Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Extra-felszerelések beépítése utólag + elektromos kérdések


Amusing

Recommended Posts

26 minutes ago, SargaRigo123 said:

A gyári szűrőt hova kötötted? Szerintem amúgy nem ott lesz a baj, addig én ki is venném! Úgy gondolom, hogy a kapcsolóüzemű táp szórhatja a zajt. Ha kihúzod a töltőt, akkor megszűnik? Mondjuk az még mindig nem derült ki, hogy ez a zaj milyen természetű. Függ a motor fordulatszámától? Mert akkor a generátor hallatszik bele. Ha inkább egy állandó sustorgás, akkor gondolnék a kapcsolóüzemre.

A szűrőt a telefon és az autórádió közé tettem, de nem is használom, már ki van szedve. (gyárilag jack dugó/aljzattal szerelt, direkt audio toldó kábel.)

Most már csak a tápegység játszik, töltő nem, de korábban ugyan olyan hangja volt akksival töltés közben, mint most tápegységgel. És mivel gyári bemenetes rádióval nem csinálta ugyan ez a telefon ugyan azzal a töltővel, így gondoltam a rádió bemeneti szűrését kellene erősíteni.

Továbbá akitől vettem az ötletet, neki gyári AUX-os rádiója van, és nála sincs zavar. Tehát ebből is a rádió "hibájára" gondolok.

Persze lehet könnyebb lenne a telefon előtt megfogni, mint után.

Nehezen tudom leírni, hogy milyen a hang. Fordulatra nem hangosodik, de nem is mondanám, hogy szaporább lesz. Inkább össze-visszaság, mint régen a betárcsázós internet hangja. Vagy mint mostanában amikor a digitális tv adás hangja szétesik, akadozik.

 

 

Módosítva : Stofl
Link to comment
Megosztás:

Hát akkor pedig itt fullad le a távgyógyítás, ezt már látni kéne, vagy valaki szakavatottabbnak megmutatni. Esetleg a hangját fel tudnád venni? Hátha.. Írtad hogy nem gyári az aux-od. Most akkor végülis hova van kötve? Direktben a végfok ic-re? Lehet hogy írtad csak elsiklottam felette.

Módosítva : SargaRigo123
Link to comment
Megosztás:

On 2015. 12. 11. at 18:11, Stofl írta:

A szűrőt a telefon és az autórádió közé tettem, de nem is használom, már ki van szedve. (gyárilag jack dugó/aljzattal szerelt, direkt audio toldó kábel.)

Most már csak a tápegység játszik, töltő nem, de korábban ugyan olyan hangja volt akksival töltés közben, mint most tápegységgel. És mivel gyári bemenetes rádióval nem csinálta ugyan ez a telefon ugyan azzal a töltővel, így gondoltam a rádió bemeneti szűrését kellene erősíteni.

Továbbá akitől vettem az ötletet, neki gyári AUX-os rádiója van, és nála sincs zavar. Tehát ebből is a rádió "hibájára" gondolok.

Persze lehet könnyebb lenne a telefon előtt megfogni, mint után.

Nehezen tudom leírni, hogy milyen a hang. Fordulatra nem hangosodik, de nem is mondanám, hogy szaporább lesz. Inkább össze-visszaság, mint régen a betárcsázós internet hangja. Vagy mint mostanában amikor a digitális tv adás hangja szétesik, akadozik.

 

 

hi.

 

Nekem volt egy rádióm amiben egy idő után zajos volt. Nekem is csak a kocsi indulásakor volt ez a jelenség de nekem fordulatra emelkedett is. Ladából tettem át az astrába és itt is "zajos" volt ezért csere lett a vége. Csak egy tipp, lehet a rádió szűrője kakilt be. :D

Link to comment
Megosztás:

On 2015. 12. 11. at 9:21, Stofl írta:

A gyári CDR500-as rádióra készítettem bemenetet. A TDA7313-as végfok IC két szabad (telefon) bemeneti lábára kötöttem lengő aljzattal, sodrott és áryékolt kábellel a jack-et. Az IC bemenetére sorba kötöttem 1-1 db 22uF-os kondit + oldallal az IC felé.

