Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Motorolaj, kenőanyag, hidraulika olaj, zsírok


julien

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

http://olajdokk.hu/webshop/details/1220/46/szem%C3%A9lyg%C3%A9pkocsi/motorolajok/5w-30/%C2'> ismeri ezt a márkát valaki? Z14XEP motorba ez jó ,illetve belevaló.Kérdés ,hogy ez a márka mit takar minőségben? A láncos vezérlés miatt kell nekem DEXOS 2 minőségű olaj?Eddig 1.6 SZ motorú autóm volt,ezért kérdezem.Esetleg jó árú,minőségű olajat tudtok?Amikor megvettem eni i sint volt benne /matrica szerint/de azt sem ismerem annyit tudok hogy AGIP gyártja.A másik autómba VALVOLINE,MOBIL,SHELL,TOTAL,olajokat használtam,de ott jóval olcsóbb és nagyobb választék volt.A 11 év alatt nem volt gondom egyikkel sem.

Link to comment
Megosztás:

ismeri ezt a márkát valaki? Z14XEP motorba ez jó ,illetve belevaló.Kérdés ,hogy ez a márka mit takar minőségben? A láncos vezérlés miatt kell nekem DEXOS 2 minőségű olaj?Eddig 1.6 SZ motorú autóm volt,ezért kérdezem.Esetleg jó árú,minőségű olajat tudtok?Amikor megvettem eni i sint volt benne /matrica szerint/de azt sem ismerem annyit tudok hogy AGIP gyártja.A másik autómba VALVOLINE,MOBIL,SHELL,TOTAL,olajokat használtam,de ott jóval olcsóbb és nagyobb választék volt.A 11 év alatt nem volt gondom egyikkel sem.

Elvileg minden szempontból megfelelő. Teljesíti a GM követelményt, sőt tesztgyőztes is volt ha jól rémlik (Németországban). Nem csak a lánc miatt kell Dexos2, de tudtommal láncosnál a vezérlés (feszítés?) miatt is van jelentősége... De: például az én szerelőm lebeszélt róla (a GM olajról is), sőt a Castrol-ra (Magnatec C3 5w40) is annyit mondott hogy próbáljam ki ha annyira hiszek ennek a gyártónak (előző autómban csak ezt használtam). Nem vagyok maradéktalanul elégedett immáron ezen gyártó ezen termékével. Állítólag az Edge család jobb. A Fuchs-ot fogom kipróbálni majd (sokan dicsérik), vagy Mobil1, Motul, Edge... Ill. újabban egyre több szerelőtől hallom, hogy az Eneos 5w30 (Premium Hyper) vagy 5w40-es olaja is jó minőségű, mehet Opelbe is (dexos2-nek megfelel).

Módosítva : Janó32
Link to comment
Megosztás:

T Dj Menyus!

A Total Quartz 9000 5W-40 semmilyen GM (Opel) követelményt nem teljesít, ezért GM (Opel) motorba nem való.

A néhol fellelhető Total Quartz 9000 Energy 5W-40 rendelkezik GM-LL-A-025 jóváhagyással. De már nincs gyártásban.

A Total GM dexos2 jóváhagyással rendelkező olajai:

Total Quartz Ineo Mc3 5W-30,

Total Quartz Ineo Mc3 5W-40,

Elf Excellium C3 5W-30,

Elf Solaris Lsx 5W-40,

Gulf Progress Extended 5W-30,

Gulf Progress Efficiency 5W-40,

Genuine GM Motor Oil 5W-30 dexos2.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

T Dj Menyus!

A Total Quartz 9000 5W-40 semmilyen GM (Opel) követelményt nem teljesít, ezért GM (Opel) motorba nem való.

A néhol fellelhető Total Quartz 9000 Energy 5W-40 rendelkezik GM-LL-A-025 jóváhagyással. De már nincs gyártásban.

