol szaga, tehát elvileg a hűtő.fűtő rendszer nem lyukas, A klíma megfelelően hideg, tehát a gáz nem szivárog. És most már a kondenzvíz kivezető cső sincs eldugulva.

Akkor mi lehet a baj?

Link to comment
Megosztás:

11 órája, ypos írta:

Köszönöm az útmutatást, jelentem sikeresen elvégeztem a kondenzvíz leeresztő cső kitisztítását, lehet is látni, ahogy szépen a csorog kifelé a víz, amikor jár a klíma.

Az anyósülés előtti lábtér viszont továbbra is vizes a huzamosabb klímahasználat után, tehát a jelenség nem szűnt meg :(

Ahogy írtam korábban, a hűtővíz nem fogy, és a szivárgásnak nincs glikol szaga, tehát elvileg a hűtő.fűtő rendszer nem lyukas, A klíma megfelelően hideg, tehát a gáz nem szivárog. És most már a kondenzvíz kivezető cső sincs eldugulva.

Akkor mi lehet a baj?

Akkor nem minden kondenzvíz megy ki. Lehet lyukas valahol a gyűjtőtálca belül. Az viszont szétbontós történet.

Link to comment
Megosztás:

  • 1 month later...
3 órája, zotya975 írta:

Új termosztát teszt...

2332671-20160918-A3xrCh.jpg

Én is játszottam már ilyet,de szerintem beszerelve másként működik,így kotlában melengetve ezidáig mindegyik jónak tűnt,jó hőmérsékleten nyitogattak,beszerelve viszont túl korán nyitottak,vagy sokáig voltak nyitva.Amit télen cseréltem az is jó volt így,a mutató meg ki sem jött a kékből.

A szélsőségeket persze lehet így detektálni,ha nem nyit,vagy nem zár,de az igazi,ha a hibajelenségre hallgatunk és ha kell,akkor kicseréljük ezt a sz@rt.

Link to comment
Megosztás:

41 perce, Szabadij írta:

Én is játszottam már ilyet,de szerintem beszerelve másként működik,így kotlában melengetve ezidáig mindegyik jónak tűnt,jó hőmérsékleten nyitogattak,beszerelve viszont túl korán nyitottak,vagy sokáig voltak nyitva.Amit télen cseréltem az is jó volt így,a mutató meg ki sem jött a kékből.

A szélsőségeket persze lehet így detektálni,ha nem nyit,vagy nem zár,de az igazi,ha a hibajelenségre hallgatunk és ha kell,akkor kicseréljük ezt a sz@rt.

Ja valahogy én is így voltam vele mindíg amit mértem mindegyik kábé jól nyitott, csak az asszony vette ezt a hőmérőt a sütikhez, aztán gondoltam kipróbálom.

Link to comment
Megosztás:

3 órája, aholy írta:

 

 

Ugye Ő nem volt otthon közben ? :D

Megszokta már....hát kicseréltem a termosztátot, de igazából nem vagyok hasra esve az eredménytől, sőt... a hűtő szinte azonnal langyul igaz csak a vezérlés felőli sarka . Mondjuk ezen a termosztáton van egy pici lyuk zárt állapotban is van minimális áramlás, talán a légtelenedés miatt. Hát majd kipróbálom menet közben is. Volt közben persze komplikáció, a vezérlés alsó burkolatjának a csavarja alá tettem egy alátétet, mert átszakadt. Ez az alátét járó motornál beleért a vezérműszíj kerék belső peremébe éles köszörülő hang kiséretében. Először azt hittem mégiscsak ugrott lent a szíj amig nem volt a helyén a tárcsa, de aztán kiderült hogy nem. :goofy:

Link to comment
Megosztás:

6 órája, zotya975 írta:

