Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Elektronikák, elektromos kérdések


uhuhu

Recommended Posts

Egy kis erdekesseg: az akku feszultsege es arama inditozaskor (Z17DTH, garazsban, azaz kb. 8 fokon).

2rmku4g.jpg

Az x tengelyen az ido masodpercben, az y-on fent a feszultseg, lent az aram.

2iw6rdg.jpg

Izzitaskor a felvett 50 amper leviszi a feszultseget 11.5 voltra, aztan a kis konyok a bendix behuzasa. Utana jon a starterezes, ami egy pillanatra 600A fole viszi az aramot, es 8V ala a feszultseget, de amikor a starter megindul, mar 300A alatt van az atlagos aram es 9.5V korul a feszultseg. A kulcs elengedese a 2.3 mp koruli ugras lehet, aztan indul a generator is.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

13 perce, csaba66 írta:

Egy kis erdekesseg: az akku feszultsege es arama inditozaskor (Z17DTH, garazsban, azaz kb. 8 fokon).

 

Az x tengelyen az ido masodpercben, az y-on fent a feszultseg, lent az aram.

 

Izzitaskor a felvett 50 amper leviszi a feszultseget 11.5 voltra, aztan a kis konyok a bendix behuzasa. Utana jon a starterezes, ami egy pillanatra 600A fole viszi az aramot, es 8V ala a feszultseget, de amikor a starter megindul, mar 300A alatt van az atlagos aram es 9.5V korul a feszultseg. A kulcs elengedese a 2.3 mp koruli ugras lehet, aztan indul a generator is.

Hogyan tudod ezt mérni? 

Link to comment
Megosztás:

23 perce, zotya975 írta:

Hogyan tudod ezt mérni? 

Egy Arduino Due csinalja az A/D konverziot (csatornankent es masodpercenkent ezer minta) es egy SD kartyara menti az adatokat, aztan gnuplot -tal jelenitem meg.
 
Az A/D konverter meresi tartomanya 0-3.3V, igy a feszultseghez kell egy ellenallas oszto, az aram jelet pedig egy HSTS21 szenzor adja:

http://www.ebay.com/itm/YHDC-HSTS21-Hall-Split-core-Current-Sensor-Input-200A-Supply-voltage-5V-Blue-/162132645423

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

37 perce, zotya975 írta:

Hogyan tudod ezt mérni? 

A feszültséget op-commal is tudod mérni és rögzíteni az idő függvényében.

 

51 perce, csaba66 írta:

Egy kis erdekesseg: az akku feszultsege es arama inditozaskor (Z17DTH, garazsban, azaz kb. 8 fokon).

 

Az x tengelyen az ido masodpercben, az y-on fent a feszultseg, lent az aram.

Izzitaskor a felvett 50 amper leviszi a feszultseget 11.5 voltra, aztan a kis konyok a bendix behuzasa. Utana jon a starterezes, ami egy pillanatra 600A fole viszi az aramot, es 8V ala a feszultseget, de amikor a starter megindul, mar 300A alatt van az atlagos aram es 9.5V korul a feszultseg. A kulcs elengedese a 2.3 mp koruli ugras lehet, aztan indul a generator is.

Indítózásnál ha 8V alá is beesik, akkor az az akku már nincs a topon, nem? Nekem valaki azt mondta, hogy indítózás alatt se szabad 10-10,5V alá mennie a feszültségnek.

Link to comment
Megosztás:

45 perce, csaba66 írta:

Egy Arduino Due csinalja az A/D konverziot (csatornankent es masodpercenkent ezer minta) es egy SD kartyara menti az adatokat, aztan gnuplot -tal jelenitem meg.
 
Az A/D konverter meresi tartomanya 0-3.3V, igy a feszultseghez kell egy ellenallas oszto, az aram jelet pedig egy HSTS21 szenzor adja:

http://www.ebay.com/itm/YHDC-HSTS21-Hall-Split-core-Current-Sensor-Input-200A-Supply-voltage-5V-Blue-/162132645423

Kösz, ez nekem már űrtechnika...:-)

28 perce, Cserenkov írta:

A feszültséget op-commal is tudod mérni és rögzíteni az idő függvényében.

 

Indítózásnál ha 8V alá is beesik, akkor az az akku már nincs a topon, nem? Nekem valaki azt mondta, hogy indítózás alatt se szabad 10-10,5V alá mennie a feszültségnek.

Diselenél az izzítás már alapból leveszi a feszültséget.

Link to comment
Megosztás:

4 órája, zotya975 írta:

Diselenél az izzítás már alapból leveszi a feszültséget.

Tudom, de nekem nem nagyon esik 12V alá izzításnál se. Na jó, láttam már 11,9-et izzítás alatt. Indítózásnál pedig 10V alá nem szokott menni. Ez gondolom erősen függ az akku állapotától és indítóáramától is. Ezért kérdeztem, hogy a 8V alatti még elfogadható-e.

Az is igaz hogy én csak multiméterrel vagy a teszt menüben nézem, nem ilyen profi módon mint Csaba. Az is lehet, hogy nálam is van egy ennyire mély negatív tüske, csak a frissítési frekvenciája nem olyan gyakori ezeknek az eszközöknek, hogy lássam...