De elküldöm a saját leírásom linkjét, itt megnézheted:

https://drive.google.com/file/d/0B282mpwg7ZdOS1dLMHBSME5nT00/edit

A telefon és a rádió is egy jack kábellel van összekötve. A kábelek minőségének a javításával eddig nem foglalkoztam, mert:

- ha a telefon vagy mp3 lejátszó vagy valami akksiról-elemről van a rádióra kötve, gyönyörűen szól, semmilyen zavar jelet nem szed össze

- a zavar csak a telefon töltőre rakása után (szivargyújtós USB aljzat) járó motornál jelentkezik.

- és bíztam benne, ha az usb-s töltés helyett a telefont kapcsoló üzemű táppal fogom meghajtani, esetleg eltűnik a zavar.

Na most kikerült a telefonból az akksi a korábban már tárgyalt okok miatt. Álló motornál továbbra is hibátlanul szól, de ahogy beindítom újra megjelenik a prüttyögés, süvítés, nyekergés, bár jóval halkabban mint eddig, de hosszú távon így is zavaró.

Vettem egy felül áteresztő szűrőt (gyári, zárt dobozka, nem tudom mi van benne, gondolom csak egy kondi és ellenállás vagy tekercs) ami egy az egyben levágja a zavarokat. A probléma az, hogy ezzel együtt a mélyet is. Tehát navigáció hangjára még jó is lenne, de zenét hallgatni nagyon gáz így.

Szóval az autó töltés vagy gyújtás jele zavar be gondolom. Ha ezt a megoldást egy gyárilag AUX bemenettel rendelkező rádióra kötöm, akkor hibátlan.

Tehát vagy a telefon tápját kéne valahogy (talán galvanikusan vagy nem tudom :) ) leválasztani a rádióról, vagy a rádió bemenetére kellene olyan szűrést rakni, amitől a zene megmarad, de a zavar eltűnik.

Van ötleted? Köszi!

Gyári rádiókon milyen fokozatok/szűrők lehetnek a bemenetre kötve?

Az IC gyári adatlapja 2,2 mikrót ír, de ez biztos nem gond. Ami feltűnt a linkelt leírásodban, hogy nem az IC 3-as lábán van az analóg GND-n  bekötve az utólagos bemenet test pontja. Meg kellene mérni, hogy a te általad használt testpont ugyanaz e mint az IC 3-as lába.

Módosítva : bcslaci
  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

1 hour ago, bcslaci írta:

Az IC gyári adatlapja 2,2 mikrót ír, de ez biztos nem gond. Ami feltűnt a linkelt leírásodban, hogy nem az IC 3-as lábán van az analóg GND-n  bekötve az utólagos bemenet test pontja. Meg kellene mérni, hogy a te általad használt testpont ugyanaz e mint az IC 3-as lába.

Na efölött tényleg szépen elmentem.. Meg kell mondjam Anyának meg a gyerekeknek is, hogy ne zavarjanak miközben hibajavítani próbálok :)

Őszintén szólva nem találtam meg a testpontodat! Fizikailag hol van kiképezve? A kábelt továbbra is fenntartom hogy cseréld árnyékoltra, és az árnyékolást kösd közvetlenül az ic testpontjára, ahogy bcslaci is mondja! Lehetőség szerint minél kevesebb vezeték legyen kibontva az árnyékolásból!Az a két kondi amúgy nem zavarszűrésre van, ezt javíthatnád is a leírásodban! Az a szerepe, hogy egyenáramúlag leválasztja a rádió bemenetét a műsorforrásról, vagyis egy esetleges dc komponens nem fogja kinyomni/visszahúzni a hangszórót (és persze az erősítőt is véded ezzel). Megemlíthetéd még hogy a hivatkozott kondik feszültségtűrése legyen minimum 25V-os! Amúgy remek kis írás, nekem is gondolatébresztett. Meg is nézem hogy a car300 tud-e ilyen telefon funkciót :)

Szerintem így már jó lesz! Ha van fejlemény, akkor mindenképpen fotózd le az eredményt, hogy lássuk mivel állunk szemben (most is nagyon sokat segített a kép)!

