Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

E85 a gyakorlatban


mélykék76

Recommended Posts

A spórólás annyira elenyésző,hogy szerintem sem érdemes vele foglalkozni...Arról nem is beszélve,mire vissza jön a 35-40e forintos átalakító ára,elmegy pár hónap :D Pedig Én napi 100km megyek a kocsival......Arról nem beszélve,hogy lényegesen jobb benzinnel autózni. :D

Majd zöldkártya elött tankolok E85öt....Akkor nekem is pislogni fognak..... :D :D

Hát ja, végülis tényleg lényegtelen lehet egyeseknek 1-2 ingyen tank. Ha most 50-50 nel 100Ft / 100km et spórolok, az ugye az átlagos 35ezres futásomnál tök lényegtelen.. 1 év a kütyü, és utána lévő 3-4 év meg csak úgy van, nem. Ok tuti van olyan aki tojik arra a 35 ezer Ftre.. de nekem jól jön..... Végülis tök nem éri meg gázzal járni, mert a 2-300 ezres átalakítás is csak nagy nehezen jön vissza... :) :D

Link to comment
Megosztás:

  • Hozzászólások 7,4k
  • Létrehozva
  • Legutolsó válasz

Legtöbb hozzászólás

Legtöbb hozzászólás

Hát ja, végülis tényleg lényegtelen lehet egyeseknek 1-2 ingyen tank. Ha most 50-50 nel 100Ft / 100km et spórolok, az ugye az átlagos 35ezres futásomnál tök lényegtelen.. 1 év a kütyü, és utána lévő 3-4 év meg csak úgy van, nem. Ok tuti van olyan aki tojik arra a 35 ezer Ftre.. de nekem jól jön..... Végülis tök nem éri meg gázzal járni, mert a 2-300 ezres átalakítás is csak nagy nehezen jön vissza... :) :D

Ebben maximálisan igazad van......de.Senki nem tudja milyen káros hatásai vannak hosszú távon.Azt se tudja senki hogy mennyivel csökken vagy sem a motor élettartama.Ha csak 1 alkatrészt is ki kell cserélni az etanol miatt akkor bukot az elméleted :D

nekem pl AC-t kellett cserélnem mert megállt.Persze sose fog kiderülni,hogy mitöl lett rossz,de benne van a pakliban az E85is :D Elég trágya érzés,otthontól 50km-re éjjel lerobbani :D

Hófehér gyertyák sem arra utalnak hogy minden frankón müködik.Lehet Gabi kütyüje jól fog müködni,de a Hunflex,és olcsó társai szart sem érnek,legalábbis arra nem jók amire kitalálták őket.

Én szeretem az újdonságokat,ezt is kipróbáltam.Nekem nem jött be.Lehet hogy más motornál jobb,mint c20xe-nél,de nekem alul olyan buta lett a kocsim,hogy utáltam már beleülni,hófehérek voltak a gyertyáim,5x-re indult be reggel a 10fokba,és büdös is volt :D :D Ennyit nekem nem ér az egész.Arról nem beszélve hogy benzinből 7.2-7,5beéri,etanolból meg 9-10L kellett neki.

Link to comment
Megosztás:

De azért remélem ezzel is használható lesz a kütyü, mert lemondtam a benzin-gázról.

Siemenssel magam tesztelek éppen, ezért :) De jó lesz ehhez is természetesen :D

4 fokban már csak 4. indításra indult be, de ha beindult akkor már szépen jár. :D

Ez érdekes, mert nekem hidegindító program nélkül ma reggel 3 fokban harmadszorra feléledt a ménes :D

Az enyém X14XE 97-es évjárat, és aránylag közel is vagyok.

Hát elég messze vagy :D

Link to comment
Megosztás:

Z16XE-t tudok felkínálni, 2005-ös autó, hibamentes, 73.000 km futással. Mivel pesten dolgozom, nem gond a járgány behozatala. De személy szerint nekem az is jó, ha később kapcsolódóm be a tesztelésbe, kifizetve a kütyü árát.

