Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Motorolaj, kenőanyag, hidraulika olaj, zsírok


julien

Recommended Posts

3 órája, bluemirage írta:

A idézett totalcar-os cikknek a hozzászólások részében már javítja magát az olajdoki.

Másrészről az, hogy a márkaszervizek mit tudnak és mit nem az olaj terén... jól mutatja, hogy sok éven át, nem egy márkaszerviz 10W-s olajat rakott a xep motorba. Volt ahol a számlára is ezt írták, volt ahol nem... csak azt rakták bele.... és ha kérdőre vonták őket, akkor is szentül hitték az igazukat. Ezt a rossz szokást aztán majmolta több tulaj is. Szintén nagyon vehemensen védve az igazukat.Tele volt vele ez a topik is. Olvass csak vissza.

Másrészről, ha 15-30 ekm-es periódusú autót 10 ekm-enként viszel márkaszervizbe olajcserére, akkor esetenként még az is kevés, ha a márkaszerviz tudja, hogy mi kell bele, de inkább NEM RAK BELE SEMMIT... főleg női autóba.

Bocsi, de szerinted mit kellett volna tenni bele 2010-ig (dexos2 előtt) egy Opel márkaszervizben, ha nem GM 10W-40-t? Saját tányérukba sz@rnak bele?

Az akkori jóváhagyásuknak megfelelő volt, vagy nem?????

Örüljön az, akinek Castrol-t tettek (10W-40) volt ilyen szerencsés is.

 

Link to comment
Megosztás:

27 perce, flali írta:

Bocsi, de szerinted mit kellett volna tenni bele 2010-ig (dexos2 előtt) egy Opel márkaszervizben, ha nem GM 10W-40-t? Saját tányérukba sz@rnak bele?

Az akkori jóváhagyásuknak megfelelő volt, vagy nem?????

Örüljön az, akinek Castrol-t tettek (10W-40) volt ilyen szerencsés is.

 

GM-LL-A-025 öst mondjuk.Nem pedig 10W-40-et.Az enyémbe is 10-40 et rakott a Schiller már újkorába is.

Link to comment
Megosztás:

4 órája, flali írta:

Bocsi, de szerinted mit kellett volna tenni bele 2010-ig (dexos2 előtt) egy Opel márkaszervizben, ha nem GM 10W-40-t? Saját tányérukba sz@rnak bele?

Az akkori jóváhagyásuknak megfelelő volt, vagy nem?????

Örüljön az, akinek Castrol-t tettek (10W-40) volt ilyen szerencsés is.

 

Lehet, hogy Te is 10W-40-el járattad?  De ezért ne rám legyél mérges. :confused: Ahogyan utánam más is írta volt ilyen korábban. A márkaszervizben dolgozók tudását NEM MINDEN ESETBEN kell készpénznek venni. Hülyék, nemtörődöm' Bélák az élet minden területén, mindenféle helyen és beosztásban megtalálhatóak... Attól, hogy néha ezen még én is meglepődök, attól ez sajnos még így van és így is marad... főleg a kontraszelekció nélküli helyeken.

Szerintem nem kell fantáziálni ahhoz, hogy valaki lássa, hogy egy olajra viszonylag érzékeny XEP-es motornál mit tesz hosszabb/rövidebb távon egy GM 10W-40-es.

  • Like 2
Link to comment
Megosztás:

Valaki esetleg ismeri a szabványok által megkövetelt összes jellemzőt? Én sehol sem találtam csak részelteket.
Ilyen például ez:
"GM-LL-A-025
A megfelelő olaj legalább 2,9 mPa*s HTHS viszkozitású, 0W30, 0W40, 5W30 vagy 5W40 viszkozitási osztályú, a Noack párolgása pedig legfeljebb 11,5 t%. A megkövetelt teljes bázisszám minimum 10,5 mg KOH/g. Az olajnak legalább 1,5% üzemanyag-takarékosságot kell mutatnia a referenciaként használt 15W40-es olajhoz képest, a GME 8331TP teszt szerint."
 
"GM-LL-B-025
A megfelelő olaj legalább 3,5 mPa*s HTHS viszkozitású, 0W30, 0W40, 5W30 vagy 5W40 viszkozitási osztályú, a Noack párolgása pedig legfeljebb 11,5 t%. A megkövetelt teljes bázisszám minimum 9 mg KOH/g."

