Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Kormánymű


lacikiru

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Én csak primitív felhasználó vagyok, úgyhogy sajnos nem tudok ebben segíteni, de ha elolvasod az előző 10 oldalt, akkor szerintem találsz róla okosságokat! Ha nem, akkor majd jönnek az okosok! :wink:

Ui: csak azért írom ezt, mert az a 10 oldal nem olyan sok, mint néhány másik topikban a 120 körüli oldalszám.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok! F-es Astrába szeretnék szervót, gyárilag nincs benne! Azt szeretném megtudni, hogy milyen módon lehetne ezt megoldani? Opelbontó.hu-n találtam F-es Astra szervószivattyút, az vajon mindegyik szervós Astránál ugyanaz? Segítségeteket előre is nagyon szépen köszönöm! Üdvözlettel, Tamás GSi 16V

Ha visszanézel 1 oldalt, akkor ott két felhasználó is vésett, aki szervósította kocsiját :wink:

Link to comment
Megosztás:

Én csak primitív felhasználó vagyok, úgyhogy sajnos nem tudok ebben segíteni, de ha elolvasod az előző 10 oldalt, akkor szerintem találsz róla okosságokat! Ha nem, akkor majd jönnek az okosok! :wink:

Ui: csak azért írom ezt, mert az a 10 oldal nem olyan sok, mint néhány másik topikban a 120 körüli oldalszám.

Igen, igaz is, végig fogom olvasni! Köszönöm szépen! :lol:

Ha visszanézel 1 oldalt, akkor ott két felhasználó is vésett, aki szervósította kocsiját :wink:

Köszönöm szépen, találtam hasznos infómorzsákat! :lol:

Mégegyszer köszönöm szépen segítségeteket! :lol:

Üdvözlettel, Tamás GSi 16V

Link to comment
Megosztás:

  • 2 months later...

Sziasztik!

Mint arról korábban(2005.nov.08.) írtam szervósítottam a C14nz-t.

Én a vez.tengely alatti szivattyús szettet kaptam, amelyen 3szögben fut az 5PK-s szíj.

Sajnos a szivattyú felrakásakor derült ki, hogy a blokk oldalában lévő furathelyek(M8) kicsit korrodáltak, melyeket zsákmenetfúróval megtisztítottam.

A szivattyú felrakásakor kiderült, hogy az egyik csavar nem sokat fog.

Ment helyette egy picit hosszabb(hely van a szíjtárcsáig bőven), gyengébb, de végigmenetes+ kontraanya+menetragasztó.

Szivattyú fel, aztán 1.csavar meghúz, 2. csavar(menetrögzítős) picit meghúz, miután megkötött , kontraanya ráhúz.

A napokban észrevettem, hogy eléggé ordít a szíjam, aztán láttam, hogy az 1.(eredeti, jól fogó, 10.9-es) szivattyútartó csavarom eltörött, a beragasztott csavar fogta az egészet(úgy, ahogy).

Aztán beletört csavar ki, menetfúrás(3400ft) mostmár minkét csavihoz(M10).

A szivattyú csavarhelyeinek fúrása jó meló, mert kb60-70mm-en dörzsöli az öntvény a fúróhegyet, ami majdnem elégett, pedig 3fokozatban fúrtam. Természetesen a furattáv megváltozott kissé, mert a felfúrásnál a fúró kifelé mászott.

Ahhoz hogy felmenjen a helyére, a szivattyú furatait fúrtam tovább, hogy a kemény(M10 10.9-es), illesztett szárú csavi lötyögjön egy kicsit, és így felment a helyére.

Nagyon korrekt lett a cucc, csak nem jó ilyen időben az udvaron bütykölni.

Mindenkinek sokkal nagyobb szrencsét, sok sikert kívánok a szervósításhoz.

Karesz

Link to comment
Megosztás:

Sziasztik!

Mint arról korábban(2005.nov.08.) írtam szervósítottam a C14nz-t.

Én a vez.tengely alatti szivattyús szettet kaptam, amelyen 3szögben fut az 5PK-s szíj.

Sajnos a szivattyú felrakásakor derült ki, hogy a blokk oldalában lévő furathelyek(M8) kicsit korrodáltak, melyeket zsákmenetfúróval megtisztítottam.

