Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Fék, futómű, kormánymű


forumadmin

Recommended Posts

Lehet, hogy csak véletlen egybeesés, de előfordulhat, hogy a kormányösszekötő cserélésekor valamit elbarmoltam? Azóta a napi első indítás után úgy leesik a fordulat hogy lefullad. Második indítás után már nem, nem is tűnik alacsonynak az alapjárat, de helyben állva érzem, hogy ráz az autó. Illetve ha csak finom gázt adok indulásnál és nem figyelek oda akkor képes lenne lefulladni. Menet közben pedig nagyobb gázadásnál vagy visszaváltásnál kicsit darabos a mozgása.

Link to comment
Megosztás:

8 órája, Diabo6 írta:

Lehet, hogy csak véletlen egybeesés, de előfordulhat, hogy a kormányösszekötő cserélésekor valamit elbarmoltam? Azóta a napi első indítás után úgy leesik a fordulat hogy lefullad. Második indítás után már nem, nem is tűnik alacsonynak az alapjárat, de helyben állva érzem, hogy ráz az autó. Illetve ha csak finom gázt adok indulásnál és nem figyelek oda akkor képes lenne lefulladni. Menet közben pedig nagyobb gázadásnál vagy visszaváltásnál kicsit darabos a mozgása.

Mivel a szívócsonk alatt matattál, elképzelhető, ott nem nehéz összekócolni valamit  egy óvatlan pillanatban.

Link to comment
Megosztás:

3 órája, Róóóbi írta:

Mivel a szívócsonk alatt matattál, elképzelhető, ott nem nehéz összekócolni valamit  egy óvatlan pillanatban.

Esetleg valami ötlet, hogy mit nézzek meg? Pár vezetéket és csövet már leellenőríztem, de nem vettem észre semmit hogy kicsúszott volna.

Link to comment
Megosztás:

5 órája, Diabo6 írta:

Esetleg valami ötlet, hogy mit nézzek meg? Pár vezetéket és csövet már leellenőríztem, de nem vettem észre semmit hogy kicsúszott volna.

Ott hátul központisnál a Map szenzor csöve van , meg a kétvezetékes vízhőfok jeladó. A cső ne legyen lecsúszott vagy repedt, a csati meg ugye kontakthibás lehet. 

Link to comment
Megosztás:

On 2018. 06. 11. at 19:55, zotya975 írta:

A toronycsapágyat szerintem nem is nézik. Legalábbis amikor ott voltam csak az első kereket nyektették előre-hátra oldalra, szét-össze. A kormányműnél meg a holtjátékot nézik. Én visszaraktam a gyári toronycsapágyat, semmi baja nem volt, kimostam belőle a régi zsírt beletömködtem az újat.

 

Hát szétszedtem a gólyalábat, kicseréltem a toronycsapágyat, meg a körmánygömgfejet is! Fel lazulva nem volt semmi, a csapágyon sem látszott semmi! Most 300km után úgy néz ki hogy  jó lesz!

Link to comment
Megosztás:

On 6/1/2018 at 10:54 PM, zotya975 said:

Ugye az a baj hogy futómű átvizsgáláson nem menet közben nézik , csak megcibálják padon, abból nem derül ki, semmi olyan ami kormány vagy kerékrázást okoz. Kormányremegést, általában egy adott sebességben legtöbbször felni-kerék ritkán féktárcsa okoz. Pölö 120-ig semmi, ott ráz a kormány aztán felette megint semmi. 

Na most ott tart a dolog, hogy a jobbos féltengely csukló egyértelműen sz#r volt, ezért azt kicseréltük. (a satu padra odadobtuk és majdcsak kirepültek belőle a golyók). A gyerek akivel csináltam azt mondta, hogy elég a jobbost egyelőre, mert az már kattogott, mikor felemelve megforgattam a kereket, de el tudom képzelni így 300e Km-nél, hogy a sofőr oldali is rommá van kopva.