Link to comment
Megosztás:

2 perce, Cserenkov írta:

Tudom, de nekem nem nagyon esik 12V alá izzításnál se. Na jó, láttam már 11,9-et izzítás alatt. Indítózásnál pedig 10V alá nem szokott menni. Ez gondolom erősen függ az akku állapotától és indítóáramától is. Ezért kérdeztem, hogy a 8V alatti még elfogadható-e.

Az is igaz hogy én csak multiméterrel vagy a teszt menüben nézem, nem ilyen profi módon mint Csaba. Az is lehet, hogy nálam is van egy ennyire mély negatív tüske, csak a frissítési frekvenciája nem olyan gyakori ezeknek az eszközöknek, hogy lássam...

Nekem 9.5Voltig szokott leesni benzinesnél. 

Link to comment
Megosztás:

2 órája, Cserenkov írta:

Tudom, de nekem nem nagyon esik 12V alá izzításnál se. Na jó, láttam már 11,9-et izzítás alatt. Indítózásnál pedig 10V alá nem szokott menni. Ez gondolom erősen függ az akku állapotától és indítóáramától is. Ezért kérdeztem, hogy a 8V alatti még elfogadható-e.

Az is igaz hogy én csak multiméterrel vagy a teszt menüben nézem, nem ilyen profi módon mint Csaba. Az is lehet, hogy nálam is van egy ennyire mély negatív tüske, csak a frissítési frekvenciája nem olyan gyakori ezeknek az eszközöknek, hogy lássam...

Pontosan, az idofelbontas a lenyeg. 8V alatt osszesen 2 szazadmasodpercig volt a feszultseg, amit sem az OpCom, sem egy multimeter nem lat.

20 nap hijan ket eves az akku, de amig indit, en biztos nem cserelem le, barmit is me'rek :) Az, hogy hany volt ala ne menjen inditozas kozben, teljesen szubjektiv, es az is kerdes, hogy merjuk, de a starter indulasanak pillanata biztos nem mervado.

 

Módosítva : csaba66
Link to comment
Megosztás:

17 órája, csaba66 írta:

Pontosan, az idofelbontas a lenyeg. 8V alatt osszesen 2 szazadmasodpercig volt a feszultseg, amit sem az OpCom, sem egy multimeter nem lat.

20 nap hijan ket eves az akku, de amig indit, en biztos nem cserelem le, barmit is me'rek :) Az, hogy hany volt ala ne menjen inditozas kozben, teljesen szubjektiv, es az is kerdes, hogy merjuk, de a starter indulasanak pillanata biztos nem mervado.

 

Az akkuval én is így vagyok. Az enyém most múlt el 4 éves. Most az ünnepek alatt két hetet állt a kocsi a mínuszokban és így is gond nélkül indított. Pedig már két éve is egy bizonyos szervizben azt mondták, hogy dobjam ki és vegyek tőlük másikat mert csoda, hogy még egyáltalán indít. Amíg -15 fokban és két hét állás után a legkisebb jelét sem mutatja annak hogy gyengélkedne, nem hajítom ki. :)

Link to comment
Megosztás:

On 2017. 01. 12. at 20:26, kisp113 írta:

Ma sikerült időt kerítenem hogy végignézzem opcommal amikor éppen produkálja a hibát. 

CIM-ben nézve rendesen látszik, hogy érzékeli rendesen hogy éppen mit csinálok a karral. Tovább kutatva, az UEC-ben már az alábbi hibát jegyzi be (törlés után is azonnal):

B3876 Front Wiper Park Switch Signal not Plausible B-012 

Ettől nekem még mindig inkább az UEC a gyanús, mert ettől nem kéne behalnia a mosónak is néha. (Ja időközben az is kiderült hogy a törlés és a spricni egymástól függetlenül nem megy) Ha jobb javaslat nincs következő alkalommal szétborítom az UEC-t és kis szárogatás+kontakt fujkálás után meglátjuk változik-e.

 

 

Hajónapló Január 19. ...

Három napja szétszedtem az UEC-t. Amit a külföldi fórumokon víznek kiáltanak ki az igazából valami olaj amivel a gumiperem gyárilag kezelve van. Azért leápoltam a kontaktusokat, majd összeraktam és működni kezdett az ablaktörlő és a mosó is.

Mindez tartott máig. Ha nincs valakinek egyéb ötlete szerzek egy bontott ablaktörlőmotort.

Link to comment
Megosztás:

2 órája, kisp113 írta:

Hajónapló Január 19. ...

Három napja szétszedtem az UEC-t. Amit a külföldi fórumokon víznek kiáltanak ki az igazából valami olaj amivel a gumiperem gyárilag kezelve van. Azért leápoltam a kontaktusokat, majd összeraktam és működni kezdett az ablaktörlő és a mosó is.

Mindez tartott máig. Ha nincs valakinek egyéb ötlete szerzek egy bontott ablaktörlőmotort.

