Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

E85 a gyakorlatban


mélykék76

Recommended Posts

Hát én is régóta használom a cuccot.

Amúgy nálam is általában második tekerésre kapja el, utána kb: 300 métert megyek a főútig kettes alapjáraton. A főúton már jobban kihúzatom, de semmi különös rángatás nincs.

Legalábbis eddig nem volt.

Elképzelem, hogy remegő szemekkel gurulsz, hogy "gyerünk, gyerünk, érjünk már ki a főútra..." :rolleyes:

Link to comment
Megosztás:

  • Hozzászólások 7,4k
  • Létrehozva
  • Legutolsó válasz

Legtöbb hozzászólás

Legtöbb hozzászólás

Ha ideális esetbe 15:1 arány a levegő benzin aránya, és kb 10:1 a levegő etanolé hogy minden frankó legyen! Akkor tegyük fel én el kezdem tisztán etanollal üzemeltetni az x20xev omegám és 8 helyett akkor fog enni 10-11 litert etanolból(most tök 8 milyen elektronikával). Kb ez 25% plusz. Az oké hogy menetteljesítmény, meg sok miegymás nem lesz érezhető romlás, sőt bizonyos fordulaton még jobb is lesz a dinamika, de akkor is szerintem rohadtul de szegény lesz a keverék.... Vagy az akkora szegénység már nem káros a motornak??

SZP

Link to comment
Megosztás:

Eddig a leghidegebb az 11 fok volt. Második indítózásra indult be (4 s tekerés, 15 s várakozás és a 4. másodpercben beröffent).

De az alapjárat stabil, mintha hideg sem lenne. Miután kikapcsolt a sec.levegőpumpa elindultam és nyoma sem volt fuldoklásnak... :rolleyes:

Ma reggel ugyanígy indult, csak most 9 °C volt. <_<

Ha így maradna mondjuk -5 °C-ig, nagyon örvendenék. :D

Link to comment
Megosztás:

Ha ideális esetbe 15:1 arány a levegő benzin aránya, és kb 10:1 a levegő etanolé hogy minden frankó legyen! Akkor tegyük fel én el kezdem tisztán etanollal üzemeltetni az x20xev omegám és 8 helyett akkor fog enni 10-11 litert etanolból(most tök 8 milyen elektronikával). Kb ez 25% plusz. Az oké hogy menetteljesítmény, meg sok miegymás nem lesz érezhető romlás, sőt bizonyos fordulaton még jobb is lesz a dinamika, de akkor is szerintem rohadtul de szegény lesz a keverék.... Vagy az akkora szegénység már nem káros a motornak??

SZP

1. Ha elkezded használni tisztán, kapsz engine checket, mert szegény a keverék... Ha nem kapsz akkor valami széles sávú lambdád van, ettől még igaz, hogy szegény a keverék. - és akár ártHAT a motornak (mivel még senki nem nézi menet közben a keverékszabályzást, nem igazán tudja senki, hogy mennyire szegény az a szegény keverék)

2. Ha nincs engine checked még lehet káros a szegény keverék, és még árthat is a motornak (ld régebbi hozzászólásokban miről beszélgettünk)

3. a max 50-50nél biztos szegényít valamennyit, (mivel én sem mértem még ki) de gyaníthatóan a magasabb benzin tartalom miatt nem is biztos, hogy annyira szegény a keverék.

4. Mitől eszik többet? Mert jobban taposod, mert gyengébb? Vagy mert a lambdaszonda jelei miatt amennyire csak tud próbál utánállítani az ECU? a kettő keveréke, de ha több üzemanyag megy be akkor ugye csökken a szegény keverék mértéke.

Ha megfelelő elektronikával az arány jól tudod tartani, akkor meg nincs szegény keverék.

