Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Dízel motorokkal kapcsolatos problémák, kérdések


forumadmin

Recommended Posts

2 órája, Astra555 írta:

Viszont azokat az érzékelőket kipufogógáz hőmérséklet érzékelőnek hívják.Ettől függetlenül tudnak nyomást is mérni, vagy csak félre keresztelték a mérnökök?

Miert hivnak annak? Egy nyomaserzekelo van, es egy homerseklet (illetve esetenkent egy masodik is, de az mar a DPF-tol tavolabb).

A nyomas nem csak a szuro telitettsegetol fugg, hanem a motor altal atnyomott gaz mennyisegetol is, azaz hivatalbol valtozik hasznalat kozben. Vagyis ha fix nyomasertekkel akarjuk atverni, azt eszreveszi a vezerlo (persze csak ha ugy van megirva a program, de ez lehet egy buktato).

A DPF utan mar lenyegeben a kulso nyomas van (jo, egy picit tobb a hatso dob miatt), de az mar fuggetlen a szuro allapotatol, vagyis nem erdemes kulon merni, igy eleg egy nyomasszenzor is.

Link to comment
Megosztás:

22 órája, csaba66 írta:

Miert hivnak annak? Egy nyomaserzekelo van, es egy homerseklet (illetve esetenkent egy masodik is, de az mar a DPF-tol tavolabb).

A nyomas nem csak a szuro telitettsegetol fugg, hanem a motor altal atnyomott gaz mennyisegetol is, azaz hivatalbol valtozik hasznalat kozben. Vagyis ha fix nyomasertekkel akarjuk atverni, azt eszreveszi a vezerlo (persze csak ha ugy van megirva a program, de ez lehet egy buktato).

A DPF utan mar lenyegeben a kulso nyomas van (jo, egy picit tobb a hatso dob miatt), de az mar fuggetlen a szuro allapotatol, vagyis nem erdemes kulon merni, igy eleg egy nyomasszenzor is.

És a két hőmérséklet érzékelőnek mi lehet a konkrét szerepe?

Link to comment
Megosztás:

13 perce, Astra555 írta:

És a két hőmérséklet érzékelőnek mi lehet a konkrét szerepe?

Az egyik a katalizatoron van, a masik a DPF-en. Konkret szerep: tudja az ECU, merre hany ora :)

Amugy nem tudom, nem minden motorban van a katalizatoron homero. Valamit biztos lehet finomhangolni vele, akar az EGR mukodeset, vagy ki tudja mit.

 

 

Link to comment
Megosztás:

2 perce, csaba66 írta:

Az egyik a katalizatoron van, a masik a DPF-en. Konkret szerep: tudja az ECU, merre hany ora :)

Amugy nem tudom, nem minden motorban van a katalizatoron homero. Valamit biztos lehet finomhangolni vele, akar az EGR mukodeset, vagy ki tudja mit.

Ha egyszer az autó alatt járok, megnézem melyik van bent az enyémben, de a 3 közül biztosan csak az egyik.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok! Azt szeretném kérdezni,  hogy a fiam z17dth motoros GTC-je pedáltesztre 050074 és 112502 hibakódot  ír ki. Ez konkrétan mi lehet? Én az elsőre jármű sebesség érzékelőt,  a másodikra töltőnyomás szabályozót találtam. Konkrétan mik lehetnek ezek és mire számítsak? 

Link to comment
Megosztás:

12 órája, Rappi írta:

Sziasztok! Azt szeretném kérdezni,  hogy a fiam z17dth motoros GTC-je pedáltesztre 050074 és 112502 hibakódot  ír ki. Ez konkrétan mi lehet? Én az elsőre jármű sebesség érzékelőt,  a másodikra töltőnyomás szabályozót találtam. Konkrétan mik lehetnek ezek és mire számítsak? 

Az elso nem erdekes, sokaknal elojon ujra es ujra.

A masodik mar inkabb, egy angol tablazat alapjan a pillangoszelep lesz (throttle), de lehet abban is keveredes, forditgatjak oket ossze-vissza. Meg kell nezni OpCommal, az pontosabban megmondja.

Link to comment
Megosztás:

13 órája, Rappi írta:

Sziasztok! Azt szeretném kérdezni,  hogy a fiam z17dth motoros GTC-je pedáltesztre 050074 és 112502 hibakódot  ír ki. Ez konkrétan mi lehet? Én az elsőre jármű sebesség érzékelőt,  a másodikra töltőnyomás szabályozót találtam. Konkrétan mik lehetnek ezek és mire számítsak? 

