Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Benzines motorokkal kapcsolatos kérdések


Qpack

Recommended Posts

Javasolnak ilyenkor vmi. komolyabb felületnemesítő anyagot (pl. Metabond) használatát, mivel ez beépül a fémbe és egy filmréteget képez annak felületén, növelve a fajlagos felületet, csökkentve a súrlódást és ezáltal a motor kopását is. :lol:

Mi erről a véleményed?? :lol:

Így van, ajánlott.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Tud valaki megbízható, korrekt szerelőt esetleg szervízt Debrecenbe, akinek tényleg a fő profilja az Opel???

Továbbá keresek "megszálott" debreceni Opeles fórumozókat tapasztalat csere céljából.

Köszönettel: Zsolti.

Hahó!!!

Itt vagyunk!

meg itt is

Nyugodtan írj az első linken lévő chat topikba! :lol:

Szerelőt meg attól függ, mire kéne, de szerintem tudunk ajánlani olyat, akihez már 1-2 ember elment. :lol:

ui: metabondban is tudok segíteni itt helyben. (ez most itt a reklám helye) :lol:

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Találtam egy kis okosságot az olajokkal és a kenéssel-kopással kapcsolatosan.

Gondoltam közzé teszem:

Viszkozitás:

A viszkozitási jellemzők osztályába sorolását az Amerikai Autómérnökök Egyesülete dolgozta ki először. Jele: SAE.

Hidegindításkor az a legjobb, ha az olaj viszkozitása alacsony. Ez azért előnyös, mivel csökkennek a veszteségek, könnyebb a szivattyúzhatóság és kisebb a kopás, mert gyorsabban áramlik a kenőolaj a súrlódó felületekhez.

Azokat az olajakat, amelyek ezeket a követelményeket teljesítik, téli olajaknak nevezzük és ?W? (az angol winter, azaz tél szó rövidítése) betűvel jelöljük. Ezen olajok osztályozása 0W-25W-ig terjed.

Nyáron a nagy viszkozitású olajakkal érhetjük el a megfelelő kenőhatást, besorolásuk 20W-60W-ig terjed.

Azon olajok, amelyek használata nem egy adott időszakhoz kötött, hanem egész évben használható, többfokozatú (multigrade) olajoknak hívjuk. Jelölésükre jellemző, hogy egy téli és egy nyári besorolási szinttel rendelkeznek.

SAE / ?C

0W / -35

5W / -30

10W / -25

15W / -20

20W / -15

25W / -10

20 / 30

30 / 35

40 / 40

50 / 45

60 / 50

Pl. egy SAE 10W-40 viszkozitású motorolaj -25 és +40 ?C közötti hőmérséklettartományban használható.

A legfontosabb, hogy az alkalmazott olaj viszkozitási paramétereivel tisztába legyünk. Előfordulhat, hogy télen a hőmérséklet nagyon lecsökken. Ilyenkor érdemesebb a kopás és a veszteségek csökkentése, valamint a jobb hidegindítás érdekében kisebb viszkozitású olajat használni. Nyáron ennek az ellenkezője fordulhat elő.

Kopott motoroknál a tömítettség viszonylagos helyreállítása érdekében a gyárilag előirt SAE besorolás helyett ajánlatos magasabb viszkozitású olajat alkalmazni.

Teljesítmény tulajdonságok:

Arról ad jellemzést, hogy a motor működéséből adódó terhelésviszonyokat, az olaj milyen mértékében képes elviselni. A motorolajok első teljesítményszint szerinti osztályozását az Amerikai Olajipari Intézet dolgozta ki (API). Ez a fajta besorolási forma az eltérő terhelési és hőmérsékleti viszonyok miatt megkülönböztet, benzinmotorokhoz és diesel motorokhoz használható olajokat.

A benzinmotorokhoz használható olajok jele S.

(SA , SB , SC , SD , SE , SF , SG , SH , SJ)

A dieselmotorokhoz használható olajokat C-vel jelölik.

(CA, CB, CC, CD, CD-II, CE, CF, CF-2, CF-4, CG-4)

1990-ben került bevezetésre a CCMC besorolási norma, amelynek neve időközben ACEA-ra módosult. (Európai Közösség Motorgyártóinak Szövetsége). Ez egy európai besorolási norma rendszer, a motorolajokat az európai viszonyoknak megfelelően osztályozza.