Annyi változott a menettulajdonságaiban, hogy enyhült a kormány rázás, és most reggel munkába jövet a bűvös 120-as tempónál atom stabilan futott, így gyorsítottam kicsit és el is kezdett rázni, mint a háborodás. Gondolom nem is kérdés, hogy a balos csuklót is hajítsuk ki a fenébe. Már túl sok ötlet nincs, mert minden jónak mutatja magát és mégsem jó.

Link to comment
Megosztás:

45 perce, arpii írta:

Na most ott tart a dolog, hogy a jobbos féltengely csukló egyértelműen sz#r volt, ezért azt kicseréltük. (a satu padra odadobtuk és majdcsak kirepültek belőle a golyók). A gyerek akivel csináltam azt mondta, hogy elég a jobbost egyelőre, mert az már kattogott, mikor felemelve megforgattam a kereket, de el tudom képzelni így 300e Km-nél, hogy a sofőr oldali is rommá van kopva.

Annyi változott a menettulajdonságaiban, hogy enyhült a kormány rázás, és most reggel munkába jövet a bűvös 120-as tempónál atom stabilan futott, így gyorsítottam kicsit és el is kezdett rázni, mint a háborodás. Gondolom nem is kérdés, hogy a balos csuklót is hajítsuk ki a fenébe. Már túl sok ötlet nincs, mert minden jónak mutatja magát és mégsem jó.

Alapból a féltengelycsuklót nem kell párosával cserélni mint a féket vagy a lengéscsillapítót, rugót. Az anyós oldali szokott előbb tönkremenni, a másik akár még 50-100 ezeret is mehet utána gond nélkül. 

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Szeretnék áttérni 1.6szr 2001 méretű első tárcsafékekről a 'nagyobb" (1.8, 2.0 típusok) fékeire váltani.

Mi mindent kell megvennem?

(jelenlegi 1.6 szr 2001 autómon a tárcsa és fékhenger is kopott, cserés már)

Köszi!

u.i.: esetleg preferált, jó ár-érték arányú gyártmányokra kérnék véleményt/javaslatot

Link to comment
Megosztás:

11 perce, xmacx írta:

Sziasztok!

Szeretnék áttérni 1.6szr 2001 méretű első tárcsafékekről a 'nagyobb" (1.8, 2.0 típusok) fékeire váltani.

Mi mindent kell megvennem?

(jelenlegi 1.6 szr 2001 autómon a tárcsa és fékhenger is kopott, cserés már)

Köszi!

u.i.: esetleg preferált, jó ár-érték arányú gyártmányokra kérnék véleményt/javaslatot

Hát ugye alapból kell 14Collos felni, mert a nagyfék az alá jó. Aztán elöl féknyereg tárcsa+betét, az elsőt ugye bontózni kellene, mert újon ha van is rohadt drága, hátul meg vagy komplett hidat cserélsz GSI-ről vagy vectráról, vagy csak az agyakat teszed át a tárcsafékkel együtt. Itt a kézifék kötél útján kell módosítani a hidnál, mert különben a rugón keresztül vezetné a kötelet. A nagyfékhez illik főfékhengert is cserélni, és fékrásegítő dobot. Márka az olyan hogy kinek mi jön be. 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Igaz, nem F Astra, de ugyanúgy be lehet vele sz.pni, mint egy OPC G Astránál.

Ma megjött Angliából a bal első féltengely, mert nagyon szólt már, hogy cserélni kéne. (Nem lóg a kipufogó hővédőlemezek egyike sem).

Úgy gondoltam, hogy a legnehezebb része a futómű és a féltengelyt rögzítő koronás anya szétszedése lesz. Nyilván nem.
Vásároltam korábban nyomatékkulcsot, 22-es lambdaszonda fejet és a legfontosabbat: 630mm-es hosszúságú fix hajtószárat. Minden csavart, aminek köze van a futóműhöz, ezzel a hajtószárral nyitottam meg, majd racsni. Így tettem a féltengely anyával is. Felniből ki a kupak, leszedtem a porvédőt a féltengely csonk végén, majd felraktam a gumit felnivel, két csavarral. Emelővel az autó újra a földre, 30mm-es 1/2"-os kulcs és a hajtószár. Simán megindult. Teljesen boldog voltam, hogy ilyen simán megy. Persze minden csavart csavarlazítóztam.
Jön a lényeg: féltengely ki. Kiütöm a csonkból és azzal a lendülettel a belső csuklóból a golyók kiestek és a tengely vége a lengőkaron csücsül. A váltó felőli vége. Nos ezzel az a baj, hogy a váltóban bent maradt egy fontos rész, aminek ki kéne jönnie. A belső csukló fixe.
feltengely.jpgfeltengely_gumi.jpg