050074-gyel szerintem sem érdemes foglalkozni. Nagyon sok H Astrán előjön. Különböző fórumokon rendszeresen rákérdeznek. Konkrét hibát, tünetet ha jól tudom senkinél nem okozott még. Nekem az a tapasztalatom vele, hogy kivétel nélkül akkusaru levételnél jött elő és ha töröltem, következő saru levételig nem írta vissza. Hogy mi az összefüggés azt viszont nem tudom... A lényeg, hogy ha konkrét hibajelenséget nem produkál, nem kell megijedni tőle.

112502, ez talán a fojtószelep volt nálam. Konkrét hibajelenség is van? Szervizlámpa világít? Lekorlátozza a fordulatszámot? Vészüzemmódba rakja az autót? Jelen van a hiba, vagy csak a tárolóban van? Ha törlitek, visszaírja? (Már ha van hozzá eszközötök... pedáltetszttel ugyebár nem lehet megoldani.) Nálam a fojtószelep mechanikájában a műanyag fogaskerekek gyakorlatilag szétporladtak és emiatt nem tudta a motor mozgatni a pillangószelepet, megszorult. Az intercooler felöli levegőcsövet lehúzva, a pillangószelepnek kézzel könnyedén mozgathatónak kell lennie. Rá is lehet nézni nincs-e nagyon elkoszolódva. Vékony olajfilm ha van rajta, az normális. Ha ránézésre minden rendben vele, esetleg csatlakozó lehúz-visszadug, hátha csak ott van időnként kontakthiba.

Módosítva : Cserenkov
  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Na gyerekek! Jelentem a Z17DTR motoromnál az OMV MaxxMotion diesel és a Metabond Megasel Plus úgy néz ki megszüntette az alapjárat ingadozást. Eddig jó, de ez szerintem csak tüneti kezelés! Ezért CR üzemanyag szabályozó szelep ki lesz cserélve.

Link to comment
Megosztás:

23 órája, Rappi írta:

Na gyerekek! Jelentem a Z17DTR motoromnál az OMV MaxxMotion diesel és a Metabond Megasel Plus úgy néz ki megszüntette az alapjárat ingadozást. Eddig jó, de ez szerintem csak tüneti kezelés! Ezért CR üzemanyag szabályozó szelep ki lesz cserélve.

Ma reggel sajnos megint ingadozott az alapjárat!  Marad a szelep csere......

Link to comment
Megosztás:

8 órája, csaba66 írta:

Nem emlekszem az elozmenyekre, de van a szelepre vonatkozo hibakodod? Mert az alapjarat mastol is ingadozhat...

 

Szia! Ezt egy picit bővebben is kifejtenéd ha szépen megkérlek,hogy mi mástól ingadozhat még az alapjárat? Én kb fél éve cseréltem ezt a szelepet,de már megint ingadozik. (Z17DTR) Fogyasztása rendben és megy is szépen,csak ez az alapjárat... 

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, OpelosPisti írta:

Szia! Ezt egy picit bővebben is kifejtenéd ha szépen megkérlek,hogy mi mástól ingadozhat még az alapjárat? Én kb fél éve cseréltem ezt a szelepet,de már megint ingadozik. (Z17DTR) Fogyasztása rendben és megy is szépen,csak ez az alapjárat... 

EGR szelep, pillangoszelep... Szemelyes tapasztalatom szerencsere nincs a temaban, de ezeket szoktak emliteni.

Link to comment
Megosztás:

10 órája, Rappi írta:

Nincs és nem is volt semmilyen hibakódom. Egyszerűen csak ingadozik kb. 750-850 fordulat között, de azt sem mindig.

 

10 órája, OpelosPisti írta:

Én kb fél éve cseréltem ezt a szelepet,de már megint ingadozik. (Z17DTR)

A CR nyomasnak van egy kivant es egy mert erteke, az OpCom mindkettot jelzi, igy meg lehet nezni, hogy a mert ertek is ingadozik-e. Ha direktben nem latszik, akkor rogziteni kell az adatokat, mert ott nagyobb az idofelbontas, mint a kijelzo frissitesekor (persze azt nem tudjuk, hogy a szenzort milyen gyakran olvassa ki, de egy probat  meger).

Vegso esetben a szenzoron oszcilloszkoppal kozvetlenul nezve a feszultseget, mindenkeppen latni kene, ha ingadozik a nyomas.

 

Link to comment
Megosztás:

On 2017. 03. 15. at 9:29, Rappi írta:

Na gyerekek! Jelentem a Z17DTR motoromnál az OMV MaxxMotion diesel és a Metabond Megasel Plus úgy néz ki megszüntette az alapjárat ingadozást. Eddig jó, de ez szerintem csak tüneti kezelés! Ezért CR üzemanyag szabályozó szelep ki lesz cserélve.

