Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Elektromos


gsi.tamás

Recommended Posts

18 perce, zotya975 írta:

Eddíg úgy voltam vele hogy nem érdekel, de most hirtelen foglalkozni kezdtem vele, szóval tudja valaki a 110-es órához való egyvezetékes vízhőfok jeladó cikkszámát, esetleg beszerzési forrást? Boltokban azt sem tudják hogy kétfajta létezik.

Cromax szerint ezek vannak a benzineshez:

https://cromax.hu/opel/astra_f_1991-2002_/elektromos_rendszer/jelado_erzekelo_gomba/vizhofok_jelado/?limitstart=0

 

De hogy mi a különbség köztük...nem tudom...

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

 

Segítséget szeretnék kérni!

Opel Van kisteherautóm van,mostanában rendszeresen rajta hagytam a világítást,ami nem egészséges!

Vettem egy visszajelző készüléket,ami csipog,ha leveszem a gyújtást és rajta van a világítás!

Hova kell bekötni?

Biztosíték táblán elvileg mindent kipróbáltam,de nem akar megfelelően működni!

Válaszokat előre is KÖSZÖNÖM!!!

 

Üdv:

 

Csabati

 

Link to comment
Megosztás:

1 óra, csabati írta:

Sziasztok!

 

Segítséget szeretnék kérni!

Opel Van kisteherautóm van,mostanában rendszeresen rajta hagytam a világítást,ami nem egészséges!

Vettem egy visszajelző készüléket,ami csipog,ha leveszem a gyújtást és rajta van a világítás!

Hova kell bekötni?

Biztosíték táblán elvileg mindent kipróbáltam,de nem akar megfelelően működni!

Válaszokat előre is KÖSZÖNÖM!!!

 

Üdv:

 

Csabati

 

Gyújtáskapcsoló utáni pozitív kell neki ami akkor van feszalatt ha rajta a gyújtás. A másik fele meg a világítás kapcsolóra kell kötni, hogy ha fent a világítás akkor kap feszt. Legalább is szerintem én még nem kötöttem ilyet. Mert sztem ha leveszed a gyújtás és rajta marad a pilács.. Akkor a gyújtás felöli ága negatív lesz és jelezni fog. Viszont ha nem polaritás függőba cucc akkor lehet szólni fog akkor is ha gyújtáson van és nincs pilács kapcsolva. De ez egy diódával kiküszöbölhető.

Módosítva : Kispotter
Link to comment
Megosztás:

Üdv Srácok!

Önindító eltud halálozni mindenféle előjel nélkül? Délután még jöttem mentem a kocsival, majd este  ülök be, kulcs fordít, aztán se kép se hang! Minden elektromos dolog működik, visszajelzők világítanak, de az önindító meg se nyikkan, de még csak nem is kattan! Szürkületben a vezetékek jónak tűntek amennyire látni lehetett! Önindítónak tekert eddig rendesen, gyorsan ahogy kell! Majd holnap világosban jobban belemászok a dologba, ha sikerül!

Link to comment
Megosztás:

5 perce, free0228 írta:

Üdv Srácok!

Önindító eltud halálozni mindenféle előjel nélkül? Délután még jöttem mentem a kocsival, majd este  ülök be, kulcs fordít, aztán se kép se hang! Minden elektromos dolog működik, visszajelzők világítanak, de az önindító meg se nyikkan, de még csak nem is kattan! Szürkületben a vezetékek jónak tűntek amennyire látni lehetett! Önindítónak tekert eddig rendesen, gyorsan ahogy kell! Majd holnap világosban jobban belemászok a dologba, ha sikerül!

Szia!

Nekem volt ugyanilyen problémám. Lapozz vissza az 1326. oldalra, ott irogattam. Nekem a legvégén kiderült, hogy egy egyszerű kontakt hiba okozta a problémát, bár akkor volt kattanás (behúzott a behúzómágnes), csak utána nem indult az önindító. Amikor semmit nem csinált kulcsfordításra, akkor a szénkefét kellett cserélni. De lehet elég levenni a zönindító végén található zárófedelet, amiből kiáll két M5-ös réz menet, na azokat kelllett alaposan megtakarítani.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Sziasztok. Egy olyan kérdésem lenne hogy az eredeti 6 lábas elektromos ablakemelö kapcsolot hogyan kell bekötni. A két szélsö gondolom a motoré mellete a kettö az a gnd és a kettö középsö a plusz 12?  Polaritás forditással müködik? Odáig tudok jutni hogy a vezetö oldalrol megy föl ill. Le de azt se értem mert 2 szálal. De hiába adok neki fix 12 voltot a középsö szálra az ajtoban nem megy az ajto gomb. Pls segitsetek elöre is köszi!

