Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Sebességváltó


Sámli

Recommended Posts

2 órája, csigusz1 írta:

Sziasztok. Azóta az 5-ik fokozatba nincs hajtás egyáltalán. Váltó csere lesz. Sikerült venni bele másikat F13-as váltó,de van-e még valami változás a régi között azt nem tudom. Mit érdemes előtte még kicserélni,szimering  esetleg?

 

Szerintem a nyelestengely szimeringet, a kulisszánál lévő szimeringet, a főtengelyszimeringet.

A féltengelyszimeringet is állapotuktól függően lehet, hogy érdemes.

Link to comment
Megosztás:

3 órája, csigusz1 írta:

Sziasztok. 

Mire figyeljek a váltó cserénél,féltengely kihúzható gond nélkül stb,ilyenekre gondolok. Köszönöm.

Kihúzható, olaj folyhat ki és a szimering ha régi és meg van keményedve előfordul hogy sérül és ereszteni fog. Visszadugáskor rendessen kattanjon a helyére.

Link to comment
Megosztás:

31 perce, zotya975 írta:

Kihúzható, olaj folyhat ki és a szimering ha régi és meg van keményedve előfordul hogy sérül és ereszteni fog. Visszadugáskor rendessen kattanjon a helyére.

Zégergyűrű vagy valamilyen rögzitése van esetleg vagy határozottan kihúzható?

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Váltóolaj-csere mennyire bonyolult? Megoldható akna nélkül? Hogy tudom leereszteni, hogy tudom feltölteni, mennyi olaj kell bele, milyen olajat ajánlotok? 
1993 x17dt, a váltó típusát nem tudom, abban tudtok segíteni hogy az mi lehet?

Ilyen kérdések foglalkoztatnak. :D A válaszokat előre is köszönöm!

Link to comment
Megosztás:

Nem bonyolult, én vagy négy évvel ezelőtt, a panelház parkolójában csináltam. Most aknáról csinálom, mert elkezdett könnyezni a tömítés, így azért határozottan komfortosabb.

Nincs leeresztő csavar, le kell venni a váltó alsó deklijét. Feltölteni vagy a szint ellenörző csavarnál tudod, vagy a szuszogón keresztül.

1.4-1.6 liter olaj megy bele, Csergőben lehet kapni, gyári odavaló GM olajat 3200 Ft környékén literét.

Állítólag a szintjelző csavar alatt kell lennie a mennyiségnek 1 vagy 2 centivel, én anno  csavarig töltöttem, nem vert ki egy szimeringet sem.

(Azóta csináltam neki heggesztő pálcából pici nivót. :))

Az olajdekli minden csavarját óvatosan lazítsd fel, a legmélyebbi pontjait egy picit jobban, tegyél alá egy tepsit, és a végén lazítsd fel a magasabb ponton lévőket, úgy kultúráltabban jön le, mint ha magának talál valahol leejtést.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

5 órája, csigusz1 írta:

Zégergyűrű vagy valamilyen rögzitése van esetleg vagy határozottan kihúzható?

Van zégergyűrű, de ehhez nem férsz hozzá, a váltóban van, és a féltengely kihúzása után ott kell maradni a belső féltengely csuklón egy horonyban. Az a lényeg hogy amikor visszatolod tuti bekattanjon a helyére, mert ha nem, nem tud ugyan kicsúszni a váltóból de olyan kottyanása van hogy kiveri a szimeringet, és elfolyik a váltóolaj. Visszarakáskor kicsit be kell kenni olajjal.

Link to comment
Megosztás:

20 perce, Pingvin írta:

Nem bonyolult, én vagy négy évvel ezelőtt, a panelház parkolójában csináltam. Most aknáról csinálom, mert elkezdett könnyezni a tömítés, így azért határozottan komfortosabb.

Nincs leeresztő csavar, le kell venni a váltó alsó deklijét. Feltölteni vagy a szint ellenörző csavarnál tudod, vagy a szuszogón keresztül.

1.4-1.6 liter olaj megy bele, Csergőben lehet kapni, gyári odavaló GM olajat 3200 Ft környékén literét.