Én megvétel óta csak az OMV-n tankolok, de nekem is 130ekm környékén, azaz vásárlás után 30-35e km-re előjött a hiba.

 

Amúgy ki mit tankol bele? Én télem a MaxMotiont, máskor az OMV sima gázoljaából kap. Vagy esetleg valami prémium gázolajból mi ajánlott, ami nem annyira drága mint a MaxMotion? Lassan lehet átállok megint a normál gázolajra.

Link to comment
Megosztás:

2 órája, imy írta:

Én megvétel óta csak az OMV-n tankolok, de nekem is 130ekm környékén, azaz vásárlás után 30-35e km-re előjött a hiba.

Es azota mennyit mentel, illetve mi lett a hibaval?

Most jobban megneztem, egy picit nekem is inog a fordulatszam alapjaraton (Z17DTH, 324ezer km), de kizart, hogy emiatt kicsereljek egy 40ezres szelepet...

Foleg, hogy abban sem vagyok biztos, hogy o okozza. Ahogy nezem, ketallasu, es PWM-mel, vagyis a nyitasi es zarasi ido aranyat valtoztatva szabalyoz, igy magaban a szelepben nehez olyan hibat elkepzelni, ami az ingadozast okozna. Olyasmiket irnak, hogy ha tenyleg elromlik, akkor nem, vagy nezehezen indul a motor, leall, stb.

Az ingadozas vegso oka az, hogy a szoftver "ugyetlenkedik", pedig ket helyen is be tud avatkozni. E szelep, es az injektorok nyitasi idejevel jatszva kene tartania az altala optimalisnak tartott nyomast, es a fordulatszamot is, de valamiert megsem sikerul neki.

Raadasul ez valojaban csak "esztetikai hiba", mert atlagban azert stimmel a fordulatszam, es se el nem szalad, se le nem fullad a motor.

Ha a szelep lenne beteg, annak nagyobb teljesitmenynel is kene latszania, tehat pl. bakkecske uzemmodban menne a gyorsitas, es hasonlok. De ilyen nincs, csak az alapjarathoz szukseges minimalis mennyisegu uzemanyagot nem sikerul valahogy pontosan eltalalni.

Ez pedig akar olyasmi is lehet, hogy a szoftver nincs jol felkeszitve a pumpa es az injektorok oregedesebol adodo hatasokra, egyeb kopasokra, stb.

Link to comment
Megosztás:

21 órája, Rappi írta:

Na megnéztük ma OpCommal. 18 és 28 MPa között változik a nyomás érték alapjáraton. Egyértelműen az üzemanyag nyomásszabályozó szelep a ludas. Csere lesz!

Az rengeteg! Nem akarok hülyeséget írni, hogy nálam mennyit ingadozik, mert régen néztem. De ennyit, közel 30-40%-ot biztos, hogy nem. Ott valami nem százas...

 

6 órája, imy írta:

Amúgy ki mit tankol bele? Én télem a MaxMotiont, máskor az OMV sima gázoljaából kap. Vagy esetleg valami prémium gázolajból mi ajánlott, ami nem annyira drága mint a MaxMotion? Lassan lehet átállok megint a normál gázolajra.

Évek óta havi kb 120 liternyi Shell prémiumot (V-power Nitro+ Diesel). Alap gázolajat már évek óta nem látott a motor. Havi 40.000-50.000Ft-ot eltankolok, ehhez képest az a nagyjából 4000Ft, ami havonta a prémium felára, nekem már nem oszt, nem szoroz. Árban ennek is 38Ft a felára literenként, pont mint az OMV MaxxMotion-nek. Régebben én is OMV MM-t tankoltam. De irdatlanul kerreg, csattog tőle a motor alapjáraton és 1800-2000 körüi fordulaton gyorsításkor. Privátban már értekeztünk erről egy szintén Z17DTH motoros tulajjal a FB-ról és neki is ugyan ez volt vele a tapasztalata. Nem tudom mi okozza, lehet különösebb galibát nem csinál ezzel, de rossz hallgatni. A Shellel nincs ez a csattogás.

 

3 órája, csaba66 írta:

Most jobban megneztem, egy picit nekem is inog a fordulatszam alapjaraton (Z17DTH, 324ezer km), de kizart, hogy emiatt kicsereljek egy 40ezres szelepet...