Ennek a bevezetésnek az indoka, hogy Európában ? ellentétben az amerikai gyártmányú motorokkal ? a kis méretű, nagy fordulatszámú és nagy teljesítményű motorok terjedtek el. Így az olaj terhelése nagyobb, mivel a tömegegységre vonatkoztatott teljesítményegység nagyobb az amerikai motorokkal szemben.

- A benzinmotorokhoz használható olajakat G-vel jelölik.

(G1, G2, G3, G4, G5)

- A haszongépjárművekhez használható motorolajakat D-vel jelölik.

(D1, D2, D3, D4, D5)

- A nagyobb fordulatszámú dieselmotorokhoz használható olajokat PD-vel jelölik.

(PD1, PD2)

1996-tól az ACEA (CCMC) új osztályokat vezetett be.

Benzinüzemű járművekhez az: A1, A2, A3.

Diesel üzemű személygépkocsikhoz a: B1, B2, B3.

Diesel haszongépjárművekhez az új jelölés az: E1, E2, E3, E4.

A magasabb teljesítményszintű olajoknál találkozhatunk a motorgyártók specifikációval is.

Nagyon röviden összefoglalva a lényeg, ha gyorsan/könnyen akarna valaki tanulni és eligazodni a kenőanyagok között.

Hogyan lehet a kopás okozta élettartam csökkenést lassítani?

A legkörültekintőbb módon előállított és minősített kenőanyagok hozzáférhetősége ellenére a kopás mégis mindig fellép, az autós pedig javíttat, alkatrészt cseréltet, új autót vásárol, és a folyamat kezdődik elölről.

Amikor egy motort először elindítanak, az kopni kezd. Ez elkerülhetetlen, mert a mozgó alkatrészek egymáson súrlódnak. Emiatt, a lassú elhasználódás és kopás, mind az új, mind a használt gépeknél természetesen jelen van.

Hogyan lehet, a kopás okozta élettartam csökkenést lassítani?

Hogyan lehet olyan megoldást találni, aminek középpontjában az üzemeltetők érdeke áll?

Egy eredményes megoldás lehet a másodlagos adalékok alkalmazása.

Másodlagos felhasználásúaknak azokat az adalékokat nevezzük, amelyek kész kenőanyaghoz adunk a kenőanyag egy bizonyos, pl.: súrlódás, vagy kopáscsökkentő tulajdonságának erősítésére, vagy a felület nemesítésére.

Mi a vélemény a másodlagos adalékok alkalmazásáról?

A nagy olajtársaságok általában kétségbe vonják az ilyen adalékok alkalmazásának értékét és szükségességét, annak ellenére, hogy az utóbbi évtizedekben az üzemeltetők széles köre alkalmazza. A nagy kenőolajgyártók némelyike vizsgálataiban azt találta, hogy a másodlagos adalékokat forgalmazók állításai túlzóak és nem felelnek meg a valóságnak. Legfőbb érvük pedig az, hogy az általuk gyártott kenőanyagok, kenőolajok már tartalmaznak kopásgátló és súrlódáscsökkentő adalékokat, így ezek utólagos hozzáadására nincs szükség.

Magánvéleményként azonban szakemberektől az is elhangzik, hogy bizonyos esetekben a másodlagos adalékok tényleg hasznosak és olyan anyagokból állnak, amelyeket saját olajaikban is használnak.

Az olajtársaságok szakembereinek igazuk van, amikor óvatosságra intenek, de véleményüket teljesen egészében mégsem lehet elfogadni, azon egyszerű esetre utalva, hogy egy kenőolaj és egy másodlagos adalék fejlesztési programja nem mindig esik egybe, nem mindig azonos technikai és műszaki állapot eredménye. Más szóval egy másodlagos adalékot ?kitalálhattak? egy kenőolaj fejlesztésének, vizsgálatának befejezését követően is.

Az ellentét tehát nem valóságos! A kész kenőanyag és a másodlagos adalék is a felhasználó érdekét szolgálja!

A fentiek alapján nincs könnyű helyzete azoknak, akik másodlagos adalékok alkalmazására hívják, fel a felhasználok figyelmét. Teszik ezt abbéli meggyőződésből, hogy a felhasználok a műszakilag, technikailag megalapozott újításokat készek elfogadni, ha növekvő mértékben ismerik meg a hatásukat, vizsgálati és értékelési módszerüket...

A kopás és kenés ellentmondása

Az elhasználódás, a súrlódásos kopás miatt következik be és különösen jelentős mértékű lehet hideg üzemmódban. Reggeli indításkor az olajteknőben éjszaka során összegyűlt olaj még hideg és időre van szükség ahhoz, hogy az olaj a motor lényeges alkatrészeihez eljusson.

