Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Extra-felszerelések beépítése utólag + elektromos kérdések


Amusing

Recommended Posts

bocs, de nem!

Mivel 12V-os a rendsszer, ezért biztossan 1-1,5 Kohmos előtétellenálás van elötte, ha nem lenne akkor a LED "kiégne".

5V-is sok lenne a LEDeknek, mivel a kék és fehér LEDeknek a legnagyobb a nyitófeszültsége (3.2-3.6V).

Egy kicsit még gondold át ezt a hozzászólást :(

Egy kis segítség: a két led sorba van kötve az "égőn" belül :)

És a söntölés jelen esetben arra vonatkozna, hogy párhuzamosan kéne kötni egy egykétszáz

ohmos ellenállást a ledekkel, de még lehet az is sok lenne :( Sajnos ilyen ez a haloványítókészülék... ;)

Link to comment
Megosztás:

Egy kicsit még gondold át ezt a hozzászólást :(

Egy kis segítség: a két led sorba van kötve az "égőn" belül :)

És a söntölés jelen esetben arra vonatkozna, hogy párhuzamosan kéne kötni egy egykétszáz

ohmos ellenállást a ledekkel, de még lehet az is sok lenne :( Sajnos ilyen ez a haloványítókészülék... ;)

Sajnos még nem volt időm vele foglalkozni, de a söntölés logikusnak tűnik, ezzel talán úgy "működne" mint az izzó, azaz omnikus ellenállásként, és így ki tudna sülni a vezérlőben (késleltőben) a kondi, azaz megszűnne a parázslás.

Tapasztalataimat közzé teszem ;)

Link to comment
Megosztás:

Egy kicsit még gondold át ezt a hozzászólást :(

Egy kis segítség: a két led sorba van kötve az "égőn" belül :D

És a söntölés jelen esetben arra vonatkozna, hogy párhuzamosan kéne kötni egy egykétszáz

ohmos ellenállást a ledekkel, de még lehet az is sok lenne :D Sajnos ilyen ez a haloványítókészülék... ;)

Elektrotechnikus vagyok, szóval tudom mifán terem. ;)

Akkor dupla akkora lessz a nyitófeszültsége, de ugyanakkora áram fog áthaladni a LEDeken. 2db LED is kevés 12V-ra(4db kell ha nincs előtétellenállás!!!). (vagyis inkább 14.2V-ra, mert az ólomakkumulátorok kapocsfeszültsége cellánként 2.2V feltöltött állapotban)

A söntölést is tudom mi. :( Ha 14.2V 200ohmos söntre számolom, de a szabványos érték a 220ohm-os elenáláson akkor 0,064A áram folyik, 14.2V-on nézve 0,77W teljesítményű, azaz a szabványos érték szerint 220ohm 1W teljesítményű ellenállás kell. Érdemes ugy szerelni, hogy a diszipált hő tudjun távozni.... (ha kisebb elenálást veszel, akkor azt pillanatok alatt meg lehet sütni :) )

Link to comment
Megosztás:

Elektrotechnikus vagyok, szóval tudom mifán terem. :(

Akkor dupla akkora lessz a nyitófeszültsége, de ugyanakkora áram fog áthaladni a LEDeken. 2db LED is kevés 12V-ra(4db kell ha nincs előtétellenállás!!!).

Én se állok éppen messze a dolgoktól ;)

Éppen azt próbáltam elmagyarázni, hogy az az 1-1,5K nagyon sok, amit mondtál. A sorban két led kb 6V-os feszt ejt,

és ezek a ledek általában 20-30mA-en szoktak üzemelni. Ebből kiszámolhatod, mekkora kb a sorbakötött ellenállás

az "égőben" :)

Ja, még érdemes azzal is számolni, hogy az égő már legalább egy félvezetőn át kapja a tápot, tehát nem fog mejelenni

rajta a teljes akku kapocsfesz soha.

Na és akkor ezen felül, a teljes égővel kéne párhuzamosan kötni egy potit, és kísérletezni. De lehet hogy le kell menni

egész kicsi értéktartományba, és ahhoz kevés az 1W-os poti.

Link to comment
Megosztás:

bocs, de nem!