Állítólag a szintjelző csavar alatt kell lennie a mennyiségnek 1 vagy 2 centivel, én anno  csavarig töltöttem, nem vert ki egy szimeringet sem.

(Azóta csináltam neki heggesztő pálcából pici nivót. :))

Az olajdekli minden csavarját óvatosan lazítsd fel, a legmélyebbi pontjait egy picit jobban, tegyél alá egy tepsit, és a végén lazítsd fel a magasabb ponton lévőket, úgy kultúráltabban jön le, mint ha magának talál valahol leejtést.

Köszi! 
Ezt találtam amúgy: http://autokotua.com/sebessegvalto/opel/astra.html
Eszerint a 93-as isuzuba 1,9 liter megy bele API GL-4, SAE 80W90 ásványi reduktor olajból. Ez szerintetek korrekt infó? :)

 

Link to comment
Megosztás:

Ezt nem tudom, nekem C16NZ-m van, abba annak idején kb. 1.4 vagy 1.6 liter ment bele, ma meg még nem tudtam kimenni a garázsba mert egész nap szakadt az eső, így pontosat nem tudok mondani.

Végül is mindenképpen kell venni 2 db. 1 literest, ha 1.4 ha 1.9 megy bele.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

On 2016. 07. 16. at 21:01, zotya975 írta:

Van zégergyűrű, de ehhez nem férsz hozzá, a váltóban van, és a féltengely kihúzása után ott kell maradni a belső féltengely csuklón egy horonyban. Az a lényeg hogy amikor visszatolod tuti bekattanjon a helyére, mert ha nem, nem tud ugyan kicsúszni a váltóból de olyan kottyanása van hogy kiveri a szimeringet, és elfolyik a váltóolaj. Visszarakáskor kicsit be kell kenni olajjal.

Váltó csere megtörtént,viszont nem tudom beállítani a váltót, 5 és hátramenet nincs.

Link to comment
Megosztás:

24 perce, bandika írta:

GYIK ban találsz leírást flottul le van irva a művelet

Az alapján csináltam és mégse. Pl a váltó rudazatra az a rész amit hosszú crovával rögzitünk az alig megy rá 4-5 mm a váltórúdra. Nem értem miért. Már csináltam úgy állítást a régi váltóval és oké volt,de ennél már min 2 órám ráment és semmi

 

Módosítva : csigusz1
Link to comment
Megosztás:

9 órája, csigusz1 írta:

Az alapján csináltam és mégse. Pl a váltó rudazatra az a rész amit hosszú crovával rögzitünk az alig megy rá 4-5 mm a váltórúdra. Nem értem miért. Már csináltam úgy állítást a régi váltóval és oké volt,de ennél már min 2 órám ráment és semmi

 

Pedig annak a résznek annyira rá kell menni a rúdra hogy a végén még ki is látszik belőle 2-3 miliméter. Miért nem megy rá? Rászorul már az elején? Próbáld meg csavarhúzóval szétfeszíteni a két felet amit a csavar összehúz. A váltókulissza jött az új váltóval együtt? Az is astrában volt?

Módosítva : zotya975
Link to comment
Megosztás:

18 perce, zotya975 írta:

Pedig annak a résznek annyira rá kell menni a rúdra hogy a végén még ki is látszik belőle 2-3 miliméter. Miért nem megy rá? Rászorul már az elején? Próbáld meg csavarhúzóval szétfeszíteni a két felet amit a csavar összehúz. A váltókulissza jött az új váltóval együtt? Az is astrában volt?

Csak a váltó lett cserélve semmi más. A váltó kartól nézve el tud mozdulni a rudazat? Egyszerűen olyan mintha rövid lenne.

 

Módosítva : csigusz1
Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Visszatérnék a váltóolaj kérdéskörre, itt írta vki a GM olajat, az elvileg akkor ez, ugye? http://www.bardiauto.hu/webshop/olajok-adalekok/meretoil_valtomuolaj/-OPE1940182

Itt viszont azt írja hogy ez 75W-90 és API GL-5ös. Ezen az oldalon szinte kivétel nélkül minden motorra 80W90 API GL 4-et ajánl.: 
http://autokotua.com/sebessegvalto/opel/astra.html

Mit mondotok? 1.7 isuzuba kéne...

