Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Elektronikák, elektromos kérdések


uhuhu

Recommended Posts

4 órája, gyalázó írta:

Sziasztok!

Segítséget kérnék!

Van az autóba bc gomb gondolom csak nincs aktíválva mert az írja ki, hogy no funkcio.

Kérdésem az lenne , hogy  Veszprémbe vagy környékén lenne valaki aki ezt tudja engedélyeztetni?

Válaszokat előre is köszi.

Szia! Veszprémi vagyok. Ha gondolod megpróbálhatjuk.

Link to comment
Megosztás:

On 2016. 03. 24. at 19:38, Davee írta:

Ne csak nyomd hanem tekerd is, ugyan úgy jobb menetes, mintha tekernél be egy csavart, csak közben nyomod is.

Ha van csőrös fogód akkor azzal be lehet tekerni, ha nem nekifekszel.

Sziasztok!

Segítséget kérnék!

Van az autóba bc gomb gondolom csak nincs aktíválva mert az írja ki, hogy no funkcio.

Kérdésem az lenne , hogy  Veszprémbe vagy környékén lenne valaki aki ezt tudja engedélyeztetni?

Válaszokat előre is köszi.

 

Oké hova mehetek?

Esetleg telefonon egyeztethetnénk?

Link to comment
Megosztás:

20 órája, csaba66 írta:

Es ha beinditod, belepsz, leallitod, aztan ujra elinditod, akkor nem kell belepni ujra? Mert ha igen, akkor csak az ujabb inditaskor lep ki, ami szinten egy lehetseges variacio.

A titkos menü ugyan nem marad aktív ha kiveszem a kulcsot, de sleepbe nem megy többet amíg nem kap egy hard resetet. (akkusaru, bizti)

Link to comment
Megosztás:

Just now, kisp113 írta:

A titkos menü ugyan nem marad aktív ha kiveszem a kulcsot, de sleepbe nem megy többet amíg nem kap egy hard resetet. (akkusaru, bizti)

Azt mondod, hogy mióta kb 1 éve először beléptem a menübe és azóta nem volt levéve az akkusaru (lehet, hogy le volt, nem emlékszem) azóta szívja az akkut? Ha azóta nem léptem ki belőle rendesen, menüből? Meredeken hangzik. Akkor csak azért belépek majd, hogy kilépjek, hogy tuti ne merüljön :) Ha normálisan kilépek akkor sleepbe megy tapasztalatod szerint, ugye?

Link to comment
Megosztás:

1 hour ago, kisp113 said:

A titkos menü ugyan nem marad aktív ha kiveszem a kulcsot, de sleepbe nem megy többet amíg nem kap egy hard resetet. (akkusaru, bizti)

Ez azert eleg merdeken hangzik, lehet, hogy valamilyen egyedi "extra"...

1 hour ago, dsteel said:

Azt mondod, hogy mióta kb 1 éve először beléptem a menübe és azóta nem volt levéve az akkusaru (lehet, hogy le volt, nem emlékszem) azóta szívja az akkut? Ha azóta nem léptem ki belőle rendesen, menüből? Meredeken hangzik. Akkor csak azért belépek majd, hogy kilépjek, hogy tuti ne merüljön :) Ha normálisan kilépek akkor sleepbe megy tapasztalatod szerint, ugye?

Ha a fenti igaz, akkor a kilepes sem segit...  Egy kis aramot is mero lakatfogo kene, de olyanom most hirtelenjeben nincs :)

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, dsteel írta:

Azt mondod, hogy mióta kb 1 éve először beléptem a menübe és azóta nem volt levéve az akkusaru (lehet, hogy le volt, nem emlékszem) azóta szívja az akkut? Ha azóta nem léptem ki belőle rendesen, menüből? Meredeken hangzik. Akkor csak azért belépek majd, hogy kilépjek, hogy tuti ne merüljön :) Ha normálisan kilépek akkor sleepbe megy tapasztalatod szerint, ugye?

Nem minden CD30 szarkodik, de a 2004-2006 közötti Blaupunkt félék jó eséllyel. Van amelyik szerviz menü nélkül is képes meríteni és csak a csere segít rajta.

Ha biztos akarsz lenni benne hogy leoffoltad vedd ki a #35 biztit és tedd vissza.

