Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Benzines motorokkal kapcsolatos kérdések


Qpack

Recommended Posts

Kuplungot kinyomni csak akkor szabad/kell, ha szükséges az alacsony fordulat miatt. Legfőbb szempont a gyorsaság, és a biztonság.

A kuplung indokolatlan kinyomása rossz beidegződés, ami sok időt vesz el. Főleg a kezdő vezetőkre jellemző, mert városon tanulnak vezetni, és ott ugye lassú tempónál szükséges szinte minden lassításkor. Oktató is ezért veszekszik, nehogy lefulladjon az autó. Vizsgán nem baj, ha kinyomja az ember.

Viszont az országúton nagy tempónál már balesetveszélyes ez a beidegződés a gyakorlattal nem rendelkező embereknél.

Az agy összekapcsolja hogy a fékezés része a kuplung kinyomása, ezért nem is tud vészfékezés esetén elvonatkoztatni. És 90-nél pörögnek a méterek, továbbá a pedál összekeverésére is nagyobb az esély. Üljetek be egy kezdő vezető mellé és szembesültök vele, hogy mennyire veszélyes dolog ez.

Szerintem az autó kímélése és a spórolás másodlagos a biztonsághoz képest. Vészfékezéskor pedig rengeteg időd van, hogy kuplungolj. 90-ről fékezve bővel elég 40-nél is kuplungolni. Addig az csak jó az autónak.

Szóval igen, baj, mert egyetlen szempont sem szól az indokolatlan kuplungolás mellett, viszont rengeteg ellene. A kétüteműek tényleg máshogy működnek.

A Wartburg is rendelkezik szabadonfutóval a motor működésének jellemzői miatt.

Link to comment
Megosztás:

4 órája, Stofl írta:

Kuplungot kinyomni csak akkor szabad/kell, ha szükséges az alacsony fordulat miatt. Legfőbb szempont a gyorsaság, és a biztonság.

A kuplung indokolatlan kinyomása rossz beidegződés, ami sok időt vesz el. Főleg a kezdő vezetőkre jellemző, mert városon tanulnak vezetni, és ott ugye lassú tempónál szükséges szinte minden lassításkor. Oktató is ezért veszekszik, nehogy lefulladjon az autó. Vizsgán nem baj, ha kinyomja az ember.

Viszont az országúton nagy tempónál már balesetveszélyes ez a beidegződés a gyakorlattal nem rendelkező embereknél.

Az agy összekapcsolja hogy a fékezés része a kuplung kinyomása, ezért nem is tud vészfékezés esetén elvonatkoztatni. És 90-nél pörögnek a méterek, továbbá a pedál összekeverésére is nagyobb az esély. Üljetek be egy kezdő vezető mellé és szembesültök vele, hogy mennyire veszélyes dolog ez.

Szerintem az autó kímélése és a spórolás másodlagos a biztonsághoz képest. Vészfékezéskor pedig rengeteg időd van, hogy kuplungolj. 90-ről fékezve bővel elég 40-nél is kuplungolni. Addig az csak jó az autónak.

Szóval igen, baj, mert egyetlen szempont sem szól az indokolatlan kuplungolás mellett, viszont rengeteg ellene. A kétüteműek tényleg máshogy működnek.

A Wartburg is rendelkezik szabadonfutóval a motor működésének jellemzői miatt.

Mersi.

Ám, ugye csak indulásnál adjak gázt miközben engedem a kuplungot? Vagy minden váltásnál? Valahol olvastam hogy csak 1-esbe és 2-esbe kell szépen kiengedni a kuplungot mert utána már nem érződik ha egyből felengedem, is that true?

Link to comment
Megosztás:

2 perce, presidentÁkos írta:

Mersi.

Ám, ugye csak indulásnál adjak gázt miközben engedem a kuplungot? Vagy minden váltásnál? Valahol olvastam hogy csak 1-esbe és 2-esbe kell szépen kiengedni a kuplungot mert utána már nem érződik ha egyből felengedem, is that true?

Ezt nem lehet megállapítani sehogy. Attól függ....

