Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

gsi.tamás

Recommended Posts

On 2017. 01. 02. at 21:21, daykiller írta:

Azzal sem lesz előrébb sokkal. Csak annyiban, hogy ha azt látja az ember fia a laptopon, hogy az ecu folyamatosan rich, azaz benzinnel teli keveréket állít elő, akkor vélhető a sok levegőbeszívás. Ez vákuumprobléma, vagy hibás lambdaszonda általában. Alacsony benzintartalmú keverékképzésnél inkább lambda probléma, illetve ekkor jöhet már a képbe a kétvezetékes jeladó, de azt meg direktbe látni a laptopon, hogy az mekkora motor hőmérsékletet jelent vissza az ecu-nak. DIS gyújtásnál még árulkodó lehet a rendellenesen mozgó gyújtásidő. Illetve valamennyit szűkít a lambdaszonda fele is vagy csak van egy hirdotőke, ami annyira csattog, hogy átveri a kopogásérzékelőt.

De az ökölszabály, hogy ha egy motor üzemi hőfokon kezd el rakoncátlankodni, akkor vákuum vagy lambdaszonda a probléma. Hozzátéve azt, hogy a huszonéves Astrákban még mindig a gyári lambdaszonda lehet, ami még ellátja feladatát, csak sokkal lassabban, mint új korában tette. Ezért is kell 150 ezer kilométerenként cserélni.

Szigorúan gyárira!

Link to comment
Megosztás:

17 órája, HaPetya írta:

Van egy dugattyú. Az egyik oldalán van a benzinnyomás (0.75 bar központinál és 3 bar hengerenkéntinél) a másik oldalán egy rugó és ami nagyon fontos a pillangószelep előtti légnyomás. A dugattyúra két oldalára ható erők eredője egyenlő, akkor nincs semmi történés. Ha nagyobb a benzinnyomás az előírtnál, akkor nyilván a dugattyú elmozdul és nyitja a visszamenő ágat. Így a előremenő ágban csökken a nyomás. De akkor megint elmozdul a dugattyú és lezárja a visszafolyó ágat.

És így tovább az idők végezetéig.

Igen, sejtettem hogy így működik. De, ha jól láttam akkor egy vákuum cső megy rája, ami a pillangó után van bekötve a szívó részbe.

Ezt nem értettem benne. Ha az ember nyom egy kövér gázt, akkor ugye csökken a vákuum a pillangó szele után és ebből kifolyólag gondolom emeli a benzin nyomást a szabályzó szelep.

Jól gondolom?

Link to comment
Megosztás:

12 perce, pszilaj írta:

Igen, sejtettem hogy így működik. De, ha jól láttam akkor egy vákuum cső megy rája, ami a pillangó után van bekötve a szívó részbe.

Ezt nem értettem benne. Ha az ember nyom egy kövér gázt, akkor ugye csökken a vákuum a pillangó szele után és ebből kifolyólag gondolom emeli a benzin nyomást a szabályzó szelep.

Jól gondolom?

Igen. Én központiból indultam ki. De akkor ezek szerint hengerenkénti befecskendezésnél szívócső depresszió (nyomás növekedés) szabályozza a benzin nyomását.

Módosítva : HaPetya
Link to comment
Megosztás:

35 perce, stirlitz írta:

Én AC Delco-t találtam, ami sztem a gyárija, csak megfizethető. (C16NZnek Delco a gyújtása is)

A gyárit a Bosch gyártotta. Azzal megegyező típus a Bosch FH00HL00311, csak máshogy néz ki. Tömzsibb. Az meg, hogy a gyújtás Delco nem mond semmit. A szelepszár szimmeringek INA-k, a kuplung LUK, a motorvezérlő Bosch vagy Siemens vagy Delco-remy. Szinte minden alkatrész más gyártótól van. A központi befecskendezés például amerikai gyártású.

Link to comment
Megosztás:

10 órája, stirlitz írta:

Én AC Delco-t találtam, ami sztem a gyárija, csak megfizethető. (C16NZnek Delco a gyújtása is)

Szerintem az AC Delco nem ugyanaz mint a Delco-Remy....

Legalábbis abból következtetek erre, hogy vettem opel alkatrész boltban ACDelco gyertyát, mert éppen nem volt GM...

Na hát nem kellett volna. Azt a csattogást amit művelt, csak egy kopott dízel produkálta volna. Visszaraktam a régi Bosch gyertyákat és elhallgatott. Nem vittem vissza a car gyertyának nevezett akármiket, mert mérgembe Föld körüli pályára küldtem, izomból...

Azóta kerülöm az ACDelcokat... :(

 

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok, segítség.