Link to comment
Megosztás:

53 minutes ago, kisp113 said:

Nem minden CD30 szarkodik, de a 2004-2006 közötti Blaupunkt félék jó eséllyel. Van amelyik szerviz menü nélkül is képes meríteni és csak a csere segít rajta.

Ha biztos akarsz lenni benne hogy leoffoltad vedd ki a #35 biztit és tedd vissza.

Itt tobb dolog van szerintem...

A regi, ismert hiba az, hogy a radio onkent bekapcsolja magat, ami a CD betolasat erzekelo mikrokapcsolo hibaja, es elvileg annak cserejevel gyogyithato.

A titkos menunek a radiohoz nincs koze, be sem kell kapcsolni hozza, a csippanast persze nem hallod, de attol a menuk meg elerhetove valnak. Szoval nem igazan latom, hogy lehetne itt a radio a hunyo...

Egyebkent egyszeruen tesztelheto: ne az akkut, vagy a biztositekot piszkald, hanem a radiot huzd ki, amikor a 380 mA-t mered.

Elsore infotainmentet irtal, amit en a kijelzonek veltem (es persze mas, a titkos menuhoz adatot szolgaltato egysegek is maradhatnak aktivak, amit vegulis nem tudunk).

 

Módosítva : csaba66
Link to comment
Megosztás:

48 perce, csaba66 írta:

Egyebkent egyszeruen tesztelheto: ne az akkut, vagy a biztositekot piszkald, hanem a radiot huzd ki, amikor a 380 mA-t mered.

Elsore infotainmentet irtal, amit en a kijelzonek veltem (es persze mas, a titkos menuhoz adatot szolgaltato egysegek is maradhatnak aktivak, amit vegulis nem tudunk).

 

Tudtommal egyazon 20Amperesen van minden, azert is nevezik a mixnéven infotainmentnek, de tévedhetek is. 

A CD30 bűnösségét csak az angol fórumokról tudom, ott aki hasonló gondokkal küzdött pont 380mA nyugalmit mért, de náluk a közelben sem volt a rejtett menüs kavarás. Igazából nem célom most már tovább felderíteni az pontos okot, megelégszem azzal hogy egyszerűen el tudom kerülni a hibás működést.

Link to comment
Megosztás:

4 hours ago, kisp113 said:

Tudtommal egyazon 20Amperesen van minden, azert is nevezik a mixnéven infotainmentnek, de tévedhetek is. 

A CD30 bűnösségét csak az angol fórumokról tudom, ott aki hasonló gondokkal küzdött pont 380mA nyugalmit mért, de náluk a közelben sem volt a rejtett menüs kavarás. Igazából nem célom most már tovább felderíteni az pontos okot, megelégszem azzal hogy egyszerűen el tudom kerülni a hibás működést.

A biztositek valoszinuleg kozos, sot esetleg meg mas is loghat rajta, a kerdes pedig az, hogy ezek kozul melyik a bunos. Pont most kezd izgalmassa valni a dolog, ilyenkor kar feladni :) Megneztem ezzel a 0.1A felbontasu durungarammerovel, ami elvileg nem alkalmas a ~0.4A meresere, de azert eros a gyanum, hogy nalam nem folyik ekkora aram, mert 0.0 es 0.1 kozott inog.

Link to comment
Megosztás:

20 órája, kisp113 írta:

Tudtommal egyazon 20Amperesen van minden, azert is nevezik a mixnéven infotainmentnek, de tévedhetek is. 

A CD30 bűnösségét csak az angol fórumokról tudom, ott aki hasonló gondokkal küzdött pont 380mA nyugalmit mért, de náluk a közelben sem volt a rejtett menüs kavarás. Igazából nem célom most már tovább felderíteni az pontos okot, megelégszem azzal hogy egyszerűen el tudom kerülni a hibás működést.

Mennyi ideig mérted a 380mA-t? (a kikapcsolás és a mérés között mennyi idő telt el?)

A színes kijelző esetében a kikapcsolás után még 30-40 másodpercig a teljes elektronika nem kapcsol ki (holott a képernyő már sötét). Ekkor még jelentős a fogyasztása.

Kb. 1 perc múlva a kikapcsolás után esik le a fogyasztása néhány mA-re.

