Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Gumi, felni kérdések


forumadmin

Recommended Posts

Érdekesség: ma láttam egy 1.6 twinport feliratú H caravan-t 5 csavaros felnikkel, 4 tárcsás szettel, elől elég nagynak (akár 308-asnak is tűnő) tárcsákkal. Kicsit meglepődtem, mert nálunk tudtommal 4 csavarosan, hátsó dobfékkel jöttek ezek. Németeknél gondolom lehetséges volt ilyen 5 csavar/ 4 tárcsa / 1.6-os motor kombináció...

Vagy csak utólag cserélték. A 308-as elég nagy, arra a féknyereg miatt már nem megy fel a 15-ös felni.

Link to comment
Megosztás:

Vagy csak utólag cserélték. A 308-as elég nagy, arra a féknyereg miatt már nem megy fel a 15-ös felni.

Jaja, 16-os volt rajta, olyan mint az én télim a 10 vékonyküllős gyári... Enyémen 308 van és nekem se megy már rá 15-ös. Csak néztem mennyire jól kitölti ennek is a felnijét a tárcsa, de aztán lehet csak 288-as volt, franc tudja.

Link to comment
Megosztás:

Érdekesség: ma láttam egy 1.6 twinport feliratú H caravan-t 5 csavaros felnikkel, 4 tárcsás szettel, elől elég nagynak (akár 308-asnak is tűnő) tárcsákkal. Kicsit meglepődtem, mert nálunk tudtommal 4 csavarosan, hátsó dobfékkel jöttek ezek. Németeknél gondolom lehetséges volt ilyen 5 csavar/ 4 tárcsa / 1.6-os motor kombináció...

én minden nap látok ilyet.(a ház előtt :))

Jómagam inkább a dobfékes verziora csodálkoznek rá.

Link to comment
Megosztás:

én minden nap látok ilyet.(a ház előtt :))

Jómagam inkább a dobfékes verziora csodálkoznek rá.

Valahogy nekem eddig csak a 4 csavarosak voltak meg:

http://www.hasznaltauto.hu/auto/opel/astra_h/opel_astra_h_1.4_gtc_cosmo_plusz_plusz_plusz_tempomat_plusz_plusz_plusz_full_plusz_plusz-9008054

http://www.hasznaltauto.hu/auto/opel/astra_h/opel_astra_h_1.6_elegance_megkimelt_allapot-8883081

http://www.hasznaltauto.hu/auto/opel/astra_h/opel_astra_h_1.4_essentia-8900734

De valóban, úgy tűnik h Mo-i forgalombahelyezéssel is voltak 5 csavarosak 1.4, 1.6-ba... Meglepő számomra. Mitől függött hogy melyiket kapta az ember? Külön pipálható extra volt, vagy egyszerűen csak szériánként/felszereltségenként változott?

Link to comment
Megosztás:

De valóban, úgy tűnik h Mo-i forgalombahelyezéssel is voltak 5 csavarosak 1.4, 1.6-ba... Meglepő számomra. Mitől függött hogy melyiket kapta az ember? Külön pipálható extra volt, vagy egyszerűen csak szériánként/felszereltségenként változott?

A csavarok szama attol fugg, mekkora maximalis nyomatekot kellhet a motorbol atvinni, illetve fekezes kozben mekkora lehet a terheles. A csavaronkenti maximum adott, ha ezt n csavarral tullepik, akkor n+1 kell.

Tehat nem esztetikai, vagy megrendelesi kerdesrol van szo, hanem ez az adott motor parametereibol, a kocsi tomegebol es ki tudja meg mibol adodo parameter. Valoszinuleg negy csavarral elegge a hatar kozeleben van, igy egy kis modositas eseten mar ot kell.

De az is lehet, hogy csak valtozott valamilyen eloiras, pl. csokkent a csavaronkenti maximum :)

Regebbi, pici autokbol harom csavarosak is vannak...

Link to comment
Megosztás:

A csavarok szama attol fugg, mekkora maximalis nyomatekot kellhet a motorbol atvinni, illetve fekezes kozben mekkora lehet a terheles. A csavaronkenti maximum adott, ha ezt n csavarral tullepik, akkor n+1 kell.