Hogyan lehet, hogy dexos2 teljes mértékben megfelel a korábbi szabványoknak, ha például a Motul Specific dexos2 olajban a TBN csak 7.4 mg KOH/g?
https://www.motul.com/system/product_descriptions/technical_data_sheets/198/Specific dexos2 5W-30 (GB).pdf?1323967302

  • Like 2
Link to comment
Megosztás:

15 órája, marton.csaba2 írta:

T ginola!

"... teljesíti ..."
Nem.

 

T ginola!

"... miért nem ..."

Csak két adat:
TBN szám (ASTM D 2896):
- A3/B4-12: >= 10 mg KOH/g
- C3-12: >= 6 mg KOH/g

Szulfát hamu tartalom (ASTM D874):
- A3/B4-12: >= 1,0 és <= 1,6 % m/m
- C3-12: <= 0,8 % m/m

A többi különbség megtalálását az érdeklődő, ambiciózus olvasókra bízom.

 

T ginola!

"... olajdoktor ..."

Nem először volt az úr (khm) alulinformált.

 

Kössz, írnál általad ajánlott konkrét nagyon jó minőséget képviselő motorolajokat?

Megköszönném.

Mobil 1 ESP Formula 5w30  pl nem tudja a gyár szerint a B4-et

Módosítva : ginola
Link to comment
Megosztás:

18 perce, marton.csaba2 írta:

T Tápiószecső!

"... hogyan lehet ..."
Sehogy.

A GM dexos2 teljes mértékben felváltja a korábbi előírásokat.
 

Oké, máshogy fogalmazok. Hogyan lehet, hogy a dexos2 előtt a gyártó legalább 10,5/9 mg KOH/g teljes bázisszámú olaj használatát látta jónak az addig gyártott motorokhoz, a dexos2 bevezetésével pedig már kevesebbet?

A felváltotta egyébként nekem azt sugallja, hogy meg is felel neki (szigorúbb, vagy a korábbiban nem előírt jellemzőket is megkövetelő). Ha azonban nem így van, akkor dexos2 nem feletétlen ideális választás a szabvány előtti motorokhoz. Nem jól látom?

A másik kérdésemre esetleg tudsz válaszolni? A szabványok által megkövetelt jellemzők tekintetében.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

50 perce, bluemirage írta:

Lehet, hogy Te is 10W-40-el járattad?  De ezért ne rám legyél mérges. :confused: Ahogyan utánam más is írta volt ilyen korábban. A márkaszervizben dolgozók tudását NEM MINDEN ESETBEN kell készpénznek venni. Hülyék, nemtörődöm' Bélák az élet minden területén, mindenféle helyen és beosztásban megtalálhatóak... Attól, hogy néha ezen még én is meglepődök, attól ez sajnos még így van és így is marad... főleg a kontraszelekció nélküli helyeken.

Szerintem nem kell fantáziálni ahhoz, hogy valaki lássa, hogy egy olajra viszonylag érzékeny XEP-es motornál mit tesz hosszabb/rövidebb távon egy GM 10W-40-es.

Igen, fel sem merült bennem, hogy a "hivatalos szakszerviz" garanciális szervizelése nem felel meg az Opel jóváhagyásinak. 

Nem is voltak (nem is lesznek) kíváncsiak a halandó üzemeltető esetleges szaktanácsira. Elvégre Ők a "szakemberek" 

Link to comment
Megosztás:

T Tápiószecső!

Én meg nem mondom neked, hogy a GM-t melyik
- alkatrész a várakozásokhoz képest túlzott, vagy várakozásokat alulmúló kopása,
- a motorolajjal érintkező alkatrész összetételének változása,
- új alkatrész,
- környezetvédelmi előírások szigorodása
késztette olajkövetelménye megváltoztatására.

"... ideális ..."
Itt még nem tartunk.
Rövid távon már az is siker, hogy beszélünk a GM dexos2-ről.