Link to comment
Megosztás:

On 2016. 04. 12. at 21:48, Sztaricsnaja írta:

Itt a video.

Én levettem a lökhárítót. Nem volt túl bonyolult. Utána meg már csak 3 csavar a lámpa, majd 3 csavar a xenon fedele.

Ha kiveszed az UEC-et és annak alsó csatlakozóinak a műanyag házát, akkor szerintem ott sincs gond. Bár szerintem azt nehezebb kivenni mint a lökhárítót.

A teljes művelet talán fél óra volt, úgy, hogy a lökköst még sose szedtem le és bénáztam vele. Sajnos el is téptem a parkolóradarom egyik szenzor vezetékét.

Ma délelőtt kicseréltem a xenon fényforrásokat. Ennél nagyobb szopással még nem találkoztam az autón. Persze ehhez hozzátartozik, hogy szerencsétlen voltam és saját magamat szivattam meg többszörösen. Ha minden klappol tényleg nem lett volna egy nagy dolog.

Kezdtem a jobb oldali fényszóróval lökhárító levétel nélkül: Légszűrőház ki, 3 csavar a fényszóró fedelén ki. Ennél csak a külső, ami a sárvédő felé van, volt egy kicsit macerás, de végül azt is ki tudtam venni. Xenon gyújtó le. Kapocs ki, fényforrás ki. Új be. Aztán a gyújtó sehogy se akart a helyére visszamenni. Legalább egy negyed órát elszerencsétlenkedtem vele mire rájöttem, hogy csak akkor lehet a helyére visszapattintani, ha a másik oldalon az elektromos csatlakozó ki van húzva. Csak akkor pattan be a helyére és utána mehet vissza a csatlakozó.

Jó ezzel megvagyok, bekapcsolom, világít. Rakhatom vissza a fedelet. Csakhogy az a csavar amit nehezen tudtam kiszedni, behajtani még nehezebben tudtam, mert nem lehet merőlegesen hozzáférni a torx csavarhúzóval. Be is ejtettem elérhetetlenül a lámpa és a kaszni közé.

Ekkor már nem volt őszinte a mosolyom. Ki kellett venni a lámpát hogy visszanyerjem. Nem úsztam meg, ezt a lépést nem lehet és nem is érdemes lespórolni.

Lökhárító le. Tényleg nem egy nagy dolog. 10 perc alatt lazán le lehet kapni 4 csavar és néhány patent tartja. Azt hittem bonyolultabb lesz. Lökhárító lent, lámpa ki, csavar kivesz, behajt. Kész.

Jöhetett a bal oldal. Így már egyszerű volt, hogy lent volt a lökhárító. Már a fényforrást is rutinosan cseréltem. Épp raktam volna vissza a fedelet, mikor jött egy szélroham és az udvarról felkapott port belevágta a fényszóróba. Ááááá!!! Azt hittem felrobbanok! Gyerekek, ilyet csak zárt térben csináljatok! Ezt nem kalkuláltam bele. Aztán jött egy óra újabb szenvedés. Kompresszorral kifújattam, csavarhúzó végére szigszalgozott fültisztító pálcikával nagyítóval szemcsénként szedegettem össze a port. Nagyjából ki tudtam takarítani, de elszórakoztam vele egy darabig.

Utána összeraktam, működik minden.

Na, a másik meglepi! Nem egyforma cső volt a két lámpában!!! A jobb oldaliban egy Philips  85122-es volt, a bal oldaliban egy Osram Xenarc 66040. Az a csoda hogy nagyjából egyforma fénye volt a kettőnek. Bár ha szembe néztem a fényszóró lencséjével, azt amiben az Osram volt, egy kicsit mintha mindig lilásabbnak láttam, de azt hittem, hogy csak bebeszélem magamnak.

Állapotra az Osram tűnt rosszabbnak. A kisülés gömb belső fala teljesen be volt mattulva. Az elektródok nem is látszódtak. A Philipsen is látszott már a használat, de az úgy ahogy tartotta magát. Ráfért a csere.