A képekből látszik, hogy a gumiharang ment szét. A lengőkar és a váltó egy része féltengely-zsírral van tele.
Íme a bűnös:

belsocsuklo1.jpgbelsocsuklo2.jpg

Nos ez maradt bent. Próbáltam már kifeszegetni mindenfélével, de eddig nem jött ki. Sajnos nem is úgy tervezték, hogy csak simán kifeszegethető legyen:
valto_fix.jpg
A zöld a féltengely belső csuklójának fix pontja, jobbra mellette a váltó és az enyhén rozsdás rész a zöld alatt a bölcső.
De legalább a rendelt, tized annyiba kerülő féltengely úgy tűnik, hogy azonos a gyári eredetivel:
feltengelyek.jpg

Holnap folytatom a kiszedést. Lehet belefúrok valami 6-os vagy nagyobb menetet a harangba és kirántom. Lehet szorítófogóval ráfogok és valami menetes szárat rátéve ütlegelem lefele.

Link to comment
Megosztás:

6 órája, daykiller írta:

Igaz, nem F Astra, de ugyanúgy be lehet vele sz.pni, mint egy OPC G Astránál.

Ma megjött Angliából a bal első féltengely, mert nagyon szólt már, hogy cserélni kéne. (Nem lóg a kipufogó hővédőlemezek egyike sem).

Úgy gondoltam, hogy a legnehezebb része a futómű és a féltengelyt rögzítő koronás anya szétszedése lesz. Nyilván nem.
Vásároltam korábban nyomatékkulcsot, 22-es lambdaszonda fejet és a legfontosabbat: 630mm-es hosszúságú fix hajtószárat. Minden csavart, aminek köze van a futóműhöz, ezzel a hajtószárral nyitottam meg, majd racsni. Így tettem a féltengely anyával is. Felniből ki a kupak, leszedtem a porvédőt a féltengely csonk végén, majd felraktam a gumit felnivel, két csavarral. Emelővel az autó újra a földre, 30mm-es 1/2"-os kulcs és a hajtószár. Simán megindult. Teljesen boldog voltam, hogy ilyen simán megy. Persze minden csavart csavarlazítóztam.
Jön a lényeg: féltengely ki. Kiütöm a csonkból és azzal a lendülettel a belső csuklóból a golyók kiestek és a tengely vége a lengőkaron csücsül. A váltó felőli vége. Nos ezzel az a baj, hogy a váltóban bent maradt egy fontos rész, aminek ki kéne jönnie. A belső csukló fixe.

A képekből látszik, hogy a gumiharang ment szét. A lengőkar és a váltó egy része féltengely-zsírral van tele.
Íme a bűnös:

 

Nos ez maradt bent. Próbáltam már kifeszegetni mindenfélével, de eddig nem jött ki. Sajnos nem is úgy tervezték, hogy csak simán kifeszegethető legyen:

A zöld a féltengely belső csuklójának fix pontja, jobbra mellette a váltó és az enyhén rozsdás rész a zöld alatt a bölcső.
De legalább a rendelt, tized annyiba kerülő féltengely úgy tűnik, hogy azonos a gyári eredetivel:

Holnap folytatom a kiszedést. Lehet belefúrok valami 6-os vagy nagyobb menetet a harangba és kirántom. Lehet szorítófogóval ráfogok és valami menetes szárat rátéve ütlegelem lefele.

Nem biztos hogy bele tudsz fúrni, lehet hegeszteni kellene ahogy János mondta. Ezt is zééger gyűrű fogja? 

