Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Légkondicionáló rendszer (klíma) és fűtőrendszer


azym

Recommended Posts

Még valami eszembe jutott, a belső keringetés csak akkor működik ha a hideg/meleg szabályzó ütközésig hidegre van állítva.

A kapcsolód nem kell kivenni még meg nem győződtél róla, csak ahogy írtam a pollenszűrőt, és megnézni a csapóajtót

Bár nem jó szögből fotóztam de talán látszik a különbség. Az első képen nyitva van a csappantyú, a másodikon csukva tehát be van kapcsolva a belső keringetés.

Köszönöm a válaszod, megnéztem és látom hogy hogyan kellene működnie, de nem működik akkor sem ha teljesen a kék mező végére tekerem a gombot és úgy nyomom meg a kapcsolót. Ma kinéztem a bontóba, hátha találok másik kapcsolót, remélve hogy az a baja, és kipróbálni vele, és ha működött volna vele akkor megvettem volna a kapcsolót. Csak sajna nem volt nekik sem.

Link to comment
Megosztás:

Még egy dolog, ha az ablakra van fújatva a levegő, akkor sem működik a bellső levegő keringetés. De ettől még a kapcsoló visszajelző lámpája világít. Akárcsak kocka topiktárs által leírt esetben.

Egyébként szerintem félreértés van itt, mert legalább arról meg kéne győződni, hogy csak a kapcsolóban lévő lámpa nem működik, vagy a belső levegő keringetés, netán egyik sem. Nekem még mindig nem világos. Csak ezt nem ártana tisztázni, mielőtt a bontóba rohansz kapcsolóért. Mert a kapcsoló csere max csak a visszajelző lámpa problémát fogja megoldani. Ha maga a belső levegő keringetés nem működik, azt 99% hogy nem a kapcsoló okozza.

Ezeket a lapátokat vákuum "munkahenger" állítja, amit egy mágnesszelep vezérel, ezeknek a hibája mind mind okozhatja.

Link to comment
Megosztás:

Ominózus régóta fennálló problémám: Klímával a vízhőfokom lassú menetben(értsd csúcsforgalom) 95 fok de néha 100 fok fölé is felugrik. B@ssza a csőrömet... nem lehet valami megoldást találni, hogy jobb legyen a hűtésem? Piros folyadék van az autóban, termosztát, hőgombák hűtő jó, hengerfej problémám nincs, lamellák tiszták. Nincs valami olyan megoldás, hogy a ventillátort kapcsolóval ellátva az utastérből kapcsolom nagy melegben, egyébként meg normálisan üzemel?

Link to comment
Megosztás:

Ominózus régóta fennálló problémám: Klímával a vízhőfokom lassú menetben(értsd csúcsforgalom) 95 fok de néha 100 fok fölé is felugrik. B@ssza a csőrömet... nem lehet valami megoldást találni, hogy jobb legyen a hűtésem? Piros folyadék van az autóban, termosztát, hőgombák hűtő jó, hengerfej problémám nincs, lamellák tiszták. Nincs valami olyan megoldás, hogy a ventillátort kapcsolóval ellátva az utastérből kapcsolom nagy melegben, egyébként meg normálisan üzemel?

Mennek minden fokozatban a hűtőventilátorok? Első fokozatban a két venti sorba kötve megy. Második fokozatban mindkettő az előtét ellenállásáról megy. Harmadik fokozatban mindkettő teljes fordulatszámon megy. Ha valamelyik netán mindkettő előtét ellenállás rossz, akkor a második fokozat kiesik, ha az első fokozat kevés, akkor kapcsolna a kettes fokozat, de ha rosszak az ellenállások akkor ez nem kapcsol, hanem melegszik tovább a víz, addig, amíg a harmadik fokozat nem kapcsol.

Természetesen megoldható egy kapcsolóval a ventik kapcsolása. A hőgombáról megcsapolod a vazetékeket, és a megfelelőt, attól függően melyik fokozatot akarod kapcsolni.