Link to comment
Megosztás:

31 perce, pszilaj írta:

Félre érted...

Tényleg kiváncsi lennék rá...mert nem tudom.

Én is gondolkoztam már rajta, hogy miért kell ennyivel nagyobb generátor a klímásokhoz...

Na, ide lazán kapcsolódnék: felkerült a tökúj 70A-s Delco Remy a régi helyére. SIkerült önállóan, leizzadtam mondjuk az idegtől (is).

Még a csere előtt az akksin 12,64V-t mértem (mint írtam). 4 éves akksi.

Generátor csere és próbakör után 12,78V álló motornál, minden kikapcsolva. Ez ugye kicsit sok (túl van töltve). Motort indítva, 1500-2000 fordulat körül 14,45-14,50V a fesz. Ez úgy tudom jó, mivel 15,5 alatt van (akkor mégse tölt túl?). Rákapcsolva lámpát, fűtés ventit, ablakfűtést, klímát, ugyanígy 1500-2000 fordulat körül 14,00-14,05V-ot mértem. Ez jó? Úgy tudtam, ennek fél volttal többnek kéne lennie, mint az előző mérésnek terhelések nélkül. Vagy rosszul tudom... Most akkor jól működnek így a dolgok?

Még egy, a(z új) generátor lehet forró menet közben, ugye? Nem tűzforró, ha ráköpök nem sistereg, de forró.

Köszi és bocs a hülye kérdésekért.

Módosítva : felhasznaaloo
Link to comment
Megosztás:

22 órája, joecockroach írta:

Szia!

Nekem volt ugyanilyen problémám. Lapozz vissza az 1326. oldalra, ott irogattam. Nekem a legvégén kiderült, hogy egy egyszerű kontakt hiba okozta a problémát, bár akkor volt kattanás (behúzott a behúzómágnes), csak utána nem indult az önindító. Amikor semmit nem csinált kulcsfordításra, akkor a szénkefét kellett cserélni. De lehet elég levenni a zönindító végén található zárófedelet, amiből kiáll két M5-ös réz menet, na azokat kelllett alaposan megtakarítani.

Hát meg lett a hiba oka! Reggel megpróbáltam újra elindítani de semmi nem történt! Majd mikor húzom ki a kulcsot vettem észre hogy gyújtáson maradt a kocsi! Szét is kaptam a gyújtáskapcsolót, majd egyből látszott hogy elvan törve a kis rudazat vége! Gyújtáskapcsoló csere megoldotta a problémát!

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

On 2016. 09. 10. at 18:30, pszilaj írta:

Félre érted...

Tényleg kiváncsi lennék rá...mert nem tudom.

Én is gondolkoztam már rajta, hogy miért kell ennyivel nagyobb generátor a klímásokhoz...

Klímásokhoz azért kell nagyobb áramerősségű generátor, mert a közhiedelemmel ellentétben azt a 100A-t csak a robbanómotor maximális fordulatszáma közelében tudja leadni. Alapjáraton alig tud 30A-t a 100A-es. A 120-as kicsivel többet tud. A 70A-es 22-t tud kb. Az a plusz ventilátor meg alapjáraton is pont annyi energiát kér, mint nagyobb motorfordulaton. Plusz még az egyéb dolgok, amik a bekapcsolt klímával még energiát kérnek. Jó pár darab relé meghúz, és ott a kompresszor kuplungtekercse is. És még ott van a maximális ventilátor fordulatszám, akkor nyilván több energiát kérnek és akkor is biztosítani kell, hogy ne az akku rovására menjen a dolog, alapjáraton. Ugye a feszültségesés.

Link to comment
Megosztás:

11 órája, daykiller írta:

Klímásokhoz azért kell nagyobb áramerősségű generátor, mert a közhiedelemmel ellentétben azt a 100A-t csak a robbanómotor maximális fordulatszáma közelében tudja leadni. Alapjáraton alig tud 30A-t a 100A-es. A 120-as kicsivel többet tud. A 70A-es 22-t tud kb. Az a plusz ventilátor meg alapjáraton is pont annyi energiát kér, mint nagyobb motorfordulaton. Plusz még az egyéb dolgok, amik a bekapcsolt klímával még energiát kérnek. Jó pár darab relé meghúz, és ott a kompresszor kuplungtekercse is. És még ott van a maximális ventilátor fordulatszám, akkor nyilván több energiát kérnek és akkor is biztosítani kell, hogy ne az akku rovására menjen a dolog, alapjáraton. Ugye a feszültségesés.

Szerintem a mágneskupplung lesz ott a ludas. Alapvetően egy relének lóf&sz fogyasztása van, meg a plusz venti se egy hűde nagy valami szerintem, főleg hogy elvileg nem is mindig megy.