Mivel 12V-os a rendsszer, ezért biztossan 1-1,5 Kohmos előtétellenálás van elötte, ha nem lenne akkor a LED "kiégne".

5V-is sok lenne a LEDeknek, mivel a kék és fehér LEDeknek a legnagyobb a nyitófeszültsége (3.2-3.6V).

Habár Gabi már leírta, meg én is. Mivel 2 azaz kettő LED sorbakötve, kb. rendben van a fesz. A lesöntölés az egész "izzóra" vonatkozna, amiben természetesen benne van a soros előtétellenállás, de attól az még nem tiszta ohmos terhelés!!

Ezért volt javallva a párhuzamos ellenállás, ami esetleg átqrja az elektronikát és nem fog parázsolgatni. Mi nem ezt az ellenállást akartuk kisöntölni, hogy elvillantsuk a LED-eket örökre... Ennyi!

Link to comment
Megosztás:

Elektrotechnikus vagyok, szóval tudom mifán terem. ;)

Akkor dupla akkora lessz a nyitófeszültsége, de ugyanakkora áram fog áthaladni a LEDeken. 2db LED is kevés 12V-ra(4db kell ha nincs előtétellenállás!!!). (vagyis inkább 14.2V-ra, mert az ólomakkumulátorok kapocsfeszültsége cellánként 2.2V feltöltött állapotban)

A söntölést is tudom mi. :( Ha 14.2V 200ohmos söntre számolom, de a szabványos érték a 220ohm-os elenáláson akkor 0,064A áram folyik, 14.2V-on nézve 0,77W teljesítményű, azaz a szabványos érték szerint 220ohm 1W teljesítményű ellenállás kell. Érdemes ugy szerelni, hogy a diszipált hő tudjun távozni.... (ha kisebb elenálást veszel, akkor azt pillanatok alatt meg lehet sütni :) )

6x 2,2 V az véletlenül nem 13,2V?? Ráadásul inkább 2,1V, azaz 12,6-12,7V egy feltöltött akku nyugalmi állapotban.

Különben meg üzem közben kb. 13,8-14,4V fesz van a rendszerben, de ez inkább a generátor feszszabályzójától függ.

S ha nem teszel előtétellenállást, a 4 LED-ed is kipukkan, mert nincs, ami korlátozza az áramot kedves IMY... Próbáld ki!

Egyébként a sönt teljesítmény méretezése rendben van.

Link to comment
Megosztás:

6x 2,2 V az véletlenül nem 13,2V?? Ráadásul inkább 2,1V, azaz 12,6-12,7V egy feltöltött akku nyugalmi állapotban.

Különben meg üzem közben kb. 13,8-14,4V fesz van a rendszerben, de ez inkább a generátor feszszabályzójától függ.

S ha nem teszel előtétellenállást, a 4 LED-ed is kipukkan, mert nincs, ami korlátozza az áramot kedves IMY... Próbáld ki!

Egyébként a sönt teljesítmény méretezése rendben van.

Igazad van, 6*2,2 az 13,2 :(

De nem kell 4db LED-hez semmiféle ellenállás....

Előtétellenállás?=Tápfeszültség(Ut)-LED nyitófeszültsége(Ud)/áramerősség (amekkora árammal meg szeretné hajtani a LED-et, ez tipikussan 20mA, de A-ban kell megadni)

Tehát akkor 4db 3.6V-os nyitófeszültségű LEDet ha 20mA-al akar meghajtani az ember 14.4V-os tápfeszültségről(általában vagyis a motorjaim ennyit töltöttek):

R= 14,4-(4*3,6V)/0,02A=0V/0,02A=0 ohm....

Link to comment
Megosztás:

Én már csak szőrözök egy kicsit...ha 13,2-ből kivonsz 14,4-et, hogy lesz az 0??

De hagyjuk az egészet, mert lassan már a Kirchoff két törvényénél tartunk.

14,4-ből vonsz ki 4*3,6-ot, azaz 14.4-14.4=0

De ha 13,2-14,4=-1,2V

Szóval abban az esetben miért kellene előtétellenálás, és miért égne ki a 4db sorbakötött 3.6V nyitófeszültségű LED? Légyszíves magyarázd meg! Köszi! :(

Link to comment
Megosztás:

A leden eső feszültség az egy dolog. Egy másik meg az, hogy mindenképpen korlátozni kell a rajta átfolyó áramot,

különben hamar meg fog murdálni, mert a led a technológiája miatt képes "megfutni". Így tervezésnél mindenképpen

alacsonyabb eső feszültséget kell választani (tehát kevesebb ledet kötsz sorba, inkább párhuzamosan) a tápnál, hogy

legyen lehetőség ellenállás sorbakötésére.