Link to comment
Megosztás:

Nekem is ilyen volt. Klímával 40 fokban be értem mondjuk pestre, és a lámpáknál állva ahol ontja még a beton is a meleget, mindjárt fel ment a piros aljáig, aztán mint a bolond be indult a venti és le nyomta vissza, de ezt addig játszotta míg el nem indultam normális tempóban és volt menetszél hűteni. Hűtőt is meg nézheted, hogy nem-e bogaras piszkos.

Ominózus régóta fennálló problémám: Klímával a vízhőfokom lassú menetben(értsd csúcsforgalom) 95 fok de néha 100 fok fölé is felugrik. B@ssza a csőrömet... nem lehet valami megoldást találni, hogy jobb legyen a hűtésem? Piros folyadék van az autóban, termosztát, hőgombák hűtő jó, hengerfej problémám nincs, lamellák tiszták. Nincs valami olyan megoldás, hogy a ventillátort kapcsolóval ellátva az utastérből kapcsolom nagy melegben, egyébként meg normálisan üzemel?

Link to comment
Megosztás:

Mennek minden fokozatban a hűtőventilátorok? Első fokozatban a két venti sorba kötve megy. Második fokozatban mindkettő az előtét ellenállásáról megy. Harmadik fokozatban mindkettő teljes fordulatszámon megy. Ha valamelyik netán mindkettő előtét ellenállás rossz, akkor a második fokozat kiesik, ha az első fokozat kevés, akkor kapcsolna a kettes fokozat, de ha rosszak az ellenállások akkor ez nem kapcsol, hanem melegszik tovább a víz, addig, amíg a harmadik fokozat nem kapcsol.

Természetesen megoldható egy kapcsolóval a ventik kapcsolása. A hőgombáról megcsapolod a vazetékeket, és a megfelelőt, attól függően melyik fokozatot akarod kapcsolni.

Köszönöm a választ. Előtét ellenállást, hogyan tudok tesztelni? Ha rossz hol tudom cserélni?

Link to comment
Megosztás:

Nekem is ilyen volt. Klímával 40 fokban be értem mondjuk pestre, és a lámpáknál állva ahol ontja még a beton is a meleget, mindjárt fel ment a piros aljáig, aztán mint a bolond be indult a venti és le nyomta vissza, de ezt addig játszotta míg el nem indultam normális tempóban és volt menetszél hűteni. Hűtőt is meg nézheted, hogy nem-e bogaras piszkos.

Nekem kapásból 92 fokon kapcsol a ventilátor egyes fokozata, és nem is engedi feljebb menni a vizet. Ilyenkor a hátsó, és a jobb oldali első venti megy.

A harmadik fokozatban mindhárom venti megy az előtét ellenállásán keresztül. (Klímás Isuzu motoros autón 3 venti van)

Link to comment
Megosztás:

Köszönöm a választ. Előtét ellenállást, hogyan tudok tesztelni? Ha rossz hol tudom cserélni?

Többféle módon tudod tesztelni. Nemtudom mennyire hozzáférhető nálad a hőgomba (nekem fent van a hűtő bal oldalán). Lehúzod a csatiját, és a kapcsolási rajz szerint rövidre zárogatod a megfelelő érintkezőket. Így tudod tesztelni a fokozatokat.

Másik módszer, lehúzod a ventik csatiját, és megtáplálod akkumulátorról. 3 vezetékes a csati, ebből egyik a test, másik a direkt, harmadik az előtét ellenálláson ketesztülmenő pozitív. Értelem szerűn kis fokozaton, és nagy fokozaton is mennie kell a ventinek. Ha csak teljes fokozaton megy, akkor az előtét ellenállás rossz.

Előtét ellenállást beszerezni sajnos nem egyszerű dolog. Én 3-at vettem (vatera), amiből egyik volt csak jó, és ezt komplett ventilátorral adták. Bontósok egyébként nem szeretnek eladni külön ellenállást, mert anélkül eladhatatlan a venti, és mindig az ellenállás szarik be.