Ha alapjáraton meredten bámulom a fordulatszám mérő mutatójának a végét, nálam is meg-megmozdul néha. (Z17DTH, 271ezer km.) 1mm-nél nem leng ki jobban. FB-on is állandó téma az és mindenki rögtön rohan pánikszerűen szelepet cserélni. Azt én sem értem, hogy mért. Nálam mióta vettem az autót (~5év/100.000km), azóta ilyen. Rosszabb semmivel se lett, egyéb tünetet, problémát nem okoz. Tökéletesen indul hidegen-melegen, jól egyenletesen húz, soha nem "bakkecskézett" még. Gyakorlatilag semmit nem befolyásol.

Link to comment
Megosztás:

7 órája, csaba66 írta:

Es azota mennyit mentel, illetve mi lett a hibaval?

Most jobban megneztem, egy picit nekem is inog a fordulatszam alapjaraton (Z17DTH, 324ezer km), de kizart, hogy emiatt kicsereljek egy 40ezres szelepet...

Foleg, hogy abban sem vagyok biztos, hogy o okozza. Ahogy nezem, ketallasu, es PWM-mel, vagyis a nyitasi es zarasi ido aranyat valtoztatva szabalyoz, igy magaban a szelepben nehez olyan hibat elkepzelni, ami az ingadozast okozna. Olyasmiket irnak, hogy ha tenyleg elromlik, akkor nem, vagy nezehezen indul a motor, leall, stb.

Az ingadozas vegso oka az, hogy a szoftver "ugyetlenkedik", pedig ket helyen is be tud avatkozni. E szelep, es az injektorok nyitasi idejevel jatszva kene tartania az altala optimalisnak tartott nyomast, es a fordulatszamot is, de valamiert megsem sikerul neki.

Raadasul ez valojaban csak "esztetikai hiba", mert atlagban azert stimmel a fordulatszam, es se el nem szalad, se le nem fullad a motor.

Ha a szelep lenne beteg, annak nagyobb teljesitmenynel is kene latszania, tehat pl. bakkecske uzemmodban menne a gyorsitas, es hasonlok. De ilyen nincs, csak az alapjarathoz szukseges minimalis mennyisegu uzemanyagot nem sikerul valahogy pontosan eltalalni.

Ez pedig akar olyasmi is lehet, hogy a szoftver nincs jol felkeszitve a pumpa es az injektorok oregedesebol adodo hatasokra, egyeb kopasokra, stb.

Ez a szelep nem kétállású. PWM segítségével, egy rugó ellenében tartja a tekercs  megfelelő pozícióban (rés-szabályozás) a szelep dugattyúját. Úgy látom a DTR és DTJ (Denso) motorkódú autók romlanak el leginkább. Egy idő után ez a dugattyú felülete berágódik, ezért a finomabb mozgásokat nem tudja megfelelően követni, akadozik.

http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?filename=636szelep1.jpg

http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?filename=971szelep.jpg

Egyébként, ahogy írod sok oka lehet még az ingadozásnak, de a Denso pumpáknak úgy tűnik ez típushibája, az enyémben is (150000Km) a második dolgozik és néha ingadozik ismét.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

57 perce, lamb írta:

Ez a szelep nem kétállású. PWM segítségével, egy rugó ellenében tartja a tekercs  megfelelő pozícióban (rés-szabályozás) a szelep dugattyúját. Úgy látom a DTR és DTJ (Denso) motorkódú autók romlanak el leginkább. Egy idő után ez a dugattyú felülete berágódik, ezért a finomabb mozgásokat nem tudja megfelelően követni, akadozik.

http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?filename=636szelep1.jpg

http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?filename=971szelep.jpg

Egyébként, ahogy írod sok oka lehet még az ingadozásnak, de a Denso pumpáknak úgy tűnik ez típushibája, az enyémben is (150000Km) a második dolgozik és néha ingadozik ismét.

Koszonom a korrekciot, igy mar jobban osszeall a kep.

Ha csak a szelep finom mozgasaval van baj, akkor tenyleg nincs jelentosege a hasznalat szempontjabol, es szoftverbol is javithato lenne, ha nem a szelepet akarna picivel leptetni, hanem az injektoroknal allitana be az alapjaratot.

Hosszabb tavon vajon mi tortenik: jobban akad, vagy lecsiszolodik, es ettol megjavul? Illetve ha igy szetszedheto, lehetne finom csiszolassal is probalkozni (persze jo alaposan kipucolva utana).

Link to comment
Megosztás:

15 órája, zotya975 írta:

Szerintem minden motornál a tengelykapcsolótól legtávolabbi hengertől indul a számozás. Itt tehát a vezérlésnél van az egyes henger.

Franciáknál és a Ford motorainál, a váltó felől nézik, ennél a japán-európai hibrid motorról még a TIS-ben se találtam leírást.

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.