Második tesztelő körben szerintem benne lehetsz :D

Nekem is kb hasonló értékek jöttek ki... 18...26%-on ingadozott a dúsítás, hogy a lambda 0.99-1.01 között maradjon :D

Ezzel érdemes kalkulálni, de még így is lehet elég sokat spórolni :D

(25%-os többlettel számolva az etanol 259ft /207ft-ról számolva/, míg a benya 286ft )

de ugye az a tény is ismert, hogy az E85 előállítása során mennyi környezetszennyezés történik ugye??? Az tény, hogy kipufogásnál már ilyesmiről nem beszélhetünk, de mire eljut odáig a nafta... :D

Kicsit azért szűk ez a látásmód. Olvassgass egy kicsit arról is, mi az útja a föld alatt 11km-re levő kőolajnak az autódig :D

Nagyságrendekkel több a kőolajtermékek környezetterhelése összességében, ez ma már nem vitatott.

Az energiamérleg pedig mára már pozitív az etanol gyártásban, régebbi eljárások voltak csak pazarlóak.

Arról pedig nem is beszélve, hogy az etanol gyártásánál nem keletkezik veszélyes anyag, vagy környezetet különösebben

terhelő melléktermék. Még a kivont szárított szárazanyagtartalmat is felhasználják takarmányozásra, mert fehérjedús :D

A mezőgazdaságban pedig még hatalmas potenciál van energianövények terén ezen a tájékon, nem kell félteni az

élelmiszerellátást ;) Ettől nem lesz drágább, főleg ha mondjuk az élelmianyagok szállítása is etanollal történne :)

Redinek meg üzenem, hogy ne nyihogjon már annyit víz ügyben, mi nem gleccservízből "táplálkozunk" :D

Link to comment
Megosztás:

Ma voltam Patyiéknál futóműcserén az omival, majd egy ismerősénél futóművet állíttatni. :D

Mivel voltak gondok az állítással, a futóműves kb 10x vitte ki az omit próbakörre. Közben minden

indítás után kellemes cefreszag lett a műhelyben, egyre jobban :) Végére szerintem echte

szeszfőzde benyomást keltett a műhely a beérkező emberekben, ez jól látszott az arcokon :D :D

Link to comment
Megosztás:

Nekem is kb hasonló értékek jöttek ki... 18...26%-on ingadozott a dúsítás, hogy a lambda 0.99-1.01 között maradjon :D

Ezzel érdemes kalkulálni, de még így is lehet elég sokat spórolni :D

(25%-os többlettel számolva az etanol 259ft /207ft-ról számolva/, míg a benya 286ft )

Hát én mondjuk nem szeretek a legjobb számokkal számolni...

Egyszer idézet a mérős cikkből:

"Összegezve a fenti méréseket, országúti és/vagy autópályás használat esetén 32%, városi közlekedésben 27-28%, valamint idegbeteg padlógázas gyorsulgatós feltételek mellett 25% többletfogyasztással érdemes kalkulálnunk."

másodszor üzemanyagárak, de mondjuk, hogy valóban 207 az e85, mert láttátok ennyiért...

" LUKOIL

Budapest, IX. ker. Kvassay Jenő út 3.

95: 263.9" de mondjuk ez legyen elírás... viszont 274-ért van több helyen is 95-ös (ha már e85 esetében is a legolcsóbb lehetőséget nézzük, és nem az átlagárát... :D )

Ergo ha ezekkel az árakkal számolunk, akkor az E85

- 32% esetén (országút/pálya) 273 HUF-ra jön ki... - 1 HUF spórolás

- 28% esetén (város) 265 HUF-ra jön ki... 9 HUF spórolás

- 25% esetén (gyorsulgatós) 259 HUF-ra jön ki... itt valóban 15 HUF a spórolás, viszont itt már sokkal többet is fogyaszt az autó, és nincs ember aki így használja, és ami autó bírja... szóval én ezt az adatot el is vetném...

Összegezve, átlagosan véve kis jóindulattal ezen számok alapján minimálisat lehet spórolni... és meg kell venni a kütyüt... ami nem olcsó, ráadásul még a mai napig senki nem tudja, hogy mi mit károsít, de vannak ez irányú kutatások is... hosszú távon én biztos vagyok benne, hogy ugyan úgy nem tesz jót a mocinak mint a gázos megoldás... de van akiknek ez nem számít... :)

Na félre a tréfát... én nem kötözködni akarok, csak megérteni, hogy miért éri meg kockáztatni km-ként fillérekért... mert okés, hogy Gábor sokat megy... megértem... de nagy többség az itteni felhasználók közül szerintem még évi 20.000 km-t sem mennek el... ráadásul télen sokan vissza is állnak a benyára, tehát nem is vetíthető éves szinten a spórolás v.s kockázat...