Ilyenkor van különösen nagy szükség arra, hogy a kenőanyag védje a bemelegedő hideg motor fontos alkatrészeit, viszont ebben a döntő pillanatban annak legnagyobb része még az olajteknőben van és csak éppen elkezdett áramlani az olajjáratokon. A motor indítás közbeni kopása 3-4 órás üzemi kopási értéknek felel meg.

Ennek fordítottja játszódik le, ha a motor forró és erős igénybevételnek van kitéve. A kenőolaj ilyenkor hígabb és kenőképessége részben lecsökken, különösen nagy külső hőmérsékleteknél. Egy hosszú autópályás, nyári vezetésnél a motor igénybevétele a kopás szempontjából rendkívül nagy.

Valóságos-e ez az ellentmondás? Van-e további lehetőség arra, hogy a motorok, gépek élettartamát az üzemeltetők meghosszabbítsák?

A fémek felületi simasága, amit a Metabond használata eredményez, a gépek és motorok belső súrlódását kimagaslóan csökkenti. Keverhető minden szintetikus és nem szintetikus olajjal és zsírral. Közvetlenül a nyomás és súrlódás következtében építi fel a súrlódó fémfelületeken a nagy szilárdságú egy molekuláris védőrétegét. Ezek a tények szólnak praktikus volta mellett, a következmények a későbbiek során érzékelhetők.

Az itt létrejött védőréteg az alábbi előnyöket eredményezi:

Megakadályozza az egymáson súrlódó gépalkatrészek direkt, a fém a fémmel való érintkezésének lehetőségét. Mindkét gépalkatrész felületén külön-külön kialakul egy egymolekula vastagságú védőréteg, és így a köztük elhelyezkedő olajfilm segítségével már szinte súrlódásmentesen mozognak.

Így kevesebb energiafelhasználást igényel, hogy a motor a belső súrlódását legyőzze.

A Metabond használatakor a motornak jobb hatásfoka ill. teljesítménye lesz, mint azelőtt. Most már érthető, hogy ugyanazt a teljesítményt kevesebb energia felhasználásával is elérhetjük.

Minden típusú, fajtájú, jellegű gép számára alkalmazható, attól függetlenül, hogy új vagy régi, jó vagy rossz állapotú. Az új gépeknek a Metabond adja az utolsó csiszolást. Az új gépek -használata során- olyan csendesen, finoman és gyorsan futnak, mint nélküle soha...

De azért indulás előtt ne feledkezzünk meg az olajszint ellenőrzéséről sem!

Végezetül néhány vélemény-tapasztalat:

Jó tapasztalataim vannak a fémion tartalmú kopáscsökkentőkkel kapcsolatban. A saját szememmel láttam, hogy egy matt réteg rakódott a súrlódó felületre és a felület minősége is változott. Főtengelyről van szó mert csapágyat cseréltünk. Azaz nem mert nem volt rá szükség. Más volt a hiba. A csapágynak az a része ahol beszokott karcosodni, selymesfényű volt és nagyítóval sem látszott felület szálkásodás.

A nem látható tapasztalatok: az olaj élettartama megnövekedett. 7000 km -ről 10000-re. Kevésbbé melegedett a motor. Télen nem örültem neki. Csendesebb járású lett a motor. A legfőbb előny amit csíptem, pörgethetőbb lett a gép. Több tipusnál próbáltam. Benzines és diesel is volt köztük. Ma is egy 2,5Tdi T4 motorjában használom. A kocsi (80Le) Hollandiába jár rendszeresen 140-160-as tempó mellett. Semmi gond vele.

Más alkalmazásban is van tapasztalatom. Kormányszervó szivattyú. Kitekert kormánynál (amikor nyomást kellett produkálni) csikorgott, visított. Az autószerelők szerint csere. Vettünk is másikat, de megejtettünk egy próbát. A kopáscsökkentő hatására egy hét mulva megszüntek a nem normális hangok és még eladásig két évet (80000km) üzemelt. Használata nagyon hasznos automata váltókban is. Használjuk sima váltóban. Csendesebb lett. Alig volt olaj benne amikor vettük és hatvannál sírt a váltó. Kb 5000 km után elmult a sírhatnékja.

A teflon tartalmú kegyszerekről csak hallottam, hogy rövidtávon bevált, hosszútávon rosszhatású. Hosszabbtávon eltömi a szűk (hidrotőke) olajjáratokat és a hengerben kirakódott felület lepattogzik

Természetes, hogy az emberek többsége óvatosan közelít a témához, de a tények megismerése után, vagy a használatuk során szerzett pozitív tapasztalatok után, nyitottabbá válnak még a keményfejű autószerelők is.