A Total GM dexos2 jóváhagyással rendelkező olajai:

Total Quartz Ineo Mc3 5W-30,

Total Quartz Ineo Mc3 5W-40,

Elf Excellium C3 5W-30,

Elf Solaris Lsx 5W-40,

Gulf Progress Extended 5W-30,

Gulf Progress Efficiency 5W-40,

Genuine GM Motor Oil 5W-30 dexos2.

Puffneki, pedig Cromax oldalán találtam.... pedig jó lett volna egy helyről rendelni mindent....

Link to comment
Megosztás:

T. Fórumtársak!

Itt az újabb gumicsont :D. Garázsszomszédom Astra G Z12XE (asszem, láncos az biztos) 190.000 km - szerelője végig Castrol Magnetec 10W-40 -es eteti 15.000 km-enként (arra esküszik). Eredmény: nagyon csendes (nincs lánchang, csattogás) a lánc még nem kéri a cserét! Ja, nem eszi az olajat.

Mi az a dexos2 - kérdezi....

Link to comment
Megosztás:

T. Fórumtársak!

Itt az újabb gumicsont :D. Garázsszomszédom Astra G Z12XE (asszem, láncos az biztos) 190.000 km - szerelője végig Castrol Magnetec 10W-40 -es eteti 15.000 km-enként (arra esküszik). Eredmény: nagyon csendes (nincs lánchang, csattogás) a lánc még nem kéri a cserét! Ja, nem eszi az olajat.

Mi az a dexos2 - kérdezi....

Szia,

legalább ennek a nyüves olajnak a nevét írjátok már le jól...

És ebben a történetben mire büszke a szerelő?

Link to comment
Megosztás:

T. Fórumtársak!

Itt az újabb gumicsont :D. Garázsszomszédom Astra G Z12XE (asszem, láncos az biztos) 190.000 km - szerelője végig Castrol Magnetec 10W-40 -es eteti 15.000 km-enként (arra esküszik). Eredmény: nagyon csendes (nincs lánchang, csattogás) a lánc még nem kéri a cserét! Ja, nem eszi az olajat.

Mi az a dexos2 - kérdezi....

Kérdés, hogy miért pont ezt? Szerintem nem esküdözni kell, hanem megfelelő olajat használni. Eltekintve minden gyártói előírástól, egy 5W40 vagy 5W30-as olaj minden tekintetben jobb, különösen hidegben, mint egy 10W40-es. Normál használat mellett a motor kopásának legnagyobb hányada hidegindításkor keletkezik, ezért lényeges, hogy minél gyorsabban és jobban meglegyen a megfelelő kenés indításkor. Egy jó 5W30/40 olaj ezt lényegesen előbb teszi meg, mint egy 10W40-es. Kár ezen vitatkozni, nem lehet jobb egy 10W40-es olaj egy 5W40-től, ha csak nem hamisítvány az utóbbi. Ahol csak lehet, ott érdemes 5W olajat használni. A Z12XE, Z14XE(P) stb motorok szerintem már bőven elég modern konstrukciók egy 5W-s olajhoz. Mégis sokan a 10W-re esküsznek, egyszerűen nem értem, hogy miért? Alig van különbség árban...

Azt megértem, ha azon megy a vita, hogy mennyire számít a dexos2 minősítés. de a 0W-5W olajok sokkal megfelelőbbek bármelyik 10W-s olajnál és ezzel nem nagyon érdemes vitatkozni.

Az meg megint más kérdés, hogy miért önt bele valaki 10W-s olajat, amikor árban szinte minimális a különbség, és az 5W (0W) egyszerűen jobb és biztos nem árt. Tegyük fel, hogy nem is sokat használ és számít (ez nem így van, de tételezzük fel), akkor is miért "kockáztatna" valaki pár forintért? Egyszerűen nem értem...

