Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Fogyasztás


neonx

Recommended Posts

Tegnap betegszállító üzemmódban 80 - 90 km/h-val mentem 472 km-t fogyasztás 4,8 l/100 km lett. :mellow:

Ehhez azért már pofa kell! :unsure:

Nekem most 6,3 lett (795km=50liter), igaz, ebben volt 200km vontatás is (olyan kocsit, aminek az egyik fékje néha beragadt), amiből több mint 1 óra pesti dugóban volt.

Annyiszor megpróbáltam már nagypapisan menni (80-90), hogy nézzek végre egy jó kis fogyasztást, de 10-20km-nél tovább még sosem sikerült :rolleyes:

Link to comment
Megosztás:

... 5,5 is lehetett volna az atlagfogyasztas. A 60 LE nagyon keves, 100 km/h felett mar erolkodik a motor, ezert nem leptem at ezt a sebesseghatart. (1.6-ossal szerintem ennel jobb fogyasztast is el lehet erni, a kezikonyv szerint is kevesebbet eszik az erosebb motor.)

Ez igaz, nekem 1.6-ossal volt mar 5.5l / 100km. Bp - Szekelyudvarhely, egyedul, cucc nelkul, kenyelmes 100-110-es tempoban. Elozni sokat eloztem (sok a kamion), de 120 folott tartosan nem mentem. Sokszor megyek igy, 6l korul eszik ilyenkor.

Amin viszont kiakadtam, Husvetkor voltunk Horvato-ban, lefele vegig 140-150 autopalya (forgalom nem volt, szinte vegig tempomattal), es 7.9 lett a fogyasztas....

120 folott elkezd vedelni :rolleyes:

Tiv

Link to comment
Megosztás:

275-ért van 98-as ahol szoktam tankolni, pedig 1-2 hete még 290 felett volt. Nagyon szórják ki. Ha lenne egy tartálykocsim biztos betartalékolnék egy kicsit de most csak abban reménykedem hogy még marad mikor megyek hazafelé.

Amúgy nem tudom másnak is feltűnt-e, de azt mondják hogy itthonról eltűnik a 98-as, aztán meg hogy a mol még gyártja és magánkutaknál még lehet majd kapni. Most akkor hogy?

Ja azt sem értem hogy arra hivatkoznak hogy kevés fogy belőle. 100-asból tényleg több fogy?

Link to comment
Megosztás:

Ja azt sem értem hogy arra hivatkoznak hogy kevés fogy belőle. 100-asból tényleg több fogy?

Szerintem keveslik az árát és úgy vannak vele, hogyha jó minőségű benyát akarsz, akkor ne 10 forinttal fizess többet literenként, hanem min. 30-cal...

Egyébként tényleg jó áron szerezted azt a 98-ast...

Link to comment
Megosztás:

Ja azt sem értem hogy arra hivatkoznak hogy kevés fogy belőle. 100-asból tényleg több fogy?

Igen. Kutas ismerősöm (shell) szerint elég jól fogy. :mellow:

Eleinte amikor megjelent, mindenkire tukmálni kellett, hogy tartsák a kiadott normát,

de azt mondta, már rég nincs ilyen gondjuk. :rolleyes:

Link to comment
Megosztás:

És arról tudunk valamit, hogy van-e valami káros hatása az adalékolt 100as benyának? Mintha hallottam volna valami olyat, hogy magasabb hőfokon ég, mint 95. Létezhet ilyen?

nekem érzésre sokkal rosszabbul ment az autó :$

de majd jön a Futógabi és megmondja, hogy ez csak mentális dolog volt :rolleyes:

Link to comment
Megosztás:

nekem érzésre sokkal rosszabbul ment az autó :$

de majd jön a Futógabi és megmondja, hogy ez csak mentális dolog volt :rolleyes:

Szerintem, ha nem pörgeted a gépet nincs sok értelme a 100-as cuccnak. Amiben jobb ugye, hogy kevésbé hajlamos öngyulladásra, tehát nagyobb fordulaton sem fog kopogni. Namost normál használat mellett, nem hiszem, hogy kihasználod.

