Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Fék, futómű, kormánymű


forumadmin

Recommended Posts

Jó ez a békebeli nagy satu, ki lehet préselni vele a talpas szegecseit, miután az egyik oldalt lefúrtam a fejüket, nem kell kalapáccsal, dornival ütni-vágni.

2801136-20180329-9oO0Kh.jpg

2801137-20180329-artfcH.jpg

De amúgy egyáltalán ne  kotyogott a gömbfej, nem is értem miért írták azt hogy "lóg" és cserélni kell. Most éppen cumi van, mert elkezdtem kicserélni a hátsó teló gumibiszbaszait, és nem akartam a nagy alátéteket visszarakni rozsdásan, így áznak a lében.  Gondoltam addig leveszem a hátsó lököst, de a kerékjáratban a keréktől nem férek hozzá a csavarokhoz, és nem tudom felemelni sem, mert a gátlók nélkül ahogy emelem úgy lóg le a híd-kerék a földre. 

Link to comment
Megosztás:

4 órája, zotya975 írta:

Jó ez a békebeli nagy satu, ki lehet préselni vele a talpas szegecseit, miután az egyik oldalt lefúrtam a fejüket, nem kell kalapáccsal, dornival ütni-vágni.

2801136-20180329-9oO0Kh.jpg

2801137-20180329-artfcH.jpg

De amúgy egyáltalán ne  kotyogott a gömbfej, nem is értem miért írták azt hogy "lóg" és cserélni kell. Most éppen cumi van, mert elkezdtem kicserélni a hátsó teló gumibiszbaszait, és nem akartam a nagy alátéteket visszarakni rozsdásan, így áznak a lében.  Gondoltam addig leveszem a hátsó lököst, de a kerékjáratban a keréktől nem férek hozzá a csavarokhoz, és nem tudom felemelni sem, mert a gátlók nélkül ahogy emelem úgy lóg le a híd-kerék a földre. 

Mi is lefúrtuk, ja de oszlopos fúróval hogy legyen is erőkifejtés. Most hirtelen nem is emlékszem, mi volt a szopás.

Ja igen, kerékcsapágyat kipréselni. Meg a nagy első szilenteken volt egy kis kacifánt. Kíváncsi vagyok, a talpasokkal együtt meddig mennek el. Ugye rossz utat nem lát csak bundáson sok a bukkan meg a horizontális policájg.

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, Róóóbi írta:

Mi is lefúrtuk, ja de oszlopos fúróval hogy legyen is erőkifejtés. Most hirtelen nem is emlékszem, mi volt a szopás.

Ja igen, kerékcsapágyat kipréselni. Meg a nagy első szilenteken volt egy kis kacifánt. Kíváncsi vagyok, a talpasokkal együtt meddig mennek el. Ugye rossz utat nem lát csak bundáson sok a bukkan meg a horizontális policájg.

Kerékcsapágyat mivel préseltétek ki? 

Link to comment
Megosztás:

8 órája, zotya975 írta:

Jó ez a békebeli nagy satu, ki lehet préselni vele a talpas szegecseit, miután az egyik oldalt lefúrtam a fejüket, nem kell kalapáccsal, dornival ütni-vágni.

2801136-20180329-9oO0Kh.jpg

2801137-20180329-artfcH.jpg

De amúgy egyáltalán ne  kotyogott a gömbfej, nem is értem miért írták azt hogy "lóg" és cserélni kell. Most éppen cumi van, mert elkezdtem kicserélni a hátsó teló gumibiszbaszait, és nem akartam a nagy alátéteket visszarakni rozsdásan, így áznak a lében.  Gondoltam addig leveszem a hátsó lököst, de a kerékjáratban a keréktől nem férek hozzá a csavarokhoz, és nem tudom felemelni sem, mert a gátlók nélkül ahogy emelem úgy lóg le a híd-kerék a földre. 

Akkor vagy vedd le a kereket, vagy egy másik emelővel emelj a hátsó lengőkar alá :)

Link to comment
Megosztás:

8 órája, Róóóbi írta:

Mi is lefúrtuk, ja de oszlopos fúróval hogy legyen is erőkifejtés. Most hirtelen nem is emlékszem, mi volt a szopás.

Ja igen, kerékcsapágyat kipréselni. Meg a nagy első szilenteken volt egy kis kacifánt. Kíváncsi vagyok, a talpasokkal együtt meddig mennek el. Ugye rossz utat nem lát csak bundáson sok a bukkan meg a horizontális policájg.

Nem vót semmi, minden án könnyen ment. 

7 órája, zotya975 írta:

Kerékcsapágyat mivel préseltétek ki? 

Kalapáccsal. :D befelé meg a satu. 