Azért egy elektrotechnikus ismerhetné a ledek alap dolgait... :(

Amúgy meg a különböző ledeken eső feszültség elég széles tartományú, és nem is inkább a színtől függ, mint

a típusától/szennyezési technológiától. Legtöbb led 1,2V...5V közötti tartományban van, ebből is a 2V...3,2V a

legjellemzőbb. Ha valaki profin akar méretezni ledes megvilágítást valahova, akkor a pontos típus ismeretében

érdemes megnézni az adatlapját a netről ;)

Link to comment
Megosztás:

Megoldódott a led -es probléma, forrasztottam párhuzamosan egy 33 kOhm értékű ellenállást és abban a pillanatban elalszik a led a késleltetés végén, azaz megszünt a parázslás :(

Rámértem, még így is 2.7V körül van a lednél (ha ki van kapcsolva), de ez a fesz kevés a két lednek ahhoz már, hogy "begyújtson".

Gondolom ha növelném az R értéket, elérhetném, hogy kikapcskor teljesen nulla fesz lenne a ledeknél.

Köszi a segítséget mindenkinek ;)

Link to comment
Megosztás:

Hello. Bocsi ha rossz hejre irom de nem tudom hova kene feltenni a kerdesemet.

Szertnek vissza pilanto tukrot cserelni es menyire bonyolult ki cserelese ( elektromos ) ?

Ha valki tudna segiten meg koszonem. :(

Tükörlapot, vagy kompletten házzal együtt?

A tükörlap öntapadós, bepattintós és nem drága, a komplett tükör házzal viszont eléggé az.

Belülről le kell szedni a tükörháromszög műanyag borítását (3 műa. patent fogja) benne a csipogóval és a szivaccsal, majd mögötte van három csavar, ami a tükröt rögzíti.

A tükörháromszög lepattintásával óvatosan, mert könnyen törik, de nem a bolha, hanem a műanyagon lévő körmök törnek.

Link to comment
Megosztás:

Tükörlapot, vagy kompletten házzal együtt?

A tükörlap öntapadós, bepattintós és nem drága, a komplett tükör házzal viszont eléggé az.

Belülről le kell szedni a tükörháromszög műanyag borítását (3 műa. patent fogja) benne a csipogóval és a szivaccsal, majd mögötte van három csavar, ami a tükröt rögzíti.

A tükörháromszög lepattintásával óvatosan, mert könnyen törik, de nem a bolha, hanem a műanyagon lévő körmök törnek.

Igazabol teljesen masfajta tukrot akkarok felrakni (nem az erdeteitt) hanem ezt: Visit My Websit es itt is a feketett elektromosan es nem tudom hogy 3-4 szalas a gyari vilanymotor mert itt azt is kerdezi.

http://www.body-kit.co.uk/acatalog/m3_styl...or_mirrors.html

Link to comment
Megosztás:

14,4-ből vonsz ki 4*3,6-ot, azaz 14.4-14.4=0

De ha 13,2-14,4=-1,2V

Szóval abban az esetben miért kellene előtétellenálás, és miért égne ki a 4db sorbakötött 3.6V nyitófeszültségű LED? Légyszíves magyarázd meg! Köszi! :(

T. elektrotechnikus kollega!

Közben kijavítottad az előző #1084. hozzászólásodban az egyenletedet vagy nevezzük számításnak... ne trükközzél, ez nem szép!!

De ha akarod, visszajavíthatom neked, ahogy először megírtad.... valahogy így nézett ki...

R= 13,2-(4*3,6V)/0,02A=0V/0,02A=0 ohm....

Egyébként ismételten figyelmedbe ajánlom Futó kollega tanácsait a LED-ekről úgy általában, #1088. De így is próbálhatod, ha nem találod: http://www.opelforum.hu/index.php?s=&s...st&p=314630

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.