Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Elektromos


gsi.tamás

Recommended Posts

Köszi mindenkinek az acélfelnis+gumivásárlásos ötleteket, tanácsokat. Körbe fogok nézni...

Időközben rájöttem, hogy most inkább téli gumit vennék majd (muszáj gumit vegyek, defekt miatt. :lol:) és télen meg nyárit, mert sajnos mindkét garnitúra elöregedett már.

Tudtok 7-9eFt / db áron új téli gumit ajánlani 175/70R13-as méretben? Fulda márka elég szimpatikus, abból pl. a Fulda EcoControl-t nézegettem, azt hiszem abból van téli is. Neten majd alaposan rákeresek a legjobb árakra, csak addig azt kellene tudjam, hogy milyen téli gumit érdemes nézni.

Szerintem ezt a gumi topikban vesézzétek ki tovább.. mert ez itt az elektromos :lol:

Link to comment
Megosztás:

Háát.. azért én szivesen jutnék egy normális hiteles müszer közelébe.. (lehet még az analógomat kellene megnézni.. abból is van kettő)

Ugyanis itt pl. 12 voltos szinten 0.2 volt az eltérés.. kérdés melyik a valósabb.. (még oda kellett volna kötni a 2 analogot, meg a szinte ugyanolyan kicsi digit, mint a képen is van.. aztán átlagolni az 5 müszer értékét :lol: )

Amúgy mint a képeken látszik, bekerűlt az exide akksi.. nagy változást nem vettem észre.. max a kezdeti feszültség lett kicsit magasabb(12 helyett 12,4 vagy +0,2 volt kérdés melyik műszer a pontos ).

Hé, Laci4 haver! :lol:

Te is a vaterán vetted a sárga keretes multiméteredet mint én? (1600-ért?) Nekem is halomban állnak itthon a rossz multiméterek (olyan mint a te jobboldali fajtád), általában max 1 év után bedöglenek szép sorban a funkciók ezeknél. Én is most vettem egy sárgát és nagyon profinak néz ki, eddig meg vagyok vele elégedve, és főleg olyat is tud amit a többi nem: 20A-ig mér = és ~ áramot!!! Igaz a mérőzsinórt nem érdemes huzamosabban terhelni, mert nálam pár perc 5A mérése után már a vezetéket nem tudtam megfogni, olyan forró volt. Bár nem is folyamatos üzemre méretezték, csak mérésre, nyilván.

Különben mit értessz kezdeti feszültség alatt? Ha azt érted, hogy ahogy megvetted, akkor sürgősen töltsd fel külső töltőről tökig, mert ha nem, károsodhat az új akksid! :lol:

Link to comment
Megosztás:

Különben mit értessz kezdeti feszültség alatt? Ha azt érted, hogy ahogy megvetted, akkor sürgősen töltsd fel külső töltőről tökig, mert ha nem, károsodhat az új akksid! :lol:

Mer' mér? :lol: Én megvettem, berakta a boltos csóka, megmérte a töltést, azt csókolom. 1 éve ennek és semmi baja :lol: .

Link to comment
Megosztás:

Mer' mér? :lol: Én megvettem, berakta a boltos csóka, megmérte a töltést, azt csókolom. 1 éve ennek és semmi baja :lol: .

Majd 4 év múlva mondd el ugyanezt! Akkor elégedett lehetsz vele!

Külön kíváncsi lennék, hogy a boltos csóka hogyan mérte meg a töltést! És hány ampert mért? És abból honnan tudta, hogy csókolom ez jó? :lol:

Link to comment
Megosztás:

Majd 4 év múlva mondd el ugyanezt! Akkor elégedett lehetsz vele!

Külön kíváncsi lennék, hogy a boltos csóka hogyan mérte meg a töltést! És hány ampert mért? És abból honnan tudta, hogy csókolom ez jó? :lol:

Valami spéci ketyerével, nyomtatni is tudott vele valamit (talán grafikont? :lol: ). Csak azt mondta, hogy: tökéletes :lol: . Amúgy az akksi már nincs nálam, rokonnak adtam.

Link to comment
Megosztás:

Valami spéci ketyerével, nyomtatni is tudott vele valamit (talán grafikont? :lol: ). Csak azt mondta, hogy: tökéletes :lol: . Amúgy az akksi már nincs nálam, rokonnak adtam.