Link to comment
Megosztás:

9 órája, Raptor1 írta:

Akkor vagy vedd le a kereket, vagy egy másik emelővel emelj a hátsó lengőkar alá :)

Aztán végülis visszaraktam a talót a hídba és felemeltem úgy. 

4 órája, wookie írta:

Nem vót semmi, minden án könnyen ment. 

Kalapáccsal. :D befelé meg a satu. 

 

3 órája, Róóóbi írta:

Kiütöttük a francba. Befelé kellett megfelelő átmérőjű cső, meg az új csapágy kicsit nehezen kapott rá az irányra mert a régi külső gyűrűn lekerekítés volt, az újakon meg csak élletörés.

Én csak egyszer cseréltettem ismerősnek, de nem mertem kalapálni, meg akkor még nagy satum sem volt. Kerestem egy műhelyt ahol direkt írták hogy kerékcsapágy csere, odamentem a kiszedett gólyalábbal meg a csapággyal, és ingyen kicserélték. Nem akart a fószer elfogadni semmit. 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

9 perce, wookie írta:

Igazából a réginek tök mind1, az újat nem szabad ütni. No meg ezzel ezt még meg lehet, van olyan típus amibe még a prés is beleizzad. 

 

Valahol olvastam hogy felmelegítik a gólyalábat és lehűtik a csapágyat és akkor bele lehet ejteni, de kipróbálni nem mertem mert mi van ha félúton szorul meg. Aztaqrva most ment el a ház előtt egy régi Audi Quattro sárga-piros-fekete fényezéssel, szerintem élőben nem láttam még ilyen autót...:blink:

De megint rémeket látok, mintha ferdén állna a kocsi hátulja, a rugótányér nem tud már megrogyni, a rugó nem törött, vagy csak ferde a bejáró és mindíg így állt, csak sosem néztem.:confused:

Link to comment
Megosztás:

1 óra, zotya975 írta:

Valahol olvastam hogy felmelegítik a gólyalábat és lehűtik a csapágyat és akkor bele lehet ejteni, de kipróbálni nem mertem mert mi van ha félúton szorul meg. Aztaqrva most ment el a ház előtt egy régi Audi Quattro sárga-piros-fekete fényezéssel, szerintem élőben nem láttam még ilyen autót...:blink:

De megint rémeket látok, mintha ferdén állna a kocsi hátulja, a rugótányér nem tud már megrogyni, a rugó nem törött, vagy csak ferde a bejáró és mindíg így állt, csak sosem néztem.:confused:

3 téma egy bekezdésben, az de komoly!

:-)

Mi generátor szíjtárcsával jártunk úgy, hogy leüttettük gumisnál légkulccsal, de még egy cigit se akart elfogadni.

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, Róóóbi írta:

3 téma egy bekezdésben, az de komoly!

:-)

Mi generátor szíjtárcsával jártunk úgy, hogy leüttettük gumisnál légkulccsal, de még egy cigit se akart elfogadni.

lehet nem dohányzott. :-) De azt nekem is ingyen szedte le Opelosfater, a Karcsi hozzá húzott el, amikor elszakadt a vezérműszíj. 

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!
C14Nz, 3 ajtós paripánál a képen látható problémával találkoztam. A tengelyt hosszirányba rángatva kopog, illetve menet közben már nem csak kanyarodás közben hallani ugyanazt.kérdésem az lenne, hogy orvosolható-e valahogy ez a betegség? Nehéz szétszedni? Cserélni kell, vagy egy tisztítás, zsírozás, új gumiharang segíthet?Nem szeretnék már sokat költeni, csak ami szükséges. Max másfél év, amíg a műszaki kitart.Köszönöm a segítséget!673IMG_20180401_184907.jpg
 

 

Módosítva : Diabo6
Link to comment
Megosztás:

6 perce, Diabo6 írta:

Sziasztok!
C14Nz, 3 ajtós paripánál a képen látható problémával találkoztam. A tengelyt hosszirányba rángatva kopog, illetve menet közben már nem csak kanyarodás közben hallani ugyanazt.kérdésem az lenne, hogy orvosolható-e valahogy ez a betegség? Nehéz szétszedni? Cserélni kell, vagy egy tisztítás, zsírozás, új gumiharang segíthet?Nem szeretnék már sokat költeni, csak ami szükséges. Max másfél év, amíg a műszaki kitart.Köszönöm a segítséget!