1996 X14XE (16v)

Elindulás, városból ki, kb. 10 pernyi 80-as tempó, utána 4-5 pernyi 120-as tempó (3000-3300 fordulat) után egyszercsak füstöt látok a tükörben. Elsőre nem volt egyértelmű, hogy kékes vagy fehér. Lehúzódtam, alapjáraton hagytam, motortér szemle eredménye: hűtőfolyadék a "kalt" szint fölött kb. fél centivel, és az olajbetöltő sapka körül olajfoltok, még mögötte 20 centivel is volt cseppenés (odafröccsenhetett) és elől a hőpajzsot a sapka előtt már eláztatta az olaj. Gondoltam jobb visszafordulni. Indulás után kigyorsításkor k. nagy füst a kipufogóból, inkább fehér, gyorsítás közben kis dadogás-akadozás. 80-as tempót elérve (autóút) szépen egyenletes járással és feltűnő füst NÉLKÜL hazahozott, leállítás előtt alapjáraton illetve gázfröccsre is egyértelműen fehér füst, maga mögött az aszfaltot is benedvesítette, hányásszagú lerakódással. (Plusz a "régi" visszatérő hidrotőke-csattogás.)

Ez jól gondolom, hogy 1; hengerfej tömítés, hűtőfolyadék megy valamelyik hengerbe, viszont 2; az olaj mért csaphatott ki a betöltőnél? (Olajcsere nyáron volt, a felső szint közelében áll a pálcán.)

Szóval mi a gondja és mennyire járóképes így az autó? Köszi szépen!

Módosítva : felhasznaaloo
Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, felhasznaaloo írta:

Sziasztok, segítség.

1996 X14XE (16v)

Elindulás, városból ki, kb. 10 pernyi 80-as tempó, utána 4-5 pernyi 120-as tempó (3000-3300 fordulat) után egyszercsak füstöt látok a tükörben. Elsőre nem volt egyértelmű, hogy kékes vagy fehér. Lehúzódtam, alapjáraton hagytam, motortér szemle eredménye: hűtőfolyadék a "kalt" szint fölött kb. fél centivel, és az olajbetöltő sapka körül olajfoltok, még mögötte 20 centivel is volt cseppenés (odafröccsenhetett) és elől a hőpajzsot a sapka előtt már eláztatta az olaj. Gondoltam jobb visszafordulni. Indulás után kigyorsításkor k. nagy füst a kipufogóból, inkább fehér, gyorsítás közben kis dadogás-akadozás. 80-as tempót elérve (autóút) szépen egyenletes járással és feltűnő füst NÉLKÜL hazahozott, leállítás előtt alapjáraton illetve gázfröccsre is egyértelműen fehér füst, maga mögött az aszfaltot is benedvesítette, hányásszagú lerakódással. (Plusz a "régi" visszatérő hidrotőke-csattogás.)

Ez jól gondolom, hogy 1; hengerfej tömítés, hűtőfolyadék megy valamelyik hengerbe, viszont 2; az olaj mért csaphatott ki a betöltőnél? (Olajcsere nyáron volt, a felső szint közelében áll a pálcán.)

Szóval mi a gondja és mennyire járóképes így az autó? Köszi szépen!

Például a kartergáz csőbe a motor és a szelepfedél között ( vagy a karter és a szelepfedél között) belefagyott a vizes-habos trutyi, így kinyomta a szelepfedélnél, nívópálcánál, sapinál a trutyit. Ilyenkor télen sokkal habosabb a kartergáz mint nyáron. Egy kitakarításra váró cső:

2439627-20170108-HV9HbW.jpg

Ugye ez még átjárható, de ha a körben megfagy a hab, akkor csak középen tud haladni, ott is kicsapódik, az is megfagy aztán a végén eltömi a csövet. Pont most néztem én is, mert nem nyomta a mosófolyadékot, ugye megtört a cső és toldót raktam bele a zsanérnál az meg szétjött. Felnyitottam félúton aztán láttam hogy a szelepfedél csavaroknál olaj látszik, valószínűleg nekem meg a kartergáz szűrő szivacsába fagyott bele a trutyi. De majd nyáron újra kell húznom az ablakmosó csövet , mert nagyon meg van keményedve. 

Link to comment
Megosztás:

30 perce, zotya975 írta:

Például a kartergáz csőbe a motor és a szelepfedél között ( vagy a karter és a szelepfedél között) belefagyott a vizes-habos trutyi, így kinyomta a szelepfedélnél, nívópálcánál, sapinál a trutyit. Ilyenkor télen sokkal habosabb a kartergáz mint nyáron.