Link to comment
Megosztás:

- Alkatrész változás nem lehet, mert egy legyártott motorban már nem változik semmi. Eseteg akkor elképzelhető, ha egy adott típusú motor még gyártásban van és azokon változtatnak, de ez így kicseszés lenne a régi tulajokkal.
- Környezetvédelmi előírás szintén nem lehet, mert egy eladott autóra már nem szigorodhat. Esetleg első eset második fele.
- A hosszú távú vártnál kedvezőbb tapasztalat már lehetséges, de nem reális, hiszen ez azt jelentené, hogy a mérnökök nem tudnak jól számolni, másrészt a motorkopás miatti magas olajfogyasztás nem éppen ritka jelenség a 2000-es évek után gyártott modellekben.

Nekem két elméletem van:
- Elképzelhető, hogy a szabványok életben tartása költséges, ezért a váltás csak olyan jellegű "marketinggel" indokolható költségcsökkentés eredménye, mint a 30 ezres csereperiódus. A garanciaidőt kibírja utána meg úgy sem annyira lényeges.
- Mivel a TBN értéke a használat megkezdése után erőteljesen csökken elképzelhető, hogy más jellemzők miatt a kevesebbet tartalmazó olajnál kisebb mértékű a csökkenés ezért némi használat után ugyanolyan szinten vannak.

A szabványjellemzőket akkor úgy veszem te sem ismered. Kár. :(

  • Like 5
Link to comment
Megosztás:

7 órája, Tápiószecső írta:

- Alkatrész változás nem lehet, mert egy legyártott motorban már nem változik semmi. Eseteg akkor elképzelhető, ha egy adott típusú motor még gyártásban van és azokon változtatnak, de ez így kicseszés lenne a régi tulajokkal.
- Környezetvédelmi előírás szintén nem lehet, mert egy eladott autóra már nem szigorodhat. Esetleg első eset második fele.
- A hosszú távú vártnál kedvezőbb tapasztalat már lehetséges, de nem reális, hiszen ez azt jelentené, hogy a mérnökök nem tudnak jól számolni, másrészt a motorkopás miatti magas olajfogyasztás nem éppen ritka jelenség a 2000-es évek után gyártott modellekben.

Nekem két elméletem van:
- Elképzelhető, hogy a szabványok életben tartása költséges, ezért a váltás csak olyan jellegű "marketinggel" indokolható költségcsökkentés eredménye, mint a 30 ezres csereperiódus. A garanciaidőt kibírja utána meg úgy sem annyira lényeges.
- Mivel a TBN értéke a használat megkezdése után erőteljesen csökken elképzelhető, hogy más jellemzők miatt a kevesebbet tartalmazó olajnál kisebb mértékű a csökkenés ezért némi használat után ugyanolyan szinten vannak.

A szabványjellemzőket akkor úgy veszem te sem ismered. Kár. :(

Hát ez egy technikai KO-volt...:laugh:

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

3 órája, marton.csaba2 írta:

A 60 százalékos arányt tehát elsősorban úgy kell értelmezni, hogy az a piac gazdasági szempontból fekete részét is takarja, ami többnyire adócsalást vagy hamis olajokat is jelenthet.

Azt azonban nyilvánosan nem tudhatjuk meg, hogy mi a hamisság és/vagy adócsalás bizonyítéka, hiszen a tanulmány metodológiája nem ismert.

Ezek alapján jobbára csak azt lehet bizonyosan állítani, hogy tíz autóból hatnál valószínűleg olyan olajat használnak,

  • amely után valahol az értékesítési láncban nem fizettek be valamilyen adót vagy termékdíjat,
  • vagy az olaj hamis, de ez általában mindössze azt jelenti, hogy a flakonban ugyan motorolaj van, csak nem az a márka/minőség, ami a címkén szerepel.

Tehát ha a szervizben tökéletesen a motorhoz való olajat tesznek az autójába, de a szerviz beszállítójának a beszállítója (vagy valaki a hosszú kereskedelmi láncban) nem fizette be utána az áfát, akkor az ön autója a HENT kimutatása szerint illegálisnak minősülő olajjal megy, és beleszámít a 60 százalékba. Ebben az esetben azonban ön semmilyen műszaki kockázatot nem fut, hiszen a probléma nem műszaki, hanem szimplán gazdasági jellegű (a be nem fizetett adók miatt).