Mivel viszont kicsit könnyebb, ezért (térfogatra) többet fogyaszt belőle az autó. Márpedig a benyát térfogatra veszed, nem kilóra......

Van az a duma, hogy kevesebbet fogyaszt tőle a gép, mert jobban megy, és ezért nem nyomod annyira a gázt... HAHAHA...

Link to comment
Megosztás:

Szerintem, ha nem pörgeted a gépet nincs sok értelme a 100-as cuccnak. Amiben jobb ugye, hogy kevésbé hajlamos öngyulladásra, tehát nagyobb fordulaton sem fog kopogni. Namost normál használat mellett, nem hiszem, hogy kihasználod.

Attól, hogy kisebb a hajlama 95-ös sem fog kopogni, vagy ha igen akkor ott más gond van. És szerintem nem nagy forulaton, hanem alacsonyan nagy terhelésnél.

Link to comment
Megosztás:

A nagyobb oktánszámú benyának egyetlen előnye van: nagyobb előgyújtást lehet vele eszközölni.

Mivel az utcai autóknál ez a 95-ös vagy a 98-as oktánszámig van belőve, igazából sok különbség nem

fog látszani a 95 és 100 között. Ha van chiptuning nagyobb előgyújtással, vagy írható komputer, na,

ott már lesz különbség. :rolleyes:

És nem hallottam olyanról, hogy a 100-as nagyobb hőfokon égne, és nincs is benne semmi nagyon különleges

adalék. A nagyobb hőfok ott kezdődik, amikor a benyában különböző kémiai eljárásokkal kötött oxigén

van, és az az égés során felszabadul. Ezek a versenybenzinek, ezek literje 1500Ft, és nehezen szerezhető,

mert sorban állnak érte a gazdag versenyzők, mint a főnököm is. :mellow:

Link to comment
Megosztás:

Kaptam 98-at, de nagyon a vége lehetett. Vagy 5-ször megállt töltés közben meg az az áramlásjelző vagy mi is egyfolytában habosodott. Egy kicsit paráztam mi lesz ha rosszul mér de nagyjából annyi kellett. Még ki is tolta a tankból. :rolleyes:

Jah és fillérre ugyanannyi volt mint a 95. :unsure: 275.9. Pfff.

99-es 310.

De egyszer szerintem megpróbálom a 95-öst majd. Csak nem hullik szét. Ha meg nem,akkor telitankonként mégegy 1000-essel drágább lesz a fenntartása.

Vagy berakom vitrinbe az egész autót, és egy fillért nem költök rá. :mellow:

Link to comment
Megosztás:

És nem hallottam olyanról, hogy a 100-as nagyobb hőfokon égne, és nincs is benne semmi nagyon különleges

adalék. A nagyobb hőfok ott kezdődik, amikor a benyában különböző kémiai eljárásokkal kötött oxigén

van, és az az égés során felszabadul. Ezek a versenybenzinek, ezek literje 1500Ft, és nehezen szerezhető,

mert sorban állnak érte a gazdag versenyzők, mint a főnököm is. :rolleyes:

Nekem máskor azt mondták a kúton, hogy a 95-ös 900°C-n, a 100-as pedig 1200°C-on ég.

Ha ők hazudtak akkor én is.

Ebből kiindulva én a +300 fokot inkább nem akarom a motortérben.

Ha a magasabb a hőmérséklet, akkor az hamarabb elhasználja az olajat, hengerfejtömítést stb...

De én nem értek a lovakhoz....

Link to comment
Megosztás:

Nekem máskor azt mondták a kúton, hogy a 95-ös 900°C-n, a 100-as pedig 1200°C-on ég.

Ha ők hazudtak akkor én is.

Ebből kiindulva én a +300 fokot inkább nem akarom a motortérben.

Ha a magasabb a hőmérséklet, akkor az hamarabb elhasználja az olajat, hengerfejtömítést stb...

De én nem értek a lovakhoz....

Ezért kérdeztem, ugyanis én is ilyet hallottam és én is a kuton, igaz nekem kisebb különbség rémlik.