Alapesetben akkor kell gázt adni felfelé váltáskor, ha a motor fordulatszáma alacsonyabban lenne mint a sebességünk az adott sebességi fokozathoz tartozóan.

Tehát dinamikus gyorsításnál kell gázt adni felfelé váltáskor, hogy nem torpanjon, rángasson az autó. Lassú sebességnél (fokozathoz képest), lefelé váltáskor nem kell.

De a gázadást is inkább úgy kell elképzelni, mint induláskor, fokozatosan. Ugyan úgy igaz ez a gázelvételre is váltáskor. 

Itt (ha G Astráról beszélünk, de általában igaz minden autóra) meg kell különböztetnünk vezetési stílus szempontjából két konstrukciót.

Az elektromos gázpedálos és a bovdenes. Aki hozzászokott az egyikhez, az eleinte picit szerencsétlenkedik a másikkal. A bovdenesnek sokkal gyorsabb a reakció ideje, az elektromost hamarabb kell felengedni, és hamarabb benyomni mint a bovdenest. De ezek szinte jelentéktelen dolgok. Saját autón kell kitapasztalni, hogyan lesz nagyon sima a váltás.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

On 2016. 03. 30. at 21:23, Janó32 írta:

Biztos hogy Z16XEP? Nem Z16XE véletlenül? A leírt hibaképet sok minden okozhatja, lehet gyújtásmodul is, üzemanyag ellátás probléma (üzemanyagszűrő csere?), lehet mechanikai probléma (pl szelepszorulás) és sok egyéb. A hibakódot kellene kiolvasni első körben (vagy kivillogtatni). Az talán utat mutat a keresgéléshez (célirányos tippelgetéshez). 

p300/301/302/303/304/ p110 kodot adja le...ujj gyertyk vannak benne ujj gyujtasmodul,,,takaritott egr...deh meg neha neha mindig visszajon..a problema..

 

Link to comment
Megosztás:

9 perce, fikusz333 írta:

p300/301/302/303/304/ p110 kodot adja le...ujj gyertyk vannak benne ujj gyujtasmodul,,,takaritott egr...deh meg neha neha mindig visszajon..a problema..

 

Szerviz (hozzáértő szerelő), alapos diagnosztika. Csak attól mert törlöd a hibaüzenetet nem javul meg az autó... A leírt hibák sok mindenre visszavezethetőek, kár lenne tippelgetni, ehhez vizsgálat kell. 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

20 órája, Janó32 írta:

Szerviz (hozzáértő szerelő), alapos diagnosztika. Csak attól mert törlöd a hibaüzenetet nem javul meg az autó... A leírt hibák sok mindenre visszavezethetőek, kár lenne tippelgetni, ehhez vizsgálat kell. 

en ezt ertem ...de eddig 3 muhelybol es a Nagyvaradi Opel Markaszervizben sem tudtak megmondani pontosan

 

Link to comment
Megosztás:

16 órája, fikusz333 írta:

en ezt ertem ...de eddig 3 muhelybol es a Nagyvaradi Opel Markaszervizben sem tudtak megmondani pontosan

 

Nehéz jó szerelőt/szervizt találni, konkrétan aranyat ér ha sikerül. A márkaszerviz sem feltétlen tud mindenre/mindenkor jó megoldást. Tovább kell keresgélni jó szerelő után, sajnos ez így működik... 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Sziasztok. 2001 decemberi z16xe-s astrám van. Utobbi időben azt csinálja hogy hideg motornál pöcre indul de ha már meleg "köszörül"  Autósboltos srác mondta, mivel szinte csak kis távolsákokat megyünk vele hogy ki kéne tisztítani a motort és gyertyát sem ártana cserélni. Vettem nála motortisztító adalékot és gyertyát (NGK. BKR5EK)  Nemsokára megyek vele hosszabb távot és beletöltöm. Majd megírom a tapasztalatom. DE !!! Főleg nem ezért írok. Leszedtem a gyujtáselosztót és ha menetirány szerint nézzük akkor a bal első, ha a motornál állok akkor a jobb negyedik gyertyánál áll benne az olaj. A másik háromnál is van egy nagyon pici épp hogy látni de ennél legalább öt hat miliméter ha bedugok egy csavarhúzót.Hogy tud oda olaj kerülni? Nem zár jól a pipán a membrán???? Köszi a válaszokat.