Neki tökéletes volt, mert megvetted és elvitted! Nem akarok most és itt hosszú előadásba bonyolódni, de ha visszaolvasol megtalálod az ilyen esetekre vonatkozó szakszerű véleményeket. Csak röviden:

Az akku későbbi élettartamára döntő befolyással bír az üzembehelyezés mikéntje. Ha az akku nincs teljesen átformázva akkor nem fogja a teljes kapacitását leadni. A folyamatos félig töltött állapot pedig szulfátosodáshoz vezet, ami végül az akkunak annyi! Vége.

Ezért lehetőleg közel teli töltött állapotot kell fenntartani (12,7 V nyugalmi feszültség) , de ajánlatos időnként teljesen kisütni (12 V-ig), ami mondjuk évente 1 alkalmat jelenthet. Utána természetesen rögtön teli töltés következzen! Így a cellák összes tároló kapacitása munkába vevődik és ez olyan mint a sportolónak az edzés.

Röviden ennyi. Ilyen esetben 6 évet meghaladó élettartamot is könnyedén el lehet érni. :lol:

Link to comment
Megosztás:

Neki tökéletes volt, mert megvetted és elvitted! Nem akarok most és itt hosszú előadásba bonyolódni, de ha visszaolvasol megtalálod az ilyen esetekre vonatkozó szakszerű véleményeket. Csak röviden:

Az akku későbbi élettartamára döntő befolyással bír az üzembehelyezés mikéntje. Ha az akku nincs teljesen átformázva akkor nem fogja a teljes kapacitását leadni. A folyamatos félig töltött állapot pedig szulfátosodáshoz vezet, ami végül az akkunak annyi! Vége.

Ezért lehetőleg közel teli töltött állapotot kell fenntartani (12,7 V nyugalmi feszültség) , de ajánlatos időnként teljesen kisütni (12 V-ig), ami mondjuk évente 1 alkalmat jelenthet. Utána természetesen rögtön teli töltés következzen! Így a cellák összes tároló kapacitása munkába vevődik és ez olyan mint a sportolónak az edzés.

Röviden ennyi. Ilyen esetben 6 évet meghaladó élettartamot is könnyedén el lehet érni. :lol:

Félig igaz,amit írsz félig nem.Majd holnap ha frissebb vagyok kifejtem.

Link to comment
Megosztás:

Majd 4 év múlva mondd el ugyanezt! Akkor elégedett lehetsz vele!

Külön kíváncsi lennék, hogy a boltos csóka hogyan mérte meg a töltést! És hány ampert mért? És abból honnan tudta, hogy csókolom ez jó? :lol:

A töltés mérhető, a az aksi tötöttésge pedig pl a gyárinál (GM) a kis zöld golyóval ellenőrizhető...ha golyó ott van, a fesz 13.5 V felett van, akkor minden OK...általában :lol:

Link to comment
Megosztás:

Hé, Laci4 haver! :D

Te is a vaterán vetted a sárga keretes multiméteredet mint én? (1600-ért?) Nekem is halomban állnak itthon a rossz multiméterek (olyan mint a te jobboldali fajtád), általában max 1 év után bedöglenek szép sorban a funkciók ezeknél. Én is most vettem egy sárgát és nagyon profinak néz ki, eddig meg vagyok vele elégedve, és főleg olyat is tud amit a többi nem: 20A-ig mér = és ~ áramot!!! Igaz a mérőzsinórt nem érdemes huzamosabban terhelni, mert nálam pár perc 5A mérése után már a vezetéket nem tudtam megfogni, olyan forró volt. Bár nem is folyamatos üzemre méretezték, csak mérésre, nyilván.

Különben mit értessz kezdeti feszültség alatt? Ha azt érted, hogy ahogy megvetted, akkor sürgősen töltsd fel külső töltőről tökig, mert ha nem, károsodhat az új akksid! :lol:

Jájá.. én is vateráról vettem.. igaz lehet pár százassal többért.. de már nem emlékszem. Én is azért vettem,mert komolyabbnak tűnik, no meg a váltó áram miatt is.. igaz, azt még azóta se mértem vele :D

Kis multik.. nekem még mennek.. bár tény,hogy asszem a másik ilyen kicsit, vagy az analógom kapcsolója már nem 100-as.. kicsit kh-s.

Mondjuk ha az analógé, akkor az már van vagy 10éves :D a kis digit is több mint 5-6... ami a képen van az meg olyan 1-2 éves lehet...

Akksi.. :lol: :D nem töltöttem fel .. nincs is akksitöltőm.. köcsön kellett volna kérni akkor..

Bétettem és használom.. azóta mentem is vele huzamosabban is.. elvileg töltötte a járgány..