Ha mégis sikerül kapni, akkor kábellel együtt be kell forrasztani a helyére a ventire.

Link to comment
Megosztás:

Múltkor kaptam egy infót, hogy 5-6 Ohm körüli az előtét ellenállás. Egy 10-15W-os megteszi, csak be kell kötni a ventilátor vezetékébe, hogy az ellenállás a direkt és az alacsony fokozat vezetéke közé kerüljön. Tehát nem elvágni kell, csak a két vezeték közé bekötni a megfelelő vastag vezetékkel és az ellenállást úgy helyezni, hogy érje a menetszél. Én is ezt akarom majd megcsinálni, mert nálam is rossz az ellenállás.

Link to comment
Megosztás:

Múltkor kaptam egy infót, hogy 5-6 Ohm körüli az előtét ellenállás. Egy 10-15W-os megteszi, csak be kell kötni a ventilátor vezetékébe, hogy az ellenállás a direkt és az alacsony fokozat vezetéke közé kerüljön. Tehát nem elvágni kell, csak a két vezeték közé bekötni a megfelelő vastag vezetékkel és az ellenállást úgy helyezni, hogy érje a menetszél. Én is ezt akarom majd megcsinálni, mert nálam is rossz az ellenállás.

Úgy kell bekötni, hogy az ellenállás a réginek a helyére kerüljön, annak két vezetékét kell rákötni az új ellenállásra.

Link to comment
Megosztás:

Én azért gondoltam a külső elhelyezésre, mert az első venti nem megy, aminek az ellenállása a klímahűtő felé néz, így le kellene bontani az egész autó elejét a csere miatt. A vezetéke pedig fent van könnyen hozzáférhető helyen.

Megpatkolni persze meg lehet sokféleképpen. Én a rendes javításáról írtam :) Ehhez sajnos alap, hogy a lököst és alatta a keresztmerevítőt le kell venni, de onnan már könnyen hozzáférhető az elöl lévő venti. A hátsó az motortípustól függően lehet egyszerűbb, vagy rázósabb is.

Nálam pl ahhoz le kellene bontani a komplett hűtőrendszert, klímahűtővel vízhűtővel együtt. Lökös le, keresztmerevítő le, első venti tartó keret le, klíma leszív, klímahűtő le, hűtővíz leenged, hűtő a hátsó ventivel együtt leszerel, és itt van az a pont hogy 2 órányi bontás után lehet cserélni 5 perc alatt a szaros ellenállást. majd újabb 2 óra alatt mindent vissza :)

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok olyan kérdésem volna,hogy a 97-es B vectrán a digit klíma nem hűt :unsure: mi lehet a probléma? Segítséget előre is köszike :D

Kompresszor bekapcsol? Ha nem akkor valószínűleg nincs gáz a rendszerben és ilyenkor letiltja a kompresszor bekapcsolását. Vagy esetleg más okból nem kap áramot, de ennek a kisebb a valószínűsége.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Sziasztok,

Tudna valaki infót adni a hűtő ventilátorok működéséről?

Az autó egy isuzu 1.7td, manuális klimás, de a klima nem működik.

Arra lennék kíváncsi, hogy a 3 ventilátor (2 külső, 1 belső) milyen hőfokon kapcsol be?

A napokban ahogy melegebb van többször indul el. Azt tapasztaltam, hogy 93 fok körül elindult a külső jobb oldali, ha szemből nézem.

A belső abszolút nem ment, ez normális?

Vagy az csak 95-97 fok körül kapcsol be?

További észrevétel, hogy ha leállítom a motort, gyújtás off akkor leáll a külső.

Köszi az infókat.