Szia Zotya, köszi! Légyszives még egyszer, hol van ez a cső amit mondasz?

Ezzel a dugulással, és hogy ha tényleg megy a fagyálló a hengerbe, milyen távot szabad így menni vele (pl. napi 8+8 km munkába, vagy 25 km valamikor szerelőhöz)?

Link to comment
Megosztás:

2 órája, felhasznaaloo írta:

Szia Zotya, köszi! Légyszives még egyszer, hol van ez a cső amit mondasz?

Ezzel a dugulással, és hogy ha tényleg megy a fagyálló a hengerbe, milyen távot szabad így menni vele (pl. napi 8+8 km munkába, vagy 25 km valamikor szerelőhöz)?

Hát annyira nem vagyok képben X14XE-nél de ha leveszed a műanyag takarót akkor látod a kartergáz csöveket, szerintem ezek azok:

2439868-20170108-QbMN8H.jpg

A piros nyilnál jön fel, és a sárgánál megy ki a szelepfedéltől a kartergáz, mindegyiknek átjárhatónak kell lennie. Ha tévednék valaki javítson ki plííz.

Konkrétan a motor működését nem befolyásolja ha el van tömődve, csak kinyomja a kartergázt ott ahol tudja, ha nem tud szabadon bejutni a motorba. 

Link to comment
Megosztás:

On 2017. 01. 06. at 20:00, pszilaj írta:

Vettem 4 új gyertyát, mert nem tudom mikor cseréltem őket és mostanság nagyon alacsony (1000-1200) fordulatnál nagy gázra néha néha ránt egyet.(Igen, tudom, kábel is lehet.)

Szép GM feliratú, Champion gyertyákat kaptam... :) Holnap nem, de vasárnap kicserélem.

Kicseréltem a gyertyákat. Időszerű volt, mert a feljegyzéseim szerint 127000-nél volt cserélve. Most meg kereken 210000 van benne... :blink:

 

Mintha szebben járna alapjáratban. Húzni nem húz jobban, de remélem fogyiban és hajnali hidegindításnál csak javít valamit. :)

 

 

Módosítva : pszilaj
Link to comment
Megosztás:

5 perce, pszilaj írta:

Kicseréltem a gyertyákat. Időszerű volt, mert a feljegyzéseim szerint 127000-nél volt cserélve. Most meg kereken 210000 van benne... :blink:

 

Mintha szebben járna alapjáratban. Húzni nem húz jobban, de remélem fogyiban és hajnali hidegindításnál csak javít valamit. :)

 

 

Amikor megvettem akkor cseréltem gyertyákat 226 ezernél, aztán utána 290ezernél ( ez ugye 84ezer futás) azóta szerintem nem volt csere legalábbis nem látok bejegyzést. Akkor ezek már 33ezernél járnak. Kétévente vagy 30 ezrenként írják a cserét 8 szelepes motorra. De a ferdén betekert 3.gyertya miatt húzom amig lehet.

Link to comment
Megosztás:

1 óra, zotya975 írta:

Hát annyira nem vagyok képben X14XE-nél de ha leveszed a műanyag takarót akkor látod a kartergáz csöveket, szerintem ezek azok:

A piros nyilnál jön fel, és a sárgánál megy ki a szelepfedéltől a kartergáz, mindegyiknek átjárhatónak kell lennie. Ha tévednék valaki javítson ki plííz.

Konkrétan a motor működését nem befolyásolja ha el van tömődve, csak kinyomja a kartergázt ott ahol tudja, ha nem tud szabadon bejutni a motorba. 

Köszi, Zotya, így már felfogtam! A felső csövek voltak pucolva, a felfele jövő sose volt.

Annyit módosítanom kell az imént eszközölt átnézés eredményeképpen, hogy a motor utasoldali menetirány felé eső oldala (termosztát környéke és az alatt) csupa olaj, lent a klímacsöveken is az folyik, a pálcán alsó jelzésnél áll az olajszint, vagyis jó sokat kinyomott. Az olajbetöltőn benézve nem látszik hab/trutyi. A pálcán mintha lenne az olajban egy hajszálnyi fehéres "csík", mint amikor fekete festékbe pöttyintek egy fehér cseppet és kezdem elkeverni.

Most akkor lehet hogy a hűtőfolyadék az égéstérbe is meg a motorolajba is átszivárog egyszerre? A füstje ugye fehér volt. Hogy a 2-t egyszerre csinálja, az mitől lehet?

Ha az a felfele jövő kartercső bedugult, ennyi olajat kinyom a motor? Köszi szépen előre is.