Jómagam már több mint 10 éve vagyok elégedett használója, és nemegyszer okozott kellemes meglepetéseket.

De lássuk a szakemberek véleményét:

"A súrlódásos kopás az erősen megterhelt gépalkatrészeken a METABOND használatával mérhetően, jelentősen csökken. Használója számos olyan előnyre tehet szert, melyek teljes felsorolása itt nem lehetséges. Minden alkalmazási területen kiváló eredményeket ér el.

Fontos tudnivaló minden motor tulajdonosának:

Egy meglepően új kémiai folyamattal a motorok belsejében a súrlódó felületeken védőhatást érünk el, ami azt jelenti, hogy Önök sok olyan javulást tapasztalnak autóikban, mellyel azok jobban futnak, élettartamuk megnő.

A METABOND garantálja Önnek az üzemanyag-fogyasztás csökkenését, így éves szinten komoly pénzt takaríthat meg. Dinamikusabbá válik az Ön autója, könnyebben, halkabban, csendesebben szalad. Ez a megnövekedett teljesítmény szolgáltat Önnek nagyobb megbízhatóságot és közvetlenebb információt, hogy Ön minden nap, akár utazás közben is örüljön autójának."

A fentebb leírtak idézetek, a benne szereplő termékek nem minősülnek reklámnak sem nyilvános ajánlattételnek.

A valóság tartalmáért semmiféle felelősséget nem vállalok, csupán tájékoztató jelleggel érdekességképpen lettek közzé téve a fórumon!!

Link to comment
Megosztás:

Hogy érted, hogy tudsz segíteni Metabondban....?

kérdésedre a válasz:

Árulja is őkelme :lol:

mondjuk így túlzás, túl nagy forgalmat nem bonyolítok. Szinte csak ismerősöknek hordom.

Sziasztok! Lenne egy kérdésem! Van egy 96-os évjáratu 1.4 16V ecotec motoros F astrám ami 10 litert eszik vegyes használatban! Ez normális vagy csak nekem tünik baromi soknak?

Gepárd használ ilyet, és vegyesben, városi rövid távolságokban használva asszem neki is majdnem ennyi.

A sok rövidtáv, és a nehéz jobbláb jelentősen tudja növelni a fogyasztást. :lol:

Link to comment
Megosztás:

kérdésedre a válasz:

mondjuk így túlzás, túl nagy forgalmat nem bonyolítok. Szinte csak ismerősöknek hordom.

Gepárd használ ilyet, és vegyesben, városi rövid távolságokban használva asszem neki is majdnem ennyi.

A sok rövidtáv, és a nehéz jobbláb jelentősen tudja növelni a fogyasztást. :lol:

Mennyibe kerül nálad a Metabond Gold?

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok! Lenne egy kérdésem! Van egy 96-os évjáratu 1.4 16V ecotec motoros F astrám ami 10 litert eszik vegyes használatban! Ez normális vagy csak nekem tünik baromi soknak?

vegyes fogyasztásnak sok,városinak nem.

kérdés,hogy a vegyes fogyasztás nálad pontosan mit takar :lol:

Link to comment
Megosztás:

46.e Ft a gyári, amin opel emblémás csomagolás van...

Az opelnél dolgozó szerelő is azt mondta, hogy csak utángyártottat szoktak bele tenni ők is.... ezt a fajtát is szállítják az Opelhez...

Több boltban is kérdeztem, az árak +- 3e Ft körül mozogtak, csak itt 1év garancia (persze, ha szakszervíz teszi bele) és ha nem az a baja, akkor visszavihetem,míg másholt azt mondták nem veszik vissza....:lol:

Holnap d.u. kiderül milyen lesz..

Jah GM DELPHI a jelenlegi típus és erre mondják, hogy típushibás...a bontó ezt a fajtát 20.eFt-ért ide adta volna...

ok...

te tudod...

:lol:

én csak segiteni akartam...

Link to comment
Megosztás:

Szia!

Állítólag ezeket a motorokat nem szabad "melegíteni" (üresben járatni), hanem indítás után azonnal indulni kell vele, hogy motor menet közben fokozatosan vehesse fel az üzemi hőmérsékletet.

ez életünk legnagyobb marketing dumája.

igy jó hamat tönkremegy, és vehetsz másikat....

ugyanis hidegen 100x jobban kopik minden, igaz hogy igy nem kárositod annyira a kkörnyezetet, de hamar hamar szétmegy...