Link to comment
Megosztás:

1 óra, wookie írta:

Szerintem a mágneskupplung lesz ott a ludas. Alapvetően egy relének lóf&sz fogyasztása van, meg a plusz venti se egy hűde nagy valami szerintem, főleg hogy elvileg nem is mindig megy.

https://www.omega-usa.com/client/images/ICE COMPRESSOR COMPLETE SERVICE MANUAL.PDF

 

Nagy különbség nem lehet ezek között,pl. ezen doku alapján 3-4 amper a tekercs áramfelvétele és ez olyan 40-50 watt,ehhez hozzá jön a hűtő ventillátor,ami szintén kb ennyi és megy a befúvó ventillátor is, az is van vagy 40 wattos motor,tehát a rendszer kb 10-15 ampert vesz fel üzem közben és ez max. olyan 200 watt körüli teljesítményfelvételnek felel meg,ez már indokolhatja a nagyobb generátor használatát.

 

Módosítva : Szabadij
Link to comment
Megosztás:

10 órája, Szabadij írta:

https://www.omega-usa.com/client/images/ICE COMPRESSOR COMPLETE SERVICE MANUAL.PDF

 

Nagy különbség nem lehet ezek között,pl. ezen doku alapján 3-4 amper a tekercs áramfelvétele és ez olyan 40-50 watt,ehhez hozzá jön a hűtő ventillátor,ami szintén kb ennyi és megy a befúvó ventillátor is, az is van vagy 40 wattos motor,tehát a rendszer kb 10-15 ampert vesz fel üzem közben és ez max. olyan 200 watt körüli teljesítményfelvételnek felel meg,ez már indokolhatja a nagyobb generátor használatát.

 

Csak hogy tudjam mennyire vagyok sz@rban... Amikor megy egy ventilátormotor (bármelyik) de kis fordulaton (mint pl. klímázás közben amikor forog mindkét venti, de lassan, vagy a légbefúvó 1-es 2-es 3-as fordulaton), ezek a fogyasztók ilyenkor "kevesebbet fogyasztanak" mint teljes fordulaton, vagy ilyenkor az előtétellenállásuk "eszi meg" a különbséget? Nem tudom sikerült-e jól megfogalmazni.

Link to comment
Megosztás:

2 perce, felhasznaaloo írta:

Csak hogy tudjam mennyire vagyok sz@rban... Amikor megy egy ventilátormotor (bármelyik) de kis fordulaton (mint pl. klímázás közben amikor forog mindkét venti, de lassan, vagy a légbefúvó 1-es 2-es 3-as fordulaton), ezek a fogyasztók ilyenkor "kevesebbet fogyasztanak" mint teljes fordulaton, vagy ilyenkor az előtétellenállásuk "eszi meg" a különbséget? Nem tudom sikerült-e jól megfogalmazni.

Az előtét ellenállás korlátozza a motoron átfolyó áramot. Ergo nem enged át rajta annyi ampert. Kevesebb amper, kevesebb watt, mert a feszültség állandó.

Az előtét ellenállás teljesítményfelvételét is bele kell számolni, ami messze nem annyi, mint a motor teljesítménye. :)

Link to comment
Megosztás:

1 perc, pszilaj írta:

Az előtét ellenállás korlátozza a motoron átfolyó áramot. Ergo nem enged át rajta annyi ampert. Kevesebb amper, kevesebb watt, mert a feszültség állandó.

Az előtét ellenállás teljesítményfelvételét is bele kell számolni, ami messze nem annyi, mint a motor teljesítménye. :)

Köszi. Én azt hittem a feszültség egy része az ellenálláson esik. (Vegyem elő a gyerekem fizikakönyvét? Régebben tudtam ezeket...) Natehát a lényeg, hogy az ellenállás töredék teljesítményfelvétele miatt akkor kevesebb az össz. teljesítmény felvétel. Aham, ez jó hír.

Link to comment
Megosztás:

14 órája, wookie írta:

Szerintem a mágneskupplung lesz ott a ludas. Alapvetően egy relének lóf&sz fogyasztása van, meg a plusz venti se egy hűde nagy valami szerintem, főleg hogy elvileg nem is mindig megy.

Hobbiból vannak a ventik 30A-rel védve, gondolom. :) Mindegy. Klíma miatt eleve több elektromos fogyasztó van. Amúgy a ventik folyamatosan forognak, ha be van kapcsolva a klíma, nem "elvileg nem is mindig megy". Csak a fordulatszámot változtatja az alsó hőgomba vagy a négy vezetékes kapcsoló. Ez a kettő tudja maxra kapcsolni őket. De ugye ezt is bele kell számolni egy alapjárati egy helyben állásnál, mivel a menetszél nem hűt ekkor. Generátornak meg kell adnia az áramot stabilan. Van egyenáramú lakatfogós áramfelvétel mérőm, majd egyszer megmérem, mit eszik a rendszer áramügyileg.