Az a "Wiper Park Switch" gondolom, a motoron van, vagyis segithet egy komplett uj motor is, de lehet, hogy eleg csak kiszedni a meglevot, es megpiszkalni a kontaktusokat es ezt a kapcsolot is, ha hozza lehet ferni. Lassan pedig elmulik a hideg, es akkor a gond is :)

Link to comment
Megosztás:

1 óra, csaba66 írta:

Az a "Wiper Park Switch" gondolom, a motoron van, vagyis segithet egy komplett uj motor is, de lehet, hogy eleg csak kiszedni a meglevot, es megpiszkalni a kontaktusokat es ezt a kapcsolot is, ha hozza lehet ferni. Lassan pedig elmulik a hideg, es akkor a gond is :)

Igen,  a park switch téma úgy van ahogy mondod. Csak az aggaszt hogy nem tudom a két hibát logikai kapcsolatba hozni. (a szelvedomoso mosó hasonló működik nem működik gond...) 

Aztán az is lehet hogy független de az nagy szivatas lenne:(

Link to comment
Megosztás:

3 órája, kisp113 írta:

Igen,  a park switch téma úgy van ahogy mondod. Csak az aggaszt hogy nem tudom a két hibát logikai kapcsolatba hozni. (a szelvedomoso mosó hasonló működik nem működik gond...) 

Aztán az is lehet hogy független de az nagy szivatas lenne:(

Elvileg lehet olyan intelligens, hogy azert nem spriccel, mert tudja, hogy ugysem fog torolni...

Gondolom, a kapcsolo jelzi, hogy parkolo allasba kerult a lapat. Ha x ideig nem kap ilyen jelet, akkor ugy dont, hogy elromlott az egesz, nincs se spricc, se semmi.

Link to comment
Megosztás:

13 perce, max364 írta:

Sziasztok.Segitséget szeretnék kérni.Astra H 1.7cdti .A generátor felújitás után hol tölt hol nem.

A kijelző nem számolja a betankolt üzemanyagot-az óra viszont mutatja.

A fűtőventilátor elindul megáll-

Elso korben kosd le az akkut fel orara, aztan lassuk, utana mit tesz.

Link to comment
Megosztás:

16 órája, csaba66 írta:

Elvileg lehet olyan intelligens, hogy azert nem spriccel, mert tudja, hogy ugysem fog torolni...

Gondolom, a kapcsolo jelzi, hogy parkolo allasba kerult a lapat. Ha x ideig nem kap ilyen jelet, akkor ugy dont, hogy elromlott az egesz, nincs se spricc, se semmi.

Ebben bíztam én is, aztán néhány kézzel törölgetés után (amikor spriccelt akármennyit de nemkezdett el törölni ...) meggyőztem magam hogy nem, nem ennyire intelligens :)

Link to comment
Megosztás:

20 órája, csaba66 írta:

Elso korben kosd le az akkut fel orara, aztan lassuk, utana mit tesz.

Megvolt az akku levétel.Nagyvonalakban ki irta a megtehető kilométert.viszont a kijelző nagyon lassan működik.

A töltés ma nem ment el-14.2 volt amit tölt--viszont azt vettem észre a kormányt alapjáraton erősebben megrántom a töltés akár 12 voltig is lemegy.

Ami még zavaró az autó alap áramfelvétele 0.85 AH..Valami szivja az akkut?

Link to comment
Megosztás:

46 perce, max364 írta:

Megvolt az akku levétel.Nagyvonalakban ki irta a megtehető kilométert.viszont a kijelző nagyon lassan működik.

A töltés ma nem ment el-14.2 volt amit tölt--viszont azt vettem észre a kormányt alapjáraton erősebben megrántom a töltés akár 12 voltig is lemegy.

Ami még zavaró az autó alap áramfelvétele 0.85 AH..Valami szivja az akkut?

Persze, hogy lemegy, mert elektromos a szervokormany. Ha nem gyullad ki a megfelelo piros lampa, akkor a generator megy, ezen ne aggodj. Az viszont megeshet, hogy ebbol nem jut semmi az akkuba, sot akar az akkunak is be kell szallni, ha sok fogyaszto van.

0.85 A, nem Ah... Ha ugy mered, hogy eppen bekototted az akkut, akkor nem gond, megy egy csomo aramkor. Fel ora utan nezd meg, akkor kevesebb lesz.

Link to comment
Megosztás:

23 perce, csaba66 írta:

Persze, hogy lemegy, mert elektromos a szervokormany. Ha nem gyullad ki a megfelelo piros lampa, akkor a generator megy, ezen ne aggodj. Az viszont megeshet, hogy ebbol nem jut semmi az akkuba, sot akar az akkunak is be kell szallni, ha sok fogyaszto van.

0.85 A, nem Ah... Ha ugy mered, hogy eppen bekototted az akkut, akkor nem gond, megy egy csomo aramkor. Fel ora utan nezd meg, akkor kevesebb lesz.

úgy mérem hogy akku saru le sorosan berakom a multi métert-az ott kiolvasott adat a 0.85 AH.

nem mindig a szervó végett megy le a töltés,van mikor három inditást nem lehet öt perc alatt megtenni pedig könnyen indult még -18 ban is.

 

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.