Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Sebességváltó


Sámli

Recommended Posts

Sziasztok!

A hétvégén volt egy kuplung cserém, + szimeringek stb...

A váltóbol le lett engedve az olaj, majd kb egy liter visza ment a régi olajból, + hozzá a rendes, hozzá való olajból még kb 6Dl.

Úgy tudom hogy van valahol a váltón egy csavar amitől 2 cm-el lentebb ekéne lennie az olajszintnek, én nem találtam ezt a csavart, valaho la difi házon van, de pontosan hol? Bal oldalt a féltengelynél ,vagy a jobb oldalon?

Előre is köszönöm!

A bal oldali kerékjáratban keresd, íme egy kép Zotyától, korábban már berakta ide a fórumra:

579811-20120610-jzT1ox.jpg

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Sziasztok.

Egy olyan gondom lenne hogy mióta a hideg idők bejöttek a váltóm nehezen hajlandó venni az 1-est. Ha simán üresből akarom betolni még teljesen álló helyzetben is (pl lámpánál) akkor nem veszi be, de ha először lehúzom kettőbe és és úgy tolom fel egybe akkor simán megy. Megjegyzem minden más fokozatot gond nélkül visz.

Az igaz hogy hosszabb útra nem szoktam menni mert a melóhely oda vissza 12 km, így azt nem tudom hogy ha "bemelegszik" a váltó akkor hogyan venné a fokozatot.

Lehetséges hogy csak a hideg váltóolaj miatt van, vagy rudazat beállítás gond??

Köszi.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok.

Egy olyan gondom lenne hogy mióta a hideg idők bejöttek a váltóm nehezen hajlandó venni az 1-est. Ha simán üresből akarom betolni még teljesen álló helyzetben is (pl lámpánál) akkor nem veszi be, de ha először lehúzom kettőbe és és úgy tolom fel egybe akkor simán megy. Megjegyzem minden más fokozatot gond nélkül visz.

Az igaz hogy hosszabb útra nem szoktam menni mert a melóhely oda vissza 12 km, így azt nem tudom hogy ha "bemelegszik" a váltó akkor hogyan venné a fokozatot.

Lehetséges hogy csak a hideg váltóolaj miatt van, vagy rudazat beállítás gond??

Köszi.

Hát a váltórudazat kopásánál általában oldalra másznak el a sebességek, tehát a rükverc, vagy az 1-2 és a 3-4 párban nehezen kapcsolató de mivel nem olyan nagy munka érdemes ellenőrizni.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

  • 3 weeks later...

Üdv mindenkinek. A kérdésem az lenne,hogy nemsokára kuplungot és szerkezetet szeretnék cserélni az autómban (x14nz),de nem igazán tudom hogy mi ennek a menete. Ki kell venni a váltót,vagy a motort,hogy a legegyszerűbb,legkönnyebb? Ha van leírás azt szívesen fogadom. A válaszokat előre is köszönöm.

Link to comment
Megosztás:

Üdv mindenkinek. A kérdésem az lenne,hogy nemsokára kuplungot és szerkezetet szeretnék cserélni az autómban (x14nz),de nem igazán tudom hogy mi ennek a menete. Ki kell venni a váltót,vagy a motort,hogy a legegyszerűbb,legkönnyebb? Ha van leírás azt szívesen fogadom. A válaszokat előre is köszönöm.

Ha ablakos a váltód (alul van egy leszerelhető födő), akkor azon keresztül is lehet szerelni. Ha nincs (szerintem nincs), akkor váltó le, amihez féltengelyek is ki. Jó tanács: Ha már kuplungoztatsz és ha le kell szedni a váltót, ne felejtsd el azon az oldalon is főtengely szimeringet cserélni.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Ha ablakos a váltód (alul van egy leszerelhető födő), akkor azon keresztül is lehet szerelni. Ha nincs (szerintem nincs), akkor váltó le, amihez féltengelyek is ki. Jó tanács: Ha már kuplungoztatsz és ha le kell szedni a váltót, ne felejtsd el azon az oldalon is főtengely szimeringet cserélni.

Nem is kell levenni a bölcsőt, ha a váltóoldali csavarok ki vannak szedve a vezérlés oldaliak meg ki vannak lazítva, ekkor lebillen ennyire hogy kijön a váltó a kerékdobon átt. Aztán hogy copósabb-e mint kiemelni a motort azt még nem tudom. Na és a nyelestengely szimeringet is érdemes cserélni, én is utánna vettem észre hogy ereszt, előtte a motorolaj színe elnyomta a pirosat. Plussz ha eresztenek akkor a féltengely szimeringeket.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

  • 4 weeks later...

Nem tudja valaki hogy hol találom a cromaxnál a váltórudazat felujító készletet? Mert az istennek se akar előkerülni. Vagy már nem árulják? Azt a kis müanyag "kardánkeresztet" sem találom ami a váltóból közvetlen kijövő villában van.