A szivattyú felrakásakor kiderült, hogy az egyik csavar nem sokat fog.

Ment helyette egy picit hosszabb(hely van a szíjtárcsáig bőven), gyengébb, de végigmenetes+ kontraanya+menetragasztó.

Szivattyú fel, aztán 1.csavar meghúz, 2. csavar(menetrögzítős) picit meghúz, miután megkötött , kontraanya ráhúz.

A napokban észrevettem, hogy eléggé ordít a szíjam, aztán láttam, hogy az 1.(eredeti, jól fogó, 10.9-es) szivattyútartó csavarom eltörött, a beragasztott csavar fogta az egészet(úgy, ahogy).

Aztán beletört csavar ki, menetfúrás(3400ft) mostmár minkét csavihoz(M10).

A szivattyú csavarhelyeinek fúrása jó meló, mert kb60-70mm-en dörzsöli az öntvény a fúróhegyet, ami majdnem elégett, pedig 3fokozatban fúrtam. Természetesen a furattáv megváltozott kissé, mert a felfúrásnál a fúró kifelé mászott.

Ahhoz hogy felmenjen a helyére, a szivattyú furatait fúrtam tovább, hogy a kemény(M10 10.9-es), illesztett szárú csavi lötyögjön egy kicsit, és így felment a helyére.

Nagyon korrekt lett a cucc, csak nem jó ilyen időben az udvaron bütykölni.

Mindenkinek sokkal nagyobb szrencsét, sok sikert kívánok a szervósításhoz.

Karesz

Hát jól bele nyúltál a sz@rba, de sajnos ilyen ez a pop szakma.

Gondold el ha pl. 5,4,3 csavart kell kiszedi na az f@sza meló :)

Link to comment
Megosztás:

Menet javításra van más megoldás is. Sok helyen csinálnak HELICOIL betétezést. Ezzel akár kiszakadt gyertyamenetet is lehet javítani!

A magméretnél kicsit nagyobb átmérővel kifúrják majd egy speciális menetfúróval kifúrják majd belehajtanak egy elsőre rugónak kinéző de valójában a menet profilját adó spirált.

Ezt alkalmazzuk itt a cégnél alumíniumba is alyan helyekre ahol erősebb tartás kell mint amit az aluba simán belefúrt menet ad ill. olyan helyeken ahol gyakran ki-be kell csavargetni a csavarokat pl állítócsavarok.

Acélba inkább csak kiszakadt menetek javítására használják.

Lehet drágább lett volna mint M10-re felfúrni de akkor maradt volna az eredeti méret.

Na de a lényeg, hogy megoldottad :)

Link to comment
Megosztás:

Ez szép cumi volt akkor!!!

S mi volt 3400.- a menetfúráson??

A 3400Ft a spéci,spirálhornyos zsákmenetfúró.

Mert ugye ide nem jó a hagyományos(3fokozatú), mert a bekezdő részt szinte elnyelné a zsákfurat, és nem lenne menet.

A menetfúróm meg a tompa végéig vág.

Szerencsére a némileg megszakadt (M8) belső menet magátmérője szinte megfelelt(főleg ebbe a porhanyós öntvénybe) az M10-hez felfúrás nélkül.

Egyébként a felfúrás már izgibb lett volna, hiszen ott oldalról hely az nincs, bár van egy "kanyarfúró" előtétem a fúrógéphez, azzal megoldottam volna. Ezt még régebben vettem, amikor hasonló helyre kellett.

Akkor próbáltam kölcsönözni egy sarokfúrógépet,de senki nem tartott belőle, sőt ha venni akartam volna, akkor is csak rendelésre jönne(60-80eFT).

Nem tudom miért ilyen drága a gép, hiszen kisértetiesen hasonló mechanikával bír, mint egy gyökköszörű, tokmánnyal ellátva, azzal a különbséggel, hogy nem kúp-kúpkerék, hanem paraboloid-tányérkerékkel megy a kis helyigénye miatt. Na mindegy, túlv vagyok rajta.