Link to comment
Megosztás:

Múltkor kaptam egy infót, hogy 5-6 Ohm körüli az előtét ellenállás. Egy 10-15W-os megteszi, csak be kell kötni a ventilátor vezetékébe, hogy az ellenállás a direkt és az alacsony fokozat vezetéke közé kerüljön. Tehát nem elvágni kell, csak a két vezeték közé bekötni a megfelelő vastag vezetékkel és az ellenállást úgy helyezni, hogy érje a menetszél. Én is ezt akarom majd megcsinálni, mert nálam is rossz az ellenállás.

Hello!

Én tavaly javítottam meg a sajátomat. A kiöntésnél szépen befolyt a víz és elrohadt a vezeték. Nem egy egyszerű

móka, de működik. Szét kell vágni az egészet óvatosan, a hőbiztiket is ki kell cserélni. Vettem neki egy réz vízcsövet

és abba helyeztem el kvarc homok ágyban majd fbs-el kitömítettem és zsugorcsővel lezártam.

Ha jól emlékszem nem volt ott 5 - 6 ohm, talán csak 0.5 v 0.6 ohm (bocsi de nem emlékszem pontosan).

Szóval gyógyíthatóak az ellenállások!

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok,

Tudna valaki infót adni a hűtő ventilátorok működéséről?

Az autó egy isuzu 1.7td, manuális klimás, de a klima nem működik.

Arra lennék kíváncsi, hogy a 3 ventilátor (2 külső, 1 belső) milyen hőfokon kapcsol be?

A napokban ahogy melegebb van többször indul el. Azt tapasztaltam, hogy 93 fok körül elindult a külső jobb oldali, ha szemből nézem.

A belső abszolút nem ment, ez normális?

Vagy az csak 95-97 fok körül kapcsol be?

További észrevétel, hogy ha leállítom a motort, gyújtás off akkor leáll a külső.

Köszi az infókat.

3 fokozata van a ventilátoroknak:

1. fokozat: Jobb első és a hátsó venti forog, ezeket egymással sorba kapcsolják a relék.

2. fokozat: Mindhárom venti forog az előtét ellenállásán keresztül.

3. fokozat: Mindhárom venti forog direktben 12 V-ról, teljes fordulatszámon

Az 1. fokozatot a klíma automatikusan indítja. Valamint az első fokozat gyújtás nélkül is megy, ha meleg a víz, ezen kívül van még egy állóhelyzeti vízszivattyú, ami akkor az első fokozattal együtt megy, de csak akkor, ha áll a motor. Keringeti tovább a vizet, ha le van állítva a motor.

A hőkapcsolóra ez van írva:

1: 100 fok

2: 105 fok

3: 110 fok

Nálam műszer szerint 92 fokon kapcsol az első fokozat.

Szóval az teljesen jónak tűnik, hogy 93 foknál ment nálad a jobb oldali. Annyiból viszont szerintem rosszul nézted, hogy a belső nem megy ilyenkor, mert a kettő csak együtt tud menni, első fokozaton sorba vannak kapcsolva.

Link to comment
Megosztás:

3 fokozata van a ventilátoroknak:

1. fokozat: Jobb első és a hátsó venti forog, ezeket egymással sorba kapcsolják a relék.

2. fokozat: Mindhárom venti forog az előtét ellenállásán keresztül.

3. fokozat: Mindhárom venti forog direktben 12 V-ról, teljes fordulatszámon

Az 1. fokozatot a klíma automatikusan indítja. Valamint az első fokozat gyújtás nélkül is megy, ha meleg a víz, ezen kívül van még egy állóhelyzeti vízszivattyú, ami akkor az első fokozattal együtt megy, de csak akkor, ha áll a motor. Keringeti tovább a vizet, ha le van állítva a motor.

A hőkapcsolóra ez van írva:

1: 100 fok

2: 105 fok

3: 110 fok

Nálam műszer szerint 92 fokon kapcsol az első fokozat.

Szóval az teljesen jónak tűnik, hogy 93 foknál ment nálad a jobb oldali. Annyiból viszont szerintem rosszul nézted, hogy a belső nem megy ilyenkor, mert a kettő csak együtt tud menni, első fokozaton sorba vannak kapcsolva.