én mindig melegitem az autómat. és ez nekem jó :lol:

Link to comment
Megosztás:

ez életünk legnagyobb marketing dumája.

igy jó hamat tönkremegy, és vehetsz másikat....

ugyanis hidegen 100x jobban kopik minden, igaz hogy igy nem kárositod annyira a kkörnyezetet, de hamar hamar szétmegy...

én mindig melegitem az autómat. és ez nekem jó :lol:

Úgy kezdtem, hogy : "állítólag"

Nem tudom, én tényleg nem melegítem, indítózok és indulok, persze ésszel nem szélsőséges rpm tartományon és üveghangon, hanem hagyom hogy fokozatosan melegedjen fel.

Lassan már 7 éve és a motornak semmi baja és még új motor sem kellett bele :lol:

Mellesleg a kézikönyv is így ir erről, szóval lehet hogy az is csak marketing duma, de dúrva lenne ennyi opel tulajdonost megvezetni aztán szépen visszahívni az autókat a szervízbe a túlzottan kopott motorok miatt....

Feltételezem (és nem naívságból), hogy azért a tervező mérnökök csak tudnak (tudtak) valamit arról a konstrukcióról amit megalkottak és minden bizonnyal nem kevés tesztnek vetik alá mielőtt élesbe menne a dolog...

Remélve hogy mindez priorítást élvez a markating "húzás" előtt, de lehet hogy tévedek.

Nyílván létezik az egyik oldal amit az autógyártók, mérnökök és konstruktőrök képviselnek magával az autóval, melyet piacra szántak és tartós használatra, aztán ott a másik oldal , a vásárló-fogyasztó aki használja az autót és tapasztalatokat szerez vele kapcsolatban.

Nos ideális esetben ennek a két oldalnak le kellene fedni egymást, azaz a gyártók elképzelései (álmai) találkozni kellene a fogyasztók elképzeléseivel, elvárásaival.

Az pedig teljesen más kérdés, hogy adott esetben a marketing hogy nyúl ebbe bele, mennyire tud felülkerekedni a tényeken.

Szóval tényleg nem vitatkozni akarok, de akkor mit hihet el az ember és kinek.....? :lol:

Link to comment
Megosztás:

... melyet piacra szántak és tartós használatra...

na mondjuk ez így üti egymást

miért érné meg sokáig hibátlan, soha el nem romló, így cserére sem szoruló gépeket gyártani?

Akkor egy idő után senki nem venne újat, nem lenne bevétel. :lol:

A könyvben leírt módszerrel meg valószinűleg a 100e km-es, illetve 1-2-3 éves garanciát kibírja. Ha meg nem, akkor igazán nem sok 1 millió kocsiból 10-ben motort cserélni garanciában. :lol:

Link to comment
Megosztás:

Nőnek, kocsmárosnak, autógyártónak ne higgy! :lol: Hofi is azt mondta: "Az orvosok? Á, nem tudnak azok semmit. A betegek! Azok igen! Ha kicsit tovább alszol, meg is műtenek!"

Autónál ugyan ez a helyzet. Ők megálmodnak valamit, ezen a határon még nyújtanak valamit, hogy jól hangozzon, te meg csak lesel, hogy valami baja van az autónak, pedig még a gyár által meghatározott periódusban vagy. Ezért cserél mindenki az előírtnál hamarabb olajat, vez.műszíjat, gyertyát, stb., mert a tapasztalatok mást mutatnak, mint a leírt dolgok.

Link to comment
Megosztás:

Az egyezményes hidegindítási vélemény nagyjából sok embernél az (nálam is), hogy legalább fél percig

(nagyon hidegben egy percig is) mindenképpen járatni kell a motort elindulás előtt, hogy mindenhol

kialakuljon a kellő olajnyomás és kenés a motorban. :lol:

Persze ezután sem szabad nagyon terhelni, mert egyrészt az illesztések hidegen lazábbak, így jóval

hamarabb tönkremennek a csapágyak, csapszegek, dugattyúk. Másrészt viszont a motornak egyenletesen

kell melegednie, mert a nagyobb hősokk miatt gyorsabban melegedő alumínium alkatrészek (pl hengerfej)

károsodhatnak.

Link to comment
Megosztás:

Nőnek, kocsmárosnak, autógyártónak ne higgy! :lol: Hofi is azt mondta: "Az orvosok? Á, nem tudnak azok semmit. A betegek! Azok igen! Ha kicsit tovább alszol, meg is műtenek!"