Karesz

Link to comment
Megosztás:

Tegnap megvettem egy komplett szervós kormányművet,25k volt mindenestől.A generátor ékszíjtárcsán alkudoztunk a sráccal,de végűlis rábeszéltem hogy adja oda,csak nekem kell leszednem.(most még ázik csavarlazítóban,mert eléggé rá van gyógyulva a generátor tengelyére :) )Ha nem lesz ilyen hideg,feldobjuk Gyuri barátommal. :D

Link to comment
Megosztás:

Tegnap megvettem egy komplett szervós kormányművet,25k volt mindenestől.A generátor ékszíjtárcsán alkudoztunk a sráccal,de végűlis rábeszéltem hogy adja oda,csak nekem kell leszednem.(most még ázik csavarlazítóban,mert eléggé rá van gyógyulva a generátor tengelyére :) )Ha nem lesz ilyen hideg,feldobjuk Gyuri barátommal. :D

Hajrá Tomi! A szervóbeépítéshez!!!!

Link to comment
Megosztás:

A szervo olaj meddig kell legyen a tartalyban? Az enyemnek a tartaly fodelen levo rud kb. 5 mm-re er bele az olajba. Ez igy megfelelo? Miota megvettem az autot igy van. A szervo mukodik, nem volt vele problemam.

A rúdon vannak rovátkák, az enyémen legalább is van ( min -max)

Link to comment
Megosztás:

A rúdon vannak rovátkák, az enyémen legalább is van ( min -max)

Irja is rajta? Az enyemnek a vege vekony, aztan kb. 1 cm utan egy kicsit nagyobb lesz az atmeroje, majd ismet kb. 1 cm utan ujra nagyobb. Tehat akkor elvileg az olaj a kozepso vastagsagsagu reszen kell legyen? Nem irja sehol rajta, hogy min/max.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

A légzsákos töténetem elsőre nem ide illik, de végigolvasva koderül, hogy nagyon is sok köze van a szervósításhoz:

Nemrég írtam az elektromos topikban légzsák gondomról.(világított a visszajelzője.

Ma megtecheltük a gépet és kiderült, hogy a kormány mögötti átvezető agyrésze szar. A dudámat még átviszi, de a légzsákét már nem.

Valószínű, hogy a 2-3hónapja véghezvitt szevósításnak a következménye, mivel akkor a hardy tárcsát levéve, asszem sajnos elpörgettem a kormány.

Akkor még nem gondoltam, hogy gond, hiszen a régi dudaátvezető réz-csuszkás megoldás járt a fejemben.

Ez az átvezető, meg nem bír ki több plusz átfordítást, csak amennyi rajta fel ven tüntetve(ha jól láttam a szervízben :2.5 fordulat jobbra és ugyanennyi balra a középállástól)

Az agyrész közepe fehér(fordul), a külseje fekete(áll).

A fehérbe megy a két csatlakozó+vezetéke kb.8cm(duda, légzsák), az álló külsejéről jön le az egy kombinált nagyobb csati+vezeték (kb.8cm), aminek az azmögötti részen van az aljzata.

A szakszervízben huszonegynéhányezer ft-ért adnának újat, meg erre jön egy újbóli techelés(közel 6000ft) a hibakód törléshez, és a légzsák felismertetéséhez.

Most láttam, hogy néz ki a cucc(rádugták a jót a csatlakozómra), de csak néhány műanyag köröm fogja össze, egy ráérős délután egy próbát megér szétszedni. Nincs vesztenivalóm, csak leveszem az akkusarut .Persze az újbóli techelést még a sikeres hekkelés után sem tudom elkerülni.

Az ürge, aki csinálta elmondta, hogy a használtnál előfordulhat, hogy a nem a középső kormánypozícióban vették le(utólag kívülről ezt nem látni, hogy hány elpörgetés van benne). Mivel lehet, hogy már az egyik irányba el van pörgetve, felrakva a gépre néhány hónap múlva hasonlóan járok,megszakad.

A gyári, biztosan a középállásban van, és jobbra-balra biztosan bírja az egyébként rajta matricával feltüntetett fordulatnyi forgathatóságot.

Hát még gyűjtök bátorságo(FT ft ft ft ft), addig viágít.