Link to comment
Megosztás:

2 órája, ihbastra írta:

Üdv. Még egy kis segítséget kérnék. Vezérlés csere előtt állok, a főtengely bordás kereket szemrevételezéssel vagy kilóméter után cserélik? 

Egy motortípusnál szokott elnyíródni csak az ék, de most meg nem mondom melyik az, mostanában nem volt téma. De ez ránézésre látszik, meg gyengül a motor úgy szokták észrevenni. 

1 óra, felhasznaaloo írta:

Köszi, Zotya, így már felfogtam! A felső csövek voltak pucolva, a felfele jövő sose volt.

Annyit módosítanom kell az imént eszközölt átnézés eredményeképpen, hogy a motor utasoldali menetirány felé eső oldala (termosztát környéke és az alatt) csupa olaj, lent a klímacsöveken is az folyik, a pálcán alsó jelzésnél áll az olajszint, vagyis jó sokat kinyomott. Az olajbetöltőn benézve nem látszik hab/trutyi. A pálcán mintha lenne az olajban egy hajszálnyi fehéres "csík", mint amikor fekete festékbe pöttyintek egy fehér cseppet és kezdem elkeverni.

Most akkor lehet hogy a hűtőfolyadék az égéstérbe is meg a motorolajba is átszivárog egyszerre? A füstje ugye fehér volt. Hogy a 2-t egyszerre csinálja, az mitől lehet?

Ha az a felfele jövő kartercső bedugult, ennyi olajat kinyom a motor? Köszi szépen előre is.

Alapból jégdugó miatt a kartercsőben nem szabadna keverednie hűtőfolyadéknak és az olajnak. Vized nem fogy, vagy nem olajos? Ha a felfelé vezető kartergázcső dugul el, akkor csak az olajpácánál tudja kinyomni, nem is láttam még ilyet, de volt már valakinek. 

Link to comment
Megosztás:

36 perce, zotya975 írta:

Alapból jégdugó miatt a kartercsőben nem szabadna keverednie hűtőfolyadéknak és az olajnak. Vized nem fogy, vagy nem olajos? Ha a felfelé vezető kartergázcső dugul el, akkor csak az olajpácánál tudja kinyomni, nem is láttam még ilyet, de volt már valakinek. 

Vizem úgy fogy hogy kb. évente 1x 2 centinyit rátöltök a kiegyenlítő tartályban - az már "fogyás"? Köszi.

Link to comment
Megosztás:

14 perce, felhasznaaloo írta:

Vizem úgy fogy hogy kb. évente 1x 2 centinyit rátöltök a kiegyenlítő tartályban - az már "fogyás"? Köszi.

Az nem, annyi elpárolog nyáron a szelepen keresztül is a kiegyenlítő sapijánál. Vagy van valahol egy minimális szivárgás, bilincsnél pölö.

Link to comment
Megosztás:

57 perce, zotya975 írta:

Egy motortípusnál szokott elnyíródni csak az ék, de most meg nem mondom melyik az, mostanában nem volt téma. De ez ránézésre látszik, meg gyengül a motor úgy szokták észrevenni. 

 

Még valami! Vezérlésnél csavarmeghúzási nyomatékot tudsz nekem mondani (vezérműtengely csavar, feszítő, vízpumpa)?

Link to comment
Megosztás:

29 perce, ihbastra írta:

Még valami! Vezérlésnél csavarmeghúzási nyomatékot tudsz nekem mondani (vezérműtengely csavar, feszítő, vízpumpa)?

Vezérmű tengely csavar: 45Nm az ellentartásnak van egy lapolás a vezérműtengelyen, egy lapos csavarhúzóval benyúlva a kerék könnyítésén az alsó műanyag burkolat csavarjához is be lehet támasztani, de ugye ez nem hivatalos. A főtengelyt fékezve a szíjjal megtartani nem szabad.

Feszítő: 25Nm +45-60fokkal továbbhúzni. De igazából ez nem egyértelmű, mert csak a 16 szelepesnél írja.

Vízpumpa csavarjai: 8Nm.

Link to comment
Megosztás:

17 perce, zotya975 írta:

Vezérmű tengely csavar: 45Nm az ellentartásnak van egy lapolás a vezérműtengelyen, egy lapos csavarhúzóval benyúlva a kerék könnyítésén az alsó műanyag burkolat csavarjához is be lehet támasztani, de ugye ez nem hivatalos. A főtengelyt fékezve a szíjjal megtartani nem szabad.

Feszítő: 25Nm +45-60fokkal továbbhúzni. De igazából ez nem egyértelmű, mert csak a 16 szelepesnél írja.

Vízpumpa csavarjai: 8Nm.

Bocsi de ezt nem értem, hol van ez a lapolás?

 

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.