Astránál ez jön elő, gyanitom egy része azonos:https://cromax.hu/260000000-sebessegvalto/261110000-sebessegvalto-es-alkatreszei/261110333-sebessegvalto-alkatreszei/?kereso_modell=47&kereso_marka=Opel Személyesen a boltban robbantott ábrákat nézegetni sokkal több alaktrészt lehet rendelni.

Link to comment
Megosztás:

Astránál ez jön elő, gyanitom egy része azonos:https://cromax.hu/260000000-sebessegvalto/261110000-sebessegvalto-es-alkatreszei/261110333-sebessegvalto-alkatreszei/?kereso_modell=47&kereso_marka=Opel Személyesen a boltban robbantott ábrákat nézegetni sokkal több alaktrészt lehet rendelni.

Ez a baj hogy én is csak ennyit találtam. Illetve merivához vagy mihez hoz szettet, kérdés minden passzol e. Mert ránézésre ugyanaz.

Na igen, boltban... sajnos se Sopronban, se Gyulán nincs cromax. :)

Link to comment
Megosztás:

Ez a baj hogy én is csak ennyit találtam. Illetve merivához vagy mihez hoz szettet, kérdés minden passzol e. Mert ránézésre ugyanaz.

Na igen, boltban... sajnos se Sopronban, se Gyulán nincs cromax. :)

Mond meg pontosan ( kép se ártana) hogy mi és mihez kell, megveszem itt Győrben és elpostázom.

Link to comment
Megosztás:

Vajon ha ezt cserélném megszűnne az olajfolyás ami a szimering cserekor ugyanúgy megmaradt? :icon14: :rolleyes:

De amúgy a fene sem érti mert akkora kopás nem látszik rajta ami indokolná a szivárgást új szimeringgel.

de meg is mérted vagy csak nem láccik? lehet mikrométer kiadná

mondjuk vagy a szimering ez vagy

Link to comment
Megosztás:

Vajon ha ezt cserélném megszűnne az olajfolyás ami a szimering cserekor ugyanúgy megmaradt? :icon14: :rolleyes:

De amúgy a fene sem érti mert akkora kopás nem látszik rajta ami indokolná a szivárgást új szimeringgel.

A felületi érdességtől és a kopottság egyenletességétől is függ szerintem. Lehet, hogy felérdesedett a felülete v. egyenlőtlen mértékben kopott meg akkor hamar hazavágja az új szimeringet is v. elferdült a tengely v. mozgatáskor ferdén mozog benne, v. túl nagy a kotyogása emiatt feszíti szét a szimeringet... . Ha a tengely kopottság miatt ereszt akkor megoldod a cserével, ha egyéb mechanikus probléma miatt alakul ki akkor nem. Az enyém is ereszt, meg szerintem minden Opelnál, de én elkönyveltem típushibának mivel nem olvastam eddig senkitől tartós jó megoldást aztán meg időnként ellenőrzöm az olajszintet.

Link to comment
Megosztás:

de meg is mérted vagy csak nem láccik? lehet mikrométer kiadná

mondjuk vagy a szimering ez vagy

A felületi érdességtől és a kopottság egyenletességétől is függ szerintem. Lehet, hogy felérdesedett a felülete v. egyenlőtlen mértékben kopott meg akkor hamar hazavágja az új szimeringet is v. elferdült a tengely v. mozgatáskor ferdén mozog benne, v. túl nagy a kotyogása emiatt feszíti szét a szimeringet... . Ha a tengely kopottság miatt ereszt akkor megoldod a cserével, ha egyéb mechanikus probléma miatt alakul ki akkor nem. Az enyém is ereszt, meg szerintem minden Opelnál, de én elkönyveltem típushibának mivel nem olvastam eddig senkitől tartós jó megoldást aztán meg időnként ellenőrzöm az olajszintet.

Hát annyit látok csak hogy ki volt fényesedve a felület ahol a szimeringel találkozott. Kottyanást nem is néztem, csak utálom amikor az az "árok" a váltón tele van olajjal.

Link to comment
Megosztás:

Hát annyit látok csak hogy ki volt fényesedve a felület ahol a szimeringel találkozott. Kottyanást nem is néztem, csak utálom amikor az az "árok" a váltón tele van olajjal.

Biztos a szimeringnél enged, és nem a tömítés alól szivárog? Módosítva : aholy
Link to comment
Megosztás:

Biztos a szimeringnél enged, és nem a tömítés alól szivárog?

Na hát ez jó kérdés, a tömítést is cseréltem már, de most meg nem tudom mondani hogy ott körbe olajos-e. Úgy rémlik csak a rúd alatt van olaj a váltó hátsó részében abban a mélyedésben, de most akkor pontosan megnézem.

Link to comment
Megosztás:

Az a kopottság miatt van.

Ha ablakos a váltód akkor alig kell megbontani, ha nem, akkor váltó leszed.