Most ránézésre is egyforma a kettő. A fénye, amikor felkapcsolom egyértelműen kék, aztán pár másodperc alatt látványosan kifehéredik és erősebb, világosabb is lesz. Olyan vakítóan fehérnek mondanám egy nagyon pici enyhe kékes beütéssel. Tehát hidegfehér. Tulajdonképpen tetszik, jobban tetszik így mintha sárgás lenne. Eddig világosban láttam csak, falra vetítve a képét, kíváncsi vagyok sötétben utcai körülmények között hogy teljesít majd. Na meg esőben!

 

Ilyen volt az Osram: WP_20160416_15_56_17_Pro_www.kepfeltolte

Ezek meg az újak:

WP_20160416_16_04_45_Pro_www.kepfeltolte

Módosítva : Cserenkov
Link to comment
Megosztás:

5 órája, grep írta:

Mennyi ideig mérted a 380mA-t? (a kikapcsolás és a mérés között mennyi idő telt el?)

A színes kijelző esetében a kikapcsolás után még 30-40 másodpercig a teljes elektronika nem kapcsol ki (holott a képernyő már sötét). Ekkor még jelentős a fogyasztása.

Kb. 1 perc múlva a kikapcsolás után esik le a fogyasztása néhány mA-re.

6 óra!

Link to comment
Megosztás:

Most sötétedés után mentem egy kört. Az autóból nézve nagyon szép kontrasztos hófehér fénye van. Egyáltalán nem tűnik kéknek vagy lilának. A fényerőben nem azt mondom hogy egetverő a különbség a régi csövekhez képest, de észrevehető. Jobb, egyértelműen. Az a +20% amit ráírtak, kb reális.

Saját fotó nem készült, nehogy megint szó érje a ház elejét. ;) Úgyhogy a netről egy külföldi fórumról kukáztam egyet. A kép ugyan ezzel az Osram Xenarc Cool Blue Intense d2s-sel készült. Pár napja mikor láttam ezt a képet, azt gondoltam, hogy ez valami túlexponált photospohos katalógusfotó. De nem! Kb ez a valós látvány nálam is ha fölküldöm a reflektort:

dsc-0085-small-7429846318321773993.jpg

Módosítva : Cserenkov
Link to comment
Megosztás:

On 2016. 04. 05. at 7:44 PM, Cserenkov said:

A "menetfény" funkciót kell felprogramozni (Op-commal vagy Tech2-vel) és pontosan így fog működni. Sőt automata állásban többet a világításkapcsolóhoz se kell nyúlni, mert tesz mindent automatikusan.

Helló!

UEC-ben, vagy REC-ben? UEC-ben próbáltam, ha az 1-es verziót programozom, akkor a lámpa (első) folyamatosan világít "AUTO" kapcsolóállásban, de a belső kijelző is "éjszakai" módba vált.

Tudnál segíteni melyik az a programozási nap, föld, víz, levegő együttállás, amikor a lámpa kapcsol automatikusan gyújtásra, de a kapcsoló AUTO állásában a belső kijelző csak sötétedéskor vált éjszakai módba?

Köszönöm a választ!

Link to comment
Megosztás:

2 perce, Karsai87 írta:

Helló!

UEC-ben, vagy REC-ben? UEC-ben próbáltam, ha az 1-es verziót programozom, akkor a lámpa (első) folyamatosan világít "AUTO" kapcsolóállásban, de a belső kijelző is "éjszakai" módba vált.

Tudnál segíteni melyik az a programozási nap, föld, víz, levegő együttállás, amikor a lámpa kapcsol automatikusan gyújtásra, de a kapcsoló AUTO állásában a belső kijelző csak sötétedéskor vált éjszakai módba?

Köszönöm a választ!

Az 5-ös verzió. AUTO állásban, nappal csak elöl a tompított világít (helyzetjelző nélkül) és hátul a helyzetjelző 70%-os fényerőn. Belül sem a visszajelző sem a többi megvilágított kapcsoló nem világít. Sötétedéskor pedig az történik, mintha bekapcsolnád a világítást. Világosban de ködös időben ha felkapcsolod a ködlámpát, akkor hozzákapcsolja a világítást.