Én is úgy tudtam, hogy ezeket nem kell formázni, nem Ni-Cd akksi, csak be kell rakni azt mehet.. :lol:

Link to comment
Megosztás:

Jájá.. én is vateráról vettem.. igaz lehet pár százassal többért.. de már nem emlékszem. Én is azért vettem,mert komolyabbnak tűnik, no meg a váltó áram miatt is.. igaz, azt még azóta se mértem vele :lol:

Kis multik.. nekem még mennek.. bár tény,hogy asszem a másik ilyen kicsit, vagy az analógom kapcsolója már nem 100-as.. kicsit kh-s.

Mondjuk ha az analógé, akkor az már van vagy 10éves :D a kis digit is több mint 5-6... ami a képen van az meg olyan 1-2 éves lehet...

Akksi.. :lol: :D nem töltöttem fel .. nincs is akkasitöltőm.. köcsön kellett volna kérni akkor..

Bétettem és használom.. azóta mentem is vele huzamosabban is.. elvileg töltötte a járgány..

Én is úgy tudtam, hogy ezeket nem kell formázni, nem Ni-Cd akksi, csak be kell rakni azt mehet.. :lol:

A savas akksit is kell formázni.

De sztem amit az áruházakban/autósboltban/benzinkúton lehet kapni az már formázva van.

Link to comment
Megosztás:

A savas akksit is kell formázni.

De sztem amit az áruházakban/autósboltban/benzinkúton lehet kapni az már formázva van.

Háát bízok benne.. 12,4V vagy 12,7V volt a feszültsége amikor beraktam a kocsiba..(attól függ melyik müszer a pontos)

Zöld kis bogyó benne volt a kémlelőlukicában..

Ha meg most venném ki, az már valszeg nem oszt nem szoroz.. már használom minimum egy hete.. azóta mentem vele vagy 2-300 km-ert, ill vagy 4-5 órát(jó kis pesti rakpart dugó) :lol:

Megnézem már a pairosát.. hátha van rá írva valami ezügyben...

szerk:

Idézet a kis "kezelési, karbantartási utasításból":

"..

..

3. Üzembehelyezés

- Az akkumulátor üzemkész, azonnal gépkocsiba építhető.

..

..

..

5. Kezelés karbantartás

-

-

- Az akkumulátor külső töltésre szorúl, ha a terheletlen nyugalmi feszültsége 12,3 V alá esik. "

Ezek alapján talán nem lesz vele gond..

Link to comment
Megosztás:

Én amikor vettem a 74Ah-s Varta Silver calciummittudoménmilyen gondozásmentes akkut se töltés, se semmi (azért lenne a generátor) ott a helyszínen belevágtam a régi helyére és azóta is benne eszi a fene, ennek lassan 2 éve.

A digit multiméterekről meg annyit mondanék, hogy ha merül benne az elem akkor magasabb értéket mutat, szóval ha más értéket mutat párhuzamban egy másik műszerrel akkor ezért lehet, persze függ a belső alkatrészeitől és a kalibrálásától is.

Link to comment
Megosztás:

Én amikor vettem a 74Ah-s Varta Silver calciummittudoménmilyen gondozásmentes akkut se töltés, se semmi (azért lenne a generátor) ott a helyszínen belevágtam a régi helyére és azóta is benne eszi a fene, ennek lassan 2 éve.

A digit multiméterekről meg annyit mondanék, hogy ha merül benne az elem akkor magasabb értéket mutat, szóval ha más értéket mutat párhuzamban egy másik műszerrel akkor ezért lehet, persze függ a belső alkatrészeitől és a kalibrálásától is.

Én is szert tettem egy ugyanolyanra, de nekem előtte formázták, mert szárazon töltött akksi volt. Az is 2 éve volt. :lol:

Link to comment
Megosztás:

Én is szert tettem egy ugyanolyanra, de nekem előtte formázták, mert szárazon töltött akksi volt. Az is 2 éve volt. :lol:

Azt úgy hallottam akku-szakértőktől, hogy nem a legjobb mert oxidálódik benne a kacat és nem tudja később ugyanazt a töltéssűrűség általi teljesítményt vagy mit.

Link to comment
Megosztás:

Azt úgy hallottam akku-szakértőktől, hogy nem a legjobb mert oxidálódik benne a kacat és nem tudja később ugyanazt a töltéssűrűség általi teljesítményt vagy mit.

Attól függ, mennyi ideig áll a raktárban így.

