Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Fűtés, és klíma


Golby

Recommended Posts

Igazából nem az a baj... Sajnos pont olyan helyen van, ahol nem lehet szakszerűen bekötni egy csatlakozót!!!! Szar a kivitelezés. Állandó sólé... Szerinted meddig bírja egy réz szál??? Állandó NACL hatástól egyszerűen a drót elfogy. Egyetlen megoldás az lenne, ha csak nyáron lenne ott a csati, télen meg semmi... ez sajnos szopó roller... Nálam is évente javítás van, pedig vadi új csatit raktam oda... :)

hm, mondjuk nekem ugye ott nincs csati, az injektor csati gumija adta meg magát a benzin/kipuff anyagtol

ahogy gondolom ez "viz bele nem menös csati", a kábel felöl megy bele a csatiba? szilo? vagyis vmi semleges anyag?

aztán van az a gumis cucc amit bele lehet tömni a csati végébe aztán meg mondjuk zsugorcsö rámelegítve?

Link to comment
Megosztás:

hm, mondjuk nekem ugye ott nincs csati, az injektor csati gumija adta meg magát a benzin/kipuff anyagtol

ahogy gondolom ez "viz bele nem menös csati", a kábel felöl megy bele a csatiba? szilo? vagyis vmi semleges anyag?

aztán van az a gumis cucc amit bele lehet tömni a csati végébe aztán meg mondjuk zsugorcsö rámelegítve?

Én most zsugorcsővel próbálkozom... sziló felejtős, mert alá jut idővel. A baj az, hogy a műanyagok a hőváltozásokat nem bírják. Hideg- forró nem használ, és bereped, így idővel befolyik a trutyi, eloxidálja a rezet.

Link to comment
Megosztás:

Én most zsugorcsővel próbálkozom... sziló felejtős, mert alá jut idővel. A baj az, hogy a műanyagok a hőváltozásokat nem bírják. Hideg- forró nem használ, és bereped, így idővel befolyik a trutyi, eloxidálja a rezet.

szemleges szilikonra gondoltam, gyári kábelkötegben szokott lenne olyan gumi szerű takony eseteleg

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Van egy gyári klímás F astrám. (X14XE)

Úgy került hozzám, hogy a klíma tökéletesen működött. Egyszer csak elkezdte azt csinálni, hogy kikapcsolt klímánál alapjáton elkezdett csörögni. Elvittem egy klímáshoz azt mondta, hogy klímakuplung probléma van, menjek vele ameddig működik és ha már nem működik akkor vigyem el.

Jártam is vele használtam és azt vettem észre, hogy már mintha nem is kapcsolna a kuplung. De közben ősz lett. Télen a legnagyobb hidegben azt vettem észre, hogy az egyik venti nagy fordulaton megy a -20 fokban is ha ráadom a gyújtást.. Kiderítettem, hogy az alacsony nyomású kapcsoló (ami a hűtő mögött van és 4 vezetékes) csinálja. Lehúztam a kábelt. Azóta úgy járok vele.

Most eljutottam odáig, hogy szeretném megcsináltatni.

Mielőtt elviszem, megszeretném nézni, hogy megkapja-e a 12V-ot a kuplung, hogy ha ott a kapcsoló környékén van gond akkor orvoslom én. Aza kérdés, hogy ez a nyomás kapcsoló nélkül kell ott tudni mérni 12V-ot? Mert alacsony nyomásnál is tiltja a klímár ha jól tudom.

Esetleg valamit összezárjak a 4 vezetéből, hogy úgy érzékelje, hogy megvan a nyomás?

Másik kérdés, hogy Budapesten vagy környékén tudtok ajánlani valakit akihez elvihetem és nem kér horror árat?

Szivattyűba érdemes csapágyat szimeringet cserélni? Egyéb felújítás kell neki?

Ezzel a nyomáskapcsolóval töltéssel, kuplung javítással esetleg valami felújítással mire számíthatok? (árban)

Köszönöm

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Megvizsgáltam mégegyszer az ügyet. Összezártam a 4 pólusú csatlakozó 1-2 kivezetését (ez van a kapcsolva amikor a nyomás megfelelő) és elindulta ventillátor alacsonyfordulaton és behúzott a klímakuplung tekercse, de a hideg nem jött. Tehát a klímakuplung tekercse elvileg jó.