Autónál ugyan ez a helyzet. Ők megálmodnak valamit, ezen a határon még nyújtanak valamit, hogy jól hangozzon, te meg csak lesel, hogy valami baja van az autónak, pedig még a gyár által meghatározott periódusban vagy. Ezért cserél mindenki az előírtnál hamarabb olajat, vez.műszíjat, gyertyát, stb., mert a tapasztalatok mást mutatnak, mint a leírt dolgok.

Uraim!

Pont erről beszéltem: az ideális esetben .......

Persze hogy a tapasztalat mást (is)mutat(hat) de azért én eléggé sok autóst ismerek aki elégedetten és szinte hiba nélkül hasznlja az autóit ebben a kategóriában és márkában!

Nem mondtam, hogy hinnék bárkinek is, a gyártó max egy "irányvonal" lehet a saját paramétereivel, ettől bárki eltérhet szabadon több-kevesebb sikerrel....

El lehet menni a végletekig is, de kell egy alap amihez viszonyítunk és igazodunk, jelen esetben sajnos ezek a gyári paraméterek. Nem mondom hogy ez tökéletesen működik mindig a gyakorlatban, de vannak olyan gyártók ahol ez alap!

Mivel itt szerintem elsődleges, hogy mindenki a saját tapasztalatát ossza meg a másikkal így én is ezt teszem, ezért írtam hogy nekem a kopó alkatrészek cseréjén kívűl semmi komoly problémám nem volt ezzel a márkával! :lol:

Link to comment
Megosztás:

Persze hogy a tapasztalat mást (is)mutat(hat) de azért én eléggé sok autóst ismerek aki elégedetten és szinte hiba nélkül hasznlja az autóit ebben a kategóriában és márkában!

Lényegében ha most a gyártó előírásait követed mindenben, akkor a 100000km-t még nagy valószínűséggel

hibátlanul teljesíti az autó, csak utána ha már idősnek véled, autót cserélsz, a következő gazdi fog anyázni

a 6-8 éves 130000km-es autójára, hogy megeszik egy liter olajat 1000km-en, és erőtlen, meg minden baja van. :lol:

Ezt ki lehet küszöbölni normális karbantartással, és használattal. Erről van szó, nem vitázni akarunk a kézikönyvvel :lol:

Link to comment
Megosztás:

Az egyezményes hidegindítási vélemény nagyjából sok embernél az (nálam is), hogy legalább fél percig

(nagyon hidegben egy percig is) mindenképpen járatni kell a motort elindulás előtt, hogy mindenhol

kialakuljon a kellő olajnyomás és kenés a motorban. :lol:

Persze ezután sem szabad nagyon terhelni, mert egyrészt az illesztések hidegen lazábbak, így jóval

hamarabb tönkremennek a csapágyak, csapszegek, dugattyúk. Másrészt viszont a motornak egyenletesen

kell melegednie, mert a nagyobb hősokk miatt gyorsabban melegedő alumínium alkatrészek (pl hengerfej)

károsodhatnak.

Ez így igaz, lehet pontatlan voltam, de ennyit én is szoktam várni, s aztán indulok ahogy Te is írtad.

De biztos, hogy nem melegítem úgy a motort mint a régi szocos időszakban a keleti csodákat!

Egyébként én még egy ilyen kategóriás autót (itt most az általa képviselt technikai szintre gondolok) sem láttam, hogy bárki is előmelegítette volna a motort és csak utána indult el vele.

Link to comment
Megosztás:

Ez így igaz, lehet pontatlan voltam, de ennyit én is szoktam várni, s aztán indulok ahogy Te is írtad.

De biztos, hogy nem melegítem úgy a motort mint a régi szocos időszakban a keleti csodákat!

Egyébként én még egy ilyen kategóriás autót (itt most az általa képviselt technikai szintre gondolok) sem láttam, hogy bárki is előmelegítette volna a motort és csak utána indult el vele.

Én nem vagyok autó szerelő,de akárki akármit mond szerintem 1-2 perces alapjárati melegités nem hiném hogy árt a vasnak. Én személy szerint beülök inditom és mig kirámolok pl cigi elölap biztonsági öv rágo stb addig ketyeg nyugodtan. Jó az ha az olaj átkeni rendesen a dolgokat. Semmi baj nem származik abból ha az ember melegiti 1-2 percet! Ez személyes vélemény!

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.