Ettől függetlenül engem is érdekel a téma, és várom, hogy kinek hogy alakul az E85 sztorija... :D

Link to comment
Megosztás:

Ma megtörtént a benzinszűrő csere. (Unixos lett végül)

1100 km 50-50% 95/E85 üzemanyag használat után ilyen volt a szűrőm belülről.

1

2

Milyennek kellene lennie, ez most nagyon odavolt, vagy elfogadható?

A reggeli indulással kapcsolatban: 12 fokban(garázs) elsőre, majd délután 3-kor 6 fokban szintén elsőre, szokásos (1-2mp) után beindult.(meg is lepődtem)

Link to comment
Megosztás:

Hát én mondjuk nem szeretek a legjobb számokkal számolni...

Egyszer idézet a mérős cikkből:

"Összegezve a fenti méréseket, országúti és/vagy autópályás használat esetén 32%, városi közlekedésben 27-28%, valamint idegbeteg padlógázas gyorsulgatós feltételek mellett 25% többletfogyasztással érdemes kalkulálnunk."

másodszor üzemanyagárak, de mondjuk, hogy valóban 207 az e85, mert láttátok ennyiért...

ráadásul még a mai napig senki nem tudja, hogy mi mit károsít, de vannak ez irányú kutatások is... hosszú távon én biztos vagyok benne, hogy ugyan úgy nem tesz jót a mocinak mint a gázos megoldás... de van akiknek ez nem számít... :)

De Te most csak egy olyan cikket olvastál, amiben egy olyan átalakítót teszteltek, ami nem is nézi a lambda értéket,

valamint egy nagyon kicsi köbcentis 3 hengeres csodát, aminél benyával sem tudsz 3 hasonló fogyit csinálni, mert ha

egyszer kell(ene) egy nagyot előzni, máris elmegy az átlagfogyi :D a cikk végén levő hozzáfűzést sem árt elolvasni,

hogy nem túl objektív a mérés.

Szerintem inkább az a reális érték, amit a hungrana gépén mértek(21.8%), mert én is a gyakorlatban átlagosan kb ezt tapasztalom :D

Márpedig nálam a lambda 1.00 érték tartása a kütyü dolga, és automata dúsítás van... ennyi kell neki, ennyi elég ehhez

a lambda értékhez. Ráadásul Eco módban lehet szegényíteni, akkor számításom szerint le lehet vinni 15%-ra a

túlfogyasztást, de ezt majd későbbi teszteken mérem.

Tudod, van az elmélet, a média, meg a gyakorlat :D

Én nem a netet bújom árügyben, és nem megyek 30km-t 10ft-tal olcsóbb benzinért :D

Itt a környéken 286ft most a 95-ös, és ma 210-ért tankoltam E85-öt, szombaton 207-ért :D

Ez a gyakorlat.

Amerikai gyakorlat szerint (ott kicsit régebben használják) nem árt a motornak, sőt, legtöbb esetben hosszabbíthatja

az élettartamot. Tisztán tartja a motort, nincsenek lerakódások, és a kisebb égési csúcshőmérséklet miatt jóval kisebb

a motor termikus terhelése is.

Link to comment
Megosztás:

De Te most csak egy olyan cikket olvastál, amiben egy olyan átalakítót teszteltek, ami nem is nézi a lambda értéket,

valamint egy nagyon kicsi köbcentis 3 hengeres csodát, aminél benyával sem tudsz 3 hasonló fogyit csinálni, mert ha

egyszer kell(ene) egy nagyot előzni, máris elmegy az átlagfogyi :D a cikk végén levő hozzáfűzést sem árt elolvasni,

hogy nem túl objektív a mérés.

Szerintem inkább az a reális érték, amit a hungrana gépén mértek(21.8%), mert én is a gyakorlatban átlagosan kb ezt tapasztalom :P

Márpedig nálam a lambda 1.00 érték tartása a kütyü dolga, és automata dúsítás van... ennyi kell neki, ennyi elég ehhez

a lambda értékhez. Ráadásul Eco módban lehet szegényíteni, akkor számításom szerint le lehet vinni 15%-ra a

túlfogyasztást, de ezt majd későbbi teszteken mérem.