Link to comment
Megosztás:

Persze, tanult kutas kollegák biztos sokat tudnak az üzemanyagok égésének fizikájáról. :rolleyes:

Ez egy oltári nagy baromság, hogy több száz fok az eltérés az égési hőmérsékletben. :mellow:

Mint említettem, ilyesmi csak a versenybenzineknél van, ahol olyan adalékanyagok vannak

benne, amiből az égés során még plusz oxigén szabadul fel. Ezért a megemelkedett égési

hőmérséklet. :unsure:

Link to comment
Megosztás:

A négyütemű benzinmotor működése

I. ütem

Az első ütemben történik a levegő-üzemanyag keverék beszívása. Amikor a dugattyú elindul lefelé a hengerben, akkor elkezd nőni a térfogat, és csökken a nyomás a hengerben. Mint tudjuk a gázok a kisebb nyomás felé haladnak, ezért a levegő beáramlik a szívórendszerbe, miközben a porlasztó, vagy a befecskendező benzinpermetet készít. Ezek összekeverednek és elkészült a benzin-levegő keverék. A nyitott szívószelepen keresztül beáramlik a hengerbe. Meddig van nyitva a szívószelep? Ha csak addig lenne nyitva, amíg a dugattyú eljut a felső holtpontról az alsó holtpontig, akkor a hengert nem lehetne a kellő mértékig feltölteni. A szívó szelepnek a felső holtpont előtt már nyitva kell lennie. Ez azt eredményezi, hogy az előző, kipufogás ütem még javában zajlik, de már a szívás is elkezdődik. Az alsó holtpont után is még nyitva van a szelep, és így sikerül használható mértékben feltölteni a hengert. Növelhetjük a henger feltöltést, például rövid, nagy átmérőjű, sima falú szívócsővel, aztán az égéstér előnyös kialakításával.

II. ütem

A második ütemben sűrítjük össze a bejuttatott üzemanyagot. Miközben a dugattyú mozog felfelé, összenyomja az előtte lévő közeget, az eredeti hengertérfogat kb. 10-ed részére. A sűrítés során 400-500 °C sűrítési véghőmérséklet jön létre, mely következtében a végnyomás kb: 18 bar értéket ér el. Ezzel a nagy hőmérséklettel és a nagy nyomással már csínján kell bánni, mert ha gyengébb minőségű üzemanyagok tankolunk, melynek oktánszáma kisebb a megszokottnál akkor lehet, hogy magától begyullad az üzemanyag. Ez nem jó, mert kopogó hangot ad ki a motor. A sűrítés elősegíti a tüzelőanyag alapos keveredését. Azért fontos, hogy jól összekeveredjen a benzin a levegővel, mert így elősegíthetjük a tökéletesebb égést, kisebb károsanyag kibocsátást.

III. ütem

Harmadik ütemben meggyújthatjuk az összesűrített üzemanyagunkat. Az égést gyújtógyertya elektródái között létrejövő ív indítja meg. Az ív létrejöttétől a lángfront teljes szétterjedéséig kb. 1/1000 másodperc telik el. Ez nem valami sok idő. De még ez a picike másodperc is idő, ezért a dugattyú felső holtpontja előtt gyújtják meg az ívet. Lobbanásszerű égés jön létre mely röviddel a felső holtpont után, eléri a 2000-2500 °C hőmérsékletet és a 40-60 bar nyomást. Ez azért már elég intenzív, így a nagynyomású égéstermékek kitágulnak, és lefelé nyomják a dugattyút. Mint tudjuk az energia nem vész el, csak átalakul. Az előbb még hő formájában tárolt energia lenyomja a dugattyút és máris mechanikai munka lesz belőle. Az ütem végére a nyomás 3 bar tájékára csökken, míg a hőmérséklet "csak" 800 °C körül alakul. Itt tegyünk egy kis kitérőt, hogy megnézzük a motor fogyasztását. Akkor fogyaszt optimálisan egy motor, ha 1 kg benzin elégetéséhez 14,7 kg levegőt használunk fel. Ez alacsony fogyasztást eredményez, és ilyenkor terheljük legkevésbé a környezetünket. Vagyis ekkor a legoptimálisabb a károsanyagkibocsátás. Az autógyártók meg szokták adni, hogy mennyi üzemanyagot fogyaszt a motor. A gyári értékek elég csalafinta számok szoktak lenni, ugyanis nem mindenki tudja elérni azt a fogyasztást. Ahhoz hogy elérjük a gyár által előírt fogyasztási adatokat, a következő dolgokat, kell biztosítanunk. 1000 hPa légnyomás, szélmentes idő, 20 °C levegő hőmérséklet, sík, száraz úttest stb.