(És akkor halkan megjegyzem - repülésben preferálják a szegény keveréket - persze, üzemanyag spórolás. Persze csak bizonyos határon belül. Ott (pl Continental, Lycoming, WM motoroknál,) nem igazán van elektronika, ellenben van kézi dúsítás szabályzás... és hengerfejhőmérő... )

Link to comment
Megosztás:

Ha ideális esetbe 15:1 arány a levegő benzin aránya, és kb 10:1 a levegő etanolé hogy minden frankó legyen!...

SZP

sajnos pont úgy van árképezve, nehogy szignifikánsan megérje. kb fél éve járok E85-el, nálam kb 30-35%-os a túlfogyasztás benzinhez képest, de pont ennyivel olcsóbb.

apróbb beavatkozásokkal (üa nyomás, csip, potméter a hőgombára) gond nélkül használható (azért még finomítani kell felül)

érezhetően kipucolt dolgokat, de kevésbé tüzes mint benzinnel.

Link to comment
Megosztás:

Nem akartam offolni, de ez így ebben a formában nem igaz .....

Gábor, csak jelentsd ki ezt és az olajlobby letol a torkodon vmit.. komolyan.. csak az ólommentes benzinhez tizenév kellett! Pedig olajbú van... hidd el Gabi, hogy nagyon sok alternatív lehetőség lenne, de vmiért mégsem terjed el.. és nem a piac, vagy a megtérülés miatt... Nem kell hinned... Próbáld ki! A legtöbb alternatív megoldás joga kinek a kezében van? Keress csak rá, és nézd meg kik adták a pénzt rá.

Na kőolajbú elég ennyi számomra....

Hát még mindig élek... :rolleyes:

Hidd el, elég jól ismerem az alternatív lehetőségeket, és nem azért nem terjednek, mert az olajcégek akadályozzák... :D

Pl a hibrid technológia, a hidrogén üzemanyag, stb... ezek nem hatékonyak, gazdaságtalanok, környezetterhelők... csak

sokan ezt nem képesek átlátni -_-

Ha lenne életképes technológia, akkor kb az olajipar szereplői kapnák fel elsőként... nézd meg pl Dubai-t, ami az olajból

lett gazdag hely, viszont most éppen elapadóban van a kincseskamra... B) hiába az igyekezet, idegenforgalomból nem

fog megélni az a hely hosszú távon, kapnának a jól megtérülő energetikai befektetéseken :D

Igen, lehet hogy kivesz 50 ezret a motorból.. 3-400 ezernél észre sem fogja venni, hogy 50 e hiányzik...

Az etanol csak bizonyos alkatrészek élettartamát csökkenti kicsit, mint pl az AC pumpa, és az injektor.

Ugyanakkor ugyanezekre jó hatással is van, ugyanis míg a benzinből szilárd anyag rakódik ezekre, az etanol

folyamatosan tisztán tartja. Így az élettartama alatt sokkal stabilabb kapacitással üzemelnek ezek az alkatrészek.

És ha valaki megnézné a hosszú tiszta etanol üzem után a motorját belülről, elcsodálkozna <_< Szerintem nem csökken

az élettartama a motornak, ha megfelelő körülmények között van használva az etanol, csak bizonyos alkatrészeké.

A motor védelme érdekében az én kütyüm realtime méri az injektorkapacitást. Rögtön lehet látni, ha valahol szegény

a keverék az injektorok max áteresztőképessége miatt, és ilyenkor ha a megfelelő korrekció megvalósul (nyomás

emelése, vagy injektorok nagyobbra cserélése), akkor nem lehet szegény keverék gond.

Ha ideális esetbe 15:1 arány a levegő benzin aránya, és kb 10:1 a levegő etanolé hogy minden frankó legyen! Akkor tegyük fel én el kezdem tisztán etanollal üzemeltetni az x20xev omegám és 8 helyett akkor fog enni 10-11 litert etanolból(most tök 8 milyen elektronikával). Kb ez 25% plusz. Az oké hogy menetteljesítmény, meg sok miegymás nem lesz érezhető romlás, sőt bizonyos fordulaton még jobb is lesz a dinamika, de akkor is szerintem rohadtul de szegény lesz a keverék.... Vagy az akkora szegénység már nem káros a motornak??