Link to comment
Megosztás:

6 minutes ago, koco said:

Az 5-ös verzió. AUTO állásban, nappal csak elöl a tompított világít (helyzetjelző nélkül) és hátul a helyzetjelző 70%-os fényerőn. Belül sem a visszajelző sem a többi megvilágított kapcsoló nem világít. Sötétedéskor pedig az történik, mintha bekapcsolnád a világítást. Világosban de ködös időben ha felkapcsolod a ködlámpát, akkor hozzákapcsolja a világítást.

Nagyon szépen köszönöm a választ! Még annyi, hogy melyik modulban programozzam?

Köszönöm! Köszönöm!

Link to comment
Megosztás:

Így van. Én még azt vettem észre, hogy ha az ablaktörlő megy, egy idő után jó fényviszonyoknál is fölkapcsolja a rendes tompítottat. Ami mondjuk nem rossz.

REC-ben és UEC-ben is van állítási lehetőség. Azt hiszem a variant programozásban kell beállítani ebben a két vezérlőben. Jelen van-ra kell átállítani. Illetve nekem abban az esetben működött csak, ha az egyik helyen jelen van-t programoztam, a másikon nincs jelent-t. Hogy melyik volt melyik a két vezérlő között azt már nem tudom. Ha van Op-comod próbáld ki, nincs olyan sok variáció! Vagy ha nagyon nem megy, akkor szólj, megnézem, hogy nálam mi van beállítva! :)

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Azt gondolom, hogy Cserenkov válasza a BC-re vonatkozik. A nappali menetfényt is a variant konfigban kell átállítani, és a legördülő menüből a kívánt verziót kiválasztani. Az 5-ös verzió további tulajdonsága, hogy a világításkapcsoló gyors be és kikapcsolása ki illetve bekapcsolja a menetfény funkciót (ha korábban már aktiválva lett). Ha nagyon nem megy, akkor Csepelen tudok segítséget adni.

Link to comment
Megosztás:

Cserenkov! koco!

Köszönöm a segítséget! Működik!

UEC-ben állítottam 5-ös verziót.

Eredmény: motor indításakor tompított fényszóró felkapcsol (hátul abszolúúúúte nem világít), helyzetjelző, műszerfal világítás nincs. Sötétedésnél (fényérzékelőre) kapcsol a helyzetjelző elől, hátul, valamint "éjszakaira" vált a színes kijelző.

Ezt szerettem volna elérni.

szerkesztve: a világításkapcsoló AUTO állásban van.

Módosítva : Karsai87
Link to comment
Megosztás:

2 órája, koco írta:

Sziasztok!

Azt gondolom, hogy Cserenkov válasza a BC-re vonatkozik.

Nem arra vonatkozott. BC-t még sose programoztam. De tény, hogy menetfényt is utoljára évekkel ezelőtt. Lehet nem emlékszem már pontosan miket ír ki. De az biztos, hogy az egyik vezérlőben ki kellett kapcsolnom, mert ha mindkettőben be van kapcsolva, akkor nem működött. Ez annyira meglepő és logikátlan volt számomra, hogy ezért jegeztem meg magamnak.

Na de már lényegtelen is, mert Karsai87 megoldott ezek szerint. Bár nála meg az a furcsaság, hogy az 5-ös verzió nem úgy működik, mint ahogy gyárilag kellene.

(Érdekes, milyen sokan vagyunk Csepelről! Kapásból hárman is. :))

Módosítva : Cserenkov
Link to comment
Megosztás:

Üdv!

Ha már a menetfénynél vagyunk. Én 2 éve 5-ös módban használom a gépet és csak most az akku töltés mizéria kapcsán gondoltam bele, hogy ez az állandó +10 amper mekkora felesleges terhelést is jelent a benzines satnya (fénykorában) 70A-es generátorának.

Elgondolkodtam azon, hogy megsegítem egy ledes DRL -lel. Valakinek van valamilyen típussal kellemes tapasztalata? (a homasitás szintet kizárnám, továbbá csak teljesen legális érdekel) Elsőre az Osram PX-4 et néztem ki, de nem találtam egyértelmű infót arról hogy nagy faragás nélkül befér-e a facelift előtti kötényének lamellái közé a ködlámpa mellé.

További kérdés, hogy valamelyik móddal vajon megoldható lesz-e az, hogy a hátsó lámpa is világítson, miközben bent a műszerek nappali üzemmódban vannak? (utálom a hátulról sötét autókat is, nem akarok én is +1 lenni)

Link to comment
Megosztás:

2 órája, kisp113 írta:

Üdv!