Tudod, van az elmélet, a média, meg a gyakorlat :D

Gabi... az oké, hogy én csak egy ilyen cikket olvastam... de Te mit olvastál??? :D :D :D

"A méréshez 2db autó állt rendelkezésre:

* 2001-es 4 hengeres Fabia 1.4 16v 100Le kombi. (továbbiakban 4 hengeres)

* 2004-es 3 hengeres Fabia 1.2 12v 64Le praktik. (továbbiakban 3 hengeres)

Mindkettő szélessávú lambdaszondával (oxigénszenzorral), kopogásérzékelővel, ECU-val felvértezett tökéletes égést produkáló autó, azaz minden esetben (kivéve pl. max. terhelés) 1.000 lambda értékre törekszik.

Fontosnak tartom megjegyezni, hogy a két motor igencsak különböző karakterisztikával bír. A 3 hengeres alul nagyon nyomatékos, a 4 hengeres viszont pörgős motor, lent kevésbé megy.

A 4 hengeres autó Bioetun programozható E85-átalakító elektronikát tartalmaz, a 3 hengeresnél az ECU végzi a szükséges kompenzálást."

Amerikai gyakorlat szerint (ott kicsit régebben használják) nem árt a motornak, sőt, legtöbb esetben hosszabbíthatja

az élettartamot. Tisztán tartja a motort, nincsenek lerakódások, és a kisebb égési csúcshőmérséklet miatt jóval kisebb

a motor termikus terhelése is.

De hiszen az amcsik 8000ccm-es 150 lóerős vasbigblokkos szaruk még homokkal is elmegy... :D :D

Tudod, van az elmélet, a média, meg a gyakorlat :)

Tudom...

Elméletileg azt hiszed, hogy értesz hozzá, mert olvastad az interneten, de gyakorlatilag ami le van írva az mind rizsa... ;) :P ;)

Link to comment
Megosztás:

Pro és kontra érvek az E85-sel szemben :)

Tény, ha annyira nem érné meg, akkor itt Európában azon országokban, ahol már több éves (évtizedes) múltra tekint vissza az E85 autózás - pl. a svédeknél az alábbi fórumokon - már rég leugatták volna. És náluk (svédeknél) még zordabb az időjárás, de viszont sokkal jobban figyelnek a környezetvédelemre :D

Volvó fórum

Svéd etanol használók és saját kütyüs barkács fórum

Apropó, fordításban segítség lehet a google vagy a www.webforditas.hu

Link to comment
Megosztás:

Gabi... az oké, hogy én csak egy ilyen cikket olvastam... de Te mit olvastál??? :D :D :D

De hiszen az amcsik 8000ccm-es 150 lóerős vasbigblokkos szaruk még homokkal is elmegy... :D :D

Elméletileg azt hiszed, hogy értesz hozzá, mert olvastad az interneten, de gyakorlatilag ami le van írva az mind rizsa... ;) :P ;)

Ugyanazt olvastuk. ha figyelmesen megnézed, az 1.4-ben ott a bioetun, ami nem néz semmit, fix dúsítást csinál.

Az 1.2 meg nem igazán jó mérőeszköz, mert a legkisebb környezeti ingerre tök máshogy fogyaszt. Tehát ez a

mérés így még nem túl objektív, bár jó ötlet, csak pont más autóval kellett volna, és még akkor is ott van mondjuk

a bioetun hiányossága, hogy nem dinamikus. Ha meglesz az én kütyüm is forgalomba helyezhető állapotban, akkor

azzal is lesznek hasonló mérések, bár feleslegesnek tartom a grammolásos módszert. Jelenleg saját tapasztalatból

nyilatkozok, az első tapasztalatok alapján 18-26%-os a túlfogyasztás, nagyjából ennyi is jött ki a tankolások közti

számításokból.

Nem adalékokról van most szó, amit agyonmarketingelnek. Odaát kicsit régebbi kultúrája van az etanolnak, főleg

a déli oldalon :D De hogy még mondjak érdekes dolgokat, a ford T modell idején is alkohollal üzemeltek az autók :P

Szóval onnan tapasztalatok jönnek, nem találgatások. És ez a nem mindegy :)

Fordítsuk meg a dolgot: én tapasztalatból beszélek, nem pedig internetről meg médiákból okoskodok :D

Igyekszem a tapasztalataim megosztani, ezeket mérésekkel alátámasztani, hogy véletlenül se lehessen belekötni :D

Nem hiába mérettem le a kütyüzés előtt tisztán benyával az omegát is ;) (nem azért mert volt fölös 10e forintom)

Link to comment
Megosztás:

Ma megtörtént a benzinszűrő csere. (Unixos lett végül)

1100 km 50-50% 95/E85 üzemanyag használat után ilyen volt a szűrőm belülről.