 

Amúgy ahogy látom CAR300-nál nincs külön bemenet a telefonnak, csak némítani lehet. ELVILEG ugyanezt az eljárást lehetne alkalmazni, csak a végfok nem szabadon álló bemenetére (mert az nincs neki), hanem a használt bemenetére kell ráhekkelni. Első körben egy kétáramkörös váltó relét tennék rá, és az választhatná ki hogy melyik forrást erősítse. Alapból mehetne a rádióról, de ha behúz a relé akkor meg átkapcsolja az "AUX"-unkra. Szerintem működne, majd kipróbálom. Nem tudom van-e még valaki akinek 300-asa van és érdekelné..

Módosítva : SargaRigo123
  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

2 hours ago, SargaRigo123 írta:

Amúgy ahogy látom CAR300-nál nincs külön bemenet a telefonnak, csak némítani lehet. ELVILEG ugyanezt az eljárást lehetne alkalmazni, csak a végfok nem szabadon álló bemenetére (mert az nincs neki), hanem a használt bemenetére kell ráhekkelni. Első körben egy kétáramkörös váltó relét tennék rá, és az választhatná ki hogy melyik forrást erősítse. Alapból mehetne a rádióról, de ha behúz a relé akkor meg átkapcsolja az "AUX"-unkra. Szerintem működne, majd kipróbálom. Nem tudom van-e még valaki akinek 300-asa van és érdekelné..

A CAR 300-ban TDA 7348 van, szintén 3 bemenettel, szerintem ugyanúgy működik mint az 500-as

http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/25141/STMICROELECTRONICS/TDA7348.html

Bár ebben a videóban más megoldást választanak:
https://www.youtube.com/watch?v=a32neZo3McY

Módosítva : bcslaci
Link to comment
Megosztás:

13 hours ago, bcslaci írta:

Bár ebben a videóban más megoldást választanak:
https://www.youtube.com/watch?v=a32neZo3McY

Jó ötlet! A kazetták kora már úgyis lejárt, hajítsuk ki belőle :)

Az egy szem ellenállás mit csinál amit bekötött? A megvalósítás amúgy ötletes: Amikor átlöki a kapcsolót, akkor azt hazudja a magnónak hogy indítja a kazettát. Zseniális :)

Módosítva : SargaRigo123
Link to comment
Megosztás:

17 hours ago, bcslaci írta:

A CAR 300-ban TDA 7348 van, szintén 3 bemenettel, szerintem ugyanúgy működik mint az 500-as
 

Az a baj, hogy hiába van három bemenet, azok közül digitálisan lehet választani. Ennek a hackelése meg már meghaladja amit normális ember rááldoz. A 600-ason valamiért úgy tűnik a mute vonallal egyszerre bemenetet is vált (mázli). De ezt nem a tda dönti el, hanem a vezérlő logika ami rá van még akasztva. A 300-ason úgy tűnik nem ilyen, legalábbis a neten csak ilyen hozzászólásokat találtam. Ha testelem a mute vezetéket, akkor kiirja hogy phone, és elhallgat minden, Elvileg. Azért majd kipróbálom!

Link to comment
Megosztás:

20 hours ago, SargaRigo123 said:

Őszintén szólva nem találtam meg a testpontodat! Fizikailag hol van kiképezve? A kábelt továbbra is fenntartom hogy cseréld árnyékoltra, és az árnyékolást kösd közvetlenül az ic testpontjára, ahogy bcslaci is mondja! Lehetőség szerint minél kevesebb vezeték legyen kibontva az árnyékolásból!Az a két kondi amúgy nem zavarszűrésre van, ezt javíthatnád is a leírásodban! Az a szerepe, hogy egyenáramúlag leválasztja a rádió bemenetét a műsorforrásról, vagyis egy esetleges dc komponens nem fogja kinyomni/visszahúzni a hangszórót (és persze az erősítőt is véded ezzel). Megemlíthetéd még hogy a hivatkozott kondik feszültségtűrése legyen minimum 25V-os! Amúgy remek kis írás, nekem is gondolatébresztett. Meg is nézem hogy a car300 tud-e ilyen telefon funkciót :)

Szerintem így már jó lesz! Ha van fejlemény, akkor mindenképpen fotózd le az eredményt, hogy lássuk mivel állunk szemben (most is nagyon sokat segített a kép)!