Köszi majd a tippeket:)

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Megvizsgáltam mégegyszer az ügyet. Összezártam a 4 pólusú csatlakozó 1-2 kivezetését (ez van a kapcsolva amikor a nyomás megfelelő) és elindulta ventillátor alacsonyfordulaton és behúzott a klímakuplung tekercse, de a hideg nem jött. Tehát a klímakuplung tekercse elvileg jó.

Köszi majd a tippeket:)

A motor járt ugye? :)))

Kéne egy nyomást mérni, van-e a rendszerben egyáltalán? Egyébként ha jól értelmezem, amikor a hiba jelentkezett spontán elindult a klíma. Én a nyomáskapcsoló hibájára tippelnék. Ezt egyszerű kipróbálni, megmérni a nyomást a rendszerben, ha van benne 3 bar nyomás és zárva van akkor jó, ha nincs nyomás és zárva van akkor betojt, de azt is érdemes megkeresni hogy miért ment el a gáz.

Link to comment
Megosztás:

A motor járt ugye? :)))

Kéne egy nyomást mérni, van-e a rendszerben egyáltalán? Egyébként ha jól értelmezem, amikor a hiba jelentkezett spontán elindult a klíma. Én a nyomáskapcsoló hibájára tippelnék. Ezt egyszerű kipróbálni, megmérni a nyomást a rendszerben, ha van benne 3 bar nyomás és zárva van akkor jó, ha nincs nyomás és zárva van akkor betojt, de azt is érdemes megkeresni hogy miért ment el a gáz.

Igen járt :)

Nem indult el spontán a klíma.

Szóval, nyomáskapcsoló abban az állapotban van mintha túlnyomás lenne a rendszerben, mert a nagyobb venti nagy fordulattal forog.

Ha lehúzom megáll. Összezártam az 1-2-est bekapcsoltam a klímát és elindult alacsonyfordulaton. (1-2-es összezárása jelenti a 3 bar meglétét).

Közben érdeklődtem máshol is és megtudtam, hogy a csörgés azért van mert a klímaszivattyú csapágya rossz és valószínűleg szétverte a szimeringet és elengedte a gázt.

Ja és amikor rákapcsolom a klímát kattan a kuplung tehát elvileg összezár, de a motor fordulat nem esik vissza. Tehát nincs nyomás:)

Link to comment
Megosztás:

Igen járt :)

Nem indult el spontán a klíma.

Szóval, nyomáskapcsoló abban az állapotban van mintha túlnyomás lenne a rendszerben, mert a nagyobb venti nagy fordulattal forog.

Ha lehúzom megáll. Összezártam az 1-2-est bekapcsoltam a klímát és elindult alacsonyfordulaton. (1-2-es összezárása jelenti a 3 bar meglétét).

Közben érdeklődtem máshol is és megtudtam, hogy a csörgés azért van mert a klímaszivattyú csapágya rossz és valószínűleg szétverte a szimeringet és elengedte a gázt.

Ja és amikor rákapcsolom a klímát kattan a kuplung tehát elvileg összezár, de a motor fordulat nem esik vissza. Tehát nincs nyomás:)

Ezt a külön levő kis köralakú nyomáskapcsoló kapcsolja, 18barnál kapcsolja a nagyfordulatot

A négycsatis nyomáskapcsolón az 1-2 az alacsonnyomás 3bar, a nagynyomás 24bar, ott kapcsolja le a kompresszort és csak a ventik mennek.

Link to comment
Megosztás:

Ezt a külön levő kis köralakú nyomáskapcsoló kapcsolja, 18barnál kapcsolja a nagyfordulatot

A négycsatis nyomáskapcsolón az 1-2 az alacsonnyomás 3bar, a nagynyomás 24bar, ott kapcsolja le a kompresszort és csak a ventik mennek.

Konkrétan tiltja a klímát és mindkét ventit max fordulatra kapcsolja. Ugyanez van, ha a hőgomba kapcsol, a hűtő alján lévő (nem a felső).