Én sem hittem a szememnek, de tényleg nem láttam forogni a belsőt, ez volt a meglepő?

Hogyan érdemes ennek utánanézni szerinted, tesztelni aktuális hőmérsékletre melegítés nélkül? Műszerrel vagy ilyesmi méregetésre gondoltam.

Vagy esetleg valamelyik relével gond lehet?

Köszi.

Link to comment
Megosztás:

Tegnap feltöltettem a klímát, 10 ropiért tettek bele 605grammot- vagyis a többi hiányozott belőle. Ősszel így tervbe van véve egy komplett ellenőrzés, majd kiderül, hol szökhet a gáz. Viszont ma voltam egy klíma fertőtlenítésen, amit én naivan azt hittem, hogy valamilyen géppel csinálják, ózonnal, mert úgy olvastam a neten, hogy ezt jobb szakemberre bízni, az a tuti. Namost ehez képest egy kisebb, mint 0,5l-es palackot berakott az ember a hátsó ülések közé, klíma be maxra, majd így várakoztunk kerek 10 percig. Utána még volt tömény szag, úgy mentünk haza. Ha ezt tudom, hogy így csinálják, akkor ezt én is megcsináltam volna és megmaradt volna 3e ft- vagyis csak a fele, mert az klímatisztító spray a sparban 1300-ba kerül...

Jó hülye voltam, de hát ez van...

Link to comment
Megosztás:

Tegnap feltöltettem a klímát, 10 ropiért tettek bele 605grammot- vagyis a többi hiányozott belőle. Ősszel így tervbe van véve egy komplett ellenőrzés, majd kiderül, hol szökhet a gáz. Viszont ma voltam egy klíma fertőtlenítésen, amit én naivan azt hittem, hogy valamilyen géppel csinálják, ózonnal, mert úgy olvastam a neten, hogy ezt jobb szakemberre bízni, az a tuti. Namost ehez képest egy kisebb, mint 0,5l-es palackot berakott az ember a hátsó ülések közé, klíma be maxra, majd így várakoztunk kerek 10 percig. Utána még volt tömény szag, úgy mentünk haza. Ha ezt tudom, hogy így csinálják, akkor ezt én is megcsináltam volna és megmaradt volna 3e ft- vagyis csak a fele, mert az klímatisztító spray a sparban 1300-ba kerül...

Jó hülye voltam, de hát ez van...

Én is a házilagos megoldást használom, spray be a hátsó ülések elé, és járatom a klímát, ahogy kell.

Link to comment
Megosztás:

Én sem hittem a szememnek, de tényleg nem láttam forogni a belsőt, ez volt a meglepő?

Hogyan érdemes ennek utánanézni szerinted, tesztelni aktuális hőmérsékletre melegítés nélkül? Műszerrel vagy ilyesmi méregetésre gondoltam.

Vagy esetleg valamelyik relével gond lehet?

Köszi.

Akkor valami a tiédben már házilag mókolva lett. A rajz szerint is, és a valóságban is így működik ahogy leírtam.

Mielőtt szereltem be a klímát, kiszerelve, padon tesztelgettem, hogy a ventilátorok hogy kapcsolnak be. Össze volt állítva az a komplett vezérlés, relédoboz, ami bent van az akku előtt, és a hűtőn, rá voltak adva a 12V-ok a megfelelő helyekre, közben melegítettem a hőkapcsolót villanyrezsón.

Innentől kezdve, hogy valószínűleg a te rendszered meg lett mókolva, sajnos nem biztos, hogy igazak rá azok a dolgok, amiket a gyári rendszerről leírtam.

Az elektromos állóhelyzeti szivattyúd megvan?

Tesztelni úgy lehet, hogy össze kell zárogatni a hőkapcsolóra menő csatlakozó érintkezőit, miközben rajta van a gyújtás.

1 fokozathoz: 1-est a 2-essel.

2 fokozathoz: hozzájuk zárni a 3-ast is.