Tehat nem esztetikai, vagy megrendelesi kerdesrol van szo, hanem ez az adott motor parametereibol, a kocsi tomegebol es ki tudja meg mibol adodo parameter. Valoszinuleg negy csavarral elegge a hatar kozeleben van, igy egy kis modositas eseten mar ot kell.

De az is lehet, hogy csak valtozott valamilyen eloiras, pl. csokkent a csavaronkenti maximum :)

Regebbi, pici autokbol harom csavarosak is vannak...

Így van, és eddig abban a hitben is voltam, hogy 5 csavar csak 1.8-tól fölfele, kvázi ennél nagyobb teljesítmény felett szokott lenni az itthoniaknál, mert azoknál már mindenképp kell az általad is említett előírások miatt. Az alatti teljesítménynél meg a lényeg hogy minél olcsóbb legyen, mer ugye a keleti blokk országainak biztos az kell, illetve az is elég... De már látom, hogy itten 1.4-ek is vannak 5 csavarral, csak eddig még nem tudtam még kitalálni, milyen logika alapján... :)

Link to comment
Megosztás:

Gyerekek! Van egy elméletem az 5 csavarosságra 1.4-1.6 H Astráknál (tudom sokatoknak okoz álmatlan éjszakákat eme témakör megfejtetlensége :)). Ahogy csaba66 is részben említette: valószínű 1.4-1.6-oknál a tömeg/megengedett maximális össztömeg lesz a kritikus tényező, itt kevésbé a teljesítmény/forgatónyomaték üt a latban. Az elméletem az, hogy a kombi kasztniknál mindegy milyen a motor, mindig 5 csavar van, mert azoknak nagy a megengedett max össztömege (üresen egyébként nem olyan vészesen nagy a különbség a kombi/3-5 ajtós között, helyenként csak 30 kg (1.6-nál), de max 60 kg (1.4), legalábbis a manual szerint). Valószínű a kombik jobban is terhelhetők (ebben mondjuk azért nem vagyok 100-as), és a minimum 30kg plusz és a nagyobb terhelhetőség együtteséhez manapság már kötelező az 5 csavar még itt keleten is :).

Egyelőre nem láttam még 4 csavaros kombit, sem 1.4-ben sem 1.6-ban, de még azért kevés a minta... :) Egyelőre 3-5 ajtós 5 csavarosat sem láttam ezekkel a kisebb mocikkal (legalábbis M.o.-it) , azokat sem tudnám a tömegekkel megmagyarázni.

Felszólítás: jelentkezzen, akinek H kombija van de csak 4 csavaros a felnije, vagy 3-5 ajtósa 5 csavarral (nem németből behozott)! (ezek cáfolnák ugyanis a hosszasan kigondolt és levezetett elméletemet :))

Link to comment
Megosztás:

Felszólítás: jelentkezzen, akinek H kombija van de csak 4 csavaros a felnije, vagy 3-5 ajtósa 5 csavarral (nem németből behozott)! (ezek cáfolnák ugyanis a hosszasan kigondolt és levezetett elméletemet :))

Kozben rajottem, hogy a 2-3 tonnas, tobbszaz loeros szemelyautokon is altalaban 5 csavar van, ugyhogy megsem pont ugy van, ahogy gondoljuk :)

Link to comment
Megosztás:

Kozben rajottem, hogy a 2-3 tonnas, tobbszaz loeros szemelyautokon is altalaban 5 csavar van, ugyhogy megsem pont ugy van, ahogy gondoljuk :)

Lehet azoknál vastagabb a csavar vagy erősebb anyagból van, vagy már azok is a határon vannak :) H Astra kombinál meg már biztos nem szarakodtak a csavarméretekkel, spéci csavarokkal a 4-es agynál, berakták a nagyobb mociknál már meglévő 5 csavaros agyat, azt cső :)

Link to comment
Megosztás:

Lehet azoknál vastagabb a csavar vagy erősebb anyagból van, vagy már azok is a határon vannak :) H Astra kombinál meg már biztos nem szarakodtak a csavarméretekkel, spéci csavarokkal a 4-es agynál, berakták a nagyobb mociknál már meglévő 5 csavaros agyat, azt cső :)

Nekem 1,6-tom van, 5 ajtós, 5 csavaros tárcsafék (elől-hátul).