1

2

Milyennek kellene lennie, ez most nagyon odavolt, vagy elfogadható?

A reggeli indulással kapcsolatban: 12 fokban(garázs) elsőre, majd délután 3-kor 6 fokban szintén elsőre, szokásos (1-2mp) után beindult.(meg is lepődtem)

Eléggé trutyis volt, de a ha a kocsi működött akkor még átnyomta rajta az anyagot. :D Én ma cserélem kiváncsi vagyok milyen lesz, 3000km etanolozás után.

Link to comment
Megosztás:

Ebben maximálisan igazad van......de.Senki nem tudja milyen káros hatásai vannak hosszú távon.Azt se tudja senki hogy mennyivel csökken vagy sem a motor élettartama.Ha csak 1 alkatrészt is ki kell cserélni az etanol miatt akkor bukot az elméleted :D

nekem pl AC-t kellett cserélnem mert megállt.Persze sose fog kiderülni,hogy mitöl lett rossz,de benne van a pakliban az E85is :D Elég trágya érzés,otthontól 50km-re éjjel lerobbani :D

Hófehér gyertyák sem arra utalnak hogy minden frankón müködik.Lehet Gabi kütyüje jól fog müködni,de a Hunflex,és olcsó társai szart sem érnek,legalábbis arra nem jók amire kitalálták őket.

Én szeretem az újdonságokat,ezt is kipróbáltam.Nekem nem jött be.Lehet hogy más motornál jobb,mint c20xe-nél,de nekem alul olyan buta lett a kocsim,hogy utáltam már beleülni,hófehérek voltak a gyertyáim,5x-re indult be reggel a 10fokba,és büdös is volt :) :D Ennyit nekem nem ér az egész.Arról nem beszélve hogy benzinből 7.2-7,5beéri,etanolból meg 9-10L kellett neki.

Ezt én is tapasztaltam/tapasztalom. Igaz hogy az enyémben egy sima Hunflex van. 2000-es fordulat alatt nem igazán érzi a gépen a dzsedierőt... Reggelente, mint pölö ma is, harmadjára beindult(3 °C). Csak be kell tartani a tekerés-20 sec szünet-tekerés-20 sec szünet-tekerés-röffenés metodikát. :D Ha egy kicsit is eltérek ettől, az további tekertetésekkel jár.

A fogyasztásról annyit, hogy mindig tele tankolom, ezáltal figyelem a fogyasztását a járgánynak. (Ezt a szokásomat benzines üzemmódban is csináltam. Ugyanis hirtelen fogyi emelkedésből fel lehet felismerni egy-két hibát.) Nekem a gyakorlat azt mutatja, hogy kb 20-25 % túllal járok.

A kütyükről meg annyit, hogy egyik sem olcsó. Tehét van nem inteligens és lesz inteligens, de ahogy észrevettem, nagyjából egy árban mozognak.

Én a Hunflexet pénzhiány miatt vettem, akciósan. De ha akkor lett volna már a kartársunk inteligens kütyüjéből, akkor igencsak meggondoltam volna, hogy inkább gyűjtsek egy kis zsetont, és azt vegyem meg, ne pedig a butább kütyüt.

Link to comment
Megosztás:

Tudom,hogy vannak akik nagyon régóta használják, és hibamentesen... illetve olyanokról is tudok (más típusoknál) ahol komplett mocigenerált vonzott magával az elszegényedett keverék...

De mi az oka annak, hogy autógyárak külön E85-höz fejlesztenek alkatrészeket, és nem a megszokott gyári benzinhez való alkatrészeket építik be??? Többek között ilyen pl a felhozott Saab is... vagy említhetnénk itt a Brazil piacra készült autók nagy részét, amik mind speckó alkatrészeket tartalmaznak...

Értem én, hogy Udinak a flakonban nem mart szét semmit... meg azt is, hogy egy olyan mocival vígan lehet próbálkozni amiből 50.000-ért két újat vehet az ember... de nézzük mondjuk az én esetemet... 600.000 HUF-tól indul bontott blokk... szóval nyitott vagyok én, csak nagyon meg kell győzni... és ráadásul turbós mocinál alapból más móka ez az elszegényedős dolog, mert rögtön összerogynak a dugók...