A kinyomócsapágyat is lehet cserélni ablakon keresztül? megtudtam lehet

Ja és milyet is érdemes venni? Luk? SACHS? SKF? Valeo?

köszi

Módosítva : stirlitz
Link to comment
Megosztás:

No sziasztok. Szerettem volna egy váltórudazat beállítást csinálni a kocsin, de az elején elakadtam.

A Leírásokban benne van hogyan kell csinálni de nekem a váltómon nincs olyan gumi dugó amit kihúzva begtudnám nézni hogy az "5-ös fúró" belemegy e rendesen a helyére. Ilyen váltóm van mint a képen és amint látjátok ott ahol a gumi dugónak kellene lennie ott egy fém dugó van és vele szemben pedig egy gomb amit rugó tart.

Ilyen esetben hogyan kell beállítani a váltórudazatot??

43453987_4_1000x700_opel-astra-f-sebesse

A másik dolog pedig a kuplungom lennem ami zavaró.

Ha váltani akarok akkor a kuplungpedált szinte pele kell taposni a hátfalba hogy rendesen kioldjon, ha elkezdem felengedni már kb 1-1,5 cm (!!!!!) után már elkezd fogni. Hogyan állítsam be hogy kb a pedálút 3/4-én már kioldjon a kuplung teljesen???

Előre is köszi.

Link to comment
Megosztás:

No sziasztok. Szerettem volna egy váltórudazat beállítást csinálni a kocsin, de az elején elakadtam.

A Leírásokban benne van hogyan kell csinálni de nekem a váltómon nincs olyan gumi dugó amit kihúzva begtudnám nézni hogy az "5-ös fúró" belemegy e rendesen a helyére. Ilyen váltóm van mint a képen és amint látjátok ott ahol a gumi dugónak kellene lennie ott egy fém dugó van és vele szemben pedig egy gomb amit rugó tart.

Ilyen esetben hogyan kell beállítani a váltórudazatot??

A másik dolog pedig a kuplungom lennem ami zavaró.

Ha váltani akarok akkor a kuplungpedált szinte pele kell taposni a hátfalba hogy rendesen kioldjon, ha elkezdem felengedni már kb 1-1,5 cm (!!!!!) után már elkezd fogni. Hogyan állítsam be hogy kb a pedálút 3/4-én már kioldjon a kuplung teljesen???

Előre is köszi.

Azt a rugós biszbaszt kell úgy használni mint a fúróhegyet, amikor jó pozícióban van a rúd amit forgatni kell, akkor be tudod majd teljesen tolni.

Próbáld a váltóbowden végén a csavart ami beleakad a villába beljebb tekerni. Ha nem javul szerintem csere.

Link to comment
Megosztás:

Azt a rugós biszbaszt kell úgy használni mint a fúróhegyet, amikor jó pozícióban van a rúd amit forgatni kell, akkor be tudod majd teljesen tolni.

Próbáld a váltóbowden végén a csavart ami beleakad a villába beljebb tekerni. Ha nem javul szerintem csere.

Gondoltam erre is hogy az a rugós gomb lesz az, csak nem mertem piszkálni :D

Hát igazság szerint a csavart még nem sikerült állítani a kuplung bovden végén mert nem bírtam kézzel benyomni a kuplungot.

Ha több időm lesz akkor óvatosan spaniferrel majd összehúzom és úgy megpróbálom.

Kb mennyit tekerjek beljebb, én olyan 5mm-erre gondoltam.

Köszi :icon1:

Link to comment
Megosztás:

Gondoltam erre is hogy az a rugós gomb lesz az, csak nem mertem piszkálni :D

Hát igazság szerint a csavart még nem sikerült állítani a kuplung bovden végén mert nem bírtam kézzel benyomni a kuplungot.

Ha több időm lesz akkor óvatosan spaniferrel majd összehúzom és úgy megpróbálom.

Kb mennyit tekerjek beljebb, én olyan 5mm-erre gondoltam.

Köszi :icon1:

Hát lehet az sok lesz, szerintem max egy centivel kezd. Ahogy tekered beljebb a kuplungpedál felfelé fog vándorolni a kormány felé, lehet hogy túl zavaró lesz már mielőtt meglenne a megfelelő beállítás.

Link to comment
Megosztás:

Gondoltam erre is hogy az a rugós gomb lesz az, csak nem mertem piszkálni :D

Hát igazság szerint a csavart még nem sikerült állítani a kuplung bovden végén mert nem bírtam kézzel benyomni a kuplungot.

Ha több időm lesz akkor óvatosan spaniferrel majd összehúzom és úgy megpróbálom.

Kb mennyit tekerjek beljebb, én olyan 5mm-erre gondoltam.

Köszi :icon1:

Miért kéne benyomni a kuplungot? Meghúzod a kötelet kifele, és kész. A kuplungpedál szinte vízszintesig fel tud jönni, szóval nem kell ott semmit spanizni.

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.