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

47 perce, Janó32 írta:

T marton.csaba2!

Melyik gyártónak van hologramos a zárjegye? Neked biztosan megy fejből... (A Castrol kupakon rémlik a felirat, de az nem hologramos és nem is zárjegy.) 

"

Az újításokban egyértelműen élenjár a Total és Elf kenőanyagokat forgalmazó hazai cég, akik a magyar piacon egyedüliként, már 2013 októberében bevezették a hologramos zárjegyet, s ezzel gátat szabtak az ilyen és ehhez hasonló bűncselekményeknek. Szakembereik minden fórumon igyekeznek felhívni az autósok és a motorosok figyelmét az eredeti kenőanyagok jelentőségére, egyúttal óva intik a fogyasztókat a gyanúsan olcsón kínált kenőanyagok megvásárlásától, mert a pár ezer forintos megtakarítással több százezer forintos kárt kockáztatnak.

Mivel a kupakot és a flakont összekötő hologramos matrica kizárólag roncsolással távolítható el, a Total kenőanyagok és csomagolásaik hivatalosnak tűnő újrafelhasználása gyakorlatilag lehetetlen. Ettől függetlenül a vállalat munkatársai azt javasolják, hogy kizárólag hivatalos viszonteladótól vásároljunk kenőanyagot, feltétlenül kérjünk pontosan kiállított számlát, és győződjünk meg róla, hogy a jogszabály által előírt termékdíjat befizették.

"

  • Like 3
Link to comment
Megosztás:

8 órája, Janó32 írta:

T marton.csaba2!

Melyik gyártónak van hologramos a zárjegye? Neked biztosan megy fejből... (A Castrol kupakon rémlik a felirat, de az nem hologramos és nem is zárjegy.) 

Az Edge-nek talán a filtershop honlapján a képek között fent van, hogy hogyan ismered meg az eredetit. Ebből a kupak zárófólia, és a zárógyűrűre, és a kupakra rányomott Castrol felirat a legbiztosabb. Utóbbit szerintem nehéz reprodukálni.

A Totalnak van hologramos  zárócsíkja, de azt szerintem egyszerűbb átragasztani.

Szerintem leginkább az olcsóbbik kategória a veszélyes hamisítás szempontjából (pl Magnatec). A magyar vásárlók  túlnyomó része igénytelen, a legolcsóbbat keresi. Azt érdemes hamisítani, amire a legnagyobb a kereslet.

Múltkor láttam az Auchanban valakit 15W40 Hunoil-al vagy mivel. Csak remélni tudom, hogy fűnyíróba, vagy rotációs kapába vette, bár abba sokáig elég 4 liter... :)

Link to comment
Megosztás:

9 perce, outsider írta:

 

Múltkor láttam az Auchanban valakit 15w40 Hunoil-al vagy mivel. Csak remélni tudom, hogy fűnyíróba, vagy rotációs kapába vette, bár abba sokáig elég 4 liter... :)

Nem fogod elhinni, de a cégnél ahol dolgozom van pár vw transporter 6-8 évesek cirka, igaz van bennük kilóméter! De a múltkor láttam amikor az öreg raktáros nézte az olajszinteket és molos 15w40 tolt bele. Mikor rákérdeztem, mi volt a válasz: kicsit csipegetik az olajat így sűrübb kell bele, na meg a zsiguliba is jó volt akkor ebbe is. :blink:

 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, outsider írta:

Az Edge-nek talán a filtershop honlapján a képek között fent van, hogy hogyan ismered meg az eredetit. Ebből a kupak zárófólia, és a zárógyűrűre, és a kupakra rányomott Castrol felirat a legbiztosabb. Utóbbit szerintem nehéz reprodukálni.

A Totalnak van hologramos  zárócsíkja, de azt szerintem egyszerűbb átragasztani.

Szerintem leginkább az olcsóbbik kategória a veszélyes hamisítás szempontjából (pl Magnatec). A magyar vásárlók  túlnyomó része igénytelen, a legolcsóbbat keresi. Azt érdemes hamisítani, amire a legnagyobb a kereslet.