Udi tudna erről mesélni hosszasan: 70A-es generátorhoz rakta be a gyári klímát. Felkapcsolt tompítottal már alig volt 12V a feszültség, alapjáraton.

Módosítva : daykiller
Link to comment
Megosztás:

Sziasztok.

Felmerült bennem az első ködlámpa beszerelése s bekötése is. Opel astra f típus gl 98'-as. Motorkód x14nz. Nézelődtem a kocsiban. Bal hátsó ködfényzáram van relés kapcsolóval. Mellette vak dugó gondolom ez lenne az első. Kivéve a dugaszt, az aljzat be van saruzva biztosíték táblában is vannak saruk a késes biztiknek viszont a fenti relékben nem vagyok biztos. Segítséget kérnék a beszerelés végvezetésében, meddig futhatnak a kábelek kerestem olvastam hogy oda vannak rejtve a lökhárítóhoz, ott nincs. Illetve a lökhárítóhoz bal oldalt van egy kétvezetékes csati az nem tom mi jobb oldalon nincs. Ha lehetséges szeretnék ragaszkodni gyári állapothoz.(ha szükséges képet rakok fel a fent leírtakról)

Előre is köszi a help-et.

 

Sanda

Link to comment
Megosztás:

33 perce, sandaciklon írta:

Sziasztok.

Felmerült bennem az első ködlámpa beszerelése s bekötése is. Opel astra f típus gl 98'-as. Motorkód x14nz. Nézelődtem a kocsiban. Bal hátsó ködfényzáram van relés kapcsolóval. Mellette vak dugó gondolom ez lenne az első. Kivéve a dugaszt, az aljzat be van saruzva biztosíték táblában is vannak saruk a késes biztiknek viszont a fenti relékben nem vagyok biztos. Segítséget kérnék a beszerelés végvezetésében, meddig futhatnak a kábelek kerestem olvastam hogy oda vannak rejtve a lökhárítóhoz, ott nincs. Illetve a lökhárítóhoz bal oldalt van egy kétvezetékes csati az nem tom mi jobb oldalon nincs. Ha lehetséges szeretnék ragaszkodni gyári állapothoz.(ha szükséges képet rakok fel a fent leírtakról)

Előre is köszi a help-et.

 

Sanda

A relé helye is ki lesz vezetékelve. Az egész kábelezése viszont csak a bal lábtéri csatlakozóig lesz meg. Onnan kell kihúznod egy kábelt a lámpáknak. A biztosítéktáblában meg keress egy réz lemezt ami bele van dugva a relé helyére. Oda kell egy 4 lábú minirelét beszerelni.

Link to comment
Megosztás:

6 órája, felhasznaaloo írta:

Köszi. Én azt hittem a feszültség egy része az ellenálláson esik. (Vegyem elő a gyerekem fizikakönyvét? Régebben tudtam ezeket...) Natehát a lényeg, hogy az ellenállás töredék teljesítményfelvétele miatt akkor kevesebb az össz. teljesítmény felvétel. Aham, ez jó hír.

Jól tudod. A feszültség egyrésze ott esik... :)

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Van egy olyan problemam hogy kicsereltem a muszerfal vilagitast ledre. Meg a spiralltnrm tudtam feltenni... mind1 miert hosszu de ma fogom csinalni, de azota sargan vilagit egy motor jelzes a muszerfalon illetve melegszik a motor 90fok felett volt ma, de ilyen meleg meg soha nem volt van otletetek mi lehet a baj?

Link to comment
Megosztás:

1 perc, kbazsi97 írta:

Sziasztok!

Van egy olyan problemam hogy kicsereltem a muszerfal vilagitast ledre. Meg a spiralltnrm tudtam feltenni... mind1 miert hosszu de ma fogom csinalni, de azota sargan vilagit egy motor jelzes a muszerfalon illetve melegszik a motor 90fok felett volt ma, de ilyen meleg meg soha nem volt van otletetek mi lehet a baj?

A sárga hibalámpa, valószinűleg a hiányzó spirál miatt van, az órában van az útjeladó amit a bowden hajt meg és most nem működik. De olvasd ki a hibakódot: https://hu.scribd.com/doc/95984814/Opel-Astra-f-Hibakodok...melegedés passz, semmi összefüggés nincs a műszeregység és a motorhűtés között. Ventillátor elindul? Vízhűtő rendesen átmelegszik? Amúgy 92 fokon nyit  a termosztát, tehát egy 90 körüli motor nem számít melegnek. 

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.