Megszokta már....hát kicseréltem a termosztátot, de igazából nem vagyok hasra esve az eredménytől, sőt... a hűtő szinte azonnal langyul igaz csak a vezérlés felőli sarka . Mondjuk ezen a termosztáton van egy pici lyuk zárt állapotban is van minimális áramlás, talán a légtelenedés miatt. Hát majd kipróbálom menet közben is. Volt közben persze komplikáció, a vezérlés alsó burkolatjának a csavarja alá tettem egy alátétet, mert átszakadt. Ez az alátét járó motornál beleért a vezérműszíj kerék belső peremébe éles köszörülő hang kiséretében. Először azt hittem mégiscsak ugrott lent a szíj amig nem volt a helyén a tárcsa, de aztán kiderült hogy nem. :goofy:

Megvolt a próbaút is, semmi nem változott, úgyanott nyit, ugyanannyira megy fel  a vízhőfok és ugyanúgy elmarad a forró levegő amire régebbről emlékszem. Fázni nem fáztam benne télen, csak már közel sem volt olyan a fűtés. Hát mindegy idén már nem fogom kimosni trisóval, most belekerült az új hűtőfolyadék is.

Link to comment
Megosztás:

5 órája, zotya975 írta:

Megvolt a próbaút is, semmi nem változott, úgyanott nyit, ugyanannyira megy fel  a vízhőfok és ugyanúgy elmarad a forró levegő amire régebbről emlékszem. Fázni nem fáztam benne télen, csak már közel sem volt olyan a fűtés. Hát mindegy idén már nem fogom kimosni trisóval, most belekerült az új hűtőfolyadék is.

Nekem tavaly ősztől nem ment ki a kékből a mutató, akkor INA termosztát került bele ,azóta jó a fűtésem,gyorsan beáll az üzemi hőfok,forgalomban mindegy neki,hogy hegymenet,lejtő ,tatás vezetés vagy akár nyélgáz atomstabil 93 fok környéke a mutató szerint.Melegben megállva és járatva a motort persze feljebb megy,de amint van egy kis menetszél visszaáll 93 fok környékére.Remélem tartós is lesz.

Link to comment
Megosztás:

7 órája, Szabadij írta:

Nekem tavaly ősztől nem ment ki a kékből a mutató, akkor INA termosztát került bele ,azóta jó a fűtésem,gyorsan beáll az üzemi hőfok,forgalomban mindegy neki,hogy hegymenet,lejtő ,tatás vezetés vagy akár nyélgáz atomstabil 93 fok környéke a mutató szerint.Melegben megállva és járatva a motort persze feljebb megy,de amint van egy kis menetszél visszaáll 93 fok környékére.Remélem tartós is lesz.

Kimegy a kékből a mutató, beáll kábé a 80-ra de ugye hőgombát nem cseréltem az óra cserekor, így nagyjából 10-et csal lefelé. Most már egyre inkább a radiátor gyanús, főleg hogy a sima vizes átmosással kicsit javult a helyzet.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!
Kicsit őrült ötletnek hangzik de........ :evilgrin:
Valaki épített/hallott róla, hogy valaki F Astrába B Vectra Digitklímát rakott volna?
Én épp erre készülök, most hogy megszenvedtem a klímával (Diavia....) így már igényelném a digitklímát.
A másik gondom, hogy a Diavia féle manuális klíma beszerelési útmutatója megvan-e valakinek?
A Digitális Diavia klíma installáció megvan, de az másabb mint a manuális.
Előre is köszönöm a segítséget! 

Link to comment
Megosztás:

  • 4 weeks later...

Sziasztok!

Ugyanolyan Astrám van, mint zotya91-nek és az a gondom vele, hogy a vezető oldalról csak 3-as vagy 4-es ventillátor-sebesség fújja le a párát a szélvédőről. Korábban olvastam, hogy a pollenszűrő koszossága/hiánya is okozhat ilyet, így meg is néztük, milyen van benne: hát hiányzott a fele, szét volt rágva. Azóta új van benne, de a párásodás csak nem múlt el. Nálam okosabbak mondták, hogy esetleg nincs-e émelyítő vagy édes szag, de ilyesmiről szó sincs (ha jól emlékszem, a radiátor lyukasságát mondták erre). A szélvédő alatti kivezetéseken keresztül áramlik felfelé a meleg, de ahogy éreztem, nem biztos, hogy egyformán.

Szerintetek a fentiek alapján mit kellene megnézni/ellenőrizni még?

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.