Múltkor láttam az Auchanban valakit 15W40 Hunoil-al vagy mivel. Csak remélni tudom, hogy fűnyíróba, vagy rotációs kapába vette, bár abba sokáig elég 4 liter... :)

Ma vettem pont a Castrol márkaboltba egy 5 literes Edge-t.Már van olyan is,eddig csak 4 literes volt nekik. Úgyis elcsipegeti azt a másfél litert.Így nem kell mennem literesért később.A hátulján van egy hologramos matrica a kupakon meg a castrol felirat pont a perforációnál.Remélem ott nem árulnak hamisat:) Eddig is mindet ott vettem.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

3 órája, outsider írta:

Az Edge-nek talán a filtershop honlapján a képek között fent van, hogy hogyan ismered meg az eredetit. Ebből a kupak zárófólia, és a zárógyűrűre, és a kupakra rányomott Castrol felirat a legbiztosabb. Utóbbit szerintem nehéz reprodukálni.

A Totalnak van hologramos  zárócsíkja, de azt szerintem egyszerűbb átragasztani.

Szerintem leginkább az olcsóbbik kategória a veszélyes hamisítás szempontjából (pl Magnatec). A magyar vásárlók  túlnyomó része igénytelen, a legolcsóbbat keresi. Azt érdemes hamisítani, amire a legnagyobb a kereslet.

Múltkor láttam az Auchanban valakit 15W40 Hunoil-al vagy mivel. Csak remélni tudom, hogy fűnyíróba, vagy rotációs kapába vette, bár abba sokáig elég 4 liter... :)

Ráadásul lehetséges, hogy pont tőle veszed/vesszük meg a megkímélt, rendszeresen karbantartott autóját. 

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, scream24 írta:

És??? Most jobb? Olcsóbb lett a kenyér?

Másfelöl Mantec kolléga:

"........T scream24!......."

T. scream24 az.

:-)

Apróságok ezek és senki pártján nem állok ebben a "vitában" - lehetnek elütések, vagy egyszerű tévedések csupán....

Mindenesetre "....másfelől....." helyesen. :-)

Hogy ne legyek teljesen OFF, ezért leírom azt is, hogy nekem egy Opelhoz nagyon értő szaki, amikor gyári Dexos 2 GM 5w30-as olajcsere után közvetlenül (Z14XEP, 2007, 90.000km) nem ment 1 henger, rángatott, hibakódot írt, és leállt a motor, majd be se akart indulni  azt mondta, hogy a gyári sza* olaj miatt van és tegyek a tankba 30 l benzin mellé  1 flakon Wynn's injektortisztítót, majd menjek el "fagyizni" 4-5 ezres fordulaton olyan 50km-re és a legközelebbi olajcserénél Eneos 10w40-et tegyek bele! Korábban Mobil 1 0W40 is volt benne (1-2 éves korában), majd végig gyári GM 5W30.  Eléggé befostam mikor ez történt, de amit mondott az helyrerakta, azóta kb: 3.000 km-t gond nélkül mentem. A következő olajcsere jövő májusban lesz, nem tudom megfogadjam-e a tanácsát az Eneosra vonatkozóan.

Módosítva : jaygab
Link to comment
Megosztás:

3 perce, jaygab írta:

Apróságok ezek és senki pártján nem állok ebben a "vitában" - lehetnek elütések, vagy egyszerű tévedések csupán....

Mindenesetre "....másfelől....." helyesen. :-)

Hogy ne legyek teljesen OFF, ezért leírom azt is, hogy nekem egy Opelhoz nagyon értő szaki, amikor gyári Dexos 2 GM 5w30-as olajcsere után közvetlenül (Z14XEP, 2007, 90.000km) nem ment 1 henger, rángatott, hibakódot írt, és leállt a motor, majd be se akart indulni  azt mondta, hogy a gyári sza* olaj miatt van és tegyek a tankba 30 l benzin mellé  1 flakon Wynn's injektortisztítót, majd menjek el "fagyizni" 4-5 ezres fordulaton olyan 50km-re és a legközelebbi olajcserénél Eneos 10w40-et tegyek bele!

"Opelhoz nagyon értő szaki  Z14XEP, 2007 10w40-et tegyek bele" Lehet leragadt a Rekordnál :)

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.