 

Ha már megvan a kattogó féltengely hang akkor csak a csere segít vagy lecseréled csak a külső csuklót, veszel újat, +gumiharangot-zsírt és összerakod, vagy veszel bontóban komplett féltengelyt, akkor csak kiszeded a régit, berakod amit vettél és annyi. Le kell kötni a gólyalábat, tehát alul a talpast, fent a kormányösszekötő gömbfejet, a lengőkarról a stabrúd szilentet. Le kell tekerni ( még akkor amikor az autó nincs megemelve) a tengelyről a nagy koronás anyát, amihez hosszított 30-as dugókulcs kell, és lehetőleg fix szár, mert a racsnis kulcsok itt eltörhetnek. Aztán autó felemel, kerék leszed, lehúzod a gólyalábat a féltengelyről, kicsit félretolod-kötöd. Ezek után a féltengely egy rántással kiszedhető, ne essen le, és legyen alatt valami mer olaj folyhat ki a váltóból. Aztán eldöntöd, amit az elején írtam hogy kicseréled csak a csuklót, vagy az egészet egy használtra. Ha eltávolítod a gumiharang maradékát, és kissé kitörlöd a zsírt látni fogsz egy zeeger gyűrűt amit összenyomva, le lehet húzni a tengelyről a csuklót. Ha csak tisztítod és raksz rá másik gumiharangot-zsírt ( amihez szintén szét kell szedni) kattogni fog tovább a végén széttörik a csillag, vagy a távtartó  a golyók kipotyognak, és az autó ott marad ahol éppen van. 

2805278-20180402-nPxsip.jpg

2805280-20180402-eYVaOy.jpg

Ha újat veszel, az 8-10 ezer forint pölö:https://www.delman.hu/opel-astra-f-calibra-kadett-vectra-feltengely-csuklo-feltengely-csuklo-374176-1202013

Ha veszel bontottat, az mondjuk 5 ezer forint, pölö:https://bontoplaza.hu/bontott-hasznalt-opel/astra-f/----osszes-termek----/feltengely/elado

Persze lehet hogy máshol olcsóbb vagy éppen drágább.

  • Köszi! 1
Link to comment
Megosztás:

22 órája, zotya975 írta:

Ha már megvan a kattogó féltengely hang akkor csak a csere segít vagy lecseréled csak a külső csuklót, veszel újat, +gumiharangot-zsírt és összerakod, vagy veszel bontóban komplett féltengelyt, akkor csak kiszeded a régit, berakod amit vettél és annyi. Le kell kötni a gólyalábat, tehát alul a talpast, fent a kormányösszekötő gömbfejet, a lengőkarról a stabrúd szilentet. Le kell tekerni ( még akkor amikor az autó nincs megemelve) a tengelyről a nagy koronás anyát, amihez hosszított 30-as dugókulcs kell, és lehetőleg fix szár, mert a racsnis kulcsok itt eltörhetnek. Aztán autó felemel, kerék leszed, lehúzod a gólyalábat a féltengelyről, kicsit félretolod-kötöd. Ezek után a féltengely egy rántással kiszedhető, ne essen le, és legyen alatt valami mer olaj folyhat ki a váltóból. Aztán eldöntöd, amit az elején írtam hogy kicseréled csak a csuklót, vagy az egészet egy használtra. Ha eltávolítod a gumiharang maradékát, és kissé kitörlöd a zsírt látni fogsz egy zeeger gyűrűt amit összenyomva, le lehet húzni a tengelyről a csuklót. Ha csak tisztítod és raksz rá másik gumiharangot-zsírt ( amihez szintén szét kell szedni) kattogni fog tovább a végén széttörik a csillag, vagy a távtartó  a golyók kipotyognak, és az autó ott marad ahol éppen van. 

2805278-20180402-nPxsip.jpg

2805280-20180402-eYVaOy.jpg

Ha újat veszel, az 8-10 ezer forint pölö:https://www.delman.hu/opel-astra-f-calibra-kadett-vectra-feltengely-csuklo-feltengely-csuklo-374176-1202013

Ha veszel bontottat, az mondjuk 5 ezer forint, pölö:https://bontoplaza.hu/bontott-hasznalt-opel/astra-f/----osszes-termek----/feltengely/elado

Persze lehet hogy máshol olcsóbb vagy éppen drágább.

Köszönöm a választ. Sokat segít. Ma meg is vettem bontóban 5000ért. A héten nekiállok. Tehát jól értem, hogy koronás anya, kerék, gólyaláb és kész? Utána már csak ki kell rántani?

Mielőtt beteszem a bontottat rendes tisztítás, olajozás gondolom nem árt.

Link to comment
Megosztás:

1 óra, Diabo6 írta:

Köszönöm a választ. Sokat segít. Ma meg is vettem bontóban 5000ért. A héten nekiállok. Tehát jól értem, hogy koronás anya, kerék, gólyaláb és kész? Utána már csak ki kell rántani?

Mielőtt beteszem a bontottat rendes tisztítás, olajozás gondolom nem árt.