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, presidentÁkos írta:

Üdv megint, nekem az a kérdésem, hogy ha vissza kapcsolgatok hogy motorfékkel lassítsak akkor szépen engedem fel és a végénél mielőtt teljesen felengedném kicsit begyorsul és a fordulatszám is felugrik.. ez miért van? (Illetve mi van ha az olajszint nem félig van hanem tele?)

Hi.

Én kivi vagyok h hány éves vagy? :D csak szimpla kiváncsiság :D, mert az lejön h friss jogsis vagy. Ne értsd félre,nem rosszból, az sose baj ha kérdez az ember. Inkább mint vmi hülyeség történjen. ;)

Kérdésedre: Erőátvitel történik váltáskor. Ugye nem azért vált fel az ember, hogy gyorsítson, hanem, hogy csökkentse az ember a motor fordulatszámát, így megkímélve a motort és a környezetet. Visszafele váltáskor meg emeled a fordulatszámot elkerűlve a lefulladást és a motor rángatást.

Visszaváltáskor ha magasabb sebbeségről váltasz vissza akkor a fordulat megemelkedik és ha több gázt adsz neki akkor elkezd gyorsúlni(erőtartalék keletkezik), ezt érezheted(lásd autóversenyzők). Ezek olyan dolgok amiket nem itt fogsz megtanulni (! és ismétlem az sose baj ha kérdezel!), vagyis inkább tapasztalni hanem sok ezer km után. Én napi szinten megyek 400-600kmeket a munkám miatt, de előtte azt hittem h már tudok de amint elkezdtem ezt a melót akkor tapasztaltam, okultam folyamat.

Sok sofőrrel az a baj, h lerakja a jogsit, pihen és egyszer csak bemegy a forgalomba és azt hiszi tud, de ha dudálok mert veszélyhelyzet van megsértődik.

Olajszint mindig a 2 jelölés között legyen. Remélem erre gondolsz h félig amit a nívó pálca mutat. Olvastam olyat is h szintet úgy nézel, felmelegszik a motor, 5 perc várás és akkor megnézni a szintet. Én mondjuk hideg motornál szoktam nézni. :D.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

8 órája, gabmol írta:

Sziasztok. 2001 decemberi z16xe-s astrám van. Utobbi időben azt csinálja hogy hideg motornál pöcre indul de ha már meleg "köszörül"  Autósboltos srác mondta, mivel szinte csak kis távolsákokat megyünk vele hogy ki kéne tisztítani a motort és gyertyát sem ártana cserélni. Vettem nála motortisztító adalékot és gyertyát (NGK. BKR5EK)  Nemsokára megyek vele hosszabb távot és beletöltöm. Majd megírom a tapasztalatom. DE !!! Főleg nem ezért írok. Leszedtem a gyujtáselosztót és ha menetirány szerint nézzük akkor a bal első, ha a motornál állok akkor a jobb negyedik gyertyánál áll benne az olaj. A másik háromnál is van egy nagyon pici épp hogy látni de ennél legalább öt hat miliméter ha bedugok egy csavarhúzót.Hogy tud oda olaj kerülni? Nem zár jól a pipán a membrán???? Köszi a válaszokat.

Inkább vidd vissza a gyertyát és kérjél belevaló GM-et. Azt szereti az Opel.A motorba sem öntenék semmit.Inkább menj vele hosszabb távot,magasabb fordulaton,hagy tisztuljon.Főleg ha van benne EGR.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

25 perce, Atala írta:

Hi.

Én kivi vagyok h hány éves vagy? :D csak szimpla kiváncsiság :D, mert az lejön h friss jogsis vagy. Ne értsd félre,nem rosszból, az sose baj ha kérdez az ember. Inkább mint vmi hülyeség történjen. ;)

Kérdésedre: Erőátvitel történik váltáskor. Ugye nem azért vált fel az ember, hogy gyorsítson, hanem, hogy csökkentse az ember a motor fordulatszámát, így megkímélve a motort és a környezetet. Visszafele váltáskor meg emeled a fordulatszámot elkerűlve a lefulladást és a motor rángatást.