Köszönöm! Az autó rádió testét választottam test pontnak, közel az ISO csatlakozókhoz. Nem gondoltam, hogy ez probléma lehet. Jelnek is sima sodrott vezetéket használtam az ISO-kig, és onnantól megy árnyékolt vezeték a telefonig. Akkor tehát egy két eres árnyékot vezetéket használjak a rádión belül is és az árnyékolás legyen közvetlenül az IC test pontjára kötve?

Egyébként az IC test pontja multiméteres szakadásvizsgáló szerint megegyezik a használt test ponttal. Így is fennáll a eddigi állítás?

Módosítva : Stofl
Link to comment
Megosztás:

4 hours ago, SargaRigo123 írta:

Jó ötlet! A kazetták kora már úgyis lejárt, hajítsuk ki belőle :)

Az egy szem ellenállás mit csinál amit bekötött? A megvalósítás amúgy ötletes: Amikor átlöki a kapcsolót, akkor azt hazudja a magnónak hogy indítja a kazettát. Zseniális :)

Kazetta helyett már applikáltam be BT és MP3 lejátszót, csak itt nem raktam kapcsolót, hanem be kell tolni a kazettát és akkor vált át. A motor ki van kötve így az nem zúg, az előerősítőt is kigyomláltam így vonal szintű jelet kaphat a bemenet.

Az ellenállást a motor helyett teszi be, lehet az elektronika figyeli a terhelést és be kell csapni, hogy lekötött motorral jól működjön.

20151213_171022.jpg

Link to comment
Megosztás:

1 hour ago, Stofl írta:

Köszönöm! Az autó rádió testét választottam test pontnak, közel az ISO csatlakozókhoz. Nem gondoltam, hogy ez probléma lehet. Jelnek is sima sodrott vezetéket használtam az ISO-kig, és onnantól megy árnyékolt vezeték a telefonig. Akkor tehát egy két eres árnyékot vezetéket használjak a rádión belül is és az árnyékolás legyen közvetlenül az IC test pontjára kötve?

Egyébként az IC test pontja multiméteres szakadásvizsgáló szerint megegyezik a használt test ponttal. Így is fennáll a eddigi állítás?

Elvileg így is jónak kellene lenni, de az ördög nem alszik. Kis szintű jelet én árnyékolt kábelen vinnék, nem biztos, hogy ettől megjavul - elvileg a rádió fémházán belül árnyékolt helyen van, nem kellene zavarokat összeszednie, de én kipróbálnám. 
Ez inkább valami tápfeszültségen érkező zavar lehet, amit az autó generátora okoz (ha akkus üzemnél, de a töltőt csatlakoztatva nem jelentkezik) és valami LC szűrővel kéne próbálkozni, 

Vagy lehet még földhurok probléma is amit itt jól kitárgyalnak : http://elektrotanya.com/?q=hu/content/erosito-bugas-autoban

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

32 minutes ago, bcslaci said:

Elvileg így is jónak kellene lenni, de az ördög nem alszik. Kis szintű jelet én árnyékolt kábelen vinnék, nem biztos, hogy ettől megjavul - elvileg a rádió fémházán belül árnyékolt helyen van, nem kellene zavarokat összeszednie, de én kipróbálnám. 
Ez inkább valami tápfeszültségen érkező zavar lehet, amit az autó generátora okoz (ha akkus üzemnél, de a töltőt csatlakoztatva nem jelentkezik) és valami LC szűrővel kéne próbálkozni, 

Vagy lehet még földhurok probléma is amit itt jól kitárgyalnak : http://elektrotanya.com/?q=hu/content/erosito-bugas-autoban

Így van, csak járó motornál jelentkezik a probléma. Sajnos ezt a földhurok témát már többször próbáltam körbejárni, de nagy falatnak tűnik. Persze mindenképp átfutom amit küldtél! Köszi!

Link to comment
Megosztás:

5 minutes ago, amargo írta:

Sziasztok!

tükörfűtés ezek alapján veszem a tápot:link a kis fehérből jön, de rámértem és nincs semmi benne, gyújtást adtam rá és bekapcsoltam a hátsó szélvédő fűtését. Esetleg csak akkor kapcsol be, ha kint is hideg van?  