Rendelt, szalon autó. Vagy az ESP vagy a sportfutómű miatt kaptam, külön nem kértem.

Szóval szerintem semmi köze sem a teljesítményhez, sem a súlyhoz.

Link to comment
Megosztás:

Nekem 1,6-tom van, 5 ajtós, 5 csavaros tárcsafék (elől-hátul).

Rendelt, szalon autó. Vagy az ESP vagy a sportfutómű miatt kaptam, külön nem kértem.

Szóval szerintem semmi köze sem a teljesítményhez, sem a súlyhoz.

Na tessék, máris megdőlt az elméletem a 3-5 ajtósokat tekintve. Ezek szerint a felszereltségnek is lehet vmi köze az 5 csavarossághoz. De arra azért továbbra is kiváncsi lennék, hogy van-e vkinek kombija 4 csavarral. Azaz lehet-e olyan alacsony felszereltség/kis moci kombináció, aminél a kombi is 4 csavaros, vagy ezeknél tényleg a súly miatt talán mindegyik 5-ös...

Link to comment
Megosztás:

Nekem 1,6-tom van, 5 ajtós, 5 csavaros tárcsafék (elől-hátul).

Rendelt, szalon autó. Vagy az ESP vagy a sportfutómű miatt kaptam, külön nem kértem.

Szóval szerintem semmi köze sem a teljesítményhez, sem a súlyhoz.

Valamennyi koze biztos van, eleg megnezni egy buszt, vagy teherautot :)

De olyasmi is lehet, hogy pl. 16-os felni nem letezik 4 lukuban, vagy hasonlok.

Link to comment
Megosztás:

Gyerekek! Van egy elméletem az 5 csavarosságra 1.4-1.6 H Astráknál (tudom sokatoknak okoz álmatlan éjszakákat eme témakör megfejtetlensége :)). Ahogy csaba66 is részben említette: valószínű 1.4-1.6-oknál a tömeg/megengedett maximális össztömeg lesz a kritikus tényező, itt kevésbé a teljesítmény/forgatónyomaték üt a latban. Az elméletem az, hogy a kombi kasztniknál mindegy milyen a motor, mindig 5 csavar van, mert azoknak nagy a megengedett max össztömege (üresen egyébként nem olyan vészesen nagy a különbség a kombi/3-5 ajtós között, helyenként csak 30 kg (1.6-nál), de max 60 kg (1.4), legalábbis a manual szerint). Valószínű a kombik jobban is terhelhetők (ebben mondjuk azért nem vagyok 100-as), és a minimum 30kg plusz és a nagyobb terhelhetőség együtteséhez manapság már kötelező az 5 csavar még itt keleten is :).

Egyelőre nem láttam még 4 csavaros kombit, sem 1.4-ben sem 1.6-ban, de még azért kevés a minta... :) Egyelőre 3-5 ajtós 5 csavarosat sem láttam ezekkel a kisebb mocikkal (legalábbis M.o.-it) , azokat sem tudnám a tömegekkel megmagyarázni.

Felszólítás: jelentkezzen, akinek H kombija van de csak 4 csavaros a felnije, vagy 3-5 ajtósa 5 csavarral (nem németből behozott)! (ezek cáfolnák ugyanis a hosszasan kigondolt és levezetett elméletemet :))

Kombi nincsen 4 csavarral. Mint ahogy dobfékkel sincs kombi, csak néhány 5 ajtóson láttam olyat.

Jelentkezem! 5 ajtósom van, 5 csavarral, magyarországi üzembe helyezéssel. De más motorral.

Link to comment
Megosztás:

Létezett 4csavaros 16os lemez és alu is.

A caravanok 5csavart kaptak általában. IDS és design csomag szintén 5csavarral járt.

Jaja, tehát akkor vhogy így javítanám az elméletemet: bizonyos össztömeg (caravan) és/vagy motorteljesítmény/nyomaték és/vagy felszereltségi szint felett járt az 5 csavar...

Link to comment
Megosztás:

Jaja, tehát akkor vhogy így javítanám az elméletemet: bizonyos össztömeg (caravan) és/vagy motorteljesítmény/nyomaték és/vagy felszereltségi szint felett járt az 5 csavar...

Még egy ok.