Ha már a menetfénynél vagyunk. Én 2 éve 5-ös módban használom a gépet és csak most az akku töltés mizéria kapcsán gondoltam bele, hogy ez az állandó +10 amper mekkora felesleges terhelést is jelent a benzines satnya (fénykorában) 70A-es generátorának.

Elgondolkodtam azon, hogy megsegítem egy ledes DRL -lel. Valakinek van valamilyen típussal kellemes tapasztalata? (a homasitás szintet kizárnám, továbbá csak teljesen legális érdekel) Elsőre az Osram PX-4 et néztem ki, de nem találtam egyértelmű infót arról hogy nagy faragás nélkül befér-e a facelift előtti kötényének lamellái közé a ködlámpa mellé.

További kérdés, hogy valamelyik móddal vajon megoldható lesz-e az, hogy a hátsó lámpa is világítson, miközben bent a műszerek nappali üzemmódban vannak? (utálom a hátulról sötét autókat is, nem akarok én is +1 lenni)

Kínai vackor én sem raknék fel. Osram szerintem is. Lumeneten (volt vilagitas.eu) szokott lenni autós hétvége akció, amikor 12-13e körül adják. Régebben én is méregettem hogy férne el, de ha szépre akarod megcsinálni, akkor faragni kell a rácsot. És még így is a gyártó által javasolt maximális "dőlésnél" jobban fog kifelé világítani.

Nincs olyan gyári verzió, hogy elöl semmi, hátul helyzetjelző:

Nappali_menetf_ny_www.kepfeltoltes.hu__w

Link to comment
Megosztás:

36 perce, Cserenkov írta:

Nincs olyan gyári verzió, hogy elöl semmi, hátul helyzetjelző:

 

Ha a hűtőmaszk két szélére teszem akkor meg gondolom nem lesz meg a 60cm, joól sejtem?

Ráadásul arra is rá kellett jönnöm hogy a hátsó lámpa + DRL kombó  ILLEGÁL!!!!!!  Ezt a hülyeséget, ki találta ezt ki?

Köszi az összefoglalót!

Módosítva : kisp113
Link to comment
Megosztás:

1 óra, kisp113 írta:

Ha a hűtőmaszk két szélére teszem akkor meg gondolom nem lesz meg a 60cm, joól sejtem?

Ráadásul arra is rá kellett jönnöm hogy a hátsó lámpa + DRL kombó  ILLEGÁL!!!!!!  Ezt a hülyeséget, ki találta ezt ki?

Köszi az összefoglalót!

Nekem 2 éve nyáron került bele, valahol itt ki is tárgyaltuk, főleg cserenkovval. Nekem méhsejtes ködlámparácsom van, ködlámpa nélkül, igen, faragni kellett, de úgy raktuk be apósommal, hogy minden értéknek, még a világítási szögnek is megfeleljen. Minek menne DRL-lel a hátsó helyzetjelző? Egyáltán nem látszik szerintem napsütésben, engem nem zavar, ha nem világít nappal. +pár watt feleslegesen. Mióta beraktam, nem nyúltam a lámpakapcsolóhoz, auto állásban van: ha világos van, alapból a DRL megy, ha alkonyodik, felkapcsol a tompított elöl, helyzetjelző hátul. Én nagyon szeretem, régebben sokszor nem kapcsoltam tompítottat városon kívül, mert elfelejtettem. Lesz majd baj, ha egyszer kocsit cserélek és az nem lesz automata :) Ha megtalálom a beszélgetést, belinkelem ide később. Azóta vizsgán is volt a kocsi tavaly nyáron, kérdeztem a szerelőt, volt-e bajuk a DRL-lel, nem említették.

 

Szerk.: meg is van, nyáron lesz 2 éve, hogy megcsináltuk, fotók is vannak a kocsiról, szerintem nem lett rossz. Jó, nem full gyári kinézet, de a lehetőségekhez képest jó. Beszerelés házilagos, OSRAM E-jelzett és tizenezer Ft volt az ára, a szerelés meg 1-2 sör az apósnak :)

 

Módosítva : dsteel
Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.