A lambdaszabályzás sok esetben megoldja a keverék igazítását, legalábbis valamilyen benzin-etanol részarányig biztosan.

Aki viszont tiszta etanollal akar járni, annak kell az átalakító elektronika, mert a legtöbb típusban a lambdaablak nem olyan

nagy, hogy a tiszta etanolhoz igazítsa a légtömegarányt. Egyébként részterhelésen a gyári elektronika is 1-es lambdaérték

fölé viszi kicsit a befecskendezést, ami szegényebb keveréket jelent. Ilyenkor az etanolból is arányában kevesebb plusz

elég, és így véleményem szerint az átlagfogyasztást egy jó átalakítóval +20% körül, vagy kicsivel alatta meg lehet tartani

úgy, hogy közben az ne legyen kicsit sem káros a motornak.

Link to comment
Megosztás:

Kíváncsian várom az eredményt! :rolleyes:

Én is, hogy így kb 320e km-rel hogy teljesít a gépsas :D

Pénteken kicsit rendberaktam, ki lett pucolva a szívórész, légtömegmérő, alapjárati motor is, és a csatlakozók

át lettek fújkodva kontaktsprével <_< Azóta mentem vele 200km-t, és 1L-el kevesebb lett az átlagfogyim -_-

Link to comment
Megosztás:

Ha lenne életképes technológia, akkor kb az olajipar szereplői kapnák fel elsőként... nézd meg pl Dubai-t, ami az olajból

lett gazdag hely, viszont most éppen elapadóban van a kincseskamra... <_< hiába az igyekezet, idegenforgalomból nem

fog megélni az a hely hosszú távon, kapnának a jól megtérülő energetikai befektetéseken :D

Gábor, most írtad le azt amit én már leírtam... A kezükben van, de amíg van olaj addig minek piacra dobni, mint konkurens dolog? A Hybrid dolog csak ámítás.. ha menni akarsz, olajat füstölsz, az akksi gyártáshoz meg némi kőolajszármazék is kell...

Ha majd nem lesz több 3-4 milliárd hordót tartalmazó olajmező felfedezése, akkor majd előállnak a megfelelő dolgokkal (ami elsőként a gáz lesz... :rolleyes: )

Link to comment
Megosztás:

Gábor, most írtad le azt amit én már leírtam... A kezükben van, de amíg van olaj addig minek piacra dobni, mint konkurens dolog?

Mert már sok helyen nincs olaj.... lásd pl Dubai... :rolleyes:

De akkor egyszerűen: NINCS jelenleg olyan technológia, ami minden szempontból kiválthatná a kőolajat a gazdaságban,

illetve a közszférában. Erre még az etanol sem jó. Ez is csak részmegoldás. Ha most hirtelen elapadna minden olajkút, akkor állna

mindenki mint borjú az új kapu előtt, és hidd el, nem lenne előhalászható "eddig elnyomott" technológia az életszínvonal fenntartására <_<

Link to comment
Megosztás:

Megvolt a mérés. :rolleyes:

113,3 paci normált teljesítményben (114,9 mért), valamint 161Nm max nyomaték.

CO, CO2, HC értékek szépek, katalizátor szépen teszi a dolgát, kb olyan értékeket

teljesített az autó, mint újabb korában <_< Lambdaérték picit szegényebb volt a

tökéletesnél, de ez is még bőven benne van a jó értékben.

Most már van összehasonlítási alap teljesítményre és károsanyag kibocsájtásra is.

Egyébiránt a mérést végző srác is használ bioetanolt a saját 1.8-as daewoo-jában,

80% E85 - 20% benya variációban, átalakító nélkül. Neki 1-1,5 literrel nőtt a fogyija,

121 helyett 127 LE-t teljesít a motor, nyomatékra is jobb, és nagyságrendekkel jobb

lett az emissziója, 3500-as fordulatig nincs mérhető CO érték pl!