Nekem szerencsére beszállítás után egyből az akksis műhelybe került. :lol:

Link to comment
Megosztás:

Jájá.. én is vateráról vettem.. igaz lehet pár százassal többért.. de már nem emlékszem. Én is azért vettem,mert komolyabbnak tűnik, no meg a váltó áram miatt is.. igaz, azt még azóta se mértem vele :lol:

Kis multik.. nekem még mennek.. bár tény,hogy asszem a másik ilyen kicsit, vagy az analógom kapcsolója már nem 100-as.. kicsit kh-s.

Mondjuk ha az analógé, akkor az már van vagy 10éves :D a kis digit is több mint 5-6... ami a képen van az meg olyan 1-2 éves lehet...

Akksi.. :lol: :D nem töltöttem fel .. nincs is akksitöltőm.. köcsön kellett volna kérni akkor..

Bétettem és használom.. azóta mentem is vele huzamosabban is.. elvileg töltötte a járgány..

Én is úgy tudtam, hogy ezeket nem kell formázni, nem Ni-Cd akksi, csak be kell rakni azt mehet.. :lol:

Csak azt tudom ajánlani, hogy akár most is, de egyszer az elején töltsd fel külső töltőről tökig! Ez azt jelenti, hogy a töltő feszültség menjen fel legalább 14,5 V-ig. Utána várjál egy órát lekapcsolt töltővel (még a csipeszt is vedd le!) és ekkor a "nyugalmi feszültségnek" = vagy >13,8 V -nak kell lennie.

Ha ezt 2-3 havonta eljátszod, akkor az akksid 6 évig tutti, hogy jó lesz. Aki itt a fórumban erről véleményeket írt, hogy így meg úgy... gondozásmentes az mind csak duma. A hivatkozási alapjuk 2 év :D . A kérdés az, hogy valaki hány évre tervez! Mögöttem 45 éves tapasztalat van és ezért javasoltam amit javasoltam.

Link to comment
Megosztás:

Helló!olyan problémám van inditáskor kihagy a gyújtás,melyik alkatrész lehet rossz?(Egyébként az ac pumpa bejött,tökéletesen műkődik.)már fél autot kicseréltem de még mindig gondok vannak.Állítólag az ac relé is okozhatja.?

1.6 16V X16XEL

Igen a acrelé is csinálhatja mondjuk nem ismerem ezt a motort , hogy a gyújtás hogyvan megoldva de elosztófedelet nézted?? És milyen gyertyát használsz??

Link to comment
Megosztás:

...elosztófedelet nézted??...

Neki olyan nincs :lol:

A gyertyakábelek ill. gyertyák lehetnek gyanúsak, előbbiből, ha cseréled, csak a gyári javallott (még ha nem is olcsó).

Okozhatnak még problémát beégett kipufogószelepek is, ilyenkor a kipufogó felől hallani halk durrogást is.

A hőmérsékletjeladó (a kétvezetékes!) problémája is okozhat indítási nehézégeket, ebből is gyári a javallott.

Meg persze nem árt kipucolni az alapjárati motort, ellenőrizni a vákuumcsöveket.

Link to comment
Megosztás:

Neki olyan nincs :lol:

A gyertyakábelek ill. gyertyák lehetnek gyanúsak, előbbiből, ha cseréled, csak a gyári javallott (még ha nem is olcsó).

Okozhatnak még problémát beégett kipufogószelepek is, ilyenkor a kipufogó felől hallani halk durrogást is.

A hőmérsékletjeladó (a kétvezetékes!) problémája is okozhat indítási nehézégeket, ebből is gyári a javallott.

Meg persze nem árt kipucolni az alapjárati motort, ellenőrizni a vákuumcsöveket.

köszi a tanácsot körülnézek,bár a javát ezeknek elvégeztem,az a ku..a hőmérsékletjeladó gyanús nekem,szerelők azt mondják jó,nemtom,híbakódot meg nem jelez.A kétvezetékes jeladó melyik hőmérsékletet méri?

Link to comment
Megosztás:

köszi a tanácsot körülnézek,bár a javát ezeknek elvégeztem,az a ku..a hőmérsékletjeladó gyanús nekem,szerelők azt mondják jó,nemtom,híbakódot meg nem jelez.A kétvezetékes jeladó melyik hőmérsékletet méri?

Ugyanúgy a hűtőfolyadékét, csak nem a műszerfal, hanem az ECU számára.

Link to comment
Megosztás:

Ugyanúgy a hűtőfolyadékét, csak nem a műszerfal, hanem az ECU számára.

boltban milyen néven fut hogy értsék,nehogy mást adjanak?(ezelőtt csak néztek mikor vettem valamit,kiderült holt fogalmuk sincs az autókhoz,cikkszámot kértek,azt meg én nem tudtam)

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.