Link to comment
Megosztás:

Mindenkinek köszönöm a tanácsokat és a poénokat főleg. A művelet sikerrel járt.
A megoldás a pöttyintés hegesztővel volt, 8-as menetes szár végén szorítófogó. Egy darab fémet kifúrtam és 1,5kg-os kalapáccsal első ütésre kint is volt.
fixkihajtas1.jpg
fixkihajtas2.jpg
Be is került az új tengely. Kis küszködéssel bekattant. Először visszavettem és megszámoltam a fogszámokat, megmértem a tengelyt, de azonosak kívül és belül is. Egy határozott mozdulattal be is kattant. 20 perc alatt összeraktam egyébként a futóművet féltengelyestül. Csavarok lehúzva nyomatékra, fékcső rögzítés stb.
ujtengelybent.jpg
És íme a technika:
technika1.jpg
technika2.jpg

  • Like 2
Link to comment
Megosztás:

  • 2 months later...

Sziasztok!

Adott egy Astra F (ferdehátú) 2001 1,4-es. 

Olyan problémám van vele, hogy lassú sebesség mellett amikor teljesen elfordítom a kormányt balra, a bal első kerék felől hangos zörgés hallatszik. Majd átlagos utazótempónál, pedig jobbos kanyarban hangosan zúg a bal eleje a kocsinak.

Kérdésem az lenne, hogy mi lehet a baj forrása?

Köszönöm előre is a válaszokat!

UI: Frissen cserélve mind2 lengőkar gömbfej, stabilizátor és trapézgömfejek.

Link to comment
Megosztás:

9 perce, Paulyk írta:

Sziasztok!

Adott egy Astra F (ferdehátú) 2001 1,4-es. 

Olyan problémám van vele, hogy lassú sebesség mellett amikor teljesen elfordítom a kormányt balra, a bal első kerék felől hangos zörgés hallatszik. Majd átlagos utazótempónál, pedig jobbos kanyarban hangosan zúg a bal eleje a kocsinak.

Kérdésem az lenne, hogy mi lehet a baj forrása?

Köszönöm előre is a válaszokat!

UI: Frissen cserélve mind2 lengőkar gömbfej, stabilizátor és trapézgömfejek.

Féltengely csukló halála állhat fenn.

A második zaj forrása pedig a kerékcsapágy tönkremenetele.

Link to comment
Megosztás:

On 2018. 09. 06. at 10:20, Róóóbi írta:

Féltengely csukló halála állhat fenn.

A második zaj forrása pedig a kerékcsapágy tönkremenetele.

Bocsánat azt kifelejtettem, hogy mind2 féltengely csukló is cserélve lett, a fentebb említett alkatrészekkel együtt. 

Az lehetséges, hogy mind2 zaj/probléma, egy alkatrészből eredhet? Mivel a hang forrása mind2 esetben, a kocsi bal eleje.

Link to comment
Megosztás:

26 perce, Paulyk írta:

Bocsánat azt kifelejtettem, hogy mind2 féltengely csukló is cserélve lett, a fentebb említett alkatrészekkel együtt. 

Az lehetséges, hogy mind2 zaj/probléma, egy alkatrészből eredhet? Mivel a hang forrása mind2 esetben, a kocsi bal eleje.

Megnézheted a porvédő lemezt a féktárcsák mögött, fixen áll.e a helyén, nem tört-szakadt le egy része vagy a csavar ami fogja. 

Link to comment
Megosztás:

On 2018. 06. 25. at 20:37, zotya975 írta:

Hát ugye alapból kell 14Collos felni, mert a nagyfék az alá jó. Aztán elöl féknyereg tárcsa+betét, az elsőt ugye bontózni kellene, mert újon ha van is rohadt drága, hátul meg vagy komplett hidat cserélsz GSI-ről vagy vectráról, vagy csak az agyakat teszed át a tárcsafékkel együtt. Itt a kézifék kötél útján kell módosítani a hidnál, mert különben a rugón keresztül vezetné a kötelet. A nagyfékhez illik főfékhengert is cserélni, és fékrásegítő dobot. Márka az olyan hogy kinek mi jön be. 

féktárcsa, főfék munkahenger és betét újonnan lesz. milyen márkát javasoltok? köszi!

 

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.