Link to comment
Megosztás:

Megvolt a mérés. :rolleyes:

113,3 paci normált teljesítményben (114,9 mért), valamint 161Nm max nyomaték.

CO, CO2, HC értékek szépek, katalizátor szépen teszi a dolgát, kb olyan értékeket

teljesített az autó, mint újabb korában <_< Lambdaérték picit szegényebb volt a

tökéletesnél, de ez is még bőven benne van a jó értékben.

Most már van összehasonlítási alap teljesítményre és károsanyag kibocsájtásra is.

Egyébiránt a mérést végző srác is használ bioetanolt a saját 1.8-as daewoo-jában,

80% E85 - 20% benya variációban, átalakító nélkül. Neki 1-1,5 literrel nőtt a fogyija,

121 helyett 127 LE-t teljesít a motor, nyomatékra is jobb, és nagyságrendekkel jobb

lett az emissziója, 3500-as fordulatig nincs mérhető CO érték pl!

ez mekkora motor???

Link to comment
Megosztás:

ez mekkora motor???

X20SE 2000ccm 8v 115LE

Na, de ha sok a CO, akkor kevesebb az Oxigén nem? :rolleyes:

Szerintem művelődj kicsit a témában :D A nagyon alacsony CO érték annyit jelent a kipuff gázban,

hogy tökéletes az égés folyamata. a kipuffgázban még sok dolog van a CO-n és O2-n kívül <_<

Link to comment
Megosztás:

...

Szerintem művelődj kicsit a témában <_< A nagyon alacsony CO érték annyit jelent a kipuff gázban,

hogy tökéletes az égés folyamata. a kipuffgázban még sok dolog van a CO-n és O2-n kívül :rolleyes:

Jó, arra rosszul emlékeztem, hogy nem a CO-t, hanem az O2-t méri, de a tökéletes égés a lényeg nem?

Ha túl dús a keverék (vagyis tökéletlenedik az égés), akkor elveszi az üzemanyagot, egyébként meg adagolja (folytószelep állása függvényében persze). Mivel az alkohollal tökéletesebb az égés, ezért nagyobb mennyiség kell ahhoz, hogy elkezdjen fogyni az oxigén. Én valami ilyesmit értelmeztem, de pls. világosíts fel, hogy mi az amit nem jól mondok!

Link to comment
Megosztás:

Jó, arra rosszul emlékeztem, hogy nem a CO-t, hanem az O2-t méri, de a tökéletes égés a lényeg nem?

Ha túl dús a keverék (vagyis tökéletlenedik az égés), akkor elveszi az üzemanyagot, egyébként meg adagolja (folytószelep állása függvényében persze). Mivel az alkohollal tökéletesebb az égés, ezért nagyobb mennyiség kell ahhoz, hogy elkezdjen fogyni az oxigén. Én valami ilyesmit értelmeztem, de pls. világosíts fel, hogy mi az amit nem jól mondok!

Ennek a szabályozási mechanizmusa sokkal bonyolultabb annál, mint ahogy leírtad. A lambda adaptív szabályzás a már kalkulált

befecskendezési értéket módosítja kis mértékben, az oxigén koncentrációjának függvényében. Pl ha részterhelésen mész, és a

lambda mondjuk 1,1 körül van tartva, akkor ez azt jelenti, hogy még marad sok elégetetlen oxigén, ami távozik a kipuffgázzal. Ha ilyenkor

padlót nyomsz, akkor bedúsítja úgy a keveréket, hogy 0,9 vagy az alatti érték legyen, ebben már minimális az oxigén tartalom.

Az E85-tel nem azért nem mérhető a CO érték kisebb fordulaton, mert követi a lambdaszabályzás a mennyiségi dolgokat, hanem

mert ezzel az üzemanyaggal tökéletesebb égés valósítható meg, mint benyával :rolleyes:

Link to comment
Megosztás:




×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.