A gólyalábat nem kell kivenni, mert fent a toronyszilent enged annyi rugalmasan hogy félre tudd húzni ahol már nincs útban. De ehhez a lengőkarral összekötő gömbfejet a talpast is le kel kötni a stabilizátor gömbfejet ( másként nem tudod lehajtani a lengőkart, hogy a gömbfeje kijöjjön a helyéről) meg a kormányösszekötő gömbfejet is le kell oldani. Ha ez utóbbi nem akar menni, kitekerheted a kormánymű közepénél is azt a csavart amit egy lemezes biztosítás véd, és akkor a nyomtávrúddal együtt húzod félre az egészet. Igen ki kell rántani, van neki olyan fél centi kottyanása hosszirányban, betolod, majd kirántod, de ne essen le a földre. Persze töröld le tisztára a két végét majd egy pici olaj mehet neki. A végén a koronás anyát ne felejtsd el meghúzni amikor a kerék már a földön áll. 

 

Link to comment
Megosztás:

Se az összekötőt, se a stabit nem szoktam lekötni. Összekötőhöz elég, ha az ember kitekeri a kormány jobbra pl, ha a baloldalt akarja kivenni, mert akkor már le lehet fordítani róla a gólyalábat, a lengőkart meg egy vascsővel szoktam lenyomni, a talpas kiugrasztáshoz amúgy is be kell feszíteni.

Link to comment
Megosztás:

4 órája, wookie írta:

Se az összekötőt, se a stabit nem szoktam lekötni. Összekötőhöz elég, ha az ember kitekeri a kormány jobbra pl, ha a baloldalt akarja kivenni, mert akkor már le lehet fordítani róla a gólyalábat, a lengőkart meg egy vascsővel szoktam lenyomni, a talpas kiugrasztáshoz amúgy is be kell feszíteni.

Én mindíg többet bontok általában, egyrészt mert takarítás mániás vagyok, még azt az alkatrészt sem rakom vissza dzsuvásan, ami amúgy is olyan lesz két nap mulva, meg szeretem ha van hely bőven matatni. A stabrudat le szoktam kötni, mert úgy könnyebb lenyomni a lengőkart. 

Link to comment
Megosztás:

Cseréltem elől lengéscsillapítót, toronycsapágyat és szilentet, alul trapézgömbfejet, stabpálcát, lengőkar hátsó szilentet! Összerakás után balos kanyarodásnál, néha pattanó hang jön jobb előről, olyan mintha a rugó kattanna! Álló helyzetben kormánytekerésnél nem csinálja! Rugót helyére forgatva tettem vissza! Valami ötlet?

Link to comment
Megosztás:

8 perce, free0228 írta:

Cseréltem elől lengéscsillapítót, toronycsapágyat és szilentet, alul trapézgömbfejet, stabpálcát, lengőkar hátsó szilentet! Összerakás után balos kanyarodásnál, néha pattanó hang jön jobb előről, olyan mintha a rugó kattanna! Álló helyzetben kormánytekerésnél nem csinálja! Rugót helyére forgatva tettem vissza! Valami ötlet?

Rendesen felült a toronycsapágy a helyére a teló szárára? 

Link to comment
Megosztás:

On 2018. 04. 04. at 16:25, zotya975 írta:

Én mindíg többet bontok általában, egyrészt mert takarítás mániás vagyok, még azt az alkatrészt sem rakom vissza dzsuvásan, ami amúgy is olyan lesz két nap mulva, meg szeretem ha van hely bőven matatni. A stabrudat le szoktam kötni, mert úgy könnyebb lenyomni a lengőkart. 

Abban segítsetek, hogy az alsó gömbfejet hogy szedjem le. A koronás anya meglepően könnyen sikerült, a tengely se volt belerohadva az agyba. Viszont nem tudom kifordítani hogy r.hadjon meg. Feszítem, kocogtatom, ütöm vágom stb... de meg se mozdul.

Link to comment
Megosztás:

23 perce, Diabo6 írta:

Abban segítsetek, hogy az alsó gömbfejet hogy szedjem le. A koronás anya meglepően könnyen sikerült, a tengely se volt belerohadva az agyba. Viszont nem tudom kifordítani hogy r.hadjon meg. Feszítem, kocogtatom, ütöm vágom stb... de meg se mozdul.

Ugye csavarlazító mehet rá bőven, aztán úgy szoktam csinálni, hogy ráteszek egy kalapácsot az öntvényre ( tehát amibe bele van szorulva a csap és közvetlenül mellette) és azt a kalapácsot ütöm egy másikkal. Közben be lehet feszíteni egy pajszerrel-laposvésővel, a gólyaláb és a lengőkar közé, óvatosan. Persze a legjobb a gömbfej kiszedő, de nekem sincs. 

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.