Amúgy aki spórolni akar az miért nem tádét vesz??? Én amikor elgondolkozok ezen az E85 vs Subaru dolgon, akkor mindig a tuning szempontjából nézem... van benne ráció, csak esetemben már nagyobb injektorok is kellenek...teljes új progizás, és ha itt bármi bibi üt be, akkor az nem töltene el jó érzéssel... :D

Link to comment
Megosztás:

Az az elszegényedő keverék, és a mocigenerál mitől olyan biztos, hogy szimplán az e85 hibája Anti?

Mármint amiről tudsz. Nem lehet, hogy más is van a háttérben, mint a metás esetnél?

A turbós tuningos móka meg nyílván jóval nagyobb költségekkel jár. Itt most az átlag, hétköznapi autósok esetei fordulnak elő még csak.

Biztos vannak tuti megoldások olyan célokra is, amire neked kellene, csak nyílván egy jóval kisebb kör foglalkozik vele, így jóval kevesebb is róla a keringő infó.

Link to comment
Megosztás:

Az az elszegényedő keverék, és a mocigenerál mitől olyan biztos, hogy szimplán az e85 hibája Anti?

Mármint amiről tudsz. Nem lehet, hogy más is van a háttérben, mint a metás esetnél?

A turbós tuningos móka meg nyílván jóval nagyobb költségekkel jár. Itt most az átlag, hétköznapi autósok esetei fordulnak elő még csak.

Biztos vannak tuti megoldások olyan célokra is, amire neked kellene, csak nyílván egy jóval kisebb kör foglalkozik vele, így jóval kevesebb is róla a keringő infó.

Az, hogy az E85-esetén elszegényedik a keverék Coupe esetében is teljes bizonyossággal kimondható volt... amikor mondta a jelenségeket, hogy alul nem megy (bedúsít) felül meg jobban megy (egyértelmű jelen annak, hogy elszegényedik a keverék, ráadásul a gyertyák is hó fehérek voltak...)

Ezeket egy szívó autó még úgy ahogy kompenzálja, és elviseli, viszont abban a percben, ha turbósról beszélünk, ezek menthetetlen dugóolvadós sztorik már...

Itt nem legendák keringenek, mint a metabondról... itt ha valami tönkre megy, akkor is látszik, hogy mi okozta... sok egyértelmű jel van...

Link to comment
Megosztás:

de ha ahogy mondod, alul dús, felül szegény, akkor ezt én inkább annak nevezném, hogy felül már nem tudta az ecu lekövetni a helyzetet.

Vagyis van legalább 1 szűk keresztmetszet a rendszerben, ami miatt felül szegény. Injektor, lambda, ecu stb.

Mikori is a gép? Minél jobban haladunk a mai dátum felé, annál jobban lekövetik a változást a gépek.

Ha jól tudom, Coupe nem is használta fullban, mert végül nem vett elektronikát sem.

Vagyis még egy analóg, "buta" kütyüje sem volt, ami segített volna, hogy picit többet kapjon a kajából a gép. Vagy tévedek, és volt?

Link to comment
Megosztás:

Az biztos, hogy a régi egyszerű mocik pl. C14SE vígan elmennek E85-el, persze megfelelő elektronikával. Biodiesel-nél is a régi mocik mennek azok bírják. Turbósnál meg progizni és cserélni kell 1-2 dolgot, hogy jó legyen, akik megcsinálják nem hétköznapi autósok nekik arra kell, hogy minél jobb időt menjenek egy versenyen, fogyival meg nem foglalkoznak.

Link to comment
Megosztás:

Anti felhozott egy érdekes kérdéskört (elszegényedő keverék, ami valóban ártalmas a motorra nézve), ami két részre bontható:

- nem jó beállítás a dúsításban (Coupe-nak az alsó tartományban biztos hogy ez volt a baja)

- injektorok kevésnek bizonyulnak kapacitásban

Az első eset jellemző lehet a hunflex kütyünél inkább, egy bioetunnál legalább rpm szerinti táblában lehet állítani a dúsítás mértékét.