Ez amúgy többször előforduló hiba az alacsony nyomású gombánál, hogy beragad és fullon járatja a ventit. Az sajnos cserés lesz.

Nekem is zörög a kompresszor, de mitn az állat. Egy éve igazítottunk a kuplungján, de eddig bírta.

Link to comment
Megosztás:

Konkrétan tiltja a klímát és mindkét ventit max fordulatra kapcsolja. Ugyanez van, ha a hőgomba kapcsol, a hűtő alján lévő (nem a felső).

Ez amúgy többször előforduló hiba az alacsony nyomású gombánál, hogy beragad és fullon járatja a ventit. Az sajnos cserés lesz.

Nekem is zörög a kompresszor, de mitn az állat. Egy éve igazítottunk a kuplungján, de eddig bírta.

ŐŐŐ nem teljesen. Csak lekapcsolja a kompresszort. A nagyfordulatra kapcsolást a 4csatis nyomáskapcsolótól balra, a csonkok felé levő köralakú nyomáskapcsoló kapcsolja 18 barnal. Értelem szerűen ha ez beragadt mindig nagyfordulaton pörög, ha meg szakadva halt meg, sose kapcsolja a nagyfordulatot, engedi 23barig a nyomást, majd a 4csatisban levő nagynyomású kapcsol, ekkor kapcsolja le a kompit. (Ebben 2 nyomáskapcsoló van, 1 alacsony [1-2 láb 3bar], és 1 magas [3-4 láb, 23 bar])

Szóvak rossz nyomáskapcsoló esetén előfordulhatnak, hogy

  1. Van elég gáz, de nem kapcsol be a rendszer egyáltalán
  2. Nincs gáz, de bekapcsol a rendszer
  3. Megnőtt a nyomás 18barra, de nem kapcsol a nagyfordulat
  4. Nincs 18bar a nyomás, de folyamatosan nagyfordulaton megy
  5. 23bar a nyomás, de nem kapcsolja ki a kompresszort, csak nagyfordulaton megy
  6. 23bar a nyomás, kikapcsolja a kompresszort, de kisfordulaton megy

és ezek kombinációi.

alacsony nyomásúra utaló hiba: 1. 2.

18baros kapcsolóra utaló hiba: 3,4,6

magasnyomásúra utaló hiba: 1,5.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

lelkiismeretesen olvasgattam a témában. nekem is lenne egy problémám.

Az anyós ülésnél lévő két cső nekem is felmelegszik pillanatok alatt.Tudom hogy volt erről szó a 77. oldal körül de nem igazán tudtam ki jönni belőlle hogy ez most jó vagy nem jó.(tisztában vagyok vele hogy én vagyok a "Lassú" :).De most még is mi a helyzet egy 95ös c14se caravánról van szó gyári klímával.

Most töltettem a klímát 2 év után (15ezer pénz) gáz +uv-s olaj. Vákuumozás az elején a mutató meg sem mozdúl tehát elvileg nagy Lyuk nincs legalább is a szaki ezt mondta hogy a vákuum csak a nagyobb lyukkat mutatja. 2-3 hét semmi gond kb 10fokos levegő aztán be jött ez a dög meleg és már nem akarja a 10 fokot csak 16-18fok.Bár láttam valami táblázat szerűséget és a szerint ez nem olyan rossz érték ilyen külső hőmérséklet mellett.

de a lényeg hogy a két cső nálam is forró és mivel előtte ezt nem néztem nem tudom hogy ez normális vagy nálam is van valami gond, és ez által csökken a klímám hatás foka.

bocs ha sokat írtam.

előre is kössz a válaszokat. üdv

Link to comment
Megosztás:

Melyik két cső melegszik? Kép jó lenne.

Szia! a képre kicsit várni kell.

De az anyós ülés bal lábánál lévő műanyag burkolat alatt(műszerfal alatt) lévő kétcső.

Volt róla szó hogy azok a klímához tartoznak és elvileg akkor működik jól a rendszer ha egyik cső sem meleg, legalább is én így értelmeztem a beszélgetéseket.