Visszaváltáskor ha magasabb sebbeségről váltasz vissza akkor a fordulat megemelkedik és ha több gázt adsz neki akkor elkezd gyorsúlni(erőtartalék keletkezik), ezt érezheted(lásd autóversenyzők). Ezek olyan dolgok amiket nem itt fogsz megtanulni (! és ismétlem az sose baj ha kérdezel!), vagyis inkább tapasztalni hanem sok ezer km után. Én napi szinten megyek 400-600kmeket a munkám miatt, de előtte azt hittem h már tudok de amint elkezdtem ezt a melót akkor tapasztaltam, okultam folyamat.

Sok sofőrrel az a baj, h lerakja a jogsit, pihen és egyszer csak bemegy a forgalomba és azt hiszi tud, de ha dudálok mert veszélyhelyzet van megsértődik.

Olajszint mindig a 2 jelölés között legyen. Remélem erre gondolsz h félig amit a nívó pálca mutat. Olvastam olyat is h szintet úgy nézel, felmelegszik a motor, 5 perc várás és akkor megnézni a szintet. Én mondjuk hideg motornál szoktam nézni. :D.

19 vagyok, velem is az van, hogy november óta van jogsim de csak pár hete vezetek, és nekem eléggé fura még a benzinest megszokni mivelhogy dízelessel tanultam, ott nem tapasztaltam ilyet (vagy nem figyeltem fel rá, vagy elfelejtettem) és most üzemanyagmegtakarítás céljából próbálok motorfékkel lassítani ahol lehet, de idegesítő hogy egy kicsit gyorsul mielőtt teljesen felengedném a kuplungot, próbálom szép egyenletesen de úgyis. igen az olajszintre gondoltam, de arra lennék kíváncsi hogy van-e valami változás ha pl. tele van? (csak kell legyen valami, nem hiába kell félig legyen)

Link to comment
Megosztás:

Biztos fent fog a kuplungod.Amíg nem engeded fel teljesen,addig olyan mintha üresben gurulnál,lehet ezért gyorsulsz.Nem kell az olajszintnek félnél lenni.Lehet teli is:) Az a lényeg hogy a két véglet közt legyen.Én semmi változást nem tapasztaltam.Pár deci különbséget nem hallani.

Link to comment
Megosztás:

A visszakapcsolgatós motorfékezés azért kíván némi rutint, ráérzést, hogy összehangoltan menjen. 

A fentiek fényében, szerintem ezt még ne erőltesd, Ákos. De ez csak az én véleményem/ tanácsom (ha elfogadod).

Üdv.: Zoltán

Módosítva : Cs. Zoltán
Link to comment
Megosztás:

6 órája, Geopake írta:

Inkább vidd vissza a gyertyát és kérjél belevaló GM-et. Azt szereti az Opel.A motorba sem öntenék semmit.Inkább menj vele hosszabb távot,magasabb fordulaton,hagy tisztuljon.Főleg ha van benne EGR.

Ye-yes! Egyszer rám sóztak szintén NGK-t (katalógusból). 2000 km-t kínlódtam végig vele, utána kivágtam a francba. Visszatettem a régi gyáriakat (BOSCH) és jobb volt mint az NGK.

Azóta csakis BOSCH FLR8LDCU+ !!!!!

Módosítva : gezoli
Link to comment
Megosztás:

13 órája, Cs. Zoltán írta:

A visszakapcsolgatós motorfékezés azért kíván némi rutint, ráérzést, hogy összehangoltan menjen. 

A fentiek fényében, szerintem ezt még ne erőltesd, Ákos. De ez csak az én véleményem/ tanácsom (ha elfogadod).

Üdv.: Zoltán

Nem erőltetem, de ahhoz hogy rutinom legyen tanulgatnom kell :P, azon gondolkozok ha még egy kicsit ráfékeznék mikor gyorsulna akkor jó lenne? Vagy lehet fékezés nélkül is?