A járműgyárakban minden évben van költségcsökkentő projekt. Ha itt kiszámolják, hogy a 4 csavaros agyat ritkán szerelik, és pl. a raktározás /agy + felni/, vagy az alkatrészellátás többe kerül mintha beletennék az 5 csavarost, akkor nem szerelnek olyat többé.

Ez talán a gyárak közti különbség is lehet. /Több helyen is gyártották az Astrát/

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok,

Már egy ideje figyelem ezt a 4-5 csavar agyalgást.......tetszik.......:-)

Mivel még ilyen hozzászólást nem láttam,ezért megteszem.

Az enyém is 5 csavaros,elöl-hátul tárcsafék,enjoy+ felszereltség,2008 júniusi facelift-es,Z16XER 85kW,115LE 145Nm H Astra Sedan 16" 205/55 R16 Gliwice :-)

Remélem elég teljes voltam!? :-)

Üdv.:Szabi

Link to comment
Megosztás:

gtc 1.3 cdti 90LE 16-os 5 csavaros gyárilag ecoflex könnyített kasztni :)

Beleillesz a képbe, neked a viszonylag nagyobb nyomaték (200 nm) miatt van sztem 5 csavar. Én kb 170 nm környékére saccolom, ami felett már biztosan 5 csavaros agyat szereltek H Astránál. Tehát gyakorlatilag sztem az összes dízel 5 csavaros kéne legyen. Erre is keresek ellenpéldát, ha vkinek van dízele 4 csavarral...

Az enyém is 5 csavaros,elöl-hátul tárcsafék,enjoy+ felszereltség,2008 júniusi facelift-es,Z16XER 85kW,115LE 145Nm H Astra Sedan 16" 205/55 R16 Gliwice :-)

Szabi: Enjoy+ az pontosan mit jelent? IDS-es vagy sport futóműved van? Neked valószínű ugye a teória szerint a felszereltség miatt van 5 csavar, csak azt nem tom még melyik felszereltségi elem/szint váltja ki az 5 csavarosságot :)

Elméletek helyett inkább gyere a leh coolerért. :D

Jóvanna, annyira sokszor mondod már, hogy meggondolom még egyszer... :)

Link to comment
Megosztás:

Beleillesz a képbe, neked a viszonylag nagyobb nyomaték (200 nm) miatt van sztem 5 csavar. Én kb 170 nm környékére saccolom, ami felett már biztosan 5 csavaros agyat szereltek H Astránál. Tehát gyakorlatilag sztem az összes dízel 5 csavaros kéne legyen. Erre is keresek ellenpéldát, ha vkinek van dízele 4 csavarral...

Szabi: Enjoy+ az pontosan mit jelent? IDS-es vagy sport futóműved van? Neked valószínű ugye a teória szerint a felszereltség miatt van 5 csavar, csak azt nem tom még melyik felszereltségi elem/szint váltja ki az 5 csavarosságot :)

Jóvanna, annyira sokszor mondod már, hogy meggondolom még egyszer... :)

Nem,nem,az Enjoy+ felszereltség annyit jelentett az én esetemben a sima Enjoy-hoz képest,ha jól emlékszem,hogy ECC klímám van,illetve GID kijelzővel kaptam az autót,amit az általam kért fedélzeti komputer gyanánt rakhattak a kocsiba.Utólag kikupálódva jól le is húzhattak egy cirka 74.000 Ft-os programozás árával erre az extrára vagy plusz funkcióra hivatkozva.Nem tudom mi tartozhatott még a + opcióba,mert most nincs előttem a prospektus,hogy a sima Enjoy mit tud.Esetleg a multikormányom,a középső kartámaszom,ködlámpám vagy a CD30 MP3 rádióm?Passz,de a klíma és a kijelző az tuti.

Szóval semmi IDS,semmi sport futómű.

Szerintem a nagyobb karosszéria lehet az ok az enyém esetében,mert úgy tudom,hogy a Sedan a Caravan alvázára épült,illetve,mint említettem ez már a facelift-es H Astra.Viszont csak 115LE 145 Nm-rel,szóval eltér az általad megfogalmazott -tól -ig határtól.

De nincs itt közöttünk egy gyakorló vagy egykori Opel szervizes kolléga sem,aki szakavatott választ tudna adni?