Okuljatok a történtekből!!!!

Karesz

Link to comment
Megosztás:

SZERVÓSÍTÓSOK FIGYELEM!!!

Tehát az előbbiekben említett (légzsákos) kormány mögötti átvezető-agyrész hekkelésről írok.

A cucc közvetlenül a kormány és a bajuszkapcs. között van.

Légzsák le, kormány le, és ott van.

A forgórészére(fehér), amely a közepe, rámegy a dudának(2eres csati), és a légzsáknak(2eres csati) a vezetéke, a fekete állórészből meg egy csatin jön ki az egész.

Az átvezető közdarabot a néhány körménél fogva szétpattintottam, és akkor már láttam, hogy a kormánymű cserekor(szervósítás!!!) hülyeséget csináltam.

Amikor szabadon forgott a kormánykerekem( kormánymű nélkül) az átszerelés alatt, összeszerelésekor csak a hardy tárcsa becsapolására figyeltem, arra nem , hogy elfordult a kormányom, és hogy hányat.

Ebben a közdarabban egy 4eres fóliavezeték van elhelyezve, melynek az egyik vége a forgóra, a másik az állóra csatlakozik egy-egy egybeöntött szürke műanyag közreműködésével.

Ez a fólikábel az egyik irányba kitekerve feltekeredik a forgó(belső)dobra, a másik irányba meg ledobja magáról a dob, és a külsőre kezd kitekeredni, szinte feltapad az álló dob belsejére.

Ezen kettő véghelyzet között 5 fordulat van.Ez bőven elég, hiszen egyik kormánymű sem pörög ennyit.

Az agyrészen matricával jelőlve van a középső állás(két nyíl összeér), melytől jobbra és balra is 2.5 fordulatot bír ki. Az újnak gyárilag csavarral le van fixálva a pozíciója, hogy ne kelljen tekergetni, számolgatni a középső pozíciót.

Amokor szétszedtem ,láttam hogy a középső dobon lévő kábel eredeti ívét átfordítottam(mivel nem a középső kormány- és közdarab pozícióban raktam össze), amitől a kábel tőben megtört. Műszerrel megnéztem, hogy biztosan ott van-e eltörve, de sajnos talált.

Elvágtam teljesen(de előtte az egyik szélső eret megjelőlve a kábelen és a szürke műanyagján), visszabontottam 4-5mm-en a műanyagját, és beforrasztottam finoman a levágott kábelemet a helyére.

Kitekertem mindkét véghelyzetbe, megkerestestem a közepét, aztán kapott egy kis szigszalagot a beépítésig.

Kiszakadás ellen kapott egy kis jobbfajta ragasztópisztolyozást,aztán mérés.

JÓÓÓÓÓÓÓÓÓ!

Ez az átvezető agy kompletten újan 23eFT. Érdemes odafigyelni.

Már csak egy techelés, és reményeim szerint megúsztam ennyivel(12eFT).

Karesz

Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...

Beépítettük! ;) Közel 5 órát eljátszottunk vele,de megvan.Hiányzik még egy gumiharang,ami a kormánymű tengely csonkja és a kasztni között tömít.A szervóshoz másmilyen kell.Nem tudok mást tenni,holnap veszek,kettévágom,felrakom és megragasztom.Emiatt nem akartuk elnapolni a dolgot.A másik,amin idegeskedtem,a generátor bordásszíj tárcsája volt.Megfordítottuk,de nem tudtuk annyira kirakni a tengelyén,hogy teljesen szintben fusson a többi tárcsával! Ez a hosszú ékszíj miatt nem okozott gondot,de a spanolón az ékszíj nem középen,hanem a motor felőli szélén fut :rolleyes: ,de nem lóg le róla! Kipróbáltuk,működik,remélem nem lesz vele probléma.Aki ugyanilyen szervós kormányművet akar beépíteni,javaslom,vegye meg hozzá a generátort is ugyanarról a gépről,amiről lebontják!A régit pedig meg lehet tartani talonban,vagy el is lehet adni.Akkor tutira minden stimmelni fog!Képek holnap,de csak párat csináltam,így is tízkor végeztünk! :blink:

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.