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!
A segítségeteket/tanácsotokat szeretném kérni.
A családban gyorsan jött egymás után 3 gyerek, így 3 gyerekülés is kell hátra, viszont az összes gyerekülésnek 3pontos biztonsági öv kell. A családban van egy 2001-es benzines 1.6-os zafira, viszont ott középen nem 3pontos a biztonsági öv. Utólag csináltatni 3pontosat nem lehet.

Viszont rájöttem, hogy ráncfelvarrott zafirák (zafira A 2004-) már középen is 3pontos biztonsági övvel vannak ellátva. Így felmerült bennem, hogy nyilván ráfizetéssel egy kereskedésnél becserélnénk egy szebbre/jobbra/újabbra. Ha már másik autó, akkor viszont már erősebb benzinest választanék (2.2, esetleg félve 2.0T (opc))

A kérdésem az, hogy ezek az ecotec motorok is ugyanazoktól az általános hibáktól véreznek (nagy olajfogyasztás, olajlehúzó gyűrű elkopása, egr letapadása), mint a kisebb 1.6-os társánál (vagy ezekre is jellemző de esetleg kevésbé, vagy nem jellemző)?

 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

31 perce, logger írta:

Sziasztok!
A segítségeteket/tanácsotokat szeretném kérni.
A családban gyorsan jött egymás után 3 gyerek, így 3 gyerekülés is kell hátra, viszont az összes gyerekülésnek 3pontos biztonsági öv kell. A családban van egy 2001-es benzines 1.6-os zafira, viszont ott középen nem 3pontos a biztonsági öv. Utólag csináltatni 3pontosat nem lehet.

Viszont rájöttem, hogy ráncfelvarrott zafirák (zafira A 2004-) már középen is 3pontos biztonsági övvel vannak ellátva. Így felmerült bennem, hogy nyilván ráfizetéssel egy kereskedésnél becserélnénk egy szebbre/jobbra/újabbra. Ha már másik autó, akkor viszont már erősebb benzinest választanék (2.2, esetleg félve 2.0T (opc))

A kérdésem az, hogy ezek az ecotec motorok is ugyanazoktól az általános hibáktól véreznek (nagy olajfogyasztás, olajlehúzó gyűrű elkopása, egr letapadása), mint a kisebb 1.6-os társánál (vagy ezekre is jellemző de esetleg kevésbé, vagy nem jellemző)?

 

Azon motorok fenntartása/szervizeltetése messze magasabb mintha egy 1.6-ot az esetleges hibáival (akár egy nagyobb szervizzel) üzemeltetsz. Inkább az 1.8 amit az A Zafira-ba el tudnék képzelni mint optimális megoldás. Nem lesz azzal egy versenyautó, de a Zafira szegmens nem is erről kell hogy szóljon. Bontott hátsó üléssor? Jó eséllyel kompatibilis mindenben, csak ki kell cserélni, messze olcsóbb mint ha cserélnéd az autót (csak az átírásból kicseréled az összes ülést).  

Link to comment
Megosztás:

On 2016. 06. 07. at 5:28, gezoli írta:

Ye-yes! Egyszer rám sóztak szintén NGK-t (katalógusból). 2000 km-t kínlódtam végig vele, utána kivágtam a francba. Visszatettem a régi gyáriakat (BOSCH) és jobb volt mint az NGK.

Azóta csakis BOSCH FLR8LDCU+ !!!!!

Vagy gyári!

NGK az nekem is f*s volt...

Link to comment
Megosztás:

Ma voltam a postán és kifelé menet pár cseppet láttam a kocsi alatt, megvizsgáltam, tapintásra, szaglásra olaj. :( Óvatosan hazajöttem vele, ránéztem felülről és ha szembe állok a kocsival, bal oldalt a motor elejénél, a motor alatt lévő lemezen van egy kis olajtócsa onnan csöpögött már le. Nagyon nem láttam semmit, bent nincs szétverve olaj. Én főtengely szimmeringre  tippelek, meg látatlanba szerelő ismerősöm is. Este megyek a kocsi alá, jobban megnézni. Szerintetek jellemzően lehet más is, vagy ez a legvalószínűbb? Ha igen, milyet érdemes venni?

Módosítva : bucynus
Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.