IV. ütem

Negyedik ütem az égéstermék kitolása, halad felfelé a dugattyú, és a kipufogó szelep kinyit. A 3 bar nyomáson, hangsebesség felett lévő gáz távozik a hengerből, és a kipufogó felé veszi az irányt, ahol hangtompítókon és katalizátoron keresztül halad át, mert különben elég nagy hangzavart tudna kelteni és károsanyag tartalma sem lenne megfelelő.

Annyit tennék hozzá, hogy versenybenzinnel ez 3000 fok fölé is mehet. A pontosabb égéshőt a 14,7:1 aránytól való finom eltérés adja a

tartományon belül. Vagyis minél több levegő jut egységnyi üzemanyagra, annál magasabb lesz az égés hőmérséklete.

Link to comment
Megosztás:

Akkor fogyaszt optimálisan egy motor, ha 1 kg benzin elégetéséhez 14,7 kg levegőt használunk fel. Ez alacsony fogyasztást eredményez, és ilyenkor terheljük legkevésbé a környezetünket. Vagyis ekkor a legoptimálisabb a károsanyagkibocsátás.

Ez így nem igaz.

Best power is usually obtained with an AFR of between 11.8 and 13.0 on most engines. The lowest average emissions are obtained with the AFR around 14.7 to 1 (stoichiometric) and best fuel economy is at AFRs between 16 and 18 to 1.

És az emissziónál is csak az average menti meg a helyzetet. :rolleyes: Ha jól tudom a légfelesleg csak a nitrogén oxidok kibocsátását növeli a többit csökkenti, de ebben nem vagyok biztos.

Link to comment
Megosztás:

Igen, de számold, hogy a motorvezérlés bejárja az alsó és felső tartományt is, attól függően, hogy

részterhelés, vagy teljes terhelés van, és mennyire. Az optimális érték a középérték lesz, azaz a 14,7:1,

amivel az autó átlagban a legkevesebbet fogyasztja (üzemszerűen nincs olyan lehetőség, hogy 16:1

aránnyal járasd a motorod állandóan).

Link to comment
Megosztás:

Igen, de számold, hogy a motorvezérlés bejárja az alsó és felső tartományt is, attól függően, hogy

részterhelés, vagy teljes terhelés van, és mennyire. Az optimális érték a középérték lesz, azaz a 14,7:1,

amivel az autó átlagban a legkevesebbet fogyasztja (üzemszerűen nincs olyan lehetőség, hogy 16:1

aránnyal járasd a motorod állandóan).

Szerintem nem számít, hogy milyen fordulatszámtartományban járunk. Ha 16:1 van akkor az annyi lenn is fenn is.

De ha jól értem te a használatból eredő fogyasztásról beszélsz, én viszont az elméleti működésről, ott pedig az van hogy, ha adott fordulaton légfelesleggel üzemeltetjük a motort, akkor az effektív fogyasztás kevesebb lesz.

Az meg hogy ki hogyan milyen körülmények között használja a motort/autót ebben az esetben mellékes.

Ha úgy van megírva a vezérlés, akkor lehet járni 16:1-en. :rolleyes:

Link to comment
Megosztás:

Ha úgy van megírva a vezérlés, akkor lehet járni 16:1-en. :rolleyes:

Nem :mellow:

Az arány a terhelés függvényében változik. Nagy terhelésnél lefelé változik a 14,7, viszont enyhe részterhelésnél

megy felfele (AGR is ilyenkor dogozza vissza a kipuffgázt, ezzel is gyengítve az arányt).

Ha egy vezérlőt sikerülne meggyőznöd, hogy csak 16:1 arányt produkáljon, akkor igencsak nem lenne az autóban

erő, nem tudnál vele gyorsítani (ergo csak részterhelést tudna produkálni). :unsure:

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.