Link to comment
Megosztás:

Én már kaptam olyan választ Opel-es szerelőtől (márkaszervizes, de maszekban otthon is főként Opeleket javít/azzal "kereskedik"), hogy az Ecotec család "laza illesztésű" konstrukció, nagyvonalúbban tűréseztek a méretezéskor sok szerkezeti elemet (a Twinport előtti variánsok). Ez tud hasznos lenni de az érem kétoldalú. A magasabb futás után (vagy extrémebb használat mellett) hamar tudnak alkatrészek tűrés fölé/alá menni (hamarabb fogynak el/kopnak el), így lesznek problémák. Ilyen az olajfogyasztás kérdése is, ez a gyorsabban és/vagy rendellenesen kopó dugattyúgyűrűk miatt alakul ki elsősorban (másodsorban a rosszul megválasztott szelepszár szimering alapanyaga miatt, amit hidegen a szelep szára kikezd idővel és szép lassan eszegeti <= hidegen ezért nem szabad pörgetni az Ecotec masinákat sem). De ott van még szelepszár átmérő kérdése (16v esetén), ami szintén nem egészséges az adott szelepszár szimeringgel történő párosítással. Állítólag képes olyan hőmérsékletet elérni, amikor nem csak túlhevíti az amúgy sem remekelő szimeringet, hanem gyorsítja a magasabb hőmérsékleten történő lerakódást (kokszosodást).

Tehát a fent leírtak alapján gondolnám én azt, hogy ha lazább akkor a "vastagabb" olaj jobb lehet, az már más kérdés hogy milyen típusú/gyártmányú olaj és milyen jóváhagyással (10w-s is létezik már szintetikusban). Ez az elmélet akár választ is adhat arra a kérdésre, hogy miért kapom én minden szakszerviztől (ahol eddig megfordultam) azt a választ, hogy a láncos előtti Ecotec--be 10w kell (de ez nem magyarázná a láncos C Corsa esetét)... Persze ha az adott sűrűbb olaj viszont hidegen nem ad elég védelmet, akkor nagyobb/gyorsabb kopás lehet a következménye (ezt viszont a Corsa esete cáfolja). Illetve a rosszul megválasztott és főként nem kellő időközönként cserélt kenőanyag pedig olajlehúzó gyűrű megragadásához vezet(het), de ez más téma.

Módosítva : Janó32
Link to comment
Megosztás:

T. Fórumtársak!

Itt az újabb gumicsont :D. Garázsszomszédom Astra G Z12XE (asszem, láncos az biztos) 190.000 km - szerelője végig Castrol Magnetec 10W-40 -es eteti 15.000 km-enként (arra esküszik). Eredmény: nagyon csendes (nincs lánchang, csattogás) a lánc még nem kéri a cserét! Ja, nem eszi az olajat.

Mi az a dexos2 - kérdezi....

Miből gondolod, hogy ez az olaj érdeme? Lehet hogy hosszú távokon használja kevés hidegindítással. Nem törvényszerű hogy a láncnak 200 000 km előtt el kell kezdenie csörögni.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

T flali!

Az autó gyártója a General Motors 2013-ban gyártott és értékesített több mint 9 milló (9 000 000) gépjárművet.

A GM (Opel) aktuális olajkövetelménye a GM dexos2.

Ezen a címen lehet velük vitatkozni:

Opel Southeast Europe Kft

2040 Budaörs, Szabadság út 117

(23) 446 100

Link to comment
Megosztás:

T grofbandi! A szomszéd kifejezetten rövid utakon használja a gépet, kisvárosi forgalom. Néha lusta beállni a garázsba (messze van a lakásától). Tehát nem nevezném kímélő használatnak. Az nem magyarázat, hogy "csak". A gyakorlatban valahogy nem akar mutatkozni a GM "követelmény" elmulasztásának esete. Sokkal gyakoribb az ellenkező példa itt a fórumon. Pedig már sokan összefostuk a vádlinkat.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Én már kaptam olyan választ Opel-es szerelőtől (márkaszervizes, de maszekban otthon is főként Opeleket javít/azzal "kereskedik"), hogy az Ecotec család "laza illesztésű" konstrukció, nagyvonalúbban tűréseztek a méretezéskor sok szerkezeti elemet (a Twinport előtti variánsok). Ez tud hasznos lenni de az érem kétoldalú. A magasabb futás után (vagy extrémebb használat mellett) hamar tudnak alkatrészek tűrés fölé/alá menni (hamarabb fogynak el/kopnak el), így lesznek problémák. Ilyen az olajfogyasztás kérdése is, ez a gyorsabban és/vagy rendellenesen kopó dugattyúgyűrűk miatt alakul ki elsősorban (másodsorban a rosszul megválasztott szelepszár szimering alapanyaga miatt, amit hidegen a szelep szára kikezd idővel és szép lassan eszegeti <= hidegen ezért nem szabad pörgetni az Ecotec masinákat sem). De ott van még szelepszár átmérő kérdése (16v esetén), ami szintén nem egészséges az adott szelepszár szimeringgel történő párosítással. Állítólag képes olyan hőmérsékletet elérni, amikor nem csak túlhevíti az amúgy sem remekelő szimeringet, hanem gyorsítja a magasabb hőmérsékleten történő lerakódást (kokszosodást).

Tehát a fent leírtak alapján gondolnám én azt, hogy ha lazább akkor a "vastagabb" olaj jobb lehet, az már más kérdés hogy milyen típusú/gyártmányú olaj és milyen jóváhagyással (10w-s is létezik már szintetikusban). Ez az elmélet akár választ is adhat arra a kérdésre, hogy miért kapom én minden szakszerviztől (ahol eddig megfordultam) azt a választ, hogy a láncos előtti Ecotec--be 10w kell (de ez nem magyarázná a láncos C Corsa esetét)... Persze ha az adott sűrűbb olaj viszont hidegen nem ad elég védelmet, akkor nagyobb/gyorsabb kopás lehet a következménye (ezt viszont a Corsa esete cáfolja). Illetve a rosszul megválasztott és főként nem kellő időközönként cserélt kenőanyag pedig olajlehúzó gyűrű megragadásához vezet(het), de ez más téma.

Nem minden 10W-s olaj "vastagabb", mint egy 5W-s... ;) Pl egy 5W-50, de még egy 0W-50 (pl Mobil1 Racing) is viszkózusabb minden üzemállapotban, mint pl a Mobil1 2000X1 (10W-40)

Link to comment
Megosztás:

Kérdés, hogy miért pont ezt? Szerintem nem esküdözni kell, hanem megfelelő olajat használni. Eltekintve minden gyártói előírástól, egy 5W40 vagy 5W30-as olaj minden tekintetben jobb, különösen hidegben, mint egy 10W40-es. Normál használat mellett a motor kopásának legnagyobb hányada hidegindításkor keletkezik, ezért lényeges, hogy minél gyorsabban és jobban meglegyen a megfelelő kenés indításkor. Egy jó 5W30/40 olaj ezt lényegesen előbb teszi meg, mint egy 10W40-es. Kár ezen vitatkozni, nem lehet jobb egy 10W40-es olaj egy 5W40-től, ha csak nem hamisítvány az utóbbi. Ahol csak lehet, ott érdemes 5W olajat használni. A Z12XE, Z14XE(P) stb motorok szerintem már bőven elég modern konstrukciók egy 5W-s olajhoz. Mégis sokan a 10W-re esküsznek, egyszerűen nem értem, hogy miért? Alig van különbség árban...

Azt megértem, ha azon megy a vita, hogy mennyire számít a dexos2 minősítés. de a 0W-5W olajok sokkal megfelelőbbek bármelyik 10W-s olajnál és ezzel nem nagyon érdemes vitatkozni.

Az meg megint más kérdés, hogy miért önt bele valaki 10W-s olajat, amikor árban szinte minimális a különbség, és az 5W (0W) egyszerűen jobb és biztos nem árt. Tegyük fel, hogy nem is sokat használ és számít (ez nem így van, de tételezzük fel), akkor is miért "kockáztatna" valaki pár forintért? Egyszerűen nem értem...