Üdv.:Szabi

U.i.:Van egy facebook zárt csoport OPEL Astra H Hungary néven 328 taggal (én is szemlélődő tagja vagyok),amiben van mindenféle ember,nagyon hasznos és abszolút haszontalan posztok:Lehet egy kérdést fel lehetne dobni ott is ezzel kapcsolatban,hátha valaki kiokosít minket ebben a témában.

Link to comment
Megosztás:

Szerintem a nagyobb karosszéria lehet az ok az enyém esetében,mert úgy tudom,hogy a Sedan a Caravan alvázára épült,illetve,mint említettem ez már a facelift-es H Astra.Viszont csak 115LE 145 Nm-rel,szóval eltér az általad megfogalmazott -tól -ig határtól.

Lehet a Sedan is nagyobb össztömegű azt nem is néztem eddig. De az is lehet hogy a Sztaricsnaja által említett dolog is bejátszik: gyártól / készlettől is lehet függött, és néha kiszámíthatatlan, mikor milyet raktak, és akkor semmit nem ér a csodás elméletem :).

De nincs itt közöttünk egy gyakorló vagy egykori Opel szervizes kolléga sem,aki szakavatott választ tudna adni?

Üdv.:Szabi

U.i.:Van egy facebook zárt csoport OPEL Astra H Hungary néven 328 taggal (én is szemlélődő tagja vagyok),amiben van mindenféle ember,nagyon hasznos és abszolút haszontalan posztok:Lehet egy kérdést fel lehetne dobni ott is ezzel kapcsolatban,hátha valaki kiokosít minket ebben a témában.

Á, az megölné a saját kis közösségi tudatunk általi felfedezés örömét, így sokkal izgibb... :) De azért a végén majd télleg elárulhatná vki a tutit :) FB csoportban biztos kinéznének ha ilyen haszontalan kérdéssel nyitva csipogtatnám a telefonokat, bár lehet itt is sok már a téma :)

Link to comment
Megosztás:

Nem,nem,az Enjoy+ felszereltség annyit jelentett az én esetemben a sima Enjoy-hoz képest,ha jól emlékszem,hogy ECC klímám van,illetve GID kijelzővel kaptam az autót,amit az általam kért fedélzeti komputer gyanánt rakhattak a kocsiba.Utólag kikupálódva jól le is húzhattak egy cirka 74.000 Ft-os programozás árával erre az extrára vagy plusz funkcióra hivatkozva.Nem tudom mi tartozhatott még a + opcióba,mert most nincs előttem a prospektus,hogy a sima Enjoy mit tud.Esetleg a multikormányom,a középső kartámaszom,ködlámpám vagy a CD30 MP3 rádióm?Passz,de a klíma és a kijelző az tuti.

Szóval semmi IDS,semmi sport futómű.

Ilyet találtam itt fennt a Modelltörténetben:

SPORT: Enjoy+ tárcsafék elől és hátul, ESP rendszer, 16x6,5 Sport típusú alufelni 5 lyukú, 205/55 R16-91H gumiabroncs

Szóval elvileg a SPORT felszereltséghez régen már járt a 4 tárcsa, ami magával vonzotta gondolom az 5 csavart is, mert 4-es hátsó tárcsaféket még nem láttam. Ugyan "Enjoy+" nevű felszereltséget nem említ a leírás (itt az "Enjoy+" szöveg az Enjoy-hoz képesti plusz elemeket jelenti sztem), de lehet neked az Enjoy+ felszereltséghez is adták már újabban a 4 tárcsát, azaz egyben az 5 csavart is. Vagy te vagy a "kivétel ami erősíti..." :)

Na de most már hagylak titeket ezzel a témával, abbafejeztem az elmélkedést... :)

Link to comment
Megosztás:

  • 4 weeks later...

Sziasztok Opelosok!

Kiss segítségre lenne szükségem ! Tavaly megvettem életem első kocsiját egy Opel Astra h 1.4 90le autót,amin jelenleg 15" lemezfelni van de szeretném kicserélni alufelnire ,de nem tudom milyet méretű felnit vehetek rá ! Pontosabban mik azok a számok amik lényegesek amikor kiválasztjuk a felnit !tudnátok ebben segíteni?

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.