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

SOS! A váltókulisszára, amit ugye akkor veszek le, ha szimeringet cserélek a rúdnál, milyen papírtömítés megy? F16 váltóm van, megvettem az unixnál ezt:
http://opelcentrum.hu/aruhaz/valto/tomitesek/tomites-5-es-zarofedel-koze-f16-18-20
De ez tuti nem oda való, jóval nagyobb, mint ami kéne. A váltótoronynál a tömítés egyforma minden váltónál? Ez lenne az?
https://alkatreszek.hu/gyariszam/755160
Segítsetek légyszi, mert holnap nekiesnék, de az unixban mielőbb meg kell rendelni, hogy ideérjen még ma...

Köszi!

Link to comment
Megosztás:

1 óra, szabolala írta:

Sziasztok!

SOS! A váltókulisszára, amit ugye akkor veszek le, ha szimeringet cserélek a rúdnál, milyen papírtömítés megy? F16 váltóm van, megvettem az unixnál ezt:
http://opelcentrum.hu/aruhaz/valto/tomitesek/tomites-5-es-zarofedel-koze-f16-18-20
De ez tuti nem oda való, jóval nagyobb, mint ami kéne. A váltótoronynál a tömítés egyforma minden váltónál? Ez lenne az?
https://alkatreszek.hu/gyariszam/755160
Segítsetek légyszi, mert holnap nekiesnék, de az unixban mielőbb meg kell rendelni, hogy ideérjen még ma...

Köszi!

Valószínűleg igen.

Amit te vettél az a váltó végére való,az ötödik sebesség áttételének a deknije alá.Ha a bal első keréknél benézel,akkor látod is,hogy hova való.

Módosítva : Szabadij
  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, Szabadij írta:

Valószínűleg igen.

Amit te vettél az a váltó végére való,az ötödik sebesség áttételének a deknije alá.Ha a bal első keréknél benézel,akkor látod is,hogy hova való.

Köszi!
Ezt rendeltem, remélem jó lesz! :)

Közben találtam egy nagyon jó leírást képekkel (sajnos itt a gyikben nincsenek meg a képek):
http://opelmuhely.com/leiras-reszletei/90/valtorud__kulissza__szimering_csere

Link to comment
Megosztás:

Üdv!

Van valakinek tapasztalata,hogy f astránál mitől függhet,hogy a kuplungpedál benyomása mennyire nehézkes.

Előrebocsátom,hogy nincs semmi baj a kuplugommal,de a múltkor egy napig vezettem egy olajkályhás caravan-t és szinte ellenállás nélkül lehetett benyomkodni a pedált,szoknom is kellett egy darabig.

Kíváncsiságból felpattintottam a motorháztetőt,de kinézetre semmi különbséget nem láttam az enyémhez képest,esetleg a kuplungszerkezetben lehet valami különbség?Az enyémben határozottan nyomni kell...

Link to comment
Megosztás:

3 órája, Szabadij írta:

Üdv!

Van valakinek tapasztalata,hogy f astránál mitől függhet,hogy a kuplungpedál benyomása mennyire nehézkes.

Előrebocsátom,hogy nincs semmi baj a kuplugommal,de a múltkor egy napig vezettem egy olajkályhás caravan-t és szinte ellenállás nélkül lehetett benyomkodni a pedált,szoknom is kellett egy darabig.

Kíváncsiságból felpattintottam a motorháztetőt,de kinézetre semmi különbséget nem láttam az enyémhez képest,esetleg a kuplungszerkezetben lehet valami különbség?Az enyémben határozottan nyomni kell...

Régi kuplungot általában nehezebb benyomni, de ha ki van száradva a zsír a bowdentől az is számít. Nekem most már csak attól könnyebb lett hogy másik kinyomó csapágyat szereltem be és ennek kicsit más az a része ami találkozik a lamellákkal.

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.