3 fokozathoz: hozzájuk zárni a 4-est is.

Az 1-es fokozatnak gyújtás nélkül is mennie kell.

Így tesztelhetőek a fokozatok. Mivel az Isuzu motoros kocsi hűtőjének tetején van a hőkapcsoló, ezt könnyű kivitelezni.

Link to comment
Megosztás:

Akkor valami a tiédben már házilag mókolva lett. A rajz szerint is, és a valóságban is így működik ahogy leírtam.

Mielőtt szereltem be a klímát, kiszerelve, padon tesztelgettem, hogy a ventilátorok hogy kapcsolnak be. Össze volt állítva az a komplett vezérlés, relédoboz, ami bent van az akku előtt, és a hűtőn, rá voltak adva a 12V-ok a megfelelő helyekre, közben melegítettem a hőkapcsolót villanyrezsón.

Innentől kezdve, hogy valószínűleg a te rendszered meg lett mókolva, sajnos nem biztos, hogy igazak rá azok a dolgok, amiket a gyári rendszerről leírtam.

Az elektromos állóhelyzeti szivattyúd megvan?

Tesztelni úgy lehet, hogy össze kell zárogatni a hőkapcsolóra menő csatlakozó érintkezőit, miközben rajta van a gyújtás.

1 fokozathoz: 1-est a 2-essel.

2 fokozathoz: hozzájuk zárni a 3-ast is.

3 fokozathoz: hozzájuk zárni a 4-est is.

Az 1-es fokozatnak gyújtás nélkül is mennie kell.

Így tesztelhetőek a fokozatok. Mivel az Isuzu motoros kocsi hűtőjének tetején van a hőkapcsoló, ezt könnyű kivitelezni.

Nagyon köszi az infókat, ki is fogom próbálni.

Bár szerintem ez a mókolás nem játszik, mert nemrég még ment az a venti, tavasz folyamán.

Az érintkezők meg vannak jelölve valamilyen számmal?

Elsőként megpróbálom azt, hogy lehúzom a hátsó csatiját és adok neki direkt 12V-ot, és ezzel kizárom, hogy nem-e rossz.

Mert ha úgy sem megy akkor tuti kuka és ott lesz a gond.

Annál 4 érintkezős csatlakozónál a hűtő tetején elég szarok a vezetékeim, ki vannak dörzsölődve, de elvileg szakadás nincs, azokat leragasztottam szigetelővel már.

Hamarosan kiderül.

Link to comment
Megosztás:

Nagyon köszi az infókat, ki is fogom próbálni.

Bár szerintem ez a mókolás nem játszik, mert nemrég még ment az a venti, tavasz folyamán.

Az érintkezők meg vannak jelölve valamilyen számmal?

Elsőként megpróbálom azt, hogy lehúzom a hátsó csatiját és adok neki direkt 12V-ot, és ezzel kizárom, hogy nem-e rossz.

Mert ha úgy sem megy akkor tuti kuka és ott lesz a gond.

Annál 4 érintkezős csatlakozónál a hűtő tetején elég szarok a vezetékeim, ki vannak dörzsölődve, de elvileg szakadás nincs, azokat leragasztottam szigetelővel már.

Hamarosan kiderül.

Jelölve vannak, vagy a csatin, vagy az aljazaton.

Namost itt csak az a gond, hogy az első fokozatnál a két venti sorba kapcsolva megy (előtét ellenállásaik nem játszanak) szóval ha egyik rossz, akkor nem megy a másik sem. Ez a soros kapcsolás alapja. Lehet, hogy te a második fokozatot láttad működni, de ekkor mindhárom ventinek mennie kell előtét ellenállásaikon keresztül. Lehet, hogy a kettőnek nem jó az előtét ellenállása, csak azé jó, amit láttál forogni. Ez viszont a második fokozat, és nem az első!

Nézd végig mindhárom ventit, hogy jók-e az előtét ellenállásaik.

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.