T. kukori!

"5W40 vagy 5W30-as olaj minden tekintetben jobb, különösen hidegben" ezzel nem teljesen értek egyett. Mantec-től tudom, hogy, idézem: "A W előtt álló számnak nincs kapcsolata az olaj "vastagságával, vékonyságával", mert az olaj szivattyúzási határhőmérsékletét jelzi. Az 5W-s -30 C°-ig, a 10W-s -25 C°-ig szivattyúzható." Azaz attól még nem "jobb" egy olaj, hogy 5W és nem 10W. Az igaz, hogy az optimális működési tartománya az 5W-nek szélesebb (alacsonyabb hőmérséklet irányában), de az nem azt jelenti, hogy a 10W mondjuk 0 és +30 C fok között (legyakoribb eset) ne működne megfelelően. (Az elmúlt télen talán nem is volt -10 C foknál hidegebb :icon1: - azaz a 10W önmagában még megfelelő)

Az igaz, hogy indításnál, hideg motornál nem illik szétpörgetni a gépet (Janó32 hozzászólása jó), amig az olaj eléri az üzemi hőmérsékletet. Ellenkező esetben szinte biztos a kenéshiány miatti kopás, majd olajzabálás.

Az, hogy 5W vagy 10W még önmagában nem jelenti, hogy jó vagy nem jó olaj.

Az olaj megválasztása nem lehet pénzkérdés - erről nincs mit beszélni. A jó ár érték (minőség) arány a fontosabb.

Akinek csak "Tescos" olajra (sem) futja - annak meg mindegy. Aki pedig szereti a gépét, az megveszi a megfelelő,

minőségi olajat, és cseréli amikor szükséges. Egyébként nem hiszem, hogy bárki is azok közé tartozna a fórumon,

aki párforintért "kockáztatna". Nyílván foglakozik, érdekli a gépe állapota, ha veszi a fáradságot és fórumozik.

A dexos2 minősítés az valóban vitatéma. Szívesen látnám (mások is szerintem), ha valaki feltenné azokat a konkrét laboratóriumi mérési eredményeket, amelyben láthatóak azok az értékek melyek különböznek dexos2 és nem dexos2

olajok között, pl. mely összetevők, értékek nem megfelelőek a szükséges értékekhez képest, egyáltalán melyek azok a

tulajdonságok amelyet teljesíteni kell a minősítéshez. (Addig meg csak vitatkozunk, hogy ki miben hisz.)

( :icon1: Oldszpájsz kell, nem ígéret :D)

További szép napot!

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Szia,

legalább ennek a nyüves olajnak a nevét írjátok már le jól...

És ebben a történetben mire büszke a szerelő?

Bocs az elírásért...

Nem tudom mire büszke a szerelő.... talán arra, hogy szépen szól a motor.

De ez nem azt jelenti, hogy egyetértek vele, csak idéztem.

Link to comment
Megosztás:

Én nyár végére terveztem a februárban betöltött olaj cseréjét (addigra kb 5000km-lesz benne). Eddig a Fuchs 5w Titan család valamelyik tagja mellett szavaztam volna mint kipróbálandó "termék" (esetleg a Castrol Edge FST), most már hajlok az Eneos 10w30 felé inkább... Tudom, dexos2, de ez most egyelőre nem mérvadó, az első ennek megfelelő olajjal nem tetszik a hangja, de holnap reggel remélhetőleg a szerelő/szerviz megnyugtat (vagy nem)...

Link to comment
Megosztás:

Én nyár végére terveztem a februárban betöltött olaj cseréjét (addigra kb 5000km-lesz benne). Eddig a Fuchs 5w Titan család valamelyik tagja mellett szavaztam volna mint kipróbálandó "termék" (esetleg a Castrol Edge FST), most már hajlok az Eneos 10w30 felé inkább... Tudom, dexos2, de ez most egyelőre nem mérvadó, az első ennek megfelelő olajjal nem tetszik a hangja, de holnap reggel remélhetőleg a szerelő/szerviz megnyugtat (vagy nem)...

Mi volt benne??Miért cseréled?

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.