Akkor mérj rá a feketére, mert a fehér a magassugárzó csatlakozója! :)

  • Like 2
Link to comment
Megosztás:

15 hours ago, gezoli said:

Akkor mérj rá a feketére, mert a fehér a magassugárzó csatlakozója! :)

ne mán! ennyire, hogy olvashattam el.. :)

Köszönöm! ööö itt aztán megy a csúnya szavak szűrése, bár egy basszuskulcs kulcs nélkül nem tudtam, hogy ennyire durva :)

Módosítva : amargo
Link to comment
Megosztás:

On 2015. 12. 13. at 19:29, Stofl írta:

Így van, csak járó motornál jelentkezik a probléma. Sajnos ezt a földhurok témát már többször próbáltam körbejárni, de nagy falatnak tűnik. Persze mindenképp átfutom amit küldtél! Köszi!

Sikerült megszüntetni ha zajt? Ha nem, akkor végső mentsvár az lehet hogy a telefonnak a tápját kicserélni egy régi fajtára, ami még nem kapcsolóüzemű. Elképzelhetőnek tartom hogy onnan jut be a zaj. Annál is inkább, mert mint mondottad nem függ a fordulattól (legalábbis így rémlik), tehát nem generátor szerintem.

Link to comment
Megosztás:

24 minutes ago, ginola írta:

Sziasztok

2006-os Astra Classic II-be szeretnék a 3 fokozatú ablaktörlést feljavítani, ha coupé intervallumos kapcsolóját beszerelem, azzal megoldható, hogy állítható legyen a törlés ideje, vagy mi a legolcsóbb, de működő átalakítás erre?

 

https://docs.google.com/file/d/0B282mpwg7ZdOZWU4NjE1OTctNjUzMS00NDZlLTkzOGMtNWM3M2M1MTIwZjY2/edit?hl=en_US&pli=1

A lehető legjobb (szerintem). Nagyon szeretem!

Link to comment
Megosztás:

13 minutes ago, ginola írta:

Kössz, ez cakunpakk mennyibe kerül?

Már nem tudom! Szerintem 10 körül kijön.

A relét és a kart kell megvenni. Arra figyelj, hogy ha kombid vagy 5 ajtósod van akkor hátsó ablakmosós kart vegyél, ha sedanod akkor anélkülit.

PL: http://www.jofogas.hu/budapest/Valtoztathato_intervallumos_ablaktorlo_kapcsolo_opelba_40213365.htm?first=1

Kérdezd meg, hogy a relé megvan-e neki!

Módosítva : gezoli
Link to comment
Megosztás:

5 hours ago, gezoli írta:

Egyetértek, nekem is ez van és is áldom az eszem hogy beszereltem, de tény hogy nem ez a legolcsóbb megoldás: a legolcsóbb a VW "99"-es reléje, amit csak be kell tenni a mostani ablaktörlőrelé helyére (simán bemegy), és máris tanítható ablaktörlőd van. Még az ablaktörlőkart sem kell kicserélned. Ilyen relét jobban felszerelt Golf 3-4, Passat, Vento, Bora, stb. típusokban találni, és onnan lehet megismerni hogy egy nagy "99"-es szám van ráírva.

 

538px-99es_rele.jpg

Link to comment
Megosztás:

5 minutes ago, tgabika76 írta:

Egyetértek, nekem is ez van és is áldom az eszem hogy beszereltem, de tény hogy nem ez a legolcsóbb megoldás: a legolcsóbb a VW "99"-es reléje, amit csak be kell tenni a mostani ablaktörlőrelé helyére (simán bemegy), és máris tanítható ablaktörlőd van. Még az ablaktörlőkart sem kell kicserélned. Ilyen relét jobban felszerelt Golf 3-4, Passat, Vento, Bora, stb. típusokban találni, és onnan lehet megismerni hogy egy nagy "99"-es szám van ráírva.

 

 

Azért ez nem annyira egyszerű ahogy leírtad! Itt is kell mókolni egy kicsit! A relé nem megy be az eredeti helyére!!!!

https://sites.google.com/site/astragextra/komfort-ablaktoerlo

 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.