üdv

Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...

Sziasztok!

Lenne egy kis problémám a klímámmal, pontosabban a kompresszorával. Ha nincsen bekapcsolva a klíma, akkor semmi hangja nincsen a kompresszornak, ha viszont bekapcsolom, akkor először 1-2 másodpercig csörög, mint egy rossz köszörű, aztán elhallgat. Ha alapjáraton jár a motor, akkor így is marad, de ha felpörgetem, akkor újra karistol. Gondolom csúszik. A hézag a kuplungagy és a szíjtárcsa között 0,08mm. A gyári érték 0,13, tehát ezt jónak vélem. A mágnes szerintem jó, mert megmértem kettőt is, és mind a kettő hasonló értéket adott. Van esetleg valakinek ötlete, hogy mi lehet probléma oka? A kompresszor tengelye kézzel szépen forgatható, nem görbe.

Köszönöm a válaszokat!

Link to comment
Megosztás:

Üdv!

Azt szeretném kérdezni, hogy a klímakompresszor végéről, hogy tudom levenni a legegyszerűbben a kuplungagyat ?

Kitekertem középről az anyát és onnan hogyan tovább ?

Előre is köszönöm a segítséget.

A legegyszerűbben egy agylehúzóval. Anélkül szerintem csak gányolás lesz....

Link to comment
Megosztás:

  • 4 weeks later...

Sziasztok!

Lyukas volt a fűtőradiátorom de sikerült megforrasztani aztán le is nyomás próbáztam, a forrasztás sikeres lett. Visszahelyeztem a helyére a radiátort, rátettem a műanyag borítást, de a középső konzolt ami a váltót és a kéziféket fedi nem tettem még vissza (hátha valami gond lesz még és megint ki kell szedni az egészet). Azt tapasztaltam hogy nincs fűtésem egyáltalán. Valahogy a levegő nem radiátor felé megy szerintem, pedig nem változtattam semmit a rendszeren csak kiszedtem és visszatettem a radiátort. Az autóban az összes hűtéscső meleg tehát jó a keringés (A fűtőradiátor is meleg, maga a radiátor is és mindkét csonkja is). Az lenne a kérdésem, hogy azért nincs fűtés mert nem tettem vissza a középkonzolt vagy valami más gond van? Előre is köszönöm a segítséget.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Lyukas volt a fűtőradiátorom de sikerült megforrasztani aztán le is nyomás próbáztam, a forrasztás sikeres lett. Visszahelyeztem a helyére a radiátort, rátettem a műanyag borítást, de a középső konzolt ami a váltót és a kéziféket fedi nem tettem még vissza (hátha valami gond lesz még és megint ki kell szedni az egészet). Azt tapasztaltam hogy nincs fűtésem egyáltalán. Valahogy a levegő nem radiátor felé megy szerintem, pedig nem változtattam semmit a rendszeren csak kiszedtem és visszatettem a radiátort. Az autóban az összes hűtéscső meleg tehát jó a keringés (A fűtőradiátor is meleg, maga a radiátor is és mindkét csonkja is). Az lenne a kérdésem, hogy azért nincs fűtés mert nem tettem vissza a középkonzolt vagy valami más gond van? Előre is köszönöm a segítséget.

Üdv..nézd meg az anyósoldali lábtérben a fűtésbox oldalánál helyén van-e a hideg-meleg választó kar bowdenje.

Link to comment
Megosztás:

Üdv..nézd meg az anyósoldali lábtérben a fűtésbox oldalánál helyén van-e a hideg-meleg választó kar bowdenje.

Szia!

Ezt elfelejtettem leírni, hogy a bowden az rajta van és mozgatja is a fehér műanyag kart. Ja és még annyi, hogy a radiátort takaró alsó műanyag dobozrész hátsó két csavarja nincs benne mert nagyon nehéz betenni, ott egy kb 3 mm-es rés van mindkét oldalon. Ma teszek bele 6 lapfejű csavar helyett másfajtát. De az az érdekes, hogy azon a kis résen se érződik hogy fújná a meleget, tehát hogy ott szökne el és nem a jó irányba menne.

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.