De még az sem dinamikusan igazítja ezt, így ott sem biztosított az egyenletes tökéletes keverékarány. Ha valakinél ez a jelenség

fennáll, vagyis alul "butul" a motor, akkor 99.9% bizonyossággal nem megfelelő a dúsítás. Nálam pl a saját kütyümmel úgy megy

1800-as fordulattól a motor, mint akit seggberúgtak :D Ráadásul ehhez nem is kell iszonyat mennyiségű naftát beletenni a mociba,

pont arra kell ügyelni, hogy mindig jó AFR legyen, így lehet kihozni jó erőnlétet a mociból. Ha alul is szegény a keverék, akkor

van ez a butulós kategória, ha túl dús, akkor inkább gázadásra befullad, berángat. Egyik sem túl előnyös a motornak, ezért fontos

a megfelelő keverékarány "realtime" szabályzása.

A második eset már kicsit bonyolultabb, ugyanis magasabb fordulaton a kisebb kapacitású injektorok nem bírnak annyit nyitni,

hogy kielégítsék a megfelelő dúsítással a megfelelő AFR értéket. Itt már az injektorok miatt szegényedik el a keverék, jellemzően

4500-5500 feletti fordulatszámtartománytól (motortípus függő). Van olyan motortípus, amelyiknél ez a jelenség nem jön elő, mert

eléggé nagy kapacitásúak az injektorok. Szívó motornál, abban az esetben, ha valaki nem racsingolásra használja, hanem A-B

pont közti eljutásra, ill családi autóként, ez a jelenség elhanyagolható. Évente párszori 5000-es fordulatnál megtörténő kis

elszegényedés még abszolút nem okoz gondot.

Akinek viszont ez fontos (pl kihegyezett turbómotornál), a jelenségnek több megoldása létezik:

- emelni kell a benzinnyomást (pl svédeknél ezt az eljárást használják legtöbben) egy állítható nyomásszabályzóval

- cserélni kell az injektorfejeket kicsivel nagyobb kapacitásúra

Hogy legyen egy kis marketingduma is, nálam a megoldás:

- rpm alul automatikus lambdaszabályzással megoldott a tökéletes keverékarány, realtime állítja a dúsítást a kütyü (ez a része

már elég jól ki is lett tesztelve, tökéletesen működik, az eredménye szerintem látható lesz majd eléggé a teljesítménypadon)

- rpm felül elszegényedő keverék esetére van védelem beépítve. ez egyrészt abból áll, hogy méri az injektorok aktuális

kapacitásértékét (tehát hogy jelen pillanatban pl 54%-os a nyitási idő), másrészt be lehet állítani egy maximum kapacitásértéket,

aminél a kütyü nem dúsít tovább. Ha eléri ezt az értéket az injektor kapacitása, akkor hibanaplót ír, amit ki lehet olvasni (ez elég

jól segít a beállításnál), és további bedúsítást nem végez a kütyü, hogy az injektorok is védve legyenek a túlmelegedés okozta

hibáktól. Tehát ha túl kicsi az injektorok kapacitása, akkor jól lehet majd tudni, hogy milyen fordulatszámtól történik a kapacitáshatár

túllépése (hibanaplóban fordszámérték is szerepel), ettől kezdve pedig el lehet dönteni, hogy megoldja-e az ember a problémát

a fenti módszerek segítségével, vagy mondjuk inkább nem sűrűn akar 5500 fölé menni :)

Remélem a témában elég kielégítő volt a mondandóm :D

Link to comment
Megosztás:

* 2001-es 4 hengeres Fabia 1.4 16v 100Le kombi. (továbbiakban 4 hengeres)

* 2004-es 3 hengeres Fabia 1.2 12v 64Le praktik. (továbbiakban 3 hengeres)

4 évig volt 1.2 es Fábiánk..Fater belerakott 26 ezret ezidő alatt 95% ban városi forgalomban :D ( Bolt - meg haza :) )

A 9 lityi benzint olyan simán bevágta... és furamód, én, aki tapostam a lelkét nálam 8,5 volt a maximum. Mert azt a motort nem szabad 2500- 3000 alá engedni, annyira nyomatékszegény, viszont ha 3-4 ezer között tartottam akkor "optimálisan" fogyasztott. (Mellékesen 1100 kg szal nem pehelysúlyú) Viszont az én vezetési stílusommal az alul nyomatékosítottabb etanollal vszínű a gatyámat leenné, mert ugyanúgy taposom neki (Mint a csiptuningszövegekben : Erősebb, nyomatékosabb motor kisebb fogyasztás - hja mikor rájön az ember, hol is a megfelelő pont :D) )

Amúgy én 209,9 ért nyomom az etanolt és 276-280 ért a benyát... min 66Ft a különbség.

Link to comment
Megosztás:




×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.